ekort van één miljoen p begroting provincie \j§ IF v: 'ij jif Orgelshow l.K. kerk VS eist waterdichte garanties /oor hulp bij volkstelling KAWAI O" cjJP Korte metten ■ngelse priesterconferentie belet resolutie egen wijding gehuwde mannen fANCIELE POSITIE GUNSTIGER DAN VORIGE JAREN Geen ruimte voor nieuwe taken provincie INENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 PAGINA r.k. kerk in de staat New York eist wa- ichte garanties voor haar medewerking de telling van de honderduizenden ndelingen, die zich de afgelopen tien vooral in de New Yorkse stadsdelen tklyn en Queens hebben gevestigd. Het lerikaanse bureau voor volkstellingen t om die medewerking verzocht 1 leider van het diosecaan bureau voor mi* tie en vluchtelingen van het bisdom &oklyn, mgr Anthony Bevilacqua, heeft ver- ard bijzonder weinig voor die medewerking voelen, wanneer hij niet van de minister justitie of van president Carter zelf de stel- toezegging krijgt, dat de gegevens van zijn eau strikt beperkt blijven voor de volkstel- Bovendien wil hij niet, dat de medewerking tot de r.k. kerk beperkt blijft. Het moet een oe cumenische onderneming worden, waarin ook de andere kerken meedoen, met name de grieks-orthodoxe kerk en de lutherse kerken in de Ver. Staten. Mgr Bevilacqua wil even min, dat de parochiekerken als bureau voor de volkstelling zouden worden gebruikt. De me dewerking zou niet verder mogen gaan dan tot een aansporing aan de mensen om zich te laten registreren. Het diocees Brooklyn zou daarvoor haar communicatiekanalen, preekstoel, medè- delingenblaadjes en diocesaan weekblad, be schikbaar kunnen stellen. De gereserveerheid van het diocesaan bureau voor migranten en vreemdelingen gaat priesters, die onder de im migranten werken nog niet ver genoeg. Pas toor Dominiguez, die al 22 jaar in West Side van Manhattan onder vreemdelingen werkt, staat er zelfs vijandig tegenover. Hij is met name bezorgd voor de illegale immigranten. „Ons wordt gezegd, dat wanneer de vreemde lingen worden geteld, de stad extra geld krijgt om zijn diensten te verbeteren. Maar welke ga rantie hebben wij, dat die diensten ook illegale vreemdelingen ten goede komen? Ik denk met name aan de vrouw, wier kind verlamd is en niet geholpen werd door een ziekenhuis in de Bronx, en aan een oude man met kanker, die uit een ziekenhuis in Queens werd gezet". De vreemdelingenstroom in New York is bij zonder groot. Alleen in het diocees Brooklyn, dat de stadsdelden Brooklyn en Queens omvat, hebben zich 600.000 Spaanstaligen, 175.000 Ita lianen, 50.000 Polen, 40.000 Koreanen, 150.000 Grieken, 35.000 Chinezen en nog een ongeteld aantal immigranten van de Caraibische eilan den gevestigd. Daarbij komen nog Arabieren, Pakistani en Filipino's. Een aanzienlijke stroom vluchtelingen uit Indochina wordt nog verwacht. Naar schatting driekwart van hen verblijft er illegaal. Pastoor Dominiguez is ook allerminst gerust over de geheimhouding der gegevens. Hij wijst erop, dat bij het verstrekken van gegevens destijds voor de sociale voorzieningen ook de wettelijke garantie aanwezig was. Dat de gege vens geheim zouden blijven. Maar de wet werd veranderd en de garantie was verdwenen. Voor hetzelfde geld kunnen ze ook de bestaan de wetgeving voor de volkstelling wijzigen, al dus pastoor Dominiguez. Een officiële vaststelling van de vreemdelin gen zou de staat New York een bedrag van 35 miljoen dollar per jaar opleveren aan federale hulp plus het behoud van 2 van de 4 zetels in het congres, die nu dreigen verloren te gaan. nationale priesterconferentie van 1 geland heeft geweigerd een resolu- in stemming te brengen, waarin rd gepleit voor een totaal vasthou- van het celibaat als eis voor de sterwijding. De nationale priester- iferentie, die het afgelopen week- ide in Birmingham haar jaarlijkse ■gadering afsloot, wilde daarmee rhinderen, dat haar van het begin af /oerde politiek inzake het celi- n wending van 180 graden zou conferentie had het overigens aan thzelf te danken, dat zij voor deze ver ting kwam te staan. Zij had besloten Ichts verklaringen en resoluties te be kijken, afkomstig van de 9 groepen, waarin de conferenties zich hadden ver deeld. In de groep, die de kwestie van het celibaat besprak, hadden zich praktisch alleen voorstanders van een onvermin derd vasthouden van de celibaatseis ver zameld. Deze groep diende een resolutie in, waar in werd gezegd, dat de conferentie vas thoudt aan het clericale celibaat en geen reden ziet om daarin verandering (e brengen. Had de conferentie de resolutie aanvaard dan zou zij haar tien jaar oude beleid helemaal hebben moeten herzien. Zou zij de resolutie hebben afgewezen dan waren de leden van de groep voor standers van de betrokken de vergade ring uitgewandeld. Na veel discussies kwam tenslotte een to taal verwaterde versie boven water, die tot opluchting van de hele vergadering- werd afgewezen omdat er niets in stond. Kardinaal Basil Hume van Westminster bracht een kort bezoek aan de priester- conferentie. Hij hield de priesters voor, dat hij voorstander is van een nieuwe vorm van priesterbeleving, veel radicaler en minder kerks of kerkelijk. De priester van de toekomst zal meer van een pro feet moeten hebben. Hij vroeg de pries ters eens goed na te denken over de taak van de priesters in de negentiger jaren. Volgens kardinaal Hume zullen het priesters moeten zijn, die midden in de maatschappij staan en veel bidden. Paos Johannes Paulus II heeft opgeroepen tot een nog grotere inspanning om het analfabetisme uit te roeien. Hij deed dit in een boodschap aan de directeur-generaal van de Unesco, Amadou Mahtar M'Bow. Aanleiding is de bij zondere vergadering, die de Unesco aan haar campagne voor alfabetisering heeft ge wijd. De paus schrijft dat hij zich persoonlijk bijzonder bij deze campagne betrokken voelt. Hij zegt het van grote betekenis te achten de campagne vooral op de ouders te richten, omdat zij daardoor beter in staat zullen zijn hun taak als ouders uit te oefenen. De culturele verhef fing der ouders komt altijd de kinderen ten goede, zo schrijft de paus, omdat de ouders aan Paus roept op tot uitroeiing analfabetisme hun kinderen de elementaire basisopvoeding meegeven, welke in het onderwijs verder wordt ontwikkeld. De paus sluit zich met zijn boodschap aan bij het onder werp, dat de Unesco voor zijn werelddag 1979 heeft gekozen, namelijk „de alfabetisering der ouders een voorbereiding van de toekomst der kinde ren". De Unesco heeft dit on derwerp gekozen in het kader van het jaar van het kind. Drs, R. M. Naftaniel zal mJ.v. 1 januari 1980 mr. R. A. Levissen opvolgen als directeur van de stich ting Centrum voor Infor matie en Documentatie Is raël (Cidi). Mr. Levisson heeft sinds de oprichting in 1974 de leiding van Cidi gehad. Hij blijft als adviseur voor bepaalde taken aan de stichting verbonden. In 1974 had mr. Levisson te kennen gegeven voor slechts vijf jaar (tot zijn 65e levens jaar) beschikbaar te zijn. Deze termijn is, inmiddels met één jaar verlengd. Drs. Naftaniel is sinds ok tober 1976 hoofdmedewer ker bij Cidi. Hij zal in hoofdzaak de externe con tacten vervullen. Voor een goede interne gang van zaken wil de stich ting een algemeen-secreta ris aanstellen. De Duitstalige hervormde kerken en de methodis- tenkerk in Zwitserland hebben een oecumenisch bureau voor Zwitserland opgericht, waarvoor dr. Lu kas Vischer als kandi daat is aangezocht. Dr. Vi scher werkte 18 jaar bij de Wereldraad van Ker ken, de laatste 14 jaar als directeur van de afdeling „geloof en kerkorde". Af gelopen januari besloot het uitvoerend comité van de Wereldraad dat de ambtstermijn van dr. Vi scher per 1 januari 1980 niet zal worden voortge zet op grond van een rege ling die een maximum stelt aan de ambtstermijn van Wereldraadmedewer kers. Dr. Vischer heeft nog niet toegezegd. Wel heeft hij verklaard dat hij, indien hij op het aanbod zou in gaan, veel aandacht zou besteden aan de samen werking tussen protestan ten en katholieken in Zwitserland en niet wil functioneren als doorgeef luik tussen Wereldraad en de protestantse kerken in Zwitserland. Een voortzetting van de wapenwedloop maakt een Derde Wereldoorlog on vermijdelijk. Daarom moet de kerk op grond van haar politieke verant woordelijkheid „stopzet ting van de wapenwed loop van het eigen machtsblok en de stapsge wijze vermindering van de bewapening eisen, als het moet eenzijdig als voorschot van vertrouwen to.v. de regeringen van het andere machtsblok". Dit zei de voormalige pro testantse bisschop van Berlijn, dr. Kurt Scharf, deze week op de synode van Lippe. Hij sprak over de politieke verantwoor delijkheid van de kerk 40 jaar na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Scharf betreurde dat de evangelische kerk in Duitsland na WO 2 niet vastbesloten geijverd had voor de uitbanning van de oorlog. i de 44 HAAG De fi- ële positie van de .Ivincie Zuid-Holland |y unstiger dan vorige 4». De ontwerp-begro- i voor 1980 vertoont sikort van 1 miljoen lifen op een totale uit te van ruim 298 mil- gulden. Het ge- imde tekort voor dit ir bedroeg 3,65 mil- n op een totale uitga van 278 miljoen gul- Gedeputeerde Sta- zeggen dat ondanks inanciële verbetering aantal wensen on- !£!vuld moeten blijven, nkomsten van de provin- ijn onder meer verbeterd dat de nieuwe regeling het provinciefonds in voor het eerst zal door- :en. Door deze regeling krijgt Zuid-Holland op grond van een nieuwe verdeelsleutel meer geld. Een ander licht punt voor de provinciale fi nanciën is dat de Eerste en Tweede Kamer de herziene compensatieregeling voor het uitblijven van een eigen belas tinggebied voor de provincies hebben aangenomen. De be doeling van het rijk is dat de provincies per 1 januari 1981 zelf belasting mogen, innen. Het gaat daarbij om de heffing van provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting. Verder verwachten GS geen structurele verbetering voor de provinciale inkomsten voordat het rijksonderzoek naar de financiële verhouding tussen rijk en provincies is af gerond. Activiteiten In de ontwerp- begroting is een bedrag van 4,2 miljoen gulden uitgetrokken voor nieuwe activiteiten en uitbrei ding van bestaande activitei ten. Dit bedrag wordt onder meer besteed aan onderzoek naar de drinkwatervoorzie ning, subsidie voor activiteiten gericht op de energiebespa ring, periodieke rapportage over de regionaal-economische ontwikkelingen in Zuid-Hol land en voor onderzoek naar de mogelijkheden van de de centralisatie van het provinci aal bestuur. Voor de periodie ke rapportage wordt onder meer een basisinformatiepak ket samengesteld over de aard en de omvang van de beroeps bevolking, de werkgelegen heid en de werkloosheid. GS merken hierbij op dat de voor uitzichten voor de werkgele genheid in Zuid-Holland (in totaal rond een miljoen ar beidsplaatsen) nogal somber zijn. Wat betreft het onder zoek naar de decentralisatie van het provinciaal bestuur wordt onder meer nagegaan welke mogelijkheden er zijn om provinciale taken en be voegdheden over te dragen aan de gemeenten. Ook wordt bekeken hoe de gemeentebe sturen meer betrokken kun nen worden bij het maken van het beleid voor de provincie. GS hebben aan genoemde acti viteiten prioriteit gegeven bo ven een reeks van andere nieuwe en uit te breiden acti viteiten die bij elkaar nog èens vijf miljoen gulden zouden vergen. Deze zijn voorlopig niet in de begroting opgeno- Personeel Voor de personeelsuitbreiding is op de ontwerp-begroting vijf ton gereserveerd. Dat betekent een uitbreiding van twintig personeelsleden (op halfjaar basis) Voorts is een miljoen gulden gereserveerd om eventuele uit de rijksbegroting van 1980 voortvloeiende tegenvallers voor de provincie te kunnen opvangen. Voor onvoorziene uitgaven is een bedrag van 1,5 miljoen gulden uitgetrokken. In het komende najaar gaat de provincie werken aan een mi lieubeleidsplan. GS willen in een geforceerd tempo de ach terstand van het welzijnsbeleid in Zuid-Holland inhalen. Met name het bibliotheekwerk kampt met achterstandden. Er is niet alleen een groot tekort aan openbare bibliotheken maar er zijn ook grote proble men bij de huisvesting en per soneelsformatie. GS vinden dat onder meer het rijk onvoldoende financiële middelen beschikbaar stelt voor een ruimtelijk beleid bij de uitwerking van streekplan nen. Dit geldt vooral voor de woningbouw. Meevaller voor provincie van meer dan drie ton DEN HAAG De pro vincie Zuid-Holland heeft een extra bestedingsruimte van 1.335.000 gulden. Na dat GS de ontwerp-begro ting hadden vastgesteld kwam het bericht van het rijk dat Zuid-Holland voor 1980 mag rekenen op een bedrag van 123,27 miljoen gulden uit het provincie fonds. Dit is 1,225 miljoen gulden meer dan waarvan GS zijn uitgegaan. Netto betekent dit na de correc tie van hogere inflatie-op vang een meevaller van 335.000 gulden. GS willen hiervan een belangrijk deel besteden aan perso neelsuitbreiding. Deze was in de ontwerp-begroting beperkt tot twintig perso neelsleden. Doordat de provincie nu ook geen be drag meer hoeft te reser veren voor tegenvallers voortvloeiend uit de rijks begroting komt ook het hiervoor gereserveerde bedrag van een miljoen gulden vrij. BUDGET TE BEPERKT DEN HAAG Ondanks de gunstiger financiële positie van de provincie Zuid-Hol land (voor het eerst in jaren een begrotingstekort van niet meer dan 1 miljoen gul den) zijn Gedeputeerde Sta ten niet tevreden. De provin cie krijgt steeds meer taken zonder dat het rijk hier fi nanciële middelen tegenover zet Volgens Gedeputeerde Boone (financiën) is het provinciaal budget erg be perkt. „Er is geen ruimte voor nieuwe taken". De heer Boone zei dit gisteren tijdens ziin toelichting op de provinciale begroting voor 1980. Hij maakte er melding van de Zuid-Holland in verge lijking met andere provincies nog steeds het laagste bedrag per inwoner van het rijk krijgt. Door de geringe finan ciële armslag van de provincie komen heel wat zaken in de knel. Zo loopt Zuid-Holland wat betreft het bibliotheek werk achteraan. Hier is een gat van tweeënhalf miljoen gulden tussen inkomsten en uitgaven. Met de financiering van de provinciale wegen is het eveneens slecht gesteld. En zo noemde de heer Boone nog wat zaken. „Het is natuurlijk prachtig als de provincie meer taken krijgt, maar dan moet ook gekeken worden naar de financiële toestand. Dit kan niet allemaal betaald worden uit het provinciefonds." Zoals wij gisteren al schreven mag de provincie per 1 januari 1981 althans daar streeft het rijk naar, belasting heffen. Het gaat dan om een heffing van provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting. Mo menteel kent de provincie ook al eigen heffingen in de vorm van leges voor paspoorten, rij bewijzen, kanaalgelden enzo voorts. De leges voor rijbewij zen gaat per 1 januari 1980 omhoog van 12,50 naar 15,- a.s. vrijdag 14 sept, van 14-18 uur a.s. zaterdag 15 sept, van 10-17 uur Modellen vanaf f alleen vertegenwoordiging BARNING bnsweg 11-17 het adres voor de wereldvermaarde §7{die2o9A<» Japanse orgels. .ö1 i 6^ O^V

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9