in de Breestraat ldemvast Woonwagen bewoners zetten verkeer Leegstand migrantencentrum Leiderdorp kost gemeente nog eens veertig mille Nieuwe huisnummers aan Boshuizerlaan Actie voor betere voorzieningen Italiaanse films De serie speelfilms van Italiaanse neo-realistische regis seurs in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt maandag 10 september voortgezet met de vertoning van de film van Pasolini met Maria Callas in de hoofdrol. Woensdag 12 september wordt „Rome wil opnieuw een Ca esar" van Miklós Janeso vertoond. Donderdag 13 septem ber wordt de film van Fellini met in de hoofdrol Donald Sutherland gedraaid. De twee eerstgenoemde films worden tweemaal per avond vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De film met Donald Sutherland eenmaal en wel vanaf acht uur. De toegangsprijs per voorstelling is vier gulden vijftig. Macrobiotiek Het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat houdt vanaf dinsdag 11 september wederom een serie lezingen. Het onderwerp is de macrobiotiek. De serie is bedoeld als inlieiding op een daarna te houden cursus macrobiotisch koken, die wordt gegeven door Al fonds Zwetsloot van het Oost-west centrum. De inleiding dinsdagavond behandelt „Ying en Yang". De lezing be gint om acht uur. De toegangsprijs is drie gulden vijf tig- Chileense muziek De Chileense muziekgroep „Karaxu" treedt vrijdagavond 7 september op in het LAK-theater tijdens een solidariteits- manifestatie die in het teken zal staan van de ondergrond se pers in Chili. Vanaf 1975 heeft Karaxumeer dan 350 maal opgetreden in verschillende landen in en buiten Eu ropa. In de meeste van die landen is de groep ook te zien en te horen geweest via radio en televisie. Ook in Leiden heeft Karaxu met veel succes al opgetreden en wel in 1975 tijdens een open luchtvoorstelling in de Haarlemmerstraat ter ondersteuning van een collecte van het Chili Front Leiden en in 1977 bij een september-manifestatie. waar de groep op de overvolle zaal grote indruk maakte. De solida- riteitsmanifestatie op vrijdagavond begint om acht uur. Toegangskaarten kunnen voor vijf gulden worden gekocht of besteld bij het Chili Front Leiden, Herensteeg 5. tel 149293, 123643 of 899272 en bij de Wereldwinkel Leiden, Steenstraat lb, tel 149437 (tussen half drie en half zes). Racing Cars De Engelse groep „Racing Cars" treedt vrijdag 7 sep tember op in het Leids Vrijetijdscentrum. De groep is in bekend geworden met de single „They shoot horses don't they". De groep heeft inmiddels een derde lang speelplaat uitgebracht. „Racing Cars", die sinds de op richting in 1975 niet van samenstelling is veranderd bestaat uit Morty, zang en akoestische gitaar, David Land, zang en basgitaar, Ray Ennis, zang en electri- sche gitaar en Robert James Wilding, drums. Het LVC is vrijdagavond open vanaf negen uur. De toegangs prijs voor het concert is voor niet-leden vijf gulden vijftig. Winterdienst De openingstijden van het VVV-kantoor aan het Stations plein zijn in verband met het winterseizoen weer veran derd. Het kantoor is van maandag tot en met vrijdag open van negen tot zes uur en op zaterdag van tien tot drie uur. Op zon- en feestdagen is het kantoor gesloten. DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 PAGINA 3 Leids college goochelt met cijfers en letters LEIDEN Wat moet je als gemeente doen, als je in het jaar nul in straten met maar één bebouwde zijde gekozen hebt voor een doorlopende benummering (zowel even als oneven) en anno 1979 tot de ontdekking komt, dat er in een van die straten gebou wen aan de overkant zijn verrezen, hetgeen onlangs het geval was in de Boshui zerlaan met de bouw van het nieuwe zwembad aldaar? Geef je zo'n gebouw dan bij voorbeeld een letternumme- ring (bijvoorbeeld 20A, on geveer tegenover de woning met huisnummer 20) of deel je aan het betreffende pand het nummer uit dat volgt op het laatste huisnummer aan het eind van de straat? Het college van b en w van Lei den vindt dat je in een der gelijk geval geen van de twee genoemde oplossingen moet kiezen, maar moet overgaan tot een hernumme ring van alle woningen in zo'n straat en wel op de vol gende manier: de oude wo ningen krijgen een oneven nummering en het pas ge bouwde pand krijgt een even nummer. Hetgeen ge schiedde op de Boshuizer laan. Dit tegen de wil in van de bewoners en van onder anderen J. Peters (PvdA), die over dit onderwerp gis teravond met burgemeester A.J. Vis van mening ver schilde tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor algemene en bestuurlij ke aangelegenheden. De heer Peters vond dat het college het openbare gebouw aan gene zijde van de Boshui zerlaan voor het gemak en de duidelijkheid best wel een let- ternummer had kunnen ge ven, zodat de bewoners aan de andere kant hun oude en ver trouwde adres hadden kunnen blijven handhaven. Peters vond de inspraak die de bewo ners recentelijk hebben gehad „waardeloos", temeer omdat zij via het indienen van een bezwaarschrift door de com missie voor de beroepschriften in het gelijk waren gesteld. Op advies van ambtenarenzijde besloot het college tegen de uitspraak van de genoemde commissie in tot een drastische hernummering over te gaan. Burgemeester Vis zei dat deze beslissing was genomen, omdat men anders de posterijen op een dwaalspoof zou hebben gebracht bij het bestellen van de post. De PTT houdt zich nu eenmaal vast aan een bepaalde systematiek met betrekking tot de benummering en als daar van afgeweken wordt dan krijgt men Engelse of Franse situaties, waardoor de post pas maanden later of he lemaal niet op de plaats van bestemming arriveert. Zo on geveer luidde de motivering van de burgervader. Maar de heer Peter was het hier niet mee eens: „Ik ben voor deze bureaucratische argumenten niet gevoelig, de gemeente had heel wat flexibeler kunnen op treden." Peters ging weliswaar in zijn vooruitstrevendheid niet zover dat iedereen zijn ei gen nummer zou mogen kie zen, maar hij vond wel dat de burgerij in ieder geval een stem in het kapittel zou moe ten hebben bij het vergaren van een huisnummer. „Had het zwembad toch gewoon nummer (letter) A gegeven, dan waren we overal van af geweest", voegde hij er aan het slot van zijn betoog aan De heer Vis was echter gedeci deerd en wist zelfs te vertellen dat het zwembad volgens hem (maar dat was misschien een grapje) in al die tijd, dat deze instelling met een „proefnum mer" (A of B?) had gedraaid van de PTT geen post had ont vangen. Zo snel is de postbode van zijn stuk gebracht, als men met letters en cijfers gaat goochelen, leek de burgemees-, ter even te mompelen toen de aandacht voor dit boeiende on derwerp een paar seconde ver slapte en niemand naar hem keek. .En om te bewijzen hoe ver de gemeente nu, na zoveel jaren van ervaring vooruitkijkt, als er nieuwe huizen in de stad worden gebouwd, kwam een aanwezige ambtenaar gistera vond met het volgende voor beeld op de proppen: Alle nieuwbouwappartementen aan de Morssingel (tegenover het museum voor Volkenkunde) hebben een oneven numme ring gekregen, zodat er nooit moeilijkheden in de toekomst te verwachten zijn als er toe vallig aan de overkant huizen zouden worden gebouwd. Waar die huizen dan ooit zou den moeten komen, wist geen van de raadscommissieleden te bedenken, maar wat geeft dat...? Regeren is nog altijd vooruitzien en dat motto lijkt dit Leidse college wel met heel duidelijke letters op het regen tenlijf te zijn geschreven. PETER VIERING Personeel borrelde na sluitingstijd LEIDEN Het wil nog wel eens erg gezellig zijn in cafés in de kleine uurtjes en een enkele keer wordt dan wel eens vergeten dat in de meeste gemeenten die kleine uurtjes aan de onverbiddelijke band van het sluitingsuur zijn vastgelegd. De politie ziet er scherp op toe dat de cafés op tijd dichtgaan en in Noordwijkerhout werd dan ook onmiddellijk ingegrepen toen agenten in de bar van hotel Van der Geest aan de Zeestraat op maandagmorgen na het fatale tijdstip van twee uur nog licht zagen branden en bij een nadere beschouwing een vrolijk gezelschap aantroffen die de op dat uur clandestiene alcohol nog steeds lieten vloeien. ..Ik hou geen rekening met het sluitingsuur", vertelde de café-houder eerst aan de diep geschokte Hermandad maar hij voegde daaraan toe dat hij dat deed omdat hij alleen maar met zijn personeel nog het één en ander nuttigde. „En dat is volgens de wet G toegestaan", aldus de barexploitant gistermorgen op de zitting van het kantongerecht waar hij uil het wetboek citeerde. Kantonrechter Van Dijke had wat l>cdenkingen tegen hetgeen de verdachte als ..personeel" omschreef want uit een namenlijst bleek dat het ook ging om familie van het personeel. De Noordwijkerhouter had een verklaring voor het geanimeerde nachtelijke geheel. „Het was bijzonder glad op die winteravond en we hadden enorm veel moeite gehad om de 400 bezoekers die er waren geweest weg te werken. Taxi's reden niet of nauwelijks. Toen eindelijk iedereen weg was en we klaar waren met schoonmaken wilden we nog even rustig met elkaar uitblazen", aldus de verdachte. In hoeverre de officier van justitie, mr. Van Ham gistermorgen geloof hechtte aan het verweer en met welke eis hij had willen toeslaan bleef in hel duister verborgen omdat deze een forse fout in de aanklacht had ontdekt. De datum bleek volkomen verkeerd te zijn 'en de officier zag zich genoodzaakt om vrijspraak te eisen. Hij raadde de barexploitant wel aan om voortaan de personeelsfeestjes in de huiskamer te organiseren en daarvoor niet de bar te gebruiken. De kantonrechter vonniste conform vrijspraak. Invalide ieno Wanneer een gezonde au tomobilist gaat staan op 9ri een invalidenparkeer- ®,j plaats krijgen de meeste mensen het beeld voor ogen van een egoïstische brute snoodaard, die slecht ter been zijnde mensen de kans ontneemt om bood schappen te doen en geen boom in de directe omge ving is hoog genoeg om de valsaard voor zijn schand daad te doen bungelen. Die indruk maakte de ver dachte die gistermorgen voor het gerecht terecht stond niet. Hij had volgens het verbaal toegeslagen op een invalidenparkeer plaats aan de Stille Mare. „Ik heb dat bord wel ge- I zien maar het is mij volko- men onduidelijk op hoe veel parkeerplaatsen het e slaat, want dat staat er niet bij. Het leek mij dat het niet sloeg op de plek waar ié ik parkeerde. Ik heb eens f <j verder rondgekeken naar dat soort borden en in Oegstgeest, in de De Kem- penaerstraat, staat ook zo'n bord in een rij van 122 parkeerplaatsen. Je moet maar gi§sen waar het precies op slaat, het zou net zo goed op twee plaat sen kunnen slaan als op de volledige 122", aldus de foutparkeerder. Het kan tongerecht zag wel enige logica in die redenering en de zaak wordt aangehou den totdat officier en rech ter zelf de bewuste borden hebben aanschouwd. FRANK BUURMAN LEIDSE COURANT LEIDEN De Leidse gemeenteraad zal binnenkort een extra krediet van 40.000 gulden beschikbaar moeten stellen om de leegstand van de wo ningen in het migrantencentrum aan de Beukenschans in Leiderdorp nog enige tijd te kunnen handhaven. De leegstand, die de gemeente 20.000 gulden per maand kost, wordt voor lopig gehandhaafd om de Marokka nen die alsnog naar het centrum wil len deze kans te bieden. Na het ver strijken van de twee maanden waar voor het krediet is uitgetrokken wil de commissie „Huisvesting migran ten" overwegen of een andere be stemming voor de woningen aan de Beukenschans wenselijk is. De Alge mene Woningbouwvereniging Lei derdorp, die eigenaar is van de wo ningen aan de Beukenschans, maakt tenslotte uit wat er met de woningen gaat gebeuren. De commissie die nu, door de acties van de buitenlandse werknemers wordt geconfronteerd met haar eigen krakkemikkerige beleid, heeft zich in de gistermorgen gehouden vergadering niet geuit ten aanzien van de buiten landers die in de Moskee zitten. Wel zei wethouder P. H. Schoute dat onver minderd met de uitzetting van de bui tenlandse werknemers uit de pensions wordt voortgegaan. Het PvdA-raadslid mevrouw N. Kesse meende aan de hand van de taakom schrijving bij de oprichting van de commissie te kunnen opmaken dat deze zich op een breder terrein dan alleen het beheer van de centra Beukenschans en Hooigracht moest bezig houden. Zij wilde dat de commissieleden zich meer zouden gaan verdiepen in de problema tiek van de buitenlanders door meer over de achtergronden te lezen. Verder meende zij dat voorlichting aan de bui tenlanders over bepaalde beleidszaken ook een taak van de commissie zou moeten zijn. Dit eventueel in samen werking met de welzijnsstichtingen. Mevrouw Kesse dacht dat wat meer initiatief van de commissieleden geen kwaad zou kunnen. Vrachtwagens werden gisteravond schuin op de Breestraat gezet om het verkeer te beletten door te rijden. schillende keren in de week een wasserette te bezoe ken. Als ze naar het toillet willen moeten ze eerst door weer en wind om die te vinden. De op het ter rein staande sanitaire voorziening is voorts van dien aard dat menigeen grote kans op een blaasontsteking loopt. De deuren in het houten gebouwtje met toilet ten aan het eind van het kamp zijn door het vocht kromgetrokken en de muren zitten vol kieren. Door dat de bewoners niet op de waterleiding zijn aange-. sloten is het noodzaak verschillende keren per dag een jerrycan water te halen. „Het is gewoon onmenselijk zoals we hier moeten le ven. We zitten aan een stinkende sloot, waar we op de ratten moeten jagen. De kleine kinderen lopen gewoon gevaar. Als het een beetje warm weer is stinkt het verschrikkelijk door die sloot. Overal on gedierte en het wegdek waarop onze wagens staan, staat soms helemaal blank. De afvoer is zeer slecht en we moeten met laarzen aan door het water waden voor we bij de wagen kunnen komen", aldus een van de actievoerende woonwagenbewoners. „We hebben geen gas om de boel te verwarmen, alles moet met olie. Het is hier echt een ellende als het een beetje vies weer is en dat is allemaal maar normaal tegen woordig. Een kinderwagen kan niet gekocht worden omdat je hem nergens kan laten. Als de gemeente nou gewoon die stinksloot achter de caravans dempt en daar de schuurtjes op zet, dan zijn we gelijk van die sloot af en we hebben eindelijk plaats voor wat spullen en een douche en toilet. Dat is toch niet te veel gevraagd. Voor dat de regio gemeenten einde lijk eens klaar zijn met die kampjes kunnen we wachten tot we een ons wegen. De meesten van ons wachten al bijna vier jaar. Het is gewoon schandelijk zoals er door de gemeenten met ons gesold wordt. Pas als je politiek bruikbaar bent, wordt er iets ge daan. Zoals voor de familie Boon. Zij kreeg een heel nieuwe standplaats, prachtig ingericht en alles was binnen veertien dagen rond. Maar ja, die familie was door een foutje van de gemeente in een slechts posi tie gekomen en dat moest zo snel mogelijk gesust worden. Maar we pikken het niet als er niet snel iets gaat gebeuren voor ons. We zijn geen honden die je in een hok kan stoppen", aldus de verontwaardigde woonwagenbewoners. De actievoerders in de kamer van wethouder Tesselaar. LEIDEN Ongeveer vijftien bewoners van het woonwagencentrum aan de Haarlemmertrck- vaartweg in Leiden hebben gistermorgen de ka mer van wethouder D. Tesselaar enige tijd bezet gehouden. Zij wilden een onderhoud met de wet houder om over de zeer slechte voorzieningen op het noodkamp aan de Haarlemmertrekvaart te praten. Wethouder Tesselaar was niet bereid ter stond op het verzoek van de woonwagenbewo ners in te gaan. Hij zegde toe om half drie tijd voor een gesprek vrij te maken. Na zachte aan drang van de sterke arm verlieten de bezetters tenslotte het gemeentehuis. Gisteravond om on geveer zes uur baricadeerden de woonwagenbe woners met auto's de Breestraat om hun eisen kracht'bij te zetten. De bezetting van de Brees traat veroorzaakte gedurende enige tijd een ver keerschaos,' die snel nadat de woonwagenbewo ners weer waren vertrokken, kon worden opge lost. CRM-adviseur de heer Tettero zei in het gesprek geen subsidie beschikbaar te kunnen stellen aan de wensen van de woonwagenbewoners tegemoet te ko men. Daarbij stelde hij verder dat helemaal geen subsidie zal worden gegeven als het Woonwagen- schap zelf de voorzieningen bouwt. Wethouder Tes selaar meende toch dat de situatie van de woonwa genbewoners zeer slecht te noemen is en wil daarom bij het ministerie van CRM gaan aankloppen. De wethouder vertrekt met enkele woonwagenbewo ners woensdag naar het ministerie de wensen kracht bij te zetten. De woonwagenbewoners willen dat de gemeente voor een schuurtje achter hun woonwagen zorgt. Alle betrokkenen die gisteren naar het gemeentehuis kwamen hebben een woonwagen op het zogenaamde noodterreintje staan. Zij zijn op die plaats verstoken van water en gas. Zij moeten soms honderd meter lo pen om naar een w.c te kunnen en een douche is in het geheel niet aanwezig. De bewoners zijn kwaad omdat ze van al deze elementaire voorzieningen ver stoken blijven. Zij zijn destijds naar het noodterrein gegaan met het vooruitzicht snel elders in de regio een plek te krijgen. De gemeenten uit de regio ma ken echter nog steeds geen haast met de realisatie van woonwagenkampjes en schuiven de problemen De sanitaire voorzieningen op het noodter reintje staan voor het grootste gedeelte van de tijd blank omdat de afvoer niet deugt. slechts voor zich uit. Tot nu toe is Leiderdorp de eni ge gemeente die een woonwagenkampje heeft gerea liseerd. Het gevolg van dit beleid van de omliggende gemeenten is dat de woonwagenbewoners op het noodterrein aan de Haarlemmertrekvaart nu al vier jaar in afwachting leven op betere tijden. Tijden die, gezien de ontwikkelingen in de gemeenten, nog lang niet in zicht zijn. De bewoners willen dat de gemeente de voorzienin gen op en rond het noodterrein wat aanpassen aan de situatie. De aansluiting van een wasmachine is niet eens mogelijk of de machine moet buiten staan. Sommigen hebben zelf een houten schuurtje getim merd om tenminste wat spullen zoals een fiets en een kinderwagen in onder te brengen. Veel jonge moeders met kleine kinderen zijn genoodzaakt ver-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3