Rente tot maarliefst Q 1K Asperse Scheenstra nieuwe burgemeester Oegstgeest Nieuwe burgervader Paats op vertrouwd terug nest UNIT ,IK ZAL ME ZO SNEL MOGELIJK IN 9EGSTGEEST VESTIGEN" ientallen arokkanen '1 Turken ags op Iqeestenmarkt BELEGGINGSBEWIJZEN SPAARDEPOSITO'S MEER INFORiMATIE? Wf postgiro en v rijkspostspaarbank Geen staking bij veiling Flora KPJ AARLANDERVEEN ONDER NIEUW DAK PAQ \D LEIDSE COURANT', ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1979 PAGINA"3 Malan< lijn, spo (S) Wa ïrman S Icht Veil .40 Frail mond) te; klas; jbels pa land. 22.30 N /S) 23 rondspl NCRV: Elpee- V Style. 2 (S) Ji t 802 Het burgemeestersgezin :art JL )j 2.30 I dij /OEGSTGEEST De 45- rige burgemeester mr. Sj. H. Scheen- e p uit Asperen is gistermiddag be- ipeiei»emd tot burgemeester van de ge-- eente Oegstgeest. De heer Scheen- tern.ra volgt met ingang van 1 oktober jongheer T.A.J. van Ey- r nga op die deze maand afscheid ïeft genomen van Oegstgeest. De leuwe eerste burger is ruim twaalf tar burgemeester geweest van de ge- meenten Asperen en Heukelen, nabij |t Zuidhollandse Leerdam. Naast 9 fln ambt is hij voorzitter van de lan- Mijke vereniging van CDA-raads- en d vTitenleden. nieuwe burgemeestersfamilie bestaat vader en moeder Scheenstra uit: ?ze week al wordt in de I leente kennis gemaakt met een aantal istanties. Vandaag heeft het college van pthouders een eerste bezoek gebracht de heer Scheenstra jet gezin trekt binnenkort in de Oegs tgeestse ambtswoning die burgemeester 11(an Eysinga na zijn pensionering heeft i$rlaten. De gemeenteraad van Oegst- wil deze woning tezijnertijd graag „Het is zeer de vraag of ik ge- buTuik kan maken van mijn voorkeurs- jcht. Ik moet eerst mijn eigen woning Mr. Sj ~H. Scheenstra, de nieuwe burgemeester van Oegstgeest. in Asperen verkopen, voor ik een beslis-* sing kan nemen over eventuele koop van de Oegstgeestse ambtswoning. Ik wil wel zo snel mogelijk naar Oegstgeest ko men. Mijn kinderen moeten spoedig op hun nieuwe school kunnen beginnen. Anders stappen ze er halverwege het sei zoen in. Nu moeten ze elke dag nog hele maal naar Culemborg fietsen", aldus burgemeester Scheenstra. Felicitaties overstroomden het burge meestersgezin dat gisteravond tenauwer- nood tijd had voor het toegesnelde LC- team. „Ik had er eigenlijk niet op gere kend", verzekert de overgelukkige kan didaat: „Ik ben er eigenlijk pas over na gaan denken toen de sollicitatie-termijn al gesloten was. Vlak voor onze vakantie heb ik dan toch maar in juni gesollici teerd. Later bleek dat minister Wiegel van Binnenlandse Zaken geprobeerd heeft mij in Oostenrijk te bereiken. Dat lukte niet, maar later is het balletje toch aan het rollen gegaan". Bijzonder te spreken is burgemeester Scheenstra over de wijze waarop in Oegstgeest de profielschets voor een nieuwe burgemeester tot stand is geko men, namelijk via een enquete onder de bevolking. „De uiteindelijke profiel schets is natuurlijk een soort compromis .tussen de verschillende standpunten. Een CDA-burgemeester kon er in het Oegstgeestse profiel niet van af, maar dat is het toch geworden. Als burgemees ter vind ik dat je kleur moet durven be kennen, maar dat wil niet zeggen dat je in de raad met een bepaald petje op moet gaan zitten. Ik heb zelfs wel eens ge hoord van burgemeesters die het fractie- beraad van hun politieke partij bezoch ten, dat is natuurlijk waanzin De nieuwe burgemeester M. Paats van Alphen. DE LIER Met de benoeming tot burgemeester van Alphen aan den Rijn is de heer M. Paats weer op het vertrouwde nest teruggekeerd. Bijna zes jaar geleden sloeg hij de vleugels uit en verhuisde met zijn gezin naar het tuindersdorp De Lier in de Glazen Stad. Het is geen benoeming waarvan men opkijkt. Weerstanden zoals zijn Alphense voorganger mr. R. M. Gal las in zijn nieuwe standplaats Delft heeft ondervonden, zijn er in geen ge val. Vanaf het ogenblik dat de benoeming werd bekend gemaakt, was de rust uit de ambtswoning in De Lier verdwenen. Geen ogenblik stond de telefoon meer stil. Hoogwaardigheidsbekleders, colle ga's, vrienden en kennissen wilden hem allemaal met zijn nieuw aanvaarde ambt feliciteren. Bloemisten voorzagen de woonkamer van een kleurrijke omlijs ting. Over ruim een maand keert de heer Paats de 9.000 inwoners van De Lier de rug toe om zijn intrek te nemen in de burgemeesterswoning in Zuidhol lands tweede groeigemeente, het circa 50.000 zielen tellende Alphen aan den Rijn. De heer Paats gaat spaarzaam met woor den om. Hij wikt en weegt en geeft ver volgens zijn gedachten op dicteersnel- heid aan de buitenwereld prijs. Zijn le vensloop komt er met behulp van een lijst daarentegen vlotter uit. Hij is een geboren en getogen Leidenaar van gere formeerde huize. Leeftijd 44 jaar. De M staat voor Martinus. De onderwijzersakte na de HBS werd weldra aangevuld met de akten Nederlands MO A B op de School voor Taal en Letterkunde in Den Haag. In 1956 werd hij onderwijzer in Rijnsburg, na anderhalf jaar gevolgd met een benoeming op de Leidse Hout ULO. Het Christelijk Lyceum in Alphen aan den Rijn haalde hem in 1960 als leraar Nederlands binnen de poorten. In 1966 werd hij raadslid van de Anti-Revolutio naire Partij en al twee jaar later volgde hij tussentijds de heer A. J. Dekker op als wethouder van onderwijs en sociaal- culturele zaken. Voor een zesjarige on derbreking verliet hij daarop op 1 janua ri 1974 Alphen aan den Rijn voor het burgemeestersambt in De Lier. Zijn poli tieke kleur: CDA. „Ik kan het algemeen vrij goed vinden met de lijn die door Hans dé Jong en Bouke Beumer wordt getrokken." Het echtpaar Paats wordt in de loop van het gesprek versterkt met de beide kin deren, zoon Frank (13) en dochter Ala- xandra (10). De dochter des huizes zit in de vierde klas van de lagere school. Frank bezoekt nog een maand de ver lengde brugklas van het Westlands Col lege, dan gaat hij naar de school waar zijn vader indertijd nog les heeft gege ven: het Christelijk Lyceum. Op de hoogte Omdat hij van 1960 tot 1974 in Alphen aan den Rijn heeft gewoond, mag wor den verondersteld dat hij redelijk op de hoogte is met de situatie ter plaatse. Na zijn vertrek heeft hij zich weliswaar niet meer intensief met het Alphense gebeu ren beziggehouden, maar wel heeft hij er een gewoonte van gemaakt de jaarver slagen van de Dienst Openbare Werken te lezen. „Ik weet ongeveer wat er ge beurd is." Hoe kijkt hij tegen zijn overplaatsing als burgemeester naar zijn „oude" gemeente aan? „Het zal een hele overschakeling zijn. Ik moet op een andere schaal gaan werken, van 9.000 naar 50.000 inwoners. Het is een uitdaging." Zijn positie als burgemeester, zegt hij, hangt af van het college. „Het ene college legt sterk het accent op het feit dat je als burgemeester het voortouw in bepaalde zaken neemt. Ik geloof dat het jn Alphen minder hoeft, daar zal ik meer moeten coördine ren, meer als voorzitter moeten funge ren." De werkwijze in Alphen zal anders wor den. „In De Lier zijn part-time wethou ders, als burgemeester wordt van je ver wacht dat je overal mee bezig bent. Je moet van alle taken tot in de finesses op de hoogte zijn," zegt burgemeester Paats. Waslijst De heer Paats laat een waslijst van func ties achter. Tot zijn afscheid houdt de heer Paats zich in De Lier bezig met ruimtelijke ordening, culturele zaken, sport, financiën en bijzondere zaken. Verder heeft hij zitting in de Westlan draad, waar hij zich bezig houdt met mi lieu en volksgezondheid. Zijn kortston- digste functie is die van voorzitter van de Regionale Milieuraad, pas twee we ken oud. Hij is verder vice-voorzitter van het Samenwerkingsorgaan, waaraan zeven Westlandse gemeenten deelne men. Naast de burgemeesterspost houdt hij zich ook bezig met landelijke politiek. Hij heeft zitting in het bestuur van de AR als penningmeester. Uit zijn tijd in Alphen aan den Rijn dateert nog zijn vobrzitterschap van de Landelijke Ou dervereniging Philadelphia voor ver standelijk gehandicapten. Weinig tijd Geen wonder dat er weinig tijd over schiet voor hobby's. „Ik probeer wel tus sentijds orgel te spelen. Verder ben ik een verwoed lezer." Vanuit zijn achter grond mag verwacht worden dat hij veel Nederlandse literatuur leest. Die indruk is echter onjuist. Hij vindt de oogst in Nederland kwalitatief schraal. Voorkeur voor bepaalde schrijvers heeft hij niet. Uit zijn liefde voor poëzie kan afgeleid worden dat de heer Paats over een dich terlijke ziel beschikt. „Vanuit mijn be roep moet ik veel lezen, daarnaast ver diep ik me in de literatuur omtrent de zwakzinnigenzorg, maar momenteel ben ik bezig in „The masters" van C. P. Snow." Verder leest de toekomstige bur gervader van Alphen theologisch werk naast luchtiger kost als „Waterschaps heuvel". Van sport komt door de drukke werkzaamheden niet veel. In De Lier is hij lid van de plaatselijke tennisvereni ging, maar dit seizoen heeft hij niet meer dan vijfmaal op de baan gestaan. Evenals zijn voorganger, mr. Gallas, gaat de heer Paats zich zoveel mogelijk binnen de dorpskern per fiets verplaatsen. Politieke verhouding Met de komst van de CDA-burgemeester wordt de politieke verhouding in Alphen niet verstoord. Hij ontmoet er twee CDA-wethouders en één van de PvdA en één van de VVD. De verhouding in de raad is: CDA 15. PvdA 7. VVD 5 en Progressieve Combinatie 2. Uit zijn we thoudersperiode ontmoet hij alleen nog de heer Goedhart die als loco-burge meester de leeggekomen plaats sinds 15 mei vervult. Op de vraag of hij zich bij zijn komst in Alphen direct aan bepaalde zaken gaat wijden, antwoordt hij eerst ontwijkend: „Ik heb het nieuws pas om kwart voor een gehoord, daarna heb ik het druk ge had." Na een pauze vult hij aan: „Het be sturen is geen kwestie van één man, je doet het met elkaar. Er is bovendien een beleidsprogramma en het college heeft een bestek uitgezet." Bij het afscheid wordt het oog getrokken door de bladmuziek op het orgel in de huiskamer. De titel van het laatst ge speelde stuk lijkt allerminst op de heer Paats van toepassing: „Het einde aller dingen is nabij". TOM VAN RIJSWIJK g IDEN Enkele tiental- Marokkaanse en Turkse cJoners van Leiden zijn Inacht rond twaalf uur «de Beestenmarkt slaags met een zeer grote Leidenaars van Ne- "Jandse origine. De massa- j kloppartij werd beslecht chjr de te hulp geroepen loidse politie, die vier per meenam naar het bu- f0 juiste toedracht van het taan van de vechtpartij is bekend. Verondersteld dt, dat een groep buiten- Ise werknemers wraak ie nemen op enkele Leide rs die enkele weken gele een aantal buitenlandse knemers molesteerden. De lakactie liep echter volledig de hand, toen cafébezoe- .|S die verbleven in de vele 1 'lissementen op de Bees- Jmarkt zich massaal tussen ijvechtenden mengden. Leidse politie, die met alle chikbare manschappen uit- kon de vechtenden hts met de allergrootste eite scheiden. Vier mannen jrden naar het bureau mee komen om af te koelen, ar ook deze actie riep veel zet op. Veel personen raak- lichtgewond. De vechtpar- concentreerde zich op een even moment op het trot- voor eer> Turkse restau- it aan de Beestenmarkt. De en van dit restaurant wer- aan diggelen geslagen. ADVERTENTIE Beleggingsbewijzen zijn waardepapieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rente-percentage dat geldt op 't moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. LOOPTIJD AANKOOPBEDRAG OPBRENGST VASTE REI Spaardeposito's zijn rekeningen met dagaf schriften, waarop u bedragen vanaf f 100Ö,- voor één of meer jaren kunt vastzetten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra de looptijd is verstreken, maar over de jaarlijks bijgeschreven rente kunt u steeds direkt beschikken. Ook in dit geval geldt dat de op 't moment van aankoop geldende rente niet meer verandert tijdens de looptijd. 3 JR. f 1.000,- f 1.268,48 8V„% 5.000,- 6.342,40 8'/4% 4 JR 1.000,- 1.398,68 83/„% 5.000- 6.993,38 83/„% 5 JR. 1.000- 1.556,35 9'/,% 5.000,- 7.781,75 9V„% LOOPTUD VASTE RENIE 1 JR 7'/2% 2 JR. 8 3 JR 8%% 4 JR. 83/„% 5 JR, 9'/„% 6 JR. 9%% Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020-5912173 (afd. Beleggingsbewijzen), 020-5912138 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Naam: l Postkode/Plaats: "SP-36 Kruis uw wens(en) aan en stuur deze bon in 1 een envelop zonder postzegel naar: I Administratiekantoor postgiro en rijkspost- i spaarbank, Weesperzijde 190,1097 DZ Amsterdam, j RIJNSBURG De dreigende werkstaking bij de bloemen veiling Flora te Rijnsburg is afgewenteld. Vertegenwoordi gers van de Dienstenbond CNV en het bestuur van de vei ling hebben elkaar kunnen vinden in een compromis dat in hernieuwd overleg tussen partijen tot stand is gekomen. Het bestuur van Flora is tegemoet gekomen aan de eis van de Dienstenbond om de werktijd van de zogenaamde halve- dagen-medewerkers te stellen op gemiddeld 25 uur per week. Daarnaast wordt aan de hele-dagen-medewerkers een initiele salarisverhoging toegekend, welke verhoging tot doel heeft om het verschil in uren tussen de hele- en halve- dagen-medewerkers te verkleinen. De eis van de Dienstenbond om de werktijd met een en een kwart uur te verkorten is niet ingewilligd. Het veilingbestuur achtte het niet verantwoord om een dergelijke stap te doen, ge zien het effect daarvan op de tuinbouwsector, waarin de econo mische situatie mede door de afgelopen winter, zeer verslechterd is. De Dienstenbond CNV heeft de redelijkheid van deze zienswijze onderkend, daarbij rekeninghoudend met het feit dat reeds een beduidende salarisverhoging moest plaatshebben voor het ver kleinen van het verschil in uurloon. Alphen aan den Rijn De Katholieke Plattelandsjongeren (KPJ) uit Aarlanderveen hebben een onderkomen gevon den. De KPJ mag eenmaal per veertien dagen, op zondaga vond van 8 tot 12 uur, gebruik gaan maken van hot Dorp shuis te Aarlanderveen. Dat is het resultaat van een bespreking die er deze week is ge weest tussen het stichtingsbestuur Dorpshuis, het college van B en W van Alphen en de KPJ. Een bespreking die was belegd na aandrang uit zowel de gemeente- als de jeugdraad. De „overeen komst" geldt voorlopig voor een half jaar. Na deze proeftijd gaat men opnieuw aan tafel zitten om te bekijken in hoeverre e.a. kan worden gecontinueerd of mogelijk uitgebreid. Zoals bekend was de KPJ jarenlang tevergeefs op zoek naar een geschikt on derkomen. In een eerder stadium had het stichtingsbestuur af wijzend gereageerd op een soortgelijk verzoek van de KPJ.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3