Actie voor behoud raadhuis Lisse Warmond wil zandwincontra voor Zwanburg verlengen Woubrugge renoveer: verouderde woningei VREES VOOR „SLOOPBESLUIT IN GEHEIME VERGADERING KORTWEG Haarlemmertrekvaart thans voor auto's geheel afgesloten Wassenaars energieplan oogst waardering Noordierse kinderen in Sassenheim A letter from Caroline and Catherine Hazerswoudse jaarmarkt belooft een knallend spektakel te worden REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 Het Lissese raadhuis nu met aan de achterzijde het gebouw Rehoboth LISSE De gemeenteraad van Lisse gaat 28 augustus met de architect in be slotenheid vergaderen over de toe komst van het raadhuis.'Centraal staat de vraag of het huidige gemeentehuis geheel moet worden gesloopt. Een al ternatief is voorhanden: sloop van de villa Eenhuis" en aanpassing van het huidige onderkomen. Tegen de sloop- plannen zijn van uit de bevolking be zwaren gerezen. Tenminste twee actie groepen hebben inmiddels laten weten de sloop volstrekt af te wijzen. Een van de twee groepen heeft het afgelo pen weekeinde getracht de bevolking te bewerken. De actiegroep heeft met posters en een be geleidend schrijven de Lissenaren over de „geheime" vergadering geïnformeerd. Ini tiatiefnemers van deze actie zijn de heren Ragas en Kasbergen. De heer Ragas: „Na tuurlijk moet er iets aan het huidige ge meentehuis gebeuren. Zoals de mensen thans in dit raadhuis moeten werken lijkt nergens op". Sloop zou volgens hem ech-, ter voorkomen kunnen worden nu de ge-' meente de aangrenzende panden Het Ba ken en Rehoboth heeft gekocht, zodat uit breiding op deze plek mogelijk is ge maakt. Volgens de actievoerders zijn er overigens nog meer alternatieven dan het tweetal waaruit het gemeentebestuur thans kan kiezen. Mogelijkheden waarbij zowel het gemeentehuis als de naastlig gende villa behouden blijven. De betrokken raadsleden menen dat de thans gevoerde actie erg suggestief is. CDA-raadslid Smith: Afgezien van de goede uitvoering van de actie is de tekst eenzijdig gericht. „De actievoerders stel len zich tegen de sloop op. Maar er is nog niets beslist, we gaan alleen de schetsen bekijken". De heer Smith is overigens van mening, dat de historische waarde van het gemeentehuis nihil is. Hij meent, dat de actie te vroeg wordt gevoerd. Raadslid mevrouw Van Ruiten (PPR) vindt het een verheugende ontdekking, dat de mensen zo bewust zijn van iets der gelijks. Zij deelf de doelstelling van de ac tievoerders en herinnert eraan, dat de progressieven in het verleden al hebben getracht om tot meer alternatieve moge lijkheden te komen. Een motie hierover, werd indertijd weggestemd. ROELOFARENDSVEÉN Vereniging 'De Zonnebloem' houdt deze week een collecte ter financiering van haar acti viteiten. Deze huis aan huis collecte wordt gehouden in de gemeenten Alkemade, Lei- muiden, Rijnaterswoude, Hoogmade en Woubrugge. 1 De activiteiten waar 'De Zon nebloem' finaciële steun voor vraagt, behelzen ondermeer boottochten, feestmiddagen en vakantieweken. NOORDWIJK De Vereni ging van Postzegelverzame laars Noord\Vijk organiseert op zaterdag 25 augustus een streekbeurs in dorpshuis De Kuip aan de Noordwijkse Zee straat. Leden en geïnteresseer den zijn van 10.00 tot 17.00 uur welkom tegen betaling van 1 gulden entreegeld. Kinderen betalen een kwartje. LISSE/DE ENGEL 120 zieken, bejaarden en gehandi capten komen morgen bijeen in de Engelbewaarderskerk aan de Lissese Heereweg. Het wordt een bezinningsdag voor mensen die niet in de gelegen heid zijn om wekelijks deel te nemen aan de vieringen in de kerk. De gezamenlijke paro» chies van Lisse,waaronder ook gedeeltes van Sassenheim en Voorhout resorteren nodigen jaarlijks vele geïsoleerde kerk leden voor deze speciale eu charistieviering. De feestelijke eucharistievie ring zal worden voorgegaan door Mgr. R.Ph. Bar, vicaris van de Bisschop. De bijeen komst begint om 09.30 uur, de handoplegging en zegening is om 12.00 uur. De bezinning sdag wordt om 15.00 ur beslo ten met een lofviering. VOORHOUT De Vereni ging Volksuniversiteit Voor hout houdt vanavond en mor genavond inschrijfavonden voor een groot aantal van haar cursussen in het Parochiehuis aan de Herenstraat van 19.3021.30 uur. Ingeschreven kunnen worden cursisten voor de talencursussen, creatieve en kindercursussen. Navigeren op ruimer water, een nieuwe cursus van het vorig seizoen, wordt wegens het grote succes opnieuw op het programma geplaatst en wel op de dinsda gavonden vanaf 20 oktober. Wereldoriëntatie en Hatha Yoga beginnen op respectieve lijk 27 en 24 september. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot: voor pottenbak ken: mevrouw A. M. E. de Graaf, Prins Clausstraat 5, Voorhout, tel. 02522-10964; ta lencursussen: mevrouw C. Kaptijn, Schoonoord 90, Voor hout, tel. 02522-10870 en voor de overige cursussen: me vrouw E. Hussem, Linnaeu- slaan 22, Voorhout, tel. 02522- 11833. HAZERSWOUDE Het Tamboer- en Trompetterkorps Hazerswoude heeft nog viere- neenhalfduizend gulden nodig om de aanschaf van nieuwe uniformen te kunnen betalen. Eerder werd 10.200,- bijeen gebracht tijdens een fancy fair. De nieuwe kleding vergt eei^ totaalbedrag van 14.700,-. Het bestuur van het korps heeft een beroep gedaan op de donateurs om dit keer wat meer dan het vaste (jaarlijkse) bedrag te schenken. Als eenie der gemiddeld acht gulden ex tra beschikbaar stelt, is TTH uit de zorgen. Begin oktober hoopt het korps zich in het tenue te presenteren. OEGSTGEEST De voorbereidingen ter afsluiting van de Haarlemmertrekvaart zijn in een dusdanig stadium dat met ingang van heden het gedeelte tussen het dierenasiel en Warmondertolhek afgesloten is voor alle doorgaand gemo toriseerd verkeer. Daarmede heeft de schooljeugd vrij baan gekregen op een weg die de laatste tijd veel stof deed opwaaien over totale onveilig heid voor de fietser. De maatregel zal tijdelijk zijn, in afwach ting van een reconstructie van de weg. Opbrengst wordt gebruikt voor Koudenhoorn WARMOND De ledèn van de commissie financiën en economische aangelegenheden bogen zich gisteravond over de vraag of het zandwinkon- trakt in Zwanburg al of niet verlengd moet worden. Het zandwinkontrakt loopt nu nog tot januari 1982. Het ziet er echter naar uit dat het zand dan nog niet volledig gewon nen is. De zandwinner heeft door afzetmoeilijkheden geen kans gezien de geraamde 10 miljoen kubieke meter zand binnen de duur van het kon- trakt naar boven te brengen. Wel heeft hij, zoals afgespro ken, steeds de termijnen daar voor aan de gemeente betaald alsof het zand wel gewonnen zou zijn. Om te voorkomen dat later verrekening van het niet ge wonnen zand zou moeten plaatsvinden is er een nieuw kontrakt gemaakt dat loopt tot 1^1-1986. In dit nieuwe kon trakt zijn wat veranderingen aangebracht waarvan er enke le belangrijke voordelen voor de gemeente Warmond kun nen opleveren. Het verwijde ren van de bovengrond en de tussenliggende kleiveen lagen (het ontzandingsgereedmaken dus) kwam voorheen voor re kening van de gemeente. Nu heeft de aannemer zich bereid verklaard hgt zand volgens een andere methode te winnen waarbij de bovengrond en de tussenlagen uit het zand wor den gezeefd. De bovengrond wordt direkt als slibdeken te ruggestort "in de put. Dat spaart de gemeente veel geld. Men hoeft de grond niet tijde lijk te storten in het Sweiland zodat transportkosten, stor tingsrechten en de kosten van het later weer opbaggeren en terugstorten in de put, worden uitgespaard. In het nieuwe kontrakt zijn ook de risico's omtrent de hoe veelheid te winnen zand naar de zandwinner overgeheveld. Er kunnen zich tegenvallers voordoen in de vorm van veen- en kleilagen, ondoor dringbare lagen in de bodem of het minder steil oplopen van de taluds waardoor veel zand onwinbaar kan blijken. De verwachte winst uit de zandwinning is door de jaren heen steeds gekrompen. Van de opbrengst van het zand moeten allereerst verschillen de werkzaamheden worden die direkt met land Koudenhoorn te hebben: een brug, oeve viging, kaden, beplant den e.d. Daarnaast plannen voor o.a. een haven, visplaatsen, e.d nu geen bijzondere te Iers meer voorkomen men op een nettowii een miljoen, misschit meer. Als de winst meevalt hoogste op het priorite tje een tunneltje on Schiphotepoorlijn als ding tussen de nieuw wen wijk Lommerlust depoel I, zo denken di van de commissie finan tenminste over. spreekt zich daar op 30 tus over uit. WASSENAAR De Wasse- naarse gemeenteraad heeft gisteravond tijdens de raadsvergaderring haar waardering uitgesproken over het 'energieplan', waar in voorstellen worden ge daan om het energiegebruik in de gemeente met vijf pro cent te verminderen. De raadsleden noemden het plan 'een eerste stap'. Nadat de voorstellen van het plan zijn uitgevoerd zullen ande re maatregelen genomen moeten worden om nog meer te bezuinigen. Lang werd gesproken over de herinrichting van het Jeroen- huis. Een krediet van 25 mille werd uitgetrokken om de mo gelijkheden te onderzoeken het Jeroenhuis geschikt te ma ken voor sociaal-culturele doeleinden, waarbij gedacht wordt aan een zaal voor drie tot vierhonderd mensen. Het eventueel nieuw te bou wen zwembad zal komen aan de dr. Mansveltkade bij de sporthal of bij het huidige sportfondsenbad. De raadsle den voelden zich wat overval len door deze twee alternatie ven, terwijl men zich nog niet eens heeft kunnen uitspreken over de wenselijkheid van nieuwbouw. Koudekerk maakt hellingbaan bij' Weidedreef KOUDEKERK Het plan van B. en W. van Koudekerk aan den Rijn om langs de Oude Rijn juist ten oosten van de Weidedreef een open bare groenstrook in te richten, waarbij voor een hellingbaan voor kleinere boten een be drag van 80.000,- op tafel moet komen was gisteravond net iets te veel voor de com missieleden van Openbare Werken en Planologie. Er van uitgaande dat niet iedere Kou- dekerker een boot te water wil laten, zagen ze meer in een wat kleinere helling, die volgens de heer H. H. B. Cle- veringa, van Landschap Part ners B.V., adviseurs voor dit plan, op een derde van dit be drag zal komen. Wanneer de kleinere helling aangelegd wordt kunnen eventueel klei ne boten, door twee man te hanteren, te water worden ge laten. De voorlopige idee-schets van Landschap Partners voor het inrichten van het groengebied ten oosten van de Ridderhof ziet er bijzonder aantrekkelijk uit. Het plan gaat uit van speelweiden, bomen en wan delpaden. Ten westen van Ridderhofstad Den Toll wil men een klein natuurgebied laten. Ook is er gedacht aan een simpele trimbaan. De op en aanmerkingen van de com missieleden o.a. over de brom mers, die ten oosten van de volkstuinen mogen komen, zullen in een volgend plan worden opgenomen. Het ligt overigens in de bedoeling om dit wandelpark 's avonds her metisch af te sluiten. De tekening van de toiletvoor ziening voor het brughuisje bij de Koudekerkse brug gaf de commissieleden reden aan te nemen dat een en ander wel wat aan de krappe kant zal worden. Er zal alsnog worden nagegaan of er op een simpele manier meer ruimte gecreëerd kan worden. SASSENHEIM In het Engelse gedeelte van de tekst vandaag voor het eerst een brief van twee Noord-Ierse kinderen zelf: Catherine Madden en Caroline Barrow. De meisjes schrijven het verblijf in Nederland erg fijn te vinden en alle zorgen zeer op prijs te stellen. Ook geven ze aan hoe de gesprekken tussen de Ierse kinderen onderling langzamerhand op gang begonnen te komen. Het programma, dat de Sassenheimse zwemvereniging gisteren voor de kinderen had gemaakt was een groot succes. De kinderen kregen nauwelijks genoeg van het water en nadat ze een tijdje gevoetbald hadden, doken velen voor de tweede keer het bad in. 's Middags zagen de kinderen een film met Doris Day en 's avonds werd er gevoetbald. De Noord-Ieren wonnen van de Ter Leede jongens, maar de Noord-Ierse meisjes moesten het afleggen tegen de Ter Leede meisjes. Yesterday I got a letter from Caroline Barrow and Catherine Madden for you, so it's published today. This\is what they have to say: „I think that it was good of the people of Sassenheim-to let the people from Belfast come over for a holiday. Everyone seems to enjoy it. It was good of the foster parents to letjjs come and stay in their homes. The first day we did not- really talk to each other, but on the bus the girls started talking to each other and the boys played cards. It is good of the Irish leaders and Dutch leaders to get us to do all kinds of activities, scr that we would not get bored, by Caroline Barrow and Catherine Madden". Thanks a lot for this nice letter. Who's next to write? Yesterday we started in the swimming pool in Sassenheim where you did a good deal of swimming. Some of you found the water was a little cold, but that didn't prevent, you from staying in there for almost an hour. After swimming we played football and volleyball. When you were hot and tired of the ball games you considered it a nice idea to go into the water for the second time, and so you did. You stayed in the water until lunchtime, and after lunch we walked to the canteen of the local footballclub to watch a movie with Doris Day. After that film we had dinner and than there was the great meeting on the footballfield. The Northern Irish girls tried to do their best in defeating the girls from the Ter Leede footballclub and the Kastanjeschool, but they didn't succeed well. The Dutch girls have more experience in playing soccer, I presume. The Northern Irish boys did far better. They won while playing against the Ter Leede boys, and that's maybe because the Irish girls were shouting at you. „Northern Ireland, Northern Ireland", you girls cheered. Tomorrow we will spent the whole day upon and near the skating rink field. There you '11 build your own little village with wood and nails. There '11 be plenty other activities when you've finished the village. In the evening there '11 be disco. Frits Beutick. 1. Zo gaan de woningen aan de Bateweg er na de renovatie uitzien: met o.a. aj^ achterzijde nieuwe dakkapellen en in de stenen schuurtjes. WOUBRUGGE Een al enkele jaren oud plan om een aantal uit 1931 daterende hui zen te renoveren, wordt binnen afzienbare tijd uitgevoerd. Een aantal woningen aan de Bateweg en in de Schoolstraat krijgt een zo danige opknapbeurt dat ze er weer voor nog een vijftig jaar tegen kunnen. Directeur-gemeentewerken De Feij, zegt er dit van: „De huizen zijn nog in een prima staat zo dat afbraak echt niet nodig is. Ze zijn alleen verouderd en wat we nu gaan doen is ze aan passen aan de hedendaagse opvattingen. Zo worden de woningen waarin meest bejaar den en kleine gezinnen wonen verrijkt met een douchecel. Ook komt er aan'de achterkant langs de hele blokken een grote lange dakka pel. Daardoor wordt de achterslaapkamer aan zienlijk groter. Voorts komt er centrale verwar ming in de huizen, die destijds gebouwd wer den door de woningbouwvereniging „Nieuw Leven". Maar dat is niet de enige ingreep die dé huizen de komende maanden ondergaat. Ook aan de buitenkant wordt er zo het een en ander aan veranderd. Zo worden de toiletten aan de buitengevel aan de achterkant en de houten schuurtjes vervangen door stenen bouwsels. Bij de meeste woningen zal het klei ne achterkamertje bij de grote woonkamer ge trokken worden". Vanaf het-begin zijn de bewoners bij de renova tieplannen van de gemeente Woubrugge be trokken bij de werkzaamheden. Twee jaar te rug had er een eerste bijeenkomst plaats tussen |Vei ik, jher de dienst gemeentewerken en de bewonjdui de vaak ten onrechte genoemde „bejaarijafd ningen". Ze kregen medezeggenschap oLer plannen en mochten zeggen of het kleifyen terkamertje al dan niet bij de wooij moest komen. Op nog een andere maniéaa= gemeente de bewoners tegemoet gekon|wal heeft men geholpen met het verhuizen |Ve< mensen naar de pas opgeleverde bejaarfme ningen op de Thuisweide en krijgen de i var straks een tegenmoetkoming van fin sc^ aard bij de herinrichting van hun huis. O aantal Woubrugse dames is de bewoners toe gesprongen bij de verhuizing naar de wiind' ningen. Hun hulp bestond uit het helpen ken van de spullen en het schoonmaken; te betrekken wisselwoning. Van gemeei zijn de nieuwe bejaardenwoningen keurij zien van nieuwe. Alle renovatiewerkzi den worden geheel door „eigen" geme< ren uitgevoerd. De dienst Gemeente^ heeft het ontwerp voor de renovatie g naó en voert ook de direktie over de te ver werkzaamheden. Het Hoogmadese bedr de Pouw Kraan gaat het sloopwerk doen na het eveneens Hoogmadese aannemen Verbij de nieuwbouw gaat verzorgen. P ning gaat de opknapbeurt zo'n f 60.000,- De huur zal volgend jaar als alle wo klaar zijn met ongeveer honderd guld hoog gaan. Telkens hoopt men acht wo tegelijk onder handen te nemen, waan aan de Bateweg het eerst aan de beurt LUCHTBALLON, PARACHUTISTEN, OUDE Ala BACHTEN, ROCKCONCERT, ZEEPKISTENRA Vee 'Bon besc HAZERSWOUDE De drie daagse jaarmarkt, die vanaf donderdag voor de vijfde maal in Hazerswoude-dorp wordt gehouden, start op ge noemde dag omstreeks zeven uur 's avonds. Op dit tijdstip kiest op het sportveld achter de Burgemeester Warnaarka- de een hete-luchtballon het luchtruim, voordat burge meester J. ten Heuvelhof op het Ambachtsplein de officië le opening verricht. Het Tam boer- en Trompetterkorps Ha zerswoude verleent bij de ce remonie medewerking. De jaarmarkt, plus kermis, wordt gehouden op het Am bachtsplein, de Dorpsstraat en het Raadhuisplein- In niet minder dan zesenvijftig kraampjes zullen plaatselijke ondernemers, verenigingen en instellingen zichzelf etaleren en op alle mogelijke manieren hun waar aanbieden. Beoefe naren van oude ambachten zullen ook donderdag-, vrij dag- en zaterdagavond een de monstratie van hun. kunnen geven. Onder hen bevinden zich een Delfts blauw-schilder, een linnen-drukster, een pot tenbakker, een kantklosser, een muziekboeksteker en een klompenmaker. De jaarmark turen tijdens de driedaagse zijn van 19.00 tot 22.00 uur. Ruud Zaal vertoont telkens in de etalage van de firma Ribbe- ring in de Dorpsstraat film journaals van Hazerswoude uit de jaren 1970, 1974, 1976 en 1977. Oudheidkamer-conser vator Kees Kroon stelt op de drie avonden het „minimu- seum" aan de Dorpsstraat voor het publiek open. Een ander evenement tijdens deze eerste lustrum-jaarmarkt is de landing van vijf parachu tisten op het sportveld, om streeks 19.15 uur op vrijdag. Het vijftal hoopt boven dit ter rein nabij de Burgemeester Warnaarkade een 'vrije val te maken, voordat ze hun lan ding maken. Hiervóór laat de schooljeugd ballons op. Bos- koops muziekkorps Concordia verleent bij dit alles muzikale medewerking. Later ep de avond vertolkt dit gezelschap geestelijke muziek op het Am bachtsplein. Tony Macaroni and the swinging devils ver zorgen hier tussen 21.00 en 23.00 uur een rockconcert. Ook op deze vrijdagavond: een demonstratie door de plaatse lijke vrijwillige brandweer op een weiland langs de Heeren laan. Op zaterdag, de laatste dag van de jaarmarkt 1979, is er tussen 9.00 en 12.00 uur in de Jan Lievenslaan een zeepkis tenrace voor de jeugd. De volksdansgroep Choreia ver zorgt op deze zaterdagavond vanaf acht uur een optreden op het Ambachtsplein. De jeugd is van de partij tijdens de lampion-optocht, die start ÏA in het Westeinde en door het centrum trekt, ners van bejaarden* Driehof zullen uitmake ke kinderen zich het hebben verkleed en zo in de prijzen vallen. Or uur wordt de jaarmarkt IV- ten met een groots vuurwerk. De organfsatoren, de naamde MICO-con jero verwachten dat de deel aan en bezoekers van markt in ouderwetse fa J hun opwachting kome lw® ken. Motto immers v eerste lustrumgebeuri ,je „Feest in oma's stijl". meester is, evenals vie len. gaande malen, Dick Hij en zijn medev, er zu hebben zich weten te v u; ren van de steun van n' rettenkorps van het jeteleu cus Capriole, een boere ;eme kapel en anderen va vang doen spreken tijdens dit bro! tgebeuren. Het zal, naai uit. verwachten duizenden wel regio, in elk geval wori tendi zocht door inwoner iem Waldkappel, de „zi sus z meente" van Hazerswd tijd i West-Duitsland. Zat ar, t< vond 25 augustus, vanirlijk uur, wordt een ontrareer sfestijn op touw gezet sus ju Anker door de Verenig ig uil Bevordering van Europ s var trekkingen. plem;

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4