deTijd ndernemingsraden eens iet eisen van stakers Bestek '81 is niet failliet Voor christelijke minderheden in Turkije geen uitweg ïederlandse ustitie werken ipmen in zaak trippel -nnenland IXSÜfcRS LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 .jvocaat wil kort geding Smit laten mislukken onze sociaal-economische redactie) da/rotterdam/ amster- In Breda kwamen gisteren in ïurfschip de leden van de onderne- sraden van de stakende bedrijven •n. Zij stelden zich achter de eisen de havenarbeiders, zo werd in een e vastgelegd. Na afloop van deze inkomst bleek echter al direct ver- van mening te bestaan over de tische bijeenkomst van deze mo del van de or-leden vond dat totie niet inhield dat de eisen ook middel van staking moesten wor den binnengehaald. Zij vonden dat overleg met de werkgevers de eerste manier moest zijn om de looneisen ge honoreerd te krijgen. De eisen van de 1500 stakende Amster damse havenarbeiders zijn nog steeds on duidelijk. Een duidelijk actiecentrum, zoals in Rottterdam, is er nog niet. Uit uit latingen van verschillende Amsterdamse stakers wordt evenwel duidelijk dat Am sterdam dezelfde eisen stelt als Rotter dam. Woordvoeders van de vakbonden hebben al duidelijk gemaakt dat in het cao-overleg geen onderscheid gemaakt zal worden tussen Rotterdamse en Amster damse werknemers. In Rotterdam zal maandag het kort ge ding dienen dat Smit-Internationale heeft aangespannen tussen de kleine vijfhon- "derd nog niet veroordeelde leden van het slpeepbootpersonecl. Deze groep staat •overigens nog steeds onder leiding van de CPN'er Cor van der Zanden. Een van de advocaten van de groep heeft al gezegd het geding maandag te willen laten mis lukken. Hoe hij dat voor elkaar wil krij gen is nog niet duidelijk. HAAG (ANP) Frac- oorzitter Rietkerk van /VD meent, dat Bestek liet failliet is, zoals te- standers van het kabi- fan Agt bij herhaling itellen. Wel heeft vol- hem een aantal onvoor- „van buiten komende ikkelingen roet in het gegooid". De liberale ievoorzitter schrijft dit et VVD-partijblad van week. 'erk stelt daarbij vast, dat an buiten komende ont- Slingen vooral betrek king hebben op de stijging van de olieprijzen. Hij meent ver der, dat de ombuiging van tien miljard gulden voor het kabi net onvoldoende zullen zijn om het doel van de bezuinigin gen te kunnen bereiken. In ie der geval moet het Bestekplan zo snel en zo volledig mogelijk worden uitgevoerd. Daarbij moeten aldus Rietkerk werke lijk concrete maatregelen wor den genomen om de knelpun ten op de arbeidsmarkt op te heffen. Wellicht zijn aldus de liberale fractievoorzitter in grijpende maategelen nodig. DEN HAAG De schrijfster Yvonne Keuls is voor haar to neelstuk „Jan Rap en zijn maat" het Zilveren CJP toege kend van de Vereniging Cul tureel Jongeren Paspoort. De onderscheiding geldt als er kenning van bijzondere ver dienste voor jongeren in het algemeen en voor CJP-hou- ders in het bijzonder. Staatssecretaris Kraaijeveld- Wouters van CRM reikt 1 sep tember de onderscheiding uit, na een opvoering van het to neelstuk door het Mechels Mi niatuur Theater in de glazen zaal van het Ahoy'-complex in Rotterdam, waar de beurs Casa Nova wordt gehouden. Het Zilveren CJP wordt jaar lijks bij toerbeurt in België en Nederland uitgereikt. Ramses Zilveren CJP voor Yvonne Keuls Shaffy en Urbanus van Anus kregen er al één. „Jan Rap en zijn maat" wordt het komende theaterseizoen voor de derde achtereenvol gende keer vele malen in Bel gië en Nederland opgevoerd. De schrijfster stelt in het stuk op indringende wijze de pro blematiek bij de opvang van jongeren aan de orde. Pijnloze behandeling Tandartsen verdoven doorgaans hun patiënten om hen van pijn te vrijwaren. Deze Italiaanse tandarts zal even wel in de eerste plaats aan zichzelf hebben gedacht al vorens deze circusleeuw te behandelen. Leeuw en tand arts waren na afloop zeer tevreden over de behandeling. Ook de eisen van de stakende slepers van Smit Internationale staan nog onveranderd overeind, zo maakt dit spandoek duidelijk. DEN HAAG Voor de christelijke minderheden in Turkije is er in feite geen uitweg. Zij bevinden zich over de gehele linie, zowel in Zuidoost-Turkije als in Istanboel, in een toestand van vervolging en/of discriminatie. Daar om mogen zij niet aan de grens worden teruggestuurd en hun aanvragen om asiel moeten zorgvuldig worden onder zocht om te zien of zij voor erkenning als vluchteling (A-status) in aanmer king komen. Dit is de conclusie van een rapport van een internationale werkgroep, dat giste ren tijdens een persconferentie in Den Haag werd gepresenteerd door de Raad van Kerken, de Stichting Oecumenische Hulp voor Kerken en Vluchtelingen en de Stichting Vluchtelingenwerk Nederland. Voor het eerst wordt duidelijk gesteld, dat de situatie veel ernstiger is, dan aanvan kelijk werd gedacht. Het rapport zegt, dat degenen, die uit Z.O.-Turkije komen allen dienen te worden beschouwd als vluchte lingen en dat de situatie van degenen, die uit Istanboel komen stuk voor stuk beke ken dient te worden. Istanboel kan name lijk niet langer meer als (betrekkelijk vei lig) alternatief gelden, zoals met name tot dusverre door het Nederlandse ministerie van Justitie en de Raad van State werd gesteld. Het gaat niet meer om „asielver lening om humanitaire redenen", maar om „erkening als vluchteling wegens ge gronde reden tot vrees voor vervolging". Dit standpunt is van belang voor de ruim tienduizend in Westeuropese landen ver blijvende Turks-christelijke asielzoekers dan wel asielgerechtigden, maar veel meer nog voor de honderdduizend chris tenen die nog in Turkije wonen. De drie presentatoren van het rapport menen, dat de 35 (met familie mee ruim veertig), Turkse christenen, die op 1 sep tember ons land moeten verlaten tenmin ste vallen onder het begrip „schorsende werking", inhoudend, dat niemand het land uit hoeft die een asielaanvrage heeft doen lopen. De Raad van Kerken heeft justitie gevraagd de afgewezen verzoeken opnieuw te bekijken. Mocht daar afwij zend op worden beschikt dan vraagt de raad de betrokkenen hier te laten blijven, opdat zij zelf hun zaak bij de Raad van State kunnen bepleiten. Zuid-Holland krijgt meer geld van Rijk DEN HAAG De provincie Zuid-Holland mag volgend jaar rekenen op een uitkering van 123,27 miljoen gulden uit het Provinciefonds van het rijk. Dat is ongeveer 9,6 pro cent meer dan dit jaar. Dit blijkt uit een brief die staatsse cretaris Koning (Binnenlandse Zaken) mede namens minister Andriessen (Financiën), aan de colleges van gedeputeerde staten heeft gezonden. Voor 1980 geldt de nieuwe verdeelsleutel voor het Pro vinciefonds: 40 procent naar evenredigheid van de inwo nertallen, 22,5 procent naar evenredigheid van de opper vlakten, 2,5 procent naar evenredigheid van de lengte van de vaarwegen en 35 pro cent in gelijke delen. Protest tegen vervuiling Een groep milieubeschermers heeft gisteren voor het provinciehuis in Groningen ge protesteerd tegen het lozen van afvalwater door een zetmeelfabriek In Veendam. Door het lozen is een kanaal geheel bedekt met een dikke laag witachtig schuim. 9E|TERDAM (ANP) De ikfortse officier van jus- El. Bötte zal volgende in Amsterdam aanwe- ijn bij het verhoor van ^irse Nederlandse getui- die een nader licht kun- werpen op het oorlogs- iden van de voormalige se SS-officier Arnold Jpel en op zijn aandeel et zogenaamde „bunker- na" in Vugt. Dit heeft de iterdamse officier van 'tie, mr. L. de Beaufort, :n medegedeeld. pel, tegen wie in zijn fpjaats Frankfurt op het [blik een gerechtelijk [onderzoek gaande is, Pt ervan verdacht mede. te zijn aan de dood [tien vrouwen, die in janu- 1944 om het leven kwamen tncentratiekamp Vugt. Ivan de overlevenden uit pnp, mevrouw N. Verste gen, heeft onlangs in Duits land een aanklacht ingediend, nadat Strippels oorlogsverle den in het weekblad „Der Stern" was gepubliceerd. Vol gens dat artikel zou hij ook be trokken zijn geweest bij de moord in begin 1945 op twintig Hamburgse schoolkinderen. In ELSEVIER een artikel! over zwartwerken in de bouw. „Niet minder dan de helft van de nieuwbouw in de premie sector wordt - alleen al in het eeuwig kermende Limburg - in een paar miljoen illegale manuren uitgevoerd. Ook in andere delen van het land blijkt de rijkspremie één van de stevige fundamenten onder zwarte nieuwbouw. Een alar merende situatie". Elders de voorspelling dat de koffie voorlopig niet goedkoper zal worden. „De prijs van onze nationale drank wordt be paald, manipulaties, geruchten en regelrechte leugens. De Ne derlander is de grootste koffie drinker ter wereld, maar heeft op de koffiemarkt geen enkele invloed". Bij de toestand bin nen de PvdA wordt de kantte kening -geplaatst: „Max van den Berg heeft de beleidslijn van Den Uyl en de zijnen los gelaten. Als hij erin slaagt zijn centralistische partijstrategie door te drijven zonder al te grote crises te veroorzaken, lijkt de pluralistische stro ming-Den Uyl op de terug tocht". Een interview tenslotte met de kerkhistoricus prof. J. Kamphuis. „Een schisma door toedoen van de confrontatie katholieken zie ik niet zo gauw zitten, alleen al omdat Rome bewezen heeft een lange .adem te bezitten". De HAAGSE POST besteedt uitgebreid aandacht aan de ha venstaking. „Er is ons, heel Nederland trouwens, voorge houden, dat loonmatiging de werkloosheid zou opheffen. Als dat werkelijk zo is, dan hebben we daar best wat voor over. Maar wat blijkt? De werkloosheid is alleen maar vergroot. Het haalt geen moet uit. Daar komt die actie uit voort". Ook een verhaal over de kamernood onder studen ten. „Wie wil er nou een stu dent op kamers hebben". Het zijn viezerikken. Ik heb er eens een gehad, die heeft van af het balkon midden in de nacht staan overgeven. Ik heb liever een stewardess of zo, of een alleenstaande heer met een goede betrekking". Een artikel over de toestand in het Midden Oosten de voorspel ling: „De echte problemen gaan volgend jaar komen als de terugtrekking uit de Sinaï voltooid is. Dan zal er een heel wankele situatie ontstaan". VRIJ NEDERLAND onthult dat ook de KLM niet niet- Jood-verklaringen afgeeft voor personeel in Arabische landen. PvdA-Kamerlid Van den Bergh vind dit volstrekt onaanvaardbaar. „Vooral om dat de KLM voor 79 percent in handen is van de overheid, en als een semi-overheidsbedrijf kan worden beschouwd. Als zoiets bij andere bedrijven ge beurt, kan de regering nog zeggen er niets vanaf te weten. Maar wat bij de KLM gebeurt, weet de overheid of kan ze weten". Voorts een vraagges prek met een ander socialis tisch parlementariër, Hein Roethof. „Achteraf betreur ik het niet, dat wij niet opnieuw met het CDA samenwerken. Wij zullen moeten proberen in de toekomst zonder het CDA te regeren. Maar het zou ver keerd zijn om nu te kiezen tus sen CDA en VVD". OOk wordt gepraat met de schrijf ster Henriëtte van Eyk. „Ik ben 82. Maar voor je werk is het niet goed om je leeftijd prijs te geven. Dan zeggen ze: dat mens had al lang dood moeten zijn. En dat vind ik nou toevallig niet". De ont troonde wereldkampioen-wiel renner Knetemann tenslotte, zegt: „Raas wordt een beter wereldkampioen dan ik ben geweest. Toch ben ik blij dat ik voor mezelf heb kunnen be wijzen, dat ik niet zo'n hele grote klootzak ben. Ik heb er het maximale uitgehaald. En vandaag toch ook even f 5.000,— verdiend, niet slecht voor een dag in de week, acht uur in de vrije natuur". DE TIJD constateert dat het steeds harder onweert in amb- tenarenland. „De samenwer king tussen de vijf" centrales bestaat slechts op papier". Een politieke beschouwing waar schuwt premier Van Agt: „Wie ernst maakt met de hulpverlening aan werklozen, moet niet meer hopen op eigen kracht alleen. Er is thans alle medewerking van werkgevers en werknemers om deze klus te klaren. Maar dat kan niet door de arbeidsmarkt als één groot en grauw geheel te be schouwen. En feitelijk wordt dit wel gedaan door de rege ring". Een ander artikel be schrijft hoe de gemiddelde ad vocatuur heus geen vetpot is. „Van de tweehonderd gulden honorarium per uur gaat meer dan de helft weg aan pure kos ten". Voorts een gesprek met een Westlandse tuinder. „De verhalen over illegale gastar beiders worden vaak uit de duim gezogen. Wat voor ver halen dat zijn? Bij voorbeeld dat er een illegale gastarbei der, die gestorven was, achter de kassen is begraven. Wij hebben dat natuurlijk meteen onderzocht, met alle organisa ties die er mee te maken had den, maar men heeft nooit kunnen bewijzen, dat dat be richt waar was". Het omsla gartikel probeert antwoord te geven op de vraag hoe demo cratisch koningin Wilhelmina was. „Oh, U gaat ook op de grote hoop, zei Wilhelmina wel tegen ministers met wie ze in conflict was. De hoop, waar al die oud-ministers al liggen". Het omslagartikel van NIEUWSNET gaat over het naoorlogse bouwbeleid. Archi tect prof. Bakema: „We heb ben een allerbelabberdste ste denbouw. Men vult stukjes in. Er is geen visie op het hele ge bied. Daardoor krijg je dat in- vulwerk, een soort lappende ken. Het is gewoon een chaos. Daar heb ik wel een lelijke smaak van in de mond". En oud-minister prof. In 't Veld: „Ik heb een beetje de neiging te zeggen, dat het huisves tingsprobleem zo groot is, dat je het haast niet kan oplossen. Je kan het alleen oplossen als je er onnoemelijk veel geld te genaan gooit. Andere wensen en verlangens terugdringen". Directeur Spiering van de Bredase gevangenis blijkt te vinden dat de Twee van Breda best vrijgelaten mogen wor den. Ook wordt gepraat met directeur Strijkers van het Na tionaal Bureau voor Toerisme. „We hebben het belang van het toerisme als economisch verschijnsel onderschat. Maar als je geen centen hebt, kun je niet verkopen. Nu kunnen we heel voorzichting met nieuwe dingen beginnen. Maar gooi vooral geen oude klompen weg voor je nieuwe schoenen hebt". Een groot interview tenslotte met de filmkomiek Woody Allen. „Mijn echte ob sessies zijn godsdienstig. Zij gaan over de betekenis van het leven en over de vergeefse pogingen van velen om via de kunst onvergankelijk te wor den. Ik denk heel vaak aan mijn eigen sterfelijkheid". HERVORMD NEDERLAND eist een dusdanige aanscher ping 'fan de wet dat handel in menselijk bloed in Nederland onmogelijk wordt. Voorts een interview met directeur Iem Dales van de Rotterdamse So ciale Dienst. „Met name in de kerken ontbreekt de kennis van wat er gaande is. Voor de mensen in de kerk is de werk loosheid iets, dat in de krant staat, maar ze hebben er zelf niets mee te maken en komen er ook niet mee in aanraking. De kerken zijn zeer zwak ver tegenwoordigd in de wijken waar de grootste werkloosheid is". Ook wordt gepraat met woordvoerder Sarna van de Israëlische beweging Vrede Nu. „We willen geen vrede tot elke prijs. Wij zijn ook geen dienstweigeraars. Ik heb zelf gevochten. Maar we kunnen veel meer voor de vrede doen dan de regering Begin nu zegt te proberen. We moeten inspe len op de mentaliteitsverande ring, die bij de Palestijnen merkbaar is". Een ander arti kel beschrijft de „nieuwe min derheid" van het grote gezin. Een moeder van zeven kinde ren: „Nee, de kerk heeft er niets mee te maken gehad. We vonden het vanzelfsprekend. Mijn broers en zusters hebben niet zoveel kinderen. Eén of twee, dat moet ieder ook voor zich weten. Maar nu benijden ze ons wel om dat grote gezin. Het is ook zo gezellig".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9