De wielerprof is vogelvrij Keetie van Oosten heeft geen zin meer Amfetamines, anabolen en cortisonen bedreigen gezondheid LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 PAGINA 21 AMSTERDAM Het naderende afscheid - hopenlijk vanavond met een strijd om de gouden me daille op de achtervolging in het Olympisch Stadion in het kader van de wereldkampioenschappen - stemt haar niet triest. Voor Kee tie van Oosten-Hage, die het da- meswielrennen enig aanzien heeft gegeven, heeft deze tak van sport nog maar weinig te bieden. De spanning is er af. Alleen de wed strijden die de laatste tijd in Amerika worden uitgeschreven, oefenen nog enige aantrekkings kracht uit. Zij is evenwel niet van plan zich voor tien wedstrij den per jaar echte grote opoffe ringen te getroosten. „Ik heb geen zin meer in dat verplichte num mer, om elke dag na mijn werk op te fiets te klimmen en 60 km. te trainen. Het gaat me tegen staan. Daarom is het goed nu te stoppen". Een markante sportvrouw verdwijnt daar mede van het toneel. Vinden in het alge meen de door de dames op de racefiets ge leverde prestaties weinig weerklank, het optreden van Keetie van Oosten-Hage mag ais een uitzondering worden beschouwd. Haar vijf behaalde wereldtitels hebben daartoe uiteraard hun steentje bijgedragen. Belangrijker nog is haar doorgaans strijd bare opstelling in zaken waar principes mee zijn gemoeid. Wanneer het in haar ogen noodzakelijk is, verzuimt zij niet de konsekwentie te trekken als zij de mening is toegedaan dat er iets onrechtvaardigs plaats heeft. n d; Geen feministe en z o'tal Toch vind* deze lerares handwerken uit Kloe- tinge bij Goes niet dat zij tot de feministen enia moe* worden gerekend. „Ik kan heel veel ac- J cepteren. Ik word ook niet gauw boos. Maar J als ik erg ver word gedreven, dan is er met mij eens problemen. Bovendien is het sfeertje bin nen zo'n ploeg heel anders dan bij mannen waar problemen worden uitgesproken en ver geten. Het doet Keetie van Oosten-Hage allemaal niet veel. Zij blijft de pure individualiste die rustig haar eigen gangetje gaat. „Ik ben er aan gewend. Als je een keer te veel wint en je komt de verlie zer tegen dan draait ze haar hoofd om! Zien ze je soms niet eens staan. Dat is ook de voornaamste reden waarom ik naar Amerika ben gegaan. De jaloezie is hier zo groot!". In de veertien jaren dat Keetie van Oosten-Hage in het internationale aanvankelijk niets voorstel lende peleton mee heeft gehuppeld, is er veel ver anderd. „Het dameswielrennen is in de breedte sterker geworden. Niet alleen in ons land, maar ook bijvoorbeeld in Amerika. Als je ziet hoe sterk die meisjes in eigen land zijn dan is het verwon derlijk dat er nu tijdens de mondiale titelstrijd zo weinig wordt gewonnen". Nu gezellig trimmen De plannen om een streep te zetten onder haar flonkerende carrière - ondermeer vijf wereldti tels en 26 nationale kampioenschappen - be staan al een poosje. „Twee jaar geleden had ik er al genoeg van. Omdat mijn sponsor toen be sloot nog twee jaar door te gaan heb ik om die man een plezier te doen nog even doorgezet. Maar nu is het echt mooi geweest. Ik zal nog wel een beetje blijven fietsen, maar dat is meer gezellig trimmen. Om niet te vet te wor den. Gewoon gezellig fietsen, samen met mijn man". Een ontwikkeling die haar besluit wellicht heeft versneld is ook het gedrag van andere wielren- sters. „Het is niet meer zo als vroeger. Naast de af gunst wordt er tegenwoordig gevloekt en geschol den. Dan vraag ik me af waarvoor dat nu allemaal moet. Het was vroeger allemaal veel gezelliger. Dan kon je met de anderen na afloop nog eens la chen en een pilsje drinken". De oude garde is er evenwel niet meer. Keetie van Oosten-Hage vreest dat met het toenemen van de populariteit het aanzien van het dames wielrennen minder zal worden. Toch beschouwt zij het elkaar niets meer gunnen niet als een teken van professioneel met de sport bezig zijn. „Het is niet goed als er wordt samengespannen. Maar nogmaals, ik kan me er niet te druk om maken. Zelfs die strijd om de gouden plak zaterdagavond op de achtervolging doet me nog maar weinig. Ik ben nu zover dat ik aan een fijne vakantie ga den ken. Dat is er 's zomers nooit bij geweest. Natuur lijk heb ik aan het wielrennen veel prettige din gen overgehouden, die reizen bijvoorbeeld, maar ik zal het wielrennen als sport beslist niet mis sen" PETER VAN PUTTEN rz!'iVALKENBURG Vori ge week zat sportmin- nend Europa opnieuw In si urenlang aan de beeld- ziivj buis gekluisterd om kennis te nemen van de inspanningen van de wielrenners die meedon gen naar de wereldtitel op de weg. In het Lim burgse land was een parkoers uitgezet van 16 kilometer, dat door de beroepsrenners zeven tien keer moest worden genomen. Een uitge kiend traject met een hoge moeilijkheidsgraad om het de deelnemers htej maar zo lastig mogelijk te maken. De veel ton- ind4 gen los makende gouden n h| race van Jan Raas sprak dol zeer tot de verbeelding, Het is echter een kuns tmatig instandhouden van de heroiek. Wie wat dieper graaft in de wie lersport ontdekt dat de glans van de gouden plak dikwijls minder mooi is dan algemeen wordt gedacht. De vraag is langzamerhand zelfs gerechtvaardigd of een stel uitstekende sportmensen niet bezig is hun lichaam op afschuwelijke wijze te vernie- i len. In de door vooral de com- mercie in gang gezette jacht op is bijna alles ge- Sterker dan geen land meer te bezeilen. Dan zeg ik keihard waarop het staat en daar doen ze het dan maar mee". Hoewel zij oogt als een gezellige babbelaarster is Keetie van Oosten-Hage toch geen type met wie het altijd gemakkelijk werken is. Haar positie in de selectie is dan ook herhaaldelijk onderwerp van discussie geweest. De nu 30-jarige Keetie.van Oosten-Hage is gewend haar eigen weg te gaan. Daardoor heeft zij zich op haar geheel eigen wijze voorbereid op de nu nog lopende baantitelstrijd. Terwijl de Oranjeselectie in een trainingskamp in Frankrijk zat verkoos de Zeeuwse een verblijf in Amerika. De nationale concurrentie is niet gebukt gegaan onder haar afwezigheid. Hoewel iedereen die met het dameswielrennen te maken heeft veel respect heeft voor de nog altijd regerende baan- kampioene is zij niet echt geliefd. Heel arider sfeertje Dat kan eigenlijk ook niet, want een sport vrouw die veel wint staat in de belangstelling en dat geeft met name bij vrouwen toch wel Op een traject zoals dat van afgelopen weekeinde tijdens de wereldtitelstrijd in Valkenburg, waar hoge eisen worden ge steld aan de fysieke mogelijkheden van de coureurs, wil nog wel eens naar een verboden middel worden gegrepen. nog een niet onderzocht mon ster van de vorige keer. dan is het vrij eenvoudig te constate ren. of er sprake is van een malig gebruik dan wel van een herhaald consumeren. Toch gaan inmiddels steeds meer stemmen op de doping problemen anders te benade ren. Moet het nemen van sti mulerende middelen door sportmensen die hun sport als vak beoefenen niet worden vrijgelaten? Moet het sport- medische instituut van de overheid, dat kennelijk over enige tijd wordt geraliseerd, zich vooral met dopingcontro les bezighouden, dan wel het centrum worden waar voor lichting wordt gegeven en de profsporters om de twee maanden wordt duidelijk ge maakt hoe het met hun licha melijke, respectievelijk geeste lijke gezondheid staat? Het niet weten wat er exact ge beurt is één van de meest ver werpelijke zaken. De UCI heeft dat overigens - de eer lijkheid gebiedt dat te zeggen - ook ontdekt. Prof.dr. M. Mon- tanaro heeft aangekondigd dat er een voorlichtingsboek zal verschijnen. Het gewicht van dit onderwerp is zo zwaar, dat is gewacht tot het moment waarop een sponsor is gevon den om de kosten te dragen Over hypocrisie gesproken! Meer slachtoffers Door alle voorvallen wordt steeds benadrukt dat de profwielrenner - al zou hij zijn trainingsschema en me thodiek ook best eens mogen aanpassen - meer een slacht offer dan een boosdoener is. Een sportman in een leefkli maat waar van oudsher het gebruik van stimulerende middelen opgang heeft ge maakt. ver voordat er van sportgeneeskunde sprake was. Overigens is men in Neder land hard op weg om de ach terstand in te halen. Dat kan rustig worden gesteld. Artsen als Hein van Opstal en Ron Schattenberg, om er maar eens een paar te noemen, beseffen uitstekend, waarmede zij bezig zijn, maar zijn toch in vele ge vallen ook machteloos. Begrijpelijk, want de film is niet eenvoudig terug te draaien. Dat wordt nog eens onderstreept wanneer wordt gekeken naar „geschiedenis". Begonnen is met het grijpen naar amfetamines. Daarna zijn de anabolen aan de beurt ge komen, terwijl tevens de corti sonen hun intrede hebben ge daan. Steeds wanneer in de la boratoria een middel kan wor den opgespoord wordt weer iets nieuws genomen, al kan worden gesteld, dat vooral sinds het controleren volgens de zogenaamde in Londen in- twikkelde verfijnde techniek van massa-spectonometrie me thode de mogelijkheden voor de gebruikers geringer zijn ge worden. Wat doen middelen? Wat doen de middelen nu al lemaal? In het kort samen gevat kan onder meer het volgende worden gesteld: de amfetamines zijn een directe stimulans voor het centrale zenuwstelsel. Er kleven tal van bezwaren aan het ge bruik van deze stoffen, ver slaving behoort tot de moge lijkheden, maar toch zouden vele renners zich wel eens gelukkig prijzen wanneer het bij amfetamine zou zijn gebleven. PETER VAN PUTTEN. Aan de anabole steroiden kle ven andere bezwaren. Ricky Bruch, de bekende Zweedse atleet - het is natuurlijk bela chelijk om te denken dat al leen wielrenners dit soort mid delen gebruiken - heeft inder tijd opzien gebaard met zijn verklaringen waardoor voor het eerst naar buiten is geko men dat de spierversterkende middelen invloed hebben op het voortplantingsmechanis- me. Ongezonde gewichtstoena me, een negatieve stikstofba lans blijken eveneens bekende verschijnselen. Ook puisten kunnen als bijwerking regel matig voorkomen. Het „voor deel" van het gebruiken kan zijn,/le mogelijkheid langer te kunnen doorgaan omdat het middel voorkomt dat vooral de eiwitten voortijdig in het li chaam worden afgebroken. Gevolgen onbekend Het tenslotte grijpen naar cortisonen is helemaal af te raden. Alle gevolgen zijn niet bekend, maar wel staat vast dat het evenwicht bin nen het lichaam aanzienlijk wordt verstoord. Weliswaar krijgt gebruiker niet meer het alarmsignaal van „ik ben nu kapot en moet stop pen", maar er gebeurt meer. Cortisonen verlagen de weerstand. Dat kan zich weer uiten door een toene mend aantal puisten op het achterwerk, infecties, een slechte wondgenezing, en volgens de onderzoeker zelfs leiden tot ontkalking van de botten en tot suikerziekte. Gezien al deze gevaren is-het buitengewoon gelukkig dat de laboratoria zo ver zijn, dat de meeste stoffen kunnen worden opgespoord al weet iedereen dat dit probleem daarmede niet is opgelost. Wanneer de werksituatie niet wordt aange past en er geen voorlichting komt, is het niet onmogelijk dat een topsorter noodgedwon gen „andere wegen" zal in slaan. De volgende stap zou dan kunnen zijn een gebruik van stemmingsbepalende mid delen. Hoewel er grote ge heimzinnigheid wordt be tracht, zouden volgens de ver halen, met name de Oostduit sers op dit gebied vorderingen boeken. Daar zou worden ge streefd onder goede begelei ding te komen tot moraalver- hogende effecten. Het kan wellicht verantwoord zijn, maar dan moeten de bijwerk ingen wel worden uitgescha keld! Enkele voorbeelden daarvan? Droge mond, duize ligheid, leverbeschadigingen, impotentie, negatieve werking op de ogen en agitatie! Gezonde verstand Gelukkig overheerst bij vele profs en zeken de Nederland se beroepswielrenners het gezonde verstand. Zij trach ten met behulp van vitami nes de door hun sport ont stane tekorten te bestrijden. Met name de multi-vitami- nepreparatcn A, D en E, zou den in trek zijn. Met het ne men van een overdosis van deze vitaminen komt er weer een ander naar effect te voorschijn. Vitamines, die in water oplosbaar zijn raakt iedereen gemakkelijk kwijt. Met vitamines die in vet oplossen ligt dat anders. Dat afbrekingsproces is in gewikkeld en blijft niet zon der gevolgen voor onder meer het maag-darmkanaal. Het klinkt allemaal negatief Toch blijft het profwielrennen een geweldige sport. Alleen zal het voor een goede benadering beter zijn voortaan te spreken over een vak. Dan kunnen de uitgangspunten tenminste worden aangepast. Alleen zal het nog wel even duren voor dat het gigantische legioen liefhebbers dit verschil juist weet te interpreteren. Tot zo lang dreigt de wielerprof vo gelvrij te blijven. Ook in de strijd om de wereldtitels, zoals die de afgelopen dagen werd afgewerkt. ooit is de competitie oneerlijk Gedwongen door de vaak té talrijke en té lange koersen, de koude, de slopende hellingen van de bergmassieven en de overvolle agenda's, grijpen de renners, en vooral de profs die dus een vak beoefenen naar middelen liefst onbekend van de steeds groter wordende lijst van verboden stoffen. Medica menten die bij onjuist gebruik gevaarlijk zijn voor de gezond heid Besef dringt door Gelukkig dringt dit besef bij de coureurs- steeds meer door. Velen hebben inmid dels uitstekende contacten met een dokter die hen bege leidt. Maar ook dat betekent geen oplossing van de pro blemen, zoals onlangs in de affaire-Joop Zoetemelk is gebleken. Op het moment dat een prof positief wordt bevonden, wordt hij boven dien pas echt vogelvrij ver klaard. Niemand rept over de oorzaak van de ellende, maar bijna ie dereen staat wel klaar om met een beschuldigende vinger in de richting van. de betrapte at leet te priemen en strafmaa tregelen te nemen. Het ont breekt er eigenlijk alleen nog maar aan, dat de gebruiker of ficieel aan de schandpaal wordt genageld. En dan te be denken. dat hij eigenlijk voor al het slachtoffer van zijn slechte vaak onmenselijke werkomstandigheden is. Hoezeer de renner in deze moeilijke strijd alleen staat, is vorige week nog eens aange toond, tijdens een door de UCI uitgeschreven doping-congres. Onder leiding van de voorzit ter van de medische commissie van de UCI, prof.dr. M. Mon- tanaro, alsmede hoog in de rangen opgeklommen officials als de Pool M. Jekiel, de Tsjech M. Slavik en de Itali aan Pacciarelli was een bijeen komst gerealiseerd waarvoor alle betrokkenen zich zouden moeten schamen. Prof.dr. Montanaro slaagde erin een indrukwekkende reeks ge meenplaatsen aaneen te rijgen. Al of niet bewust - gevreesd moet zelfs worden voor het eerste - heeft hij alle harde kernen van het dopingpro bleem vermeden. Zelfs op de uitstekende vragen van de voorzitter van de medische commissie van de KNWU, dr. Lon Schattenberg is niet inge gaan. Overdosering Laatstgenoemde vroeg on der meer of er niet gestreefd moet worden naar zoge naamde kwantitatieve analyse van de urinemon sters teneinde te kunnen ontdekken of er sprake is van overdosering. In dat laatste geval zou er inder daad alle reden toe zijn om de lijst met meer dan dertig verboden middelen in ere te houden. Het probleem is echter dat veel van deze verboden stof fen door de geneesheren wor den voorgeschreven om een patiënt gezond te maken. Met andere woorden, zieke renners mogen niet worden geholpen. Wanneer een bekend coureur last heeft van een accute bron chitisaanval, dan kan hem geen cortisone worden voorge schreven. Er wordt dus rustig doorgegaan de therapeutische dosering en misbruik over één kam te scheren. Voeg hier ook nog eens aan toe dat er grote verschillen van inzicht bestaan tussen de medisch-ethische alsmede de juridische kant van de zaak en het web waarin de profwielrenner zit gevangen is compleet. Niet waterdicht Nu zou dat allemaal mis schien nog niet zo erg zijn, wanneer de controles gega randeerd waterdicht zijn. Helaas moet herhaaldelijk het tegendeel worden gecon stateerd. Trouwens het sy steem zou ook best eens op de helling mogen. Tot op he den worden de prijswin naars en een tweetal door het lot aangewezen coureurs (wie het zijn is van tevoren soms al bekend; red.) voor controle opgeroepen. Het zou wellicht beter zijn tij dens elke koers willekeurig twaalf renners - ook de af- stoppers die zich voor de kopman volledig hebben leeggereden! - een plas te la ten inleveren. Van deze twaalf monsters zou den er drie kunnen worden onderzocht, terwijl de negen andere zouden moeten worden bewaard. Wanneer bij eea vol gende controle iemand positief zou zijn en er staat van hem Zo veel pillen zal een coureur nog niet tot zich nemen, maar het grote1 aantal beschikbare, deels nog moeilijk of niet op spoorbare arsenaal preparaten schaadt niet alleen het imago van de wielrennerij, maar eveneens de lichamen van de renners.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21