^ammertink beantwoordt ian verwachtingen PANATTA UITGESCHAKELD -Slechte start /an Anderlecht |;EEN PROBLEMEN NEDERLANDSE STAYERS IN WK Hockeydames weer tegen W.- Duitsland Sportwereld k ERLIES JEUGDPLOEG Vollebregts in topvorm Joke van Staveren vierde in Kanaalrace tmerikaan McRae assistent-trainer voor turnsters Recordaantal toeschouwers PORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 De Oostduitser Lothar Thorns geconcentreerd op weg naar zijn wereldtitel op de kilo meter tijdrit. ke Havik door tot de laatste acht. De overwinning van laatstgenoemde op Sue No- vara, de winnares van het zilver in 1978, werd indirect de inleiding tot de latere uit schakeling van de sterker geachte Marijke Lagerlöff. De Amerikaanse was van haar rechte lijn afgeweken en had Mieke Havik gehinderd. Na langdurige beraadslagingen werd het door Nederland inge diende protest toegewezen en moest Novara naar de herkan sing. Daar schakelde zij eerst de winnares van het brons van 1978, de Tsjechische Iva Zajic- kova uit en maakte vervolgens - als gevolg van het zogenaam de plaatsingsschema - in de kwartfinale korte metten met Marijke Lagerlöff; die huilend het stadion verliet. Ook voor Mieke Havik was er in de kwartfinales geen houden meer aan. Rosella Giabiatti had meer pure snelheid in huis. Alleen Truus van der Plaat bleef overeind. De 31-ja- rige inwoonster van Gelder- malsen wees de Belgische Claudine Verstraeten in twee duels terug. De stayers tenslotte kenden geen problemen. Matje Pronk en Ger Groenewegen heersten in hun series en Gaby Minne- boo gleed soepel naar een tac tische tweede plaats achter de sterke Podlesch en bereikte daardoor eveneens zonder pro blemen de eindstreep. Het was tenslotte Lothar Thoms die later op de avond zorgde voor de bevrijdende glimlach op de gezichten van de Oostduitse officials. Als laatste gestart op het onder deel een kilometer tijdrijden bleek de tweevoudige wereld kampioen nog niet aan kracht te hebben ingeboet. Na als een schicht te zijn weggeschoten slaagde hij er in gedurende de gehele race een imponerende snelheid vast te houden. Had hij na 500 meter nog dezelfde tijd als de Canadees Gordon Singleton (33,28 sec.) na 1000 meter stonden de chronome ters stil op 1.06,61 minuut. Een tijd waaraan geen van de deel nemers kon tippen. Een voor treffelijke prestatie zeker wan neer wordt bedacht dat op de als sneller bekend staande baan van München vorig jaar 1.05.00 minuut werd geklokt. Nederland kwam in het stuk niet voor. Niet geheel onver wacht, maar toch wel een beetje teleurstellend. De qnige ingeschreven Oranje-verte genwoordiger - Sjon van Zey- derveld - kon het in zijn eerste echte grote toernooi niet bol werken. De 19-jarige kapper, die Nederlands kampioen werd met een tijd van 1.09.1 minuut, kwam nu niet verder dan 1.10.11 minuut en daar mede behoorde hij tot de min dere tijdrijders. PETER VAN PUTTEN Belangrijkste uitslagen: Tijdrit over één kilometer (ama teurs). 1 En wereldkampioen Lothar Thoms (Odl) 1 minuut 06. 61 sec.. 2 Gordon Singleton (Can) 1.07,53, 3 Edoeard Rapp (Rus) 1.07,78, 4 Peter Grunke (Odl) 1.07,85, 5 Yave Cahard (Fra) 1 08,38. Kwartfinales achtervolging (ama teurs): Eerste rit: 1 Makarov (Rus) 4.51.31 (baanrecord), 2 Dill Bundi (Zwi) 4.54.62. Tweede ril: 1 Bidinost (ita) 4 51,72. 2 Wolf (Odl) 4.52,42. Derde rit: 1 Lammertink (Ned) 4.52.25, 2 Jankiewicz (Pol) 4.53,91. Vierde rit: 1 Bondue (Fra) 4.54,59. 2 Gryllis (Vst) 4.58,53. Kwartfinales sprint dames: Eerste serie: Galina Tsareva (Rus) wint in twee ritten van Lubica Sa- melova (Tsj). tijd over de laatste 200 meter 12.97 en 13,77 seconden. Twee de serie: Sue Novara (Vst) wint in twee ritten van Marijke Lagerlöff (Ned) 12.91 en 12,58. Derde serie: Ro sella Galbiati (Ita) wint in twee ritten van Mieke Havik (Ned), 13,64 en 13,09. Vierde serie: Truus van der Plaat (Ned) wint in twee ritten van Claudine Vierstraete (Bel), 13,97 en 13.07. Stayers amateurs: (no.'s 1 en 2 naar finale) Eerste serie: 1 Ramer Podlesch (Wdl) gangmaker Durst 40 km in 34 min 48,38 sec. 2 Gaby Minneboo (J^ed Wal rave op 20 mtr. 3 Roland Voegeli - (ZXwi) Luginbuhl op 350 mtr. 4 Jai me Pou (Spa) Cerda op 380 mtr Tweede serie: 1 Matthe Pronk (Ned) tangmaker Koch 32.41.66. 2 Gerald chutz (Wdl) Bauer op 900 mtr. 3 Fe lix Koller (Zwi) Luginbuhl op 1150 mtr. 4 Marino Bastianello (Ita) Dag- noni op 1520 mtr. Derde serie: I Ger- rie Groenewegen ed) gangmaker Stakenburg 32.35.vi. 2 Bartolome Caldentey (Spa) Mora op 40 mtr. 3 Klaus Burges (Wdl) Dippel op 250 meter. 4 Guido van Meel (Bel) De Paepe op 1750 meter. NEW YORK Regen heeft de opening van de open Amerikaanse tenniskampioen schappen op Flushing Meadow danig in de war gegooid. Vitas Gerulaitis moest noodge dwongen zijn partij tegen de Australiër Mark Edmonson in gewonnen positie onder breken. De Amerikaanse winnaar van de open Italiaan se titelstrijd schreef de eerste twee sets met 6-3 en 6-2 op zijn naam. In de derde nam Edmon son met 2-0 de leiding voordat de regen de wedstrijd onderbrak. Na anderhalf uur kon Ge rulaitis het karwei afmaken. Met 7-5 greep hij de derde set en de zege. De nederlaag van Adriano Panatta tegen Kevin Curren uit Zuid-Afrika hield in dat de eerste geplaatste speler van het toneel verdween. Pa natta was door de organisatoren als vijftiende geplaatst. De Italiaan had tegen de 21-jarige Curren, studentenkampioen van de Verenigde Staten en 72e op de wereldranglijst, weinig ver weer. In drie sets, 3-6, 5-7, 6-7 (tiebreak 4-7), werd hem verder spelen onmogelijk gemaakt. Elly Vessies werd in de eerste ronde uitgescha keld. Zij verloor in drie sets van Mima Jauso- vec uit Joegoslavië. De setstanden waren 7-6, 2- 6, 2-6. Uitslagen: Dames enkelspel: eerste ronde: Chris Evert (Vst)-Iris Rie- ()Vodl) 6"0, 6"°- Virg'nia Wade (Gbr)-Paula Smith (Vst) 6-3, 6-3, Dianne Fromholtz (Aus)-Dianne Evers (Aus) 6-3 6-2, Alycia Moulton (Vst)-Brigitte Cuypers (Zaf) 7-5, 4-6 6-3, Mima Jausovec (Joe)-Elly Vessies (Ned) 6-7, 6-2 6-2 Roselyn Fairbanks (Zaf)-Marcie Loue (Vst) 6-0, 4-6* 6-4~ Kelly Henry (Vst)-Emilse Raponi (Arg) 6-3, 6-4. Heren enkelspel; eerste ronde: Björn Borg (Zwe)-Matt Mitchell (Vst) 6-1, 6-1, 6-2. Buster Mottram (Gbr)-Robert van Hof (Vst) 4-6, 7-5, 6-4, 7-6, Nick Saviano (Vst)-Brian Teacher (Vst) 6-1, 4-6, 7-6 0-6* 4-4 Teacher geeft op. Mark Cox (Gbr)-David Carter Aus) Ja c,5;7; J2.hn James <Aus)-Brad Drewett A c o 6;2Ö 6;3-Vitas Gerulaitis (Vst)-Mark Edmonson (Aus) 6-3, 6-2, 7-5, Jaime Fillol (Chi)-Dominique Bedel (Fra) 4-6, 6-1, 7-6, 6-2. Kevin Curren (Zaf)-Adriano Pa natta (Ita) 6-3. 7-5, 7-6. VANCOUVER West-Duits- land zal de tegenstander zijn van Nederland in de finale van het wereldhockeytoernooi dames te Vancouver. De be slissing in de tweede halve fi nale viel pas in de derde ver lenging van 7 1/2 minuut, toen Christine Moser uit de eerste strafcorner in de verlenging (de dertiende voor West-Duits- land) de verdiende overwinJ ning voor haar ploeg bewerk stelligde. Daarmee krijgt dit toernooi een herhaling van de finale van het wereldbekertoernooi voor dames in 1978 in Madrid, toen Nederland de Duitse da mes met 10 versloeg. Eerder dit jaar (eind juli) won Neder land in achtereenvolgens Ha- nau en Mannheim twee keer van West-Duitsland. 1 Marianne van de Torre blijft winnen TORONTO In het interna tionale tennistoernooi in To ronto heeft Marianne van de Torre twee keer gewonnen. In de eerste ronde versloeg zij de Canadese Jil Hetherington. De Europees jeugdkampioene en Nederlands seniorentitel- houdster won met 6-3, 6-3. Ma rianne van de Torre schaarde zich daarna bij de laatste acht door een simpele overwinning op Jennifer Goodling. De Amerikaanse werd in beide sets afgescheept met twee ga mes: 6-2, 6-2. llllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll Madestein-bokaal naar Loosduinen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Loosduinen heeft gisteravond de Madestein- bokaal gewonnen. De ploeg versloeg in de finale De Post duiven met 2-1. VVM werd derde in de naar die vereniging genoemde wed strijdserie. ESDO en VVM speelden in de strijd om de derde po-' sitie gelijk met 1-1, maar VVM benutte daarna de strafschoppen beter. De finale van dit evenement gaat donderdag (19.00 uur) tussen ODB en SOA. SAN JUAN In een zelden voorkomende, persoonlijke in- tervantie heeft Anatoli Kar- pov op het FIDE-congres scherpe kritiek geuit op de or ganisatoren van het Lone Pine-toernooi. De wereldkam pioen schaken kreeg de steun van alle leden bij zijn voorstel in het vervolg aLle internatio nale toernooien volgens de zelfde reglementen te spelen. GRONINGEN Willy van der Ham is nationaal kam pioen bij de springruiters ge worden. Anton Ebbe verdedig de zijn titel niet. DEVENTER Go Ahead Eagles heeft tot 1 maart 1980 de beschikking over zijn ex- speler Dwight Lodeweges. L>e speler werd vorig seizoen ver kocht aan Edmonton Drillers. LUZERN De schaakolym piade van 1982 zal worden ge- nouden in Luzern. ROOSENDAAL Wybo Le lieveld heeft gisteravond in Roosendaal de beste Neder landse seizoentijd op de 1500 meter geraliseerd door 3.46,0. te lopen. De NOC-limiet voor de Olympische Spelen is 3.40,0. BOEDAPEST Nadat vorige week Istvan Magyar van het Hongaarse Ferencvaros na eeri toernee van zijn club in Belgie achterbleef, is inmiddels Zol- tan Toth de doelman varf Uj- pest Dosza spoorloos. Na een toernooi in Spanje verdween hij. De verwachting is dat hij binnenkort politiek asiel zal aanvragen. rainer Groeneweg stapt op bij Quick N HAAG Trainer Ferry Groeneweg van Quick heeft t onmiddellijke ingang zijn ontslag ingediend. Groene- wenste niet langer genoegen te nemen met de situatie een aantal spelers van zijn selectie naast het voetbal steeds met cricket bezig is en stapte op. Hendek den Toom is volkomen onverwacht teruggekeerd naar K. Hoewel de overschrijvingstermijn al is gesloten, kon de Ier van JAC de overstap naar zijn oude club nog maken om- hij naar het zondagvoetbal wilde. Indien hij een andere za- dagclub had gekozen, zou hij een seizoen hebben moeten chten. oftbalteam oppermachtig )VERETO De Neder- •.ndse softbalploeg heeft n laatste „gemakkelijke" dstrijd in het toernooi om Europese titel met grote ''ermacht gewonnen. De lgische dames gingen gis- en in Rovereto met 210 i onder. enals twee weken geleden, bij de strijd om het Europese honkbalkampioenschap, zal ook bij de dames de eindstrijd gaan tussen Nederland en Ita lië. Zweden, dat eerder door Nederland werd gedeklas- seerd, behaalde zijn eerste overwinning. Engeland werd met 167 verslagen. Italië won met 170 van Spanje. IRIJS De Nederlandse jeugdploeg heeft gisteren in het ernooi om de wereldbeker hockey, dat in Versailles wordt speeld, zijn eerste nederlaag geleden. In een bij vlagen' tstekende wedstrijd won India met 10. t beslissende doelpunt werd drie minuten voor het slotsignaal f naakt door Surender Singh. De Nederlandse jeugd, die in de Jee de helft enige fraaie kansen onbenut had gelaten, had zich J verzoend met een gelijk spel. Een foutje in de verdediging f rd de Oranje-jeugd echter fataal. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TALLINN De generale re petitie van Erik en Sjoerd Vollebregt voor de Olym pische Zeilwedstrijden van volgend jaar bereikte gisteren een tweede hoogtepunt. De tweeling uit Warmond behaal de in de zesde race van de Flying Dutchmanklasse in de Baltische week op het water bij Tallinn (waar volgend jaar de Olympische Spelen voor de zeilers worden gehou den) de tweede overwinning. Na de zege in de openingswed strijd profiteerden de gebroe ders Vollebregt in de zesde wedstrijd optimaal van de wis selvallige weersomstandighe den. Twee keer stak de wind tijdens de race de kop op, evenzovele malen maakten de in topvorm verkerende Neder landers er volledig gebruik van. Met acht seconden voor sprong op de Russen Goessen- ko en Groezdev voeren zij winnend door de finish. Illimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli John Kinsella, winnaar van de zwemwedstrijd over Het Kanaal. CALAIS Joke van Staveren is als vierde geëindigd in de zwemmarathon voor beroeps- zwemmers tussen Dover en Cap Gris Nez. Winnaar werd de 27-jarige Amerikaan John Kinsella. Hij legde de afstand af in ne gen uur en tien minuten en verdiende daarmee 4500 gul den, welk bedrag beschikbaar was gesteld door prins Faisal van Saoedi Arabië. Tweede werd een onderdaan van de prins, Alawi Mekki, die dertig minuten langer nodig had. De Canadese Cindy Nicholas, die het kanaal voor de tiende keer overstak, eindigde op de derde plaats. 2N HAAG Het Koninklijk Ne- rlands Gymnastiekverbond heeft i nieuwe assitent-trainer voor de mes. Het is de 25-jarige Ameri- an Kevin McRae, die tijdens de eeweekse trainingsstage van de Nederlandse damesploeg op het Springfield-college bij Boston assis teerde. Het KNGV trekt hem speciaal aan voor de acrobatische onderdelen in de oefe ningen. Het is de eerste keer, dat voor over een dag of veertien in Nederland dit onderdeel een gespecialiseerde trai- verwacht en zal in elk geval in functie ner wordt gecontracteerd. McRae zal blijven tot aan het wereldkampioen- werken onder verantwoordelijkheid schap van 2 t/m 8 december in Fort van de onlangs benoemde trainster Le- Worth, ona Horvath. De Amerikaan' wordt AMSTERDAM De eerste dag van de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan is voor Nederland rede lijk gunstig verlopen. Jos Lammertink slaagde er e- venals Truus van der Plaat in door te dringen tot de laatste vier, respectievelijk op de achtervolging en de sprint. Bovendien bereikten de Nederlandse stayers Ma tje Pronk, Gerrie Groenewe gen en Gaby Minneboo rechtstreeks de finale. De kans dat vandaag of morgen Nederlanders op het erepodi um verschijnen is dan ook volop aanwezig. De meeste belangstelling ging gisteren uiteraard naar de prestaties van Jos Lammer tink. De stijlvolle coureur uit Wierden die in aanmerking komt voor een profcontract - zowel Miko Mercier als DAF Trucs hebben in principe be langstelling - beantwoordde volledig aan de verwachtigen, in tegenstelling tot de vroegtij dig uitgeschakelde Dick van Egmond. Weliswaar verloor Lammertink zijn kwalificatie- rit tegen de Italiaan Bidinost (4.59,90 om 4.58,05) maar zijn tijd was goed genoeg om als zevende coureur de volgende ronde binnen te sluipen. Daar stuitte hij op de Rus Nicolay Manakov. Deze hindernis werd vlot genomen (4.59,41 om 5.00.58). In de kwartfinale werd Jan Jankiwicz zijn te genstander. Het werd een opwindende achtervolging, die twee keer moest worden ondebroken. De op een speciaal voor hem ge bouwde fiets rijdende Lam mertink kreeg namelijk twee lekke banden, na respectieve lijk 1.000 en 2600 meter. In beide situaties had hij een kleine voorsprong op zijn ster ke rivaal die de Poolse kleu ren op niet minder dan vier onderdelen verdedigde: de weg, de 100 km ploegachter volging, de individuele achter volging en de ploegachtervol ging op de baan. De zaterdag al met zilver beloonde Pool bleek ditmaal een slecht ver liezer. Toen Lammertink na afloop zijn verontschuldiging wilde aanbieden voor het ont stane ongemak van twee keer extra starten, spuwde Janki wicz nijdig op de grond net voor de voeten van de man die hem had verslagen. Ondanks de ondervonden moeilijkhe den maakte Lammertink een uitstekende tijd, te weten 4.52,25. Er zat een stijgende lijn in zijn prestaties. Regels Toch was niet iedereen ge lukkig. In de halve finales zal hij namelijk wederom Maurizio Bidinov tegenko men die hem al eerder heeft verslagen. En dat is vooral een gevolg van de regels die willen dat de betere cou reurs uit de kwartfinales in de halve finales tegen de wi naars met de zwakkere tij den moeten aantreden. De tweede lekke band werd Lammertink wellicht fataal. De juryleden die in de gaten moesten houden of een cou reur pech kreeg teneinde de race direct te laten onderbre ken, stonden op dat moment gezellig met elkaar te praten. Dat kostte enkele honderden van seconden. Tot grote boos heid van baancoach Peter Nieuwenhuis die op niet mis te verstane wijze van zijn onge noegen kennis gaf. Dat kwam hem prompt op een boete van 240 gulden te staan wegens het onheus bejegenen van de UCI- officials. Maar in het Nederlandse kamp wordt vooral gesproken over Jos Lammertink. Her man Krott, de Amstel—ploeg leider, die zijn pupil door en door kent: „Jos moet sneller kunnen. Volgens mij kan hij 4.50 a 4.49 rijden. Hij zit echter niet goed op deze fiets. We hebben het stuur na de eerste rit al lager laten stellen, maar we zijn er nog niet. Jos begint 'goed. Hij zit naarmate het aan tal kilometers toeneemt echter niet in zijn kracht. Hij komt op zijn zadel naar voren en buigt zijn armen dan naar buiten. Dat mag niet". Hoogste woord Discussies tenslotte ook bij de dames. Vooral de sprint sters hadden het hoogste woord. Tot grote verrassing drongen Marijke Lagerlöff, Truus van der Plaat en Mie- (Van onze I verslaggever) STERDAM lewel alle resulta- omtrent de lartverkoop nog definitief be- :nd zijn - de cijfers in de voorverkoop In nog niet alle- iaal binnen - heeft er alle schijn in dat het wereld- .mpioenschap op |e weg bij de profs Nederland het ■f bezochte sporte- ement aller tij-, is geweest. Pers- ef R. Elfrink meegedeeld t zondag niet min- T dan 230.000 toë- louwers getuige zijn geweest van de triomf van Jan Raas. Zaterdag is het bezoekersaantal aanzienlijk lager ge weest. Volgens de beschikbare gege vens zijn er toen 30.000 sportliefheb bers de poorten ge passeerd. Zekerheid over de exacte gegevens zijn evenwel niet beschik baar. Daarvoor zijn een aantal oorzaken aan te wijzen. Van de 230.000 gesignaleerde bezoekers hebben er in ieder geval slechts 85.000 betaald. Rob-- Elferink: „Wij had den niet verwacht dat er echt veel toeschou wers via de achter kant van de Bemeler- berg zouden komen. Daar waren te weinig verkooppunten eh bo vendien zijn er velen door de weilanden op het parkoers geko men. Aan de kant van Valkenburg was de drukte voorts zo groot dat besloten moest worden - om een complete chaos te voorkomen - de hek ken een tijdje te ope- 'nen om een grote golf toeschouwers goed te kunnen verwerken. Daarna zijn de toe gangshekken weer zonder kaartje binnen gekomen". Van de 30.000 toe schouwers die zater dag zijn geweest heb ben er globaal 13.000 een kaartje gekocht. Elferink: „Als er bij de baanwedstrijden ongeveer 50.000 men sen komen kijken, springen we er rede lijk uit". Hoewel de tribunes gisteravond met een kleine 3000 nieuwsgierigen slechts dun waren be- vokt, overheerst de verwachting dat met name donderdag vrijdag- en zaterdaga vond velen de weg naar het Olympisch Stadion zullen weten te vinden. 1USSEL Anderlecht is de Belgische npetitie slecht begonnen. De Brusselse )b verloor gisteravond op eigen veld op de ■ste speeldag met 21 van Lokeren. Club ugge behaalde de winst bij FC Antwerp. het dat de marge klein was: 10. meest tevreden man na afloop van de wed- jd Bayern MünchenHamburg SV, het top- :fen op de derde speeldag van de Westduitse idesliga, was de penningmeester van de Be- ;e vereniging. De revenuen van het duel, dat 78.000 toeschouwers volledig uitverkocht bedroegen 1,2. miljoen mark. De toeschou- rs voelden zich bekocht. Ruim een uur ge- weinig of niets interessants in het 1. In de 61e minuut opende Augenthaler voor de thuisclub de score en kwam er meer vaart in het spel. Landskampioen Hamburger SV kwam negen minuten voor tijd langszij door een treffer van Manfred Kaltz. Door dit gelijke spel en de verrassende neder laag van Borussia Dortmund bij Werder Bre men (12) gaat Hamburger SV alleen aan de leiding met vijf uit drie. Zes clubs volgen met een punt minder. Uitslagen: MSV DuisburgBayern Leverkusen 5—0, VFL BochumBorussia Mönchenglad- bach 00, Hertha BSCSchalke'04 02, Wer der Bremen—Borussia Dortmund 21, FC Kai- serslauternEintracht Braunschweig 20, Eintracht FrankfurtVFB Stuttgart 20, Bayern MünchenHamburger SV 11. Jdens zijn rit in de (gewonnen) kwartfinale tegen de Pool Jankiewicz reed Jos Lam- 'ïrtink twee keer lek. Links op de foto controleert een jurylid een van die lekke ban- in, rechts krijgt de renner instructies van coach Nieuwenhuis.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15