J, In CDA-kringen twijfelt men aan politieke terugkeer van Aantjes ficklóe Qo :epbootpersoneel geen stap terug, danks afgelasten van kort geding )Q te i NA „TELEURSTELLEND VERLOPEN DEBAT" Rapport over effecten op milieu verplicht Vakan tiespreiding scheelt consument in portemonnee Leeftijd bepaalt bijstandsuitkering voor jongeren „Mogelijk tuchtrecht fysiotherapeuten' de weer ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1979 PAGINA 13 ocratische tuur jnfondsen 1 lig benut I4(ANP) De patiën- ligingen maken te gebruik van de de- Sche structuur van nfondsen. jen vertegenwoordi- de Nederlandse Vere- an Ziekenfondsen op een bijeenkomst gaties van de patiën- igingen in ons land. ikomst was belegd om jachten te wisselen kritiek die veel pa- «renigingen hebben ■functioneren van de De patiëntenorgani- jden vertegenwoordi- ten afvaardigen in de n van de fondsen, zo inden deze. 'i 1nl iel'; /ail'. >n|0, f- DtT ncfi >a. ïiit, ïmzinnige bejaarde OVEN (ANP) De telt een onderzoek le doodsoorzaak van ■ige heer C. Kroese ermiddag levenloos troffen in zijn flat- in Eindhoven. Ver- >rdt dat de man het is geworden van flrijf- ie werd gealarmeerd n wijkverpleegster de blinde en bedlegerige te om hulp had horen Via een balkon dron- agenten de kamer >n vonden daar het man had een wond voorhoofd. De eehtge- alleen maar vertellen ilachtoffer tussen ne- twaalf uur een man lengelaten en dat zij I had gehoord. De poli- ateerde dat de kasten in de woning zijn Veertig agenten 'meentepolitie en het recherche-bijstand- rken aan de zaak. ten t>'s banden IT (ANP) Psy- pie voorzover deze egeven in instituten iet ingang van 1 ja- et meer betaald uit mene Arbeids Onge- id Wet, maar uit de de Algemene Wet ïr Ziektekosten. De retarissen Veder- De Graaf hebben Ziekenfondsraad ld. Uit oogpunt van sheersing en gezond- eid vinden ze dat be regel heeft praktisch e betrekking op de ning, zoals die wordt door IMP's (Instituten 1° iltidisciplinaire Psy- pie). Eerder werd al dat de behandeling instituten erg duur is. idslieden hebben ook nemen het aantal verminderen. jiplelnj 1 di leymi n EE1- andse ouders liljoen gulden igeld na jk DC-10 GELES (TJPI) De ran een Nederlands 'er van het ongeluk )C-10 bij Chicago op an dit jaar hebben n Airlines en de n (fabriek McDonnel aangesproken voor adevergoeding van dollar, ongeveer ien gulden, de klacht die het Rothfusz-Van Vier- :t ingediend bij een Jchtbank in Los An- de luchtvaartmaat- en de fabriek tekort bij de bouw en het id van het toestel dat istijgen van de lucht- 'Hare een motor ver- neerstortte. Robert was één van de 273 Vliegboek In het Aviodome opSchiphol is gis termiddag het ge denkboek van de Vereniging van Verkeersvliegers (VNV) ten doop gehouden. Op de fotot twee van de schrijvers, ere- vkieger Henrik Scholte (links) en Steeds meer dieren per boerderij DEN HAAG Het aantal die ren per veehouderij- of pluim- veehouderijbedrijf in ons land neemt nog steeds toe, terwijl het aantal bedrijven daalt. Volgens de jongste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is tussen mei 1978 en mei 1979 het gemiddelde aantal melk- en kalf koeien per bedrijf gestegen van 30 tot 32,5. Dat is een toename met 8,7 Het aantal bedrijven met melk- en kalfkoeien ver minderde 3780, dat wil zeggen met 5%. Record- hoeveelheden pootvis uitgezet DEN HAAG (ANP) In de viswateren van ons land zijn het afgelopen voorjaar 1.445.105 snoekjes uitgezet en 10.213 kilo glasaal. De vissen waren afkomstig van de Organisatie ter Bevor dering van de Binnenvisserij, die hiermee naar eigen opgaaf j twee records vestigde. Vooraal I het nieuwe aanbod aan aal is van belang voor de de binnen- I vissers. Tijdens de afgelopen j strenge winter heeft de aal- stand een gevoelige klap ge- kregen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In CDA-kringen twijfelt men eraan, of mr. Willem Aantjes, ondanks zijn eerherstel gis termorgen door premier Van Agt in diens antwoord aan de Tweede Ka mer, binnenkort weer een openbare functie krijgt. De twijfel is des te groter geworden, omdat Aantjes zelf gisteravond heeft laten uitkomen er voorlopig niet over te denken in de politiek terug te keren. „Na dit ka merdebat sta ik nog minder te drin gen om terug te komen dan ervóór", zei Aantjes in Avro's Televizier, toen hem deze vraag nadrukkelijk werd gesteld. Hij toonde zich bijzon der teleurgesteld over de kamerdis cussies rond zijn gedragingen tij dens de oorlog, daarbij aanvoerend dat ook partijpolitieke overwegin gen volgens hem hadden meege speeld bij de standpuntbepalingen van de diverse fracties. Minister-president Van Agt had gister morgen in zijn antwoord op de kamer discussies over de kwestie-Aantjes ge zegd, dat betrokkene weer benoembaar is in alle functies „nu iedere twijfel over zijn Nederlanderschap is wegge nomen". De premier wees er verder op dat mr. Aantjes sinds november 1978 (toen over zijn gedragingen tijdens de oorlog door het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie een vernietigend rap port werd uitgebracht) meer leed is aangedaan „dan in overeenstemming is met wat hem zou kunnen worden ver weten". Na de rapporten van de onder zoekcommissies -Enschede en -Patijn stelt de regering zich op het standpunt dat Aantjes „in elke functie en in elk ambt benoembaar is", aldus gisteren premier Van Agt. De meerderheid van de Tweede Kamer denkt er echter anders over. Zij meent dat terugkeer in de politiek voor hem niet meer mogelijk is, hoewel de beslis sing hierover bij hemzelf en bij de kie zers ligt. Verschillende CDA-ers neigen tot de mening, dat diens terugkeer na de door de kamer gevoerde discussies „niet verstandig" zou zijn. Aantjes zelf liet dit gisteravond in Avro's Televizier tussen de regels door eveneens uitko men, toen hij het had over de voor hem teleurstellend verlopen debatten in de Kamer. Sommige CDA'ers verwachten, dat Aantjes over enige tijd wellicht in aan merking zal komen voor een belangrij ke internationale functie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel over heid als particulieren zul len bij activiteiten die een belangrijke invloed op het milieu hebben, verplicht worden een milieu-effec trapport op te stellen, voor dat een definitief besluit over de uitvoering kan worden genomen. Doel van de regeling is be- toepassing van de m.e.r. zal wel worden beperkt tot die activiteiten waar het milieu in belangrijke mate nadelig wordt beïnvloed. In verband daarmee zullen lijsten wor den opgesteld van activitei ten,die in ieder geval m.e.r.- plichtig zullen moeten zijn. De minister hoopt eind 1980 het wetsontwerp bij de Twee de Kamer te kunnen indie nen. scherming en bevordering van de kwaliteit van het mi lieu. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne heeft donderdag een nota met de uitgangspun ten voor een wettelijk gere gelde milieu-effectrapportage (m.e.r.) aan de Tweede Ka mer aangeboden. Ook de effecten op natuur en landschap zullen onderdeel uitmaken van de m.e.r. De Vanaf half een gistermiddag werd er door een deel van de Amsterdamse stakende havenarbeiders weer gewerkt, zoals hier bij Container Terminal Amsterdam. De over- ,ige stakers gingen in de loop van gistermiddag ook aan de slag. Gezicht '79 Burgemeester H. Vonhoff van Utrecht zag de opening van het VOC (Ver. Optiek Centrum) in het Beatrixgebouw uitstekend, óók zonder bril. In het VOC zitten deeelnemers die bezig zijn met handel en import voor opticiens. De VOC-vakbeurs gaat 2 sep tember open. DOETICHEM Omdat ouders met kinderen gedwongen zijn om in juli met vakantie te gaan worden de prijzen in het hoogseizoen tot grote hoogten opgedreven. Een betere vakantiespreiding kan kortingen op de prijzen van vakan tiereizen opleveren die de twintig procent te boven gaan. Aldus algemeen directeur F. Fransen van het reisbureau Arke. De vakantiereizen mogen dan aanzienlijk duurder gewor den zijn, volgens Fransen laat de consument zich er niet door afschrikken. Ook de boekingen voor wintervakanties lopen boven verwachting goed. Onevenredige straf HELAAS moet worden geconstateerd, dat het Tweede Ka merdebat over de zaak-Aantjes niet heeft opgeleverd wat Aantjes zou hebben verdiend. Van een echte rechtzetting en erkenning door de diverse fracties van misvattingen, ont staan in november vorig jaar, is het niet gekomen. Dat is te betreuren. Van een rechtsstaat had beter mogen worden ver wacht. BlJ voortduring werd het debat vertroebeld. Vrijwel nie mand wist te onderscheiden dat er een groot verschil is en behoort te zijn tussen het antwoord op de vraag of het mo reel verantwoord zou zijn dat Aantjes in de politiek terug keert, en het antwoord op de vraag of het functioneren in de politiek hem ook praktisch mogelijk gemaakt kan worden.' HeT is zeer wel mogelijk tot de conclusie te komen dat een terugkeer,de zuiverheid in de politiek geen schade zou be rokkenen, terwijl men tegelijkertijd constateert dat een prak tisch functioneren in de politiek niet echt mogelijk is. Bij voorbeeld door de kans, dat de stormachtige gebeurtenissen rond Aantjes bij ieder hooglopend politiek debat een onge wenste rol zullen gaan spelen. Doordat beide vragen dooreen werden gehaald, was een rehabilitatie voor zover deze ver diend was, in de Tweede Kamer niet haalbaar. Met een positief antwoord op de eerste vraag of een te rugkeer moreel verantwoord zou zijn zou de Kamer zijn overhaast oordeel van november vorig jaar op grootse wijze hebben recht gezet. De tweede vraag of terugkeer prak tisch doenlijk is is er een die in eerste instantie Aantjes zelf en zijn partij moeten beantwoorden. Dat zijn de betrok kenen die daarbij in het geding zijn. OVER de praktische haalbaarheid van een terugkeer in de politiek past echter een zeer pessimistisch oordeel: dat lijkt niet of nauwelijks mogelijk. De spanningen waaraan Aantjes blootgesteld zou worden zouden nauwelijks draagbaar zijn. Oorzaak van dit alles is in de eerste plaats Aantjes politieke fout om tijdens zijn politieke loopbaan zijn oorlogsgedragin gen te verzwijgen, maar vooral ook de wijze waarop in No vember het niet helemaal correcte rapport van prof. De Jong in de openbaarheid werd gebracht. Daarom rest nog slechts de sombere conclusie, dat Aantjes niet alleen onevenredig is gestraft voor zijn fouten, maar dat hij daar onevenredig voor gestraft blijft. DEN HAAG (ANP) Voortaan zal de bijstands uitkering voor jongeren aan leeftijd gebonden zijn. Voor de werkeloze jongeren komt de bijstandsuitkering daar door wat dichter te liggen bij de uitkeringen die op het minimum-loon zijn geba seerd. Voor uitwonende jon geren kan de bijstand een aanvulling betekenen op de uitkering volgens de werk- loosheidwet (WW) en op die krachtens de wet werkloos heidsvoorziening (WWV). Het ministerie van CRM heeft bedragen voor de bedoelde bij standsuitkeringen, die vanaf 1 september gelden, vastgesteld. Voor elk jaar dat een niet thuis wonende werkloze jon ger is dan 21 jaar wordt een bedrag van 68,10 per maand afgetrokken van de uitkering van 907,70 per maand die een alleenstaande vanaf 21 jaar ontvangt. Wie bij de invoering van de nieuwe bedragen al een hoge re bijstand krijgt, gaat er niet op achteruit. Voor deze werk loze bestaat een overbrugging sregeling. Per 1 september is ook een be drag (J 635,30 per maand) vast gesteld voor 16- en 17-jarigen die door bijzondere individue le omstandighe-den niet meer, thuis kunnen wonen. DEN HAAG (ANP) Een spoedige invoering van het tuchtrecht voor fysiothera peuten zal moeten worden overwogen, aldus staatsscre- taris Veder-Smit gisteren tij dens de opening in Dedn Haag van het congres van het Nederlands Genootschap voor fysiotherapie. De fysiotherapeuten moeten zich bezinnen op een hechtere samenwerking met medici en op een betere wetenschappelij ke onderbouwing van hun be roep. Ook zal het effect van de verschillende toepassingsvor men van fysiotherapie moeten worden gemeten, aldus de .saatssecretaris. )OS osei1, (Van onze ial-economische redactie) tDAM Hoewel de directie Internationale gisteren be eft gemaakt af te zien van geding dat maandag tegen ne vijfhonderd man sleep- oneel zou dienen, zijn de ei- de actievoerders onveran- leven. Vijftig gulden schoon i meer loon blijft de inzet icties, zo bevestigde één van ocaten mr. Thomlow. »p van de dag had het sleep- •neel de directie van Smit een n gesteld. Als niet voor 's es uur het geding zou worden ten zouden andere acties vol- 'ervoersbonden FNV schreven de directie gisteren een brief, waarin werd verzocht af te zien van gerechte lijke stappen. Smit Internationale hoopte met het af gelasten van het geding wat stoom van de ketel te nemen en de afstand tussen de directie en de werknemers te ver kleinen. Na de bekendmaking onstond onenigheid tussen vervoersbonden en actiecomité over de vraag of de directie voor de stakingsdruk of voor de druk van het FNV was gezwicht. Beide par tijen eisten de eer" op van de conces sie van Smit. De stakingen hebben zich gisteren in Rotterdam weer verder uitgebreid. En kele honderden havenarbeiders sloten- zich bij de actie aan en legden het werk neer, sommigen echter voor 24-uur. In Amsterdam was iedereen gen weer gewoon aan het werk. Daar was gisteren al duidelijk geworden dat de stakers het bij een 24-uursactie wil den laten. Het Onafhankelijk Verbond van de Be drijfsorganisaties (OVB) heeft met in gang van vandaag de stakingskas open gesteld. Het OVB heeft enkele tiendui zenden leden, verspreid over het land, en zal de stakende leden in Rotterdam vijftig gulden per dag gaan uitkeren. Volgens een woorvoeder van deze bond bevat de stakingskas „miljoenen". Het verbond staat volledig achter de eisen van het sleepbootpersoneel. Zoals bekend gaan deze eisen verder dan die van de overige havenarbeiders. Deze laatste groep is veruit in de meer heid is en houdt vast aan dertig gulden schoon per week meer loon, een 35-uri- ge werkweek in vijf ploegen, en pensi onering op zestigjarige leeftijd. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen heeft gisteren de stakingen van de hand gewezen. Het VNO signa leert dat het bij de acties niet alleen om meer geld gaat, maar ook om een struc turele wijziging van de manier waarop in de toekomst cao's moeten worden af gesloten. In een commentaar in het VNO-blad „Onderneming" wijzen de werkgevers er op dat de cao één van de fundamenten van het sociaal-economi sche beleid vormt. Werknemers en werkgevers krijgen er een borg door voor arbeidsrust en continuïteit in de bedrijfsvoering, aldus de ondernemers. Hoop op behoud IHC-Verschure verder geslonken DEN HAAG (ANP) Minister Van Aardenne van economische zaken heeft nog geen beslissing genomen over het lot van de IHC-werf Ver- schure in 'Amsterdam, die volgens de leiding van het IHC-concern we gens verliesgevendheid dient te worden gesloten. In vakbondskringen be staat echter de indruk dat de minister weinig heil ziet in het verlenen van overheidssteun voor het behoud van de werf en de voorkeur geeft aan slui ting van het bedrijf. Vak bondsbestuurder Ties Ha gen van de industriebond FNV zei gisteren na afloop van een gesprek met de ministers Albeda en Van Aardenne weinig hoop meer te hebben op een po sitieve beslissing van de regering. De weerkaart vertoont nog steeds een zomers beeld. Een gordel van hogedrukgebieden van de balkan tot IJsland en een omvangrijke depressie ten westen van Ierland. Een der gelijke drukverdeling brengt altijd zuidoosten winden met in deze tijd van het jaar zo merse temperaturen in West- Europa. Tot aan vijf en twintig graden toe. In de Skandinavi- sche landen, die aan de andere kant van de hogedrukgordel gelegen zijn, is de luchtstro ming noordwestelijk en daar om is het daar nu koeler dan bij ons. De vooruitzichten voor het weekeinde zijn gunstig, al moeten we voor de zondag de mogelijkheid van een on weersbuitje niet uitsluiten. De weerkaart vertoont nog steeds een zomers beeld. Een gordel van hogedrukgebieden van de balkan tot IJsland en een omvangrijke depressie ten westen van Ierland. Een der gelijke drukverdeling brengt altijd zuidoosten winden met in deze tijd van het jaar zo merse temperaturen in West- Europa. Tot aan vijf en twintig graden toe. In de Skandinavi- sche landen, die aan de andere kant van de hogedrukgordel gelegen zijn, is de luchtstro ming noordwestelijk en daar om is' het daar nu koeler dan bij ons. De vooruitzichten voor het weekeinde zijn gunstig, al moeten we voor de zondag de mogelijkheid van een on weersbuitje niet uitsluiten. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. eerst zonnig en vrij warm later kans op regen en enige afkoeling. weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 8 min. temp.: omstreeks 14 gra den max. temp.: omstreeks 22 gra den kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Elke vrouw wordt adembenemend mooi in deze mantel van Saphire Cross Stranded Mink. Een zeer stijlvol topmodel met een sublieme afwerking OEN HAAG - SPUISTRAAT 4G-48 CNV-voorstel over raad van commissarissen (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De Raad van commissarissen dient uit een oneven aantal leden te bestaan met een minumum van vijf. Werknemers en aandeelhouders benoemen evenveel commissarissen tot het totale aantal min één: Dit college benoemt een per soon voor de nog resterende zetel. Deze commissaris fun geert dan als voorzitter. Be staat er over deze benoe ming geen eenstemmigheid, dan geven de werknemers de doorslag. Dit staat in een nota van de Christelijke vakcentrale CNV over de positie en de samen stelling van de Raad van Com missarissen, een nota die door de verbondsraad is goedge keurd. Voor het CNV is deze oplossing van het vraagstuk van medezeggenschap een tus senfase. Als lange-termijn-per- spectief is namelijk gesteld, dat werknemers een meerderheid spositie in de Raad van Com missarissen behoren in te ne men.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13