IJsland niet onderscha tten' h0*5"61 Rabobank O Koos jardin moeiteloos langs Glasbergen: 3-7 De winterprogramma's liggen nu voor u klaar! Tampa Bay Rowdies bereiken finale Winst voor Gerulaitis BONDSCOACH JAN ZWARTKRUIS: Tips voor Duindigt VIJF TREFFERS VAN DEBUTANT GIJSMAN Cynthia Woodhead zwemt wereld record 200 meter vrije slag voor het beste eruit is Sportwereld SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 4 SEPTEMBER 1979 PAGINA 13 IJshockeyteam leidt zware nederlaag TILBURG Het Nederlands ijshoc- Zweedse coach Hans Westberg niet met keyteam is gisteren in Tilburg zijn een schok zijn ontvangen. Daarvoor was Olympische voorbereiding gestart de ploeg te zeer gehandicapt. De spelers met een nederlaag (1-8) tegen de Ame- van Heerenveen waren wegens een trai- rikaanse Olympische selectie. Het ningssessie in Finland niet beschikbaar was de derde keer dat beide landen el- en het tijdstip was erg ongunstig. De kaar ontmoetten. Het was tevens de competitie is nog niet van start gegaan, derde nederlaag voor Oranje. De vori- zodat het wedstrijdritme nog ontbreekt, ge verliezen werden geleden bij toe- Alleen de spelers van Amsterdam had- rnooien om de wereldtitels: 1950 (1-17) den reeds vijf wedstrijden gespeeld. Be en 1974 (4-7). grijpelijk dat Westberg, die ook coach is van Amsterdam, een groot aantal van Deze derde nederlaag zal door de zijn spelers (twaalf) had samengebracht. Kenny Roberts niet in Assen AMSTERDAM Dc tijd dat Wil Hartog tien keer zoveel startgeld in zijn zak stak als Boet van Duimen en Jack Middelburg is voorgoed voorbij. De voortreffelijke prestaties van de twee Nederlandse privérijders dit sei zoen zijn er mede debet aan dat de Stichting Circuit van Drente voor de vijfde champion F 750 classic race op 9 september in Assen ook diep in de buidel moet tasten voor Van Duimen en Middelburg. Jaap Timmer, voorzitter van genoemde stichting: „Hartog krijgt nog slechts twee keer zoveel startgeld als Van Duimen en Middelburg". Aangenomen mag worden dat Hartog voor zijn komst naar de Drentse hoofdstad zo'n 20.000 gulden ontvangt. Twee topcoureurs laten in As sen verstek gaan. Kenny Roberts en Barry Sheene. Zij vroegen ieder 50.000 gulden en dat was de organisatie te gor tig. De Fransman Patrick Pons (104 pun ten) kan door een goed resultaat in As sen wereldkampioen worden. Tsjechen te sterk DIEREN Het Nederlands herenvol leybalteam heeft gisteravond de inter land tegen Tsjechoslowakije met 0-3 verloren. De setstanden waren 14-16, 6- 15 en 7-15. In de Dierense sporthal Theodorne lie ten de Tsjechen, die in mei van dit jaar Oranje in Griekenland de weg versper den naar de kwalificatie voor de strijd om het Europese kampioenschap, er geen twijfel over bestaan nog altijd tot de gerenommeerde volleybalnaties te behoren. Het team, dat de zomer reeds in training is en drie zware internatio nale toernooien afwerkte, komt het ko mende weekeinde uit tegen de Sovjet- Unie en Polen. Dat Nederland qua trai ningsactiviteit een grote achterstand heeft kwam in Dieren duidelijk tot uiting. In de eerste set bood Oranje goe de tegenstand. Zowel in de tweede als in de derde set duurde de tegenstand van Oranje slechts negentien minuten. Met 6-15 en 7-15 werd het klasseverschil on derstreept. REYKJAVIK Het is te hopen dat bondscoach Jan Zwartkruis gelijk krijgt met zijn uitspraak dat Oran je zich op zijn sterkst voelt, als de situatie daaromheen minder rooskleurig is. Want de voorbereiding op de EK- kwalificatiewedstrijd mor genavond tegen IJsland is verre van perfect. Het meest is Zwartkruis verbolgen over de houding van Ajax en AZ '67, twee hofleveran ciers voor het nationale elf tal. Competitieleider Jan Huijbregts heeft met opzet in de weekeinden voor de in terland van Oranje een be kerronde op het programma gezet. Voor de eerste serie kregen de eredivisieclubs vrijaf, ook om de spelers rust te geven voor de wed strijd tegen IJsland. Maar zie, Ajax vertrok naar Ma drid voor het San Bernabeu toernooi en AZ '67 lastte snel een oefenwedstrijd te gen AC Torino in. Zwartkruis: „Op deze manier schieten we natuurlijk ons doel voorbij. Ik heb er met be stuursleden van Ajax en AZ '67 over gesproken. Als zij zeg gen dat er grote financiële be langen een rol hebben ge speeld. ben ik machteloos. Neen, ik kan niet leren leven met dit soort tegenslagen. Het vreet iedere keer weer aan me. Ik vind dat de KNVB maar eens wat strengere nor men voor de organisatie van Oranje moet stellen". Het gevolg van het Italiaanse avontuur van AZ '67 is onder meer dat Kees Kist gisteren in Nederland moest achterblij ven. De spits uit Alkmaar raakte vorige week in de com petitiewedstrijd tegen Sparta aan zijn voet geblesseerd. Con tractueel was hij, als Europees topscorer, verplicht de reis naar Turijn mee te maken. Bondsarts Frits Kessel: „Kees had eigenlijk niet in Italië mo gen spelen. Zijn blessure was nog niet genezen". Zwartkruis riep te elfder ure Dick Nanninga van Roda JC als vervanger op. De selectie van de luchtmachtkapitein kent een duidelijk stramien. De bondscoach: „Ik heb geko zen voor clubmootjes. Tegen IJsland neem ik geen risico. Daar is deze wedstrijd te be langrijk voor. De routine zal Oranje naar Italië moeten brengen". Opvallend is het grote aandeel dat PSV levert. Michel Valke, Jan Poortvliet, Ernie Brandts, Huub Stevens en de gebroe ders Willy en René van de Kerkhof vormen de hoofd moot. Ajax levert Piet Schrij vers. Ruud Krol, Tscheu la Ling en Simon Tahamata. Van AZ '67 komen Hugo Hoven- kamp en John Metgod, Sparta staat Pim Doesburg af en van. Feyenoord komen Ben Wijn stekers en Michel van de Kor- put, de twee debutanten. Opstelling Een opstelling maakt Zwartkruis vanavond na de laatste training pas bekend. Zeker is, dat Piet Schrijvers in het doel zal staan: „Met het oog op de toekomst is hij een te rechtvaardigen keus", aldus de bondscoach. Verder zal Krol, die met de andere Ajacieden vanuit Madrid na een tussenstop op Schiphol direct doorvloog naar het koude en winderige IJsland (5 graden Cel§ius), natuur lijk als libero optreden. De aanvoerder van Oranje is overigens behoorlijk nijdig ge worden op zijn doelman. Schrijvers heeft trainer Cor Brom van Ajax verweten, dat die geen topclubs zou kunnen trainen. Krol: „Ik vind het be neden alle peil dat Schrijvers dat soort zaken in het open baar bespreekt. Laat ie het maar intern zeggen. Of Brom wel of niet moet blijven, is mijn zaak niet. Ik word be taald om te voetballen. Meer niet". Krol krijgt waarschijnlijk Er nie Brandts voor zich, terwijl naast hem Stevens en Hoven- kamp als vleugelverdedigers zullen opereren. De problemen voor Zwartkruis komen op het middenveld te liggen. Moet hij tegen IJsland met drie of vier aanvallers van start gaan? Zelf zegt hij: „Door blessures mis ik Wim Jansen en Jan Peters (AZ '67). Bovendien had Johan Neeskens verplichtingen bij de New York Cosmos. Dat bete kent improviseren. Ik ben er nog niet uit". Voor de hand ligt echter dat op het midden veld gekozen wordt voor de PSV-inbreng. De gekneusde teen van Willy van de Kerk hof is nagenoeg hersteld en Jan Poortvliet lijkt zijn vorm sinds de WK in Argentinië te hebben hervonden. Voorin zijn Nanninga, la Ling en Ta hamata zeker van hun plaats. Over de laatste zegt Zwart kruis: „Tegen Argentinië in Bern heeft Simon een lijn neergezet die ik hem niet zal afpakken". Blijft over of René van de Kerkhof naar links zal verhuizen om Tahamata van uit het middenveld als vierde aanvaller te laten opereren, of dat alsnog een derde midden velder (Valke, Metgod) wordt opgesteld. Hoe het ook zal worden, ge meenplaatsen, die normali ter voor een interland tegen het voetbalarme IJsland worden gebezigd, blijken nu, na de nederlaag van 30 te gen Polen, zwaar beladen te zijn. Zwartkruis: „In het in ternationale voetbal komen geen grote uitslagen meer voor. Kijk maar naar Malta- West Duitsland (1-1). „Die onderschatting, ik ben er zo bang voor. Ik weet dat onze internationals IJsland zo moei lijk serieus kunnen nemen. Het wordt mijn grootste opga ve hen dat uit het hoofd te praten. We kunnen ons geen enkel verliespunt permitteren. De Europese kampioenschap pen, het volgend jaar in Italië, worden te gemakkelijk als doel gesteld. Interlands tegen IJsland zijn voor ons altijd moeilijk". Zwartkruis weet daarover mee te praten. Als interim-bondscoach maakte hij vier jaar geleden zijn debuut tegen hetzelfde IJsland. Een buitenspeldoelpunt van Ruud Geels voorkwam een afgang. „Maar", zo verweert Zwart kruis zich, „wij hebben nu een andere ploeg. Alleen Ruud» Krol en Willy en René van de Kerkhof zijn van dat team overgebleven". Het verloop in Oranje is inderdaad groot. En steeds weer wordt de vraag opgeworpen of met het ver dwijnen van de vroegere ve detten ook Oranje's wereldni veau is verdwenen. Het be richt dat Johan Cruijff zich weer voor Oranje beschikbaar zou stellen past een beetje bij die trend. „Ik heb ook zoiets over de radio gehoord. Maar ik heb nog geen enkel contact ge had. Ik weet niet wat ik er al lemaal van moet zeggen. De zaak is voor mij nog niet actu eel", aldus Zwartkruis. De bondscoach gaat rustig door met het inpassen van jon geren. „Ach, van jongeren wil ik niet spreken. Het zijn alle maal spelers met ervaring in de eredivisie". Morgenavond tegen IJsland zal blijken wat die ervaring internationaal waard is. HENK WAGEMAN (Van onze sportredactie) WASSENAAR Zeven dra verijen en drie rennen staan er morgenmiddag op het programma van de Wasse- naarse renbaan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips luiden: FLEETNESS PRIJS: Sandy Buitenzorg, Petra Bronstee en Patsy Moore. DELTAPRIJS: Tyfoon Haze laar, Tom Hagheweyde en Ta- caud Hazelaar. BAYEUXPRIJS: Loika, Box berger Zon en Sir of England. BEAUMONTPRIJS: Lady Sa rina, Dessa Song en Little Ko rea. BERNAYPRIJS: Fanthón. Good Face en Amber Boris. ZORAPRIJS: Salix du Bois, Sally Song en Ster Generaal. ALKESTISPRIJS: Ricky Sur prise, Oli V en Ricky Surprise. INTREPIDPRIJS: Susanne Belwin, Pleunie A en Pier. Pander. HERTOGIN VAN GELRE- PRIJS: Micky, Mai Regina en Lucky Six. VOLANNPRIJS: Robin Bui tenzorg, Prins Hazelaar en Rik Fortuna. KATWIJK Koosjardin - Glas bergen de Best: op papier een top- duel in de inter regionale hoofd klasse zaalvoetbal die gistera vond van start ging. De werke lijkheid was duidelijk anders. Een bijzonder sterk spelend Koos jardin had geen enkele moeite met de Rijnsburgse tegenstander. Glasbergen de Best werd dan ook naar een ruime 3-7 nederlaag ge speeld. Opvallend was het debuut van Peter Gijsman bij de Leidse ploeg. Gijsman speelde een prima partij en bekroonde dat eerste op treden met vijf doelpunten Koosjardin, zonder Koos Bekooy, ontwik kelde van begin af aan een hoog tempo. Met flitsende combinaties werd de verde diging van Glasbergen keer op keer uitge speeld. Vooral wanneer het duo Nagtegel- ler-Gijsman in de Leidse aanval opereer de werd het gevaarlijk. Nagtegeller en Gijsman kunnen elkaar bijna blindelings vinden in de combinatie. In eendrachtige samenwerking verzorgde dit tweetal dan ook vier van de zeven Leidse treffers. Bij Glasbergen de Best was de organisatie nog ver te zoeken, de ploeg speelde voor het eerst sinds drie maanden. Vooral in de eerste helft hadden de Rijnsburgers geen enkel antwoord op de speelwijze van Koosjardin. Na rust nam Glasbergen wat meer initiatief. Iets wat waarschijnlijk werd veroorzaakt door vermoeidheid bij de Leidehaars die in die eerste vijfentwin tig minuten veel werk hadden verzet. Na knap voorbereidend werk van Nagte geller zette Gijsman Koosjardin na vijf minuten spelen op een 0-1 voorsprong. Bart van der Weyden, de pass kwam van Gijsman, zorgde even later voor 0-2. Cor Vreugdenhil bracht Glasbergen terug in de wedstrijd. Het bleek slechts een korte opleving, Gijsman en Van der Weyden til den Koosjardin naar 1-4. Na een handsbal van Glasbergen-doelman Henk Voorbe rgen, in de ploeg voor Sam de Mooy, mocht Cees de Roode vanaf de stip aan leggen. De Roode schoot de bal naast het doel. Nadat Nagtegeller de bal snoeihard op de lat had geknald was het in de eerste mi nuut van de tweede helft wel prijs. Gijs man scoorde,. Twee minuten later was Gijsman wederom succesvol. De Roode moest naar de strafbank, Gé Perfors pro fiteerde van die man-meer situatie en scoorde zijn eerste doelpunt voor de Rijns burgse ploeg: 2-6. Maar opnieuw was daar het duo Nagtegeller- Gijsman. De knappe combinatie werd door de laatste doeltref fend afgerond. Wil Groenendijk, tenslotte, zorgde voor de 3-7 eindstand. KEES VAN HERPEN Studenten elftal bij laatste acht MEXICO STAD Het Ne derlands studentenelftal heeft zich door een overwin ning van 2-0 op Canada ge schaard bij de laatste acht op de Universiade, de stu- dentenwereldspelen. De zege op de Canadezen betekende de derde zege van Neder land. Eerder werd met 5-0 van Tanzania en met 3-2 van Madagascar gewonnen. Tegen Canada besliste Oranje de wedstrijd na de hervatting. Daarvoor was het duidelijk dat beide ploegen het resultaat van de oefenwedstrijd (3-3) aandachtig in het hoofd had den geprent en een afwach tende houding aannamen. Hal verwege de tweede helft open- kaart op. de Bert Hooijer (ACV) de sco re: 1-0. Twee minuten later be sliste Sietze Oosterhaven (Al ways Forward) de strijd. Pim Westgeest (VUC), Willem Lenglet (RKAVIC) en Bert Hooijer liepen tegen een gele NEW YORK Vitas Gerulai tis heeft gisteren op betrekke lijk eenvoudige wijze de kwartfinales bereikt van het toernooi om de Amerikaanse tcnnistitels. De als vierde ge plaatste Amerikaan maakte (op Flushing Meadow) korte metten met de als tiende ge rangschikte Jose-Luis Clerc. De setstanden waren 7-6, 6-2, 6- 2. Slechts in de eerste set kon de talentvolle Argentijn Clerc (21 jaar) zijn tegenstander partij geven. Tot 6-6 ging de strijd gelijk op, maar in de tiebreak kwam Clerc, die met Vilas op 14, 15 en 16 september i zal treden in de Davisbekerfinale (Amerikaanse zone) tegen de Verenigde Staten, er niet aan te pas: 7-3. Daarna behoefde Gerulaitis niet eens in een top vorm te demonstreren om door te stoten naar de over winning: 6-2, 6-2. Bij de dames kwam de Britse Virginia Wade als eerste wel erg gemakkelijk in de kwartfi nales. Bij de stand 40-40 in de eerste game van de eerste set moest haar tegenstandster, de Tsjechoslo waakse Regina Mar- sikova, de strijd staken wegens een enkelblessure. Chris Evert versloeg in de derde ronde Renée Richards met 6-2, 6-2. De voornaamste resultaten zijn: Herencnkelspel. derde ronde: Jimmy Connors (VSt)—Bruce Manson (VSt) 6-3, 6-0, 6-3; Tim Gullikson (VSt)—Buster Mot- tram (GBr) 3-6, 6-3, 6-4, 6-2; Harold Solomon (VSt)—Ray Moore (ZAf) 6-3, 6-0, 7-5; Brian Gottfried (VSt)—Victor Amaya (VSt) 6-7, 4-6, 7-5, 6-1. 6-4; Eddie Dibbs (VSt)—Bernie Mitton (ZAf) 6-4, 6-2, 6-3. Vierde ronde: Johan Kriek (ZAf)Yannick Noah (Fra) 6- 3. 7-6, 4-6, 1-6, 6-4; Vitas Geru laitis (VSt)Luis Clerc (Arg) 7-6, 6-2, 6-2. NEW YORK Tampa Bay Rowdies heeft ,zich geplaatst voor de finale van de strijd om het Noordamerikaanse voetbalkampi oenschap. De club speelde 11 tegen de San Diego Soc- kers en won vervolgens de shoot out met 32 en de mini-wedstrijd met 10. In de finale is Vancouver White Caps de tegenstander. China De volksrepubliek China heeft een voorstel van de Internationale Voetbalfederatie (FIFA) om weer terug te keren in de internationale voetbalorganisatie aangenomen. Joao Havelan- ge, de voorzitter van de FIFA. deed China de suggestie onder de naam „de Chinese Voetbal federatie" te worden ingeschreven, terwijl Tai wan officieel zal gaan heten: „Voetbalassociatie van Taiwan" of „Voetbalassociatie van Tai- peh". Taiwan heeft 120 dagen de tijd te reage ren op het voorstel, dat volgens Havelange „een grote triomf betekent voor de FIFA". De rode kaarten van Thoresen en Hendriks zijn omgezet in gele kaarten, nadat gisteren niet be wezen kon worden dat de spelers van resp. Twente en NEC elkaar getrapt hadden. Jan Beek Jan Beek leidt de voetbalwedstrijd in de voor ronden van het Europese toernooi voor lands kampioenen tussen het Noordierse Linfield en Dundalk uit Ierland. Beek wordt terzijde ge staan door de grensrechters Bakker en Oete- mans. De wedstrijd wordt gespeeld in het stadi on van Haarlem. Deens voetbal Uitslagen van de 21e ronde van de Deense eer ste divisie: Frem CopenhagenVejle 1—2; Esb- jergB1901 Nyköbing 41; Aab Aalborg Ikast 31; "NaestvedHvidovre 44; AGF Aarhusb93 Copenhagen 41; Ob Odense Slagelse 10; KastrupSkovbakken 40; KB CopenhagenB1903 Copenhagen 22. KB Co penhagen blijft leider met 32 punten voor (30) De teleurstellende zwemwed strijden in Tokio kenden dank zij een wereldrecord van Cyn thia Woodhead toch een ve dette. TOKIO Op de derde en laatste dag van de Zwemwedstrijden om de Fina-wereldbeker in Tokio heeft Cynthia Woodhead het we reldrecord op de 200 meter vrije slag verbe terd. De 15-jarige Amerikaanse zwom een tijd van 1.58.23 en bleef daarmee 0,20 secon de onder haar oude tijd van 1.58.43, die zij op 6 juli realiseerde tijdens de Pan-Amerikaan- se spelen in San Juan. De Verenigde Staten won zowel bij de dames als de heren de tro fee. Cynthia Woodhead werd met haar wereldre cord de vedette van de eerste wereldbekerwed strijden. Haar Amerikaanse landgenote Mary Meagher vestigde een Amerikaans record op de 100 meter vlinderslag 59.71. Ze bleef daarmee 25/100e seconde boven het wereldrecord van de Oostduitse Andrea Pollack: 59.46. De tijd van Meagher betekende wel de beste wereldsei- zoenprestatie. Enith Brigitha was op de 100 me ter vlinderslag met 1.02.75 wel erg snel, maar ze kwam niet verder dan de vierde plaats. Bri githa en Monique Bosga hadden een fors aan deel in de overwinning van de Europese ploeg op de 4x100 meter wisselslag in 4.16.69. Tenslotte sneuvelde er ook nog een Europees record. De Zweed Par Arvidsson zwom de 4x100 meter wisselslag in 54.33. Het oude Euro pese record stond met 54.61 op naam van de Oostduitser Roger Pyttel en het wereldrecord is in handen van de Amerikaan Joe Bottom met 54.18. De tijd van Arvidsson betekende wel de beste wereldseizoenprestatie. De eindstand: 1. Verenigde Staten 258 punten (medailleverde- ling: 17x goud, 6x zilver, 3x brons); 2. Europa 209,5 (4-8-5); 3. Canada 192 (3-6-4); 4. Zweden 168,5 (2-4-4); 5. Australië/Azië 142 (2-3-2); 6. Sovjet-Unie 107 (0-1-5); 7. Japan 94 (0-1-4); 8. America 79 (2-0-1). Universiade Annelies Maas heeft zich op de eerste dag van de Universiade te Mexico Stad gekwalificeerd voor de finale van de 100 meter vrije slag. De zwemster uit Wageningen won haar serie in 59,37 seconden, en zette daarmee de concurren tie op ruime achterstand. Ook Berber Kamstra plaatste zich met een tijd van 1.01.21 voor de fi nale op de 100 m. De Nederlandse dames waren ook succesvol op de 4x100 meter wisselslag. Zij wonnen hun se rie in 4 minuten 32,19 seconden. ADVERTENTIE geld en goede raad DEN HAAG In het Sport- fondsenbad van Amersfoort worden zaterdag de halve fi nales afgewerkt van het toer nooi om de KNZB annex Sportbondsenbadbeker. De poule-indeling hiervoor is: Poule A: AZC Alphen, Zian- /Vitesse, Neptunus Arnhem en de winnaar van de herkan sing in Zeist, die gespeeld wordt. Poule B: VZC/Ritmees-, ter, HZC/De Robben, De Zijl/LGB en de winnaar van de herkansing in Arnhem. DIVONNE-LES-BAINS De Belg Jan Bogaert heeft giste ren de proloog van de Ronde van de Toekomst gewonnen. In de korte tijdrit eindigde Said Goessainov uit Rusland op de tweede plaats. De Belg Bogaert won de tijdrit over 4200 meter in 5 minuten 45,23 seconden. Wies van Dongen was met een zesde plaats de beste Nederlander. ONTARIO Bobby Unser heeft de 500-mijlsrace van Ca- lifornië, de evenknie van het vermaardere IndiaAapolis, ge wonnen. Unser reed in een Penske pc 7 en legde de af stand af met een gemiddelde snelheid van 234.872 'tilometer per uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13