taliaanse Christen democraten cunnen niet angs 18 ie keus: net of zonder iommunisten n- n in jlië heeft weer een regering. Premier Cossiga slaagde er Ikele weken geleden in om in het recordtempo van twee jgen een kabinet te formeren. „Een overgangsregering" erd zijn ploeg meteen genoemd, want niemand gelooft in in lang leven van het gezelschap dat Cossiga bijeen heeft Ibracht. Bij het vertrouwensvotum in het parlement haal- I Cossiga het bij de gratie van de stemonthouding van de icialisten en republikeinen. Communisten, radicalen en lo-fascisten hadden weinig goeds voor de ploeg over. En it biedt, aan het eind van de vakantiemaand augustus, for de toekomst van de Italiaanse politiek een weinig oskleurig beeld. In het zuiden heeft Napels trieste records van verwaarlozing, armoede en kindersterfte. Een straatbeeld dat de grauwe ellende weergeeft. tië mag het opnieuw doen met de in het verleden uiterst labiel )le.ken samenwerking van christen-democraten en enkele aan- trkelijk kleinere partijen (sociaal-democraten en liberalen), die jh voornamelijk in het centrum ophouden. Het krachtige beleid Italië meer dan ooit nodig heeft kan de nieuwe regering on- leiding van Francesco Cossiga dan ook niet voeren. Maar de :ialistische president Pertini, die de vorig jaar na een corrup- ichandaal vroegtijdig afgetreden christen-democraat Leone ift vervangen, is al lang blij dat hij een kabinet heeft dat wel- it de periode tot het najaarscongres van de Democrazia Chris ma kan regeren. Op dat congres moet wederom de vraag aan orde komen, die de DC al jaren verdeeld houdt: is een rege- gssamenwerking mogelijk met de Italiaanse communistische tij, de PCI? ir niet-ingewijden lijkt dat een eenvoudig te beantwoorden lag. Communisten hebben in het Westen nimmer de kans ge ien zich in een landsregering te vertonen en als een dergelij- vertegenwoordiging al ooit een kans krijgt, dan toch in elk ge niet met de normaal gesproken ver van de communistische ilen verwijderde christen-democraten. Maar in Italië ligt dat maal heel anders. De PCI had zich daar al vrij snel na de oor- j ontwikkeld tot een partij die op een heel eigen manier gestal- wilde geven aan het woord van Marx en, of dat al niet verwar- nd genoeg was. werd een jaar of zes geleden de aanzet gege- tot nog een flinke wijziging in de te varen koers, nascita", het partijmagazine van de Italiaanse communisti- e partij had al nauwelijks de reputatie van medium waar de olutie begon, maar het artikel dat er zes jaar geleden van de id van Enrico Berlinguer in verscheen had een boodschap die overal, maar zeker niet in dergelijk partijblad zou wachten. Geïnspireerd door staatsgreep die in Chili een de had gemaakt aan het be id van Salvador Allende, ireef de communistische irman een geladen mani- met als strekking dat de wikkelingen in Chili de PCI tot echte keuzes moesten ingen. Vanaf de oorlog was belangrijkste uitgangspunt de Italiaanse communisten samenleving geweest, ge leerd op socialistische prin- es, echter via democratisch- irlementaire weg bereikt. I doel, zo schreef Berlingu- moest de PCI vanaf dat Iment niet meer in eenzaam gaan nastreven, maar in idgenootschap met andere tijen, hetzij door middel van I gezamelijke oppositie, het- door samenwerking in een ering. vonden naar de Rode Brigades. Diep gewortelde gevoelens van teleurstelling, bitterheid en machteloosheid lagen ongetwijfeld aan die overstap ten grondslag. Hete herfst De verklaring van Berlinguer kwam precies op het moment dat het in de acht jaar oude samenwerking van christen-democraten en socialisten niet meer boterde en dat een samenwerking van DC en de kleine liberale partij ook geen doorslaand succes was gebleken. Bovendien had de „Automne Caldo", de hete herfst, die in '69 alle bestaande Italiaanse records van arbeidsonlusten had achterhaald, de PCI verkiezingswinsten opgeleverd en de concurrentiepositie van de DC verslechterd. De oppositie van de communisten sloeg duidelijk aan in het voorzichtig de-confessio- naliserende Italië. Maart 1975 is vervolgens een belangrijke datum in de parlemen taire geschiedenis van de christen-democraten. De DC congres seerde en het lag voor de hand dat de koers Berlinguer een be langrijk agenda-punt was. Om enigszins serieus het door de PCI geëffende pad te kunnen betreden, was een niet onbelangrijke wisseling aan de top bij de christen-democraten noodzakelijk. De rechtse lijn, die onder leiding van oud-premier Fanfanl in '74 nog met succes de verruiming van de echtscheidingswet had geblok keerd, moest het veld ruimen. Aldo Moro, die zijn sporen binnen de DC ruimschoots had verdiend en die zich als belangrijk par tijstrateeg gematigd progressief had opgesteld, werd partijvoor zitter, gesecondeerd door een nieuwe secretaris Zaccagini (bij Moro's dood volgde deze hem als voorzitter op). iur wijd open Berlinguer hiermee de naar de Democrazia istiana wijd opzette, maak- lij in hetzelfde stuk nog dui- jker door de lijn door te eken naar de volksfrontre- ing van Chili. „Als partijen hun wortels hebben in het elkaar gaan bestrijden, I dat tot botsingen die le- sgevaarlijk kunnen zijn de democratie", betoog- hij. praktijk van deze publicatie ekende niet alleen dat alle ci die speculeerden over neende banden tussen de en Moskou het gras voor voeten werd weggemaaid, r ook dat de PCI binnen opkomende Eurocommu ne een afzonderlijke plaats innemen. Samenwerking Is Berlinguer die voor ogen id, ging (en gaat) bijvoor- Id de aanmerkelijk dogma- 'her ingestelde Franse com-* listenleider Marchais nog :ds uit de weg. I twijfelende jonge commu- sn zagen de nieuwe koers de PCI als een dermate iprimitteren met partijen in het verleden incapabel ^en geweest om Italië te be en, dat het opzeggen van partijlidmaatschap hun eni- antwoord kon zijn. „De imunistische partij had de ilutie opgegeven en was i rgeois geworden. Uit die was weinig goeds meer ferwachten". zo luidde hun noegen. Steun aan terroris- he organisaties blijft op moment een grote stap, het recente verleden It aangetoond hoe een aan- eleurgestelde PCI-jongeren ie periode via een lidmaat- ap van actiegroepen als oletaria Sinistra" hun weg Vlaggen van christen-democraten en communisten naast elkaar tijdens een gro te demonstraties in Rome tegen het geweld dat de Rode Brigades veroorzaakten. De verkiezingen voor de gewestraden brachten in '75 zes pro cent winst voor de PCI en verlies voor de DC. Moro, een bovenal nuchter politicus en een meester in het smeden van compromis sen, wist wat hem te doen stond. Zeker toen de socialisten, van uit een zeker opportunisme tijdelijk bij de christen-democraten teruggekeerd, publieke regeringsverantwoordelijkheid voor de PCI gingen prediken en het DC-kabinet ten val brachten. Onder handelingen tussen Moro en Berlinguer volgden en Moro kreeg de communisten zover dat zij een christen-democratisch kabinet zouden gedogen. Eerste stap Praktisch betekende dit dat de communisten zich van een oor deel zouden onthouden bij stemmingen die in het nadeel van het kabinet zouden kunnen uitvallen, in ruil voor vooroverleg over belangrijke kwesties. In de optiek van Berlinguer was die conces sie wellicht een eerste logische stap in de richting van regerings deelname, de kiezer begreep er echter weinig tot niets van Succes van welke partij dan ook hangt altijd samen met de wijze waarop die partij een voor het publiek duidelijke vorm weet te vinden om zijn programma uit te werken. Dat de PCI-aanhang daarbij voor een groot deel dacht aan de traditionele vormen van oppositie of regeringsdeelname en grote twijfels had over het rendement dat deze wat merkwaardige tussenvorm de PCI zou opleveren, had Berlinguer onderschat. Hevige protesten van studenten en arbeiders tegen de samen werking met de DC konden dan ook nauwelijks uitblijven. Univer siteiten werden bezet, arbei ders legden massaal het werk neer. Op de PCI werd zware druk uitgeoefend, die er uitein delijk in resulteerde dat Berlin guer zijn medewerkeing aan het instandhouden van het fa lende kabinet-Andreotti aan duidelijke voorwaarden ging verbinden. Wat later, in de cember '77, kwam hij met het voorstel dat het kabinet tot een regering van nationale eenheid moest worden omge vormd. Ook andere partijen en de PCI moesten deze gaan steunen. Binnen de DC viel die sugges- stie zeer slecht en weer moest het politieke vernuft van Aldo Moro er aan te pas komen om een constructie te vinden, waar zowel de PCI en de DC zich naar wilden schikken. De inter ventie van Moro mondde uit in een door DC, PCI en PSI (soci alisten) samengesteld pro gramma dat door de ploeg van Andreotti moest worden uitge voerd. In februari van dit jaar braken de communisten defini tief met de regering-Andreotti. President Pertini moest nieuwe verkiezingen uitschrijven, Italië kon vervolgens een half jaar wachten tot uiteindelijk het de missionaire kabinet vervangen kon worden door de ploeg van Cossiga. Lang zal het allemaal niet duren en de kans dat Per tini nog voor het einde van deze zomer de ontslagaan vraag van Cossiga kan ver wachten, is levensgroot. Aldo Moro slaagde erin het begin van een opening naar links te maken, waardoor de communisten aan de regering gebonden konden worden. PCI-leider Berlinguer die zijn steun aan de democraten met stemmenverlies moest bekopen. Verschillen Italië is onregeerbaarder dan ooit. De dood van Aldo Moro betekende het verlies van een sterke bindende kracht in de partij. Hij wist op congressen en partijbijeenkomsten in elk geval tijdelijk het grote aantal uiteenlopende stromingen bin nen de DC tot elkaar te bren gen. Dat mag een wonder he ten. Binnen de Europese Ge meenschap is nauwelijks een ander land te noemen waar de verschillen zo groot zijn. De landbouwgebieden in het noorden van Italië leven in ieder geval op een nog enigszins acceptabel bestaansminimum. Steden als Milaan, Turijn en Bologna zijn economisch sterk en daar plukt de bevolking dagelijks de vruchten van. Maar hoe zuidelijker de reis voert, hoe armer de bevolking en hoe uitzichtlozer hun positie. De mensen leven in het zuiden ver beneden het bestaansmini mum, het analfabetisme heeft er gigantische vormen aangeno men, de apathie is groeiende en er wordt een dagelijkse strijd voor de boterham gevoerd, die nauwelijks meer afsteekt bij de situatie in een ontwikkelingsland. Het belang van het noorden is dan ook een volstrekt ander dan dat van het schromelijk verwaarloosde zuiden en dat vindt zijn weerslag in vele stromingen binnen de Democrazia Christiana, waar de bereidheid om met de PCI samen te werken nauw sa menhangt met de woonplaats van de betrokken politicus. Maar binnen de PCI geldt hetzelfde. De verbitterde en wantrou wende zuidelijke PCI-stemmer heeft weinig reden om heil te ver wachten van een samenwerking met de christen-democraten. Vijendertig- jaar lang zijn de christen-democraten non-stop aan de macht, een andere dan een christen-democratische premier heeft Italië na de oorlog nooit gekend. De achtergestelde positie van het zuiden wordt door de kiezer aldaar dan ook zonder enige reserve op het conto van de DC geschreven en de vraag is of op die gedachtegang zoveel aan te merken mag zijn. Bij gebrek aan een derde grote partij, waar afwisselend mee geregeerd kan wor den, moet de Democrazia Christiana het noodgedwongen zoeken in de bij voorbaat tot mislukken gedoemde samenwerking met kleine partijen als socialisten, liberalen of republikeinen. Partijen die nooit een echt stempel op het beleid kunnen drukken, en die daardoor uit angst voor verlies van de kiezersgunst nooit verder komen dan een tijdelijke steun aan de DC. De PCI heeft al vrij snel na het verschijnen van Berlinguers manifest het standpunt ingenomen dat regeren zonder medewerking van een grote partij als de DC zinloos is en heeft daarmee terecht duidelijk gemaakt niets te zien in de oplossing van de combinatie met kleinere par tijen, zoals de christen-democraten in het verleden altijd hebben gekozen. De enige mogelijkheid op een stabiele regering in Italië is inder daad een regering, desnoods in de vorm van een nationaal kabi net, waarin communisten en christen-democraten samenwerken. Tegenstanders van buiten Tegenstanders van zo'n combinatie bevinden zich gek genoeg ook in grote aantallen buiten de Italiaanse landsgrenzen. Presi dent Carter haalde zich de woede van zowel de christen-demo craten als de communisten op zijn hals toen hij ten tijde van de onderhandelingen tussen Moro en Berlinguer tot een persoonlijk interventie in de binnenlandse politiek van Italië overging. Als de communisten ministersposten zouden gaan bekleden, dan zou Amerika, die de belangrijk ste kapitaalverschaffer van Ita lië is. zijn beleid sterk gaan herzien. Bovendien was het in Amerikaanse ogen ook nog maar de vraag of Italië dan in de NAVO kon blijven. Nog maar kort geleden toonde Car ter zich op een persconferentie ook uiterst verheugd over het overigens beperkte verlies van de communisten en sprak hij de hoop uit dat de toekomst nog meer nederlagen voor de PCI zou brengen. Ook binnen de Europese Gemeenschap wordt paniekerig gereageerd op een partner met een deels communistische regering. Kortom: van de PCI wordt ei genlijk het onmogelijke ge vraagd. Een bewijs van demo cratische gezindheid en van het ontbreken van echte ban den met Moskou, was tenslotte door de PCI niet duidelijker te leveren dan de fractie en het partijbestuur in het parlement en op congressen al heeft ge daan. Ook van een voor de christen-democraten ontoe laatbaar anti-klerikale houding is binnen de PCI geen sprake en de toevlucht van verbitterde DC-kiezers tot de PCI heeft er inmiddels eveneens toe geleid dat de standpunten op bijvoor beeld het gebied van abortus zich aanmerkelijk hebben ge matigd. In dat opzicht had de Sinistra Proletaria,volledig ge lijk. De PCI is steeds meer van de revolutie vervreemd en is inderdaad bourgeois gewor den. Vrijwel alles wat in het Westen een communistische partij uit de gratie doet vallen is de PCI vreemd. Roep om sterke man De situatie lijkt vrij hopeloos, en het kon dan ook niet uitblij ven of de roep om een sterke man (Mussolini is nog immer het middelpunt van sterke sen timenten) ging klinken. In het parlement worden al stemmen gehoord die pleiten voor een herziening van de functie van president. Nu is dat voornamelijk een ere-baantje, maar aan die functie zou veel meer inhoud ge geven kunnen worden, bijvoorbeeld door over te stappen op het ..Franse model", dat president Giscard d'Estaing aanzienlijk meer macht geeft dan zijn Italiaanse ambtgenoot Pertini. Of de politieke verhoudingen in Italië een dergelijke verandering toe la ten valt te betwijfelen, net zoals enige vraagtekens bij het effect van zo'n wijziging op zijn plaats zijn. Intussen duurt in Italië de politieke chaos voort, blijven bijna een miljoen jongeren (de helft van het aantal werklozen) zonder baan, is de inflatie nog steeds op een voor de EEG veel te hoog niveau en is er geen regering die het draagvlak heeft om houtsnijdende maatregelen te voeren. Noodgedwongen blijft alle hoop geves tigd op het najaarscongres van de DC, dat wellicht een nieuwe o- pening naar de communisten kan bieden. De kansen zijn bijzon der klein, maar als die opening er komt, is er nog steeds de star re anti-PCI-stemming van het Westen, dat op die manier een dui delijk onderschatte bijdrage levert aan de onregeerbaarheid van dit veel geplaagde land. TON VAN BRUSSEL

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19