Wereldreis van ,Graf Zeppelin' 50 jaar geleden grootste wapenfeit van luchtschip Vijftig jaar geleden maakte het Duitse I luchtschip „Graf Zeppelin" een tocht om de wereld. Een reis die door honderdduizenden mensen reikhalzend gevolgd werd, zo goed en zo kwaad als dat ging via de toenmalige communicatiemiddelen. Maar op 29 augustus 1929 's morgens om acht minuten over acht schreeuwden de duizenden in Lakehurst in de V.S. zoiets als: „De Graf Zeppelin is geland". Op 20 juli 1969, bijna veertig jaar later, toen vanaf de maan, bereikte een soortgelijke het controle-centrum van de NASA in de V.S.: „De Eagle is geland", gaat natuurlijk niet op beide prestaties in technisch opzicht met elkaar te vergelijken, doch het blijft een feit, dat de mens deze kunststukjes uithaalde, gevaarlijkheidsgraad lag bij het luchtschip dan bij de Apóllo 11. Wie gaat vandaag de dag nog de lucht in met zo'n 200.000 kubieke meter waterstofgas? Eén vonkje uit een sigaretteaansteker tijdens het bijvullen met dit uiterst brandbare goedje zou voldoende geweest zijn om dit gevaarte letterlijk en figuurlijk de lucht in te laten vliegen. Omdat enkele luchtschippioniers rotsvast «vertuigd waren van een goede toekomst voor hun hobby, kwam het initiatief tot deze wereldreis ook uit hun koker voort. De tocht moest een promotiereis worden; een reclamestunt zou men thans zeggen. De Duitsers waren het meest enthousiast en dat was niet zo vreemd. Zij hadden de meeste ervaring en de luchtschepen die toen in gebruik waren, hadden bijna allemaal de Duitse stad Friedrichshafen als bouwplaats. Het geld kwam goeddeels uit de V.S. en dat was toen ook al niet vreemd. Op het gebied van de luchtvaart was 1929 een even gedenkwaardig jaar als 1969. Het vliegtuig was bezig zich een royale commerciële toekomst te verwerven. Het passagiersvervoer was in opkomst. Niettemin bleef het dilemma „lichter of zwaarder dan lucht" bestaan. De vliegtuigindustrie probeer de een antwoord te vinden op de uitdaging van het luchtschip. Als grote tegenhanger verscheen Do (Dornier)-X op de markt. Een watervliegtuig, dat in eerste instantie was uitgerust met maar liefst twaalf luchtgekoelde motoren, elk van 550 pk. Maar tijdens de proefvluchten kreeg men al te ma ken met oververhitting, zodat het ontwerp tenslot te werd toegerust met zes watergekoelde motoren van elk 600 pk. In de Do-X was plaats voor zo'n honderd passagiers. Een groot succes was de Do-X overigens niet: slechts drie exemplaren van dit type zijn van het water gekomen. Later, in 1939 nam de PanAm eenzelfde reusachtige vliegboot, de Yankee Clip per van Boeing, in dienst voor vluchten naar Mar seille en Hongkong. De Graf Zeppelin, in 1918 gebouwd onder leiding van dr. Hugo Eckener, heeft in negen jaar 590 vluchten gemaakt, waaronder 144 oceaanreizen en legde daarbij 1,7 miljoen kilometer af. Hij was klei ner dan de 245 meter lange kolos, de in 1936 ge bouwde en kort nadien zo tragisch verongelukte Hindenburg, maar zijn reputatie was zeer groot en zo kwam men op de gedachte om met een wereld reis voor eens en voor altijd het grote voordeel van het luchtschip aan te tonen. Als route werd gekozen voor het traject Friedrichs- hafen-Lakehurst (100 kilometer ten zuiden van New York in de staat New Jersey) en terug naar Duitsland. Vandaar naar Tokio waarbij men over Moskou zou vliegen en dan via Los Ange les naar Lakehurst. Passagiers die in Duitsland in stapten en gedurende de hele rit bleven zitten, wa ren een bijzonder lange periode in de lucht, ook al omdat het luchtschip kort na de geslaagde poging weer koers zette naar Friedrichshafen. Eigenlijk was er wat verdeeldheid: de Amerikanen hielden Lakehurst als begin- en eindpunt en de Duitsers Friedrichshafen. Vandaar dat de start van de „Graf Zeppelin" op 1 augustus uit de Duitse bakermat, onder com mando van dr. Hugo Eckener, een feestelijk karak ter kreeg. Er waren duizenden mensen op de been, onder wie een groot aantal Duitse en Ameri kaanse journalisten. Speciaal voor hen was het Kurgartenhotel ingericht. De „Graf Zeppelin" stond in een met groen licht verlichte loods, terwijl buiten de grootste schijnwerpers die men kon vin den waren opgesteld. Het uit de hangar loodsen van een luchtschip was, met name wanneer de wind loodrecht op de loods stond, een gevaarlijk karwei. Bij het „uitdrijven" zou gemakkelijk wat geraakt kunnen worden. De constructie kon dan wel tegen een stootje, maar de gascellen waren kwetsbaar. In een later stadium werden roterende hallen geconstrueerd, zodat men de wind aardig de baas kon worden. Terwijl het luchtschip warm draaide deed de com mandant aan de duizendkoppige menigte medede lingen over het weer. Hij ging als laatste aan boord en kort daarna dreigde er nog iets mis te gaan, omdat er een „verstekeling" aan boord was. Men kon echter niets vinden, maar hij was er wel: een Duitse jongen van 18 jaar kwam tijdens de vlucht tevoorschijn en werd later per schip vanuit de V.S. huiswaarts gezonden. De start was voorbeeldig. Het publiek kreeg amper gelegenheid het monster na te wuiven. Waar schijnlijk gaf de wind een flinke stoot, waardoor de „Graf Zeppelin" snel verdween in het nachtelijk duister. Aan boord waren zeven passagiers, onder wie de bekende Britse poolonderzoeker Sir Hubert Wilkins, die in 1928 als eerste mens in het Zuid poolgebied gevlogen had en in 1930 een mislukte poging deed met een onderzeeboot onder het Noordpoolijs door te varen. Op zondagavond 5 augustus om half elf 's avonds landde het schip in Lakehurst. Dat was elke keer opnieuw een hele gebeurtenis en een omvangrijk karwei. Vooral als er veel wind stond was het niet zonder gevaar. Meestal liet men eerst gas ont snappen om lager te komen. Op zo'n 250 meter boven de begane grond werden dan de kabels uit geworpen waaraan verscheidene mannen stonden te sjorren tot de staart aan de ankermast kon wor den vastgemaakt. Voor het ontschepen van de passagiers en het uitladen van de vracht moest het luchtschip vervolgens in een hangar worden „ge dreven". In Lakehurst waren zo'n 50.000 mensen op de been, want ook in de V.S. hadden de reclamejon gens van de organisatoren hun werk goed gedaan. Zo was in Cleveland in de staat Ohio een lucht vaarttentoonstelling ingericht met een permanent karakter, want men wist niet hoelang de wereldreis zou gaan duren. Start Bij (volgens de Amerikanen) de start van de echte wereldreis zag het weer zwart van de mensen in Lakehurst. Allerlei autoriteiten deden het schip met 22 passagiers, onder wie één vrouw, lady Drummond Haig, uitgeleide. Zoals gememoreerd was het eerste traject het bekende deel naar Frie drichshafen. Alles wat draadloze verbindingen tot stand kon brengen, weerstations, vracht- en mari neschepen werd in staat van paraatheid gebracht. De propaganda-machines werkten op volle toeren en de kranten stonden bol van de verhalen. Zelfs regionale dagbladen besteedden elke dag wel een kwart kolommetje aan de reis en daarbij nam de weersverwachting veel ruimte in. Immers, een luchtschip is een bestuurbaar luchtvaartuig, dat lichter in gewicht is dan het gewicht van het volu me lucht dat het verplaatst. De motoren hadden De aankomst in Friedrichshafen werd weer een feest van de eerste orde. Men prees de capacitei ten van Hugo Eckener en die van zijn vaartuig he melhoog, maar de commandant had weinig tijd. Hij wilde zo snel mogelijk weer de lucht in, omdat de wereldreis ook een record moest opleveren (dat werd het ook, omdat naderhand niemand opnieuw zoiets aandurfde). Nadat waterstofgas en benzine waren getankt, zette de „Graf Zeppelin" zijn zege tocht voort in de richting van de Russische hoofd stad Moskou. Er zou wat van de gemiddelde hoog te van drie tot hooguit zes kilometer worden afge weken, om het Russische volk een blik te gunnen op het Duitse staaltje van meesterschap. Helaas kwam Eckener wat buien tegen en hing er boven Moskou een gebied met superslecht weer, zodat de met pijn in de nek wachtende menigte moest worden teleurgesteld. De commandant deelde de Russische autoriteiten mee dat het onverantwoordelijk was de aangege ven route te volgen. Een andere zou een vertra ging geven van tien uur. Vanuit het luchtschip wer den briefkaarten geworpen met de redenen, waar op ook was geschreven dat men de Russische weerstations veel dank verschuldigd was. De stati ons hielden onderling min of meer „wedstrijden" in het bijhouden van de Zeppelin. Vooral toen de „Graf Zeppelin" boven de Oeral vloog, waren de Russen zeer actief en dat veroor zaakte aan boord een enorm kabaal. De passa giers werden gek van al dat gepraat en toen zich op 1600 mijl van Sjanghai ook nog marineschepen in de gesprekken mengden, werd de chaos com pleet. De verbindingsmensen begrepen er tenslot te niets meer van. Wel drong het nog door dat tus sen het vasteland van China en Japan een depres sie van het onvriendelijke soort actief was, zodat het laatste deel naar Tokio niet lucratief leek. Overigens was de passagierscabine prima uitge rust: er waren schitterende fauteuils aanwezig en het eten en drinken was met zorg uitgekozen. In het land van de rijzende zon stond het zwart van de mensen toen daar de „Graf Zeppelin" arriveer de. Duitsland en Japan waren goede vrienden van elkaar en daarom was de halte Tokio geen toeval lig gekozen ankerplaats. Integendeel: op politiek en militair gebied speelde zich achter de schermen heel wat af. Beide landen koesterden plannen die de wereld een heel ander aanzien zouden geven. Gelukwens Wat er zoal op politiek terrein leefde in Duitsland waar Hindenburg weliswaar de teugels nog in handen had, terwijl ene Hitier wat aanrommelde in de lagere partijregionen wordt duidelijk uit een bericht van de Berlijnse burgemeester aan de Ja panse autoriteiten. Hij seinde letterlijk: „De Duitse hoofdstad zendt de hoofdstad van het groot Ja panse keizerrijk door middel van het luchtschip „Graf Zeppelin" de meest hartelijke groeten. Moge het luchtschip een nieuwe brug slaan tussen de betrekkingen van Europa's centrale hoofdstad en Tokio, de grote metropool in Oost-Azië. Het nieu we wereldverkeersmiddel zal de vriendschapsbe trekkingen tussen het Duitse en het Japanse volk bevestigen". In weerwil van de semi-vriendelijke betrekkingen tussen de V.S. en Japan waren beide landen toch bereid hun marine-schepen in de Stille Oceaan op dracht te geven de „Graf Zeppelin" bij te staan tij dens de overtocht naar Los Angeles, het traject waarop niet veel te beleven en te kijken viel voor de passagiers. Misschien kwam het wel daardoor, dat de rijke Amerikaanse zakenman R. Hogg z'n voorraad sigaren aansprak en daarmee de behou den overtocht in gevaar bracht. Boven de oceaan kwam op een zeker moment een doodsbleke pas sagier de commandant melden dat er rook hing in de wasaccommodatie. Men was zo verstandig dit verschijnsel niet publiekelijk te maken, waardoor paniek achterwege bleef. Wel kreeg de Amerikaan een flinke reprimande en werd hem alle rookwaar afgenomen. Van de inzittenden kreeg hij geen goed woord meer, zodat de man blij was toen hij in Lakehurst vaste grond onder de voeten had. Triomftocht Maar zover was het nog lang niet. Het luchtschip was uit Tokio vertrokken met 42 man aan boord, onder wie 19 passagiers. Van hen die in Lakehurst ingestapt waren lieten er een paar verstek gaan. Zij hadden het wel bekeken en dat kwam goed uit, want er moest wat extra post mee naar de V.S.. De totale belasting kwam daardoor in evenwicht. Er kwamen in Tokio, als extra, 3000 poststukken aan boord. Voor brieven naar Los Angeles moest 1 dollar porto worden betaald, voor bestemming New York 1,5 dollar en voor Duitsland 2.5 dollar. De media wisten ook te melden dat officieren en bemanning zoveel geschenken hadden gekregen dat deze apart naar huis moesten worden gezon den. De Zeppelin zou anders te zwaar worden be last. In dit verband werd ook beweerd dat acht mannen in de V.S. het schip zouden verlaten, om dat het vaartuig daarna over hoge bergen moest vliegen. Het laatste traject over het Amerikaanse vasteland werd een zegetocht. Onderweg organiseerde het grondpersoneel van alles en nog wat. In Cleveland waar de expositie op gang was gekomen, waren bij de overkomst 140.000 mensen op de been. Dr. Eckener liet zijn schip dan ook een sierlijk rondje beschrijven. In de omgeving van New York kwam het vroegere Duitse luchtschip in Amerikaanse dienst, de ZR-3 de „Graf Zeppelin" tegemoet. |n de buurt van Lakehurst liet de Amerikaanse „si gaar" een vliegtuig los dat ook nog behouden op de grond kwam. Niemand had echter oog voor deze prestatie: de vele tienduizenden stonden te popelen om zo ongeveer het achtste wereldwonder te zien. De „Graf Zeppelin" maakte op de eerder genoem de datum een perfecte landing en daarmee Was het kunststukje geleverd. De bemanning, passa giers en de in totaal 36.000 stuks post werden uit geladen en Sir Hubert Wilkins gaf direct een pers conferentie, waarin hij zei dat de weersvoorspellin gen beter moesten worden. De man wachtte overi gens een druk programma. De volgende dag trad hij in het huwelijk met de toneelspeelster Suzanne Bennett en enkele dagen daarna vertrok hij zonder bruid met een expeditie naar het Zuidpoolgebied. Van de bekende Amerikaanse hysterie was ook toen al sprake. Een fotograaf, wie men zijn passa gebiljet de tocht kostte gemiddeld drie tot vier duizend dollar had afgenomen, liet door een plaatselijke rechter beslag leggen op het lucht schip en eiste een schadevergoeding van 125.0Ö0 dollar. Voor de commandant brak er een zeer drukke pe riode aan: hij werd door president Hoover ontvan gen, bezocht de tentoonstelling in Cleveland per klein luchtschip (bij zijn aankomst was een menig te van 100.000 man op de been) en voerde be sprekingen met talloze bankiers. Commercieel Nu bewezen was dat het luchtschip een bruikbaar commercieel vervoermiddel was, moesten er spij kers met koppen worden geslagen. Eckener wilde trans-Atlantische verbindingen tot stand brengen en eigenlijk een wereldnet van luchtschiproutes. Daarvoor zouden er dan vier gigantische lucht schepen gebouwd worden in Duitsland met Ameri kaanse dollars. Twee moesten worden ingezet op de Atlantische route en de overige op de route die via de Stille Oceaan zou moeten lopen en qua ex ploitatie voor rekening kwam van de Amerikanen. Doch hoe goed het allemaal gegaan was tijdens de wereldreis van Lakehurst naar Lakehurst, in pre cies 21 dagen en 5 uur, de autoriteiten en vooral de geldschieters zagen het nog niet zo zitten. Ter wijl de „Graf Zeppelin" alweer op de thuisreis was naar Duitsland waar het op 4 september arri veerde en Hindenburg niet ter verwelkoming aan wezig kon zijn, omdat zijn zuster was overleden kreeg de commandant geen groen licht voor zijn ambitieuze plannen. Wel werden de vluchten op de route tussen Duits land en de V.S. uitgebreid. De Duitsers bouwden zelfs twee geweldige luchtschepen: de Hindenburg en de Deutschland. De laatste heeft nimmer gevlo gen. Dit schip en andere vonden een roemloos ein de op de sloopplaats, toen Hitier het aluminium nodig had voor de bouw van vliegtuigen. Na de oorlog is er nog wel eens aan gedacht luchtsche pen te gaan bouwen van 500 meter lengte met een nuttige lading van 1000 ton, maar zover is het nooit gekomen Uitdaging Route Record DEN HAAG Een oorlog, hoe gruwelijk ook, geeft toch altijd een bepaalde stoot aan techni sche ontwikkelingen. In de Tweede Wereldoorlog waren dat met name de straalaandrijving, de ra ket, de atoomenergie en, in chemisch opzicht, de antibiotica. Aan Wereldoorlog I hebben wij de ge weldige opgang en ontwikkeling van de luchtvaart te danken. Daarin waren twee richtingen te onder scheiden: de richting van „lichter dan lucht" (bal lon en luchtschip) en de richting van „zwaarder dan lucht" (het door motor aangedreven vliegtuig). Lang zijn de meningen over het grotere nut van de ene of dat van de andere richting verdeeld ge weest, tot de rampen met de Britse R 101, de Duitse Hindenburg en de bouw van grotere, veili gere en comfortabelere vliegtuigen de balans de den overslaan naar het systeem „zwaarder dan lucht", al schijnt men daar nu een beetje van terug te komen. Al lang voor Wereldoorlog I waren de Duitsers al druk bezig met het experimenteren met luchtsche pen. Met name graaf Ferdinand von Zeppelin, die in 1909 het eerste bruikbare luchtschip, de LZ-1 een proefvlucht liet maken. Nadien liep in Frie drichshafen het ene luchtschip na het andere, doorgaans zeppelins genoemd, van stapel. Dit had tot gevolg dat de Duitsers, wat het luchtwapen be treft, een kortstondige voorsprong namen en met hun gevreesde zeppelins Londen en andere steden konden bombarderen, toen Wereldoorlog I een maal was uitgebroken. Later, toen de jachtvliegtui gen wat meer perfectie hadden gekregen, bleken de gevaarlijke zeppelins alleen nog maar reusach tige, langzaam vliegende schietschijven te zijn, die geen schijn van kans meer hadden. Niettemin was het nut van de zeppelin wel aange toond. Vergeleken bij het toen nog zo veel kleinere vliegtuig, kon de zeppelin veel meer vracht en pas sagiers vervoeren. En zo geschiedde het, dat Duitsland, Engeland, Italië en de VS naarstig lucht schepen gingen bouwen. Engeland had zijn R 100 en zijn R 101. Met dit laatste luchtschip zou men de verbindingen onderhouden met Brits-lndië, maar de openingsvlucht in 1930 eindigde in een drama: de R 101 raakte boven Noord-Frankrijk in slecht weer en een valwind deed het gevaarte bij Beauvais tegen de grond smakken. Slechts drie van de 48 inzittenden overleefden de ramp. Italië had zijn Italia, waarmee Nobile in 1928 de noord pool wilde bereiken. Hij bereikte de noordpool in derdaad,'maar de terugweg liep eveneens op een drama uit. Ook hier was het slechte weer er oor zaak van dat de Italia op het ijs terechtkwam, ver volgens in tweeën brak, waarna een deel met een aantal inzittenden weer de lucht in ging en nooit meer is teruggevonden. Nobile en enige van zijn mensen, die in eerste instantie op het ijs terecht waren gekomen, werden gered door de Russische ijsbreker Krassin. De VS had zijn Akron en Duits land zijn beroemde Graf Zeppelin, die menigeen in zijn jonge jaren nog boven Nederland heeft zien vliegen. Het is de Graf Zeppelin geweest die vijftig jaar geleden zijn beroemde tocht om de wereld gemaakt heeft. tot taak het luchtschip zo voordelig mogelijk op de wind te houden. Regelmatig werden op die manier koerscorrecties uitgevoerd om stormen e.d. te ontwijken. (De Apollo's hadden raketjes die aange wend werden om op koers te blijven).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15