35.- Discussie kernenergie gaat uit van misleidende vraag' Havenstaking richt zich eerder tegen bonden dan tegen werkgevers Milieuvriendelijk werk kan ruim 50.000 banen opleveren MEERDERHEID VAN STAKERS ZOU WEER AAN DE SLAG WILLEN WETENSCHAPPER VAN n TH TWENTE: ^BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1979 PAGINA 15 D Corduroy jeans met smalle pijp. Katoen. In o.a. de najaarskleur paars. I Mt 36 t/m 46. MM Tweede Kamer wenst geen verlaging leerlingenschaal buitengewoon onderwijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat ook in het buitengewoon onderwijs de leerlingen- schaal verlaagd moet worden, op dezelfde wijze als dat on langs ook in het reguliere onderwijs is doorgevoerd. Staats secretaris Hermes deelde de Kamer gisteren echter mede de motie niet uit te kunnen voeren omdat er volgens hem geen geld voor is voor een dergelijke maatregel. Het VVD-Kamerlid Ginjaar-Maas trachtte daarop de staatsse cretaris tot een compromis te verleiden, door te vragen om in ie der geval een volgende maatregel ter verlaging van de leerlin genschaal in het reguliere onderwijs ook in het buitengewoon onderwijs door te voeren. Maar ook die toezegging kon de staats secretaris niet doen. De verschillende fracties vinden ook dat er een wettelijke rege ling moet komen voor het buitengewoon onderwijs-nieuwe-stijl. Daarin zullen voldoende garanties moeten zijn voor een betere samenhang buitengewoon en regulier onderwijs. Dat kan in de vorm van een aparte wet voor het speciaal onderwijs of in de vorm van wettelijke aanvullingen op de nieuwe Wet op het Ba sisonderwijs en de Wet op het Voortgezet onderwijs Staatssecretaris Hermes was het met de Kamer eens dat de ou ders meer betrokken moeten worden bij de verwijzing, begelei ding en toelating van kinderen op de scholen voor buitenge woon onderwijs. Hij zegde toe te zullen onderzoeken of er voor de ouders van deze leerlingen een beroepsmogelijkheid moet ko men. De PvdA vindt dat er verplichte regionale verwijzingsdiensten moeten komen, om te verhinderen dat bij de verwijzing van leerlingen van gewoon naar buitengewoon onderwijs „kinderen in een aanzienlijk aantal gevallen tussen wal en schip terecht komen". Volgens het PvdA-kamerlid Van Ooijen biedt het on derzoek van de schoolbegeleidingsdiensten alleen blijkbaar geen voldoende garantie dat aan het doorschuiven van leerlingen een einde komt. Peek Cloppenburg LCTIEGROEPEN IN NOTA AAN TWEEDE KAMER: 1 )EN HAAG In de komende vijftien tot I wintig jaar kunnen milieubeschermende en ■bmiergiebesparende maatregelen ruim 50.000 ^Bxtra arbeidsplaatsen opleveren. Die maat- egelen zijn: warmte-isolatie van woningen en andere ebouwen; ontwikkeling en export van zonne-energie- apparatuur; meer mensen inzetten voor natuur- en landschapsbehoud; restauratie van monumenten. Dit schrijven twintig Nederlandse milieu-orga nisaties in de nota „Milieubehoud: het betere werk", die vandaag aan de voorzitters van acht Tweede Kamercommissies is aangeboden. De aanbieding werd voorafgegaan door een speelse manifestatie op het Binnenhof, waarbij uit een miniatuur-Ridderzaal een grote hoeveelheid „Haagse bluf" naar buiten rolde. In de nota spreken de milieu-organisaties hun teleurstelling uit over het milieubeleid dat door de regeringen van de laatste tien jaar is ge voerd. „Mooie beloften, maar weinig daden. Pure Haagse bluf". De opstellers van de nota zijn bezorgd over de besnoeiingen op de aan koop en het onderhoud van natuurgebieden, -over de toenemende uitstoot van arbeidskrach ten in de landbouw door de steeds verdergaan de mechanisering en intensivering en over de doorgaande verstedelijking van het platteland. De gebruikelijke ochtendbijeenkomst op het Rotterdamse Afrikaanderplein trekt dagelijkse vele duizenden havenarbeiders, die zich daar uitspreken over de be leidsvoorstellen van hun actiecomité lian onze sociaal-economische redactie) tOTTERDAM Sinds verkgevers en FNV-on- lerhandelaars het vori- ;e week eens werden >ver een nieuwe haven- ao op basis van een linke loonstijging (ge niddeld 35 gulden bruto >er week) richt de actie n de Rotterdamse ha ren zich in feite niet neer tegen de „havenba- onnen", maar vrijwel outer tegen de „FNV- xmzen". Overduidelijke ileek dat gistermorgen jp het Rotterdamse Af- ikaanderplein, waar een groot aantal stakers (enkele honderden meer dan aan het einde van de vorige week) gehoor ïadden gegeven aan een ïproep van stakingslei ders Stavinga, Klaassen :n Schulz om zich te be- ■aden op verdere acties, let drietal actieleiders iet zich voorafgaan ïoor een collega-haven- iverker voorzien van een tan een galg opgeknoop- e pop voorzien van de tekst „FNV, weg ermee", Iie onder gejoel en ejuich werd verwel komd. Dit symbool van „gerechtvaardigde irijd" luisterde de bijna nderhalf uur durende neeting op, pal naast de diverse stakingsleiders, die maar weinig woor den vuil maakten aan de „havenbaronnen". „De stakingskassen moeten ïpen", is nu de centrale sis van Stavinga en zijn nannen, die dagelijks ;econfronteerd worden het voortzetten van de acties bleek overigens ook op het Af rikaanderplein. Toen na veel opzwepende taal van de actie leiders op dringend verzoek van toehoorders toch maar ge stemd moest worden ging het niet over het bereikte cao- akoord, maar over het beleid van het actiecomité en haar wens de acties voort te zetten. Vrijwel iedereen die stemde stemde vóór, maar het over grote deel van de aanwezigen stemde voor noch tegen. BEROEPSAGITATOREN Gistermiddag bezetten 25 havenarbeiders het gebouw van de Vervoersbonden FNV aan de Westzeedijk. Zij eisen opening van de stakingskassen. De FNV zal dé bezetting niet met de hulp van de politie laten eindigen. met een groeiend aantal lege huishoudportemon nees. Hoewel de vervoersbonden in Utrecht zeggen nog maar en kele bedankjes van FNV-ers uit de haven binnen te heb ben, wekken strijdbare stakers in Rotterdam de indruk dat de bonder? binnenkort nog maar weinigen van de 16.000 haven werkers onder hun leden zul len hebben. „Ik schaam me voor zo'n bond"; zegt een van hen verbitterd voor de deur van het bezette kantoor van de vervoersbonden aan de West zeedijk. „Ze vangen al meer dan zeven jaar bijna een geel tje per maand aan contributie, maar er wat voor terug doen is er niet bij". mannen opriep om „massaal op te trekken naar de West zeedijk om poen te eisen". Van dat „massaal" was maandag middag overigens weinig te merken. Behalve de ruim 20 actievoerders die het FNV- personeel inclusief de district sbestuurders rond het midda guur naar buiten werkten en het kantoor van de vervoers bonden bezetten, stond er nog een handje vol belangstellen den buiten. Een woordvoerder van de vervoersbonden in Utrecht liet al gauw weten dat er van het openen van de sta kingskassen absoluut geen sprake kan zijn. Enkele uren na het begin van de bezetting waren telefoon en telex afge kapt. Intussen werd bij de stakende stukgoedbedrijven het com mando van Stavinga en de zij nen de posten te versterken prompt opgevolgd. „Als we nu toegeven scheept het FNV ons volgend jaar met minder dan niets af", galmde het over het Afrikaanderplein. Voor wie er anders over denkt heeft de stakingsleiding weinig goede woorden over. Werkwilligen krijgen met de schrijvende en filmende persmedia het etiket „reactionair onderkruipsel" opgeplakt. Dat blijkt op het Afrikaanderplein, waar je als journalist beter niet voor je be-; roep kunt uitkomen en dat blijkt ook bij de bedrijven, waar werkwilligen letterlijk buiten de poort gegooid wor den. „Meer dan de helft van de ha venwerkers wil na het bereik te cao-akkoord weer aan de slag", is de stellige overtuiging van directeur F. Kuiper van Multi Terminals. De contai- nerpoot van zijn bedrijf draait sinds maandagochtend weer toen de werknemers met 118 tegen 57 stemmen besloten hun actie te beëindigen. In de stukgoedafdeling van het be drijf wordt nog steeds niet gewerkt. Veertig tot vijftig man van de nachtploeg wilde volgens directeur Kuiper aan de slag, maar werd door de posters tegengehouden: „We zijn niet van plan een klap op onze bek te krijgen". Het is Kuiper een doorn in het oog dat de politie niet ingrijpt om de werkwilligen de gelegen heid te geven hun brood te verdienen. „De gemeente stelt zich niet onpartijdig op", meent hij. Dat lang niet alle stakers zo warm lopen voor Volgens ha ven werkgever Kui per is er geen sprake van dat in het werkgeversfront een wig zou zijn gedreven doordat enkelen bereid zouden zijn de overeengekomen loonsverho ging al per 1 januari te gaan betalen in plaats van per 1 juli. „Dat zullen we nooit en te nimmer doen, want daarmee zouden de gevoerde onderhan delingen een farce zijn". Bij de vervoersbonden in Utrecht heeft men evenmin enige aanwijzing over de door de stakingsleiders gesugge reerde verdeeldheid in het werkgeverskamp. De pijnlijke scheiding der geesten in de ge lederen van de werknemers wordt door het commentaar van een van de woordvoerders van de vervoersfederatie tref fend geïllustreerd: ,,'t Is een desperate actie aan het wor den. De actieleiders weten ook best dat hun eisen niet haal baar zijn, maar moeten hun positie als stakingsleider en beroepsagitator hoog houden. Ze hebben jaren op zo'n situa tie gewacht en deze kans wil len ze nu ten volle uitbuiten, tot meerdere eer en glorie van zichzelf. Inderdaad gaat de staking allang niet meer tegen de werkgevers maar tegen de bonden, 't Is alleen maar triest dat de mensen daar intuinen en ontzettend dat ze niet in zien hoe goed het bereikte ak koord eigenlijk is"... DEN HAAG De vraag: „is kernenergie een maatschappe lijk aanvaardbaar risico is uiterst misleidend en zo gesteld niet te beantwoorden. Dit zegt dr. W. Smit, dip verbonden is" aan het centrum voor Vraag stukken van Wetenschap en Sa menleving van de TH Twente. Zijn stelling, die in kringen van risico-onderzoekers veel aan dacht heeft getrokken, is vooral van belang, omdat de hiervoor gestelde vraag de essentie vormt van de Brede Maatschappelijke Discussie, die de regering vol gend jaar doet starten over het al dan niet uitbreiden van het I aantal kerncentrales in ons M 1 land. Smit zette zijn ideeën uiteen tij dens de onlangs gehouden zomer- conferentie van de Systeemgroep Nederland. Hij begon met te zeg- 3E gen dat het veiligheidsprobleem van kerncentrales niert voor ie- dereen hetzelfde betekent. De be- trokken industrie meent dat dit probleem al in de jaren zestig is opgelost. Niet dat sindsdien de mo gelijkheid van een rampzalig on geluk is uitgesloten, maar er is in middels een aantal maatregelen getroffen, dat de aansprakelijkheid voor een dergelijk ongeluk op een voor de industrie aanvaardbare manier regelt. Het ligt nu vast in de wet, dat de leverancier van een kernreactor niet aansprakelijk is voor de ge volgen van een ongeluk daarmee. Alleen de exploitant van de reac tor, dat wil zeggen het electrici- teitsbedrijf, kan aangesproken worden, maar slechts tot een be drag van niet meer dan vijftig mil joen gulden. Voor schade, die daar bovenuit gaan, neemt de staat de aansprakelijkheid over, tot een maximum van 430 miljoen gulden. Schade, die dit bedrag te boven gaat, is ongedekt en moet door de slachtoffers zelf worden gedragen. Volgens Smit waren de industrie en de electriciteitsbedrijven slechts onder deze voorwaarde bereid de verantwoordelijkheid van het door hen ingevoerde veiligheidspro bleem te aanvaarden. Nu deze voorwaarde vervuld is, dient men wat hun betreft, aldus Smit, niet meer te kijken naar de mogelijk heid van een ongeluk maar naar de zeer geringe waarschijnlijkheid dat dat zal gebeuren. Met andere woorden: de kans op een ongeluk is zo klein, dat dit een maatschap pelijk aanvaardbaar risico is. Geen enkele reden dus om niet nog meer kerncentrales te bouwen. De bevolking zo legde Smit uit kijkt heel anders tegen dit pro bleem aan. „Zij gaat zich steeds meer de mogelijkheid van catas trofes realiseren, waaraan zij blootgesteld zou kunnen worden". Dat is de oorzaak van de vele pu blieke protesten tegen de bouw van kerncentrales, daarbij vaak ondersteund door verontruste we tenschappers, aldus Smit. En daar mee werd de veiligheid weer een probleem van de industrie, „omdat bouwprogramma's werden ver traagd en kernenergieprogram ma's werden teruggedraaid". De reactie van de industrie en de electriciteitsbedrijven bestond voornamelijk liit voorlichting scampagnes. Daarnaast werden veiligheidsstudies verricht (bij voorbeeld het Rasmussenrapport), waarin werd geconcludeerd dat het risico voor de bevolking vol doende klein was Op grond van deze „objectieve" analyses werd en wordt gesteld, dat de ongerustheid van het publiek ongefundeerd is. Veel haalde dit overigens niet uit. Volgens Smit is dat ook niet ver wonderlijk, omdat de industrie het begrip „risico" op een heel speciale manier definiëert, namelijk als kans x gevolg. Dit begrip beheerst vervolgens de beoordeling van het „risico Dit nu kan, aldus Smit, net zo klein gemaakt worden als men wil, door de berekende kans te verkleinen, terwijl de gevolgen toch even groot blijven. Deze wijze van benaderen heeft, naar de me ning van Smit, voor de industrie het voordeel dat de bouw van een centrale nooit op veiligheidsgron- den afgewezen behoeft te worden. „Dat zou ook voor de kernenergie industrie onaanvaardbaar zijn, om dat één van de randvoorwaarden, waaraan de oplossing van het vei ligheidsprobleem gebonden is, is dat er in elk geval kerncentrales gebouwd worden en dat deze in dustrietak niet wordt opgedoekt". Voor de bevolking ziet het veilig heidsprobleem er anders uit, aldus Smit „Voor haar is een risicobe grip als kans x gevolg waarin slechts een dodental wordt uitge- middeld over miljoenen jaren, niet belangrijk. Voor haar zijn niet de gemiddelde gevolgen, maar de ex treme ongelukken van belang". Toch constateert Smit, dat ook de verschillende bevolkingsgroepen het veiligheidsprobleem verschil lend beoordelen. De ene noemt de kwestie van mogelkijke rampen, sabotage of bombardementen tij dens een oorlog essentieel voor de beoordeling van het risico, de an dere vindt dit niet van belang, om dat de technologische ontwikke ling niet bepaald zou mogen wor den door angst voor terroristen of oorlogen. Dat er zo verschillend tegen het veiligheidsprobleem wordt aange keken, heeft volgens Smit ver gaande gevolgen voor het zoeken naar oplossingen en voor wat als oplossing erkend wordt. Zo be zien is een vraag als „Wat is een maatschappelijk aanvaardbaar ri sico?" uiterst misleidend. Zij sugge reert namelijk dat het om een één duidig probleem gaat Zij verhult daarmee dat het om een probleem gaat van één groep, zoals de indu strie of een milieu-inspectie". De gedachtengang van Smit heeft verstrekkende gevolgen voor de leer van de benadering van veilig heidsproblemen, zo zegt men in kringen van risico-onderzoekers. De benadering van Smit wordt nu bijvoorbeeld toegepast in het on derwijs en onderzoek in veiligheid, waarmee de TH Delft experimen teert Daarbij is het van belang, aldus Smit, te bedenken dat de groepen, die zich bij het veiligheidspro bleem betrokken voelen, elkaar beïnvloeden. „Elke groep heeft zijn eigen visie op het probleem en geen van de visies is daarbij a pri ori onjuist. Wanneer deze groepen met elkaar geconfronteerd wor den, dan zal blijken in hoeverre er gemeenschappelijke gebieden aan te wijzen zijn en op welke terrei nen men het eens kan worden". Oplossingen, die dan uit de bus ko men, hebben geen eeuwigheids waarde, zo waarschuwt Smit „Met verandering van inzicht opvattin gen en omstandigheden zal op nieuw een confrontatie tussen de diverse groepen ontstaan, waaruit weer andere tijdelijke oplossingen tot stand komen". Juist om te voorkomen dat het ri sico los gezien wordt van de om standigheden van degene, die het risico loopt, pleit Smit voor een zgn. sociale risico-theorie. Deze zou inzicht moeten geven in de sa menhang van de manier, waarop mensen zich tot risico's verhouden. Daarnaast zou zij de veranderin gen, moeten verklaren, die optre den in die verhouding, „met name ,in relatie tot de bewustwording sprocessen ten aanzien van de ei gen situatie en houding tegenover verschillende soorten van bedrei ging" RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15