Hazerswoude wil geen splitsing „Dorp-Dijk" Rijpwetering: binnenkort even een stukj 'Paarden s,ichting worden vaak Wuubri,i«-"' verkeerd begrepen' Toilet op Koude kerkse brug gaat 90.000 gulden kosten. Alphen gaat zich eerder buigen over IGOR-aangelegenheden' Bijscholing voor werklozen in gewest Alphen aan den Rijn Logopedie School artsendienst wordt uitgebreid REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 PAGINA 4fe- )1 ALPHEN AAN DEN RIJN Het gemeentebc- stuur van Alphen aan den Rijn gaat zich voort aan in een eerder stadium buigen over „aange legenheden" die in IGOR-verband worden be handeld. Als zaken van deze orde in een van de IGOR-commissies besproken zijn zullen deze in de eerstvolgende Alphense commissie van Al gemene Zaken een vervolg krijgen. Dat werd gisteravond besloten in deze commissie. Opzet van deze procedure is om te voorkomen dat IGOR-afgevaardigden die de Alphense gemeente raad vertegenwoordigen, niet weten welk gemeen telijk standpunt zij moeten verkondigen. En dat was volgens Fred Gijbeis (PvdA) en lid van het IGOR, de laatste tijd een enkele keer voorgeko men. Als voorbeeld haalde hij aan de circulaire Volkshuisvesting van de provincie. Toen deze aan de orde werd gesteld in het IGOR, was deze zo be nadrukte Gijbeis in de Alphense raad nog niet be sproken. „En dan weet je natuurlijk ook niet wat de gevoelens zijn van de raad", aldus Gijbels. Hoe wel hij stelde er geen moeite mee te hebben om dan een partij politiek standpunt te verkondigen vond hij „op zich" dat toch geen goede zaak. Daar om wilde hij spelregels voor de toekomst. CDA- voorman Hopmankwam na een somtijds niet-rele- vante discussie, met het voorstel om in de commis sie AZ te trachtn tot een gemeentelijke standpunt bepaling te komen. Het voorstel werd overgeno men met die kanttekening dat deze vooralsnog als proef zal gelden. Toen de provinciale werkgroep voor de gemeente lijke herindeling en de Alphense afvaardiging daarin aan de orde werd gesteld - de discussie werd overigens een herhaling van die, die onlangs in de gemeenteraad werd gevoerd - stelde CDA'er Bijl nogal abrupt de vraag, waarom „de kleine gi meenten" altijd zo tegen Alphen aan moeste „schoppen". „Daar is toch geen reden voor", aldi Bijl. Loco-burgemeester Goedhart was dat m hem eens. Hij benadrukte nog eens dat Alphe zich terughoudend zal. blijven opstellen bij de gi meentelijke herindeling. Hij verzekerde niet uit zijn op een uitbreiding van het Alphense grondg bied. Het café van wijlen weduwe Daleman dat door regisseur Nicolai van der Heyde is uitverkoren als decor te fungeren voor de speelfilm „Laat de dokter maar schuiven". RIJPWETERING Deze week kwam plotseling het ruim 75 jaar oude cafeetje „Concordia" aan de Pas toor van de Plaatstraat te Rijpwete ring in de belangstelling, toen daar bekend werd gemaakt dat men er half september zal gaan starten met opna men voor de film „Laat de dokter maar schuiven naar het gelijkna mige boek van de Nederlandse auteur Toon Kortooms. Waarom nu juist „Concordia" en waar om nu juist opnamen in Rijpwetering, terwijl het verhaal zich voornamelijk in De Peel afspeelt? Regisseur Nikolai van der Heyde vertelde dat men in de Peel tevergeefs heeft gezocht naar oude rus tieke plekjes. Heel toevallig is het oog toen op Rijpwetering gevallen. Dat was eind 1978, toen de eigenaresse van café „Concordia", de weduwe C. Daleman (beter bekend als Opoe Daleman), kwam te overlijden. Via kennissen van de fa milie kwam het oude leegstaande café ter sprake en zo kwam de zaak aan het rollen. In eerste instantie wilde de filmploeg het café kopen, om het na de opnamen weer te verkopen. Doch daar wilden de erfge namen van de weduwe niets van weten. Na overleg met zijn broers gaf de heer J. Daleman, die tegenover het café woont, toestemming om „Concordia" voor de filmploeg open te stellen. Daarna is men. in de grote zaal van het café aan het werk gegaan. Er moesten pilaren wor den gezet, er moest een balustrade ko men en alles moest opnieuw in de verf om het café een Amerikaans aanzien te geven. In Kockengen zal een kerkpor taal worden gefilm, dat als portaal van het café moet gaan fungeren. Ook buiten het café zullen diverse mooie plekies van Rijpwetering worden gefilmd, hoewel het grootste gedeelte van de film zich af speelt in het café zelf. De-verschillende nazaten van wijlen de weduwe Daleman, die op de persconfe rentie aanwezig waren, ontvingen van Toon Kortooms zijn boek „Help, de dok ter verzuipt", en „Laat de dokter maar schuiven", voorzien van zijn handteke ning. Ook de diverse aanwezige acteurs, waaronder Joop Doderer, Piet Bamber- gen, Jo de Meyere en Joke Baretti, kwa men er niet onderuit om de vele enthou siaste jeugdige Rippers van een handte kening te voorzien. En wanneer in de komende week met de opnamen zal worden gestart, zal de belangstelling van de Ripse bevolking waarschijnlijk nog meer toenemen. Tenslotte is het wel iets bijzonders als een filmploeg de rust in je dorp komt verstoren Woubrugge/ Hoogmade: Twee-eenheid hoog op verlanglijst WOUBRUGGE De Woi brugse raad heeft de bestuu lijke eenheid van de kerne Woubrugge/Hoogmadc hoo in het vaandel als het om g meentelijke herindeling gaa Zij het dat die raad bij d noodzaak van gemeentelijk herindeling best vraagteken wil zetten. Burgemeester Brouwer de K< ning verwacht, dat de gemeen telijke herindeling niet aa Woubrugge voorbij zal gaai De tendens van de raadsverga dering was, dat men er eigen lijk niet voor voelt. Zeker, u lang niet is aangetoond, d; het voorzieningenniveau en d bestuurskracht van de ge meente naar de mening va de inwoners deze noodzakelij maakt. Raadslid Van Woerde (VVD) zag de noodzaak va een gemeentelijke herindelin liever eerst onderzocht, wai hij achtte deze nog lang nie bewezen. Woubrugge zal d zaak zeer kritisch blijven vol gen en vaardigde haar burge meester naar de betreffend werkgroep van de Verenigin van Zuid-Hollandse Gemeei ten af. Over het woningtoewijzinj sbeleid werd een fikse noot ge kraakt. B. en W. had in d raadsstukken haar beleid vei duidelijkt. Vooral in het licl van recente toewijzingen wa dat wel nodig. Noordai (CDA) onderkende, dat het 01 moeilijke beslissingen ging e was ervan overtuigd, dat B. e W. naar „eer en geweten" dez beslissingen nam en dat wa voor hem voldoende. Ander raadsleden bepleitten een z groot mogelijke openheid ove de toewijzingsnormen. Ee zaak die door de burgemeeste onderschreven werd. Hele maal uit de problemen rond d woningtoewijzing kwam mi ook in deze vergadering nidi maar dat was ook bijna onnffl gelijk, omdat er bij te weinM woningen altijd ontevredene* blijven. i Ter Aar wil grond verkopen TER AAR Als de raj daarmee morgen akkoord gaa i zal de gemeente Ter Aar wee enige percelen grond gaa verkopen. Allereerst een per ceel grond aan de Hertog va 'I Beijerenstraat aan Imex Tra ding Holland voor de boui van een kantoor, magaziji werkplaats en showroom e R voorts in Middelland ten be a hoeve van woningbouw in d sector premiekoop. Het gaat bij de laatste transai tie om vier premiewoninge en twee vrije-sectorwoningei in Langeraar en twee kaveltje grond ten behoeve van d j bouw van garages bij de prei miekoopwoningen. De raad" moet eerst nog de prijzen vast stellen van de kavels grom waarna het college de grom zal verkopen aan de door hei aan te wijzen gegadigden, alle i overeenkomstig de aan d J raad kenbaar gemaakte ricb tlijnen. Overigens krijgt de raad don derdagavond ook nog een ver J zoek te behandelen, afkomsti| van de tennisclub in Lange l raar. Deze vereniging wil eei garantie van de gemeente o;1 de rente en de aflossing vai jj een te bouwen clubhuis. D 1 plaatselijke Rabobank wil ee: j geldlening van 150.000,- ver strekken. Glas verzamelen in Ter Aar TER AAR Voor in totaal J f 2320,— wil Ter Aar binnen j afzienbare tijd een viertal containers aanschaffen waarin glas verzameld kan worden. Men wil die straki gaan plaatsen in de buurl van de diverse levensmidde lenbedrijven, zoals op bel Vosholplein, op de Lange raarseweg, op de Kerkwef en in de Bloemenstraat. Het college heeft de raadsle den in een voorstel uiteengezel waarom men graag de goed keuring van de raad wil. Hel aantal te verbranden afval stoffen neemt in ons land nog i jaar op jaar toe en het wordl de hoogste tijd dat deze groei wordt afgeremd. Die groei kan ingedamd worden door moge lijkheden te scheppen voor hel hergebruik van afvalmateri- aal. Eén van deze mogelijkhe den is onder andere het ge- ALPHEN AAN DEN RIJN Het Ge westelijk Arbeidsbureau Alphen aan den Rijn gaat zich bezighouden met bijscho ling. veertien vrouwen en een man die werkloos zijn, zullen half september bij een particulier Alphens opleidingsinsti tuut bijgeschoold worden op administra- hiervoor toestemming gekregen van het „Directoraat-Generaal voor de Arbeids voorziening." Het aantal werkloze mannen is in de maand augustus met 10 gedaald en daarmee geko men op 459. 42 daarvan zijn jonger dan 19 jaar. Het aantal werkloze vrouwen steeg deze stijging het gevolg van de toename van het aanbod van jeugdige verkoopsters en kantoorpersoneel. Het aantal vacatures voor mannen daalde in augustus met 33 tot 963. 297 banen daarvan zijn bestemd voor jonge ren tot 19 jaar. 60% van het aantal vacatures komt uit de sectoren bouw en materiaal. De wijzigd. 130 vacatures zijn bij het bureau be kend waarvan 64 bestemd voor jongeren tot 19 jaar. 123 vrouwen staan bij het arbeidsbu reau ingeschreven die een part-time baan ambiëren. De vraag naar part-timers is evenwel nog steeds gering. Slechts acht va catures zijn bij het arbeidsbureau bekend. de vergelijkbare periode van vorig jaar 491 mannen werkloos waren en er 786 vacatu res waren. Daarvan waren er 226 bestemd voor jongeren tot 19 jaar. Bij de vrouwen is in vergelijking met vorig jaar het aantal werklozen gestegen met 63. Het aantal vaca tures voor vrouwen kende een verdubbe- HAZERSWOUDE In de nota van het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland over de herindeling van de provincie neemt Hazers woude een nogal uitzonderlijke plaats in. Immers, het is onduidelijk of de gemeente, met zijn dorp en zijn Rijndijk als belang rijkste delen, bij het IGOR-gebied dan wel bij dat van Midden-Holland zal worden in gedeeld. Wel, na de vergadering van de com missie algemene zaken is duidelijk hoe de stand van zaken in eigen (commissie- en ge- meenteraads)kring is: Hazerswoude wil niet worden opgesplitst in de parten dorp en Rijndijk. Met andere woorden: men ziet het helemaal niet zitten dat, bijvoorbeeld, de Rijndijk onder het Rijnstreekgebied zou komen te ressorteren en het dorp, met een groot stuk sierteeltcen trum, onder Midden-Holland (met Boskoop als grootste exponent van het boomkwekersareaal). Indien er dan toch over een herindeling van gemeenten in de provincie gepraat MOET wor den, dan wil Hazerswoude - in haar geheel - meedoen. En dan gaat nog altijd de voorkeur uit naar een herindeling met gemeenten in de Rijnstreekregio. Op donderdag 20 september zal men van Ha- zerswoudse zijde gebruik maken van het recht tot spreken tijdens een zitting die het provinci aal bestuur dan organiseert naar aanleiding van de nota, als boven bedoeld. Er is in het dorp met zijn twee kernen (Rijndijk/Rhynenburch en dorp) eigenlijk geen enkele behoefte tot een samenvoeging met een andere gemeente. En er is helemaal niet een wens, om de dorpsdelen uit elkaar te halen. Waarbij kan worden aangete kend dat de voorzieningen die thans aanwezig zijn, door de bevolking van beide parten wor den gebruikt. Voorbeelden: het multifunctione le centrum Het Anker, de sport (Landvliet), hal, zwembaden De Dolfijn en De Hazelaar. Wat dit betreft: twee ervan zijn gelegen aan de Rijndijk en de andere in het dorp. Met andere woorden: Hazerswoude wil het liefst blijven zoals het is. ALPHEN AAN DEN RIJN Het onderdeel „logopedie" van de Schoolartsendienst van het district Alphen aan den Rijn zal worden uitgebreid. Ér wordt een tweede logopediste aangetrokken terwijl samen werking zal worden gezocht met drie logopedisten uit drie andere gemeenten. Verder zal de naam van de dienst worden gewijzigd in „Schoolartsen- dienst en Logopedische dienst Rijnstreek". Dat maakte gisteravond in de commissie AZ, de wethouder van onder meer gezondheid, J. W. Haanstra bekend. Volgens Haanstra was het aantrekken van een tweede logopediste onvoldoende gebleken. Van daar dat gezocht wordt naar samenwerking met de logope disten van Ter Aar, Alkemade en Leiderdorp. Ook de keuze voor de periode waarin de behandeling moest plaatsvinden is gemaakt. Die periode ligt tussen de kleuter schoolleeftijd en de lagere- schoolleeftijd. Voor die periode werd gekozen omdat daar de beste resultaten mee te berei ken zijn, zo deelde Haanstra mede. Paarden- centrum 1 -a een ii uin EN DAT VOOR EEN „KRAP" OPTREKJE KOUDEKERK De Koudekerkse ge meenteraad gaat zich maandagavond bezig houden met de steeds meer nij pende toestand van hun brugwachters die geen toiletvoorziening op de Kou dekerkse brug hebben. Na langdurig overleg met de Provinciale Waterstaat menen B. en W. dat uitbrei ding van het brughuisje de enige oplossing biedt. Daar het bestaande brughuisje in feite al te klein is en in niet al te beste staat meer verkeert, zal met de uitbrei ding het bestaande gedeelte grotendeels vernieuwd worden. Door Provinciale Waterstaat is hiervoor een bedrag geraamd van 70.000.- excl. BTW en kosten van voorbereiding en di- rektievoering. B. en W. van Koudekerk stellen dan ook voor om een krediet van f 90.000.- beschikbaar te stellen. Als men hierbij bedenkt dat de laatst gebouwde premiekoopwoningen in Koudekerk f 125.000.- kostten, zal menige Koudeker- ker bij het lezen van de raadsstukken het idee krijgen dat er een aardig optrekje bij de brug zal verrijzen. Waarschijnlijk gaat het er ook wel leuk uitzien, maar tijdens de openbare commis sievergadering Openbare Werken en Pla nologie bleek bij het bekijken van de te kening, dat de werkelijke toiletruimte wel wat aan de krappe kant wordt. Hoewel naar aanleiding hiervan het plan nog aan passing zal ondergaan, gaat het aanleggen van een toilet op de Koudekerkse Brug f 90.000.- kosten. B. en W. vertrouwen erop dat de provincie 76% zal bijdragen en de gemeente Hazerswoude 50% van het resterende bedrag. Toch zal deze investering voor Koude kerk aan den Rijn neerkomen op een jaarlijkse last van 930.- en waarschijn lijk voor Hazerswoude ook. Zou men nu voortaan niet samen met Ha zerswoude voor een bedrag van 1860,- het toilet van het naastgelegen café „De Hoek" kunnen huren? Of kan de brug wachter misschien straks vanaf het toilet de brug bedienen en wordt het daarom zo duur? Kortom, er rijzen toch wel vragen in Kou dekerk betreffende het toilet dat waar schijnlijk het duurste van Nederland gaat worden, maar wellicht worden die vragen maandagavond beantwoord. WOUBRUGGE De stichting Paardencen- trum, 'Stal Oudendijke', heeft zich volgens een pas verschenen rapport, tot taak gesteld het onbegrip over het paard uit de wereld te helpen. Voor de vele tienduizenden actieve paardensportbeoefenaars in Nederland zijn een aantal cursussen samengesteld. De te ge ven cursussen bestaan ondermeer uit paar- denpsychologie, longeren, gedragsleer en ge zondheidszorg. Pe stichting die aan het begin van dit jaar werd ppgericht, maakt zich zorgen over het feit dat het paard de laatste jaren te commerciëel wordt benaderd. Het wezenlijke van het paard gaat teniet; het dier is verheven tot een status-sym- bool met alle nare gevolgen vandien. Het Paar- dencentrum houdt zich ook bezig met het we tenschappelijk onderzoek naar de achtergron den van het edele dier. Zo zijn het gehoor en het weidegedrag van het paard uitvoerig door leden van de stichting bestudeerd. "Kennis van het gedrag en de zintuigen kan namelijk voor de mens een intiemer en inten siever beleven van het paard betekenen", aldus het rapport van de stichting Paardencentrum. Tevens wordt gesteld dat door betere kennis van het paard, de kans op ongevallen met paar den wordt verkleind. De cursussen beogen al dus om een gedeelte van de sluier die rond het paard hangt op te lichten. De stichting heeft de beschikking over negen eigen paarden waar mee demonstraties worden verricht. De angst die vele kinderen en volwassenen voor paarden hebben is vaak het gevolg van het niet begrij pen van het dier of een slechte ervaring in het verleden. Het Paardencentrum wil het weder zijds vertrouwen tussen mens en dier verbete ren. Een cursusonderdeel: Praktijkles Verbandleer Het bruggewachtershuisje in Koudekerk dat maandag weer uitgebreid onderwerp van gesprek zal zijn in de gemeenteraad.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4