Bisschoppen van Oost-Afrika leggen accent op opbouw van basisgroepen „Bevrijding in de arbeid" brochure van religieuzen rïB Een eigen zaak beginnen is meer dan voortaan ondernemer heten. J Bedrijf: LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 PAGII C&cA ii toch OcxA.de (i^ek! De bisschoppen van 83 bisdommen in Afri ka hebben in een gezamenlijke conferentie te Zomba in Malawi besloten nog meer dan voorheen het accent te leggen op de opbouw van christelijke basisgroepen. In de komen de jaren zal hierbij bijzondere aandacht worden besteed aan de rol van de priester in de kerk van morgen, wanneer deze meer op de kleine leefgemeenschappen gebaseerd zal zijn. Dit was een van de besluiten van de zevende algemene vergadering van Amacea, een sa menwerkingsverband van de bisschoppencon ferenties van Kenya, Malawi, Tanzania, Oe ganda, Zambia en sinds kort ook van Soedan en Ethiopië. De samenwerking tussen de Oost- afrikaanse bisschoppen is op touw gezet door de Nederlandse missiebisschop mgr. J. Blom- jous, toentertijd bisschop van Mwanza in Tan zania. De bisschoppen hebben verder bijzondere aan dacht besteed aan de oprichting van een ka tholiek instituut voor hoger onderwijs, dat waarschijnlijk in Nairobi zal worden gevestigd. De plannen ervoor zijn praktisch rond, alleen de financiering niet. Soortgelijke instituten zijn al in Franssprekend West-Afrika, namelijk in Kinshasha-Limete (Zaire) en in Abidjan (Ivoorkust). Samen met de Anglikaanse kerk en andere protestanse kerken is een katechetische me thode ontwikkeld, speciaal voor de jongeren op de middelbare scholen. Deze zal nu in negen tien Oostafrikaanse landen worden geïntrodu ceerd. De bisschoppen keerden zich echter tegen een voorstel om op Amecae-niveau een werkgroep Justitia et Pax (gerechtigheid en vrede) op te richten. Verschillende bisschoppen waren na melijk van mening ,dat het signaleren en ver oordelen van sociale en politieke misstanden door een internationale werkgroep eerder ne gatief dan positief zouden uitvallen. Misstan den moeten door de kerk van het eigen land worden aangepakt, zo meenden de bisschop! pen. De Oostafrikaanse bisschoppen vergaderirl staat de komende periode onder voorzittel schap van bisschop Mazombwe van Chipatl Secretaris-generaal is de Oegandese priests. Joseph Mukwaya geworden ter opvolging vaL de Amerikaansë missiebisschop VinceiT McCauly De bisschoppen van de Oostafrikaanse lands spraken hun bijzondere waardering uit voorl wijze, waarop de zusterkerken in het westa, de kerkelijke ontwikkelingen in Oost-Afriu, volgen en ondersteunen. Wat Nederland bl- treft ging hun waardering vooral uit naar hi nationaal bureau der Pauselijke Missiewerket naar CEBEMO en het naar Centraal Misst Commissariaat. De vergadering in Zoml werd bijgewoond door waarnemers uit ande» Afrikaanse landen en uit Europa, onder wl Jos A.A. Schoenmakers, directeur PMW-NÏ derland. Het gaat er niet om van ar beid bevrijd te worden maar om de bevrijding in het werk. Aldus zegt dr. Rob van Kessel in de bro chure „Bevrijding in de ar beid". De brochure is ver schenen in een reeks uitga ven van de „Konferenties van Nederlandse Religieu zen", die evangelische inspi ratie en maatschappelijk engagement met elkaar in verbinding willen brengen. De brochure is tevens bedoeld als een uitdagende bijdrage in de discussie over arbeidsethos met het oog op de herderlijke brief over de arbeid, die de Nederlandse bisschoppen rond de vastentijd volgend jaar willen laten verschijnen. Dr. Van Kessel, lector van theologische ethiek en prakti sche theologie aan de Katho lieke Theologische Hoge- school Utrecht, constateert, dat bijbel en theologische tra ditie geen pasklare oplossin gen voor de problemen van deze tijd geven al blijven ze wel fundamentele bronnen van inzicht. Volgens Van Kessel heeft de arbeid, die bepaalde delen van de wereld beter en be woonbaarder heeft gemaakt, ook een „monster van onvrij heid" opgewekt, een onvrij heid met vier gezichten. Die vier gezichten van onvrij heid omschrijft Van Kessel als volgt: zij ligt in de maatschap pelijke organisatie van de ar beid, die nog steeds hiërar chisch is, verdeeld in hoog en j, heer en knecht, machtig en onmachtig, rijk en arm. Daarbij wordt vrijheid nog steeds op onderdrukkende wijze met macht geïdentifi ceerd, wordt geestelijke ar beid ten koste van lichamelijk arbeid overgewaardeerd, wordt arbeid ingevuld als plicht van boven in plaats van onderen en komt gezamenlij ke verantwoordelijkheid niet 'tot haar recht. Zij ligt vervolgens in de marktstructuur, die dwingt tot steeds nieuwe arbeid voor steeds verdergaande behoef ten, ten koste van de armsten en van de waarden, waarvan de opoffering steeds zwaarder wordt gevoeld. De motor daarvan is de opgevoerde concurrentie aan beide zijden van de markt ten koste van de solidariteit. De onvrijheid ligt voorts in de arbeidsme- thoden, die het voor talloze mensen onmogelijk maakt om aan het arbeidsproduk aan het arbeidsproces op tieve wijze hel stempel hun persoonlijkheid te en zij ligt vooral in de sti rele onmogelijkheid om beid in produktie en verlening werkelijk te ri op primaire noden en be ten van de mensheid. I van rentabiliteit, ook tei van „rechtvaardig" werkt nog voortduren strijd met de eis om op m ale schaal de primaire re van de mens te realisen KORTE METTEN Bij gelegenheid van het af scheid van oud-vicaris gene raal dr. W. J. M. van Paas- sen scj en ter verwelkoming van zijn opvolger in het bis dom Rotterdam, dr. C. J. Th. van Bockxmeer, zal op zon dagmiddag 16 september van half vier tot half zes een receptie worden gehouden op het adres Koningin Em- maplein 3 te Rotterdam. De Raad van Kerken Oegst- geest organiseert samen met de interkerkelijke actie voor Latijns-Amerika, Solidaridad, Laan van Meerdervoort 148 te Den Haag, op zaterdag 6 okto ber een werkdag over staat en kerk in Latijns-Amerika op het thema De macht van de staat tegenover de kracht van de kerk". De secretaris van de landelijke Raad van Kerken, prof. dr. H. A. M. Fiolet zal de dag openen, waarop de deelne mers in groepen bezig kunnen zijn met onderwerpen als de rol van de protestantse kerk, nationale veiligheid en de kerk, basisgemeenschappen, de resultaten van de Puebla- conferentie en de bevrijdings theologie. Een optreden van de Uruguyaanse zanger Hector Numa Moraes zal de bijeen komst besluiten. De stichting „Katholiek Le ven" bestaat op 2 september tien jaar. De stichting geeft het maandblad „Waarheid en Leven" en brochures uit, die erop gericht zijn de or thodoxe leer van de rooms- katholieke kerk in Neder land te ondersteunen. Het tweede lustrum zal in Den Bosch worden gevierd. Prof. dr. Zacharias Anthonisse, capucijn, zal doel en nood zaak van „Waarheid en Le ven" uiteenzetten, waarna toespraken zullen volgen van Jan Bomans en mej. Th. E. Brussaard. In de kapel van de zusters JMJ zal des ochtends een plechtige hoog mis worden opgedragen door mgr. J. Th. Joosten, de ken van Echt. Het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldfederatie (LWF) heeft op de jaarverga dering te Joinville (Brazilië) zijn goedkeuring gegeven aan de oprichting van een samen- werkingscomité tussen de LWF en de Wereldraad van Kerken. Dit comité, dat zo breed mogelijk wordt gefor meerd. zal de mogelijkheden van een nauwere samenwer king tussen de twee organisa ties bestuderen Verwacht wordt, dat vooral een grotere deelname van de LWF aan de programma's van „Geloof en Kerkorde" van de wereldraad zal worden bekeken. Protestantse en katholieke theologen uit Polen zullen op 1 september, veertig jaar na het begin van de tweede wereldoorlog, in de kerken van de Westduitse stad Mön- Ido Rfo chengladbach preken. D flo; gaties van de raad van J ken in Polen en van Poolse episcopaat zu] 39 aanwezig zijn op de oecu hrij nische week, die van 30 p. gustus tot 9 september in zelfde stad wordt gehoutkj ef Het thema is „de taak mds de kerken bij de verzoen|ërto tussen Polen en de Dui Bondsrepubliek" Sogen Asahina, die hel 2 boeddhisme in de wereld pulair maakte, is aan een roerte overleden. Asahina, 5 jaar is geworden, was van de eerste geestelijke ders die er bij het Japanse 1 perbevel op aandrong zich 11 te geven, nadat o 9UX augustus 1945 de atooml Pr boven Hirosjima tot ontp ten( fing was gebracht. Asahina h zocht in 1954 de Vereni Staten als gast van de regei hield een aantal lezin het Zen-boeddhisme. xde ch Krijg je straks op lijd je geld binnen? Heeft u alle risico's wel voldoende verzeker U mag er niet te lichtvaardig over denken. Ji Met een paar goede klanten, een represen tatieve ruimte en een naambordje op de gevel bent u er echt nog niet. Dat hebben wij als bank die speciaal is opgericht yoor het midden- en kleinbedrijf wel ondervonden. Want veel van onze klanten hebben we vanaf de dag van oprichting tot nu toe bege leid. financiële ruggesteun gegeven, geadvi seerd... kortom, we hebben meegedacht over de toekomst van hün bedrijf. Zo leerden we klanten en bedrijfstakken kennen, zo leerden we hoe je bepaalde moei lijkheden moet overwinnen. We leerden hoe je een bedrijf moet beginnen, opbouwen, uit breiden, in stand houden en bijvoorbeeld hoe je de opvolging moet regelen. Allemaal zaken waar u ook mee gecon fronteerd kunt worden. Bedenk dat de NMB veel vragen en problemen die dan kunnen rij zen al eerder heeft beantwoord en opgelost. U kunt als ondernemer van die ervaring, die know-how gebruik maken. U kunt uw spe cifieke probleem aan ons voorleggen of er eerst in algemene zin iets over lezen. Neem bijvoorbeeld ons boekje .,Kredi< "s ten of hoe de NMB u in het zadel helpt". Hi„ i geeft u een inzicht in de beginselen van finaip v. ciering van de kleine en middelgrote ondep,^ neming. Uiteraard is dit boekte niet volledig, maa^ het vertelt u op een begrijpelijke manier over1 een aantal geldonderwerpen waar u nu of de toekomst mee te maken kunt krijgen. Eet eigen zaak beginnen is meer dan voortaan 01 dememer heten, maar een bank als de N, is ook meer dan een winkel in geld. De NMB denkt met u mee. Daarom zijl we niet tevreden met standaardoplossingei maar bekijken we in nauw overleg met u ii dere keer opnieuw hoe we 't het beste kunneij aanpakken. En samen komen we er wel uit <j j- NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mei I Coupon: Ik ben geïnteresseerd in het boel I "Kredieten of hoe de NMB u in het zadel hel] T.a.v. I Adres: ;d< Plaats Postcode. I Deze coupon kunt u in een gesloten envelop I zonder postzegel zendén aan: NMB, Stafgrofj I Midden-en Kleinbedrijf, I Antwoordnummer 131,1058 EAAmsterdam! I I

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8