Bert Oosterbosch een nieuwe vedette Drama voor Cees Stam Borrias en Knibbeler herkansing DEBUUT LEIDT TOT WERELDTITEL OP ACHTERVOLGING NEC en FC Twente klagen arbiter Van Dijken aan Amritray bespaart Connors energie Bayern finalist PORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 PAGINA 9 AMSTERDAM Het sprookje werd werkelijkheid. Bert Oos terbosch, die zich vorige week toch maar had laten overhalen in te schrijven voor de achter volging bij de beroepsrenners, reed uit het niets ineens naar de wereldtitel. Na eerst de ver maarde Belgische klassieker- koning Roger de Vlaeminck te hebben uitgeschakeld, gaf de net 22 jaar geworden Eindho- venaar ook de befaamde ex- wereldkampioen Francesco Moscr geen schijn van kans. „Checco" moest erkennen dat een nieuwe vedette was opge staan. Eerlijk gaf de Italiaan toe: „Hij is een groot wereld kampioen". Bert Oosterbosch zelf bleef nuchter onder al het eerbetoon. Terwij] zijn verloofde Maqan Bik die vori ge week zaterdag tijdens de wegwedstrijd om de damestitel twaalfde was geworden en zijn moeder tranen van vreugde schreiden, liet de neo-prof na zijn ongelooflijke debuut alles maar gelaten over zich heen gaan. Er ontging hem echter niets. Dat bleek, toen zijn steun en toeverlaat, ploegleider Peter Post. uitriep dat hij nog wel even tijd had voor de huldiging zou beginnen. Rustig reageerde de nieuwe wereldkampioen: „Nee, dat moet nu meteen. Ze hebben het net afgeroepen" Eerlijk vertelde hij bijzonder nerveus te zijn geweest. „Je kunt die grote mannen nooit ver trouwen. Het ene ogenblik is het niets en dan rijden ze alles". Gisteravond hoefde Ooster bosch daarvoor niet bang te zijn. Moser mocht dan wederom lek rijden en zijn tegenstander tot een tweede start dwingen (het gebeurde overigens in dit toernooi niet minder dan drie keer), het maakte voor Oosterbosch allemaal niets uit. „Ik had er geen probleem mee dat Moser lek reed. Voor mij was het misschien zelfs beter". Het woordje misschien komt steeds weer terug. Begrijpelijk want niemand weet nog waar de grens van zijn mogelijkhe den ligt. Oosterbosch was overigens niet de enige Ne derlander die iets had te vieren. Ook de voor een uitzendbureau rijdende Herman Ponsteen beklom het podium. Na in de halve finale ver loren te hebben van Franceso Moser na twee kilometer had Ponsteen nog een kleine voorsprong kwam de man uit Nijverdal in het gevecht om de bronzen medaille fantas tisch terug. Ponsteen: „Die tweede start in de race tegen Moser deed me de das om. Mijn arm (hij heeft onlangs een ellepijp gebroken) deed door het rukken aan het stuur te veel pijn. De dokter heeft me voor de strijd om de derde plaats dan ook een injectie gegeven om de pijn te verdoven". Dat hielp duidelijk. Vanaf het startschot bezorgde Ponsteen zijn Belgische rivaal een kleine achterstand. Een kilometer voor het einde kwam De Viae- H,<.1TWnl.o!ekenh 'eruK'maar de alles seve": Met bloemen, gouden medaille en regenboogtrui neemt wereldkampioen achtervolging Bert de Twentenaar had op de eindstreep nog 0,45 Oosterbosch de hulde van het publiek in ontvangst. seconde over. Voldoende om zich te laten hul- digen Tot groot genoegen van alle vertegen- men dat het petje met de firmanaam nergens want het professioneel benaderen van de be- woordtgere van het uitzendbureau die tijdens meer was te ontdekken. roepswielerzaken wordt in de ploeg van Pe- de huldiging echter tot de pntdekking kwa- Bert Oosterbosch kende dat probleem niet, ter Post uitstekend beheerst. Het veroveren van de regenboogtrui kwam voor Post niet als een verrassing. „Het is een klassevent. Hij kan ongelooflijk hard op één tempo door gaan". Inderdaad was dat het grote verschil met de andere tijdrijders. Waar Moser, De Vlaeminck en ook Ponsteen in hun race minder goede ogenblikken kenden en op het zadel gingen schuiven, ging-Oostei-bosch maar door, rijden de op een verzet van 55 x 16. Na zich op snel heid te hebben getrokken, liet hij het tempo geen moment zakken. In de finale tegen de Italiaan moest hij overigens voor het eerst een achterstand wegwerken. In eerste instantie werd de strijd afgebroken omdat Moser op de flinterdunne, nauwelijks honderd gram we gende bandjes de lucht weer eens hoorde weg- fluiten. Opnieuw gestart liep de favoriet voor het goud weg. Na een tweetal kilometers be sprong Oosterbosch echter zijn prooi. Vanaf dat moment had Moser niets meer te vertel len. De tijden spraken boekdelen: 6.09.45 om 6.12.13 min. Het beklimmen van het erepodium was er verder voor de Nederlandse vertegenwoordi gers niet meer bij. Enerzijds omdat de Oranje klanten op de gisteravond af te werken on derdelen al waren uitgeschakeld, anderzijds omdat de duels op de sprint voor profs niet ver genoeg waren gevorderd om tot een eind stand te komen. Oud-wereldkampioen Leijn Loevesijn, die na jaren afwezigheid tot een come-back besloot, haalde in ieder geval de kwartfinales. De tegenwoordig in het Noord hollandse Opmeer wonende renner had geen enkele moeite met Hiroshige Okubo. De Ja panner was inderdaad een van de zwakkere broeders want ook in de herkansing kwam hij er niet aan te pas. Bij de laatste acht sprinters bevinden zich naast Loevesijn de Japanners Nakano, Takahashi en Fujimaki de nieuwe tegenstander van Loevesijn de Belgen De- jonckhere en Vaarten, alsmede de Westduitser Berkman en de snelle Turini uit Italië. Tandem Geen Oostduitsers dus. Die regeerden bij de amateurs. Dat ondervonden onder meer Lau Veldt en John van Zeyderveld, die samen de tandem bemanden. Hun tegenstanders Rei- mann-Giebken bleken veel te snel. De her kansing leek voor de Oranje-coureurs uit komst te brengen, maar na een vlotte zege op de Engelsen Sinnerton-Tinaley ging het tegen 4e Fransen Cahard-Depine mis. Bij de ploegenachtervolging was het weer het gebruikelijke Oosteuropese „onderonsje". Bij de eindstrijd bleef Oost-Duitsland voor de zoveelste keer Rusland voor. Na een span nende strijd kwamen de volgende cijfers op het scorebord: 4.29.02 om 4.29.43. Het was niet de beste prestatie van de Oostduitsers. In de halve finales was al eens 4.28.36 gescoord. Derde werd verrassend genoeg Italië, dat Tsjechoslowakije net voorbleef. PETER VAN PUTTEN Overige uitslagen: ploegenachtervolging: om de derde plaats: 1. Italië 4.30,35; 2. Tsjechoslowakije 4,30,74. Fina le: 1. Oost-Duitsland 4.29.02: 2. Rusland 4.29.43. Eerste serie profstayers: 1. Bruno Vicino (Ita) gangma ker Dagnoni 50 km in 40.40,46; 2. Wilfried Peffgen (Wdl) Durst op 40 meter; 3. Fred Rompelberg (Ned) Sta kenburg op 120 meter; 4. Meinrad Vögele (Zwi) Lugen- buhl op 260 meter; 5. Cees Stam (Ned) Walrave op 380 meter; 6. Horio Sugata (Jap) Suto op 1 ronde. per uur); op 1 ronde; 2. Patrick Sercu (Bel) Meulemann; i kwa' NIJMEGEN De besturen van FC Twente en NEC hebben een officiële klacht ingediend bij de scheidsrechterscommis- sie van de _KNVB naar aanleiding van arbiter Henk van Dijken. Beide clubs willen dat Van Dijken voorlopig op non-actief wordt gesteld. Woensdagavond floot de Groningse arbiter het duel tussen de twee ploegen in het Diekmanstadion in Enschede. Tijdens die ontmoeting, die door de FC Twente met 21 werd gewonnen, gaf hij gele kaarten aan Aad Kila van FC Twente en Eugene Marijnissen van NEC. Maar tevens stuurde hij Hallvar Thoresen van de thuisclub en Jos Hendriks van de bezoekers vroegtijdig het veld uit. Bovendien keurde hij volgens velen een doelpunt van .FC Twente ten onrechte af en schonk hij volgens de leiding van de Nijmeegse club FC Twente de overwinning door in de laatste rpinuten de thuisclub een strafschop te geven. Bij NEC voelt men zich bestolen door de arbitrage van Van Dijken. Zowel FC Twente als NEC hebben de KNVB om een mondelinge behan deling van de gebeurtenissen van woensdagavond gevraagd. Het gaat daarbij niet alleen om de gele en rode kaarten, die hij uit reikte, maar de leiding van Van Dijken als geheel vond men zo slecht dat mep die bij de KNVB nader wil toelichten. NEW YORK Tom Okker heeft het niet lang uitgehou den tijdens de open Ameri kaanse tenniskampioen schappen op Flushing Mea dows. In de eerste ronde ver loor de Nederlander in vier sets van de Amerikaan Pe ter Flemming: 7-6, 6-4, 0-6, 6- 3. Flemming had niet veel plezier van zijn zege, want enige uren later werd hij uitgeschakeld door de Chi leen Jaime Fillol. Met 6-1, 5- 7, 6-2, 6-2 was de zaak beke ken. Verrassend was de nederlaag van de Pool Wojtek Fibak. Te gen de betrekkelijk onbekende Fransman Vannick Noah slaagde Fibak er zelfs niet in ook maar één set te winnen: 6- 6-4, 7-6. Jimmy Connors mocht van geluk spreken dat Vijay Amritray na twee sets opgaf. Connors had weliswaar de eerste twee sets gewonnen, maar met behoorlijk veel moeite. Eerst had hij een tie break nodig om op 7-6 te ko men, daarna wist hij de beslis sing een fractie eerder te for ceren, 7-5. Dat de Indiër de baan afstapte bespaarde Con nors heel wat energie, die hij in de rest van het toernooi hard nodig zal hebben. Bij de dames was Sue Barker de enige speelster van naam die haar racket vroegtijdig kon opbergen. Tegen de Ameri kaanse Barbara Potter was het aanvankelijk een gelijke strijd. Potter won de eerste set met 6- 2, Barker kwam daarna terug met een winst van 6-4. In de beslissende set kwam de blon de Engelse er niet meer aan te pas. Ze won slechts een game. Renee Richards speelt de laat ste tijd in de anonimiteit. De transsexueel, die de gemoede ren zo langdurig bezighield, heeft na haar gewonnen strijd om in damestoernooien te mo gen uitkomen, met wisselend succes partijen gespeeld. Op Flushing Meadows voegde ze zich bij de groep speelsters die naam heeft gemaakt met pres taties. Renee Richards plaatste zich namelijk voor de derde ronde, waarin onder andere ook Virginia Wade, Billie Jean King, Wendy Turnbull en Chris Lloyd zijn te vinden. De Zuidafrikaanse Yvonne Ver maak moest er in drie sets aan geloven: 6-2, 2-6, 6-4. Belangrijkste uitslagen: Heren enkel spel. tweede ronde: John Llovd (GB)Paul McNamee (Aus) 57 7 5 76 76; Jimmy Connors (VS) Vijay -Amritraj (Ind) 7—6 7—5 (Am- ritraj geeft op); Stan Smith (VS) Russell Simpson (NZ) 6—2 6—1 6—3; Vannick Noah (Fra)—Wojtek Fibak (Pol) 6-4 6-4 7—6; Eddie Dibbs (VS)—Gene Malin (VS) 6—1 1—6 7— 5 6—2; Jaime Fillol (Chi)—Peter Fle ming (VS) 6—1 5—7 6—2 6—2. Dames enkelspel, tweede ronde: Wendy Turnball (Aus)—Maria Fer nandez (VS) 6—4 6—2; Renee Ri chards (VS)Yvonne Vermaak (ZAf) 62 26 64; Virginia Wade (GB)—Janet Newberry (VS) 6—3 6— 2; Barbara Potter (VS)—Sue Barker (GB) 6—2 4—6 6—1; Chris Lloyd (VS)—Joanne Russell (VS) 6—0 6—2. BLED Hette Borrias en Karei Knibbeler hebben zich op de tweede dag van de wereldkampioenschap pen roeien via de herkansin gen geplaatst voor de halve finales van de skinummers. De reserve-roeisters, Michel le Parmentier en Nelleke Donkervoort, ingeschreven bij de dubbeltwee, misten de eindstrijd net. Tijdens het mini-program- ma van acht herkansingen, dat gisteren op het meer van Bied werd afgewerkt, waren de tribunes nog schaarser» bezet dan tijdens de series van de dames en de lichte roeiers van donderdag. Een derde plaats in de herkan singen was in alle gevallen voldoende om over te gaan naar de halve finales. De plaatsing van Hette Borrias in de halve eindstrijd is geen mo ment in gevaar geweest. Na vijfhonderd meter lag de Orca-roeister in tweede positie achter de Canadese Anorea Schriener en voor de Russin Anna Kondrasjina. De Britse Beryl Mitchell, die tijdens de Rotsee regatta in Luzern twee keer duidelijk voor de Neder landse was gefinished, was vierde. Ze lag halverwege de race bijna een lengte op Kon drasjina achter en was vrijwel kansloos. Op ruime afstand volgde de Ierse Frances Cryan. Anórea Schriener had teveel van haar krachten ge vergd. Zij kon de slotaanval van Kondrasjina niet pareren. Ook Hette Borrias was eerder moeiteloos het Ierse meisje ge passeerd. Madrid Bayern München heeft gisteravond door een overwinning van 21 op Real Madrid de finale bereikt van het Bernabeu-toernooi. De Westduitse doelpunten werden gemaakt door Klaus en Ru- menigge. Voor Real doelpuntte Juanito. Vanavond wordt de tweede wedstrijd gespeeld, die tussen Ajax en AC Milan. De winnaar komt morgen uit tegen Bayern. Rummenige maakt het tweede doelpunt voor Bayern. De „vlucht" van Reals linksachter Camacho komt te laat. AMSTERDAM Het voor Neder land grootste drama tijdens de we reldkampioenschappen wielrennen op de baan speelde zich gisteren voor een handjevol publiek af in de och tenduren. Cees Stam, de gedoodverf de favoriet vóór het goud bij de be roepsstayers, ging in de als een ver plicht nummer beschouwde serie op afschuwelijke wijze af. Na in de tweede positie te zijn gestart, moest ■A jjde viervoudige wereldkampioen bij de eerste de beste tempoverhoging di rect naar de achterhoede en raakte daa[ herhaaldelijk van de rol los. Geen moment slaagde hij erin de indruk te wekken de opgelopen achterstand te kunnen goedmaken. De uiteindelijk behaalde vijfde plaats - de voorlaat ste - betekende een voorlopige uit schakeling. Voor Stam restte - voor het eerst in zijn lange inis loopbaan - nog slechts de weg naar de finale eid via de herkansing. Gezien de daar te ver wachten tegenstanders mag worden aangeno men, dat de 33-jarige Zaandammer deze tus- hO' senronde zal overleven. Toch is de strijd om re de wereldtitel voor hem voorbij. Bestormd door twijfels besloot Cees Stam na zijn fatale serie de hulp in te roepen van gangmaker Noppie Koch, die Nederlands tweede kans hebber, Martin Fenix, dit toernooi uit de wind moet houden. Het was een actie die door Bru no Walrave, de gangmaker van Stam, met ge mengde gevoelens werd begroet. Cees Stam was echter bereid dat risico te ne men. „Dit is een afgang zoals ik nog nooit heb beleefd, waarvoor ik eigenlijk ook altijd bang ben geweest. Ik begrijp er echter niets van. Ik had totaal geen macht, kon niets. Nu wil ik weten hoe dat komt, of het aan mij ligt. Daar om wil ik onderzoeken of het met een andere gangmaker wel gaat." Het waren duidelijke teksten. Hoewel de Zaandammer niet' zo ver ging zijn gangmaker te beschuldigen hem' op zettelijk in moeilijkheden te hebben gebracht, konden zijn woorden aan de andere kant moeilijk worden mis verstaan. Voor het ge vaar dat Bruno Walrave hem uit rancune eventueel in de nog te verrijden finale minder goed zal helpen, deinsde Stam niet terug. Het antwoord op die vraag zal Cees Stam ech ter toch alleen maar kunnen ontdekken ach ter de brede rug van Walrave. Heel laat gis teravond werd bekend dat Noppie Koch na overleg met Martin Fenix had besloten niet op het verzoek van Cees Stam in te gaan. Een uitstekende beslissing, want in het andere ge val zou de verstandhouding tussen de gang makers ongetwijfeld geweld zijn aangedaan. Voor Cees Stam is het besluit van Koch waar schijnlijk dodelijk. Er mag niet worden ver wacht dat hij mentaal hard genoeg zal zijn om onder de huidige omstandigheden succesvol terug te vechten. Mf,v?n« bewees achter gangmaker Noppie Koch de grote favoriet te zijn voor de we- reldtitel bij de profstayers. Nederland zal het vanavond dan ook moeten hebben van Martin Fenix, die geheel aan de verwachtingen beantwoordde en knap de tweede serie op zijn naam bracht. De 29-jarige Nederlandse kampioen bleef onbedreigd. De tweede Nederlander die zich rechtstreeks in de finale reed was Fred Rompelberg. Terwijl Stam in moeilijkheden verkeerde, gleed de Limburger soepel door de kwalificatie. PETER VAN PUTTEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9