Boerderij De Valkendam voor gehandicapte boerenzoons blijkt een groot succes De Lefdse Courant nodigt u uit voordeLeidato. Alphens raadslid niet rouwig om gemeenten, die streekmuziekschool willen verlaten HOOGHEEMRAADSCHAP IN BEROEP BIJ KROON Rijnland wil waterverontreiniging door Fasson aan banden te leggen SUBSIDIE VAN ANJERFONDS VAN ZESTIEN MILLE Aanneme reed scheve schaats Lichte geldboete voor dreigen met karabijn Hazerswoude gaat woningen isoleren KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 PAGINA HAZERSWOUDE Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat in beroep bij de kroon tegen een besluit van de gecombi neerde kamer (samengesteld uit de colleges van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en Zuid-Holland). Het besluit van de gecombineerde kamer (behandeling van administratieve geschillen) houdt de vernietiging in van drie voorwaarden, die door 'Rijnland' aan de lozingsvergunning van Fasson Ne derland B.V. in Hazerswoude zijn gesteld. De voorwaarde, waartegen Rijnland in beroep bij de Kroon is gegaan, handelt over het maximum van het zogenaamde 'inwoners eenheden huishoudelijk afvalwater'. Rijnland stelt in de voorwaarde een maximum van 600 eenheden. De gecombineerde kamer stelt 1000 eenheden aangezien anders Fasson "tot verminde ring van de productie en wellicht tot sluiting van het bedrijf zal moeten overgaan". Rijnland vindt deze belangenafweging Fasson Nederland B.V. is een onderdeel van de AVERY Inter national Company en houdt zich bezig met het vervaardigen van zelfklevend papier. Het bedrijf loost het afvalwater in de Oude Rijn. De gecombineerde kamer voert aan als argument voor het vernietigen van de voorwaarde, dat Rijnland niet 'de gemiddelde productiecapaciteit in gevaar mag brengen door, in casu, het terugdringen van de vervuiling'. Aangezien het hier een principiële uitspraak betreft gaat Rijnland in beroep. Men wil geen precedent voor andere lozingsvergunningen schep pen. Rijnland voert in haar beroep aan, dat het doel van de WVO onder meer is om door middel van voorschriften verbonden aan lozingsvergunningen, de waterverontreiniging tegen te gaan. Tevens wijst Rijnland op de mogelijkheid dat eventuele, voor het bedrijf 'niet te dragen' kosten, in verband met de de voorschriften, verhaald kunnen worden bij het rijk. Een belangenafweging zoals door de gecombineerde kamer is gedaan, werkgelegenheid contra waterverontreiniging, hoort dan ook niet thuis in het WVO, volgens Rijnland. Het beroep stelt dan ook: "Beschikkingen als deze leiden tot te vergaande toegeeflijkheid en versluiering van het beleid". Het besluit van de gecombineerde kamer houdt ook in dat de partijen, Rijnland en Fasson, weer rond te tafel gaan zitten om nieuwe voorwaar den op te stellen. Het is de bedoeling dat Fasson na verloop van tijd aangesloten wordt op de riolering. Gedacht wordt aan 1981 ALPHEN De onlangs op poten gezette boerderij 'De Valkendam' aan de Kortsteek- terweg voor geestelijk gehandicapte boeren zoons, blijkt een groot succes te zijn. Het project, naar het idee van een dergelijke boerderij in Gouda, is ondermeer gesteund door het Anjerfonds Zuid-Holland met een subsidie van 16.000 voor de inrichtingskos ten. De Stichting Boerderij, de initiatiefne mer van het Goudse project, heeft een evalu atierapport gepubliceerd, dat het wel en wee van de boerderij beschrijft. Voornaamste konklusie van het rapport is dat aan de doelstelling, 'het aanbieden van een aange past woon-, leef- en werkmilieu aan geeste lijk gehandicapten, die door sociale omstan digheden niet langer op de boerderij van hun ouders of verzorgers kunnen verblij ven', wordt voldaan. Het rapport geeft te vens richtlijnen aan mensen die een derge lijk project op touw willen zetten, zoals nu ook in Alphen is gebeurd. Volgens Kees Ra demaker, sekretaris van Stichting Boerde rij, is er behoefte aan 120 van dergelijke be drijven. „Het zijn eersteklas boeren" be toogt Rademaker. Voor de boerenzonen zelf betekent de boerderij een grote mate van zelfstandigheid. Kees Rade maker: „Een jongen, die geen mond open durft ie doen omdat hij gewend is aan het feit dat hij 'bemoederd' wordt, gaat binnen de korste ke ren zijn eigen zaakjes regelen. Hij wordt conti nu voor het blok gezet. Dat geeft in het begin de nodige problemen maar na verloop van tijd hebben de jongens een grote mate van zelfver trouwen. Neem bijvoorbeeld een jongen die een platenkoffer ging kopen. Hij stapte de winkel binnen en vroeg een platenkoffer. De verkoop ster liet een gewone koffer zien en de jongen kocht die koffer maar omdat hij dacht dat hij zich weer had vergist. Nu zegt hij, bij wijze van spreken, of soms haar oren verstopt zitten, Boerderij De Valkendam aan de Alphense Kortsteekterweg. maar komt wel met een platenkoffer thuis. Een stuk mondiger zijn de jongens geworden. Raar trouwens, dat er alleen aanmeldingen kwamen van jongens. Voor meisjes staat de boerderij ook open maar er is geen enkele aanmelding geko men van een boerendochter." Typerend voor de grote mate van zelfstandig heid is de wijze waarop het beleid in de boerde rijen wordt gevoerd. Geen deskundigen zoals in de psychiatrische inrichtingen maar mensen waarbij een gerichte opleiding op het tweede plan staat; goede contactuele eigenschappén ko men op de eerste plaats. „Ik heb het eens een keer meegemaakt dat een iemand opbelde of haar broer, die in een inrichting zat, in aanmer king voor de boerderij kon komen. Ik bel op naar die inrichting en vroeg of men de jongen er toe in staat achtte. De man aan de andere kant van de telefoon wist niet eens dat die jon gen in de inrichting verbleef. Al vijftien jaar. had die jongen daar gezeten. Als je je rustig houdt dan weten ze niet dat je leeft en als de 'patiënt' zich zelf doet gelden dan wordt hij 'platgespoten"'. „In de boerderij is heel bewust gekozen voor een zo groot mogelijke zelfstandigheid; meetel len als een volwaardig persoon is de opzet. Het contact met de wereld om hen heen is hierbij van wezenlijk belang. De mensen in de omge ving worden dan ook van te voren ingelicht jdat er een boerderij voor geestelijk gehandicapten wordt gevestigd. Die informatie is bedoeld om ervoor te zorgen dat ze normaal doen tegen de jongens. Gewoon, zoals tegen 'andere' mensen. Dat loopt heel erg goed. De jongens, hebben goede contacten met de omgeving en steunen elkaar als echte boeren. Dus niet zoals in het begin de reactie kwam van, 'hij mag wel bij mij m'n voortuintje doen'. Je vraagt toch ook niet aan je buurman of hij je tuin wil doen?" aldus een vlot van de tongriem gesneden Kees Rade maker met Amsterdams accent. De kosten van een dergelijk experiment vallen erg mee, vooral gezien het groot sociaal rende ment dat met de boerderij wordt behaald. In ie der geval zijn de kosten van de exploitatie niet hoger dan een grootschalige voorziening. De boeren hebben een winkel waar ze de zelf ver bouwde produkten verkopen. De winkel loopt erg goed en is tevens een belangrijke schakel met de omgeving Het project vindt door het gehele land zijn weerklank. Voor mensen die zelf een dergelijk project willen opzetten biedt het evaluatierap port een schat aan informatie. Te volgen rich tlijnen zijn erin opgenomen. Plannen voor een dergelijk project zijn er in Hazerswoude en in Bunnik terwijl het einde nog niet in zicht lijkt. BODEGRAVEN Met een alcoholpromillage van 1,02 in zijn bloed, schaatste een 42-jarige aannemer uit Bode graven over de ijsbaan. „Daar zult u wel een scheve schaats bij hebben gereden", veronderstelde de Haagse politierechter. Figuurlijk ge sproken had verdachte dat reeds gedaan op weg naar de ijsbaan met de door hem be stuurde auto. Niet alleen omdat hij toen twee auto's op de Bodegraafseweg had aangereden en daarna was doorgereden, maar meer nog omdat hij bij dat autobestu- ren al flink onder invloed van drank verkeerde. De politierechter legde dan ook verband tussen al die fei ten; de drankinvloed, het aan rijden en het doorrijden. Voor dat alles werd verdachte over eenkomstig de eis van de offi cier veroordeeld tot tweedui zend gulden boete, een week gevangenisstraf en zes maan den intrekking van het rijbe wijs, maar beide laatstgenoem den voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Wat de drank betreft gaf ver dachte wel toe dat hij drie fles jes bier en „een paar" borrelt- jes had gedronken, m had niets bemerkt van de doi hem veroorzaakte aanrijdii en was dus niet opzetteli doorgereden. Er was een moe zaam onderzoek gewee waaraan het gerechtelijk lab ratorium aan te pas was gek men en dat had de verf van< aangereden auto's op de au van verdachte, zij het heel n niatuur, terug gevonde waardoor de officier het bew voor de schuld aanwezig ach te. „Ik mag niet mopperen", g verdachte als zijn mening ovi eis en vonnis te kennen. Alphen/Den Haag De officier van justitie bij c Haagse politierechter noemde het een gevaarlijke siti atie waarin een 35-jarige verdachte uit Alphen aan de Rijn betrokken was. Hij stond terecht wegens overtn ding van de Vuurwapen wet. In een café zou de ve dachte tijdens een ruzie drie bezoekers met een Mausi karabijn hebben bedreigd. De ruzie was ontstaan omdat de verdachte het niet eens was m de rekening die hem voor gebruikte consumpties werd gepr senteerd. „Ik zal die rekening betalen, maar ik kom zo terug dan vallen er lijken", had hij aangekondigd. Het ging er inde daad op lijken dat zoiets zou gebeuren en de officier vatte h dan ook op als een bedreiging met een misdrijf tegen het lev< gericht. Verdachte was ook in het bezit van scherpe patronen. Omd het uiteindelijk allemaal nogal is meegevallen wilde de offici het niet te zwaar maken voor verdachte. Ook de rechter stemi hiermee in en de verdachte werd veroordeeld tot vijfhondei gulden boete en zes weken voorwaardelijke gevangenisstraf m een proeftijd van 2 jaar plus verbeurdverklaring van hetgeen beslag was genomen. HAZERSWOUDE De woningbouwverenigii Volksbelang wil in drieënzestig woningen aan i Pieter de Hooghstraat en Mesdagplantsoen te H zerswoude-dorp warm te-isolatie aanbrengen. kosten worden geraamd op 186.648,96. Een bedr van 55.994,aan subsidie kan worden verkregè Negenenvijftig van de drieënzestig (hoofd)bewoners zijn koord gegaan met de plannen van Volksbelang. Van de ove gen wordt verwacht dat nog een aantal het voorstel van het 1 stuur aanvaardt. Het gaat de bewoners in elk geval een hui verhoging opleveren, het aanbrengen van de warmte-isolat van 21,50 tot 27,35, afhankelijk van het feit of men ei hoek- dan wel een tussenhuis bewoont. De Rabobank heeft een lening van 135.000,aan Volksbelai j. aangeboden voor de financiering van het project. Voorwaarde onder meer dat de gemeente zich garant stelt. B. en w. stellen gemeenteraad vanavond voor om hiertoe te besluiten. Het college vraagt de raad eveneens een bedrag van 20.000, voor een onderzoek naar de oorzaak van de zettingen in i landhoofden van de bruggen aan de Burgemeester Warnaarléi de. Ook moet gekeken worden naar de funderingen van dt »1 landhoofden. ALPHEN AAN DEN RIJN „We hoeven er niet rou wig om te zijn dat de ge meenten Ter Aar, Nieuw- veen en Zevenhoven uit de „gemeenschappelijke rege ling streekmuziekschool" stappen. Die funktioneerde toch al niet goed". Dat zei gisteravond CDA'er A. Slot in de Alphense raadsverga dering toen de bedankbrief van de scheidende gemeen ten aan de orde werd ge steld. Die gemeenten heb ben, zoals bekend, gemeend vaarwel te moeten zeggen te gen de streekmuziekschool uit vooral financiële over wegingen. Volgens Slot was de invloed van de genoemde gemeenten in verhouding toch al te groot. Hij blikte ook al vooruit op het gesprek dat volgende week zal plaats vinden en waaraan alle betrokken gemeenten zullen deelnemen. Dan wordt beke ken of er nog een uitweg te vinden is in de ontstane im passe. Slot stelde daarover dat wanneer een wijziging van de regeling zou betekenen een verhoging van de kosten, Al phen geen medewerking daar aan zou mogen verlenen. Slot meende ook dat de drie ge meenten dan voortaan maar „lesuren zouden moeten kopen tegen de kostprijs. Dat kan ge makkelijk en het onderwijs hoeft er niet onder te lijden", aldus Slot. PvdA-voorman Van der Vlies zei wel rouwig te zijn om het feit dat de gemeenschappelijke regeling niet levensvatbaar was gebleken. Hij zette verder vraagtekens bij het niveau van het toekomstig muziekonder wijs dat bijvoorbeel de 300 leerlingen uit de gemeente Ter Aar zouden ontvangen indien zij de lessen van de streekmu ziekschool zouden gaan mis sen. „Maar ja, dat is ter ver antwoording van die gemeen te", stelde Van der Vlies. Ook hij meende dat alle kosten aan de gemeenten doorberekend zouden moeten worden bij welke nieuwe samenwerking svorm dan ook. „Ik vraag me trouwens af of een andere re- Wethouder mevrouw H. Don ker zei met belangstelling het voorstel af te wachten waar mee de drie gemeenten vol gende week op de proppen zullen komen. Ze wees er nog eens op dat de provinciale sub sidie zou komen te vervallen bij het opzeggen van de ge meenschappelijke regeling. „Die subsidie is bedoeld voor de streekmuziekschool en niet voor onze gemeente", zei de wethouder daarover. Ze zei ook dat alle leerlingen uit de drie gemeenten welkom blij ven op de muziekschool, „ook al kan Alphen dat niet zelf subsidiëren". Lisse In het Poelhuys aan de Lissese Ruishoornlaan be ginnen op 10 september een -aantal creatieve cursussen on der leiding van Ria Hulsman. Gekozen kan worden uit: we ven, macramé, wandkleden, spanramen, druktechnieken, glasverven, pottenbakken en boetseren. Inlichtingen en aanmelding bij: Ria Hulsman, Israëlstraat 25, tel. 14847. Hillegom De Hillegomse Hengelsportvereniging „De Vroegte Wint" organiseert op zaterdag 1 september de jaar lijkse viswedstrijd om het kampioenschap van de Bollen streek. De wedstrijd wordt ge houden in de Ringvaart en duurt van 9 tot 12 uur. A rai- son van 6 gulden kan vanaf 7 uur ingeschreven worden in gebouw 't Eiland van de Ven- neperweg. Lisserbroek In het kader van de Nationale Brandweer dag geeft de vrijwillige brand weer van Lisserbroek zaterdag 8 september een demonstratie nabij het dorpshuis De Meer koet in deze buurtschap. Om tien uur beginnen de demon straties met een optreden van de jeugdbrandweer van Hoofddorp. Onderdeel van de blus- en reddingsdemonstra ties vormt ook een demonstra tie duiken in de Ringvaart. Het spektakel duurt tot onge veer 13.00 uur. Noordwijk De Evenemen tenmarkt voor Boven-Volta heeft 32.000.opgebracht. Namens de Werkgroep Aktie werd de som symbolisch aan burgemeester mr. Bonnike overhandigd. Mejuffrouw Los, die het pakje aanbood, bracht dank aan de Noordwijkse be volking, aan de vrijwilligsters, die zich voor de aktie hadden ingezet, en aan het gemeente-, bestuur en de gemeentelijke diensten. De burgemeester op zijn beurt richtte woorden van dank tot de Werkgroep Aktie en herinnerde aan de enorme organisatie en het vele werk, dat maanden vooraf aan deze zaak is besteed. Voorhout Zaterdagmorgen 1 september om half negen kunnen lieden die het plezie rig én noodzakelijk vinden om eens flink te trimmen zich weer melden bij de gymnas tiekzaal in de Linnaeuslaan. Iedereen is van harte welkom om onder deskundige leiding van mejuffrouw H. van der Geest en de heer H. Bos df conditie op peil te brengen. Dat gebeurt ongeveer veertig weken achtereen voor 3.50 per keer of 100.voor het hele seizoen. Opgeven en ver dere informatie bij de heer P. L. van der Berg. Kerkweg 15, tel. 02522-19119 na 19.00 uur. Geen voorrang voor racefiets VOORSCHOTEN Het geen voorrang verlenen op de Veurseweg aan een 37-jarige race-fietser uit Leidschendam door een 24-jarige autobestuur der uit Leiden, had gistermid dag een ernstige hoofdwond en twee gekneusde ribben voor de fietser tot gevolg. De fietser is overgebracht naar Antoniushove Ziekenhuis in Leidschendam ADVERTENTIE Vrijdag 7 september opent de drukst bezochte najaarsbeurs van Nederland haar poorten. Verwacht wordt dat zo'n 100.000 mensen de 18e Leidato huishoudshow zullen bezoeken. De Leidse Courant, graag gelezen in ruim 13.000 gezinnen, beloont de kleine moeite van het aanbrengen van m een nieuwe abonnee met niet minder dan 2 entreebewijzen Noteer m.i.v._ abonnee van de Leidse Courant: voor deze grote tentoonstelling, waar 10 dagen lang van alles is te zien en te beleven. Optredens van bekende binnen- en buitenlandse artiesten vormen de muzikale entourage van deze spectaculaire expositie, die tot en met 16 september in de Groenoordhallen wordt m wm m mm m wêm mm Q^Ouden. De Leidse Courant opent graag de deur voor u. als nieuwe kwartaal code/woonplaats: Deze nieuwe abonnee ontvangt de LC de eerste 2 weken gratis. Stuur 2 entreebewijzen voor de Leidato naar: adres: code/woonplaats: n.b. Bellen gaat nog sneller. Ons nummer 071-122244 Tot ziens op de Leidato! Stuur deze bon in open envelop (geen postzegel plakken) naar: Leidse Courant - antwoordnummer 349, Leiden

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4