ajan: Israëls relatie net Bonn verslechterd Agostinho Neto als eenheidssymbool van Angola onvervangbaar tyiwyg lïkomo: praten over vrede, liet over een grondwet Magere vanille vla halve liter tjjdelijk Guatemala: 2000 moorden in 16 maanden kunstmaan et ratten Spoorweg staking treft Frankrijk Britse politie vindt supervoorraad LSD Extra: Anders eten. AMNESTY-RAPPORT OVER KLEINE BANANENREPUBLIEK IITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 onze correspondent Ami van Vree) De Israëlische minister van ilandse Zaken, Mosje Dajan, is lening dat de verhouding met de republiek is verslechterds sinds Vestduitse collega Genscher in ndria onlangs als enige Europese lus heeft gesproken over „het schikkingsrecht van de Palestijn- ibieren". „Dat is een verandering e niet bevalt", zei Dajan tegen- le pers aan het einde van zijn be- aan Bonn waarbij hij erop wees, ns inziens deze houding niet door iropese Gemeenschap wordt ge el de Bondsrepubliek aan dit zelf- kkingsrecht voorwaarden ver bindt, zullen de Arabieren het volgens Dajan onmiddellijk interpreteren als het recht om een Palestijne staat te stichten. Dit is voor Israël echter „vol strekt onaanvaardbaar". „Bovendien", aldus Dajan, „is er van een dergelijk zelfbeschikkingsrecht van de Palestij- nen in het verdrag van Camp David tussen Israël en Egypte geen sprake: dit sluit de vestiging van een Palestijnse staat „volkomen en zonder meer" uit." Diplomatieke kringen in Bonn verze kerden gisteren als reactie op Dajans uitlatingen dat van een veranderde Westduitse houding geen sprake is. De Bondsrepubliek steunt al sinds 1974 het recht op zelfbeschikking van de Pale- stijnen en hecht daar een elementaire betekenis aan. Volgens Dajan zijn in zijn gesprekken met Genscher en met Bondskanselier Schmidt de Israëlische vestigingspoli- tiek en de aanval op Libanon niet aan de orde geweest. Dit klinkt niet erg waarschijnlijk, aangezien Bonn ernstige bezwaren tegen deze politiek van Israël hjeeft en deze ongetwijfeld aan Dajan ter kennis zal hebben gebracht. Ondanks deze verschillen van mening is Dajan overigens niet de opvatting toegedaan dat de Westduitse politiek Is raël vijandig gezind is. De betrekkin gen zijn vriendschappelijk en van bondskanselier Schmidt zei hij zelfs dat Israël in hem „een van de engste en be trouwbaarste vrienden in de Bondsre publiek" heeft. Dajan legde er de na druk op dat men hem in Bonn heeft verzekerd dat de Bondsregering geen officiële contacten met de PLO zal aan gaan. Voor het overige hoeft Bonn zich volgens Dajan niet verantwoordelijk te voelen voor de Israëlische politiek (evenmin als het omgekeerde het geval is) en wil het dit ook niet. Men kan deze uitspraak van Dajan uitleggen als een zekere speelruimte die hij West- Duitsland wil geven om, ongeacht de gevoelige morele betrekkingen tussen beide landen, zijn eigen belangen te be hartigen. Bondskanselier Schmidt heeft tegenover Dajan de wens geuit om nu eindelijk zijn lang' beloofde bezoek aan Israël te brengen. Een concrete af spraak hierover is echter niet gemaakt. HINGTON (DPA) De et-unie zal eind september cunstmaan met 38 ratten :ren. Men wil nagaan of aring onder bij gewich- heid van invloed is op de van zoogdieren, nerikaanse organisatie de ruimtevaart NASA dinsdag in Washington dgemaakt, dat de V.S., Tijk en enige niet nader [mde Oosteurpese landen het experiment deelne- De Russische kunstmaan twintig dagen in de lis Royce jet sluiten DEN (AP) Ongeveer employees van de Brit- olls Royce vliegtuigmoto- ibrieken komen vrijdag Jijk op straat te staan, at het bedrijf zegt niet er te kunnen draaien van- de stakingen in het me- 'ak. 10.000 mensen die onvrij- g de steun in moeten, bij negen Rolls Royce- ijven, verspreid in het land. De divisie vliegtuig- iren van Rolls Royce werd jaar geleden genationali- om haar van een drei- faillissement te redden. Op de autoshow in Frankfort, die morgen geopend wordt zullen nieuwe modellen ten toon worden gesteld. Boven de nieuwe Mercedes 280 S en beneden: de ont hulling van de AUDI 200. (Van onze correspondent) PARIJS Als gevolg van de tweede spoor wegstaking in drie we ken zal het treinver keer in en door Frank rijk tussen woensdag en zaterdag ontwricht worden. De staking is uitgeroepen door de twee grote linkse vakbonden maar de zelf standige bond van spoor wegpersoneel, dat de meeste leden telt, heeft zich niet bij de staking aangesloten. Om die reden zal niet het hele verkeer worden lamgelegd. De sta king is uitgeroepen om be tere arbeidsvoorwaarden af te dwingen en om twee machinisten per locomo tief te handhaven op goe derentreinen, terwijl de spoorwegdirectie met één machinist wil volstaan. Van onze correspondent Roger Simons) (DEN De Rhodesische ferentie is gisteren nau- ijks op gang gekomen. Dmo en Mugabe, de lei van het Patriottische hebben geprobeerd spaak in het Britse wiel leken door tijdens de eer- echte zitting te verkla- dat ze naar Londen ge ien waren om over vrede raten en niet om de Brit- een nieuwe grondwet Zimbabwe uit een hoge te laten toveren. „Dit in de eerste plaats een lesconferentie zijn", zei truise Nkomo. Carrington die de onder- elingen voorzit, trok een jnkelijk gezicht. Hij wees rontleiders op het feit, dat ivitatie van de Britse rege ring tot het overleg in Londen duidelijk de noodzaak van een nieuwe grondwet vooropge steld had. Hoewel Carrington beloofde, dat hij de wens van het Front in overweging zou nemen, scheen hij niet geneigd de oorspronkelijke Britse agenda, waarop het grondwet telijke overleg aan de kop staat, zomaar in de prullemand te gooien. Nkomo zei: „U heeft niet het recht ons een agenda te dicte ren. Dit is onze conferentie. Wij willen eerst praten over vrede in Zimbabwe-Rhodesië en de nieuwe verkiezingen, die doorgang kunnen vinden als de vijandelijkheden voorbij zijn". Maar volgens de Britten komt het er in de eerste plaats op aan, een algemeen aanvaarde grondwet in elkaar te dokte ren, die dan gevolgd kan wor den door nieuwe verkiezingen. Carrington moet een antwoord op de eis van Nkomo en Mu gabe nog bekend maken. Als de Britse minister van Buiten landse Zaken en de Frontlei ders elk voet bij stuk houden, zal zich eenflinke botsing voordoen, die net verdere ver loop van deze conferentie in gevaar zou kunnen brengen. In 1976 is te Genève een con ferentie over Rhodesië ge strand op een dergelijke agen dakwestie. Londense waarne mers betwijfelen evenwel, dat voorzitter Carrington het nu zover zal laten komen. Hij heeft zelf gezegd, dat er veel compromissen nodig zullen zijn. Anderzijds is het duide lijk, dat de leiders van de twee Afrikaanse delegaties voorlo pig nog geen zin hebben om de verantwoordelijkheid voor een eventuele ineenstorting van de onderhandelingen in Londen te dragen. Bisschop Muzorewa, de zwarte premier van de nieuwe rege ring waardoor Zimbabwe- Rhodesië momenteel bestuurd wordt, nam tijdens de zitting van gistermiddag als eerste het woord. Hij vroeg met aan drang, dat Groot-Brittannië zijn bewind zou erkennen en dat ook de internationale sanc ties tegen Rhodesië ingetrok ken zouden worden. Muzore wa liet tevens doorschemeren, dat hij geen genoegen zou ne men met een nieuwe grond wet, die sterk verschilt van de huidige Rhodesische constitu tie. Deze laatste is een van de belangrijkste steunpilaren van zijn regiem, dat door het Patri ottisch Front met ondergang bedreigd wordt. Newyorkse brand weerlieden dragen een vrouw uit een treinstel van de Newyorkse onder grondse, nadat in een van de tunnels afval in brand was geraakt. Honder den passagoiers, van wie sommigen tekenen van rook vergiftiging ver toonden, moesten ijlings uit de tunnel worden geëvacu eerd. Bij het geheel waren drie treinen betrokken. LUANDA-MOSKOU President Agostinho Neto van Angola, oud-arts en „dichter van het protest", is na een langdurige ziekte in Moskou overle den. Naar gisteren officieel werd be kendgemaakt, stierf hij maandagmid dag, een week voor zijn 57-ste verjaar dag, aan kanker. Sovjet-artsen hadden twee dagen eerder nog gepoogd door middel van een operatie zijn leven te rekken. Volgens een medisch rapport leed Neto aan chronische geelzucht en verharding van de lever, toen hij in ernstige toestand vorige week donderdag in Moskou aan kwam. Doordat ook de nieren niet goed meer werkten, was een toenemende ver giftiging opgetreden, waardoor het centra le zenuwstelsel en de bloedsomloop wer den gestoord. Tn de Angolese hoofdstad waar een rouw- periode van 45 dagen werd afgekondigd, gaven waarnemers als hun mening dat de plaats van Neto niet alleen in Angola, maar ook in geheel Midden-Afrika moei lijk zal kunnen worden ingenomen. Alge meen werd hij beschouwd als een symbool van nationale eenheid in een land dat in ruim 15 jaar verscheurd werd door twee oorlogen. Eerst de bevrijdingsoorlog tegen Portugal van 1961 tot 1975 en, na de ver werving van de onafhankelijkheid en de uitroeping van de volksrepubliek op 11 november 1975 een burgeroorlog, waarin de Volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) van Neto met steun van Cuba en de Sovjet-Unie tenslotte de over winning behaalde. Hoewel de MPLA in 1976 als overwinnaar uit de burgeroorlog tevoorschijn was ge komen, was het laatste jaren toch nog on rustig in de hogere regionen. Binnen het centrale comité van de MPLA ontstond een ernstige crisis toen verscheidene le den, onder de minister van binnenlandse zaken Nito Alves, wegens „fractievor ming" werden uitgestoten. Op 27 mei 1977 mislukte een staatsgreep van de dissiden ten. Ook daarna bleven er miningsver- schillen bestaan. Hoewel Angola, ondanks steun van voor namelijk de Sovjet-Unie en haar bondge noten, economische moeilijkheden kent, schijnen buitenlandse beleggers vertrou wen te hebben in de stabiliteit van het huidige bewind. In Luanda is men van oordeel dat de Cubanen in het land de op volger van Neto zullen blijven helpen zoals zij dat de overleden president heb ben gedaan. Verwacht wordt dat het wel enkele weken zal duren voordat de opvol ger zal zijn aangewezen. Lucio Laza, plaatsvervangend partijvoorzitter, zou de beste kans maken. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Een miljoen LSD-tabletten, met een marktwaarde van 22 mil joen gulden zijn vrijdag door de politie opgegraven in een bos nabij het Engelse plaatsje Ampthull, in Be dfordshire. Het was de grootste ontdekking van die aard in het Verenigd Ko ninkrijk. De politie dankt deze belang rijke vondst, die pas vandaag wereldkundig gemaakt werd, onder meer aan informatie van personen die in de gevan genis zitten naar aanleiding van „Operatie Julie", daterend uit 1977-78. Een speciaal team van de Britse politie heeft toen de grootste illegale organisatie voor LSD-fabricage in Europa opgerold. De schuldigen beschikten o.m. over een LSD-fabriek in Cen traal Wales. Vijftien personen, onder wie twee dokters en twee apothekers, kregen ge vangenisstraffen van twee tot dertien jaar. De politie slaagde er evenwel niet in een belang rijk deel van hun LSD-pro-« duktie te ontdekken. De ligging van de bergplaats is pas aan het licht gekomen tij dens een onderzoek naar aan leiding van beschuldigingen over corruptie bij de politie van Londen. Potvissen brengen jacht tot zinken (Van onze correspondent) Parijs Een Frans jacht dat voor de Corsicaanse kust kruiste, is gisternacht door potvissen aangevallen en tot zinken gebracht. De opvarenden, een echtpaar uit Marseille, kon gered worden door de Italiaanse veerboot Leopardo, die de verbinding tussen Genua en Sardinië onderhoudt. De potvissen waren zeven of acht in getal. Zij omsingelden het Grand Hotel geheten jacht en gaven het klappen met hun staarten. Het echtpaar kon op het laatste nippertje aan boord van de Leopardo worden genomen. ADVERTENTIE Anders, beter, gezonder eten. Waarom zoüden we eigenlijk? Hoe vertel ik 't aan man en kinderen? Alles over prijsverschillen en smaakverschil. Plus: recepten en andere suggesties. In Lïbelle van deze week. Overal te koop. f 1,65 DEN HAAG Eerbiediging van de mensenrechten blijft voor veel machtshebbers in Midden- eri Zuid- Amerika een onbekend fenomeen. Zo ook in Guatemala. In deze Mid- denamerikaanse republiek zijn de afgelopen 16 maanden meer dan 2.000 vakbondsleiders, journalis ten, wetenschappers, politici, juris ten en vooral Indianen vermoord; tussen 1966 en nu zijn in totaal meer 22.000 Guatemalteken door geweld om het leven gekomen. Amnesty International maakte deze cijfers vanmiddag bekend bij het begin van een internationale actie, waarmee men wil proberen om aan de voortdurende schending van de menenrechten in Guatema la een halt toe te roepen. De kleine en straatarme bananenre publiek wordt sinds 1954 door mili tairen bestuurd. In dat jaar werd met hulp van de CIA en met goedvinden van president Eisenhower een eind gemaakt aan het bewind van de vooruitstrevende (en volgens de VS door Moskou gesteunde) president Arbenz Guzman. Het land werd ge durende zestien jaar door junta's en vanaf 1970 door president Carlos Osorio bestuurd. In 1974 kwam presi dent Kjell Laugerund (een generaal van Noorse afkomst) aan het bewind. Tijdens zijn vierjarige ambtsperiode werd al regelmatig melding gemaakt van op grote schaal uitgevoerde moorden en ontvoeringen. In maart 1978 werd generaal Romeo Lucas tot president gekozen. Sindsdien zijn, zo meldt Amnesty International, min stens 2.000 mensen door martelingen, politieke moorden en ontvoeringen om het leven gekomen. Rapporten De vandaag begonnen actie van Am nesty wordt ondersteund door een ze vental rapporten over onderdrukking van bepaalde groepen (politici, vak bonden, juristen, campesinos en Indi anen, academici, christenen en jour nalisten) in Guatemala. Daaruit blijkt dat bedreigingen met de dood ge volgd door aanslagen, ontvoeringen en moorden aan de orde van de dag zijn. In totaal zijn meer dan 400 ge vallen van intimidatie, bedreiging, ontvoering, marteling en moord in de rapporten opgenomen. Volgens Am nesty bereikten de schendingen van de mensenrechten hun hoogtepunt in mei 1978, toen in de stad Panzos 100 Indianen van de Kekchi-stam, die wilden onderhandelen over het bezit van het land dat zij al eeuwenlang bewerken, werden vermoord. Onder de slachtoffers bevonden zich 25 vrouwen en kinderen. Het leger heeft in officiële verklaringen de In dianen ervan beschuldigd, met schie ten te zijn begonnen. Ooggetuigen hebben, volgens Amnesty, echter het tegendeel beweerd. Zij hebben ver der verklaard dat al twee dagen voor de komst van de vertegenwoordigers van de Kekchi-stam in Panzos mas sagraven werden gedolven. Twee, ook internationaal bekende, Guatemalteekse politici, Fuentes Mohr en Manuel Colom Argueta, werden in januari en maart van dit jaar in koelen bloede vermoord. Het opvallende hierbij was, dat beiden hun gewelddadige dood hadden voor speld. Fuentes Mohr werd vermoord achter het stuur van zijn auto. Manu el Argueta werd, toen hij onderweg was naar zijn werk, door een motor tot stoppen gedwongen. Hij wist te ontkomen, maar de motorrijder ach terhaalde hem. Evenals zijn liifwach- ten werd Arguenta met kogels door zeefd. Vakbondsleider Manuel López Balan werd in april van dit jaar, toen hij net hersteld was van een eerdere aanslag, ontvoerd. Zijn lichaam, met opengesneden hals, werd een dag la ter teruggevonden. Verschillende studenten, docenten en rectoren van universiteiten werden ontvoerd of verdwenen zonder een spoor achter te laten. Naast de eerder genoemde 100 Kekchi-Indianen werden, zo blijkt uit de gegevens van Amnesty International, vele boeren en campe sinos, die strijden tegen het groot grondbezit, op beestachtige wijze ge marteld en vermoord. Ook journalisten, hoofdredacteuren, uitgevers en kantoren van kranten zijn de afgelopen 16 maanden regel matig het doelwit van bedreigingen, schietpartijden en aanslagen geweest. President Romeo Lucas, zijn minis ters en het hoofd van de Nationale Politie wezen voortdurend iedere verantwoordelijkheid van de hand en veroordeelden op hun beurt alle ter reurdaden. Verantwoordelijkheid Volgens Amnesty International ligt de verantwoordelijkheid voor het ge weld wél bij de Gualtemalteekse re gering, het leger, de veiligheidsdien sten én bij de semi-clandestiene „doodseskaders", waarvan sommige met medeweten van de regering lij ken te opereren. Deze eskaders wer den aan het begin van de jaren '60 gevormd om de guerrilla te bestrij den. Toen deze beweging vrijwel he lemaal was verdwenen, bleven de „doodseskaders" actief. Zij legden zich toe op ontvoering van en moord op oppositieleiders en hun geestver wanten. Volgens de Nationale Politie van Gu atemala werden in de eerste vier maanden van 1979 meer dan duizend lijken gevonden, die met het 'teken XX (van de „doodseskaders") waren gebrandmerkt. De weinige slachtof fers die herkend konden worden (ve len waren verminkt door martelin gen en schoten in het gezicht), bleken als vermist te zijn opgegeven. Zij kwamen echter veelal voor op de zo genaamde dodenlijsten, die vooraf gaande aan een nieuwe reeks van moordpartijen door onbekenden wer den gepubliceerd. Begraafplaatsen De vondst van geheime begraafplaat sen en massagraven, zowel in 1978 als in dit jaar, bevestigt volgens Amnesty dat tussen 1966 en nu meer dan 22.000 Guatemalteken het slachtoffer zijn geworden van politiek geweld. Toen president Romeo Lucas begin dit jaar ip de Verenigde Staten was, werden hem vragen gesteld over de situatie in zijn land. Hij verzekerde de journalisten echter, dat de men senrechten in Guatemala worden ge respecteerd. Op vragen over de ge noemde 20.000 slachtoffers merkte hij op dat, wanneer alle doden die in de- zélfde periode (1966-heden) een na tuurlijke dood waren gestorven wer- "den opgeteld, het er nog geen 20.000 zouden zijn

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11