Weinig resultaat bij Gaza Jordaanoever ove rleg Keith Castle heeft een leeuwehart Zomers Italië zucht onder zon en dreigende prijsverhogingen [eisje ontvoerd in Calabrië Zwarte Amerikanen in gesprek met Israëlische VN- vertegenwoordiger Nieuwe grondwet van Nicaragua garandeert burgerrechten België werkt aan wettelijke regeling transplantaties Rooie Rose vrij dank zij de paus? LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 ambassadeur van Saoedi Arabië, Abbas Êhazzawi, kust zijn dochtertje Ghada bij haar )ehouden thuiskomst na een plotselinge ver- Iwijning. Haar gouvernante had haar, om onbe- tende redenen, meegenomen naar Lille en haar laar weer op de trein gezet. OME/LILLE Een 17-jarig Italiaans, leisje, Annarita Materazzi, is maandag- ivond ontvoerd, toen zij in Siderno (Cala- trië) langs het strand liep. ïewapende mannen trokken haar in een auto' Bn verwondden een man, die probeerde haar te erdedigen. De politie sluit niet uit, dat de ont- oering een wraakneming is voor een mislukte ntvoering indertijd van een neef van het Ek neisje. )e verdwijningvan het tienjarig dochtertje Ihada van de ambassadeur van Saoedi Arabië n Frankrijk is opgelost. Het meisje en haar Ma- okkaanse gouvernante waren sinds zondaga- ond verdwenen uit Antibes aan de Riviera. Iet meisje is gisteren gezond en wel gevonden p het station van Antibes. De gouvernante is angehouden in de Noordfranse stad Lille, vaarheen zij om nog onbekende redenen met iet meisje was gereisd. Zij had het kind daar op trein naar Antibes gezet. CAïRO Op de dag dat de eerste groep Israë lische toeristen op Egyptisch grondgebied arri veerde, zijn de Egyptisch-Israëlische bespre kingen in Alexandrië over Palèstijnse autono mie op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook afgebroken zonder dat veel resul taat werd bereikt. Besloten werd van 9 tot 11 september nog een gespreksronde te houden, in Israël, alvorens verslag uit te brengen aan een bijeenkomst op ministerieel niveau in Ale xandrië. De werkgroep die bevoegdheden moet formuleren van de voorgestelde Palestijnse zelfbestuursraden boekte geen enkele vooruitgang bij het formule ren van haar eigen agenda, omdat men het niet eens kon worden over de uitgangspunten. Egypte bleef van mening dat de raden grote uitvoerende, wetgevende en justitiële bevoegdheden zouden moeten hebben en over de politieke instrumenten zouden moeten beschikken om de Palestijnen vol ledig te vertegenwoordigen bij de latere onder handelingen over de definitieve status van beide gebieden. Israël bleef echter vasthouden aan be perkte administratieve bevoegdheden voor de ra den, waarbij de uiteindelijke controle en het wet gevend gezag door Israël zouden worden uitgeoe fend. De andere werkgroep, die zich bezig hield met re gelingen voor de verkiezingen voor de zelfbe stuursraden, bereikte meer resultaat. Zij werd het eens over het organiseren van de verkiezingscam pagne, politieke meningsuiting en vrijheid van vreedzame vergadering. Ook werd zij het in be ginsel eens over aanvaarding van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Mannen en vrouwen zullen hetzelfde kiesrecht hebben, maar er bestaat nog verschil van mening over de kiesgerechtigde leeftijd. Bij de aanwijzing van de kiesdistricten kon men het niet eens wor den over de status van Oost-Jeruzalem. De eerste 23 Israëlische toeristen in Egypte sinds de ondertekening van het vredesverdrag kregen op het vliegveld van Cairo een Vip-behandeling. Een officier die hen door de douane loodste ver klaarde: „Dit zijn ongewone bezoekers en wij wil len door een speciale behandeling bereiken dat zij zich hun eerste bezoek aan Egypte lang zullen herinneren". NEW YORK De president van de Southern Christian Leadership Conference, de organisa tie van zwarte christenen in het Amerikaanse zuiden, dr. Joseph Lowery heeft gisteren met een twaalftal medewerkers een onderhoud ge had met de Israëlische permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Jehuda Blum. Een dag tevoren had Lowery een ont moeting gehad met de waarnemer van de PLO bij de Verenigde Naties, Zehdi Terzi. Lowery zei na het gesprek met Blum dat hij deze de toewijding van zijn organisatie aan de zaak van de burgerrechten, zowel van de Israëliërs als van de Palestijnen, onder ogen had gebracht en 'had gevraagd om beëindiging van de geweldpleging. Ook hadden de zwarte leiders tegenover Blum de handelsbetrekkingen tussen Israël en Zuid-Afrika .betreurd en gevraagd op te houden met de be schietingen op Zuid-Libanon. Blum op zijn beurt zei dat hij tegenover Lowery ,,de ware rol en het terroristisch karakter van de PLO" had uiteengezet. Stopzetting van de bom bardementen op Zuid-Libanon zou neerkomen op het gelijkstellen van misdadigers en ordebewa kers. In Chicago ontmoette ds. Jesse Jackson, die on langs in Zuid-Afrika openlijk gepleit heeft tegen het racisme, Amerikaanse joodse leiders. Hij oe fende kritiek uit op het Amerikaanse doodzwijgen van de PLO, die hij een „internationale absurdi teit" noemde. Jackson, die altijd medestander is geweest van VN-ambassadeur Andrew Young, wil volgende week opnjeuw joodse leiders ontmoeten om te spreken over de betrekkingen tussen negers en joden en de weerslag- van de affaire-Young daarop. MANAGUA In Managua is gisteren de voorlopige grondwet voor Nicaragua gepu bliceerd. De wet garandeert gelijkheid van iedereen, alsmede de individuele vrijheid en schaft de doodstraf af. Wel schort de wet voor zestig dagen de rechten op van diege nen die ervan verdacht worden, zich onder het bewind van president Somoza aan mis daden te hebben schuldig gemaakt. De wet verbiedt discriminatie op wat voor grond dan ook, alsmede negatieve propaganda die de vrede en rust bedreigt en het aansporen tot haat naar nationaliteit, ras of godsdienst. Volgens de nieuwe wet mag iedereen stemmen en is iedereen verkiesbaar. Nicaragua stelt zich voorts open voor mensen die in hun eigen land vervolgd worden „omdat zij zich inzetten voor vrede en gerechtigheid en voor erkenning van iemands grondwettelijke rechten". De arbeiders hebben het recht van vakbondsvorming en staking. De regering heeft gisteren ook per decreet de uitzonderingstoestand met dertig dagen ver lengd, die werd ingesteld nadat in juli het be wind van Somoza ten val was gebracht. Deze toestand is niet van invloed op de nu afgekon digde wet op de burgerrechten. lomexplosies Jn amusement spark >5 i Tel Avlv hurken mensen J eer rond een gewonde - ingen in een amusement- >ark. De jongen was een in de vier gewonde achtoffers van twee bo-- ixplosies in het park. S| 'n i ievige >eschieting 'an Z-Libanon IDON Door het Israëhscne iger en de rechtse christelijke ïilitie zijn gisteren hevige be- :hietingen uitgevoerd op het nden en de kust van Liba- sgl on. Volgens voorlopige schat zijn daarbij twintig ïnsen om het leven geko- len. De meeste slachtoffers 'aren Libanese dorpelingen, iDE I werden ook Palestijnse uerrillastrijders gedood. Bij labatiyeh, ongeveer 30 kilo- ïeter ten noorden vanm de 005 iraëlische ^grens, werd in ëen .'liool een meisje gedood en ;n ander zwaar gewond. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL In België is een .wetsontwerp in de maak op de ministeries van Volksge zondheid en Justitie, dat be paalt dat weefsels en organen uit het lichaam van een over ledene mogen worden wegge- haald voor overplanting, als de betrokken overledene tij dens het leven niet uitdrukke lijk heeft vastgelegd hier te gen te zijn. De beide ministers zijn tot deze drastische aanpak van het gebrek aan weefsels en or- .ganen gekomen, omdat terza ke in België een alarmerend tekort bestaat. De makers van het wetsont werp wijzen in dit verband op een „soortgelijke wetgeving in Frankrijk en op een resolutie van de Raad van Europa, die eèn dergelijke handelwijze door de overheid eveneens le gaal achten sociaal verant woord tegenover de zieke medemens. Het wetsontwerp bevat verder bepalingen om misbruik tegen te gaan. Overplantingen mo gen alleen in ziekenhuizen ge beuren en niemand mag er winst mee maken. Het wets ontwerp regelt tevens het wegnemen van organen en weefsels bij levende mensen. Daarvoor blijft evenwel toe stemming van de donor nood zakelijk, maar personen die niet zelf hierover kunnen be slissen als gevolg van lichame lijke of geestelijke ongeschikt heid, kunnen geen donorrol vervullen. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN In het lichaam van Keith Castle klopt het hart van een leeuw. In plaats van het glas melk, dat hij zaterdagavond opdronk toen hij was bijgeko men uit zijn hartruil-operatie, had hij liever een koele pint bier gehad. Hij wilde onmiddellijk weten hoe zijn favoriete voetbalclub, Fulham, uit de eerste competi tieslag was gekomen. Maandagmorgen at hij een licht ontbijt van grapefruit en thee. Hij las daarna het ver haal van zijn grote medische avontuur in de kranten en zijn lunch bestond gisteren uit pruimedanten. En nog geen 48 uur na de operatie, waarin zijn zieke hart, dat hem geen enkele garantie tot leven meer kon bie den was ingeruild tegen dat van een 21-jarige beroeps golf speler zat de 52-jarige Keith Castle naast zijn bed. In het Papworth ziekenhuis bij Cambridge werd enthousi ast gesproken over de conditie van Keith Castle, die het wonder dat Fulham zaterdag volbracht nog meer leek te waarderen dan het mirakel dat 12 chirurgen onder leiding van Terence Englisch in zijn binnenste hadden verricht. Fulham, een tweede divisieclub met een sfeervol stadion aan de oever van de Theems en een historisch verleden waarin een cup-finale tegen West Ham United fonkelt, speelde zaterdag een uitwedstrijd tegen Birmingham en stond bij de rust met 30 achter. Die drie doelpunten wa ren binnen acht minuten gevallen. Maar na de rust boog Fulham de zeker lijkende nederlaag om in een 34 over winning. Met andere woorden, ondanks het feit dat er nog geen bier gefapt kon worden in het Papworth ziekenhuis was het een uitnemen.de zaterdag voor Keith Castle, vader van vier zonen, met een kleindochter van zes jaar, en vrouw Do- reen. die naast haar schoenen loopt van trots. Keith Castle was in uitstekende conditie, zo werd maandag gemeld. De gevaren dié hem nog bedreigen zijn infectie en de moge lijkheid dat zijn lichaam het donorhart zal afstoten. Maar de middelen om deze beide gevaren te bestrijden zijn nu beter dan ooit. De donor van het hart dat Castle zaterdag ontving is de 21- jarige Duncan Prestt, die bij een verkeersongeluk om het JeVen kwam. Keith Castle, die zich vanwege zijn chroni sche hartkwaal had teruggetrokken uit het bouwbedrijf, had zich de laatste jaren ontwikkeld tot een verdienstelijk schilder van portretten en landschappen. Alle vijf hartoperaties die tot zaterdag in Groot-Brittannië hebben plaatsgevonden zijn in zoverre mislukt, dat de pa tiënten maar kort in leven zijn gebleven. Om die reden werden er gedurende vijf jaar geen harttransplantaties in Engeland verricht. Vooral door de successen aan het medi sche centrum van de Stanford University in Californië voelde Terence Englisch zich aangemoedigd opnieuw aan hartruiloperaties in Engeland te beginnen. Een team onder leiding van professor Norman Shumway heeft in Califor nië meer dan 170 harttransplantaties verricht. Ongeveer 70 patiënten van Shumway zijn nog in leven. Actrice Valerie Perrine maakt een ronddansje met een van de bewoners van Greenwich Village in New York. Valerie Perrine maakt in deze New Yorkse wijk de film „Can't stop the music". Tijdens een pauze amuseerde ze zich met de mensen uit de wijk die eveneens in de film optreden. Fictieve doden voor gebruik Apex-tarief PARAMARIBO Meer dan 2000 mensen hebben gebruik gemaakt van fictieve overlij- densgevallen om met het Apex-tarief goedkoper te vlie gen op het traject Amsterdam- Paramaribo. Daardoor raakte het luchtverkeer op deze route danig in de war. Dat heeft de directeur van Surinam Air ways gemeld. Op verzoek van in Nederland wonende Surinamers werd een paar jaar geleden bepaald, dat bij sterfgevallen naaste fa milieleden gebruik kunnen maken van het Apex-tarief. Dat is enkele honderden gul dens goedkoper dan normale tarieven. Problemen rond bouw stadion in Jeruzalem JERUZALEM Het gemeen- tebestuur van Jeruzalem heeft opdracht gegeven de bouw van een groot stadion stil te leggen na gewelddadige de monstraties van orthodoxe jo den. Deze hebben er bezwaar tegen, dat het autoverkeer van de supporters de sabbat-rust zal verstoren. De orthodoxe joden en leden van de extremistische Neturei Karta (bewakers van de stad) blokkeerden het afgelopen weekeinde een aantal wegen en raakten slaags met de poli- (Van onze correspondent) LONDEN Volgens enkele Britse dagbladen zou de Ierse regering van plan zijn ter gelegenheid van het a.s. bezoek van de paus amnestie te veriepen aan een aantal gevange nen. Een van hen zou dr. Rose Dugdale kunnen zijn, die in de gevangenis trouwde met Eddie Callagher, een van de ontvoerders van dr. Tiede Herrema. Rose bijgenaamd „Rooie Rose" is van zeer rijke familie en dient een straf uit van 9 jaar vanwege haar aandeel in een in 1974 gepleegde kunstroof, waarbij voor een waarde van meer dan 30 miljoen gulden werd gestolen. Eddie Callag her dient, vanwege zijn aandeel in de gijzeling var* dr. Herrema, een straf van 20 jaar uit, Callagher en Rose heb ben een zoontje van bijna vijf jaar dat ih de gevangqnis is geboren. De 38-jarige Rose Dugdale zit in de gevangenis van Limerick. Haar zoontje wordt door kennissen opge- Italiaanse marine helpt toeristen ROME De Italiaanse mari ne en luchtmacht zijn gisteren ingeschakeld om de duizenden toeristen over te zetten, die op verschillende eilanden in Ita lië zijn gestrand door de sta king op de veerdiensten. Gis teravond voeren twee schepen van de marine naar de eilan den Lampedusa en Linosa ten zuiden van Sicilië. Een Hercu les van de luchtmacht voert een pendeldienst uit tussen Lampedusa en Palermo op Si cilië. Een gFoot aantal van degenen, die op Sardinië vastzitten zijn eilandbewoners, die als gastar beiders in andere Europese landen werken. Zij zijn bang hun banen te verliezen, als zij zich niet op tijd melden. Rome is Rome niet meer, ol drukken we ons verkeerd uit en moeten we zeggen: Rome is Rome alwéér? Het Rome van een paar weken geleden, waar elke dag zo'n miljoen auto's op straat zijn, heeft plaats gemaakt voor het Rome van weleer, waar het stil is, waar de voetganger zo maar midden op straat in de frisse lucht kan kuieren. Weg zijn de stinkende auto's, die soms zes tot acht rijen dik, bumper aan bumper over het asfalt gierden, afgewisseld door walmende stadsbussen en levensgevaarlijk slalom rijdende Vespa- en motorduivels. De met toeristen beladen open koetsen uit Trastevere hebben het rijk voor zich alleen. Aan de uitgelaten draf is het te merken dat de koetspaarden er plezier in hebben. Minder gelukkig zijn sommige huisvrouwen die niet meer, zoals anders, bij de bakker, de slager en de „alimentari" om de hoek terecht kunnen. Zeker, de heren had'den in februari een roulatiesysteem afgesproken. zodat altijd de ene helft op vakantie en de andere helft thuis zou zijn. maar weike regeling wordt in dit deel van Italië en in deze stad nu eens stipt uitgevoerd? Als in een paar uur tijds slechts een paar vreemde klanten ziet binnendruppelen, terwijl buiten de zon uitbundig schijnt, voel je al gauw de kriebels opkomen om ook maar het rolluik naar beneden te trekken en de weg naar Ostia of, Fregene in te slaan. Bijgevolg moeten sommige achtergebleven huisvrouwen thans hele voettochten ondernemen voor 'n half brood of 'n paar ons zwetende Parmesaanse ham. Ook de politiek lijkt stil te liggen, maar hier bedriegt de schijn. Weliswaar laat de televisie beelden zien van de nieuwbakken premier Francesco Cossiga, die - na het binnen een week in elkaar flansen van het kabinet, dat nog juist vóór „Ferragosto" (15 augustus) de halfjarige kabinetscrisis beëindigde - is gaan spelevaren op de blauwe wateren rond zijn vader eiland Sardinië. Niet voor niets heeft hij liefst 52 staatssecretarissen aan zijn ministersploeg toegevoegd en zij zitten niet stil op en rond de Montecitorio. Wie thans zorgeloos ligt te bakken op de eindeloze stranden van dit gezegende land, dient zich bij thuiskomst voor te bereiden op een koude douche. De staatssecretarissen zijn in de vakantiestilte van de hoofdstad bezig met het uitbroeden van een reeks prijsverhogingen, waarvan menige getaande Italiaan straks, in september, weer onmiddellijk bleek om de neus zal worden. De op hun post gebleven en deswege misschien wat chagrijnige redacteuren van de „Corriere della Sera" hebben alvast een aardig boekje opengedaan. Treinreizen worden in september tien procent duurder en in december nog eens tien procent. Vliegreizen gaan vijftien procent omhoog, maar ook de dagelijkse behoeften worden duurder: elektriciteit zeven lire per kilowatt-uur, telefoon vijftig procent, stookkosten vijfendertig procent en de huisdokter eenentwintig procent. Melk. brood, boterhambeleg en het onmisbare kopje espresso - alles wordt duurder en dan kan het luister- en kijkgeld naturlijk niet achter blijven, om van de benzine nog maar te zwijgen. Geen wonder, dat de staatsbank biljetten van een miljoen lire in de maak heeft. Een halve eeuw geleden had- de bezitter van zo'n biljet stil kunnen gaan leven. Het begint er op te lijken dat hij er in een nabije toekomst nauwelijks nog een pakje sigaretten voor krijgt. Italië zucht niet alleen onder de zomer, het zal nog veel harder gaan zuchten erna - en misschien ook nog wel tandengeknars laten horen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11