ABN Bank 'Land zonder drempels' komt in Flevohof Wij hebben de wintervakantie die u precies past. Instituutstherapie kost per cliënt 5500 gulden Klein maar fijn (4) Babyloniënbroek: knoestige boom - stammen en lindebloesemthee Gemeentel krijgen meer geld Behulpzaam vertrekpunt voor uw vakantie. BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 ZEVENTIG AANGEPASTE BUNGALOWS VAN AVO (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Het Land Zonder Drempels dat defini tief gevestigd zal worden op een deel van de par keerterreinen van Flevohof in de polder Oost-Fle voland, zal niet alleen bestemd zijn voor minder va lide mensen. Yolgens voorzitter A. Marseille van de AVO (de Vereniging voor Arbeids- en Welzijnszorg Minder-validen), de geestelijke vader van de stich ting „Land Zonder Drempels" streeft men naar een gemengde bevolking in de zeventig te bouwen va kantiebungalows. ,.De integratiegedachte staat-centraal. Het is beslist niet onze be doeling een bungalowpark te bouwen waar alleen maar minder valide mensen vakantie kunnen vieren. In principe kan ieder een, ook in het hoogseizoen, een bungalow huren. Wel zullen alle bungalows aangepast zijn", aldus de heer Marseille. Twee jaar geleden werd een televisieactie gehouden om de re' creaUepoot van het integratieproject „Land Zonder Drempels te kunnen realiseren. Het Nederlandse volk gaf ruim zes miljoen gulden. Dat bleek voldoende voor het startkapitaal. Nadat eerst Emmeloord was afgevallen als vestigingsplaats, viel onlangs Ketelhaven ook in Oostelijk Flevoland af. Omdat er geen infrastructurele voorzieningen waren stegen de stichting- skosten en de exploitatielasten ver boven het budget uit. Maar AVO bleef wel in de gemeente Dronten, want uiteindelijk viel de keus op Flevohof, waar ruimte en infrastructurele voorzie ningen volop aanwezig zijn. Flevohof- Directeur Herman Eshuis van Flevohof: „Wij waren toch al van plan om bungalows te bouwen, vooral om logiesac- commodatie te hebben voor de meerdaagse congressen. Boven dien is Flevohof zo goed mogelijk aangepast aan de eisen die minder validen stellen. De plannen van ons en die van „Land Zonder Drempels" pasten uitstekend in elkaar". De bungalows zullen geëxploiteerd worden door de Stichting Land Zonder Drempels. Volgens AVO-penningmeester Schut is het niet de bedoeling dat de huurprijzen lager zullen zijn dan die van commerciële bungalowparken". Naast de bungalows zijn er plannen voor een overdekt zwembad en een apart restaurantge deelte dat zal worden aangebouwd aan het bestaande restaurant. Verder komt er een ruimte voor caravans en een klein terrein voor kampeerders. Vermoedelijk gaat nog dit najaar de eerste paal in de grond in de verwachting dat volgend jaar zomer de eerste bungalows verhuurd kunnen worden. FELLE KRITIEK ZELFSTANDIGE PSYCHIATERS: UTRECHT (ANP) De„ omzet" van de zestien instituten voor multidisciplinaire psychotherapie (imp's) bedroeg vo rig jaar 43 miljoen gulden. De Vereniging van Nederlandse Psychiaters heeft becijferd dat dit gemiddeld per cliënt (in clusief de vele afgebroken, dat wil zeggen korte tot zeer korte therapieën) neerkomt op 5350 gulden per cliënt per jaar. „Dat is ongehoord veel", aldus deze vereniging van voor het grootste deel zelfstandig gevestigde psychiaters. De zogenaamde „instituutstherapie" van de imp's wordt sinds 1976 bekostigd door de Algemene Arbeidsongeschiktheids Wet voorzover die therapie is gericht op behoud of herstel van de ar beidsgeschiktheid. Het zit zelfstandig werkende psychiaters dwars dat de AAW niet betaalt voor langerdurende individuele therapieën en groepstherapieën die zij geven en die ook verband houden met herstel van de arbeidsgeschiktheid. Ziekenfonds verzekerden hebben recht op maximaal negentig „zittingen" bij een psychiater, maar niet op vergoeding van groepstherapie. Pa tiënten die groepstherapie nodig hebben of meer dan negentig individuele zittingen, zijn doorgaans aangewezen op de bijstand swet. Ergens zoemt een stofzuiger, wasgoed hangt met vlag en wimpel aan de lij nen en zojuist heeft de professor zijn tweede woning (een kasteeltje) verla ten om in Amsterdam neurologie te gaan doceren. Vrouwen blazen pluis jes van de gisteren gedragen kleren die naar eau de cologne en pepermunt ruiken. Maandag in Babyloniënbroek. Een asfalt weggetje komt het dorp binnen, rijgt woningen en hofsteden met krap 400 bewoners, mesthopen en tuintjes aan een snoer en gaat schou derophalend door de bocht, richting Aalburg, Meeuwen en Almkcrk. Ach ter een hor van vliegengaas zit domi nee J. de Admirant al vroeg in zijn studeerkamer. Linden bloesemen voor de pastorie ter begroeting van het dienstmeisje, dat nu onmiddellijk naar buiten moet komen om de mat ten te kloppen. Babyloniënbroek illustreert de protes tants-christelijke streekroman. Knoestige boomstammen, lindebloesemthee, jeugdi ge onschuld, een pastoriedeur die krach tens toezeggingen tijdens de intredepre- dikaties altijd wijd open zal staan. Op het kerkhof drentelt-de zon van steen tot steen, koestert het mos op de familiekel der van 1880 en stelt inscripties in een helder daglicht. „Vrijdag 30 mei 1963 werd door een ver keersongeval van mij weggenomen mijn geliefde man...". Een weduwe in de rouw. Waar is de auto vandaan gekomen die deze levensdraad heeft afgesneden? Niemand geeft gas, met uitzondering van een boer op zijn tractor, diep in de pol der. Alle 84 telefoons van Babyloniënbroek berusten in een spreek- en luisterverbod. De bakker-in-ruste staat als een zoutpi laar tussen de violen van zijn onberispe lijke voortuintje, verlamd door de stille kracht van „Ruimte en rust", zoals hij zijn bungalowtje heeft genoemd. In de etalage van het antiekwinkeltje "Elck Sijn Sin" blikkert de zon op ko perwerk en messen uit grootmoeder's besteklade. Holle (kaas)vaten klinken het hardst, melkbussen met een stem als een klok slaan opeens de verkeerde ak koorden aan. De profetieën van Gerrit Achterberg gaan in vervulling: symbo len worden tot cimbalen in de ure des oordeels. Een kleine wereld is bezig te vergaan. Gebruiksvoorwerpen en ambachtelijk gerief liggen duur geprijsd te koop en komen in verkeerde handen. Elck sijn sin. Maar zeg mij waar de smeden zijn, de herbergiers, grutters en ellewaren- mannen, waar zijn zij gebleven? Het antwoord verwaait in de wind. De nieuwe tijd, net wat u zegt. Fladderende lappen plastic bedekken de voederkui- len. Vreemdelingen richten eet- en drinkgelagen aan op de deel, waar eens melkvee stond, betrekken verlaten win keltjes, zetten doorzonramen in wonin gen van daggelders. „Die vrumnden, ge hedde d'r niks an, gij' krijgt er geen kennis aan". Een koster komt naderbij gesneld als de profeet Amos, weggeroepen vanachter de runde ren. De kerk is zijn trots. Als de psalm "'k Waar liever in mijn bondsgods wo ning een dorpelwachter, dan gewend aan d'ijdele vreugd in 's bozen tent" ge zongen wordt, moet hij iets wegslikken. Hendrik Mattheus van der Beek, 76, een man des velds. Hij brengt de allerhoogste op kousevoeten zijn reukofferen, een aroma van aardappelloof, stalmest, zweet en zomerkoninkies. Mensen die het dorp de broek (laaggelegen, moerassige grond) willen uittrekken om daarna het restant te bespiegelen, begroet hij met enige arg waan. Babel, Babyion, Babylonië, Baby loniënbroek. De schriftuurlijke her komst is onmiskenbaar, blijkens het tweede Boek der Koningen. „Aan de stromen van Babyion, daar za ten wij, ook weenden wij". Leidt dit nooit tot visioenen, luchtspiegelingen? Harpen aan de wilgen in het polderland van Babyloniënbroek, de tot waanzin veroordeelde koning Nebukadnezar op handen en voeten in de weilanden, gras etend als een herkauwer? De koster wijst dergelijke speculaties be slist van de hand. Het dorp heet nu een maal zo en daarmee basta! Nimmer zag hij bannelingen met as op het hoofd aan de slootkant of torenbouwers op een trans, die reeds schuilging in de wolken. Onder een tongewelf zo blauw als de he mel loopt hij eerbieding langs de preek stoel uit 1631. In het koor staan twaalf stoelen met een rieten zitting rond de avondmaalstafel, als kon spoedig een be gin worden gemaakt met de voetwas sing. Een gravure van Reinier Vinkelis herin nert aan de watersnood van 1809, toen dit koor veel hoger was gelegen en dienst deed als vluchtheuvel. Er ligt nog altijd riet op het dak. Nergens elders in het Land van Altena of zelfs binnen onze grenzen bekroont dit natuurpro- dukt een bedehuis. De apostelen laten op zich wachten. Het licht van Saenredam s kerkinterieurs be schijnt de gewitte muren en elk ogenblik kan een van zijn eigenaardige hondjes de plavuizen betreden. In de consistorie staan alle boeken van de meisjesvereni ging "Eén ding is nodig" met calvinisti sche onbuigzaamheid in het gelid. LEO J. LEEUWIS Weduwe Allende naar nederland AMSTERDAM (ANP) Mevrouw Hortensia Allen de. weduwe van de in 1973 bij een staatsgreep omgeko men president van Chili, komt van 10 tot 15 septem ber naar Nederland. Zij zal op 11 septmeber in Am sterdam het woord voeren op een bijeenkomst die de Chili Beweging Nederland ter her denking van de staatsgreep heeft georganiseerd. Mevrouw Allende zal tevens gesprekken hebben met leden van de rege ring, van politieke partijen en van de vakbeweging, die eveneens op de Chili-manifes- tatie redevoeringen zullen houden. LEIDEN Getrouwd: E. Akbulak en J. L. Disseveld. B. Mes en A. Oskam. T. C. van Heijningen en J. C. de Zoe te. P Gerrls en A. Burggraat. J. H. Wessels en M. J. Bink. D. B. Petersen en M. A. de Haseth. L. Schilthuizen en Y. Montagne. N. de Malr en T. Bosman. L. A. van der Meer en M. E. van den Berg. W. ten Cate en F. D. M. Adema. L. P. Poppema en L. T. M. Rother. P. J. J. Maessen en J. van Aalst. P. de Water en M. P. van der Horst. P. S. J. R. Crobach en T. M. W. Houben. G. W. van der Born en M. M. Romunde. L. G. J. de Leede en M. T. Twente. C. van der Hoek en M. de Jong. H. A. Pabbruwe en H. N. Cohen Tervaert. W. A. de Vries en M. J. Herfst. J. Korenhof en M. C. M. Koens. Geboren: Iris Johanna d.v. W. van der Velden en K. C. M. van Limbergen. Eva d.v. F. Noort en C. E. M. van Hoogdalem. Fenno z.v. P. J. van den Berg en M. P. Hamstra. Jessica d.v. H. Griffioen en H. Horstman. Mandy d.v. H. Griffioen en H. Horstman. Björn z.v. W. G. H. Bemtssen en H. W. H. Haenen. Marthe Irene d.v. E. M. Noordijk en M. A. Brom. Ramon Christiaan z.v. C. G. Koenen en A. W. Kijk in de Vegte. Sebastiaan Benja min z.v. E. de Hoop en A. C. Gerrits. Cornelis Adrlaan z.v. C. A. Zuijder- duin en H. van Duijn. Annika d.v. C. J. A. van Veen en M. L. Groenenboom. Michael Adriann z.v. L. A. van Es en P. J. Chadwell. Kim d.v. J. F. Colijn en D. de Jong. Robert-Jan Theodoor z-v. T. J. Blaauwhof en J. M. H. Weer den. Cortijn Ria Melanie d.v. D. E. Lamkin en M. A. E. van Mastrigt. Marjolein d.v. J. H. Bolk en H. Lu- cieer. Sander z.v. M. Schaaij en A. Kraaij. Maarten z.v. G. L. Aardoom en P. G. van Loenen. Overleden: H. van Drongen geb. 25 mei 1946 geh. gew. m. P. A. J. ThlJ- sen. F. X. Goddijn geb. 8 maart 1901 man. P. Borgo geb. 26 feb. 1908 man. H. J. Dal geb. 26 okt. 1939 man. H. Sparreboom geb. 14 juli 1886 geh. gew. m. J. K. Ouwens. A. Nievaart geb. 31 juli 1928 man. J. C. Roor geb. 25 jan. 1900 man. A. Uevaart geb. 8 mei 1893 geh. gew. m. C. den Heyer. C. L. Walen geb. 10 aug. 1979 zoon. M. van Helden geb. 13 april 1913 geh. gew. m. W. A. J. de Vos. J. Kooien geb. 4 april 1951 echtgenote van P. J. M. Hickendorff. M. Brinks geb. 29 sept. 1087 geh. gew. m. B. Riei. ictie) DEN HAAG Bijna Nederlandse gemee krijgen méér geld uil Rijks kas. De minstemu akkoord gegaan met wetsvoorstel van min Andriessen (Financiën) staatssecretaris Ko (Binnenlandse Zaken). Dat voorstel voorziet in d voéring bij de Algemene kering van een voor alle meenten gelijk bedrag per ning van 12,50 gulden me gang van 1980, onder geli dige velaging van de sch*L dragen per inwoner. OP zijn zwerftochten door Nederland vond Leo Leeuwis in het prachtige Land van Altena ten oosten van De Biesbosch tussen Gorkum en Heusden het dorpje Babyloniënbroek. Het ligt verscholen in het vele groen en het dorpslevedn kenmerkt zich vooral door landelijke rust „KLein maar fijn" in een gebied vol historie. Maar ook van de moderne tijd. Want één verkeersbord wijst met duidelijke letters op Babyloniënbroek, het tweede is wat moderner en noemt het dorp Babiloniënbroek Een vergissing is niet mogelijk: eenmaal Babyloniënbroek en eenmaal Babiloniën broek. Oud en nieuw in twee verkeersborden. De nieuwe reisgidsen liggen voor u klaar, onder meer van ANWB, FTS, Holland International, Arke, BBI, Swiss Ctialets/Interhome, Scanialux, Fred. Olsen Lines. Onze reisadviseurs geven graag een advies dat op maat is gesneden. Kom die gidsen even halen en i vraag meteen de folder'Al uw reis zaken vlot geregeld'. Op één adres krijgt u alle service. Een tip: wacht niet te lang met boeken. Nu kunt u nog volop kiezen uit bestemmingen en prijzen Sneeuw en zon. Of zon en palmen. Een weekend, een week of weken lang. Vliegen, varen of rijden. Heel ver weg of bijna naast de deur. Een huisje, hotel, chalet of appartement. Het kan allemaal bij de ABN. De ABN Reisservice zorgt er voor dat u straks de deur met een gerust hart achter u sluit. Dat u goed bent verzekerd en de juiste reischeques meeneemt. Als u wilt is er ook be waar- ruimte voor uw kostbaarheden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6