het leukste waren de mensen Woningnood neemt schrikbarend toe Noordwijkerhout knuppelt erop los KORTWEG a0Cdhi'//i Zoetermeer li Prins Bernhard opent ^vestiging Heineken Gemeente Leiderdorp verhuist Gemma Coebergh in Lissese Agathakerk LISSE De Haarlemse orga- niste Gemma Coebergh geeft vanavond een concert in de Lissese Agathakerk. Het con cert is het een na laatste uit een serie die is georganiseerd dóór de Orgelkring Bollen streek. Gemma Coebergh die in 1969 aan het Amsterdamse Conser vatorium afstudeerde bij Al- bert de Klerk, heeft een sterke voorkeur voor Franse compo nisten. De door haar geselec teerde programma's voor het Adema-orgel van de Agatha kerk, bevat werken van Alain, Vierne, Cesar Franck en Du- rufle. Op donderdag 4 oktober sluit Feike Asma de serie zo- merconcerten af. Ook dit con cert begint om kwart over acht. VOORHOUT Ook het „Vrouwentrefpunt Voorhout" is door de brand in het Jeugd centrum in het afgelopen weekend gedupeerd. Juist vandaag zou men weer bijeen komen voor de eerste koffie ochtend van het seizoen. Tot nu toe werd gebruik gemaakt van dat deel van het Jeugd centrum dat door „Kontakt" was ingericht. Een voorlopige oplossing werd gevonden in een kleine zaal van het nieu we bejaardenverzorgingshuis „Agnes" aan de Herenstraat. Waar de overige activiteiten, die voor een groot deel van het seizoen al vooruit zijn ge pland en deels ook in het Jeugdcentrum zouden plaats vinden, nu zullen worden uit gevoerd, is nog niet bekend. VOORHOUT Gisteravond werd Jacques Selier tijdens een bestuursvergadering van carnavalsvereniging „De Bok ken" tot nieuwe voorzitter ge kozen. Jacques volgt de aftre dende Nic van Schooten op. die vanaf de oprichting van de vereniging in 1970 deze func tie heeft vervuld. Selier voelt zich, ondanks het feit dat hij nog maar een jaar of vier in Voorhout woont al zo door en door „dwarsdrijver", dat hij zich met groot enthousiasme aan zijn bijzondere taak hoopt te kunnen wijden. VOORSCHOTEN In jon gerencentrum „De Lindehoe ve" wordt woensdag 12 sep tember een Latijns-Amerika manifestatie gehouden. De bij eenkomst begint met een fo rumdiscussie over de samen hang van de economische be langen van de westerse wereld met de naleving van de men senrechten in Latijns-Ameri ka. Daarna is er informatie ge geven in stands van Amnesty International, het Chilifront en het Nicaragua Comité. Be sloten wordt met Latijns-Ame rikaanse muziek. De thema avond begint om 20.15 uur. 1EGIO LEIDSÈ COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 Bouwplan voor 111 woningen in Voorhout VOORHOUT Voorscho- tense raadscommissies be spreken dinsdag 25 septem ber een plan om op een bouwterrein aan de Spoor- laan tenminste 111 wonin gen te bouwen. Drie alterna tieve mogelijkheden staan ter discussie, waarbij de va riatie zich vooral manifes teert in de aantallen gesub sidieerde en ongesubsidieer de woningen. Het college is voorstander van een verhou ding 72 procent gesubsi dieerd en 28 procent onge subsidieerde bouw. Het plangebied (het bouwter rein is onlangs gekocht van de firma Van Dijk) wordt ontslo ten via de Spoorlaan. Deze laan moet wel over een lengte van 320 meter worden ver breed. Voetbal voor Boven Volta NOORDWIJK Ten bate van de inzamelingsactie voor Boven-Volta wordt in Noordwijk op dinsdag 11 september een voetbalfestijn georganiseerd tussen een ve- teranenteam en een elftal van sportverslaggevers. In het team van voetbalcom mentatoren spelen ook Hans Kraay en Piet van der Touw, respectievelijk ex-profvoetbal ler en ex-wielrenner. De toe gang tot de wedstrijd die om half acht begint, bedraagt 2,50 gulden voor volwassenen en 1 gulden voor kinderen. Aan sluitend vindt het jaarlijkse treffen tussen Noordwijk en SJC plaats. De aftrap van bei de voetbalwedstrijden wordt verricht door sportwethouder Th. Jansen. 'e re Oud' RIJ s de teslui U vai x>r d kerel igdei •ijvei n-va ntebe g aar en gf >aarn en di ir zul kerk )ndei Noordierse kinderen met broeder Henricus, de heer Overvliet en mevrouw Witteman Noordierse kinderen vertrokken vandaag uit Sassenheim SASSENHEIM Veertig Noordierse kinderen die de afgelopen drie weken te gast zijn geweest in Sassenheim, hebben hun vakantie gisteren beslo ten met de huldiging van broeder Henricus van de Voorhoutse KTS. Naast de geestelijke die drie weken lang voor de kinderen heeft gekookt, werden Zevensprong-beheerder Over vliet en mevrouw Witteman in het zonnetje gezet. Deze laatste is de Noordierse kinderen drie weken lang onverschrokken nagereisd met koffie, thee en limonade. De kinderen die vandaag weer teug naar Belfast vlo gen, hebben gisteravond een eindfeest gehouden in het Sassenheimse ge bouw „Cees en Ineke". De 40 katholieke en protestantse kinde ren zijn afkomstig uit de wijken „Shan-. kill" en „Unity". In deze wijken van Be lfast heeft het Ierse conflict het sterkst om zich heen gegrepen. Knokploegen Ie-- veren al meer dan tien jaar onafgebro ken veldslagen in dat deel van Belfast dat het tot nu toe zwaar te verduren heeft gehad. De afgelopen twee jaar is de sfeer zo slecht geweest dat de gezamen lijke projecten voor de jeugd en overleg tussen de wijken niet plaats konden vin den. „De kinderen hebben een paar leuke weken achter de rug en hebben, elkaar Weer leren respecteren. Er zijn weer ge sprekken op gang gekomen, zonder dat we dat geforceerd hebben", aldus een van de Noordierse jeugdleiders. „Je ziet soms al snel effect van zo'n reis naar Nederland. De kinderen blijven el kaar ontmoeten in neutrale gedeelten van Belfast, gaan met elkaar schrijven. Na verloop van tijd komt er dan overleg tussen de wijken. Ik doe dit nu al tien jaar. Er wordt wel eens gezegd dat het helemaal geen zin heeft. Maar als ik dat ook maar één moment dacht, kwam ik zeker niet elk jaar terug". De Ierse jeugdleider die tekent voor deze reactie, heeft het grootste gedeelte van de Hollandse reis met zijn arm in het gips gelopen. In een van de eerste nach ten van zijn verblijf in Nederland droomde hij over gevechten in Belfast. Niet bewust van het feit dat hij op de tweede etage van een huis in het vreed zame Sassenheim sliep, stapte de Noord ier uit het slaapkamerraam. Zijn nacht merrie leverde de ongelukkige jeugdlei der een meervoudige armbreuk op. Als de Noordierse kinderen in de gaten krijgen dat de „reporter" van de Leidse Courant aanwezig is, komen ze een vol komen onverstaanbare tekst voor een krante-artikel dicteren. Woorden als: be dankt, gastouders, leider en fijn, vallen herhaaldelijk. „Zet maar in je krant dat we het erg leuk hebben gevonden en dat we iedereen die voor ons gezorgd heeft, willen bedanken", zegt de 13-jarige Alan Wilson op zijn mooiste Engels. Wat hebben jullie het leukste gevonden van „the dutch trip"? Een meisje vindt: disco. Een ander kindt houdt het op de Hollandse tuinen. „De mensen", beslist Alan, eigenlijk te diep zinnig voor zijn leeftijd. „Het carnaval was ook erg leuk, maar het zou nog leu ker zijn geweest als er ook disco-muziek was gedraaid". De Noordierse kinderen hebben genoten van de „dutch trip". Maar voor de kin deren uit Belfast is het bepaald geen „dutch treat" geweest. Afgezien van het feit dat erg veel evenementen door on dernemers gratis verzorgd zijn, moest ér in Sassenheim toch nog bijna 40.000 gul den op tafel komen. Een voetbalwed strijd met oud-internationals moest op het laatste moment nog worden ingelast, om de zaak financieel rond te krijgen. Dat is gelukt; het Noord-Ierland Comité zal slechts een bescheiden beroep hoeven te doen op de garanties van de gemeente Sassenheim. De kinderen zullen in Belfast weer naar hun eigen, wijken terugkeren en daar voor hun eigen veiligheid moeten blij ven. Na een paar weken wordt er in een badplaatsje, ver weg van Belfast een reü nie gehouden. Dan wordt er ook weer contact gemaakt met Nederland. Wil Maris van het Sassenheimse Noord-Ier land Comité zal dat „follow-up"-week- einde meemaken en de plakboeken die de kinderen in Nederland hebben ge maakt, meenemen. De boeken worden daar pas aan de kinderen terug gegeven, om te zorgen dat ze inderdaad naar die reünie toekomen. De plakboeken zijn in Sassenheim ingeleverd voor een beoor deling van het beste „scrapbook". De herinnering aan de Noord-Ieren zal bij de Sassenheimse jeugd nog wel even blij ven voortbestaan. Al was het maar om de achterlating van het Ierse spelletje „Four-square", een balspel dat je op dit moment overal in Sassenheim kunt bewonderen. Voorzitter Woningadviescommissie Voorschoten: ondertrouw is, maar wel 5 uitspraken van echt scheidingen. De commissie voor welzijn hield zich langdurig met de vraag bezig, hoe de wo ningnood het meest praktisch aangepakt kan worden. De VVD ziet een oplossing in de bouw van zgn. „Van Dam-eenheden", terwijl PvdA en D'66 goede hoop hebben dat bij de bouw van de woningen in Bijdorp uiteindelijk flats vrijge maakt worden, waardoor de beginnende gezin nen geholpen kunnen worden aan een passen de woning. Het afgelopen jaar is het aantal ur gente ingeschreven woningzoekenden gestegen met 173, waardoor er thans 636 kandidaat-zoe kenden zijn. Het CDA meent dat meer gelet moet worden op de maximum uit te geven huurprijs, en niet op de door de kandidaat ge wenste huurprijs. Het jaarverslag van de wo ningadviescommissie zal zwaar wegen bij de bespreking van de huisvestingsnota volgende week dinsdagavond. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins iBernhard verricht op vrijdag 21 september officieel de ope nen?"^ .v.an de nieuwe vestiging van Heineken's Gedistilleerd COOfn Wijn Groep Nederland in Zoetermeer, dat weliswaar al grotendeels in bedrijf is, maar waaraan momenteel nog op sommige afdelingen de laatste hand wordt gelegd. Met de -ieuwe behuizing op een oppervlakte van circa 81.000 vier- mte meter hoopt Heineken voor de komende jaren over ddoende ruimte te beschikken om de gestaag groeiende azet van wijnen en gedistilleerde dranken en de daarmee paard gaande expansie het hoofd te bieden. Het bedrijf op iet Zoetermeerse industrieterrein Zoeterhage is een vervan- ing van de bedrijven in Rotterdam en Schiedam, die lang- '.merhand te klein bleken. Met de bouw van het complex is n bedrag gemoeid van ongeveer 70 miljoen gulden, idanks het feit dat Heineken er rekening mee houdt dat de izetgroei in de komende jaren minder spectaculair zal zijn dan orheen, verwacht men dat de verkopen in Nederland en in ït buitenland toch uitgebreid kunnen worden, mede door de itroductie van nieuwe dranken. Nadat eenmaal was gebleken it de bedrijven in Rotterdam en Schiedam niet over voldoende ipansiemogelijkheden beschikten, werd in 1976 omgekeken laar een terrein in de Randstad, dat mede in verband met de neeverhuizende werknemers niet verder dan circa dertig kilo- Seter van de beide Maassteden mocht liggen. Naast de ligging in e nabijheid van grote verkeerswegen voor de aan- en afvoer noest er in voldoende mate over behoorlijk water kunnen wor- ien beschikt voor de aanmaak van de spiritualiën. Met de eis /an voldoende grond bleek het in ontwikkeling zijnde industrie- errein Zoeterhage in Zoetermeer de ideale plaats te zijn, temeer imdat de Heineken bierbrouwerij in het nabijgelegen Zoeter- ivoude is gevestigd. n de Zoetermeerse vestiging zijn ongeveer tweehonderd men iën werkzaam, waarvan 116 produktiekrachten en 83 in admi- listratieve functies. Een aantal oudere werknemers van de afge- itoten vestigingen weigerde in verband met hun leeftijd naar Zoetermeer te verhuizen. Daarnaast zag ook een aantal jongere collega's af van de overplaatsing. De behoefte aan vijftig nieuwe werkkrachten is inmiddels voor viervijfde aangevuld. Er zijn nog tien man nodig. De nieuwkomers zijn overwegend uit ste den als Den Haag, Alphen en Leiden afkomstig. Op de werving sadvertenties kwam uit Zoetermeer hoegenaamd geen respons. Het tekort wordt voorlopig opgevuld met behulp van part-ti- ners. i: Vanaf de eerste grondwerkzaamheden medio januari van vorig aar tot de voltooiing zijn met de bouw precies twintig maanden —ingegaan. B Het gemeentebestuur en de medewerkers van gemeen tesecretarie en gemeente bedrijven van Leiderdorp zijn gisteren en vandaag in de weer geweest met de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis in Winkelhof, dat morgen voor het publiek wordt opengesteld. Op 21 september wordt het nieu we gemeentehuis officieel geopend door de commis saris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk. De rijkspolitie, nu nog ge huisvest in de veel te krappe behuizing aan de Acacialaan, gaat voorlopig zijn intrek ne men in de leegkomende ba rakken van gemeentebedrij ven aan de Van Diepeningen- laan, in afwachting van de totstandkoming van een nieuw politiebureau op de hoek van de Hoogmadese- weg en de Simon Smitweg. De laatste officiële handeling in het oude gemeentehuis aan de Hoofdstraat werd gis termiddag verricht door de ambtenaar van de burgerlijke stand D. Leenen. Hij sloot om 14.00 uur het huwelijk tussen Pieter van der Sluis (23) en Elisabeth Monique Heijveld (20), beiden uit Leiderdorp afkomstig. Renovatieplan in „Buitenlust" OEGSTGEEST Het bestuur van de woningbouwvereni ging „Buitenlust" te Oegst- geest ziet zich, gesteund door de ledenraad, voor een grote opgave gesteld. In de wijk Buitenlust speelt de komende renovatie van 63 woningen en verder dienen de bouwplan nen voor 44 eengezinswonin gen in Haaswijk te worden uitgewerkt. Aangezien men over liquide middelen moet beschikken verleende de le denraad tijdens een gistera vond gehouden bijeenkomst het bestuur machtiging tot het sluiten van een rekening-cou- rant-krediet-overeenkomst met een maximum van 9 ton. „Wij hadden gehoopt met de renovatie van de woningen in Flores-, Balistraat en Rijnzich- tweg direkt na de bouwvakva kantie te kunnen beginnen", aldus voorzitter Zaalberg, „maar er moeten nog enkele puntjes „bijgeschaafd" worden. Wij wachten op het ,ja"-woord van Den Haag. Wij hopen spoedig te kunnen starten al hoewel de aanloop tot de reno vatie nog wel 1 a 2 maanden kan duren. Men beschikt over zestien wisselwoningen en ne gen wooncaravans die ge plaatst zijn aan de Curagaos- traat en nu zijn aangesloten op licht, gas- en waterleiding. De oudere buurtbewoners wacht veel hulp bij de tijdelijke ver huizing en zij zullen zoveel mogelijk in woningen worden ondergebracht. Men verwacht dat men drie a vier maanden in een wisselwoning zal moe ten verblijven. In de tweede helft van deze maand komt er een bewonersvergadering waarin de stand van zaken met alle betrokkenen zal wor den doorsproken. Jiaaswijk De leden van de ledenraad kregen voorts de tekeningen van de te bouwen eengezins- woningwetwoningen in het eerste plan van Haaswijk on der ogen. Ze zijn onderver deeld in een tweetal typen. De kleinere uitvoering is voorzien van een zgn. open keuken maar er is, bij de indeling, nog gelegenheid de vorm van de keuken te wijzigen. Het gaat om zgn. principe-schetsen. „Of de bouw ook werkelijk zal worden uitgevoerd als voorge steld door de architect is af hankelijk van het kostenas pect", benadrukte de voorzit ter. „De woningen moeten verhuurbaar blijven". Op 15 oktober doet de Kroon uitspraak in de procedure die de milieugroep Oegstgeest heeft aangespannen tegen het voornemen van de gemeente1 het bestemmingsplan Haaswijk uit te voeren. „Na de uitspraak kunnen wij alles een meer po sitieve vorm geven", zo stelde voorzitter Zaalberg het zich voor. Voorschoten De woningnood in Voorscho ten neemt schrikbarend toe. Er zijn weinig lichtpuntjes die een spoedige oplossing van dit probleem mogelijk maken. Tijdens een vergadering van de commissie voor welzijn, liet de voorzitter van de Woningadviescom missie duidelijk blijken dat het geduld van de woningzoekenden op raakt. Er zijn wachttijden van 2 tot 3 jaar voordat een wo ning toegewezen kan worden aan mensen op de urgentielijst. Dat leidt zelfs tot agressie bij de cliënten tijdens de zitting van de wo ningadviescommissie. Grote knelpunten zijn de huisvesting voor de zogenaamde „starters" en de „1-persoonshuis- houdens". Die eenpersoonhuishoudens bestaan voornamelijk uit jongeren en het deel van een echtpaar dat door scheiding uit elkaar geraakt. Er zijn weken in Voorschoten dat er slechts 1 Tijdens de kermisactiviteiten in Noordwijker hout was het gistermorgen al vroeg de beurt aan de tonknuppelaars, die steeds in groten getale opkomen om deel te nemen aan dit van oudsher beoefende spel tijdens de ker mis. Rond de 200 heren streden in drie groepen aangemoedigd door de weer talrijke aanwezi gen. Eén van de winaars werd Nico den Elzen met als goede tweede Henk Haasnoot. Voor de zogenaamde „vrije ton" bracht het pu bliek 523 gulden bij elkaar, wat verdeeld werd onder de winnaar en de vier werpers vóór en na hem. aan de beurt. Van deze zijde was de belangstelling zó groot, dat men moest stoppen na de tachtig ste inschrijving. De dames hadden echter veel moeilijkheden met het kapotgooien van de ton. „Na ongeveer drie kwartier was er nog geen spatje verf van de oranje ton af", zo verklaarde een van de commissieleden van de organiserende Oranjevereniging. Na bewerking van de ton door enige potige he ren werd op het laatst toch de bal uit de ton gegooid. Vanavond om 22.00 uur wordt de kermis weer afgesloten met een groots vuurwerk. Het wordt afgeschoten op de speelweide „De Boekhorst".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5