SOS Kinderdorpen komt op huishoudbeurs donateurs werven \,Oude Veenen" kreeg van mr. Bontekoe eigen wapen ^oeterwoude VOS-groep gaat onder subsidie toch beginnen Nieuwe burgemeester fAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244. u kunt dan naar toestel 18 vragen OUDERLOZE JEUGD UIT ONTWIKKELINGSLANDEN ZIT OM HUIZEN TE SPRINGEN „Dit is nou één van de weinige kleine dingen in deze wereld die nog een beetje voldoening geven", zegt de heer J. E. Brakhoven, die nu al druk bezig is voor „zijn" WA TERSCHAP HEEFT LEEUW MET GOUDEN INPLAA TS VAN ZWARTE NAGELS K s- O f G. A. Bontekoe jheeft niet alleen een 'oortreffelijk historische aam, zonder voor jscheepsjongen in de wieg te zijn gelegd, hij is iook burgemeester ;eweest van het Friese 'oststellingwerf, esiderend in •osterwolde. Daarbij [komt dat oud burgemeester Bontekoe "e ontwerpende hand |heeft gehad in het wapen, dat onlangs verleend is aan het ^"■waterschap „De Oude ^jVeenen". Dit verneem ik, nadat ik koud ben hersteld van een paar mnjduizelingwekkende aanjafdalingen per auto in 'P °ieen vakantieland, op de deiJterugreis naar de ^«dagelijkse pijcht. Want ionjwat zijn de Oude :en. [Veenen in vergelijking aarlmet eeuwenoude ruïnes d® Ivan burchten die ooit ^schier ontembare ^"{vazallen van het vege wiaridderlijf van graven en penpertogen moesten tenjtrachten te houden. Jeef»Maar het blijkt, dat men rkzfm de tussentijd (ik meJ bedoel tussen mijn nte^heèngaan 'en terugkeer e gjnaar de omwegen - die verjnaar ik bij mocht edrjconcluderen, bij het ^□doorbladeren van v puientallen iÓ,-| krantenedities, de wofiaatste weken erg nat luid» moeten zijn geweest) in het vaderland niet heeft ^stilgezeten. Daarvan 'getuigt bijgevoegde pentekening van de ïheer Bontekoe uit A-ilOosterwolde, Huize De i Balhof. /At Laten we maar de officiële lezing van het gepasseerde I volgen. Het bestuur van het - waterschap „De Oude |j Veenen" had meester Bontekoe - die heraldisch beschouwd nogal het één en ander in de melk te brokkelen moet hebben, anders laat je zo'n man niet los op een wapenontwerp dat een paar eeuwen of langer die de Heer ons geeft mee moet kunnen gaan - Het nieuwe wapen van „De Oude Veenen". verzocht, de Oude Veenen in aanzien ter wille te zijn. Zo krijg ik op m'n brood, dat bij een teorganisatie van de waterschappen binnen het Hoogheemraadschap van Rijnland 46 kleine polders zijn samengevoegd tot een ongeveer 7500 ha. groot waterschap, dat de naam „De Oude Veenen" kreeg. Het waterschapshuis is gevestigd in Roelofarendsveen, gemeente Alkemade. Welnu, deze gemeente voeft als wapen een zwarte leeuw met gouden tong en een kroon op een zilveren veld, dat u gerust als achtergrond mag beschouwen. De nagels zijn zwart. De nagels van de leeuw althans, maar dat komt in de beste families voor als je een beetje aanpoot. Omdat het secretariaat van het schap in Alkemade is gevestigd en waar uiteraard veel van de waterstaatkundige werkzaamheden zich afspelen op het territoir dier gemeente", aldus drukt meester Bontekoe zich uit), leek het passend, het gemeentewapen over te nemen. „Met dien verstande evenwel, dat het omgeven zou moeten worden door een blauwe golvende zoom, déwijl het hier een waterschapswapen betreft". Passend en billijk voorwaar; zelfs in de dagen, dat Hollands binnenwateren allang niet meer uitmunten door blauwe golvende kabbelingen die sedert ruimschoots gekanaliseerd en onpasselijk verontreinigd zijn. Volgen we verder de verklarende uiteenzetting van meester Bontekoe. „Vanzelfsprekend werd ook als versiering de gebruikelijke kroon van drie bladeren en twee paarlen gevraagd". Dat hoeft voor niemand vanzelfsprekend te zijn, maar wapenkundig is dat nu eenmaal. De ontwerper laat verder niets aan het toeval over en zet uiteen, dat er „verder een bijkomstig aardig detail" was. Namelijk, dat „de leeuw een gouden tong en zwarte nagels had, terwijl in verreweg de meeste, ja praktisch in alle gevallen gekleurde leeuwen - of zij nu zwart, blauw, of groen zijn - rode, let wel: rode - tong zowel als nagels hebben". Uiteindelijk kon heraldiekdeskundige Bontekoe het ook niet helpen, maar de adviseur van de minister - die hopelijk netzomin op z'n fc wapenkundige achterste is gevallen - stelde zonder veel blikken blozen voor, de nagels van de leeuw ook goud te doen zijn. Naar aan te nemen valt heeft het waterschapsbestuur gedacht, dat het/niet allemaal goud is wat er blinkt, maar het heeft zich neergelegd bij de opvatting van de ministeriële adviseur wat betreft die gouden nagels, omdat het maar een klein detail is, dat „bij de verkleinde afbeeldingen, die in de praktijk zullen worden jebruikt, nauwelijks opvalt". Dat zullen de meeste noeders, ook al hebben ze geen leeuw aan de borst gekoesterd, niet willen beamen. Maar goed, de heraldiek houdt met die vitale overwegingen nauwelijks rekening. We mogen vandaag vaststellen, dat het wapen van „De Oude Veenen" is verleend - nadat de opstelling van meester Bontekoe was bezien - bij Koninklijk Besluit van 23 mei 1979, No. 25. De officiële beschrijving luidt nu: „In zilver een leeuw van sabel, gekroond, getongd en genageld van goud; een golvende zoom van azuur. Het schild gedekt met een kroon van drie bladeren en twee parels". Je zou zo weer naar die burchtruïnes terugwillen, maar daar heeft het waterschap „De Oude Veenen" ook geen boodschap aan. Waar ikzelf - persoonlijk, zou ik volgens een verwaterd spraakgebruik moeten zeggen- nog moeite mee blijf houden, zijn die zwarte nagels die per se van goud moesten zijn. Maar het is ongetwijfeld een erg mooi en tekenend wapen, al zal het niet de kroon zijn op Bontekoe's werk. stand die straks op de Leidato - huishoudbeurs komt te staan. „We zijn dolblij, zelfs heel gelukkig met die stand die wij gratis van het Leidato - comité ter beschikking krijgen. We zullen er van alles over onze kinderen in laten zien". Met die kinderen heeft meneer Brakhoven heel wat te stellen. In feite zijn „we" het, die zich uitsloven voor ouderloze kinderen in de onderontwikkelde landen, de derde wereld zogezegd. „We" is de stichting SOS Kinderdorpen, waarvan meneer Brakhoven sinds een jaar of anderhalf contactpersoon voor Leiden en omgeving is. SOS is de internationale oproep voor hulp en in dit geval wordt de kreet gebezigd door de organisatie Kinderdorf International in Wenen die al dertig jaar lang kwetsbare wezen aan onderdak helpt. De organisatie heeft belangrijke vertakkingen in de rijke landen van het westen, waar de centjes vandaan moeten komen. Onder andere uit Nederland, dat verhoudingsgewijs een grote deelnemer is, al mag je de bondsrepubliek niet uitvlakken, want daar bulkt men van de materiële bronnen. Zelf heeft het echtpaar Brakhoven al vijf jaar de status van pleegouders. Twee kinderen uit het arme India hebben in hen een beste oom en tante. SOS- contactman Brakhoven: „de griet, Rehana van elf, spreekt en schrijft al vloeiend Engels. En dat is heel wat, want uitsluitend jongens van rijke ouders kunnen in dat land naar school; meisjes zijn allemaal afval. Maar Rehana zit op school, net zogoed als zevenjarige Kastov. Ze wonen in een kinderdorp op ongeveer zestig kilometer afstand van New Delhi". SOS Kinderdorpen brengt zo veel ouderloze kinderen in gemeenschappen onder, dat er op het moment zelfs een wachtlijst van een maand of drie, vier bestaat. „Daarom leggen we nu sterk de nadruk op de donateurs, onder het motto „Is twee kwartjes per week te veel Van die donateurs met hun paar tientjes per jaar moeten we het nu hebben, want die huizen moeten er komen. Geen wonder dat we zo blij zijn met die Leidato-plek, immers daar kunnen we onderstrepen wat we als onze zending beschouwen. Dat geld is natuurlijk de druppel op de vanouds bekende gloeiende plaat, maar vierendertig jaar geleden waren er gekke Zweden die hun kwartjes gaven voor het wittebrood waar ik en nog ontelbare andere hongerende mensen in het westen van Nederland dolgelukkig mee waren. Laten we het dus maar blijven proberen met die verdraaid arme kinderen in India of waar ze ook mogèn leven. Nogmaals: die huizen in de kinderdorpen moeten er komen, anders kunnen we geen kant meer uit. Op het ogenblik zijn er zowat honderdentwee dorpen in gebruik in die derde wereld, tweeëntwintig zijn er in aanbouw en er zijn plannen voor nog een stuk of dertien dorpen". Meneer Brakhoven en zijn vrouw hebben net als zoveel andere pleegouders, „hun kinderen" nog nooit gezien. Maar zeker in het geval van de Brakhovens gaat dat wel ooit eens gebeuren. „Dan halen we Rehana en Kastov hier naar toe. Maar al die kinderen uit de krepeergebieden moeten eerst geestelijk rijp zijn voordat ze naar het westen overkomen. Ze moeten zeker een jaar of zestien zijn; eerder kunnen zij deze rijke bende mentaal niet verwerken. Of zoals we uit f India te horen hebben gekregen: „jullie zijn stinkend rijk en die confrontatie kun je onze jeugd niet aandoen; daar zouden die kinderen kapot aan gaan". Die Rehana van ons fietst elke dag naar school en weer naar het dorp en steeds komt ze langs mensen aan de kant van de weg die van de honger en ellende zijn omgekomen. Dan kun je die kinderen niet in een wereld zetten waar ze even met duizend gulden de stad ingaan om wat nieuwe kleren en een voorraad lekkernijen en drank in te slaan". SOS Kinderdorpen verwacht in elk geval van de Leidato- bezoekers, volgende maand in de Groenoordhallen, een redelijke respons. Gewoon een stel mensen die een beetje warm lopen voor kinderen die lelijk in de kou staan. Contactman Brakhoven, die in zijn huis bij de open keuken de handen vol heeft aan collages die geschiedenis van SOS gaan schrijven, is te bereiken onder telefoonnummer (071) 13 24 30; het Leidse adres is Mauritsstraat 31. Kinderen uit ontwikkelingslanden, die broodnodig behuizing behoeven. "5, TERWOUDE „Dat zelfs de leropvang niet gesubsidieerd dt, is een gevaar voor de door van de cursussen". Dat is de j. -ng van een aantal enthousiaste twen die na de uitstekend ge urt g(*e eers*e VOS cursus in Zoeter- ide dorp nu de voorbereidingen voor een tweetal nieuwe cur- pfen; een in het dorp en een in de ,pr dekooi voor de Hoge Rijndijk, n zullen half september de beide ussen starten, omdat de behoefte bov napielijk erg groot is, aldus de 'bereidingswerkgroep. je teleurstelling over de weigering van ere [emeenteraad de kosten van kinde- va ^ang te subsidiëren betekent vooral dit brok onbegrip voor dit negatieve aa uit. „De gemeente denkt maar dat en wel buurvrouwen zijn die twaalf ordenden op willen passen, of dat er -r iemand bereid is om gedurende de zi -us zo'n acht tot tien kinderen, in v< tijd variërend tussen 4 maanden en Zat ar, te verzorgen. Dat lukt vaak na am rlijk niet en ze vergeten dat daar- r een heleboel vrouwen voor wie de •us juist gegeven wordt, van deelne- 'ni| g uitgesloten worden. De begeleid- rop s van de cursus, Lia Groen en Gera 'leman in het dorp en Dirkje Mos terd en Connie van der Zon aan de Hoge Rijndijk zullen geen vergoeding ontvangen. Ook hier was subsidie voor aangevraagd en ook hier weigerde de gemeente, omdat dit soort werk in alle Zoeterwoudse verenigingen door vrij willigers gedaan wordt was de mening van de raad. Maar het is juist de bedoe ling dat de deelneemsters van de cur sussen straks zelf begeleidster worden en dit zullen vaak vrouwen zijn die het financieel niet op kunnen brengen om zo veel tijd in dit werk te steken, aldus de werkgroep. Als de werkgroep uitlegt wat de VOS cursussen nu precies inhouden dan blijkt gelijk al dat ze zichzelf liever „VOS-groep" noemen. „Het is namelijk niet echt leren wat we doen, maar het is meer zelf actief zijn. Gespreksonder werpen worden ook door de deelneem sters zelf bepaald. De VOS ochtenden zijn bestemd voor vrouwen, die na de lagere school niet zoveel kans op ver dere ontwikkeling hebben gehad en nu wel eens wat meer willen weten over de maatschappij waarin we leven. Er kunnen ook eventueeel deskundigen op allerlei gebied worden uitgenodigd. De leeftijd van de deelneemsters speelt dan ook geen rol". Uit de evaluatie van de eerste cursus bleek dat alle deelneemsters enthousi ast over het verloop waren geweest. Velen gaan dan ook door met een an dere cursus, zoals bijvoorbeeld de op- stapcursus, waarin de laatste klassen van de lagere «chool nog eens doorge nomen worden (maar dan erg praktijk gericht), er een is. Voor een vervolg op de twaalf ochtenden was geen geld meer. Hoeel dit jammer is („we waren net lekker aan elkaar gewend"), is de cursus toch voor veel vrouwen een aanzet geweest om wat aan de eigen ontwikkeling te gaan doen. Voor velen was het lang geleden dat men mét el kaar aan „zich zelf ging werken". Re- akties als „ik ben nu echt de krant weer gaan lezen" en „(huis en in een gesprek durf ik nu miin mening beter naar voren te brengen'waren dan ook veel gehoord. Ook praktische zaken kwamen aan bod. Zo werden de sociale wantoestanden in de maatschappij be sproken en vertelden een advocaat en een gemeenteraadslid over hun werk. „En er was praktisch geen verzuim, zelfs niet onder de meest glibberige omstandigheden tijdens de winter niet". Een extra bewijs voor de geest drift waarmee men de cursus bezocht, aldus de werkgroep. Voordat de nieuwe cursussen van start gaan zullen er eerst en tweetal open avonden gehouden worden waarbij al lerlei informatie gegeven zal worden. Ook kan men zich dan opgeven. Op 21 augustus zal dat in de Hummelhof aan de Noordbuurtseweg gebeuren en op 22 augustus in de Eendekooi. Beide avon den aanvang acht uur. Overigens kun nen vrouwen die op die data verhin derd zijn inlichtingen verkrijgen bij Gera Meuleman, tel. 2626 en bij Dirkje Mostert, tel. 071-891009. Het maximum aantal deelneemsters is bepaald op 15. Ook in januari 1980 zullen er weer cur sussen starten. Opgave voor deze cur sussen kan ook al op de open avonden geschieden. De kosten zijn 30,voor twaalf woensdagochtenden. Ondanks alle financiële perikelen is de VOS groep dus vol enthousiasme. En dat niet alleen want de plannen om een stichting te worden zijn in een verge vorderd stadium. Ook de contacten met VOS groepen uit de omgeving worden niet verwaarloosd. En met de steun van de Culturele Raad van Zuid-Holland, die o.a. voor opleiding van de begeleid sters, voor ideeën en voor subsidieaan vragen zorgt, zullen er nog heel wat VOS cursussen in Zoeterwoude georga niseerd worden. „Want het is echt no dig". ROB JANSEN Wielerronde in Hazerswoude HAZERSWOUDE Woens- dag 22 augustus wordt tussen 19.30 en 21.00 uur in Hazers- woudes wijk Zuid de tweede jaarmarktwielerronde voor liefhebbers gehouden. De or ganisatie van dit sportevene ment berust bij de Leidse ver eniging Swift, die in genoem de omgeving een parkoers van vijftienhonderd meter heeft uitgezet. Start en finish van de ronde zijn in de Breitner- laan. Het parkoers voert de deelnemers door de Ferdinand Bolstraat, Vincent van Gogh- straat. Dorpsstraat, Jan Lie- venslaan. Rubenslaan en Breitnerlaan. Op hetzelfde parkoers wordt voor de koers van de liefheb bers, die zijn aangesloten bij de KNWU, een wedstrijd op „dikke banden" gehouden. De start hiervan vindt plaats om 18.00 uur. Elke Hazerswoude- naar, mits geen lid van de Wieier Unie, kan in deze race van start gaan. Voor de eerste aankomende is een wisselbe ker beschikbaar. Andere prij zen zijn, evenals genoemde bo kaal, door plaatselijke midden standers beschikbaar gesteld. Op deze zelfde dag wordt het publiek al in de sfeer gebracht van de jaarmarkt, die voor de vijfde keer wordt gehouden op donderdag 23 augustus en dc hierop volgende twee dagen. OEGSTGEEST In ambtelijke kringen in Oegstgeest wordt verwacht, dat de gemeente niet lang zonder burge meester zal blijven na het thans snel naderende afscheid van de huidige burgemeester jhr. mr. Eysinga. Men is ervan overtuigd, dat de nieuwkomer reeds op 1 november zijn in trede zal doen. Zoals bekend hebben 22 personen gesolliciteerd naar de vakant komende functie. De nieuwe burgervader zal overigens midden in de verbouwing van het raadhuis vallen. Op 1 november wordt met dit karwei begonnen. Een aantal diensten zal daarom tijdelijk elders worden ondergebracht. Het college neemt intrek in een pand aan de Rhijngeesterstraatweg, waar tevens de afde ling voorlichting wordt ondergebracht. De registratuur verhuist naar het Wilhelminapark 2. De raadsvergadering zullen enige tijd gehouden worden in de recreatiezaal van de psychiatrische inrichting Endegeest. Bibliografie van Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN In een beperkte oplage is een bibliografie verschenen van historische publikaties over de gemeente Alphen aan den Rijn. Het twintig pagina's dikke boekje, uitgevoerd in stencildruk, werd samengesteld door de Hazerswoudse amateur-historicus C. Kroon. Het boekwerkje geeft een welhaast komplete opgave van publi katies op historisch terrein, niet alleen over Alphen zelf, maar ook over de plaatsen Oudshoorn, Aarlanderveen en Zwammer- dam die sinds 1918 deel uitmaken van de gemeente Alphen aan den Rijn. Het keurig verzorgde werkstuk - wat in een beperkte oplage verschenen is - somt publikaties op betreffende de kerken, de voormalige polders, personen, de Romeinse tijd en het volksle ven in de loop der eeuwen. De heer Kroon - die in het verleden diverse boeken over zijn woonplaats Hazerswoude schreef en van meerdere gemeenten in de streek een bibliografie uitgaf - heeft plannen om ook een dergelijk boekje uit te geven betref fende Katwijk, Voorhout, Warmond en Voorschoten. Het nieu we boekje is te bestellen op het adres Rubenslaan 6 te Hazers woude.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5