Ziekenfonds raad overweegt subsidie stervens begeleiding Nederlandse gastarbeiders'vrag aandacht Gezelliger op uit, goedgezelschap, veel te vertellen en heerlijk, helderHeineken. Aansprakelijkheid aannemers voor kopelbazen onmogelijk" Centrales overheidspersoneel wijzen reorganisatieplan loodswezen van de hand Licht Turkse christenen tijdig in Bijstandstrekkers neemt in aantal toe weer INENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 rfA wil inzicht londerzoek |kelaarsbedrijf HAAG (ANP) De I-fractie in de Tweede ter verlangt op de kortst ilijke termijn inlichtin- [over aard, omvang en van het spoedon- oek naar de resultaten et makelaarsbedrijf ge- hde het eerste kwartaal de jaren 1978 en 1979. jocialisten Kolthoff, Van j en Kombrink hebben be gisteren schriftelijke tn gesteld aan de minister Économische zaken. Voor in ze benieuwd naar de waarop de cijfermatige vens geresulteerd hebben bt toegstane stijgingsper- Ige voor makelaarstarie- yan 15 procent. ikbond boos er intrekken rlofdag bij NS (IECHT De Fede- eve Spoorwegrvakve- [ging (FSV) is boos Jat een aantal perso- Isleden van de spoor den die de afgelopen iter wegens het barre •r niet op hun werk iden komen, ter com- satie een extra ver lag moeten inleveren. FSV vindt v en bijzon- kinderachtige .a.<tregel i vindt het bovendien md dat deze maatregel al- van toepassing is op het prieel van het rijdende >rieel (conducteurs en ma- isten) en dat het kantoor- oneel kennelijk „onge- k" weg kon blijven. Een rdvoeder van de NS zei èvraagd dat het gaat om zaak waar de diverse chefs de bedrijfsonderdelen een ssing over moeten nemen. de tientallen klachten die ij de FSV over de maatre- zijn binnengekomen, was 1 niets bekend. imeenteraad ndhoven laakt noeming irgemeester IDHOVEN (ANP) j de benoeming van de iwe burgemeester in jlhoven is aan de menin- ien de inbreng van de be- nrsorganen van de vijfde |din het land, geen enkele prde toegekend. Ik heb |r een dergelijke procedu- tnaar één kwalificatie farce". lis de Eindhovense loco- zemeester J. Zeelen gister- pag bij de installatie van G. Borrie (PvdA) tot bur^ |eester van Eindhoven. De ^-fractie in de gemeente- 1 uitte kritiek van gelijke kking. Dr.Borrie vroeg de Isleden hem niettemin een bevooroordeeld kans" te tri. oekactie naar renkelingen p Noordzee N HAAG (ANP) Een rouillevliegtuig van de fiinklijke Marine is van- rgen vroeg een zoekactie tart naar twee mensen op I vlot op de Noordzee, in buurt van Terschelling, n jacht zou gisteravond kbij dit eiland zijn gezon- AMSTELVEEN (ANP) Wanneer d§ Ziekenfondsraad een advies van de raadscommissie Verstrekkingen overneemt zullen projecten voor stervensbegeleiding door het Zieken fonds gesubsidieerd kunnen worden. Het advies van de commissie bepaalt zich totnutoe tot een subsidie-advies voor het begeleidingsproject in een verpleegtehuis in IJssel- monde, waarvoor de Rotterdamse stichting „Voorbij de laatste stad" een aanvrage heeft ingediend. In principe staat de commissie ook positief tegenover een soortgelijk verzoek van de stichting Terminale Zorg te Amsterdam. Voorwaarde voor het eventueel verlenen van subsidie is wel, dat de stervensbegeleiding plaatsvindt door speciale teams. Hun doel moet zijn „patiënten in hun laatste levensdagen alsmede hun naasten op een waardige, persoonlijke en kundige wijze bij te staan en te begeleiden in hun fysieke, emotionele, spirituele en speciale noden", zoals dit door onder meer dd afdeling sociale psychiatrie van de Rotterdamse medische faculteit is geformu leerd. Amsterdam gaat hierbij nog een stap verder. Daar gaat men er van uit. dat de patiënten thuis moeten kunnen sterven, tenzij opname onvermijdelijk is. De Ziekenfondsraad zal over het sub- sidievoorstel donderdag aanstaande een beslissing nemen. Over- levings- pak voor minister Van Aardenne Voor de politiek is het onbruikbaar, maar na een ongeluk met een helicopter boven de Noordzee kan het zogenaamde overlevingspak prima diensten bewijzen. Minister Van Aardenne trok het gisteren aan voordat hij zich samen met NAM-directeur Hooykaas aan boord hees van een „heli" voor een bezoek aan een in de Noordzee gelegen booreiland van de NAM. Het tweetal heeft de pakken overigens niet nodig gehad. DEN HAAG De vijf centrales van overheidsper soneel hebben gisteren unaniem de plam ^nor de reorganisatie van het loodswezen van de hand ge wezen. Een rapport over deze plannen was samen gesteld door het ministerie van binnenlandse zaken en een particulier reorganisatiebureau. De bewuste plannen hebben tot doel één directoraat-generaal voor maritieme zaken in het leven te roepen, waarin rijkswater staat en het loodswezen worden ondergebracht. Dit directoraat- generaal komt onder verantwoordelijkheid van het ministerie van verkeer en waterstaat te staan. Overigens zijn de centrales nog wel bereid om aan betere plan nen mee te werken, omdat zij, evenals de qyerheid, van mening zijn dat de veiligheid te water ermee gediend is wanneer de be voegdheden bij één instantie zijn ondergebracht. Zeker vanwege het toenemend vervoer over water van gevaarlijke stoffen. „Maar", aldus de heer G. Hof van de Christelijke Centrale van Overheidspersoneel gisteravond, „met de plannen zoals deze nu op tafel liggen is er geen sprake van dat de veiligheid op het wa ter beter zal worden, omdat duidelijkheid over de doelstellingen van het nieuwe directoraat-generaal ontbreekt. Zo is er geen heldere afbakening van taken tussen het vaarwegenbeheer en de verkeersbegeleiding. Ook zal er meer duidelijkheid moeten komen over de werkgelegenheid in de nieuwe situatie. De bonden hebben de eis op tafel gelegd dat aan deze voorwaar den van duidelijkheid moet zijn voldaan vóór 1 november van dit jaar. Indien dat niet het geval is, dan kan de reorganisatie voor wat hen betreft per 1 januari 1980 niet doorgaan. EMIGRANTEN UIT DE HELE WERELD BIJEEN IN DEN HAAG DEN HAAG De stichting 'Con gres Nederlanders in het buiten land' organiseert op 27, 28 en 29 au gustus in het Congresgebouw te Den Haag de bijeenkomst „Wel kom in Nederland". Achtergrond van dit unieke gebeuren is de op vatting dat de in het buitenland woonachtige Nederlanders er nog al bekaaid afkomen. „De Neder landse regering is bijzonder actief, wanneer het gaat om de opvang van Surinamers, Ambonezen of Molukkers. Wanneer het echter de integratie van 'buitenlandse' Ne derlanders betreft, die naar het moederland terugkeren, toont de overheid zich minder ijverig",al- dus een woordvoerder van deze stichting. Uit een enquête die anderhalf jaar geleden door de vereniging 'Neder land in den vreemde' onder in het buitenland wonende landgenoten is gehouden, bleek dat zij zich wel de gelijk betrokken blijven voelen bij het wel en wee in het thuisland. Doel van dit congres is dan ook allereerst de 540 deelnemers, afkomstig uit 63 verschillende landen, op de hoogte te brengen van de politieke, economi sche en culturele ontwikkelingen in het huidige Nederland. Voorts wordt aandacht besteed aan de voor de in het buitenland vertoevende Neder landers specifieke problemen als: kiesrecht (Nederland is thans het eni ge Europese land dat geen kiesrecht kent voor in het buitenland woo nachtige onderdanen), belastingwet geving, nieuwsvoorziening, nationali teiten- en paspoortenproblematiek. Ook zullen de 'buitenlandse' Neder landers door middel van een dis cussie onder voorzitterschap van dr. ir. A. Vondeling in de gelegenheid worden gesteld hun problemen naar voren te brengen. Tenslotte beoogt het Congres door de verkregen publi citeit Nederland wat meer bewust te maken van de betekenis, die de 600.000 'buitenlandse' landgenoten voor het moederland kunnen hebben. Zij kunnen immers in den vreemde onze belangen behartigen. Prinses Beatrix opent het congres op dinsdag 28 augustus. De dag daarvóór worden de congresgangers in de Rid derzaal officieel ontvangen door mi nister Van der Klaauw van buiten landse zaken. Tijdens deze bijeen komst zullen de deelnemers over de politieke situatie worden ingelicht door oudminister, thans Tweede Ka merlid mr. M. van der Stoel, over de economische problematiek door se cretaris-generaal dr. F. W. Rutten van het ministerie van economische zaken, over het culturele leven door minister T. Gardeniers-Berendsen en over het geestelijke leven door ds. N. M. A. ter Linden. Het congres zal af gesloten worden met een 'Welkom Nederland show', waaraan een keur van Nederlandse solisten hun mede werking verlenen. De AVRO-televi- sie zal deze show op vrijdag 31 augus tus uitzenden. De organisatie van dit congres was mogelijk door de geldelijke steun die de stichting kreeg van het bedrijfsle ven. „We hebben geen cent over heidssubsidie gekregen. Ook in dit opzicht liet de regering verstek gaan, misschien wel begrijpelijk in het ka der van Bestek '81", aldus de woord voerder. Wanneer het inititief veel bijval oogst, zal de stichting om de drie jaar zo'n congres organiseren. De buiten landse Nederlander zal dan mis schien beter weten wat te doen en waar aan te kloppen, wanneer hij naar zijn vaderland terugkeert. De „Zeven uit Zevenaar" het enige vrouwelijke brandweerkorps in Nederland. Vrouwen in finale brandweer wedstrijd ZEVENAAR (ANP) De landelijke brandweerwed strijden, die zaterdag 1 septmeber in Winterswijk worden gehouden, hebben een primeur. Eén van de 24 deelnemende ploegen, te- weten het team van de vrijwillige brandweer in het Gelderse Zevenaar, be staat geheel uit vrouwen. Volgens de Zevenaarse brand weercommandant J. Polman heeft zich nooit eerder een team van vrouwelijke spuit gasten weten te plaatsen voor een landelijke eindwedstrijd. Inzet van de strijd in Winters wijk is het nederlands kam pioenschap in de lagere klas sen. Het nationaal kampioen schap in de hogere klassen wordt elders in het land ver spoten. CDA-ER VAN DEN BROEK DEN HAAG (ANP) Het CDA-kamerlid -Van den Broek vindt dat de 41 Turk se christenen op de hoogte gebracht moeten worden, wanneer zij na de door staatssecretaris Haars be loofde heroverweging van hun situatie alsnog ons land moeten verlaten. Van den Broek heeft de staats secretaris van justitie gisteren schriftelijk gevraagd aan deze onbevredigende situatie dat zij van niets weten een einde te maken. UTRECHT (ANP) De commissaris der koningin in de provincie Utrecht, mr. P.J. Verdam, gaat 1 februari volgend jaar met pensioen. Hij heeft die positie dan bij na tien jaar bekleed. VERMEERDERING MET 2.000 PERSONEN DEN HAAG (ANP) Volgens het Centraal bu reau voor de Statistiek ontvingen eind maart 1979 354.000 personen een bijstandsuitkering. Wanneer men dit voorlopige cijfer vergelijkt met het aantal mensen dat in maart 1978 van de bijstand leefde, dan betekent dit cijfer een vermeerdering met onge veer 2.000 bijstandontvangenden. Periodieke uitkeringen op grond van de Algemene Bijstandswet zelf werden op 31 maart 1979 verstrekt aan thuiswonende perso nen, aan bejaarden die in een verzorgingstehuis verblijven en aan mensen die in een inrichting zijn opgenomen. Uitkeringen volgens zgn. rijksgroepsregelingen werden ver strekt aan werkloze werknemers en aan woonwagenbewoners. In het eerste kwartaal 1979 werd een bedrag van 1.268 miljoen gulden aan peridieke bijstand uitgegeven. Dit is ruim 140 mil joen meer dan in het eerste kwartaal 1978. De grootste post be trof de bijstandsgelden aan personen in bejaardenoorden, 448 miljoen gulden. BAARN Als de wet zo wordt veran- overheid om het probleem van de kop- gens ter wereld te verzekeren zijn, aldus Ambtenaren verplicht vrij op maandag 24 en 31 december DEN HAAG De regering wil dat alle rijksambtena ren op de maandagen 24 en 31 december een snipperdag opnemen. Zij zal hiertoe nog deze week een besluit ne men. Het is zeer waarschijn lijk dat de lagere overheden (provincies en gemeenten) dit voorbeeld zullen volgen, evenals vele werkgevers uit het particuliere bedrijfsle ven. Voor de werknemers, die eventueel onder zo'n regeling vallen, wordt het dan mogelijk door het opnemen van nog eens twee vrije dagen (op 27 en 28 december) elf dagen met vakantie te gaan. Het is nog onzeker of de amb tenaren de snipperdagen extra krijgen op dat die van hun va-, kantie worden afgetrokken. derd dat hoofdaannemers verantwoor- pelbazen uit de wereld te gaan helpen. delijk worden voor het betalen van premies en loonbelasting van de onder aannemers, dan kan niet ontkomen worden aan een verregaande ontrege ling van de bouw in Nederland. Dat is de reactie van Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bowunijver- heid (NVOB) op de plannen van de Het NVOB wijst er op dat het voor mers onmogelijk is om zonder onderaan nemers te werken en dat het zeker moei' het verbond. Met de wetsvoorstellen, die overigens nog bij de Tweede Kamer moeten worden in gediend, wil de overheid de praktijken lijk zal zijn om na te gaan of deze onder- va" malafide onderaannemers hard aan aannemers aan al hun financiële verplich- pakken. In het verleden is gebleken dat veej van deze aannemers voor hun perso neel geen sociale premies en loonbelasting afdragen, terwijl ze dat wel op het salaris inhouden. tingen voldoen. De aannemer zal in de veej van deze toekomst steeds risico's moeten gaan lo- pen, bij het uitbesteden van werk aan on deraannemers. Dat zijn rsicio's die ner- Schenners van Moluks graf monument nog spoorloos ASSEN De politie van Assen heeft nog geen aanwijzin gen omtrent de identiteit van de grafschenners die het Mo luks monument hebben vernield op de begraafplaats De Boskamp in Assen. Het monument markeert de plek waar de vijf Zuidmolukse mannen en de Zuidmolukse vrouw zijn begraven, die omkwa men bij de treinkaping bij De Punt. De vernielingen moeten in het weekeinde zijn gepleegd en traden gisteren aan het licht. Vier van de zes pilaartjes waaruit het monument bestaat werden omver gegooid. De wijkraad van de Zuidmolukse gemeenschap in Bovensmilde neemt de grafschennis vooralsnog niet al te hoog op. „Misschien zijn leden van de Zuidmolukse gemeen schap zélf wel verantwoordelijk voor het vandalisme", aldus een woordvoerder van de wjjkraad. DEN HAAG De bereid heid van Indonesië om de Nederlandse regering hulp te verlenen beperkt zich ze ker niet tot economisch sa menwerking tussen beide landen. „Wij hebben ook hulp en bijstand verleend bij de probelemen waar mee de Nederlandse regering kampt inzake de Molukse kwestie". De Indonesische amabssadeur in Nederland Sumpono Bayuaiji heeft dat gezegd in een vraaggesprek met een Indonesisch persbu reau ter gelegenheid van de 34e verjaardag van de repu bliek Indonesia. Ambassadeur: Indonesië helpt met Moluks probleem De Ambassadeur noemde het contact tussen Nederland en zijn land „bijzonder harmo nieus". Hij omschreef de leden van het kabinet als „jong, energiek,, en als mensen met „brede opvattingen". Morgen zal het weer een wis selvallig karakter hebben. Een depressie ten noorden van Schotland verandert maar weinig van plaats en houdt een westelijke stroming over ons land in stand. In deze stro ming wordt vrij koude lucht aangevoerd, waarin zich buien kunnen vormen. Er zullen echter ook opklaringen zijn. De middagtemperaturen zul len rond de 18 graden liggen. Mooi zomers weer is het nog steeds in de zuidelijke landen van Europa. Middagtempera turen boven de 30 graden zijn geen uitzondering. Alleen in delen van Italië hebben zich onweersbuien ontwikkeld en hebben enige verkoeling ge bracht. Vooruitzichten voor donder dag: Opklaringen afgewisseld door buien mogelijk met onweer. Koel. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp.: omstreeks 11 gra den Max. temp.: omstreeks 18 gra den Kans op een- droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Weersgesteldheid van gisteren

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9