omaanslag IRA [>p Brusselse markt Mountbatten haalde dood aan boord met kreeftenfuik Wereld productie olie hoger dan vorig jaar hinese premier neemt uitnodiging larter aan binnenkort debat )ver Unifilbijdrage ran Nederland Politie Parijs rolt bende van rioolratten op Khomeini blijft harde lijn tegen Koerden volgen Pater Pagano held Amerikaanse media Bezoek paus aan Ierland volgens plan Atoom energie in Pakistan alleen voor vrede a BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 PAGINA 11 foeristen getuigen: [Van onze correspondent Bert van Velzen) ONDEN De explosieven, die maandag 15|ven buiten de Ierse haven Mullaghmore de lood veroorzaakten van Lord Mountbatten, de loeder van zijn schoonzoon, lady Doreen Bra- ,jurne en van zijn kleinzoon Nicholas, zijn rermoedelijk door kikvorsmannen van de IRA jrborgen in de kreeftpotten, die door Mount- iatten werden gelicht. Bij het binnenhalen van fuiken vanaf de bodem van de baai Done- kwam ook de helse lading naar-boven die via afstandsbediening tot ontploffing ge acht het jacht, „Shadow V" versplinterde de moord bezegelde op een historische fi- iur die, aan het eind van een lang leven het mbool was van oude Britse deugden en tri- ifen, waarin inmiddels de klad gekomen is,-, ountbatten was het laatste levende monu ment van het Britse Empire en bovendien was hij van koninklijken bloede. Rouw, woede, verwarring, wanhoop. Dat waren de gevoelens die de Britten dinsdag bestormden toen de omvang van de terreurdaad duidelijk werd en nog duidelijker hoe weinig verweer er in feite te gen is. Dinsdagochtend stierf de douairière Lady Doreen Brabourne in het ziekenhuis van Sliga. Zij was 82 jaar en had omvangrijke operaties onder gaan gedurende de nacht. Zij volgde Mountbatten, haar kleinzoon Nicholas en de jonge bootsmaat Paul Maxwell in de dood. Van de drie nog overle venden van de aanslag op het jacht Shadow V is Lady Patricia Brabourne er het slechtst aan toe. Haar 16-jarige zoon Timothy en haar man, Lord John Brabourne waren er beter aan toe en niet in stervensgevaar. Lord Mountbatten zal vandaag over een week, op 5 september, een ceremoniële uitvaart krijgen in de abdij van Westminster. Het staat vast dat die plechtigheid door de gehele ko ninklijke familie zal worden bijgewoond, met ko ningin Elizabeth aan het hoofd. Na de bonte praal van zijn uitvaart (die hijzelf enkele jaren geleden in groot detail heeft ontworpen) zal Mountbatten worden begraven op zijn landgoed in Hampshire. De vrouw van de vroegere vlootvoogd, Edwina,. kreeg in 1960 een zeemansgraf voor de kust van Plymouth, ingevolge een wens die zij in haar testa ment had geformuleerd. Het Britse hof zal tot na de teraardebestelling van Lord Mountbatten rou wen. Maar de begrafenis zal geen droevige gele genheid zijn, volgens het posthume dictaat van Mountbatten. Hij hield niet van tranen. En spre kend over zijn eigen begrafenis heeft hij in een te levisie-interview met de BBC ooit gezegd het bui tengewoon jammer te vinden zelf niet van de gele- fenheid te kunnen meegenieten, nmiddels kwam dinsdag in beide delen van Ier land een grootscheepse jacht op gang op IRA-terro- risten. De theorie dat de bomaanslag op het jacht van Lord Mountbatten via zijn kreeftenfuiken was gepleegd won aan geloofwaardigheid door verkla ringen van toeristen, die afgelopen zondag twee kikvorsmannen uit de zee hebben zien oprijzen in de buurt van de kreeftpotten van Mountbatten. In Britse politiekringen wordt deze theorie echter in twijfel getrokken. Het beste opsporingstalent dat op de been gebracht kan worden concentreert zich op Mullaghborne en Warrenpoint in de Republiek en in Ulster. In Warrenpoint, County Down, waar 18 Britse sol daten onder wie een luitenant-kolonel stierven, explodeerden ladingen explosieven een totaal van driekwart ton in een hooiwagen en in de ruïne van een huis. Een krater van twee meter diep en vijf meter in doorsnee geeft de plaats aan waar de soldaten de dood vonden. Zoals altijd na een gruwelijke terreurdaad in Ier land, werd de jacht geopend. Opnieuw werd aan ,de IRA de oorlog verklaard. De Amerikaanse regering heeft opnieuw een be roep op de bevolking gedaan, geen steun te verle nen aan organisaties die betrokken zijn bij de ge welddaden in Noord-Ierland. De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, Thomas O'Neill, drong erbij zijn mede Amerikanen van Ierse afkomst op aan, dergelijke gewelddaden te veroordelen. In april jl. wekte O'Neill ergernis in Engeland toen hij in een rede in Dublin de Britten ervan beschuldigde dat zij Noord-Ierland als een „politieke voetbal" behan delden. Jkan onze correspondent Jan Schils) ^RUSSEL Als gevolg van een bom inslag op de markt in Brussel, die la ir werd opgeëist door het Ierse Repu- likeinse Leger (IRA), zijn gistermid- vier Britse soldaten min of meer nstig gewond geraakt terwijl nog ?ns twaalf personen, elf Britten en :n toerist, lichte verwondingen oplie- en, voornamelijk vleeswonden, e aanslag had plaats even na drie uur. laats van de explosie was het grote podi- op de Brusselse markt, waarop in het, ader van het duizendjarig bestaan van de ^elgische hoofdstad dagelijkse festivitei- n plaatshebben, doorgaans muzikale renementen met gasten uit de hele we- ■ld. Nog afgelopen zondag was Liesbéth ist er opgetreden en Ramses Shaffy. Gis- Rren was het de beurt aan twee Britse uziekgezelschappen. The Lea Nicholson jjnèertino Band en The Duke of Edin- rgh Royal Regiment. Het optreden van twee Britse gezelschappen was reeds jU,igenlang in de pers aangekondigd, zodat de IRA zich optimaal had kunnen voorbe reiden. Toch had de explosie veel' rampzaliger ge volgen kunnen hebben. De bus met de Britse musici was namelijk opgehouden in het Brusselse verkeer, reden waarom op het tijdstip van de explosie pas een viertal Britten op het podium aanwezig was on der wie twee vrouwen. Dit viertal werd van het podium afgeslingerd en min nf meer ernstig gewond, terwijl de overige slachtoffers slechts lichte vleeswonden op liepen. Omdat een en ander zich dus in de open lucht afspeelde, was de kracht van de explosie relatief gering. De burgemeester van Brussel P. van Hal teren deelde gisteravond mee dat er een bericht was binnengekomen van de IRA waarin de aanslag werd opgeëist. De festi viteiten ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Brussel gaan intussen gewoon door. De schade die de bom heeft aange richt was vrij klein, maar toch altijd nog zo'n 200.000 gulden. Met name tientallen glas-in-lood ramen van de oude gildehui- zen op de Brusselse markt werden ver nield. Ook het podium liep ernstige scha de op, terwijl de geluidsinstallatie even eens werd vernield. Inmiddels is de politie in Brussel er van overtuigd, dat de IRA de aanslag reeds dagenlang goed moet hebben voorbereid. De politie vermoed dat de IRA heel wat aanhangers heeft in de Belgische hoofd stad. Zoals bekend heeft de IRA onlangs reeds twee aanslagen gepleegd in België. In Brussel werd een bankemployé dood geschoten door IRA-terroristen die de man verwisselden voor de Britse ambassa deur, terwijl nabij het NAVO-hoofdkwar- tier in Casteau 'de auto van generaal Ale xander Haig (toen nog opperbevelhebber van de NAVO) onder vuur werd geno men,'en bijna de lucht in vloog toen een bom onder een brug explodeerde. Deze laatste aanslag was waarschijnlijk niet be doeld voor Haig zelf maar voor een Britse generaal, die van dezelfde route gebruik placht te maken om van zijn huis naar zijn werk te gaan. Het vernielde podium op de markt van Brussel. EKING (UPI-AFP) Premier Hua Guofeng van China gisteren een uitnodiging van president Carter aan- lard om te gelegener tijd Amerika te bezoeken. Carter lat naar verwachting begin volgend jaar itaar China. Amerikaanse vice-president Mondale* heeft in Peking over- igfokomsten getekend betreffende waterkrachtcentrales en cul- rele uitwisseling. e twee landen zijn het erover eens, dat de Vietnamezen uit ambodja moeten verdwijnen, evenals de do.or hen gesteunde igering van Heng Samrin. e, Amerikaanse vice-president Walter Mondale heeft gisteren een persconferentie in Peking verklaard dat een sterk en ge- oderniseerd China in het belang van de VS is, maar dat er 'en plannen bestaan voor militaire banden tussen de twee lan- !*n. Hij iegde er echter de nadruk op dat de uitbreiding en in- nsivering van de betrekkingen tussen China en de V.S. niet ;richt zijn tegen andere landen, de Sowjet-Unie inbegrepen, ondale zei dat hij met premier en partijvoorzitter Hua Guo- ng en vice-premier Deng Xiaoping langdurig heeft gesproken yer de toestand in Indochina. „Wij zijn het erover eens" dat de (zetting van Kampuchea (Cambodja) door de Vietnamezen een iet te verdedigen zaak is en dat de marionettenregering die Ha- oi in Kampuchea heeft gevestigd, onverdraaglijk is. Volgens de merikaanse vice-president ïs de oogst in Kampuchea vrijwel ihil en dreigen de mensen daar nu van honger om te komen. er BS lijn fan onze parlementaire re- daktie) 'EN HAAG De Tweede amer gaat binnenkort een ebat wijden aan de situatie Libanon en de problemen ie Unifil (waaraan Neder- ind deelneemt) er onder- indt. De PSP-ër Van der pek vroeg gisteren om een .amerdebat naar aanlei- fng van de uitspraak van Gerechtshof in Den laag waarin onvrijwillige itzending naar Libanon op aanvankelijk door de mi- ister van Defensie aangege- en gronden werd afgewe- :n. 'e voorzitter van de Kamer- immissie, voor Defensie, de er de Vries, zei de voorkeur geven aan qen breder opge- ;t debat, waarin de recente ïtwikkelingep rond Unifil neegenomen" zouden kun- orden. Daaraan vooraf >u echter een rapport van de 'gering moeten komen, jorgen plegen de Kamercom- issies voor Defensie en Buit nlandse Zaken overleg met ninisters Scholten en Van Klaauw. Het Kamerdebat 'u volgende week kunnen aats hebben. et ziet er niet naar (uit dat ederland zich uit Unifil wil (rugtrekken. iraël zal zijn artilleriebeschie- fgen op Palestijnse doelen is staken als de Palestijnfcn )houden te vuren op de stel- igen van majoor Haddads iristelijke militie. In geen ge il is Israël bereid om zijn jreventieve raids" op Pale- ijnse concentraties in Liba non af te gelasten. Dit heeft minister van defensie Weiz- man verklaard. Een politieman inspecteert de ingang van de tunnel die door de bende vanuit het Pa- rijse rioleringssysteem gegraven is. PARIJS De politie in Parijs heeft giste ren zeven mannen gearresteerd die in het hart van de stad bezig waren via het riole ringssysteem een tunnel te graven naar de safe van een bankgebouw. ,pe gehele bende bestond uit vijftien man, allen bekenden van de politie. De mannen werden gearresteerd toen de bende nog niet de stalen en betonnen muur had be reikt die de ondergrondse kluisruimte be schermt. Twee maanden lang gingen de misda digers dagelijks naar hun „werk". Tegen om wonenden zeiden ze dat ze een nieuwe electri- citeitskabel moesten leggen. De aanpak lijkt veel op die van de spectaculaire overval op de Société Générale te Nice, nu drie jaar geleden. Daarbij werd eveneens een tunnel gegraven naar bankkluis, waaruit 20 miljoen gulden aan contanten, sieraden en goud werd gestolen. Bij de gisteren opgerolde bende beho ren vijf Italianen en drie mannen uit Nice. Overigens is het nog niet bekend of de beide benden iets met elkaar te maken hebben. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Volgens Amerikaanse bronnen is de we reldproductie van ruwe olie in het eerste halfjaar van 1979 hoger geweest dan vorig jaar. Ondanks de crisis, die vooral in de Verenigde Staten zorgde voor lange rijen bij de benzi nepompen en forse prisjverhogingen, bedroeg de gemiddel de dagproductie in het afgelopen halfjaar 61,8 miljoen bar rel tegen 58,7 miljoen in 1978, zo meldt het gezaghebbende handelsblad „Oil and Gks Journal". Hoewel daarover nooit officiële mededelingen zijn gedaan, zouden ook de CIR en deskundigen van het Amerikaanse ministerie voor energie tot dergelijke ramingen zijn gekomen. Aan de crisissituatie is volgens het blad vooral bijgedragen door het feit, dat de olieproductie in het begin van 1978 kunstmatig laag is gehouden. Dat gebeurde om de neerwaartse druk op de prijzen (als gevolg van de hoge vroegere productie) tegen te gaan. Vooral de Amerikaanse olie-industrieën zouden hun voor raden in 1978 tot te lage niveaus hebben laten dalen, aldus het blad. Paniek bij de consumenten en een chaos op de wereldmarkt hebben daarna in hoge mate bijgedragen tot de crisis. De lagere productie van olie in Iran is vooral goedgemaakt door een ver hoging van de productie in Saoedi-Arabië en Irak en door een grotere toevloed van olie uit de Noordzee en enkele ontwikke lingslanden. BLOEDIGE BOTSING WAARSCHIJNLIJK TEHERAN De Iraanse geestelijke leider Khomeini blijft een harde lijn volgen tegenover de Koerden, zoals (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Pater Bernard T. Pagano, een ka tholieke priester uit Cambridge (Maryland V.S.) is de nieuwe held van de Amerikaanse media. Over de pater werd het laatste jaar ook al veel geschreven, maar dat kwam omdat hij door de justitie werd aangezien voor de „gentleman bandit", een soort moderne Robin Hood, die op elegante wijze een serie overvallen had gepleegd op banken, winkels en benzinestations. Pater Pagano, een grote gespierde kolos van middelbare leeftijd, met een zeer vriendelijk gezicht en een vrijwel kaal hoofd, heeft zijn onschuld steeds volgehouden, maar de justitie geloofde er pas in toen vorige week midden in het proces een sterk op de pater lijkende man de rechtzaal binnenstapte met de mededeling dat hij de „gentleman bandit" was. Sedertdien zit de pater in het circuit, dat normaal gespro ken alleen wordt betreden door de allergrootste beroemd- hedën. Hij verschijnt in vrijwel elke tv-show van enige al lure, de wachtlijst van bladen die hem willen interviewen groeit dagelijks, filmproducers uit Hollywood volgen hem tenminste zo hardnekkig als de justitie een jaar geleden en hij kan kiezen uit vorstelijke contracten bij zeker tien ver schillende boekenuitgevers. Pater Pagano ondergaat het allemaal met dezelfde rust en kalmte als waarmee hij drie weken lang de dwalende justi tie te woord stond. Hij zegt geen wraakgevoelens te heb ben, vVaagt voortdurend te bidden voor zijn „dubbelgan ger", maar meent wel dat het gerechtelijke systeem on- schuldigen meer kansen moet bieden om zich te verdedi gen. De parochianen in Cambridge hebben het vertrouwen in hun herder npoit verloren. Ten behoeve van de verde diging van de pater werd in recordtijd een bedrag van bij na 60.000 gulden bij elkaar gebracht. Popsterren verdwenen op Sardinië PALAU Op het Italiaanse eiland Sardinië zijn maan dag vermoedelijk een pop-zanger en zijn vriendin ont voerd. Met hen mee gerekend zijn op het moment tien rijke personen in de macht van Sardijnse benden. Gistermorgen bleek het huis van Fabrizio de Andre en Dora Ghezzi in Tempio Pausania overhoop gehaald. Van de ont voerden, onder wie vijf kinderen tussen tien en twintig jaar, zijn er maar twee vrijgelaten, nadat een losgeld was betaald ten bedrage van naar schatting bijna tien miljoen gulden. De laatste slachtoffers van de ontvoeringenreeks op Sardinië, de popster Fabrizio de Andre en zijn vriendin Dori Ghezzi. tegen elke minderheid Iran. Hij heeft voorstellen van de Koerden om via on derhandelingen tot een be stand te komen van de hand gewezen. Hij heeft een geest verwant, sjeik Hosseini Ker- mani, aangewezen de situa tie in Koerdistan aan te pak ken en daarbij niet te spre ken met misdadigers en stamhoofden. „Want de Koerdische opstandelingen dienen te worden verplet terd", aldus Khomeini. Inmiddels gaan de executies onder leiding van sjeik Khalk- hali door. De sjeik die aan het hoofd staat van de revolutio naire rechtbanken in Iran en met speciale volmachten naar Koerdistan is gezonden, ver klaarde in een interview dat hij „als elk mens vriendelijk en genadig is, maar dat hij er nooit spijt van heeft ontrou wen ter dood te veroordelen. Zij zijn ontrouw omdat zij te gen de Islamitische republiek strijden". Gisteren zond Khalkhali twin tig mensen de dood in. Elders, in Tabriz, werden veertien ge vangenen terechtgesteld om dat zij in de plaatselijke gevan genis een oproer hadden ver oorzaakt. De leiders van de Democratische Koerdische Partij hebben gedreigd twee maal zoveel gevangen gardis ten in de Koerdische stad Ma- habad om te brengen als de twintig die in de stad Saqez op bevel van Khalkhali werden gedood. Aan het front is het rustig. Een bloedige botsing tussen het leger en de Koerden wordt echter steeds waarschijnlijker. VATIKAANSTAD Paus Johannes Paulus II is on danks de recente bomaansla gen in Ierland, nog steeds van plan eind volgende maand een bezoek aan dat land te bren gen, zo hebben bronnen op het Vatikaan laten weten. „De reis is bedoeld als een reis ten behoeve van vrede én lief de en daar er niets is waar men in dat gebied meer aan heeft, moet dat doel worden nagestreefd", zo zei een pre laat die niet genoemd wilde worden. In een telegram aan Koningin Elizabeth heeft de paus giste ren naar aanleiding van de aanslag op Mountbatten ge zegd dat „deze schokkende daad van geweld een beledi ging vormt vQor de waardig heid van de mensheid. Ik ver oordeel deze aanslag en oók alle andere aanslagen van de laatste dagen die zoveel dood en leed hebben veroorzaakt." NIEUWE MOORD AANSLAG Protestanten in N-Ierland dreigen met geweld BELFAST In de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteren een katholieke man, Patrick John Hardy, vader van tien kinderen, in zijn woning dood geschoten. De twee moorde naars ontkwamen per motor fiets. Enkele uren eerder had de para-militaire protestantse or ganisatie UFF (Ulster Free dom Fighters) laten weten dat na de golf van aanslagen op Britse ^militairen door de'IRA „de vijandelijkheden zullen worden voortgezet tegen man nen van wie bekend is dat zij tot de IRA behoren". ISLAMABAD De Paki staanse president Mohammed Zia Oel-Haq heeft gisteren ge zegd dat zijn land atoomener gie slechts voor vreedzame doeleinden zal gebruiken. Zia, die eerder beschuldigin gen dat Pakistan een atoom boom zou willen bouwen ont kend heeft, zei in een toe spraak tot een internationale bijeenkomst: „Pakistan moet haar toevlucht wel bij atoome nergie zoeken nu de conventi onele energiebronnen opdro gen", zo zei hij. „Het is een grondrecht van ieder land, noord, zuid, oost of west, om ten behoeve van haar econo mische ontwikkeling moderne technologie te verwerven". Rondreis Young door Afrika NEW YORK Andrew Young gaat volgende maand een rondreis door Oost- en \Vest-Afrika maken, voor hij zich terugtrekt als ambassa deur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties. Op zijn reis, die 5 september begint, zal hij Liberia, Ivoor kust, Nigeria, Kameroen, Ke nia, Tanzania en Senegal aan doen. Op 20 september wordt hij weer in New York terug verwacht. Zweed bij moor den ontoereken baar STOCKHOLM Een 19-jari- ge Zweed, die schuld had be kend aan de moord „uit mede lijden" op 27 bejaarden in een verpleegtehuis in Malmö, is gisteren veroordeeld tot een behandeling in een gesloten psychiatrische inrichting. De rechtbank van Malmö be vond de jongen schuldig aan dertien moorden en vijftien pogingen tot moord, maar leg de hem vanwege bij onderzoek gebleken krankzinnigheid geen „normale" vrijheidsstraf op.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11