Honderden doden na aanval Rhodesie op guerilla-strijders emeenten krijgen meer rreep op stadvernieuwing Zetel van Cambodja in Havanna blijft leeg Nederland geeft 27 miljoen voor bestrijding rivierblindheid Chips dwingen onderwijs tot heroriën ta tie SÏnnenland/buitenland Meer winst bij Heineken 'N LEVEN HEB JE ZO GERED. Luchtvaart moet uitgaan van wat menselijk haalbaar is LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 Jegering nog teeds achter Conclusies [.ockheed- apport |)EN HAAG (ANP) De Vering onderschrijft nog leeds de gevolgtrekkingen je door regering en Tweede [amer op 30 augustus 1976 Herbonden zijn aan het rap- Lrt van de Commissie van frie over de Lockheedaffai- blijkt uit het antwoord dat inister-president Van Agt steravond heeft gegeven op n vraag van waarnemend ,,'dA-fractievoorzitter Van lijn naar aanleiding van het nue van prins Bernhard bij begrafenis van Lord ountbatten. in Thijn vond het feit dat de jns op die dag gekleed ging en marine-uniform, aanlei- ig de minister-president iriftelijk te verzoeken de jmer de verzekering te ge in dat de regering nog steeds gevolgtrekkingen naar aan- [iding van het „Loekheed- jpport" onderschrijft. Het itwoord van Van Agt luidde: )eze vraag wordt bevesti gd beantwoord". kabinet wil Indere regeling vangerschaps- Ijitkering BEN HAAG Het kabinet l»il misbruik van uitkerin gen gaan voorkomen door [>en zodanige wijziging aan k brengen dat op grond van je vrijwillige verzekering bn de Ziektewet geen aan braak meer gemaakt kan Jorden op een uitkering we tens zwangerschap of beval- |e ministerraad heeft daarom (steren besloten de SER ad- ts te vragen over een derge lijk wijziging van de Ziekte net. De maatregel werd reeds langekondigd in de Voort- Ingsnota van Bestek '81. (mister Van Aardenne iorspeldt: )liebespraring fijf procent ïkt dit jaar HAAG (ANP) De jsparing van vijf pro- I cent die de regering zich tot l^doe/ heeft gesteld, zal dit jaar Waarschijnlijk worden ge bald. De besparing in deze Jmvang moet echter wel wor- Bcn voortgezet. pnister Van Aardenne van momische zaken heeft dit leren aan de Tweede Ka- r medegedeeld in een nota de situatie op de olie- kt en de beperking van t gebruik van aardoliepro- lukten. ]e verscherpte controle op de ueving van de maximum helheid zal worden gehand- pafd, zo deelt de minister [erder in zijn nota mee. Acties Tn „car-pooling" en het ge- fuik van openbaar vervoer te jvorderen zijn in voorberei-, |ng. De beperking van de jferwarming van gebouwen zal |ist in de komende maanden llangrijk kunnen zijn. In ge- ffiuwen van de rijksoverheid pen de thermostaten wor- n afgesteld op 20 graden cel- is „overdag" en 15 graden IJsius ,,'s nachts", p afspraken, die de olieïn- [istrie en de oliehandel heb- i gemaakt om er bij hun Santen op aan te dringen de [name met vijf procent te be- |rken, hebben niet tot ernsti-, Iproblemen geleid, aldus de >'mdsman. WASHINGTON (AP/UPI) Het regeringsleger van Rhodesie heeft bij de acties in de Mozambi- kaanse provincie Gaza zeker 300 strijders van het Patriotisch Front en van het geregelde leger van Mozambique gedood, zo heeft het legerhoofdkwar tier in Salisbury gisteren bekend gemaakt. Aan Rhodesische kant zouden 13 militairen om het le ven zijn gekomen; twee Zuidafrikanen, twee Aus traliërs en een Brit. Het Rhodesische leger heeft en kele honderden buitenlanders in dienst. zaken. Het toelaten van een dergelijke zakelijke afvaardi ging is de grootste stap van de regering-Carter op weg naar de diplomatieke erkenning van de regering-Muzorewa. De Rhodesische guerrillaleider Robert Mugabe, voor de confe rentie over de toekomst van Zimbabwe-Rhodesië in Lon den is aangekomen, verklaar de dat er gedurende het over leg geen wapenstilstand zal worden afgekondigd. Robert Mugabe, één van de leiders van het Patriottisch Front, zei gisteren in Londen voor een wapenstilstand tijdens het vredes-overleg, niets te voelen. Premier Muzorewa zei dat met deze actie een „zeer gevaarlij ke ontwikkeling is verhin derd, die rampzalig had kun nen zijn voor mijn land". De woensdag begonnen opereratie is een van de omvangrijkste acties die Rhodesie ooit tegen een van de buurlanden heeft ondernomen. De Operatie wordt gezien als een demon stratie van militaire kracht, waarmee de regering in Salis bury haar positie zou willen versterken voor de onderhan delingen die volgende week in Londen beginnen. Uit Washington wordt bericht dat de Amerikaanse regering op het punt staat om de rege ring van Rhodesië toestem ming te geven een niet-officië- le post te openen in Washing ton. Deze bekendmaking komt van functionarissen van het ministerie van buitenlandse OVERWINNING VOOR FIDEL CASTRO HAVANNA (Rtr/UPI) Tijdens de zesde conferentie van de niet-gebonden landen in Havanna, die vandaag wordt afgesloten, is besloten dat de zetel van Cambodja tot 1981 vacant zal blijven. Dit besluit betekent een tactische overwinning voor Fidel Castro en een nederlaag voor de gematigde landen. De gematigde landen wilden vasthouden aan de erkenning van het verdreven bewind van Pol Pot. Tijdens een roerige bijeenkomst, die zes uur duurde, betitelde Castro de gematigde leden als „saboteurs en stromannen van het im perialisme". Cuba steunt het door Vietnam ge ïnstalleerde bewind van Heng Samrin. De gematigden daarentegen kregen op een an der punt hun zin: zij verhinderden een poging om Egypte te veroordelen vanwege' het vredes verdrag met Israël. Maar de centrale vraag of de beweging van niet-gebonden landen beide machtsblokken op gelijke afstand zal houden, of toenadering zal zoeken tot het Sovjet-blok, bleef onopgelost. In de agendacommissie dreigde Castro dat hij in de plenaire zitting van staatshoofden een frontale aanval zou openen op de gematigde landen, als geen overeenstemming over de kwestie-Cambodja zou worden bereikt, zo is uit conferentiekringen vernomen. Afgevaardigden van Singapore, dat tot de groep der gematigden behoort, zeiden dat ze zich scherp hadden ver zet tegen Castro, maar gaven toe dat ze het on derspit hadden gedolven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ne derland zal de vol gende 5 jaar in to taal 27 miljoen gaan bijdragen in de bestrijding van rivierblindheid in het bekken van de rivier de Volta in Afrika. De minis terraad heeft daar toe gistern besloten. In de eerste periode van 1974 - 1979 heeft ons land 6,5 miljoen dollar bijgedragen aan de eerste fase van het bestrijding sprogramma. De uit voering van het pro gramma is in handen van de Wereldge zondheidsorganisatie. Rivierblindheid is een oogziekte die wordt veroorzaakt door een parasitaire worm en komt in het bekken van de Vol tarivier in grote mate voor. Aangenomen wordt dat ongeveer 1 miljoen mensen aan deze ziekte lijden, van wie er 70.000 ge heel blind zijn. Tot nog toe is nog geen geneesmiddel gevo- den zonder ongewen ste neveneffecten. Het bestrijdingspro gramma richt zich in eerste instantie dan ook op de uitroeiing van de.vliegenlarven die de parasitaire worm overdragen. De totale kosten van de tweede program- ma-periode worden geraamd op 135 mil joen dollar. 'inister Beelaerts komt met voorlopig wetsontwerp (Van onze parlementaire redactie) 'EN HAAG - De gemeenten krijgen :n vergaand recht tot zelfbeschikking de wet op de stadsvernieuwing, die finister Beelaerts van Blokland Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or bing) voor ogen staat. Dit blijkt uit ;t voorlopige wetsontwerp, dat de be- indsman gisteren openbaar heeft ge laakt. „proeve" wordt nu voor advies naar zestal maatschappelijke instanties Vereniging Nederlandse Gemeen- n) gestuurd, waarna zij naar verwach- !g nog voor de zomer van volgend jaar I de Tweede Kamer kan worden inge- end( als ontwerp. Kracht van wet krijgt ontwerp, als het wordt goedgekeurd, zijn vroegst in 1982. vertraging, die de wijziging van het •tsontwerp van het vorige kabinet (in- diend in 1976), heeft ondervonden, wijt telaerts aan het feit. dat hii -.,op verzoek van de Kamer"- een geheel andere struc tuur heeft aangebracht. „Dat was nodig, omdat men het niet eens was met het cen tralistische karakter van het vorige ont werp,"aldus de minister op een pers bijeenkomst. Dat er nu nog eens bijna een jaar voorbij moet gaan, voordat hij zijn de finitieve gedachten aan de Kamer voor legt, is volgens hem eveneens onvermijde lijk. „Er zijn nu eenmaal procedures voor het inwinnen van advies". De structuurwijziging, waar Beelaerts over sprak, houdt in, dat het rijk terug treedt als de instantie, die het voor het zeggen heeft bij het proces van stadsver nieuwing. Nu is het nog zo, dat gemeenten gedetailleerde plannen moeten inleveren eerst bij de provincie en vervolgens bij het departement, voordat zij geld kunnen krijgen. Dat kost heel veel tijd en ook vaak irritatie en teleurstelling, want vaak wordt er flink gesneden in de plannen. In de opzet van Beelaerts krijgen de gemeen ten elk jaar een bepaalde hoeveelheid geld, die zij vrijwel naar eigen goeddun ken mogen besteden.Gemeenten, die veel woongebieden moeten vernieuwen, krij gen het geld ineens. Andere kunnen dat putten uit een fonds van de provincie, eveneens gevormd door uitkeringen van het rijk. Hoeveel een gemeente ontvangt, zal in elk geval afhangen van het aantal oude wo ningen, dat zij binnen haar grenzen heeft. De gegevens daaromtrent zijn precies be kend bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Mogelijk wordt er nog een verfij ning in de regeling aangebracht door ook te kijken naar het aantal bedrijven, dat gemoderniseerd, verplaatst of opgeheven moet worden. Daarover is echter nauwe lijks enige informatie beschikbaar. Het geld mag voor geen andere doeleinden worden gebruikt dan voor stadsvernieu wing. Wel is het toegestaan een aantal ja ren de uitkeringen op te sparen, maar niet langer dan vijf jaar. Dominicaanse Republiek vraagt hulp SANTO DOMINGO (DPA) De regerende „Dominicaanse revolutionaire partij" van pre sident Antonio Guzman heeft gisteren de leiders van twin tig „bevriende partijen" drin gend om hulp verzocht. De wervelstorm „David" heeft in de Dominicaanse republiek aan een duizendtal mensen het leven gekost, terwijl er hon derdduizenden gewonden zijn. Het verzoek om hulp is onder meer gericht tot Willy Brandt en Helmut Schmidt (West- duitsland), Joop den Uyl, Bru no Kreisky (Oostenrijk) en Fi del Castro (Cuba). Robert Runcie nieuwe aartsbis schop van Can- tebury LONDEN (RTR) Bisschop Robert Runcie van St. Albans is gister benoemd tot aartsbis schop van Canterbury en daarmee primaat van de An glicaanse kerk. De 57-jarige bisschop, de eerste deskundige van de Engelse kerk ten aanzien van de be trekkingen met de Orthodoxe kerken, is de opvolger van dr. Donald Coggan, die 69 jaar is en die met ingang van het nieuwe jaar met emeritaat gaat. De benoeming van Runcie heeft opzien gebaard, daar de aartsbisschop van York, dr. Stuart Blanch, algemeen was gedoodverfd als de beste kans hebber voor de opvolging. Bisschop Runcie was in de tweede wereldoorlog tankcom mandant en hij nam als zoda nig deel aan de stormloop op de Rijn. Hij verwierd een on derscheiding voor het redden van enkele van zijn mannen uit een in brand geschoten tank. Duitsland wil „enkele" Chris ten-Turken op nemen ALMELO (ANP)—Voor en kele van de Christen-Turken, die momenteel in de grote kerk van Almelo verblijven, bestaat de kans dat ze 'in Duitsland terecht kunnen. Dit heeft een woordvoerder van het bisdom Den Bosch gis teravond laten weten. Het is volgens hem niet uitgesloten dat nog meer van de met uit zetting bedreigde Turken in Duitsland welkom zijn. Op het aantal wil hij, in verband met de onderhandelingen, niet in gaan. De reactie van de Christen- Turken op de mededeling van het bisdom is negatief. „Wij zitten met minstens 53 geloofs genoten in dezelfde problemen en aanvaarden daarom alleen een oplossing als we daar alle maal bij gebaat zijn", zo zeggen de Turken in de Almelose kerk. Verruiming leraar-lessen DEN HAAG De minister raad is gisteren akkoord ge gaan met de verruiming van het aantal leraarlessen in het avond-vwo, -havo, -mavo en -meao met gemiddeld 4,25 procent, die wordt verwerkt in nieuwe leraarlessenfor- mules. De nieuwe leraarlessen-for- mules moeten de huidige for mules gaan vervangen omdat deze onvoldoende aansluiten -bij de nieuwe mogelijkheden van dat besluit op het punt van studie per vak en kortere cursussen. Direct na de door de Rhodesische regering succesvol genoemde aanval op het Patri ottisch Front vertrok bisschop Muzorewa, de premier van het land, voor vredesbe sprekingen naar londen. AMSTERDAM (ANP) Hei neken heeft de periode 1 okto ber 1978 tot en met 30 juni 1979 afgesloten met een netto winst van 80.6 min tegen f 78,9 min in dezelfde periode van 1977-78, bij een van 1.929,8 min tot 2.035,7 min gestegen omzet. De verslagpe riode beloopt negen maanden in verband met de overgang van gebroken boekjaar naar kalenderjaar. Heineken heeft besloten over te gaan tot de uitkering van interimdividenden. Voor het boekjaar 1978-79 is dit vastge steld op 1,50 per aandeel van f 25. Bij het voorstel voor het slotdividend zal rekening wor den gehouden met de verlen ging van het lopende boekjaar met drie maanden. PROF. DAVIDSE OP ENSCHEDEES CONGRES (Van een onzer verslag ENSCHEDE In de ogen van de Delftse hoogleraar Davidse dwingt de opmars van de micro-electronica er toe dat binnen het onderwijs meer aandacht wordt ge schonken aan kennis van de techniek. Prof. Davidse brandmerkte, tijdens het in Enschede gehouden congres Chips en Werk, het bijna volledig ontbreken van overdracht van elementaire technische kennis als een ernstige lacune in het onder wijs, die oorzaak kan wor den Van grote maatschappe lijke problemen. Davidse vreest dat louter ten gevolge van een gebrek aan kennis van de techniek een grote kloof ontstaat tussen een klein groepje technisch ge schoolden en de overigen in de samenleving. Als tenmin ste het onderwijs niet wordt bijgesteld. „Met alle macht moeten we voorkomen dat een nieuw on mondig proletariaat ontstaat", waarschuwde Davidse. „Een groep die bij gebrek aan een elementair inzicht in wat zich afspeelt in de wereld volledig afhankelijk is van een meer of minder welwillende kaste, die dit inzicht wèl bezit. Ik ken mensen die er prat op gaan dat ze geen flauw idee hebben wat er gebeurt wan neer ze een schakelaar bedie nen of een pedaal indrukken in de auto. Ze vinden dat je voor zulke zaken techneuten CONCLUSIE SYMPOSIUM VERKEERSVLIEGERS: (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG In de luchtvaart moet niet langer wor den uitgaan van wat technisch mogelijk is, maar van wat voor de piloten menselijk haalbaar is. Dat is de conclusie van een symposium dat deze week in het Haagse Congresgebouw is gehouden en gisteren (vrij dag) werd afgesloten. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) had haar vijftigjarig jubileum aangegrepen om door middel van dit symposium de menselijke aspecten in de luchtvaart opnieuw onder de aandacht te brengen van vlieguigmaat- schappijen, fabrikanten en autoriteiten. Resultaat van het symposium is, aldus de organisatoren, dat men er in de vliegwereld nu wel van overtuigd is dat er iets dient te ge beuren op dit vlak. Zo moeten er volgens de VNV door de regeringen onaf hankelijke commissies worden ingesteld, waar alle voor vallen met potentieel gevaar die zich tijdens het vliegen voordoen worden gemeld. Deze incidenten moeten worden geïnventariseerd en de oorzaken dienen te worden onder zocht. Alleen op die manier is het mogelijk gevaarlijke voorvallen in de toekomst te voorkomen. „Wij zijn ook maar mensen en mensen maken fouten", al dus de heer G. H. Bilderbeek, voorzitter van de VNV. „Sommige incidenten kunnen echter worden teruggevoerd naar eerdere fouten. Die kunnen liggen in een verkeerde indeling van de cockpit, in de reglementen waaraan vlie gers zich hebben te houden, de kaarten en handboeken en ook aan de opleiding. Voor de vliegers zijn deze incidenten vaak onbekend en onvoorzien, maar dat had in veel geval len niet zo hoeven zijn". hebt. Hobbyisten met een zeer beperkte algemene ontwikke ling. Een dergelijke houding moet wel leiden tot een ver vreemding van de werkelijk heid. En wel - door de opmars van de micro-electronica - in steeds toenemender mate. Ik ben van mening dat elemen taire technische kennis tot de algemene ontwikkeling moet worden gerekend. Een ieder behoort straks te weten hoe een computer in principe werkt, wat in een televisie ge beurt, op welke wijze geheu gensystemen werken. De kwaliteit van het leven in het door de cultuur geschapen en zich evoluerende milieu is in het geding. Dit leven zal vrij moeten zijn van inge bouwde angst en wantrouwen. En dit is slechts mogelijk op basis van inzicht in en kennis van primaire structuren, die het fundament vormen van dit cultuurmilieu". Prof. Davidse voorspelde dat als het onderwijs zich niet richt op de nieuwe structuren, die de micro-electronica bin nen de samenleving brengt, de gevolgen zich zullen uiten in grote persoonlijke frustraties en zowel maatschappelijke als economische rampen. De stroomversnelling, waarin de techniek de samenleving heeft doen belanden, vraagt het on derwijs om een voortdurende heroriëntatie. Over het oppak ken van de handschoen door het onderwijs is de Delftse hoogleraar vooraf nog weinig optimistisch: „De historie leert dat het onderwijs nooit uit blinkt door een grote reacties nelheid Vooruitzichten voor maandag: Weersvooruitzichten in cijfers voor maandag: Aantal uren zon: 3 tot 9 Min. temp: omstreeks 11 gra den. Max. temp: omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro- Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersgesteldheid van gisteren

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9