tijdelijk akkoord Begin en Sadat )ver toezicht in Sinaïwoestijn Duizenden Britten namen afscheid van Mountbatten Cuba bereidt tot compromissen er se premier vraagt Britten initiatief voor rohleem N-Ierland BARNARD DOOR ZIJN BAAS TERECHT GEWEZEN Andrew Young bezoekt Afrika JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 JFA (REUTER/UPI/AP) sident Sadat van Egypte en pier Begin van Israël hebben tijdelijk akkoord bereikt over ^toezicht op de linies, die in de „4stijn van Sinai hun legers eidcn. Het mandaat van de VN- jpen is niet verlengd als gevolg [tegenstand van de Sovjet-Unie iook omdat het probleem tot jving heeft geleid tussen Egyp- »n Israël. Te zijner tijd zou er, de VS, een blijvend akkoord oten worden. Besloten is met ""he dat het toezicht door ge- nschappelijke patrouilles uit- Icfend zal worden. Ook op andere gebieden is men tot overeenstemming gekomen. Zoals over de kwestie van de toekomstige olielevering door Egypte aan Israël. Voorts zal Israël de streek van het beroemde oud-christelijke Cathari- naklooster in de Sinaf voortijdig aan Egypte overdragen. Het probleem van de status van Jeruzalem is niet opgelost. Toen Sadat verklaarde dat Oost-Jeruzalem deel van het autono- mieplan moest uitmaken, gaf Begin onmiddellijk het standpunt weer van zijn regering: „Jeruzalem is de on deelbare hoofdstad van Israël". Over igens is de onenigheid over Jeruza lem niet totaal. „Er zijn een paar ont moetingspunten", verklaarde Sadat. „Een ervan is, dat de stad niet ver deeld moet worden, maar ik heb pre mier Begin uitgelegd, dat de ogen van 800 miljoen Moslims op Arabisch Jeruzalem zijn gericht". Sadat, zijn vrouw en zijn dochter hebben, tegen de wil van de veilig heidsagenten in, nog een wandeling door Haifa gemaakt, bij welke gele genheid zij door duizenden Israëliërs werden toegejuicht. De Israëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan heeft in de afgelopen tijd tenminste acht ont- de westelijke Jordaanoever. Dit heef een medewerker van Dajan ver klaard. Dit is in slechte aarde geval len bij bijvoorbeeld de Nationale Re ligieuze Partij. „Wij kunnen het niet eens zijn met het feit, dat deze man doet waar hij zin in heeft", aldus het woedende commentaar van fractie leider Yehuda ben-Meir. Voorlopig zullen er geen ontmoetin gen plaats hebben omdat de agenda van Dajan in september met twee reizen naar Europa en een naar de VS, nogal overladen is. De 64-jarige Dajan is evenwel bereid een politieke confrontatie te riskeren en is van plan door te gaan met zijn ontmoe- tingspolitiek. Hij heeft verklaard, dat hij een zorgvuldig onderscheid maakt tussen mensen die PLO-functionaris- sen zijn of terroristen kunnen zijn en bewoners van de westelijke Jordaan oever en Gazastrook, die alleen maar de PLO steunen. Overigens komt zijn ontmoetingspoli- tiek uitstekend overeen met een reso lutie van de subcommissie van de VN voor de bescherming van minderhe den, waarin wordt aangedrongen op internationale steun voor contacten tussen Israël en de PLO. Je begrafenis waren veel Europese vorstenhuizen vertegenwoordigd. Op de eerste l.n.r. koning Olav van Noorwegen, koning Gustav en koningin Sylvia van Zweden, othertog Jan van Luxemburg en zijn echtgenote en de vertegenwoordigers van koninklijke familie, prins Bernhard en prinses Beatrix. Een detachement van de marine begeleidt het stoffelijk overschot van Mountbatten op zijn laatste gang door de straten van Londen. an onze correspondent Roger Simons) ÏDEN Lord Louis Mountbatten, de man van Duitse afkomst die tijdens zijn n vaak „een van de grootste Engelsen onze tijd" genoemd werd, wilde een be- ïnis zonder treurnis. „Ik heb een geluk- even gehad", zei hij altijd. „Als ze mij aven, mag er niet gehuild worden". Mountbatten is tien dagen geleden omge- en in een bomaanslag op zijn jacht ter te van de westkust van de Ierse Republiek. enden Britten en buitenlanders stonden rochtend in Londen langs de route van de afenisstoet. stoffelijke overschot van Lord Mountbat- ie op 12-jarige leeftijd naar zee ging en op Jestorverv is, werd op een affuit door meer .22 goed|edrilde bemanningsleden van een e oorlogsbodem door het zonovergoten len naar Westminster Abbey getrokken. Philip, kroonprins Charles en andere le- van de Koninklijke Familie volgden het Dolly, de merrie van wijlen Mountbat- ten, liep zonder berijder mee achter haar ver moorde meester, wiens rijlaarzen achterstevo ren in de stijgbeugels staken. De uitvaartdienst in Westminster Abbey werd geleid door dr. Coggan, aartsbisschop van Can terbury en hoofd van de Anglicaanse kerk. De rouwende Britse Koninklijke Familie was vol tallig aanwezig, samen met ruim een half dozijn vertegenwoordigers van andere Koninklijke Huizen, onder wie prins Bernhard van Neder land en prins Albert van België. Premier That cher en alle Britse gewezen regeringsleiders, die nog in leven zijn, zaten eveneens in de kerk. Na de plechtige dienst werd de kist met het stoffelijk overschot van de betreurde admiraal op een militaire Land Rover geplaatst en, geës corteerd door zes pantserwagens, naar Waterloo Station gereden. Een speciale trein bracht de kist naar Romsey, Mountbatten's woonplaats in het graafschap Hampshire. Daar wachtte „Lord Louis" een nieuw graf in de oude abdijkerk, die hij zelf als laatste rustplaats uitgekozen had. ROGER SIMONS KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafrikaanse pionier op het gebied van de harttransplantatie, prof. Christiaan Barnard, heeft te horen gekregen dat hij voortaan niet zo maar kan wegblijven van het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad om als een onofficieel ambassadeur van Zuid-Afrika buiten landse reizen te maken. De hartchirurg wilde gisteren geen commentaar leveren omdat hij de instructie nog niet had ontvangen. Wel merkte hij op dat het naar zijn indruk een zaak is van „stank voor dank' De maatregel is afkomstig van het hoofd van de ziekenhuizen in de Kaapprovincie, dr. Kotze. Dezè verklaarde dat het er een voudig om gaat dat Barnard op dezelfde wijze wordt behandeld als alle andere leden van de staf. Kranten hebben echter te ken nen gegeven dat wellicht de minister van binnenlandse zaken, Alwyn Schlebusch, tot de maatregel heeft aangezet. Deze bewindsman noemde onlangs prof. Barnard „arrogant, verward en vervelend". Aanleiding hiertoe was Barnards plei dooi voor een openbaar proces voor dr. Eschel Rhoodie, de voor malige secretaris-generaal van het inmiddels opgeheven minis terie van voorlichting, die wegens verduistering terecht moet staan. De hartchirurg heeft toegegeven dat hij geld van dit de partement heeft ontvangen voor zijn buitenlandse reizen. Via dit departement werden geheime fondsen besteed om het beleid van de Zuidafrikaanse regering in binnen- en buitenland te „verkopen". Voordat het schandaal betreffende deze geheime fondsen losbarstte, trad Barnard geregeld op als spreker op poli tieke en medische bijeenkomsten in het buitenland. Hoewel hij sterk gekant is tegen de apartheidspolitiek, heeft hij herhaaldelijk gesteld dat de buitenwereld Zuid-Afrika onrecht vaardig behandelt omdat men geen oog heeft voor de verbete ringen die daar in de rassenverhoudingen worden aangebracht Nixon gevraagd kosten terug te betalen WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft oud-president Richard Nixon gevraagd aan de schatkist de kosten terug te be talen die hij in zijn residentie in Californië maakte om zijn vei ligheid te waarborgen toen hij nog het land regeerde. De motie, die geen dwingend karakter heeft, is aangenomen op een tijdstip dat Nixon zich opmaakt zich in New York te instal leren na met een aanzienlijke winst zijn huis in San Clemente te hebben verkocht. De voorzieningen die hij in dat huis met over heidsgelden trof, worden geraamd op ruim 700.000 dollar (ca. 1,4 miljoen gulden). Na veel moeite is Nixon er in geslaagd voor een miljoen dollar een huis in New York te krijgen. Vietnam: China trekt opnieuw troepen samen BANGKOK Vietnam heeft China gisteren beschuldigd van het samentrekken van ongeveer 400.000 man aan troepen langs de Vietnamese grens. Daarnaast zouden ook andere oorlogsvoor bereidingen worden opgevoerd na het recente bezoek aan Pe king van de Amerikaanse vice-president Walter Mondale. „Alle aanwijzingen zijn dezelfde als voordat China in februari zijn aanvalsoorlog tegen Vietnam ontketende", aldus radio Hanoi. Volgens het radiobericht, dat in Bangkok werd opgevangen, concentreert China 12 divisies langs de grens met Vietnam, en heeft het nog eens zes legerkorpsen in de achterhoede liggen. Sterdanser tot Russen: ik blijf vrijwillig in VS NEW YORK Alexander Godounov, de ster-danser van het Bolsjoi-ballet die op 22 augustus asiel in de V.S. vroeg, heeft woensdag op hun verzoek met vertegenwoordigers van de Sov jet-Unie gesproken. Na de bijeenkomst, gaf Godounov een ver klaring uit waarin hij meedeelde dat hij de Sovjet-autoriteiten had uitgelegd dat zijn besluit om in de Verenigde Staten te blij ven, geheel uit vrije wil genomen was en gebaseerd was op zijn verlangen naar grotere artistieke mogelijkheden. Amnesty publiceert lijst met vermisten in Argentinië MEXICOSTAD De Mexicaanse afdeling van de organisatie voor mensenrechten Amnesty International heeft in Mexico een lijst gepubliceerd met de namen van 2665 personen die in Ar gentinië „vermist" worden. Op de lijst staan mensen uit 29 lan den. De jongste van hen is een baby van 20 dagen. Op een persconferentie werd meegedeeld dat die lijst is over handigd aan de Inter-Armerikaanse commissie voor mensen rechten die van 6 tot 20 september in Argentinië zal zijn om een onderzoek in te stellen naar de situatie van de mensenrechten in dat land. mden betaalt teveel aan EG IlSSEL (AP) De Europese Commissie is het er eindelijk I Engeland over eens dat dat land teveel betaalt aan de ge- Inschap. I woordvoerder van de Commissie verklaarde woensdag dat kude Britse klacht erkend werd tijdens de wekelijkse bijeen- Ist die dinsdag werd gehouden. 1 vertrouwelijk rapport over deze zaak zal worden gezonden r de regeringen van de negen EG-landen. Igens het rapport zal Engeland het komende jaar 1.5 miljard bpese rekeneenheden (5.5 miljard gulden) meer betalen dan lontvangt. Ter vergelijking: West-Duitsland, het rijkste lid Ide gemeentschap betaalt slechts 3.2 miljard gulden teveel. I vraagstuk, dat waarschijnlijk op de volgende EG-conferen- |n november in Dublin aan de orde zal komen, zal zeker voor pkrijk en West-Duitsland een heet hangijzer zijn. HAVANNA Terwijl Cuba gisteren bij de discussies over de slotverklaring van de zesde topconferentie van niet-gebonden landen in Ha vanna bereidheid vertoonde tot compromissen en naar verluidt heeft ingestemd met een twaalftal amende menten die betrekking heb ben op de politieke richting van de organisatie, hebben enkele radicale leiders een sterk pro-Russisch stand punt ingenomen. Zij onder streepten dat dit verenig baar zou zijn met de beginse len van onafhankelijkheid die de beweging huldigt. On der hen was de Afghaanse leider Tarakki. Meer gematigde leiders, onder wie de Tanzaniaanse president Nyerere, zei in een toespraak onder veel applaus dat men onafhankelijk moet blijven, zowel van het westelijke als van het Sovjet-blok. „Onze be weging heeft geen natuurlijke vrienden. Zij is een progressie ve beweging, maar geen bewe ging van progressieve staten", aldus Nyerere. Onder de opvallende afwezi gen op de conferentie zijn de Libische leider Gadaffi, die het mogelijk te druk heeft met de tiende verjaardag van zijn revolutie (hij heeft gezegd dat alle Libiërs hun land in gelijke mate regeren en dus allemaal voor de conferentie moeten worden uitgenodigd) en Agos- tinho Neto, de president van Angola. Mogelijk is een con flict tussen Neto en de vele Cubaanse en Russische advi-, seurs en militairen in zijn land hiervan de oorzaak. Ook afwezig zijn de hoogste leiders van o.a. Saoedi-Arabië, Egypte, Zaïre en India. Verte genwoordigers van India en Pakistan hebben op de confe rentie officieus met elkaar over kernwapens gesproken, al zouden de resultaten van dit gesprek niet groot zijn. (Van onze correspondent Roger Simons) «1DEN De Britse premier Marga- Thatcher en haar Zuidierse ambtge- t Jack Lynch hebben na de begrafe- van Lord Mountbatten vijf uur gepraat over de Noordierse kwes- Hun gesprek heeft de oplossing dit slepende probleem echter geen dichterbij gebracht, behalve dan Lynch enkele toezeggingen heeft aan voor meer samenwerking op gebied van de veiligheid. Brits-Ierse overleg stond uiteraard in teken van de vreselijke bomaanslagen de afgelopen week in Noord- en Zuid- ind gepleegd werden door de Voorlo- t IRA. Op aandringen van de Britse tringsleidster heeft premier Lynch de medewerking van zijn land toegezegd om de jacht op leden van het illegale republi keinse verzet te verscherpen. Volgens een gezamenlijk communiqué van Downing Street 10 in Londen zijn beide landen vastberaden van oordeel, dat het terrorisme uitgeroeid moet worden. De gebeurtenissen van de afgelopen week hebben aangetoond, dat aan weerszijden van de Ierse grens strengere veiligheids maatregelen noodzakelijk zijn. Britse en Ierse suggesties in dit verband zullen afzonderlijk onderzocht worden in Londen en Dublin. Over drie weken ont moeten de Britse minister van Ulster, Humphrey Atkins, en de Ierse minister van Buitenlandse Zaken, Michael O'Ken- nedy, die het overleg in Londen bijge woond hebben, elkaar opnieuw om het definitieve oordeel van hun regering ken baar te maken. In afwachting daarvan blijven de sugges ties waarover Londen en Dublin verder zullen nadenken nog geheim. Naar ver luidt hebben de Ieren wat meer begrip ge toond voor het Britse verzoek om de Noord- en Zuidierse politie beter met el kaar te laten samenwerken in het gevaar lijke grensgebied. Premier Lynch liet tijdens het gesprek met Margaret Thatcher niet na de Britten om een nieuw politiek initiatief te verzoe ken. Premier Thatcher heeft daar vrij vaag op gereageerd, omdat zij voorrang wil geven aan de strijd tegen de Voorlopi ge IRA. Haar Zuidierse ambtgenoot ge looft evenwel, dat aan de terreur pas een einde zal komen wanneer Londen reso luut het roer omgooit De Ierse premier Jack Lynch bij het verlaten van Dow ning Street 10. WASHINGTON Andrew Young die vorige maand aftrad als permanent vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties is gisteren naar Afrika vertrokken. Hij zou ook naar Koeweit gaan. Young leidt een handelsdelegatie van zeventien man die bezoeken zal brengen aan Liberia, Ivoorkust Nigeria, Kameroen, Kenia, Tanzania en Senegal. Young wordt vergezeld door zijn vrouw en zesjarige zoon en door de president van de Amerikaanse ex- en importbank, John Moore. Tijdens zijn ambstermijn van 31 maanden bij de Verenigde Na ties is Young geprezen voor het verbeteren van Amerika's be trekkingen met landen in de derde wereld, vooral in Afrika. Hij zal het behalve over handel in de te bezoeken landen ook heb ben over Namibië en Zimbabwe. Voedseltekort op St. Maarten na orkaan WILLEMSTAD De orkaan Frederic die maandagmiddag over St. Maarten trok, heeft een dode veroorzaakt en twee ver misten. Zowel de dode als de vermisten zijn Koreanen, die aan boord waren van een visserskotter in de haven nabij Fort Am sterdam, toen de orkaan voorbij trok. Dinsdagnacht hield het op met regenen. Daardoor kon men gis termorgen beginnen aan de opruimingswerkzaamheden en her stelwerkzaamheden. Alle winkels zijn nog dicht, evenals de scholen, terwijl stroomvoorziening slechts op enkele plaatsen kan doorgaan. Door het uitvallen van de stroom is een voedsel tekort ontstaan, doordat veel gekoelde etenswaren verloren zijn gegaan.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9