liep zich vast Aarebeijeplukkers' %uit de Veen blazen vijf jaar echte Eg el an der Waagse 'gedichtenavond' mikt op veel gelegenheidspoëten TAGAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 PAGINA 5 metl Een opmerkelijk blazend gezelschap gaat zijn eerste lustrum vieren. Het is de tien man tellende oer - B Veense kapel „De Aarebeijeplukkers". Vijf wat „Rijnlands" aandoende jolige klanken die in Roelofarendsveen op J straat werden geboren. Gen Voorwaar een feit waar we wel even bij stil mogen staan, want de feesteling is er één van een opmerkelijke aard. Tot in i wijde omgeving is er geen evenknie van deze aardbeienplukkers te vinden, want onderhavige Veenders geven zich niet over aan zo maar blaaspoeperij. „Van dergelijke orkestjes zijn er genoeg, zoals boerenkapellen. Maar die maken heel andere muziek dan wij", vertelt me Ed van Berkel, 31 jaar en voorzitter van „De Aarebeijeplukkers", „wat Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond be schreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door honden bezitters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende rede nen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag ge- WIE WIL LEIDEN KOMEN 'BEZINGEN' Katwijk repareert wegen KATWIJK In Katwijk wordt morgen een begin ge maakt met het asfalteren van drie wegen. Op de Nieu we Duinweg, parallel aan de Provinciale weg, wordt een nieuwe asfaltlaag aange bracht. Op de Cantineweg wordt het wegdek gerepa reerd en van een nieuwe sluitlaag voorzien. Op de Rijnstraat wordt een volle dige asfaltconstructie aange bracht tussen het Veereinde en de Katwijkse Achterweg. De werkzaamheden zullen een week in beslag nemen. Fiet sers, auto's en bussen zullen in die periode langs een omlei ding hun weg in Katwijk moe ten vinden. VOORSCHOTEN - In het Cultureel Centrum van Voor schoten wordt vanaf donder dag 13 september een tentoon stelling gehouden van het werk van beeldend kunste naar Marinus Kutterink. De expositie wordt om kwart over acht geopend in hel centrum aan de Voorschotense Prinses Marijkelaan. Je hoort het meteen: dat is geen hoempapa, maar zacht vloeiende Egelander - muziek". Bij die prille straatmuzikanten was ook Ton van der Stam, die „het idee" bij zich voelde opkomen en de drijfveer achter de latere „kapel" werd. Van Berkel: „we zijn er serieus op doorgegaan en een echte blaaskapel worden. We zijn bewust een andere richting uitgegaan dan een boerenkapel. Er werd algauw naarstig naar adressen voor originele Egelander muziek gezocht en we kwamen terecht in Limburg bij een meneer met het grootste assortiment op dit gebied, een importeur van Tsjechische en Duitse Egelander, want uit die landen komt het neusje van de blaaszalm. Het werd een steeds ernstiger affaire en na een half jaartje zaten we al wekelijks te repeteren in het keldertje onder mijn huis. Het jaar daarop verhuisden we naar het restaurant De Woelige Baren, waar we van Martien Schouten gratis en voor niks de lokaliteit ter beschikking kregen omdat de zaak toch op de maandagavonden gesloten is. Dat is nu ons vaste repetitielokaal". Er zat goed leven in de kapel, die zich allengs uitbreidde. „We zitten nu met een knappe volle bezetting van tien man. Dat willen we zo houden voor onze Egelander muziek. We zijn onvervalst Egelander: gekleed in knickerbockers en hesjes en met onze originele Duitse instrumenten die uit Limburg komen. Overigens - en dat vind ik het belangrijkste van ons bestaan - zijn we in onze opzet geslaagd: die prachtig mooie Egelander muziek bij de mensen hier populairder maken. Er is een flinke groep van supporters die ons op onze blaaswegen volgt. Eens per jaar, op de zaterdagse kermis, zitten we in De Woelige Baren met een tot de nok toe volle tent. Dan is het de hele middag spelen, van twee tot half zes. Ons repertoire bestaat nu uit ongeveer zestig nummers en daar komen nog steeds nieuwe bij. Daarnaast blazen we ook op partijen en feestavonden, maar dan maken we wel dansmuziek omdat Egelander niet overal geschikt voor is", aldus Ed van Berkel. Rond de carnaval trekken De Aarebeijeplukkers steevast naar hun „stamcafé" in het Noordbrabantse Uden. „Al jaren komen we daar, bij Henk van Zutfen, in een heel leuk sfeertje. Daar vieren we ons carnaval en als we zin hebben pakken we de toeter en blazen een eind weg. In juni geven we al een jaar of drie een echt concert voor ons publiek in De Woelige Baren. Dat zijn steeds grandioze feestavonden. Nou, dan is de kas weer leeg en gaan we weer sparen. We zijn bepaald geen commerciële vereniging en we moeten op de kleintjes letten. De ontwikkeling gaat voort, steeds meer perfectioneren. Zo willen we nu een „keizer - bas" kopen, maar dat is dan wel een apparaat van zo'n zesduizend gulden. Je ziet wel, zo kunnen we nog even verder. Zö heb je voor ongeveer twintig mille aan spulletjes bij elkaar". Als je maar plezier hebt, en dat hebben De Aarebeijeplukkers uit Roelofarendsveen. die op hun manier de Alkemadese glorie hoog houden. Ed van Berkel: „we vormen een hecht geheel; stuk voor stuk blazen we onze solopartijen, niemand kunnen we missen want we zijn van elkaar afhankelijk. Het is de moeite waard. Enfin, wie ons wil horen die komt maar zaterdag de 22ste naar De Woelige Baren. Dan laten we weer duidelijk merken wat Egelander precies is". bezig is met het verzamelen van poezie - albums en plaatjes. „Zo heeft ze op verzamelbeurzen onder andere albums gevonden uit het begin van de vorige eeuw en van rond 1900. Ze wil op die poezie - dag in de Waag haar collectie tentoonstellen", zegt Maria Vos. „Het is de bedoeling, dat we dan ook gelegenheid bieden aan de jeugd om albums en plaatjes onderling te komen ruilen. Een beursje dus". Karim is een echte rashond, een reu van ongeveer een jaar oud. Hij bezit een fraaie tekening van bruin en wit met een zwart streperig patroon en is uiteraard zeer kor- tharig. Zijn slanke model is afgezet met luikoortjes en een lange, levendige staart. Karim heeft een schofthoogte van onge-, veer 45 centimeter. Ondanks zijn gewoon te om de dingen met grote snelheid achter zich te laten houdt hij erg van mensen, ook al zal hij niet met iedereen meesprin ten. Karim kan goed met kinderen over weg en ook de auto is voor hem een aan vaardbaar vervoermiddel, ook al ver trouwt hij liever op zijn eigen poten. In het asiel wordt Karim nu na een verblijf van een maand geplaagd door hevige aan vallen van heimwee en het verblijf is ook niet bevorderlijk voor zijn snelheid. Het is van groot belang dat Karim weer een flinke hoeveelheid ruimte krijgt en dat kan bij mensen die bereid zijn deze kilo metervreter royaal uit te laten. Karim zal zich, dat is zeker, zich dan tevens als een aanhankelijke en beminnelijke huishond ontpoppen. Bobby Het record „Hond uit het asiel" lijkt ge broken te zijn door Bobby, de dwergteckel van vorige week. Amper was de sympa thieke snuit van Bobby in de zaterdagse kolommen verschenen of een familie uit. Alphen snelde naar Leiden om Bobby uit zijn hok te verlossen. Het klikte gelijk tus sen Bobby en het Alphense gezin met kin deren. jd TOFFE BLAASKAPEL DIE DE HOEMPAPA HEEFT UITGEBANNEN gedeelte, stelt de deelnemers op hun gemak of jaagt ze op de kast. Daar staat Büch ook vrij in. Een jury, wie enige bekendheid met poëzie niet ontzegd mag worden, zal drie gedichten bekronen met boekenbonnetjes. Dat zijn prijsjes voor het meest oorspronkelijke, het meest positieve en het meest humoristische gedicht. De bekroonde gedichten van wie als durfal het best uit de dichtbus komt, zullen in de Leidse pers worden gepubliceerd. Dat is alweer makkelijk, als je zo'n „uitgever" direct bij de hand hebt. „Een precedent van zo'n avond hebben we gevonden in Dordrecht, waar vorig jaar verhalen over Dordt voor erg veel succes hebben gezorgd. Het ging om Dordtse zondagschrijvers, van wie het gezamenlijke werk zelfs gebundeld is. Uiteindelijk is Dordrecht enigszins vergelijkbaar met Leiden, of andersom liever. Daarom hopen wij dat deze presentatie van gedichten net zo zal aanslaan. Het is gewoon een leuk idee. Natuurlijk kan het ook een flop worden. We zullen moeten afwachten. Maar eerlijk gezegd, verwacht ik er wel wat van. Ik denk bijvoorbeeld aan oudere mensen, gepensioneerden, die dit een uitdagend onderwerp, vinden", zegt Maria Vos. Van het Leidato - bestuur, vrijgevig als het is, heeft het buro Culturele Raad een standje op de thans heersende huishoudbeurs ter beschikking gekregen. Daarin wil het buro, in een ruimte van twee bij twee meter, een beetje naar voren brengen wat men zoal met de „nieuwe" Waag voor heeft. Daar staat ook als attractie een „bewegend object", dat onder andere fietskogeltjes huilt öp commando. Het is van de hand van Leidse kunstenaar Henk Gosses, die straks deelneemt aan de Triënnale in de Waag. Op de stand kan men zich ook laten inschrijven voor de gedichten - avond en voor „poezie - album", een andere manifestatie tijdens de Waag - weken. De eerste deelneemster aan de gedichten - avond is inmiddels al binnen met een inzending. Het is juffrouw Toos Kop, telefooncentraliste ten stadhuize (bereids vanaf 1947), die al herhaaldelijk binnen en buiten het gemeentelijk bastion heeft doen blijken, dat ze kan dichten als de beste. Dan vliegen de stukken ervan af. Een proeve van haar geletterde kunnen hangt ter kennisneming in de Waag - stand, op de Leidato. „Poezie - album" op 27 oktober kan ook best grappig worden. Dat wordt de dag voor de poezie - albums en de poezie - plaatjes. Daar mag iedereen uit zijn of haar poezie - album komen voorlezen. Maria Vos heeft al een trekpleistertje, een meisje van twaalf jaar, Michèle Schneider, die al vier jaar op zich al een typische Veense historische naam is uit de tijd dat veel mensen hier in de Veen van die aardbeienteelt moesten leven". Die gedachte leeft ook nog voort in het blazoen dat de blaaskapel zich heeft aangemeten: een tenorhoorn tegen de achtergrond van een aanvallige felblozende aardbei. Het is vijf jaar geleden begonnen na de jaarlijks terugkerende Veense kermis, die ook deze maand weer te genieten valt op 20, 21 en 22 september. „Op die dagen hebben we altijd de grootste pret, zoals ook toen in '74. Na een hele dag feesten pakten vier mannen en twee vrouwen in een dolle bui wat instrumenten en gingen ermee de hort op. Zo naar Brabantse trant, weet je wel, de café's langs, er één of twee nummertjes blazen en een pilsje erbij pakken. Straatmuzikanten van het zuiverste water, ja dat waren we wel, en het sloeg meteen aardig aan bij de mensen hier", aldus Ed van Berkel, die en passant even een elpee opzet van zijn grote voorbeeld, de Duitser Ernst Mooch: „een man met wereldfaam; zijn orkest maakt het helemaal. Een windhond in een kooi, is net zoiets als een raket waarvan is mislukt. Vandaar dat de gestroomlijnde van deze week het niet zo naar zin heeft in het asiel. De aerodyna- Karim is een rasechte sprinter zo best uit de hondenpotcn kan hok. werd op volle snelheid aangetrof- de Katwijkse duinen waar hij zeer door zijn eigenaar is ach- Karim een specialist is inhalen kon hij vermoedelijk tegen demarrage van zijn vroegere ei- niet op. Een toevallige wandelaar zich over de eenzame Karim hem zonder omwegen naar het Leids Dierenasiel. ,Ik kan rijmen en dichten, tonder een stukkie van m'n hemd op te lichten". Zo ïeespéioeft het vanzelfsprekend )t leepiet, maar het buro raag Culturele Raad Leiden zou best op prijs stellen, als ddeleèr flink wat veigelegenheidsdichters en vrouwelijke amateurpoëten ^^^ieh zouden aandienen om "9e heropening van de vernieuwde Waag eind volgende maand enige I luister bij te zetten. Het weer in gebruik nemen van het Waaggebouw als cultureel huis voor de Leienaars gaat gepaard, d/oals u a' wist' met een choD.reeks activiteiten die het 'ueblï<arakter van °®e verb°uwde i voor^aa£ zuHen onderstrepen 1 pn bekrachtigen. Eén van Nicajjfë gebeurtenissen zal een aaitf*e en avon(l" z'jn. valt °P donderdag 25 Buro-directrice je.mevrouw Maria Vos zit er e j. jJiiet onmiddellijk mee in n ^aar niaag, maar ze heeft rhenr00^ we' een flinke kluif zelf]03" voorl3ereiclingen omervan. Vooral is er het -onzekere element, „omdat nneii^ no°'1 van tevoren kunt ker^veten hoeveel mensen de dichtkriebels zullen krijgen". De bedoeling van de manifestatie is, dat iedereen^ die.zin heeft, een gedicht op de stad Leiden maakt en dat werk of werkje in de Waag' komt voorlezen. Of desnoods laat voorlezen door een substituut, een plaatsvervangende persoon. Want het is best mogelijk, dat je een aardig gedicht kunt schrijven, maar als de dood bent om het publiekelijk voor te dragen. „Alle Leidenaars en niet - Leidenaars die de dichtpen willen pakken om iets aardigs of onaardigs over Leiden te schrijven zijn van harte welkom. We willen de mensen vrijlaten in de lengte van het gedicht; die dichterlijke vrijheid huldigen wij. Er zijn wel voorwaarden aan de deelname verbonden. Zo zal het gedicht, dus, moeten gaan over Leiden; het woord Leiden moet minstens eenmaal in het gedicht voorkomen en het produkt dient uiterlijk 12 oktober in een gefrankeerde envelop te zijn ingezonden", aldus Maria Vos. Het geheel van voordrachten wordt omlijst met „Nederlandstalige muziek". Niet zozeer werkjes van Peter Schat, De Leeuw of Ketting, maar iets populairders en aangepast aan het eigen - aardige van de avond. De Leidse disc - jockey Nico Bill zal de zangplaten, althans liedjesplaten, aan de orde brengen. De even Leidse schrijver Boudewijn Büch presenteert het dicht -

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5