Raad Lisse praat toch over tweede bouwfase Blokhuis winkelcentrum Some last messages Katwijk voor instellen Vrouwen Advies Commissie G.S. honoreert bezwaren ambulance vervoerbedrijven Alarmerend planologisch rapport wordt opzij gelegd Stratenloop luidt festiviteiten in Noordwijkerhout in Bewoners klagen over geluidsoverlast De Fluit LEIDSE COURANT LISSE De gemeenteraad van Lisse praat in de vergadering van woensdag 12 september over het voorstel om zo spoedig mogelijk over te gaan tot grondverkoop voor de realisering van de tweede bouwfase van het Blokhuis winkelcentrum. Burgemeester en wethouders stellen dit voor op basis van eerder gedane toe zeggingen aan de Blokhuiswinkeliers. Aan de waarschuwende vinger die het Centraal Insti tuut voor Midden en Kleinbedrijf (CIMK) in zijn rapport „winkelfunctie in perspectief" te gen de uitbreiding opsteekt, wordt door het ge meentebestuur voorbijgegaan. De opstellers van het planologische rapport dat in juni van dit jaar uitkwam, voorspellen dat de uit- breiding van Blokhuis ten koste zal gaan van de winkeliers in het Poelpolderwinkelcentrum Poel- markt. Een bescheiden uitbreiding van het cen trum-winkelapparaat in de niet-dagelijkse goede rensfeer behoort volgens het CIMK wel tot de reëele mogelijkheden. In het rapport worden som bere tijden voorspeld voor de Poelmarkt-winke- liers. Niet minder dan 42 procent van de koop kracht in deze nieuwbouwwijk vloeit af naar het centrum van Lisse. In 1985 wordt in de Poelmarkt dan ook een bestedingstekort van ruim 4 miljoen gulden verwacht. De ondernemers zullen volgens het CIMK het aantal klanten zien slinken en ten slotte moeite krijgen zich bedrijfseconomisch staande te houden. Een van de aanbevelingen uit de nota vraagt dan ook bij het ontwikkelen van plannen voor het centrum, rekening te houden met de positie van de Poelmarkt-winkeliers. B en w stellen in het préadvies niet bijzonder on der de indruk te zijn van de CIMK-conclusies: „De gegevens zijn ontleend aan een in 1976 gehou den enquête. Dat is een jaar nadat het winkelcen trum Blokhuis is geopend. Toen was nog niet te voorzien hoe de omzet-ontwikkeling zou zijn." Uitbreiding „Alhoewel een verband gelegd wordt tussen een uitbreiding in de dagelijkse-goederensector in het centrum en het te verwachten bestedingstekort in de Poelpolder, wordt er geen causaal verband aangegeven tussen het niet realiseren van de tweede Blokhuisfase en een verbetering van de koopkrachtbinding aan het winkelcentrum Poel- markt. Wij betwijfelen een dergelijk verband...." De gemeentebestuurders stellen verder dat Blok huis pas 'af' is als de tweede fase is gerealiseerd. Het bestaande centrum en de tweede fase vormen stedebouwkundig één geheel. Dit is ook min of meer toegezegd aan dé Blokhuiswinkeliers die het gemeentebestuur onlangs nog herinnerden aan de belofte. De verenigde winkeliers denken zelf aan een uitbreiding met 1100 vierkante meter vloerop pervlakte. Dit terwijl het CIMK een uitbreiding van 450 m2 in een ander gedeelte van het cen trum verantwoord vindt. De helft van „Blok huis Twee" moet huisvesting gaan bieden aan winkeliers die in de niet-dagelijkse sector opere ren. De andere helft is bestemd voor dienstverle nende ondernemers. De gemeente Lisse is met het CIMK van mening dat er herstructurerende maat regelen moeten komen om de aantrekkelijkheid van het winkelapparaat in het centrum te verho gen. Lisse denkt hierbij aan de Kapelstraat en de Kanaalstraat van de wandelpromenade tot de Heereweg Zorgen De winkeliers in de Poelmarkt worden in de ge meentelijke plannen min of meer aan hun eigen lot overgelaten. Burgemeester en wethouders la ten het bij de opmerking „dat ze zelf al het moge lijke zullen moeten doen om verdere koopkrach tafvloeiing tegen te gaan. Met uitzondering van de Het Blokhuis winkelcentrum. planologen van het CIMK schijnt niemand in Lis se zich zorgen te maken over de Poelpolderwinke- liers. Deze ondernemers zelf lijken nog het minst geplaagd door de somber geëtaleerde toekomstvi sie. Zowel op een gehouden hoorzitting, als de vergadering waarin het CIMK-rapport werd be sproken, ontbrak een afvaardiging uit de Poelpol der. In het laatste geval was men ook niet uitge nodigd. Op die vergaoering werd hun moeilijke positie voorzien van de toevoeging „eigen schuld" met een slap handje van tafel geveegd. Terwijl deze winkeliers met het alarmerende rapport in de hand, aandacht hadden kunnen vragen voor hun problemen, zullen ze binnenkort lijdzaam moeten toezien hoe winkelen in het centrum van Lisse steeds aantrekkelijker wordt. Wat de Poelpolderwinkeliers ongetwijfeld de af gelopen jaren parten heeft gespeeld is dat de di recteur van de overkoepelende Poelmarkt BV,tot voor kort dezelfde persoon was als de projectont wikkelaar van het Blokhuis winkelcentrum. Poel- marktwinkelier J.J. Hogenboom kan zich niet druk maken over de meest recente ontwikkelin gen: „Nee, ik ben niet zo bang voor Blokhuis", zo onthult hij desgevraagd. „Wat er hier in de toe komst gaat gebeuren, hebben we zelf in de hand en er wordt op dit moment hard aan gewerkt. Leegstaande winkels worden binnenkort weer be zet en een aantal winkels worden gesplitst. Dus er komen ook nog wat nieuwe winkeliers bij. Het middenpleintje wordt herbestraat, er komen bankjes en het hele centrum krijgt straks een verfje ED OLIVIER W) SLASSEN H EI.M Gisteren was de op één na laatse dag van het verblijf van de Noord- Ierse kinderen in Sassenheim. 's Ochtends werd een spor- tochtend gehouden tegen tweede klassen van het Rijn lands .Lyceum. Diverse spelen, als zaklopen, korfbal, hardlo pen en doelschieten werden 'gedaan, 's Maandags, was het tijd voor bloemschikken. On der de deskundige leiding van de heer Berghorst van de fir ma Corona mochten de kinde ren zich met de bloemen uitle ven en hier en daar werden heel aardige bloemstukjes ver vaardigd. Uiteraard waren deze voor de gastgezinnen be stemd. De heer Berghorst stel de de bloemen geheel gratis ter beschikking en bovendien had hij voor prijzen gezorgd. Een paar echte Hollandse klompen voor het mooiste bloemstuk en een plastic tulp voor ieder kind, om mee te ne men naar Belfast, 's Avonds werd korfbal gespeeld onder leiding van de Sassenheimse club T.O.P. en was er een kampvuur onder leiding van de scouting bollenstreek. Today is the last time you'll receive this paper and so yesterday was the last chance for you to write in this paper. The first letter I've got from Tracey MacDermott and Janie Wilkie. „We first of all thank our foster parents for taking us into their homes and feeding us and letting us sleep in their beds. Also we thank the Irish and Dutch leaders for the program. We both miss Belfast but like it a little bit better in Belfast because we do not hear booms in the night or day time and we do not hear of people getting shot or killed. Sassenheim is a great place to live for the Dutch, but we miss Belfast. Well, I think that's the way it should be. It would be very strange if you wished to stay after only three weeks in Holland and never wanted to go back to your own country. And I can agree with you, because I've been many times in Belfast myself: your hometown is not bad at all. Second letter is from Caroline Barrow and Catherine Madden. „We would like to thank the people for putting up with us over the past three weeks. I think that it was good of the people of Sassenheim to let children from Northern Ireland get us three weeks holiday. We all enjoyed ourselves very much and I would like to thank the Irish leaders and the Dutch leaders for making good programmes for us. But I would especially thank the family De Graaff for putting up with me and my friend. Well, thanks girls and to all of those who were writing to this paper during the last three weeks. The last few lines I want to drop to you myself. The last time I was in Belfast I used to stay in a house of an elderly woman who was very kind and who took good care of me. After I'd stayed in her house for about one and a half week the time came I had to go back to Holland. So I was standing with my suitcases in her hall and said: „Goodbye". And she said: „Say never goodbye, say always: see'you again." I think this is a very good thing to keep in mind. You all have made some new friends during your time in Holland. Friends of your own hometown Belfast. In some cases it might be hard to meet those friends again. But still I hope you say to those friends: „I hope to see you again!". FRITS BEUTICK LEIDEN „Wij zijn er niet op uit om de ambulancevervoerbedrijven de das om te doen. Tot nu toe zijn voor alle bedrijven de vergunningen verstrekt. Ook van inkrimping is zelfs geen spra ke. Wellicht kan het, om een verant woord beleid te voeren, noodzakelijk zijn tot uitbreiding over te gaan. Het is daarom gewenst.dat Gedeputeerde Sta ten op de hoogte wordt gebracht van de situatie in de betreffende ziekenver- voersbedrijven. Als veranderingen noodzakelijk zijn kan G.S. aan de hand van die gegevens een nadere regeling treffen. Mocht een bedrijf toch uitein delijk gesaneerd moeten worden dan zal er een schadevergoedingsregeling getroffen worden. In het bestuur zullen zowel afgevaardigden van gemeenten als van de vervoersbedrijven aanwezig zijn. Alle bedrijven hebben bij elke vergadering spreekrecht". Dit betoogde gedeputeerde mr.N.W.A. Brink tijdens de hoorzitting die Gedepu teerde Staten over het ontwerp-sprei- dingsplan voor ambulance-auto's in Zuid Holland gisteravond in Leiden hield. Hij reageerde hiermee op een aantal vragen van mr. M. Teekens, raadsman voor een aantal ziekenvervoersbedrijven uit Leiden en omgeving. Mr. Teekens meende dat de We» Ambulancevervoer, die op 1 novem ber van dit jaar van start gaat, te weinig rekening houdt met de praktijk. Hij stelde dat de huidige situatie van het vervoers beleid historisch is gegroeid en meende dat de nieuwe regeling inkrimping van bedrijven zal gaan betekenen. Verder sprak hij er zijn verontwaardiging over uit dat bij voorgaande opgestelde sprei dingsplannen voor ambulancevervoer door de gemeenten niet met de betrokken bedrijven is gediscussieerd. Hij vond de hoorzitting van de provincie derhalve een stap in de goede richting, Gedeputeerde mr. Brink, die de vergade ring voorzat, drukte de aanwezige belang hebbenden op het hart vooral mee te wer ken aan het plan om het zo veel mogelijk naar hun wensen te kunnen opstellen. De gemeenten kunnen voor 1 november op de ontwerp-regeling van G.S. reageren. De andere betrokkenen kunnen voor nog tot 17 september schriftelijk reageren. De ontvangen reacties zullen samen met de adviezen van de regionaal inspecteur voor de volksgezondheid en van de provinciale staten voor de volksgezondheid, worden voorgelegd aan de vaste commissie voor advies en bijstand uit provinciale staten, die Gedeputeerde Staten over volksge zondheidszaken adviseert. De in de zaal aanwezige woordvoerder voor de samenwerkende ziekenfondsen in Leiden en Alphen en omgeving, de heer J.C.H. Kool zag in het gehele ontwerp plan van G.S. niet veel. Hij geloofde dat de nieuwe regeling ongehoord veel extra kosten met zich mee zal gaan brengen, hetgeen een premie-verhoging van onge veer 70 gulden per jaar per verzekerde tot gevolg zal moeten hebben. Namens de verschillende ziekenfondsen deelde hij mee derhalve geen medewerking te verle nen bij de uitvoering van de Wet Ambu lancevervoer. De ziekenfondsen zijn niet van plan de extra kosten aan de vervoers bedrijven te verstrekken. Een dergelijke aktie van de ziekenfondsen zou een sta king tot gevolg kunnen hebben van de be drijven. die door het uitblijven van hun vergoeding niet meer kunnen draaien. De Heer Kool onderkende dit gevaar. Hij meende dat dan een beroep op de ge meenten gedaan zou moeten worden om uit de financiële impasse te komen. Een in de zaal aanwezige eigenaar van een vervoersbedrijf uit Alphen, was ech ter wel met de nieuwe regeling ingeno men. Hij gaf nogal fel af op het beleid van de ziekenfondsen. Volgens de eigenaar zou met de nieuwe wet eert beter gecon troleerd beleid mogelijk worden, waarbij diverse facetten van het ziekenvervoer beter geregeld en gehonoreerd zouden kunnen worden. Katwijk brengt 75 mille bijeen voor hulp aan bootvluchtelingen KATWIJK De Katwijkse bevolking heeft in totaal via collecten in kerken en in Tri podia ruim 75.000 gulden bijeen gebracht om de eerste nood van de bootvluchtelin gen uit Vietnam te helpen le- Op de landelijke geldinzame lingsdag. zondag 26 augustus, werd in Katwijk 34.000 gulden opgehaald. De afgelopen zon dag werd tijdens de diensten in de hervormde kerken in Katwijk aan Zee een collecte gehouden, die in totaal ruim 41.000 gulden opleverde. Niet meegerekend de giften, die per bank of giro rechtstreeks zijn overgemaakt, komt men in Katwijk op het bedrag van 75.000 gulden. Burgemeester C.A. Bos, die de aktie aan de Katwijkse bevol king heeft aanbevolen, spreekt zijn waardering uit voor deze betrokkenheid van de Kat wijkse bevolking bij de proble matiek van de bootvluchtelin gen. V.A.C., en waar ze het advies van de commissie over funkti- oneren binnen de gemeente vraagt. Op een vorige commis sievergadering konden de le den niet tot een advies komen, zodat wethouder J. van Dijk (SGP) verdere informatie bij een naastliggende gemeente aangevraagd heeft, hoe daar de V.A.C. werkt. Van uit Sas senheim kwam een uitgebreid, positief, bericht, wat aan de le den van de comm. ter kennis geving verstuurd werd. Bij de meeste commissieleden bestond de angst, dat het in schakelen van een groep vrou wen Ibij de bouwplannen de procedure alleen maar kan verlengen. Echter, zo was de mening, geeft men een positief advies, dan moet er ook daad werkelijk van het V.A.C. ge bruikt gaan worden. Het raadslid A. C. Berkheij stelde formeel dat het oprich ten van zo'n vrouwen commis sie een particulier initiatief is. Wie gebruik gaan nemen van deze adviescommissie hangt niet van de gemeente, maar van de bouwers en kopers van woningen binnen de gemeente Katwijk af. Wethouder Van Dijk antwoordde daarop dat Berkheij formeel wel gelijk heeft, maar dat hij als wethou der vindt, dat als je deze vrou wen positief adviseert om kur- sus te gaan lopen voor een V.A.C., deze vrouwen ook se rieus ingeschakeld dienen te worden „Anders stuur je ze met een kluitje in het riet", volgens de wethouder. Besloten werd door de com missie om de vrouwen toch positief te adviseren, met de opmerking dat de gemeente Katwijk kopers en bouwers van huizen in de gemeente op merkzaam zullen maken op de V.A.C. Katwijk Als het aan de raadscommissie voor het grondbedrijf en de sanering ligt, wordt er in Katwijk een Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw opge richt. De leden van de raads commissie twijfelen echter aan de doelmatigheid en bruikbaarheid van zo'n com missie als het om werkelijke bouwplannen gaat. Toch zijn de leden van de commissie voor het Grondbedrijf van mening dat, als de Vrouwen Advies Commissie opgericht is, zij onder de aandacht van kopers van nieuwbouwprojec ten gebracht moet worden door de gemeente. Geruime tijd geleden is bij de secretaris van de commissie voor het Grondbedrijf in Kat wijk een schrijven binnen ge komen, waar mevrouw Rie- zenbos melding doet van de De start van de prestatieloop vpor jong en oud. Korfbal was een van de onderdelen, waar de Noordiertjes aan mee konden doen. NOORDWIJKERHOUT Met een grandioze stratenloop zijn gisteren de kermisfestiviteiten in Noordwijkerhout van start gegaan. Allereerst gingen 360 lopers en loopsters (van zeer jong tot redelijk oud) van start voor een presta tieloop over drie kilometer. Daarna was het de beurt aan ongeveer 150 wedstrijdlopers. Zij moesten op het stratenparcours in de kom van het dorp en on der een grote belangstelling vijf kilometer lopen. Theo Verbeek uit Schagen en Piet Waaning uit Noordwijk onderscheidden zich in het bijzonder. De winnaar van vorig jaar, Theo Verbeek, was tenslotte de snelste van de twee. Op ruime afstand werd G. van der Berg uit Vlaardingen derde en W. van Klaveren uit Noord- wijk vierde. Dé eerste Noordwijkerhouter die over de finish kwam, was Ad Ulijn. Hij werd zevende. De eerste dame was Joke van Gerwen uit Noordwijk. Lenie van der Poel was de eerste Noordwijkerhoutse dame die de finish bereikte. Bij de ve teranen zegevierde de Noordwijkerhouter K. Meeuwenoord met op de tweede plaats W. Turnhout, eveneens uit Noordwijker hout. LEIDSCHENDAM Bewo ners van de Prinses Annalaan Leidschendam hebben ern- ig geprotesteerd tegen de ge- uidsoverlast van het sport complex „De Fluit". De voor- amste oorzaak zou slijtage de motoren zijn. De om- onenden hebben al via ge- prekken met gemeentebes tuurders, met de provincie, met de regionale gezond- sheidszorg en door ingezonden stukken in de plaatselijke pers geprotesteerd maar dat heeft allemaal weinig of niets geholpen. Wethoudqr G. J. Hendriks heeft de motoren na klachten laten onderzoeken. De geluid dempers zijn aan vervanging toe. Door continu draaien van- de gasgeneratoren worden in de ruimte dergelijke hoge tem peraturen veroorzaakt dat, overigens al vier jaar geleden, ventilatoren zijn opgesteld „die uiteraard ook geluid ver oorzaken". Gebleken is echter dat nog steeds geen merkbare teruggang van de hinder is verkregen ondanks het feit dat de ventilatoren in de avond uren op halve kracht werken. In verband met de energiebes paring wordt in het sportcom plex een onderzoek ingesteld waarbij tevens beperking van de hinder wordt bestudeerd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7