pch o ongem a a Walvisgeluiden vermengd met tuba-klanken AUTOGRAMMEN Aartsbisschop van Canterbury man met grote geestelijke kwaliteiten owjet Unie exporteert auto's tegen dumpprijzen 2AUDEAMUS-MUZIEKWEEK kerk wereld Amerikaanse bisschoppen veroordelen dreigen met kernwapens KORTWEG WENLAND/BUITENLANP LEIDSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 Ie 47, RADI >2 i bet loont 'er een otere per mi^VERSUM Toen ik Arie Ver eens vroeg naar de bezetting een van zijn composities, was antwoord: „Voor voltallig sym- ïie-orkest met uitzondering van uba, want dat vind ik een ver- 'ffikkelijk instrument". Aan die ,k van lang geledpn moest ik iurlijk denken, toen in de Rot- amse Doelen het tweede en laat- eekend van de Gaudeamus-Mu- week begon met het centraal en van uitgerekend de tuba. Het !n van onmiskenbare verwor- ge Hi leden van de moderne muziek, instrumenten die vroeger niet soli en kamermuziek in aan ging kwamen, nu zijn geëmanci- vee%h alle slaginstrumenten bij- 11 den. lt In"® Haari inet en ook de tuba. Jtrigt' ;ngelse tubaïst Melvyn Poore die al 1 6 er op een vertolkersconcours van deamus van zich deed spreken, enteerde een curieus werk van de :envlo»rikaanse Priscilla McLean die wal- eluiden van bestaande opnamen in v°or ïatuur „schoonmaakte", d.w.z. van van ^u'den ontdeed, en de tempi op een ienva manipuleerde. Het bleek dat de lissen geluiden produceren die qua ire overeenkomen met een „flatter- je" op een tuba, zodat de klanken het walvis-ensemble met die van uba zodanig verenigd konden wor- dat ze niet meer van elkaar te on- êx< cheiden zijn. „Beneath the Horizon iktep met soms lang aangehouden hui- ZAi|e tonen, vermengd met melodische hebi i'PassaSes> leverde een boeiende en ezor< estethisch vaak echt „mooie" com- tie op. endp de Engelsman Trevor Wishart, die doende is met creatief muziekon- /ijs, bleek met de tuba een intrige- sPe^ te kunnen spelen. In een solo - de titel „Tuba Mirum" verwijst hij de Dodenmis en tegelijk naar de a-maatschappij. Op een met toeters iruste tuba laat hij Poore een itmerrie van klanken en kleuren tbrengen, want zijn vaak beklem- 'jlide compositie „speelt" in een psy- itrische kliniek. Op dezelfde avond wijdde het Gaudea- mus Strijkkwartet zich aan een werk van de Roemeen Horia Ratiu, volgens de componist een continue geluidsmas sa, die telkens van vorm en kleur ver andert. Dit effectwerk deed mij niet veel. Maar dat was wel het geval met een strijkkwartet van de Italiaan San- dro Perotti. Ondanks de als steeds nog al ingewikkelde toelichting kwam de muziek herhaaldelijk over als volkslie dachtig eenvoudig en plezierig kantesk. Hommage aan Duchamp Op een geheel andere manier heb ik ook met veel genoegen geluisterd naar een gelukkig niet-pretentieuze dialoog tussen dwarsfluit en gitaar van de Spanjaard Francisco Estevez, bedoeld als een hommage aan de surrealistische en dadaïstische beeldende kunstenaar Marcel Duchamp. Het stukje werd door Harrie Starreveld en Tom Burmanje expressief gespeeld. Het was jammer dat de uitgebreide pianoduetten, waar aan Angela Schouten en Henk Ekkel zich ook in het Amsterdamse Stedelijk Museum wijdden, zo weinig effect sor teerden. De Amerikaan Daniel Asia probeerde persoonlijkheidskenmerken en gemoedstoestanden muzikaal te ver beelden. Maar in de klingklang ver-i mocht ik evenmin het verschil te ont dekken tussen „minachting" en „zelf- minachting" als tussen „dominerend" en „naar binnen gekeerd". Ook de combinatie van electronische ontwik kelingen en pianomuziek in „Canned Dreams" van Michael Bayer, een ande re Amerikaan, was breedsprakig maar naar het mij voorkwam, uitdrukking sloos. Het net als de tuba geëmancipeerde slagwerk kwam aan bod in het Utrechtse Muziekcentrum, waar de slagwerkgroep Den Haag zich inzette voor „Mosaico" van de Spanjaard Al fredo Aracil Avila en „Versus" van de Japanner Shin Kobasyashi. Naar mijn gevoel waren dit stukken zoals er tien tallen zijn geschreven, bepaald niet le lijk, vaak wel aangenaam voor het oor maar weinigzeggend. Méér meende ik te horen in een parafrase van de Duit ser Dieter Mack, een „live-electro- nisch" stuk waarin echter moeilijk was te ervaren dat in het eerste deel de ver tolker de controle over de muziek zou hebben verloren en in het tweede deel niet. j; Mysterieus Rest het slotconcert in de Hilversumse VARA-studio. Daar speelde het uit Boekarest overgekomen kwartet Musi- ca Nova, bestaande uit altviool, cello, klarinet en electrische klarinet en pia no. Het bracht van de in Israël geves tigde Roemeen Gabriel Iranyi „Solsti ce" (zonnestilstand), een werkje met een mysterieuze iriserende klank. Ver der een stuk van Anton Suteu dat wel iswaar kortweg „Kleuren" heet, maar naast coloristische veel meer ritmische en melodische elementen bevat dan de eerder genoemde compositie van Iranyi. Tenslotte het minst moderne, maar het meest frapperende van de drie Roemeense bijdragen: „Incantation II" van Liana Alexandra Satefati, die zich inspireerde op oude muziek uit het gebied dat tegenwoordig Roemenië heet. Zowel folkloristische dansmelo dieën als byzantijnse monodieën stimu leerden de componiste, maar zij citeer de deze gegevens nergens letterlijk. Haar eigen beweeglijke, vaak ook lyri sche muziek waarin instrumenten, stemmen en een trom zich mengden, sprak sterk aan. Het Radio Kamerorkest onder Ernest Bour kwam vervolgens met een werkje dat men kan opvatten als een deel van een klarinetconcert. De Spanjaard José Ramón Encinar liet het orkest van 21 man reageren op de solopartij (door Sjef Douwes geblazen) en andersom. Het geheel maakte op mij een nogal ge construeerde indruk in een kennelijk seriële techniek. In een vijfdelig divertimento, dat net als bij Bartók minder luchtig bleek te zijn dan de titel zou doen vermoeden,- Drobeerde de Japanner Toru Iwatake oost en west, heden en verleden, ruim te en tijd tot een geheel te verenigen. De componist zegt dat het „schijnbaar" onverenigbare zaken zijn, maar of hij dat beladen programma in zijn muziek (in een bevattelijk idioom en soms illus tratief, soms muzikantest van karakter) kan waarmaken, blijft een open vraag. Zo klonken in dit lange weekend vijf tien wereldpremières van componisten, meerendeels van rond de 30, 35 jaar. Er waren drie stukken afkomstig uit de Verenigde Staten, vier uit Roemenië, drie uit Spanje en telkens één uit Enge land, Israël, Italië, Japan en Duitsland. Geen enkel stuk dus uit Nederland. De uitgevoerde stukken waren uit 154 in zendingen uit 34 landen geselecteerd door een vierkoppige jury, waarin ons land werd vertegenwoordigd door Ton de Leeuw. Voor het eerst had men vooraf bekend gemaakt welke uitvoe rende ensembles beschikbaar zouden zijn, zodat de inzendingen daarop moesten worden afgestemd. Vertegen woordigers van deze uitvoerende en sembles hadden inspraak bij de selectie, waarschijnlijk mede in verband met de mogelijkheid om de composities op kor te termijn in te studeren en uit te voe ren. De componisten en de uitvoeren den hadden tijdens een „workshop" bo vendien voor de uitvoeringen nog in tens contact met elkaar. Vraagtekens „De Groenendij- kruiters" geeft een demonstratie HAZERSWOUDE De lan- delijke rijvereniging en pony club „De Groenendijkruiters" geeft vanavond tussen 19.30 en 20.30 uur een demonstratie. Op het terrein aan de Jan Steen straat te Hazerswoude-dorp komen de ponyruiters in de ring om een proeve van be kwaamheid af te leggen in de dressuur, het springen en vol tige. De demonstratie wordt gehou den in het kader van de natio nale paardesportweek. Het pu bliek krijgt informatie over handigd over de activiteiten van de basiswedstrijdorganisa ties. Timmerman gewond LEIDEN Een 34-jarige tim merman uit Doetincnem is gis termiddag bij een arbeidsonge val in Leiden ernstig gewond geraakt. Het ongeval gebeurde op het bouwterrein tussen Hooglandsekerkgracht en De Burcht waar de man van een bijna vier meter hoge steiger viel. Hij is met een hoofdwond en een schouderblessure naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. ALPHEN AAN DE RIJN - De stichting 'Huttenbouw' geeft zaterdag 15 september aan kinderen en ouders de ge legenheid om foto's, gemaakt tijdens de huttenbouwweek, te bestellen. Tevens is er de mo gelijkheid om gevonden voor werpen af te halen. De stich ting 'Huttenbouw' is zaterdag te vinden op het Thorbecke- plein van 9.00- tot 17.00 uur. Radar vangt' 42 wagens LEIDEN Bij een gistermid- den 42 personen harder dan de dag tussen 14.00 en 16.00 uur toegelaten snelheid van 70 gehouden radarcontrole op de kilometer per uur. De maxi- Voorschotenseweg zijn 753 au- mum gemeten snelheid was to's gecontroleerd. Hierbij re- 120 kilometer per uur. Met dat al gaf ook dit jaar de selectie aanleiding tot het plaatsen van nogal wat vraagtekens. Vandaar dat ik op nieuw zou willen aandringen op een motiverend juryrapport, waarin wordt verklaard waarom de uitgevoerde stuk ken zijn gekozen en waarom andere terzijde werden gelegd, met name als de kwaliteit naar het oordeel van de jury een uitvoering wel degelijk had gerechtvaardigd, maar de uitvoering sproblemen een belemmering vormden. Ik geloof dat zowel de inzenders als het geïnteresseerde publiek met een goed juryrapport zouden zijn gebaat. JOHN KASANDER Het door Mercedes ontwor pen anti-blokkeersysteem, het ABS, is tijdens het zeven de congres over de experi mentele veiligheidsauto te Parijs onderscheiden met de Safety Award for Enginee ring Excellence. Het systeem werd door Daimler-Benz en Bosch ontwikkeld en maakt het onmogelijk dat tijdens de remmen de wielen blokke ren. Vanaf volgend jaar zullen alle nieuwe auto's in België gelaagde voorruiten moeten hebben. Er zal echter een soepele overgangsregeling komen tot 1985 om proble men met de levering van dit gelaagde glas te ontgaan. De Opel Ascona en Manta- modellen ondergaan wijzigin gen. Beide krijgen nieuw ont worpen stoelen die betere steun geven en meer ruimte aan de achterpassagiers. De achterbank van de Ascona wordt ook aangepast. De voor- en achterbumpers lo pen nu ver langs de zijkant van de aiito door en een kunststof deklaag zorgt voor betere roestbescherming. Bij de Manta zitten de richting wijzers nu in de bumper. Op de Monza- en de Senatormo dellen is nu ook een 5-ver- snellingsbak leverbaar (over- General Motors (60 pro cent) en de Japanse Isuzu Motors (40 procent) hebben een nieuwe maatschappij op de Filippijnen opgericht voor productie en verkoop van motorvoertuigen en onderde len. General Motors had al een belang van 34,2 procent in Isuzu. Toyo Kogyo wil volgend jaar zijn productie met 30 tot 40 procent verhogen. Toyo maakt de Mazda en is Japans derde autoproducent. Het gaat er goed met Mazda mede door een (aanstaande) samen werking met Ford. Toyo Kogyo maakt nu 50.000 tot 60.000 auto's per maand. Aan de vraag naar 323 en 626 kan echter niet in voldoende mate worden voldaan on danks het doorwerken op za terdagen. Er zijn geen onderhande lingen gaande voor over dracht van Alfa Romeo aan de Fiatgroep. Aldus de heer Franco Vietzoli. „We blijven zelfstandig". En dit zei hij naar aanleiding van ander sluidende berichten in som mige bladen. Waarvan acte. Nieuws over de GS-serie van Citroën: de GSX (spor tieve, versie met 1130 cc mo tor) vervalt. Drie nieuwe mo dellen in GSA-uitvoering gaan met krachtiger 1300 cc motor en gewijzigde carrosse rie het programma uitbrei den. Daardoor kregen de GS Club, Pallas en GS X3 een nieuw uiterlijk waarbij o.a. de achterklep is vervangen door een vijfde deur met ver grote achterruit. Club en Pal- las worden geleverd met vier-versnellingsbak of een half automatische drie-bak; als extra is er voor de Pallas een vijf-bak. Alle GSA-mo- dellen zijn nu uitgerust met een 1300 cc motor (65 DIN pk of 47 kW). Er komt tenslotte ook een GSA-stationwagen. Lada is een vertrouwd beeld op de Neder- indse wegen geworden. De robuuste Russi- ^isdie personenauto is weliswaar verre van po- wtlair, maar de relatief lage prijs (iets minder in J 10.000 voor het goedkoopste model )en t in verhouding behoorlijke comfort geven 4 s» och vaak de doorslag bij de keus uit het grote -en anbod op de Nederlandse automarkt. Direc verl r°ch is de exPort van personenauto's bepaald geen vetpot voor de Sowjet-Unie. Want er moet bij, zo blijkt uit een uitlating van de Russi- minister voor Buitenlandse Handel, I.F. Se- En het kan ook wel worden afgeleid kuit het enorme verschil,dat bestaat tussen de prijs ggCl üe in de Sowjet-Unie zelf en elders moet worden i-76' betaald. In Rusland kost de goedkoopste Lada, die ^jiJaar Zhiguli heet, sinds 1 juli 6490 roebel (ca. OW,19 .500). Maar de gemiddelde exportprijs van Rus sische, personenauto's bedraagt slechts "1200 roebel 3600) waar dan bij verhoop uiteraard transport kosten, belastingen, een Winstmarge en bijkomen de onkosten op worden gelegd. Dat levert de Sow jet-Unie weliswaar broodnodige "harde valuta" op om andere noodzakelijke importen uit het kapita listische westen in te kunnen voeren maar het is duidelijk dat slechts subsidies de Russische auto hier "interessant" kunnen maken. Bij een hogere prijsstelling zou de Lada zichzelf wegconcurreren. Export Van de 1.321.000 Russische personenauto's die in 1978 van de band liepen verdwenen er 388.000 over de grenzen. Bijna een miljoen konden dus op de binnenlandse markt worden afgezet. Lang niet genoeg om aan de vraag te voldoen. Want ook in de Sowjet-Unie begint een eigen auto meer en meer een droom te worden, dje iedereen voor zichzelf wenst te realiseren. Maar dat is niet gemakkelijk. Zelfs wie er het geld voor op kan brengen (het gemiddelde inkomen in de Sowjet-Unie bedraagt 161 roebel (bijna 500 per maand) moet geduldig wachten todat zijn naam bovenaan de bestellijst komt te staan. En dat kan jaren duren. Slechts „geprivilegeerde bur gers", mensen die zich onderscheiden hebben, zoals arbeiders met een voortreffelijke inzet of kolchoseboeren die aanzienlijk meer produceer den dan waartoe ze volgens het "plan" verplicht waren, komen snel aan de beurt. Peperduur Wie kort geleden nog een auto binnen zijn bereik zag liggen moest dat verlangen op 1 juli weer in heroverweging nemen. Want toen werden plotse ling de prijzen van tal van "luxe" gebruiksgoede ren fors in prijs verhoogd. Personenauto's gingen van het ene op het andere moment maar liefst 18 procent meer kosten. Kritiek op de hoge autoprij- zen is in de Sowjet-Unie niet onbekend. Voor veel mensen is het kopen van een auto een hopeloze onderneming. Het is niet eenvoudig om aan het benodigde geld te komen, maar zelfs als iemand al z'n zinnen op de aanschaf van een auto heeft ge zet, kan realiseri/ig van dat verlangen jaren wor den vertraagd door allerlei onvoorziene omstan digheden. Eén roebel per kilo Aan het eind van de jaren zestig leek het er even op dat een privé-auto binnen het bereik van het grote publiek in de Sowjet-Unie zou kunnen ko men. Aan de roep om een „kleine, goedkope en economische auto" leek toen gehoor te worden ge geven toen het prototype werd onthuld van een nieuw autootje, de „Maksi". De'beoordeling was uiterst lovend en alom werd de hoop uitgesproken dat het wagentje snel in produktie zou worden ge nomen. Daar is echter nooit iets van gekomen. En toen de Zhiguli, de Lada dus, werd geïntrodu ceerd, sprak D. P. Velikanov, lid van de Russische academie van wetenschappen, de verwachting uit dat „automatisering van de produktie het binnen kort mogelijk zal maken auto's te maken die onge veer een roebel (f 3) per kilo kosten. Onvermijde lijk zal daardoor de verkoopprijs van de Zhiguli gaan dalen". Het tegendeel bleek het geval. Een eenvoudige Russische auto kost in de Sowjet-Unie thans zeven roebel per kilo. Het bezit van een eigen auto is daarmee voor veel Russen een droom die wel nooit uit zal komen. ANDRE HORLINGS "Christelijke 2 in joodse irotesten S egen rj i/lessias-film ind Een satirische film over )59 een Jezus Christus paro- -rjjliërende Messias heeft levige protesten van christelijke en joodse or- 0N anisaties in de Verenig- ^0 e Staten teweegge- iracht. In „Monty Py- win hons life of Brian" is de ep< leid ene „Brian van Na- areth", een tegendraad se se Messias die zich ten- 3idi slotte aansluit bij het sruj .Volksbevrijdingsfront 2Si 'an Judea". BIE Het rooms-katholieke lartsbisdom New York gn;' 'erklaarde dat de film de naii lersoon van Jezus bela- sdn chelijk maakt en een grote ion [odslastering is. De voor- litter van de rabbijnse 2f »nd van Amerika repte >op ïan een aanval op het jo- utf iendom die tot geweldda digheden zou kunnen lei- den. De filmmaatschappij IVarner Bros meende ech- er dat de film van de Britse humorist Monty Py- go< Jh°n geen mens zal kwet- hyp eh en als puur amuse- isui ment beschouwd dient te U borden. LONDEN Met de benoeming van Ro bert Runcie tot de nieuwe aartsbisschop van Canterbury zal er een frisse wind door de Kerk van Engeland gaan waaien. Als geen van zijn voorgangers is de nieuwe kerkvoogd een weten schapsman met ongeremde, nieuwe ideeën. Het is ook een man van tegen stellingen. Enerzijds kan hij bogen op een enorme geestelijke en intellectuele bagage, anderzijds houdt hij varkens, speelt tennis en is een fervent voetbal liefhebber. Zijn installatie in 1980 zou een nieuw tijd perk in de kerkgeschiedenis kunnen inlui den. Binnen de strakke grenzen van de An glicaanse Kerk zou hij een afspiegeling kunnen worden van de spontaneïteit en o- penheid van Paus Johannes Paulus II. Het lijdt geen twijfel dat er onder zijn leiding een begin zal worden gemaakt met de de mocratisering binnen de Anglicaanse Kerk. Bisschop Runcie zal Dr. Donald Coggan op volgen die binnenkort met pensioen gaat. Hij is groot en knap om te zien en heeft een krachtige, bijna militaire tred. Deze indruk wordt weer enigszins teniet gedaan door de nadenkende en wat afwezige blik in zijn ogen. Getooid in vol ornaat zal hij zeker een zeer indrukwekkende persoonlijkheid zijn. Hij is een goede spreker die zelden in het moeilijke kerkjargon zal vervallen en in zijn optreden is hij een aimabele persoon lijkheid met voorkomende manieren. Zijn huidige bisdom St. Alban is Engeland in het klein; in de steden zijn grote industrie ën gehuisvest, maar in de afgelegen dorpjes gaat de dorpsbevolking haar eigen gang. Vooral hierdoor heeft hij geleerd een goed contact te onderhouden met alle lagen van de bevolking. Deze kwaliteiten hebben echter niet de doorslag gegeven bij de benoemingscom missie, toen die besloot deze zoon van een afvallige Presbyteriaan voor te dragen als toekomstig kerkvoogd over 64 miljoen Anglicanen. Bisschop Runcie heeft onweer legbare innerlijke kwaliteiten, die hem in staat stellen een verzoenende houding in te nemen en compromissen te sluiten. Tegelij kertijd bezit hij de bezieling en overtui gingskracht om de gewone bevolking voor te gaan op de weg naar God. Vroeger werd alleen de gevestigde orde ge raadpleegd over de benoeming van een nieuwe aartsbisschop. In 1977 kwam er ver andering in deze procedure. Binnen de Britse staatskerk werd er een eerste stap gezet op weg naar democratie. Er werd een commissie opgericht die als doel had twee kandidaten voor te dragen. De commissie zendt zijn voordracht met vermelding van voorkeur in naar de minister-president die op zijn beurt de voordracht overlegt aan het staatshoofd die als uiteindelijk hoofd van de Kerk de beslissing moet nemen. (In het algemeen meent men dat Dr. Stuart Blanch, aartsbisschop van York en de vriendelijkste en geestigste onder de huidi ge bisschoppen, tweede stond op de lijst van kandidaten.) Men vroeg bisschop Runcie (57) niet alleen vanwege zijn intellect en bewezen kwalitei ten als leider de zetel van St. Augustinus in te nemen. Als enige leek hij in staat te zijn om Kerk en Staat de weg te wijzen naar het Beloofde Land. Tijdens zijn drukbezochte persconferentie vrijdag in Westminster gaf hij een vage uit eenzetting hoe hij de Anglicaanse gemeen schap op een betere koers wil zetten. Laat niemand meer zeggen dat de Kerk buiten het leven staat en niet weet wat er onder het volk leeft. Een dergelijke Kerk bemoeit zich slechts met interne aangelegenheden en spreekt een vreemde en onduidelijke taal. Laten we in plaats daarvan, zo pleitte de kerkvoogd, proberen de frustratie en het pessimisme weg te nemen en alle gelovigen te betrekken bij zaken aangaande het Christelijk geloof. Dit was zeer duidelijke taal. Bisschop Runcie, die als men er op aan dringt, zichzelf ziet als een „radicale Katho liek", dankt deze ongewone informele ma nier van spreken waarschijnlijk aan zijn nederige afkomst. Hij is een Schot, afkomstig uit Liverpool. Zijn vader, die nu dood is en die hij zeer hoog acht, was electromonteur. Robert was de jongste van vier kinderen en ging naar een plaatselijke school in Liverpool. Hij nog goed herinneren. De keer dat ze hem een afranseling gaf, staat in zijn geheugen gegrift. Vader Runcie had een plezierig karakter. Hij was dol op racen en koesterde een diep geworteld wantrouwen tegen politie en do minees. Hier moet men waarschijnlijk de verklaring zoeken voor de ongebruikelijke manier waarop de kleine Robert werd op genomen in de Christengemeenschap: hij werd Anglicaans gedoopt toen hij tien maanden oud was; zijn vader stuurde hem waarschijnlijk uit sentimentele overwegin gen naar de zondagsschool van de Metho disten. Robert zelf -zegt dat het er ver schrikkelijk was. „Ik ontsnapte na twee les sen". Hij schaarde zich uiteindelijk onder de Anglicanen toen hij op veertienjarige leeftijd met een vriendje meeging naar de lessen voor de belijdenis. Toen begon zijn weg naar de top. De wegen die hij bewandeld heeft, zijn waarschijnlijk maar aan weinig geestelijken in Engeland bekend. Hij won een beurs voor het Brase- nose College in Oxford; meldde zich aan bij de Schotse Garde en ging naar de militaire academie Sandhurst; hij diende als tankof ficier in Normandië en in 1945 ontving lui tenant Runcie het militaire kruis voor uit zonderlijke dapperheid. Na de oorlog keerde hij terug naar Oxford om af te studeren. Daarna ging hij naar Westcott House om theologie te gaan stude ren. In 1950 werd hij gewijd. Ziin eerste pa rochie was in het hoge Noorden, in Gos- forth, Newcastle. In latere jaren was hij een soort Kissinger op het gebied van kerkelij ke zaken. Hij heeft vooral indruk gemaakt in zijn rol als verzoener met de grote ortho doxe kerken. Al met al heeft bisschop Runcie een zeer ongebruikelijke achtergrond, die hem ech ter wel een brede visie geeft. Zijn vrouw Lindy is bijzonder aantrekkelijk en van be roep musica. Dr. Coggan wordt volgende maand 70 jaar. Op 25 januari, wanneer hij viif jaar aart sbisschop van Canterbury is, legt hij zijn ambt neer. Dr. Coggan heeft in werelds op zicht geen opzien gebaard als aartsbisschop. Toch heeft hij zijn functie heel gewetensvol uitgeoefend. De Anglicaanse Kerk staat nu aan het be gin van een nieuw tijdperk. In een tijd van groeiend scepticisme zou de bevolking van Engeland wel eens aangesproken kunnen worden door een nieuwe kerkvoogd die varkens houdt en naar een gewone dorps school ging. (Copyright The Guardian) Zowel het gebruik van strategische kernwapens als de verklaarde bereid heid om ze te gebruiken, zoals dat in de afschrikkingspolitiek gebeurt, zijn ver keerd. Dit is de stellingname van de ka tholieke bisschoppen in de Verenigde Staten. Dit standpunt werd verwoord door kardinaal John Krol, aartsbisschop van Philadelphia in de getuigenis die namens de Amerikaanse bisschoppen werd afgelegd voor de commissie van buitenlandse zaken van de senaat. Kardinaal Krol sprak deze commissie toe in het kader van de hoorzittingen over het Salt Il-verdrag. In de getuigenis verklaren de Amerikaanse bisschoppen dat deze wa- penbeheersingsovereenkomst, ondanks zijn beperkte strekking, steun verdient mits hij het begin inluidt van onderhandelingen over echte wapenbeperkingen, zoals die vor Salt III zijn voorzien. De bisschoppen base ren hun voorwaardelijek steun aan het Salt Il-verdrag op hun eerdere stellingname te gen de kernbewapening in hun pastorale brief „To live in Jesus Christ" (Leven in Jezus Christus). In dit schrijven zeggen de bisschoppen aan op de constante ontwikke ling en uitvoering van maatregelen die beo gen deze wapens steviger onder controle te brengen, in toenemende mate uit de wereld te helpen en tenslotte geheel af te schaffen. Het hebben van kernwapens voor afschrik king is slechts zolang te tolereren als er hoop bestaat dat onderhandelingen inder daad zullen leiden tot wapenvermindering, aldus de Amerikaanse bisschoppen. „Als deze hoop niet langer gekoesterd kan wor den, zal de morele stellingname van de ka tholieke kerk bijna zeker moeten verschui ven naar een onvoorwaardelijke veroorde ling van zowel het gebruik als het bezit van kernwapens", zo menen zij. Kardinaal Krol merkte op dat er in het •Amerikaanse episcopaat een paar bisschop- f>en zitten die het Salt Il-verdrag niet wil- en ondersteunen. Hun reden daarvoor is niet dat het verdrag de Amerikaanse vei ligheid in gevaar zou brengen, maar dat het verdrag feitelijk wapenvermeerdering toe staat.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9