9Vlo Micro electronica overvalt Nederland in ongunstige periode De hoogste NMB spaanente. I m m Kg P H NIEUWSNET Persvrijheid jin het geding Werkgelegenheid rijksbelastingen oegenomen ondanks automatisering Regering stimuleert inzameling milieugevaarlijke stoffen Albeda vraagt begrip voor immateriële wensen van beweging ra Gebruiker moet méér invloed krijgen op ontwikkeling nieuwe produkten Minder jonge zeehonden INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979 PAGINA 11 [Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Een waar schuwing is op zijn plaats voor het onderschatten van de consequenties die het op p-ote schaal invoeren van jnicro electronica heeft voor de werkgelegenheid. ,We moeten ons zelf niet roor de gek houden door Ie bedreiging de werkgele- -enheid te signaleren en Jaarna weer over te gaan ip de economische orde an de dag", klonk vanoch- end uit de mond van A. A. Th. M. van Trier, minister /an wetenschapsbeleid bij le opening van het twee- laagse congres „Chips en verk" op de Technische logeschool Twente. ,We moeten constateren dat le micro electronica ons over valt in een ongunstige periode. In de periode van afnemende Groot tekort aan computerdeskundigen (Van onze sociaal-economische redactie) ENSCHEDE Er is in Nederland een groot tekort aan' mensen die programma's kunnen uitdenken en schrijven voor computers. Tijdens de gisteren gehouden rede ter ge legenheid van de opening van de nieuwe oscilloscopenfa- briek van Philips in Enschede, benadrukte dr. W. Dekker, vice-president van NV Philips Gloeilampenfabrieken, dat de ontwikkeling van software (programma's voor compu ters) van groot belang is om in ons land de verschuiving naar technologisch hoogwaardige produkten succesvol te doen verlopen. De industrie heeft daarom dringend be hoefte aan voldoende deskundig personeel, dat naar de laatste stand van de techniek is opgeleid. economische groei. Deze om standigheid schept op zichzelf een heel ongunstig klimaat voor wat betreft het effect van automatisering op de werkge legenheid. De situatie is prin cipieel verschillend van die welke bestond in de jaren dat de computer zijn intrede deed". Minister van Trier meldde de vooravond van een nieuwe episode in de sociale ontwik keling. Hij: „We verwachten fundamentele veranderingen in ons maatschappelijk bestel. De technologie gaat in een steeds hogere versnelling, ze ker de micro- en submicron- electronica. Moeten we afrem men of in Nederland juist een grote sprong voorwaarts ma ken? Het zal van onverantwoord beleid getuigen indien de overheid zich niet ontvanke lijk zou tonen voor de waar schuwingen over de potentiële bedreiging van de werkgele genheid. Van de andere kant, ook mag de overheid de kans niet voorbij laten gaan de nieuwe technologie aan te wenden tot verbetering van de concurrentie-positie. En daar mee van de werkgelegenheid", aldus de minister (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN De automatisering van de [administratie van de Rijksbelastingen -on der meer in Apeldoorn- heeft in de afgelo pen vijf jaar geen nadelige invloed gehad op de werkgelegenheid. Als gevolg van de uit breiding en de intensivering van de bestaan de taak en door de inschakeling van de be lastingdienst bij nieuwe projecten stijgt het personeelsbestand nog steeds en is zelfs van [1974 af tot nu toe met netto 3000 man toege nomen. Ofschoon de comuputer in de komende jaren jnog nadrukkelijker bij de belastingdienst zal worden ingeschakeld, zal dit niet nadelig zijn [voor de werkgelegenheid. Die wordt zelfs ten 'Volle gewaarborgd. Dit stelde gistermiddag de heer C. J. Sleddering, de directeur generaal der belastingen op een bijeenkomst in het rijksbe lastinggebouw (directie automatisering) in 'Apeldoorn die ter gelegenheid van de officiële, overdracht door Philips Data Systems van het nieuwe Data transmissie-systeem ten behoeve van de automatisering van de administrtaie van zowel loonbelasting als van de omzetbelasting, werd gehouden. Het Data-transmissie systeem kwam op de eerste plaats tot stand omdat sinds 1972, het jaar waarin de rijksbelastingdienst met een data communicatie netwerk van start ging, de aantallen te verwerken berichten in de innings-administratie sterk toenam, met name omdat de onroerend goed belastingen erin wer den opgenomen. Bovendien heeft men intussen besloten dat per 1 januari 1980 overgegaan zal worden tot de geautomatiseerde verwerking van loonbelasting-aangiften. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar van Volksgezond heid en Milieuhygiëne is van plan om via een depar tementaal schrijven er bij de ^verschillende branches op an te dringen dat milieuge- arlijke stoffen door die drijven zelf zullen worden ngezameld. Dit deelde de bewindsman desgevraagd mede toen hij het startsein gaf voor de inzamelingsactie voor kwikoxidebatterijen. De kwikoxidebatterijen ne men een relatief groot aandeel in de vervuiling van ons mi lieu in. Per jaar komt daardoor ruim 5 ton kwik in het milieu. De kleine ronde batterijtjes worden met name gebruikt in boortoestellen, foto- en filmap paratuur, horloges en zakre- kenmachines. In eerste instan tie start de inzamelingsaktie binnen de hoortoestellenbran- che, als de grootste gebruikers groep met twee en een half miljoen kwikbatterijen per jaar. Eind van dit jaar zullen ook de foto- en filmbranche aan deze inzamelingsactie gaan deelnemen. 'BTW OP KRANTEN: (Van onze sociaal- econonomische redactie) MSTERDAM Tijdens m ledenvergadering van de ereniging De Nederlandse •agbladpers heeft aftredend 'oorzitter H.A.Christern elling genomen tegen een grote overheidsbemoeie- is met het krantenbedrijf. )oor die bemoeienis krijgen le dagbladuitgevers onvol- M doende speelruimte om de persvrijheid, door de grond- rwet gegarandeerd, te gebrui- jken. En daarbij gaat het dan niet eens alleen maar om de financiële consequenties, L. maar ook om de ideële. Christern wees in dit verband m< op de telkens terugkerende plannen om dagbladabonne- P menten onder de btw te bren- m* 'en. De uitgevers kunnen zo'n '^belasting nog wel dragen, gelet i.de bedrijfsresultaten, wordt in geredeneerd. Men gaat lan volgens Christern voorbij lan het zeer principiële be- iwaar tegen een belasting op Ictuele nieuwsvoorziening. De jtw zal immers (moeten) wor- doorberekend aan de •onnees, waardoor deze een inanciële drempel opgewor- :n krijgen om abonnementen nemen of voort te zetten. .Vrijstelling van btw is geen :un aan de pers, hooguit een leun aan de lezer". Ihristern was er niet gerust 'i, dat er geen Ster-reclame [oor de regionale omroepen il worden ingevoerd, on- nks verzekeringen van het jjendeel. Velen realiseren ich volgens hem onvoldoende ongunstig de invoering n de Ster-reclame in 1967 de dagbladexploitatie heeft beïn vloed en hoeveel subsidie er nodig is geweest om de.nadeli ge gevolgen op te vangen. De NDP-voorzitter noemde het voorts onaanvaardbaar, dat de Selectieve Investering sregeling (heffing op investe ringen in gebieden waar dit niet zo gewenst is) ook voor dagbladbedrijven geldt. De meeste kranten moeten im mers gevestigd zijn in hun verspreidingsgebied. Aldus wordt onmisbare informatie voorziening in het ene deel van het land duurder dan in het andere. Ook dat is een fei telijke belemmering van de persvrijheid. Een andere klacht van Chris tern was, dat de NDP onvol doende wordt betrokken bij de ontwikkeling van Viewdata, dat is het nieuwe systeem van nieuwsverstrekking via de te levisie. „Wij willen meer speelruimte, niet om materiële redenen op korte termijn, maar omdat de pers haar func tie ten aanzien van een opti male informatievoorziening alleen maar kan uitoefenen als zij dat in de grootst mogelijke vrijheid kan doen", was zijn algemene verzuchting. De vereniging van krantenuit gevers koos vandaag drs.A.A- .J.W.Thijssen, voorzitter van de directie van NV Audet te Nijmegen, als nieuwe voorzit ter. De heer Christern trad af wegens zijn benoeming tot voorzitter van de hoofddirectie van Perscombinatie NV. De prijs voor de dagbladjournalis tiek werd posthuum toegekend aan Paul van 't Veer, de on langs overleden redacteur van Het Parool DEN HAAG (ANP) De werkgevers moeten begrip to nen voor de immateriële ver langens van de vakbeweging en regering en werkgevers moeten bewijzen dat winst in werk wordt omgezet. Dit zijn enkele van de voorwaarden waaraan volgens minister Al- beda van Sociale Zaken vol daan moet worden om het sy steem van arbeidsverhoudin gen in Nederland te te kunnen laten functioneren. Albeda sprak hierover gisteren in het Haagse Congresgebouw ter ge legenheid van het zestigjarig bestaan van de Algemene Werkgeversvereniging. Wil het systeem van arbeids verhoudingen in Nederland blijven functioneren op zo'n manier dat daarvan geen sto rende invloed uitgaat op 's lands economie en 's lands fi nanciën, dan moeten „wij voortschrijden op de weg naar een aanvaardbaar en samen hangend inkomensbeleid", al dus de minister. Volgens hem moeten de SER-adviesaanvra- gen van de regering over Raamwet Aftopping/e.d. in dat licht worden gezien. De vakbeweging moet er be grip voor hebben dat bij het formuleren van looneisen het stelsel van de sociale voorzie ningen in stand moet worden gehouden. Volgens Albeda moet worden onderkend dat goede overlegkaders op zich onvoldoende zullen zijn voor de oplossing van toekomstige problemen. „Slechts ten dele zullen die kaders toekomstige tegenstellingen tussen de fac toren arbeid en kapitaal kun nen overbruggen", aldus de minister. Nodig is volgens hem ook de erkenning dat de pro- duktieverhoudingen in verge lijking met de jaren vijftig en zestig op wezenlijke punten zijn veranderd, waarbij de loonstrijd aanzienlijk in scherpte heeft verloren ten gunste van de strijd om be houd van de werkgelegenheid en de kwaliteit van arbeid en bestaan. Openbare controle op overheidsgeld is noodzakelijk bare controle op de miljoe nensteun die de overheid door middel van loonsubsi dieregelingen, investering spremies enzovoort stopt in zwakke bedrijven, is nood zakelijk. Aldus verklaarde CNV-voorzitter Harm van der Meulen gisteren op een CNV-bijeenkomst in Roer mond. Limburg kreeg tussen 1966 en 1975 anderhalf miljard gulden aan steun. „Als ik de resulta ten zie, vraag ik mij af of door de subsidie-mogelijkheden geen slechte rekenmeesters worden aangetrokken", aldus Van der Meulen. De CNV-voorzitter conclu deerde dat overheidsgeld on der volledig toezicht van de ondernemingsraad moet ko men. Ook de provincie moet mogelijkheden krijgen om via de democratisch gekozen orga nen toezicht uit te oefenen op de steungelden. Geld van de gemeenschap, uitgegeven voor door die gemeenschap ge wenste doeleinden, moet door die gemeenschap langs democratische weg en in alle openbaarheid worden gecon troleerd, vindt Van der Meu len. VasteTèimijn Spaarrekening vaste looptijd,vaste rente. Ukunt nü profiteren van de hoge spaarrente bij de NMB.Van die hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6. 5, 4, 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd hoort de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nü is het voor u bijzon der gunstig om zo'n rekening te openen. Minimale storting 1000,- Tegoeden niel lussen- tijds opvraagbaar. De NMB denkt met u mee. VAN DER LOUW: „Watersport niet alleen voor rijke stinkerds" ROTTERDAM „De wa- tersport is beslist geen sport meer voor „rijke stinkerds", want tachtig procent van de botenbezitters komt niet bo ven het modale inkomen uit". Dit stelde burgemeester Van der Louw van Rotter dam gisteren bij de opening van de Hiswa. Deze water sporttentoonstelling wordt tot en met zondag rond de Leuvehaven gehouden. De voorzitter van de Neder landse Bond van Watersport verenigingen klaagde bij de o- pening opver de hoge kosten, die de watersporters vaak in de vorm van een of andere be lasting moeten betalen. Hij pleitte voor een billijker belas tingregeling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De consument moet een grotere invloed krijgen op de ontwikkeling van nieuwe producten, zodat deze in de toekomst minder mislukken dan nu het geval is. Op dit moment is ongeveer 80 procent van de nieuwe pro ducten die op de markt worden gebracht gedoemd te mis lukken. De beïnvloeding van nieuwe producten of product- varianten zou kunnen gebeuren via onafhankelijke behoef teonderzoeken of innovatiepannels. Dat is een van de opmerkelijkste punten uit de nota consument en consumptie die minister Van Aardenne en staatssecretaris Hazekamp (Economische Zaken) gisteren het licht hebben doen zien. Met deze consumptienota willen beide bewindslieden uit voering geven aan een motie Kolthoff (PvdA), bij de behande ling van de begroting van 1976. Volgens de nota hecht de regering veel waarde aan de consump tievrijheid van het individu, maar tegelijk wordt gesteld dat zich bepaalde situaties voordoen, waarin de overheid de vraag naar bepaalde goederen en diensten zou moeten kunnen beïnvloeden. De overheid zou ook moeten kunnen optreden als het optreden één consument in strijd komt met de belangen van andere consumenten. Nel Barendregt directeur kunstacademie ROTTERDAM Het oud- Tweede Kamerlid voor de PvdA Nel Barendrecht wordt vrijwel zeker de nieuwe direc teur van de Rotterdamse Aca demie voor Beeldende Kun sten. Zij is als enige kandidaat voorgedragen om per 1 okto ber de huidige directeur, de heer K. de Jong, op te volgen. Als Kamerlid hield Nel Baren drecht zich voornamelijk bezig met vraagstukken van werk loosheid en sociale zekerheid. Sinds 1978 is zij kabinetschef van Europees commissaris Henk Vredeling. Vrij Nederland praat met Aantjes over het aan hem ge wijde kamerdebat. „Ik ben de klap nog niet te boven. Het was erger dan in november. Ik zal moeten accepteren, dat er een bepaald beeld van mij is ontstaan, waaraan ik niets meer kan veranderen. Ik heb geen zin mijn verdere leven te vullen met pogingen om een volledig eerherstel te berei ken". Voorts een gesprek met Rotterdamse havenbaronnen. „De mensen willen poen zien, dat heeft de vakbeweging niet goed ingeschat. Ze spreken daar steeds meer doctorandus- sentaal en hanteren de spraak van referendarissen. Als arbei der zou ik ook zeggen: ik word ergens genaaid, ik weet niet waar, maar ik word genaaid". Elders in het blad de onthul ling datons koninklijk hof niet over een gepantserde auto beschikt. In uitzonderingsge vallen huurt men er een in Duitsland. Een interview ook met wetenschapper en veel schrijver Maarten 't Hart. „Ik werk aan een detective-ro man. Ik maakte me zo kwaad: ik dacht, ik ga het allemaal opschrijven. De helft is af. Ge schreven uit rancune. Allerlei mensen waaraan ik'een hekel heb, komen er in voor". De Amerikaanse consumentenad vocaat, Nader, voorspelt: „De jaren '80 worden een decenni um met steeds meer techni sche catastrofes". Elsevier heeft een onderzoek laten instellen naar de hou ding van het Nederlandse volk tegenover de PLO. „Een meerderheid (55%) is tegen het aanknopen van betrekkingen. Onze sympathie voor de Pale- stijnen is binnen twee jaar meer dan verdubbeld: 91% vindt dat zij recht hebben op een eigen staat tegen 43% in I 1977. Maar de PLO zien wij in meerderheid (43%) als een ter- reurorganistie en slechts in minderheid (16%) als een be vrijdingsbeweging". Over de conferentie op Cuba schrijft het blad: „De meeste niet ge- bondenen hebben zichzelf ge bonden. Wat overblijft, is een tragische zekerheid: voor de komende drie jaar althans kan niemand hun beweging meer au serieux nemen". De ver maarde architect, prof. Bake- ma, zegt in een interview: „Als je realistisch bent, dan moet je er rekening mee houden, dat iedereen een autootje wil heb ben. De milieuwerkers ook. Die willen zelfs met hun auto naar de vergadering. Daar moet je eerlijk in zijn". Een gesprek tenslotte met de theo loog, dr. R. van Kessel. „Er is in de kerk wel een nieuwe godsbeleving doorgebroken, maar die is deels te laat geko men om aansluiting te vinden bij de onderste arbeidersklas se". De Haagse Post probeert het zwijgen van de politici inzake de Rotterdamse havenstaking te analyseren. PvdA-politicus Van der Doef: „Door een aan val op het regeringsbeleid, geef je ongewild de stakers een legitimatie voor hun wilde acties. En daarmee haal je de grondslagen voor het eigen be leid ook onderuit. Want wij zouden ook loonmatiging wil len, als we regeerden, mis schien nog wel sterker dan nu plaats vindt". In een artikel over de zaak-Aantjes wordt de hoofdrolspeler afgeschilderd als „de bergredenaar die is te ruggebracht tot een wereld vreemde gelijkhebber". De Amerikaanse consumenten- voorvechter Nader tenslotte voegt premier Van Agt in ve- band met diens toezeggingen over kernenergie toe: „Stop die ontwikkeling in hemels- Nieuwsnet geeft de tegenstan ders van de Markerwaard ge lijk. „Het zou dwaas zijn het unieke stuk natuur dat het IJsselmeer is, ten koste van vele miljarden te vervangen door een ander stuk natuur. Wie de Markerwaard wil droogleggen, is bezig op de Nachtwacht een ander schilde rij te schilderen". Voorts een poging om de Rotterdamse ha venstaking te verklaren. „De kwaliteit van de haven gaat achteruit, doordat de vakman, die als ongeschoold wordt ge zien, voor een beter loon de bouw in gaat of zich op de wachtlijst voor de vuilniso phaaldienst in Rotterdam laat zetten. Zijn plaats wordt inge nomen door iemand die het werk niet kent". Elders de voorspelling dat de conferentie van niet gebonden landen „vanwege de strijd om de macht tussen Castro en Tito wel eens de laatste zou kun nen zijn". De antropoloog, Ed ward Hall, tenslotte, praat over de stille taal der Arabie ren, die door ons niet verstaan wordt. „Als je ergens veel be langstelling voor hebt, worden je pupillen wijder. Als ik iets zeg, dat je niet bevalt, worden ze kleiner. De Arabieren we ten dat al honderden, zo niet duizenden jaren. Opdat men sen de respons van hun pupil len niet kunnen controleren, dragen velen Arabieren, zoals Arafat, donkere brillen, ook binnenshuis". In de Tijd wordt de overtui ging uitgesproken, dat een ac tie „wij willen Aantjes terug" geen vriendendienst is. FNV- bestuurder Kees Post, zegt over de Rotterdams staking: „Enige kaderleden van onze vervoersbonden zitten als CPN-ers in het stakingscomité. Daar eisen ze precies het te gendeel van wat wij via een democratische besluitvorming in eigen kring hebben afge sproken. Wees daarom niet verbaasd als er binnenkort koppen rollen. De mogelijk heid van het royeren van CPN-ers sluit ik zeker niet uit". Voorts een artikel over „de warrige winkel" van onze sociale zekerheid. „De rege ring brengt niet de politieke moed op om het systeem van uitkeringen echt aan de orde te stellen, terwijl overheid, vakbeweging, eigenlijk ieder een, toch roept dat de uitgaven voor de sociale zekerheid, tot ondragelijke hoogten zijn ge stegen en dat er iets drastisch aan het uitgavenbeleid moet worden gedaan". In de serie over moderne agrariërs de constatering: „Praktisch alle boeren zitten in de klem van de Rabo-Bank. Wil je mee in de ontwikkelingsrace, dan moet je investeren. Een boer, die een heel andere lijn volgt, krijgt geen krediet". Hervormd Nederland waar schuwt naar aanleiding van de zaak-Aantjes: „Eén van de ergste schrikbeelden is een ge meenschap, waarin het indivi du voor altijd vastzit aan zijn woorden en daden uit het ver leden; waarin het de mogelijk heid verliest te groeien en te veranderen, zichzelf te bepa len en opnieuw te bepalen, vergissingen en misverstanden uit het verleden weg te wis sen". Over de komende Olym pische Spelen voor gehandi capten in Arnhem dit oordeel: „Het is logisch en onontkoom baar, dat Nederland de deelne ming van Zuid-Afrika af wijst". DEN HAAG De zeehon denstand in de Waddenzee is dit jaar met 400 exemplaren vrijwel gelijk gebleven aan die van vorig jaar, maar èr zijn weer beduidend minder jongen geboren. Dat is de conclusie van het Rijksinstituut voor natuurbe heer, dat al vijf jaar tellingen verricht. In 1974 waren er on geveer 500 zeehonden in de Waddenzee tegen naar schat ting nog 1450 in 1968. De oor zaak van het teruglopen van het aantal geboorten ligt, vol gens het instituut, voor 95 pro cent in de vervuiling van de Rijn. De giftige stoffen die in zee worden geloosd maakt de zeehonden onvruchtbaar. Aannemer schiet vakbondsman in de arm AMSTERDAM Een Am sterdamse aannemer heeft gis teravond met een pistool een vakbondsbestuurder in de arm gechoten. Na behandeling in het ziekenhuis mocht het slachtoffer weer naar huis. Aanleiding tot de schietpartij was een al jaren lopend con flict tussen de aannemer en de bouwbonden van CNV en NVV. Volgens de aannemer hebben de bonden hem gerui- neerd toe zij destijds beslag lie ten leggen op een saldo dat hij als onderaannemer van zijn hoofdaannemer te goed had. Gisteravond werd het de aan nemer kennelijk teveel. Hij ging naar het huis van de vak bondsbestuurder en schoot hem door het keukenraam neer. Later op de avond werd de aannemer in zijn woning' door de politie gearresteerd. Vuurdood voor 98 kalveren EWIJK Bij een boederij- brand in het Betuwse Slijk- Ewijk zijn gistermorgen 98 kalveren om het leven geko men. Het vuur ontstond in de kalverschuur en sloeg later over naar de boerderij De be woners bleven ongedeerd. De schade wordt geschat op een ton.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11