Olympische perspectieven /oor kanovaarsters Uitstekende rendag op zonnig Duindigt SESHF Goud voor Annelies Maas Oostduitse roeiers slaan vernietigend toe Tracy Austin (16) jongste kampioene op Flushing Meadow 'urninterland tegen Hongarije geeft uitzicht op Moskou 1980 )PMERKELIJKE ZEGE RON STEVENS Cricketploeg niet de mindere tegen Schotland LEIDSE COURANT MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979 BOEDAPEST In het afgelopen weekeinde itond de nieuwe trainster Leona Horvath, die in fontreal Hongarije naar de vierde plaats bracht ihter Rusland, Roemenië en Oost-Duitsland met r Nederlandse damesturnploeg voor haar eerste pgave. In Boedapest ontmoette Nederland Hon- lerTe ar''e 'n eer8te van een 8er'© wedstrijden ter 0 oorbereiding op de wereldkampioenschappen. pa Nederlandse meisjes verloren uiteraard, maar "(iet verschil van 8,95 punten (364,70 - 373,65) was ager dan Leona Horvath had verwacht, jetekent dat, dat de Hongaarse mogelijkheden ziet (oor een Olympische kwalificatie in Fort Worth? ehé [onder zich aan een voorspeiling te wagen: „Drie er'ai naanden voor het werk dat anders gedaan wordt een half jaar tot acht maanden is natuurlijk erg ;erd len ie n !c lag 0 weinig. Maar ik heb in de afgelopen veertien dagen gemerkt, dat de selectie bereid is te werken. Dat is een niet te onderschatten voordeel. Bovendien is in Boedapest bereikt wat ik mij voor deze wedstrijden voor ogen had gesteld: een goede presentatie van de verplichte oefenstof". Deze gaf een verschil te zien van 3,7 punt tussen de twee teams, die overigens niet op volle sterkte konden uitkomen. Hongarije had met Erika Csanyi, Erika Flander en Eva Ovari drie turnsters opge steld, die er in Fort Worth zeker bij zullen zijn. Dat zelfde geldt ook voor Andrea Horacsek. De andere drie (beide landen kwamen met zeven turnsters uit) mochten internationale ervaring opdoen. Nederland miste twee meisjes van de vaste keus: nationaal kampioene Monique Boileboom (niet fit) en Marijke Aarnoutse, herstellende van een blindedarm-opera- Ontspannen De wedstrijd tegen Hongarije heeft in elk geval duidelijk gemaakt, dat Nederland in Fort Worth een rëele kans maakt bij de eerste twaalf te ein digen. Het gemiddeld 14,5-jarige team werkte veel meer ontspannen dan het laatste jaar het geval is geweest. Men durfde risico's te nemen, ook al pakte dat bij de keuzestof wel eens ver keerd uit. Zo verspeelden Marleen Houter en Carina de Ko ning een half punt door een val van de balk en liet Ingrid Boileboom dezelfde marge verloren gaan door een mislukte opsprong bij dit toestel. Ingrid Boileboom was ondanks deze misser en een rugge lingse val bij de afsprong van de brug met een to taal van 73,75 punten als vijfde de beste Neder landse. Zij dankte die hoge klassering vooral aan het goede verplichte werk (37,20) waarbij zij met 9,15 voor de brug de laagste waardering had. Voortreffelijk werk leverde ook Marja Huyting. De Utrechtse, die in interlandwedstrijden nogal eens onzeker is, turnde zeer solide en werd zevende. Tussen Boileboom en Huyting wrong zich Bibi Vos. Op haar kan Leona Horvath voor de wereldkampi oenschappen echter geen beroep doen omdat zij dan nog geen veertien jaar is. Wanneer Nederland Moskou zou halen, is de Drentse echter een vaste keus. Bibi Vos was de enige Nederlandse, die op alle onderdelen boven de negen bleef, maar door slordigheidjes en onvoldoende balletachtergrond nog wel wat tienden verloor. Met haar keuzestof (onder andere de Korboetsalto aan de brug) won zij in vergelijking met de eerste dag toch twee plaatsen in het algemeen klassement. Een opmerkelijke vooruitgang heeft Debbie Amson, die in mei te Zandvoort tegen Tsjecho Slowakije (de laatste interlandwedstrijd) debuteerde, ge maakt. Ze is niet alleen aanmerkelijk afgevallen, maar turnde ook met meer overtuiging. De Amster damse is zonder meer een aanwinst met haar veer tien jaar. Ze was de vierde Nederlandse die gemid deld boven de negen punten bleef. iMSTERDAM De sportieve wraak van Ion Stevens was zoet. De twintigjarige :anovaarder van Quo Vadis uit Koog aan Ie Zaan won gisteren tijdens de finales an de strijd om de Nederlandse kampi- enschappen korte baan op de Bosbaan laa i Amsterdam vier titels. Hij nam daar- j-nee revanche voor de diskwalificatie e sn zaterdag in de series van de K1 1000 eter. Nadat zijn peddel was gebroken, reeg Stevens tijdens de race een nieu- aangereikt, hetgeen de wedstrijdreg- lenten verbieden. Getergd maakte levens zich gisteren gereed voor de K1 00 meter. Een bliksemsnelle start ver- b ti chafte hem onmiddellijk een lengte vat oorsprong op zijn tegenstanders. Ste- rjCht608 behield die, ondanks het eindschot uei an Gertjan Lebbink (DKV), tot op de fi- jn ish. Zijn tijd van 1.57,3 op de vrijwel eei findstille baan is van een redelijk gehal- e*j Ie overwinning van Stevens In de een- reu! lanskajak is vooral opmerkelijk omdat hij CI ich dit seizoen speciaal op de K4 heeft sliil sei m, 2 toegelegd. Met Van der Doe, Willems en Weerdenburg werd hij ook op dit onder deel, dat in tegenstelling tot het individue le nummer meer kracht dan souplesse ver eist, kampioen. Stevens zegevierde voorts met Ruud van der Doe (Trekvogels) op de K2 500 en 1000 meter. De concurrentie, het jonge duo Jan Baayens/Gertjan Lebbink en Arend Bloem/Lo Jacobs (Zwetplassers) bleek niet in staat de Quo Vadis/Trekvo- gels-combinatie te bedreigen. Desondanks ziet bondscoach Karei Muys meer in het pas zeventienjarige talent Ge rtjan Lebbink en Jan Baayens (Geuzen) winnaars van de spannende race op de K1 1000 meter. En dat zit vooral de 32-jarige Ruud van der Doe dwars. Muys wil in 1980 de eerste vruchten na zijn terugkeer als trainer/coach van de Ne derlandse Kano Bond - zo'n twee en een half jalar geleden - plukken. „Bij de junio ren is de top de laatste jaren sterk ver breed. Dat is vooral te danken aan de nieuw opgezette trainerscursussen. Hoe wel het wereldkampioenschapstoernooi in Duisburg enigszins ongelukkig voor ons is verlopen, zie ik de revanches op 29 en 30 september in München hoopvol tege moet". Die hoop geldt dan vooral Ineke Bakker (Viking) en Marijke Kegge (Beatrix), voor wie hij zelfs Olympische perspectieven ziet. Beiden staan op eenzame hoogte in het aan bloedarmoede lijdende kanovaren voor dames. Zonder tegenstand van bete kenis wonnen zij de K2 500 meter. Op het individuele nummer toonde Ineke Bakker zich net even sterker. Volgend jaar wil Muys Bakker/Kegge in de herencategorie laten meevaren. Dan zullen ze ook in eigen land het onderste uit de kajak moeten ha len. Bakker en Kegge kunnen tijdens de Olympische Spelen ver komen, meent Muys. Bij de heren dienen finaleplaatsen al als een succes te worden aangemerkt. „Olym pische medailles zijn voor de Nederlanders niet weggelegd. Daarvoor is de Oosteuro- pese suprematie te groot". winnaar in de k 1-500 m. Stevens in baan 3, op weg naar zijn zege. Op de voorgrond Koppenaal (2), als tweede finishte. Annelies Maas wordt met het behalen van de gouden medaille gelukgewenst door Berber Kamstra (links). Schiedam De tweedaagse wedstrijd tussen het Neder lands cricketelftal en Schotland is in een draw geëindigd. Nederland mocht op de eerste dag beginnen met batten en scoorde 120 runs. Vervolgens was Schotland voor 68 all out. Op de tweede dag scoorde Nederland 135 runs voor het verlies van vijf wickets. Dit hield in, dat Schot land om te winnen 188 runs moest scoren. Zo ver kwam men echter niet. Bij de stand van 126 gescoorde runs voor het verlies van vier wickets was de tijd op en het gelijkspel een feit. MEXICO Het zwemmen stond bij de Universiade opnieuw op hoog niveau. Voor het bereiken van de finale van de 100 meter vrije slag heren was een serietijd nodig van tenminste 53.90 seconden. De overwinning ging verrassend naar de oud- Europese kampioen Marcello Guarducci, die zich als voorlaat ste had gekwalificeerd. Annelies Maas eiste met ruim verschil de zege op bij de 200 me ter vrije slag. In de nieuwe wereldrecordtijd voor de studenten- spelen van 2.04.87 min. De tweede aankomende, Bonnie Glas gow (2.07.24), ging lange tijd aan kop bij de 400 meter wissel slag, maar moest op de laatste baan haar landgenote Janet Bu- chan voorrang verlenen. Op de sprint kwam Marlies Göhr (Odld) in de halve finales tot 11.00 seconden, gelijk aan de tijd van Wyomia Tyus uit de Vere nigde Staten, die in 1968 hiermede behalve Olympisch goud ook het wereldrecord op haar naam bracht. De Nederlandse deel neemsters, Els Vader en Elly Henzen, werden in de halve finales uitgeschakeld. Els Vader eindigde in de eerste serie op de zesde plaats met 11.76 (serie 11.65), Elly Henzen kwam daar vlak ach ter met 11.82 (serie 11.87). Op de 400 meter realiseerde de Rus Tsjernetski in de series een tijd van 45.45. Koen Gijsbers en Marcel Klaarenbeek bereikten de halve finales. Gijsbers won zijn serie in 46.29 sec., Klaaren beek eindigde als vierde in zijn serie in 47.54. De resultaten van de Nederlandse meisjes in de vijfkamp (eerste drie onderdelen) waren: 100 meter horden: Sylvia Barlag zevende in 14.04, Els Stolk negende in 14.27; kogelstoten: Sylvia Barlag derde met 12.87 meter en Els Stolk zevende met 12.18 meter; hoogspringen: Sylvia Barlag derde met 1.77 meter en Els Stolk vijfde met 1.74 meter. Het Nederlands studentenelftal zal uitkomen in de strijd om de derde plaats. Het gelijke spel zonder doelpunten in de laatste groepswedstrijd tegen Uruguay maakte de Zuidamerikanen tot groepswinnaar. Voor hen is de eindstrijd tegen Mexico, voor Ne derland de 'kleine finale' tegen Roemenië. NEDERLANDSE AFVAARDIGING NIET IN DE PRIJZEN BLED Oost-Duitsland heeft tijdens de finales van de wereldkampioenschappen roeien in Bied vernietigend toegeslagen. Zesmaal werd gisteren een gouden me daille gewonnen, tweemaal het brons. De DDR evenaarde daarmee zijn record aan wereldkampioenschappen uit 1974. Bij de skiffeurs en de dubbeltweeën werd het goud gemist. Gerenommeerde namen zorgden daarvoor. De Noren Hans en Alf Hansen, wereldkampioenen in 1975 en 1978 en winnaars van het Olympisch goud in Montreal, vormen immers een klasse apart. Datzelfde geldt voor de Finse Olympische kampioen Pertti Karppinen. Hij en de re gerende wereldkampioen uit West-Duits- land, Peter-Michael Kolbe, maakten dat de Oostduitser Rüdiger Reiche, in Amster dam winnaar van de Holland-beker. slechts het brons mee naar huis mocht ne men. De tijd dat Nederlandse roeiers zorgden voor overvloedig eremetaal bij FISA- kampioenschappen, is allang voorbij. De laatste medaille dateert van 1975. In Not tingham werden Jan van der Horst en Wil lem Boegschoten toen derde in de twee zonder stuurman. Ook nu bleef succes uit. Misten Ted Bosman en Vincent Horstink vorig jaar de bronzen medaille door 0,01 seconde langzamer te zijn dan de Fransen, op het meer van Bied hebben ze samen met Atsma en Vos in de vier zonder stuur man geen uitzicht op een hoge klassering gehad. De Aegir/Phocas-combinatie was c(e enige van de vier Nederlandse boten die zich plaatste voor de eindstrijd. De hal ve finales hadden zaterdag al uitgewezen dat de Nederlanders het uiterst moeilijk zouden krijgen. De derde plaats, juist vol- In de eindfase van het toernooi bleven de Nederlandse reserves Egbert Boeve en Karei Oosterloo in het nieuws. Een derde plaats in de voorwedstrijd en eenzelfde klassering in de herkansing brachten de twee zonder stuurman van Skadi in de hal ve finales. Daarin moest, menselijkerwijs gesproken, een eind komen aan de verras singen waarvoor het Rotterdamse duo zorgde. Dat gebeurde ook. Maar een fi- nishfoto was nodig om uit te wijzen dat ze de zo begeerde derde plaats in de halve fi nales juist aan de Britten Charles Wiggin en Malcolm Carmichael moesten laten. Door een furieuze eindsprint bedroeg het verschil amper drietiende seconde. Daags daarop werd het Engelse tweetje vierde in de eindstrijd. t II lushing Meadow Tracy Austin heeft haar suc- ivo lessenreeks op Flushing Meadow voltooid. Giste- C en veroverde zij de titel in het damesenkelspel len koste van Chris Evert-Lloyd. De zestien-jarige '^•Amerikaanse, de jongste speelster die ooit de lopen" titel van de Verenigde Staten veroverde, ron in twee sets, 6—4, 6—3. In ,de halve finale ik. iad zij al afgerekend met Martina Navratilova; op '—5, 7—5. Roscoe Tanner, die in Flushing Meadow Björn Borg pr! inschakelde, heeft de eindstrijd van het toernooi om de „open" tennistitel van de Verenigde Staten liet gehaald. Zaterdag verloor Tanner in de halve eindstrijd, na winst in de eerste twee sets, van Vi tas Gerulaitis. De setstanden waren: 3—6, 2—6, 7—6. 6—3,. 6—3. De uitschakeling van Roscoe Tanner was er één van het dramatische soort. Tweeëneenhalve set do mineerde de man die Borg uitschakelde in de halve finale tegen Vilas Gerulaitis door de kracht van zijn opslag en de precisie van zijn returns. Hij won de eerste twee sets en met een vroege doorbraak in de derde leek hij op weg naar een overwinning in „straight sets". Maar de flamboyante Gerulaitis vocht terug, bracht de 18.000 toeschouwers met een reeks acrobatische voileywinners tot groot en- De uitschakeling van Jimmy Connors kwam minder onverwacht, al was het gevolg dat de 27-jarige ti telhouder voor het eerst sinds vijf jaar de finale miste. Met briljant serveren en volleren klopte de 20-jarige John McEnroe zijn zeven jaar oudere te genstander in drie sets: 6—3, 6—3, 7—5. Het was zijn derde overwinning in vijf ontmoetingen dit jaar. Voor Connors was het de derde achtereenvolgende maal, dat hij bleef steken in de halve finales van een groot toernooi. In Parijs werd hij uitgeschakeld door Pecci en op Wimbledon door Björn Borg. Maar de nederlaag tegen McEnroe van zaterdag washet meest tekenend. „De dokter van Connors heeft hem rust voorgeschreven", heette het in een communiqué. Stöve Betty Stöve heeft tijdens het toernooi in Amerika niet meer dan één titel kunnen veroveren. Met Wendy Turnbull won zij het damesdubbelspel. In het gemengddubbelspel kon de Nederlandse die prestatie niet herhalen. In de eindstrijd werden de titelverdedigers Frew McMillan en Betty Stöve, in twee sets verslagen door het Afrikaanse duo Bob Hewitt/Greer Steven. De setstanden waren 63 7-5. Louk Sanders won in Nieuwerkerk a/d IJssel giSte- ren het midden-Hollandtoernooi gewonnen. In de finale een herhaling van de strijd om de nationa le titel versloeg de 29-jarige Leidse econoom de Hagenaar Frits Don met 6—1 6—4. Het dubbelspel leverde een overwinning op voor Don en Van Boeckel. Zij wonnen in drie sets van Bas Vletter en Renè Boers: 6—3 4—6 6—4. 'ASSENAAR De tweede rendag van het Duindigtseizoen is een groot succes geworden afgelopen zaterdag. Jammer tchter dat er te weinig publiek was en dat ook de voornaamste drijfveer van de paardesport, de totalisator, geen hoge fc omzet boekte op deze zomerse dag. Eric Bloem was de succesvolste jockey en M Henk van der Kraats genoot deze eer bij de trainers, hetgeen voor beide jockeys een premie van duizend gulden opleverde bijeengebracht door enkele eigenaren en rde eigenarenvereniging De Rensport. De Vereniging Draf en Rensport professionals 4- "as mede-organisator van de rendag die Hogelijk was gemaakt door sponsoring van enkele eigenaren en rensportvrienden. {[Zo was door sponsoring het prijzengeld •c'j opgetrokken en was er een keur van Prachtige ereprijzen voor de jockeys, trai- ners en eigenaren. Tussen de rennen door stond een ponyren in twee heats centraal en kwamen negen lockeys in actie op ezels. Deze ezels, die normaal gesproken hun diensten voor kin deren verrichten in het Wassenaarse Die renpark, moesten er nu tegenaan op de en kon niet verder komen dan een vierde renbaan. Al snel bleek dat de jockeys met plaats. Mario van Gisteren mocht met deze echte Ezels niet overweg konden. Het Phantom Major rijden en Van der Kraats was vallen en opstaan, hetgeen een koste- had zelf de voorkeur gegeven aan Dior lijk gezicht was voor het publiek. Na veel lachen ging Terry Cain als eerste over de eindstreep. Bij de pony's ging de eindzege naar Rick Queen. Tot grote vreugde van de familie Ed de Kroes uit Elburg won Eric Bloem met Great Hero voor King Emperor met Rob Wetemans. Henk van der Kraats Duyvesteyn met Anatole van Manege El moest genoegen nemen met een derde Sham uit Monster. Hij won zowel de eerste plaats. als de tweede heat. De koek was nog niet Geheel volgens de verwachtingen won op. Er was ook nog een. zeer matig, optre- Rob Wetemans met King in de Stal Anjo- den van het paracentrum Texel met drie prijs en bracht Stal Nuy met GO GO Paul parachute springers. Robinson) het Criterium, een klassieker De eerste ren van de middag werd gewon- voor tweejarigen, op zijn naam. Evenals nen, zeer verrassend, door Henk van der vorige week zondag zegevierde Sabille Kraats met Ma Fille II. Een half uur later Reinecke met King's Lion bij de amatrices ging Eric Bloem als eerste over de streep en amateurs. De speciaal uit Engeland met Pfalztaler. Maar liefst vijfduizend gul- overgekomen jockey Robinson boekte den was de eerste prijs in de Stal Leid- voor stal Nuy en de Engelse trainer Mike schendamprijs. Eric Bloem mocht van trai- Ryan zijn tweede overwinning in de Scep- ner en jockey Henk van der Kraats plaats treprijs met Boxberger Bloem. De overige nemen op Great Hero. In deze sprintersren twee overwinningen kwamen op naam van had Van der Kraats maar liefst vier paar- den in de strijd. Zijn vaste jockey aan stal, John Smith, kwam met Ditcher in de baan ARTHUR Zaterdag waren er alleen maar rennen op Duindigt. Eric Bloem gaat voor Henk van der Kraats in de tweede rvwnr Ho Pindstreep.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15