atletiek-top in actie op Leidse Hout Bisschoppensynode moet het weer zinnig maken om te geloven en op het evangelie in te gaan Kunststofbaan zaterdag ]%T in gebruik -LM 311011316 Bram Madera en Joke van Mastrigt favoriet op toernooi OLTC Scheidende vicaris dr. Van Paassen: AZC favoriet Sportfondsen-KNZB-toernooi Altior - VTL: topduel in zondagafdeling SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 PAGINl i is als eerste geplaatst op het tcnnistoernotfat „Ik hoop, dat de remedie van de synode niet erger wordt dan de kwaal en dat de bisschop pen niet nog meer geisoleerd raken. Want stel, dat de bisschoppen terugkeren met onwerkelij ke beleidsbeslissingen, dan zal het nog moeilij ker zijn dan nu. Het gaat er niet om tijdens de komende bijzondere bisschoppensynode te gaan hakketakken over disciplinaire randza- ken, maar wel dat er geagendeerd wordt naar de nood, waarin de kerk nu verkeert. Het gaat om de verstarde, fossielachtige cultuur van de officiële kerk, die niet meer de mensen doet opveren wegens haar zinnig woord voor leven en samenleving en waarnaar met name jonge ren en huwenden niet meer kijken. Er veeleer mee in hun maag zitten". Dr W. J. M. van Paassen, die op zondag 16 sep tember tijdens een receptie definitief afscheid zal nemen als vicaris-generaal van het bisdom Rotter dam formuleert deze zinnen tijdens een regenach tige middag in zijn door druipend groen omgeven nieuwe standplaats: het provincialaat van de Con gregatie der Priesters van het Heilig Hart aan de Duivelsbruglaan te Breda. Misschien is het van wege die regen, dat zijn woorden wat minder dat optimistische hebben dat hijzelf altijd uitstraalt. Misschien ook bekijkt hij de kerkelijke wereld al meer met de ogen van de overste van een landelij ke congregatie met filialen over de grenzen. In elk geval kijkt hij over de grenzen van de offi ciële kerk en hij ontleent daaraan toch weer opti misme: „In een bijna subversieve sfeer is er wel een vitalisering bezig", zo stelt hij vast. „Heel veel goede pastorale initiatieven worden genomen, die volgens de officiële normen niet mogen, maar waarbij wel nieuw kerk-zijn ontstaat. Aan de basis blijkt mede-verantwoordelijkheid mogelijk, maar deze blijkt hier en daar geen bisschoppelijke goed keuring te krijgen, al hebben velen niet meer zo- bisdom Rotterdam „de diaconie" geworden, de dienst aan de samenleving. Samen doen „Waar mensen samen iets gaan doen, verdwijnt de polarisatie", tekent dr. Van Paassen aan en voor dat „samen doen" verwijst hij onder meer naar de bijeenkomsten van kaders, die rond het onder werp „diaconie" gaan worden gehouden op diver se niveaus, maar ook door deze samen. „Ik zie dan gebeuren dat men met een actieplan „diaconie" voor de dag zal komen. Men is op deze wijze zin nig bezig, ook gemeenschapsvormend. De samen hang kan er mee zijn gediend, maar ook het ge loof in Nederland", aldus pater Van Paassen, die wijst op de bevinding van de buitenlanders, be trokken bij het project „Zending in Nederland", dat de kerk in Nederland een maatschappelijk randverschijnsel is geworden. De kerk is wel aan wezig in de sector „comfort", de troost, maar ont breekt in die van de „challenge", de uitdaging. „Welnu, diaconie is niet alleen barmhartigheid, maar ook gerechtigheid", zegt dr. Van Paassen. „Er is een grote vervreemding tussen geloof/e vangelie en de noden en vragen van de mensen. De kerk zal weer een zinnig verhaal moeten hou den, de echte evangelische waarden moeten in brengen in haar dienst aan de samenleving, ge dachtig, dat het evangelie het zout van de aarde is. Jongeren bijvoorbeeld moeten weer gaan ontdek ken, dat er zinnig gewerkt wordt in de kerk. Zij moeten de kerk herkennen als relevant. Bidden is noodzakelijk, maar het blijft navelkijkerij als het geen handen en voeten krijgt. In de pragmatisch ingestelde Rotterdamse samenleving zal het werk van de kerk betrekking moeten hebben op het da gelijkse leven". Dr. Van Paassen zegt het als noodzakelijk te zien, dat een bisschop sterk bezig is met mens en sa menleving. Niet als hobby, maar als opdracht van het evangelie. „Ik heb als vicaris altijd geprobeerd veel maling aan bisschoppelijke goedkeuring, om dat de officiële kerk met zichzelf overhoop ligt". Geen futiliteiten Hij gelooft, dat het muurvast loopt als dat soort dingen in de bisschoppensynode komt. „De syno de", meent hij moet bijeenkomen vanuit de vraag hoe de blijde boodschap opnieuw verwoord en voorgeleefd kan worden, zodat mensen in een verstedelijkte samenleving weer kunnen gaan ge loven". Volgens dr. Van Paassen mag het niet gaan om binnenkerkelijke disciplinaire futiliteiten, maar om een spreken en handelen, die het weer zinnig maken om te geloven en op het evangelie in te gaan. „De kerk heeft zich eeuwenlang met andere culturen bekleed en ook nu moet de oude cocon worden afgestoten. Het evangelie moet een mond en stem krijgen in deze tijd". Dr. Van Paassen vindt niet, dat hij iets bijzonder nieuws vertelt: „De analyses daarvoor zijn eigenlijk al gegeven in de Romeinse bisschoppensynode van 1974 over de evangelisatie van de volken en in die van 1977 over de katechese. Nu komt dit alles concreet aan de orde." Dr. Van Paassen heeft in het bisdom Rotterdam op velerlei gebied gewerkt. In de „Naamlijst bis dom Rotterdam" staat onder zijn naam een in drukwekkende lijst van „aandachtsvelden" ver meld - hij spreekt zelf van een „duizendpootfunc tie" maar er is één zaak, waarin hij ongetwij feld veel tijd. energie en inspiratie heeft geinves- teerd en dat is de „Pastorale Beleidsschets Bisdom Rotterdam", die overwegingen en beleidspunten bevat ten dienste van het kerkelijk werk in het bisdom. De schets beoogde vooral een verbeterde communicatie, zowel verticaal als horizontaal, binnen het bisdom. Dat proces van communicatie kon het best op gang worden gebracht aan de hand van een concreet onderwerp en dat is in het het gesloten circuit te doorbreken door de bis schop in het midden van de kerk te plaatsen en met allen in contact te brengen, zodat de bisschop, omgeven door de diocesane werkelijkheid, in het middelpunt van het bisdom zit". Alle hens Communicatie en overleg zijn twee woorden, ge weven in het vaandel van dr. Van Paassen. De bisschop heeft ze genoemd bij zijn benoeming tot vicaris. In zijn afscheidsbrief heeft vicaris Van Paassen nog eens nadrukkelijk gezegd, dat zij pro grammatisch moeten blijven, omwille van het welzijn en de samenhang van het diocees. „Ik heb het vertrouwen dat het met alle hens aan dek nog kan lukken ook", zo schrijft hij. Op de vraag wat hij bedoeld met „alle hens aan dek" zegt hij, dat hij erop hoopt, dat alle overle gorganen gemobiliseerd worden en dat de bis schop met alle in contact kan worden gebracht/ Hij vindt, dat men dan wel kan zeggen, dat de voortgang in de kerk wordt belemmerd door auto ritair ingrijpen van bovenaf, maar dat dit ook ge beurt door het niet waakzaam zijn van mensen aan de basis en in het midden. De voortgang wordt ook tegengehouden wanneer men niet meer strijdbaar is, klakkeloos dingen aanneemt, niet op merkzaam is. „We zullen alert moeten zijn, werf kracht moeten hebben, zodat het weer een vitale kerk wordt". In zijn afscheidsbrief zegt hij ook te hebben erva ren, dat „de lente in de lucht zit". Waaraan ont leent hij dat optimisme „Dat ontleen ik aan de volharding en het uithou dingsvermogen van de basispastores. Aan het feit, dat zij - vaak met de rug tegen de muur staande en verstoken van heel wat morele steun dag in dag uit, week in week uit het woord Gods verkon digen en de mensen nabij zijn als pastor, het lief en leed van de kerk verwerken en verdragen", al dus dr. Van Paassen, die met name „de lente ii lucht" heeft bespeurd in zijn kwaliteit van stuurslid van het Diocesaan Pastoraal Centri j Je De geweldige inzet van de medewerkers daan >or bij de toerusting van vrijwilligers, van wie er Mr al bijna driehonderd worden gevormd in een pi tfen ge driejarige cursus, waarbij hij nadrukkelijk c ozr stateert, dat hier gelovigen niet alleen mon >or worden verklaard, maar ook mondig gema; „Hier gaat in de geest van het Vaticaans conc de mede-verantwoordelijkheid werkelijk gest krijgen: samen kerk!" Religieuzen Dr. Van Paassen zou niet de enthousiaste kersi se provinciaal van een congregatie zijn als hij niet de lente zou bespeuren in het feit, dat de den en congregaties in al deze zaken een acti een rol gaan spelen, alleen al vanwege het feit, dal1 w al meer dan de helft van het pastoraal bestam P het bisdom bestaat uit religieuzen. „Die relig 1 zen hebben mede tot taak zich ernstig te bezin op hun vernieuwende en corrigerende functii [gg de kerkprovincie. Hij ziet die bezinning op creatieve pioniersfunctie bij de religieuzen gang komen, zeker ook ten bate van de kerk| we vincie, die door de orden en congregaties gehol in kan worden en geloodst naar een beter klim and niet alleen door een nieuwe wijze van leven, n oet< ook door het spreken van de religieuzen. Dr. Van Paassen ziet duidelijk de toekomst o| n u Hij constateert voor zijn eigen congregatie t£d; nen van groeiende belangstelling van jongei ikei nieuwsgierig geworden door persoonlijke con jk 1 ten. Hij wil hen niet voor gesloten deuren la >or-i staan. Het gaat daarbij niet om de aanwas van s ge het getal, want dat is niet doorslaggevf maar om de inspiratie geput uit het evangelie idiei gericht op een kerk, die dienstbaar is aan de id U menleving. (Van onze waterpolomedewerkster) LEIDEN Voor de vijfde maal in suc cessie organiseren de KNZB en de NV Sportfondsen samen het Sportfondsen- KNZB-waterpolotoernooi, een evene ment dat zaterdag van start gaat. In Leiden speelt de Zijl/LGB in zwembad de Zijl een halve competitie tegen res pectievelijk AZC/Unique-2 en PSV, ter wijl in Alphen AZC/Unique de Meeu wen en LZ 1886 treft. Titelverdediger is AZC dat, ondanks de strubbelingen met het nationale team, zonder meer op een herhaling van vorig jaar lijkt af te stevenen. De eerste ronde zal de coach-loze Alphenaren geen moei lijkheden opleveren Interessanter wordt het voor LZ 1886 dat zich ten koste van de andere debutant, de Gouwe, plaatste. Een tweede positie geeft recht op spelen in de herkansingsronde. De Leidenaars moeten daarom van .het geroutineerde De Meeu wen winnen om niet voortijdig uit het toernooi te worden gezet. Evenals AZC zal De Zijl/LGB de eerste ronde zonder veel problemen moeten kunnen doorkomen. De tegenstanders PSV en AZC 2 vormen geen onoverkome lijk struikelblok voor de Leidse ploeg. Voor wat de kansen op een hoge eindklas sering betreft is een plaats bij de eerste, vier voor De Zijl een haalbare kaart. Deze waterpolo-bekercompetitie is in 1975 ontstaan uit een combinatie van het KNZB waterpolobekertoernooi en sport- fondsentoernooi. Het KNZB-toernooi werd al jarenlang gespeeld terwijl de NV Sportfondsen in 1973 ter gelegenheid van het vijgftigjarig bestaan een bekercompe titie voor hoofd en eerste klassers organi seerden. De eerste prijs was één uur gratis badhuur per week en dat gedurende een heel jaar. Waarde ongeveer zevneduizend gulden. Dit toernooi werd een zodanig succes dat het een jaar later werd her haald. Aangezien de eindronden van bei de competities tegelijkertijd werden ge speeld zijn de KNZB en de Sportfondsen rond de tafel gaan zitten en besloten werd beide bekertoernooien te combineren. Zo ontstond in 1975 het Sportfondsen-KNZB- bekertoernooi. Programma: de herkansingsronde voor de nummers twee van de zes poules wordt woensdag gespeeld. De halve finale en de eindstrijd worden respectievelijk op zater dag 8 en zondag 9 september afgewerkt. De aanvangstijden voor de wedstrijden van zaterdag zijn: zwembad de Dillen, Al phen aan den Rijn: zeven uur: LZ 1886 - De Meeuwen; half negen: AZC - LZ 1886; tien uur: De Meeuwen - AZC. Zwembad De Zijl: zeven uur: Zijl/LGB - AZC 2; half negen: PSV - Zijl/LGB; tien uur AZC 2 - PSV. LEIDEN De samenwerking tussen de afdelingen Leiden en Gouda voor wat betreft de integratie van het zondagvoet bal is voorlopig van de baan. In deze krant werd daaraan al ■uitvoerig aandacht besteed. Gevolg van deze ontwikkelin gen: een uit veertien voetbalverenigingen bestaande eerste klasse inplaats van de oorspronkelijk ingestelde hoofd- en eerste klasse. Het kampioenschap in deze 'Leidse' eerste klasse geeft recht op promotie naar de vierde klasse van de KNVB. Zondag begint de competitie Altior - VTL lijkt op papier het meest interessante duel op de eerste wedstrijddag. Altior, vorig jaar nog vierdeklasser, en VTL, een club die promotie naar die afdeling al drie keer op een haar na miste, behoren tot de topploegen van de eerste klasse zondag. Ondanks het grote aantal Leidse ploegen, zeven stuks, wordt slechts een derby gespeeld, Leidse Boys ontvangt VNA. Programma: Altior'- VTL; Unitas Leiden - Stompwijkse Boys; Oranje Groen - Alkmania; Leidse Boys - VNA; Kickers'69 - VNL; Warmunda - Alphia. Dankzij het koopmanschap van de heer Philipsen, oud-direc teur van de Sportstichting heeft Leiden een kunststof atletiek baan. was een moeilijke opdracht, we moesten' een baan van 340 meter naar 400 meter uitbrei den. Het grootste probleem was echter het dempen van de sloten, dat is ook de reden waarom het zo lang heeft ge duurd". Vorige week werd de kunststof toplaag op de baan gelegd, vandaag wordt de be lijning aangebracht. Als het karwei af is dan heb ben de drie Leidse atletiekve renigingen, AV Holland. De Bataven en AV Leiden, de be schikking over een volwaardi ge atletiekaccommodatie. Alle onderdelen van deze sport kunnen in de Leidse Hout worden beoefend, iets waar za terdag mee wordt begonnen. Om kwart over twee openen atleten van de 'oude glorie' de wedstrijden. Aan de start ver schijnen Truus Hennipman, Gerda Kraan, Wim Slijkhuis, Jan van Heek en Rob Pom- mée. Vervolgens is het de beurt aan leden van de ge meenteraad, Leidse politieke parthen en de sportstichting die elkaar op het onderdeel es tafette zullen bestrijden. Om drie uur start de stede- nontmoeting. Teams uit Am sterdam, Haarlem, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Leiden zullen de nieuwe accommoda tie aan een grondige test on derwerpen. Naast de loopnum mers staan de technische on derdelen polsstokhoog, speer werpen, hoogspringen, ver springen, kogelstoten, discus werpen en hinkstapsprong op het programma. Bekende na men zijn: Ruud Wielaart, Joost Born, Klaas Lok, Tilly Ven- hoef en Ria Stalman. KEES VAN HERPEN- LEIDEN Bij het door OLTC georganiseerde tennist nooi staat Bram Madera bij de heren in B als favoriet g teerd. H. Emnes staat als tweede geplaatst, gevolgd doi Vergoed en A. Bollerman. De geplaatste spelers hebbei tussen zonder al te veel moeite de kwart finales ber Emnes versloeg A. van der Berg met 6-3, 6-1, Vergoed i kelde H. van Tongeren uit: 6-2, 6-4 en Boilerman ma korte metten met Steensma: 6-3, 6-1. Bij de dames in B 1 Joke van Mastrigt tegen de niet geplaatste Ineke Ka berg uit, die J. Goudsmit overtuigend terugwees: 6-2, 6-1 andere geplande finaliste is Maureen Meyer. Meyers en van der Kwast zijn bij de dubbels in B de favori Door een overwinning op Walenkamp/Geldrop bereikten halve eindstrijd: 6-0, 6-1. Ook Blommendaal/Pasma, als tv geplaatst, bereikten de halve finale; het duo Ruys/Nie werd ook duidelijk met 6-1, 6-3 teruggewezen. De koppels nes/Vergoed en Treffers /Bollerman zijn derde en vierdi plaatst. De damesdubbel in B gaat waarschijnlijk verlopen, de wedstrijdleiding verwacht. Er hebben slechts vijf koppel geschreven. Maureen Meyer en J. van Zuuren zijn als eerst A. Koole/J. Drok als tweede geplaatst. Het gemengd dubb J0 dezelfde klasse kent eveneens niet al te veel inschrijvingen; in totaal. Het duo Mastrigt/ Vergoed is als eerste geplaatst e koppel Treffers/ Treffers wordt geacht hen in de finale te bestrijden. Treffers/Treffers heeft al een wedstrijd achter d en bereikte door deze overwinning de kwart finale. Met d u' lijke cijfers werd het koppel Kaaien /Kaaien verslagen: 6-1 Bij de heren in C bereikte de als één geplaatste F. de V door een walk-over de kwart finales. Daarvoor wees hij J. re terug: 6-2, 6-4. Kroon, Salman en Snik staan als respectiei twee tot en met vier geplaatst. Bij de dames in C heeft zie e' weer de eerste verrassing voorgedaan. Paula Berg, als tv geplaatst werd al in de eerste ronde door Vink in twee se het toernooi geslagen: 6-3, 6-3. M. Smit is de geplande wini Als eerste heeft zij de halve eindstrijd bereikt. Georgette minck won de eerste set met een overduidelijke 6-2 ovei ning, maar de volgende twee sets kwam haar tegenstandstei gelijk nog overtuigender met twee maal 6-0 terug. Wesselii Cysouw sluiten de rij der geplaatsten. Ook bij het herendubbel in C zijn eigenaardige dingen De nummers één en twee, de Weger/de Boer en Linkiei Zuuren hebben beiden het toernooiveld moeten verlaten. I vorieten werden door het kopel Ruyseman/Spoor in drie s< ruggewezen: 1-6, 6-3, 1-6, terwijl Walenkamp/Geldrop de mers twee via een walk-over „passeerde". De duo's Roder /Bonte en Salman/Jansen drie en vier geplaatst, krijgen door de finale in zicht. In het damesdubbel is van de gepl; alleen het als drie genoteerde koppel Tönjann/Goldstaub de race. De als één, twee -en vier geplaatste paren, te Krul/Liefboer, Dekker/Gisbergen en Wesseling/Klestadl reeds uitgeschakeld. bouwd. De bestaande tribune werd opgeknapt. De gemeente bekostigde de kleedruimte, het clubhuis was voor rekening van de SALAG, Stichting Ac commodatie Leidse Atletiek- gemeenschap. Dat betekent dat de drie Leidse atletiekve renigingen samen tweehon derdduizend gulden moeten opbrengen. De gemeente Lei den zorgt voor het resterende bedrag: 1,3 miljoen voor de baan en driehonderdduizend gulden voor de kleedaccom modatie. De sportstichting koos voor een baan bestaande uit het materiaal Chevron 440. Vol gens leveracier Jacobs een goede keuze: „Deze kunststof is zachter dan andere materia len maar heeft de hoogste te rugstootveerkracht. Dit sy steem is het meest ideaal". De heer Philipsen, oud-directeur van de sportstichting, vertelt waarom indertijd werd beslo ten met de firma van Jacobs in zee te gaan: „Toen wij moesten beslissen was de dol lar nogal in waarde vermin derd. Aangezien het om een Amerikaans produkt ging werd een Chevron-baan in vergelijking met Europese sys temen ineens een stuk goedko per. We hebben al die maat schappijen gewoon tegen el kaar uitgespeeld. En we heb ben vijf jaar garantie op deze baan kunnen bedingen. Voor een arme stad als Leiden is dit een prima baan". In mei 1978 werd begonnen met de aanleg, beter gezegd met de sloop van de oude sin- telbaan. De heer Wurster van de NBM, de maatschappij die het hele project uitvoert: „Het LEIDEN Wanneer de oud directeur van de sportstich ting Philipsen, zaterdag het startschot voor een wed strijd tussen atleten van de zogenaamde oude glorie lost, is de nieuwe atletiekbaan in de Leidse Hout officieel geo pend. Als tiende gemeente in Nederland heeft Leiden dan de beschikking over een kunststof atletiekbaan. Voor wat betreft het gebruikte materiaal heeft Leiden een primeur. In de Leidse Hout ligt de eerste Nederlandse Chevron 440 baan. Deze maakt het mogelijk dat er voor het eerst sinds lange tijd weer top-atletiek wordt bedreven in Leiden. De kunststofbaan wordt zater dag ingewijd met een ste den-ontmoeting, wedstrijden waarbij de nationale atle- tiektop aanwezig is De eerste plannen om in Lei den een nieuwe atletiekbaan aan te leggen stammen uit 1974. De uit 1940 daterende sintelbaan in het Leidse Hout, Fannv Blankers Koen vestigde er nog ooit een wereldrecord verspringen, voldeed al lang niet meer aan de eisen waar aan een goede atletiekaccom modatie moet voldoen. Vier jaar later verstrekte de ge meente een krediet van ruim een miljoen gulden voor de constructie van een nieuwe baan. Men besloot de oude sin telbaan in de Leidse Hout op te ruimen en de kunststofbaan daar aan te leggen. Tevens werden er een nieuwe kleed ruimte en een clubhuis ge De nieuwe atletiekbaan in de Leidse Hout is bijna voltooid. Vandaag wordt de belijning aange bracht. Zaterdag wordt de kunststofbaan officieel geopend.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14