Welvaart is piepschuim =sehoud van koopkracht oor FNV belangrijkste eis PPR-discussie over strategie duurt voort 3 NNENLAND wee doden jdens creatieve v ststocht Landelijk Pastoraal Overleg gaat door Weer verstoort Ballonrace otterdamse havenstakers illen actie voortzetten TH Twente ontwerpt glasbak Ambassadeur toegezongen Affaire-Goloeb in 1961 op Schiphol vrijwel identiek aan rel om ballerina weer LEIDSE COURANT MAANDAG 27 AUGUSTUS 1979 rotesten gen Taptoe reda EDA Tegenstanders de Nationale Taptoe i hebben zaterdaga- ld korte tijd de grote to- in de binnenstad bezet ouden en spandoeken uit toren gehangen. Toen ac- J toerders probeerden het e liek te «verhinderen op taptoe-terrein te komen, -steerde de Koninklijke rcchausse een demon- uit. Zj politie van Breda haalde oc" later een actievoerder uit toren en nam hem mee r het bureau. Dit had tot doel hun mede-stander vrij Tijgen. jk •gedregd Amsterdam STERDAM De Am- namse politie heeft za- pgmorgen uit het water J de De-Ruyterkade het jopgedregd van de 35-ja- J Roland Praz. De man eerder bij het aan boord i van het aan de kade af- eerde Zwitserse passa- sschip Calypso in het tr gevallen. (ANP) Tijdens een itieve fietstocht in Epe in het weekeinde twee >m het leven geko- Een 44-jarige man uit aar, die zich aan de al niet goed voelde, desondanks op de fiets erd even later getroffen een hartinfarct. I Mr tijdens de rit liep een door een val van zijn fiets schedelbasisfractuur op. [overleed later in het zie- m ihuis. Tijdens deze tocht iekp zich nog een aantal val- u/en voor met minder ern- gel afloop. VOLGENS PROFESSOR PEN IN „KIJK, ECONOMIE": Huisvrouwen zullen zichzelf niet gauw als volleerd econoom beschou wen, maar toch is hun huishouding tot in details een kleinschalige afspie geling van de staatshuishouding en beantwoordt de huisvrouw in al haar handelingen volkomen aan allerlei moeilijke economische begrippen en wetmatigheden. Zoals een huisvrouw bijvoorbeeld moet kiezen tussen een nieuw bankstel of een vakantiereis, zo gaat soms in het groot de bouw van een ziekenhuis ten koste van een even noodzakelijk geachte aanleg van we gen of het gratis maken van openbaar vervoer. Het „keuzemodel" heet dit met een wetenschappelijk-economi- sche term. Het dagelijks spraakge bruik heeft het over „de eindjes aan elkaar knopen". Het zijn twee verschillende uitdrukkin gen voor hetzelfde verschijnsel. De ver dienste van „Kijk, economie", geschre ven door de Grohingse' hoogleraar prof dr. Jan Pen, is dat hij het vakjargon van bollebozen in de volkshuishoudkunde heeft vertaald voor bezigheden in huis, tuin en keuken. Zijn werkstuk dat de ondertitel „Over mensen, wensen, werk en geld" draagt, wordt boek van de maand en zal als zodanig vanaf 6 sep tember in de handel verkrijgbaar zijn. Uitgangspunt: een grote groep lezers een beter inzicht te geven in de economische samenhang van^dingen om hen heen en in hun eigen situatie. Kenmerkend voor de relativerende toonsoort waarin het boek werd gezet, is de definitie die prof. Pen geeft van zich zelf en zijn vakbroeders. „Een econoom is volgens sommigen een persoon die wil dat andere mensen hard werken, zuinig aan doen, hun geld scherp beheren. Ie dereen moet de hele tijd hard tobben over de produktiviteit, de aandelenkoer sen en de waarde van zijn bezittingen. Dit is echter een vals beeld van het gees tesleven van de econoom. Volgens mij is een econoom of economist iemand die probeert te begrijpen hoe de wereld in elkaar zit. Als zij of hij iets van andere mensen verlangt, dan is het dat ze doen waar ze zin in hebben (maximale satis factie). Zelf tobt de econoom voorname lijk over de vraag of zijn of haar algebra wel klopt. Als dat in orde is, ervaart hij of zij een maximale satisfactie". Vondst Deze en vele andere puntige formulerin gen vindt men in „klein economisch woordenboek voor krantelezers" dat „Kijk, economie" afsluit. Een voortreffe lijke vondst. Helaas staat tegenover dit pluspunt het gemis van een alfabetisch register, terwijl ook de indeling van de hoofdstukken verre van overzichtelijk is. Wie in het boek iets wil opzoeken, krijgt een hele klus. Wanneer, o wan neer zullen Nederlandse uitgevers einde lijk eens het belang van een register gaan inzien, zoals bijvoorbeeld hun Brit se collega's reeds lang geleden hebben gedaan? In „Kijk, economie" stoot prof. Pen nog al wat bestofte vensters open. Hoe hij denkt over de huidige burgerluchtvaart (laat dat rottige vliegtuig toch staan en neem de boot), is eerder is deze krant al uitvoerig vermeld. Maar ook een andere heilige koe als de vakbonden melkt hij op een wijze die Wim Kok en Arie Groe- nevelt verbijsterd in de emmer zullen doen kijken. Verkort citaat: „De bestuurders van vak bonden doen het graag voorkomen alsof alle reële vooruitgang van de arbeiders bevochten wordt doof niet aflatende strijd, althans waakzaamheid van hun organisaties. Zë hebben de schijn mee. Maar zo zit het niet. De dingen lijken niet wat ze zijn. Scholing, schaarste en een mooi machinepark zijn beter voor een werknemer dan een bond. Wel is het waar dat de vakbeweging in slechte tij den loondalingen kan tegenhouden, maar dat gaat over uitzonderingssitua ties. Ze hebben zich bij de modale arbei ders alleen voorgedaan in de depressie van de jaren dertig. Sinds de oorlog bij ons eigenlijk niet meer. Omdat ik weet dat deze mening slecht zal vallen, nog een klein voorbeeld van lonen die ge heel buiten de bonden om zijn opgelo pen. Werksters kregen vroeger armetie rige lonen, ze gedroegen zich gedienstig, de mevrouwen waren de mevrouwen. Nu zijn die relaties zichtbaar anders, en de loonverhouding tussen de huishoude lijke hulpen en de huisvrouw ook. Komt dat door de vakbond? Ik dacht van niet. Alles bij elkaar kun je niet zeggen dat de vakbeweging ingrijpende veranderingen heeft teweeggebracht tussen hoger en la ger betaalde werknemers". Toverformules Zo gaat de vaardige polemist Pen nog een tijdje door. Op de achtergrond hoort Het tafelende gezin heeft volgens profes sor Pen altijd een onzichtbare (neeëter aan. Het is de Nederlander waarvoor ie der gezin moet meebetalen via de sociale verzekeringen, de AOW, de WAO, dë WW en andere voorzieningen. men hem steeds luid denken: economie mag geen zaak zijn van heren in grijze pakken, bankdirecteuren, politici en vakbondslèiders; economie mag geen sa menraapsel zijn van onbegrijpelijke to verformules en astronomische getallen die ergens ver weg worden bekokstoofd en uitgebroed; weg met de economie zoals die belichaamd wordt in de Miljoe nennota waarvan geen normaal mens iets begrijpt. Prof. Pen toont aan dat alle mensen zelf in feite economie bedrijven en dat ze daarmee een economische factor van be lang vormen. Hij maakt duidelijk dat ab stracte economische termen als con sumptieve bestedingen, investeringen en overheidsuitgaven niets anders zijn dan een boterham met pindakaas, een biertje, een nieuwe winterjas, een cursus, een tram, een plantsoen. „Kijk, economie" laat zien dat economie over mensen gaat. „Welvaart", zo schrijft Pen, „zit in het hoofd. Het is de bevrediging van behoef ten die door schaarse dingen worden te weeggebracht. Welzijn zit ook in het hoofd, maar er worden geen schaarse dingen voor opgeofferd. Daarom heeft de economie er geen boodschap aan. Welzijn kost niets en moet dus altijd na gestreefd worden". Welvaart is piepschuim, betoogt Pen. Wie vanuit zijn deur zo de.vrije natuur in kan stappen, heeft al een stuk wel vaart te pakken, ook al bezit hij geen auto. Daarom zijn sommige mensen op het platteland welvarender dan de stede lingen. Prof. dr. J. Pen: „Kijk, economie" Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Als boek van de maand van 6 septem ber tot en met 6 oktober 19,50. Daarna 32,50. Op de grond was het windstil. Maar eenmaal in de lucht kregen de ballon- vaarders te kampen met onberékenbare weersomstandighe den. UTRECHT Het derde Lan delijk Pastoraal Overleg (LPO-3) zal worden voortge zet. Dat is zaterdag op een ver gadering in Utrecht eenstem mig besloten door de bisschop penconferentie, de leiders van de bisdommelijke LPO-dele- gaties en de agendacommissie voor LPO-3. Doorslaggevend was het feit, dat men over en weer bereid bleek elkaar fundamenteel ge loofsvertrouwen te geven. Van de kant van de bisschop van Roermond - mgr. Gijsen zelf was niet aanwezig - werd beklemtoond, dat het in waar heid en liefde verder gaan met LPO-3 veronderstelt dat allen uitgaan van het geloof, totaal en onverkort, zoals het in en door de kerk wordt beleden en verkondigd. Dit houdt ook het aanvaarden in van duidelijke beslissingen, opvattingen en overtuigingen van heel de kerk, uitgesproken door paus en bisschoppen. Een discussie over het al of niet aanvaarden en uitvoeren hiervan is uitge sloten. Een gedachtenwisseling over de argumentatie is uiter aard op geëigende plaats en wijze mogelijk, aldus het bis dom Roermond. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De 37ste internationale Holland-Bal loonrace in Groningen is gisteren door de weersom standigheden anders verlopen dan de bedoeling was van de organisatie (de Haagse Ballonclub). Door koude luchtlagen en onweersbuien maakten de bal lonnen de vreemdste capriolen. Het was een precisiewed- strijd, maar de ballonvaarcfers kwamen op allerlei plaatsen terecht, waar zij niet moesten zijn. Uiteindelijk besloot men dan maar de afstand te tellen die de piloten hadden afge legd. Op die manier werd de Zwitser Alfred Nater, met 18,9 kilometer, winnaar van de race. UTRECHT (ANP) De ac tiecentra van de PPR gaan zich in het najaar bezig hou den met de positie en de po litieke lijn van de partij in de toekomst. Dit gebeurt aan de hand van de definitieve lezing van de strategie-nota die zaterdag in Utrecht voor het eerste ter dis cussie stond in een bijeen komst van de kerngroep (par tijraad). In de nota staat onder andere dat de PPR in beginsel geen enkele partner afwijst maar dat de PvdA als de best beschikbare onder de drie volkspartijen wordt be schouwd. Voorts dat de Radi- kalen bereid zijn in principe regeringsverantwoordelijkheid te dragen, bij voorkeur in een progressief meerderheidskabi net met PvdA, D'66 en PSP. Ook de CPN moet bij zo'n for matiepoging betrokken kun nen worden, vindt het partij bestuur. ;;i CAO-OVERLEG VOOR VOLGEND JAAR >Van onze parlementaire redactie) HAAG Behoud van de koop- ht tot en met het modale inkomen a 32.000 gulden) wordt de voor- aste doelstelling van het FNV dit ar, waarvoor deze bond bereid is iarde strijd te voeren. ENV-voor- jvjt Wim Kok heeft het afgelopen .end met deze aankondiging nogal ;end gereageerd op de lof die pre- Van Agt na de wekelijkse minis- ^jlad toezwaaide aan de loondeskun- van het FNV, Frans Drabbe. Van Agt prees toen Drabbe's afkeuring van de wilde stakingen onder de Rotter damse sleepbootarbeiders. Kok hield in radio- en tv-interviews het kabinet voor lering te trekken uit de hui dige situatie en niet constant een mati- gingspolitiek te preken zonder dat deze tot tastbare resultaten leidt. „We worden constant met matigingen om de oren ge slagen, maar van meepraten over wat er met de resultaten van die matigingen ge beurt komt niets terecht", aldus Kok. Intussen heeft de de bond van Arie Groe- nevelt, de Industriebond FNV laten wew- ten, dat de FNV bij de komende cao-on derhandelingen als een eenheid moet op treden, maar dan als een „eenheid in ver scheidenheid". Deze boind meent namne- lijk, dat de eenheid een zekere vrijheid van handelen moet openlaten, omdat dit noodzakelijk kan zijn tijdens de onder handelingen. De Industriebond FNV wijst er in dit verband op dat bij de discussies over het arbeidsvoorwaardenbeleid het heetste hangijzer binnen de vakbeweging de arbeidstijdverkorting blijkt te zijn. :rl lUchtoorlogje boven parcours WK- wielrennen ALKENBURG 'Het ichtruim boven het par- >urs van het WK-wiel- n in Valkenburg :nt<erd gisteren benut door >or- en tegenstanders •me in het afgraven van het Leb ateau van Margraten 'Li™ pajDANKS GERECHTELIJK STAKINGSVERBOD he; Tegenstanders hadden een vliegtuigje in de lucht met een sleep waarop stond: „Afgraven nooit". Voor standers daarentegen ver schenen later in de lucht met de tekts: „ENCI werk gelegenheid voor 1300 man, die willen we behouden". Enkele uren voor aanvang van de wereldtitelstrijd op de weg in Valkenburg ont stond zaterdag grote paniek. een onzer verslaggevers) TERDAM „Wij blij- •taken voor de twintig en". De hamerklap jJmee de president van t lotterdamse rechtbank L. Nivard vanmorgen uitspraak in het zee geding tegen de haven- rs in Rotterdam had ichtigd, had nog maar relijks geklonken of dit ikkoor schalde door de igzaal. Duidelijker be- dat de stakende zeesle- zich niets aantrokken het oordeel van de 1 bankpresident, dat de ng onredelijk, onaan- 'baar en ongeoorloofd is er niet. rectie van Smit Interna- e Havensleepdiensten i Smit Vos BV had zater- i kort geding dertien van ikende zeeslepers gedag- omdat zij ondanks her haald aandringen, geweigerd hadden het werk weer te her vatten. In zijn uitspraak veeg de de rechtbank-president vanmorgen het verwijt van de raadsman van de stakende zeeslepers, dat de zaak geen spoedeisend belang had, reso luut van tafel. Hij stelde, dat er wel degelijk een spoedei send belang is bij dit kort ge ding, omdat de verliezen door h°t niet slepen, dagelijks oplo pen. Op de vraag of de staking al dan niet geoorloofd is verwees hij naar artikel 9 van de CAO voor de sleepdiensten, dat een lid van een vakbond zich moet houden aan de afgesloten CAO. Volgens artikel 14 zijn ook niet georganiseerden, on der wie zich veel stakende zeeslepers bevinden, gedwon gen zich te houden aan de be palingen van de CAO. Het doel van de staking noemde hij onredelijk, onaanvaardbaar en ongeoorloofd. De dertien stakende spelers, die waren gedagvaard, werden veroor deeld tot een dwangsom van 500 gulden per dienst dat zij niet opkomen. Cor van de Zande, stakingslei der, kondigde daarna aan dat hij eerst met zijn achterban zal overleggen, of zij zich aan de uitspraak van de president zullen houden. De raadsman S. Brunia van de stakers zei, dat Smit wel gedwongen zal zijn eerst alle stakers te dagvaar den, voordat de staking gebro ken is. Want zei hij, deze der tien kunnen onmogelijk aan het werk. En ook is het, door dat zij niet aan het wprk kun nen, onmogelijk om de dwang som van hen te vorderen. Wellicht zullen wij dan een executie-geding aanspannen. De vergadering duurt nog voort. DEN HAAG Minister Ginjaar van volksgezond heid en milicuhygiène heeft de TH van Twente financië le steun gegeven voor het ontwerpen van een glasinza- melbak. De minister verwacht dat de centrale inzameling van af- valglas in de toekomst een steeds belangrijker zaak zal worden en dat het succes van inzamelingsactie nauw samen hangt met het ontwerp van de container waarin mensen hun glas kwijt kunnen. Deze moet voldoen aan eisen van geluid," transport, vormgeving, veilig heid en bereikbaarheid. Egyptische or der voor Udec Gorinchem De Egyptische spoorwegen hebben Udec op dracht gegeven voor de bouw van vier stalen bruggen met bijkomende werken in een spoorlijn die het centrum van Caïro verbindt met de satel lietstad Helwan. Met de order is een bedrag van 10.5 miljoen gulden gemoeid. Udec is een gemeenschappelij ke dochteronderneming van vier staalconstructiebedrijven en de Nederlandse overheid. De Bulgaarse ambassadeur in ons land, Iwan Kiulev, is giste ren op Schiphol door twaalf Nederlandse kinderen toege zongen uit dank voor de prachtige reis die hun door de Bulgaarse regering was aange boden. De kinderen hebben in Bulgarije een internationale kinderassemblee bijgewoond. Internationale estafette tegen neutronenbom AMSTERDAM (ANP) Ongeveer duizend deelne mers zijn gisteren op de Dam in amsaterdam gestart voor een demonstratieve fietstocht in zeven etappes tegen de neutronenbom. Het einddoel is Bonn, waar de stoet aanstaande zaterdag hoopt te arriveren. Daar zal een vredesverklaring wor den aangeboden aan de Duit se anti-bombeweging, die de fietsestafette zal voortzetten naar een ander land. In de komende twee maanden zal de estafette door landen in Europa en Zuid-Amerika trek ken. In ieder land wordt een schriftelijke verklaring opge steld. Eind oktober zullen alle verklaringen in New York worden aangeboden aan de se cretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Kurt Waldheim, tijdens de speciale ontwape ningsdag van de Verenigde Naties. (Van een onzer verslaggvers) SCHIPHOL Het diploma tieke incident in New York rond de Russische ballerina Ludmila Vlasova lijkt als twee druppels water op een rel, die zich in 1961 op Schiphol heeft afgespeeld. Toen probeerden Russische diplomaten tever geefs mevrouw Goloeb, de echtgenote van een Russische bio-chemicus die in Amster dam politiek asyl had ge vraagd, door een snelle ma noeuvre en tenslotte zelfs met geweld door de paspoortencon trole te werken. Leden van de marechaussee verhinderden dat onder leiding van adjudant F. Veltman, in zijn jeugd een succesvol amateur bokser. Met een stoot op de kin raakte hij o.a. een Rus, die hoewel hij geen stropdas droeg achter af ambassadeur Ponomarenko bleek te zijn. De Russen trokken zich toen, de omstreden Russin met zich meeslepend, terug in een klein kantoortje van de Aeroflot op Schiphol, waar ze dagenlang werden belegerd door politie en de internationale pers. De Sovjet-Unie bond tenslotte in. De Amsterdamse procureur- generaal kreeg de gelegenheid in een zeer bewogen verlopen gesprek vast te stellen, dat me vrouw Goloeb althans zelf verklaarde vrijwillig naar Rusland terug te keren. Nadat zij met de wachtende Aeroflot-machine was ver trokken heeft Nederland drie Russische diplomaten, onder wie de ambassadeur, uitgewe zen Het Kremlin verklaarde vervolgens de Nederlandse ambassadeur in Moskou even eens tot persona non grata. Het incident kreeg een drama tisch slot toen ir. Goloeb vijf maanden na het vertrek van zijn vrouw besloot naar zijn land terug te keren. Enkele weken later verklaarde hij op een persconferentie in Moskou tot het inzicht te zijn gekomen, dat hij een misdaad jegens zijn land had begaan. Zijn echtge note, die eveneens op de pers conferentie aanwezig was, ver klaarde dat tegen haar geen enkele represaille was geno men om haar te bewegen druk op haar man uit te oefenen om naar Rusland terug te keren. In het weerbeeld dat normaal is voor eind september en be gin oktober, komt ook morgen nog weinig verandering. Ne derland bevindt zich in een noordwestelijke luchtstroming waarmee lucht wordt aange voerd uit het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Niet alleen dat deze lucht koud is, zodat de middagtemperatuur nauwelijks hoger wordt dan 18 graden en de miniumwaarde rond de negen graden ligt, de lucht is bovendien zo onstabiel dat zich gemakkelijk regen- en onweersbuien ontwikkelen. Op sommige plaatsen is veel regen en soms ook hagel ge vallen. De buiigheid wordt morgen wel iets kleiner en aan zee zal ook de wind iets afne men, maar daar is dan ook al les mee gezegd. Dit weerbeeld wordt veroorzaakt door een depressie, waarvan de kern vanochtend boven Zuidoost- Zweden lag. Dit lagedrukge bied heeft op veel plaatsen in Zweden meer dan 40 mm re gen gebracht. Bovendien bracht het stormweer in de wateren rond Zuid-Zweden. Dit lagedrukgebied vult welis waar op, maar de aanvoer van koele lucht wordt in stand ge houden. Vooruitzichten voor woensdag: wisselend bewolkt en eerst nog kans op buien. Middag- temperaturen omstreeks 18 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 10 Min. temp. omstreeks 9 graden Max. temp. omstreeks 19 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent Kans op een.geheel droog et-, maal: 70 procent. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Oen Helder Luchth. R'dam geh.bew. 26 Frankfort Genève Helsinki Klagenturt Kopenhagen Lissabon

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5