FC Den Haag middelmatig Greep naar subtob lijkt te vroeg gepland Nygaard bewijst ongelijk van leiding II '17 Nanninga op schot Gebrek vechtlust bij Feyenoord KERKRADE Buiten alle verwachtingen is Roda JC de nieuwe competitie sterk begonnen. Gezien de gebrekkige voor bereiding, het vertrek van zes basisspe lers en daar tegenover de komst van slechts twee nieuwelingen, waren velen pessimistisch gestemd in Kerkrade. Maar met name „de oude as" - Jong bloed, Bregman. De Jong en Nanninga - draaide boven verwachting goed en de an dere ploegmakkers trokken zich daaraan op. Ook de Deense aanwinst Allan Nielsen paste zich uitstekend aan in het team. Met twee op maat gegeven vrije trappen, waar uit Dick Nanninga wist te scoren (zesde en zestigste minuut) had hij een duidelijke po sitieve inbreng in de overwinning. De opening in Kerkrade was erg verfris send, met meteen al scoringsmogelijkhe- den voor Roda en Twente, maar naarmate het duel vorderde trok FC Twente zich steeds meer terug in de defensie. On danks de vroeg opgelopen achterstand bleef de ploeg voorzichtig voetballen, nam weinig risico's met lange passes en zette aanvallen op met tijdvretend geloop met de bal. Roda daarentegen zocht steeds weer de ruimte en vond het doel van de tegenstan ders met snelle counters. Dick Nanninga, scherp in de spits spelend als vanouds, was erg gevaarlijk en zag zijn inzet be loond met twee treffers. De eerste met een ferme kopstoot, de tweede nadat doelman Pasveer een schot van Ehlen niet onder controle had gekregen. Het derde doel punt werd door Pierre Vermeulen gemaakt vanaf de elf-meter stip. Martin Jol van FC Twente kreeg van scheidsrechter Ram de gele kaart wegens vasthouden van een te genstander. 46: Van Vliet schiet van dicht bij tegen Beukhof op; 69: Van Leeuwen raakt bal met binnen kant voet net niet goed op een meter van Beukhof; 80: Mans veld schiet keihard ongecon troleerd over na doorbraak Van Leeuwen. Tegenover boovenstaande op somming stonden enkele fraaie reddingen van Galjé en Wickel (veel problemen met en lichte overtredingen tegen Bleijen- berg), die voorkwamen dat het steeds meer achteruitvoetbal- lende Vitesse, dat aggressief bezig was zichzelf iets te bewij zen, bij een enkele uitval profi teerde van FC Den Haags aan vallende instelling. Zodoende ontstond er een wedstrijd die als rapportcijfer een zes min zou krijgen. En dat nu is pre cies die middelmatigheid waar De Visser niets mee te maken wil hebben. DICK HOFLAND Scoreverloop: 12. Gerdsen 1-0. Scheidsrechter: Van Dijken; Toe schouwers: 6000. Vitesse: Beukhof; Zaaijer, Mulderij. Heezen, Mellaard; Das (Zwartkruis), Husers. Van der Vall; Gerdsen. Bleijenberg. Meijers. FC Den Haag: Galjé; Tempelaar. Mansveld. Wickel, Korevaar; Van Be rgenhenegouwen. Schoenmaker. Lo- riè (Van Vliet), Melis, Van Leeuwen. Goodlass. Twee maanden stond Kristen Nyg- het punt stilletjes af ipen naar zijn geboorte- enemarken. De gevoe- een kon het geestelijk eer opbrengen om te en functioneren in het iloze, strikt zakelijke AZ- Ije. De AZ-top stak geen uit om de klasserijke envelder op andere ge ien te brengen. Het tijd- Nygaard werd afgeslo- 9 met enige moeite Het publiek werd er de grote winnaar door in het Alkmaar- derhout, want met uitzondering van een korte periode na de pauze, was het alleszins accep tabel wat de de toeschouwers werd voorgeschoteld. PSV had het zoals gezegd aan vankelijk moeilijk. De ploeg van Kees Rijvers is nog niet helemaal klaar voor het grote karwei, zoals in de oefenduels al werd aangetoond. De bles sures van Wildschut en Koster werkten ook remmend, temeer omdat Michel Valke voorals nog de hoog gespannen ver wachtingen niet waar kan ma ken. Het liep nog niet al te soepel bij PSV. Pas nadat Willy van der Kuylen met een droom- doelpunt (bal ineens op de Van Vliet (rechts), pas in de tweede helft ingevallen, in fel duel met Mulderij van Vitesse. Mansveld en Goemans (achter grond) kijken toe. IEM In een poging niet gaan in de grijze massa jiiddenmoters heeft Piet jsser, en dus FC Den i voor dit seizoen zijn lies nogal hoog opge- lefd. Met als uiteindelij- lel van FC Den Haag een (ib te maken, ziet de r het bereiken van Eu- is voetbal, oftewel mini- de zesde plaats, als taak voor de nieuwe etitie. Het is De Visser gelukt bij RWD Molen een middelmatige Gesteund door die we- hap en de alsnog zeven- >sitie van vorig seizoen, Üde FC Den Haag zich op wat een nauwelijks [broken aaneenschake- van goede prestaties worden. FC Den Haag pr gisteren bij en tegen ie direct al de eerste (rijd, met 1-0. Uitblinker ten passeerde in de fde minuut doelman met een diagonaal af schot nadat hij de bal ar in de voeten had ge in van Wickel. Een ne- ~g die in het geheel niet ngecalculeerd, maar ook lie het twijfelachtige van en Haags ren naar de subtop nog eens onder streept. Een ploeg en zijn mogelijkhe den kunnen en mogen" uiter aard niet worden afgeleid van één Wedstrijd, ongeacht het re sultaat. De vertoning in Arn hem liet echter wel zien dat het lijkt of FC Den Haags greep naar de subtop te vroeg is ge pland. De Visser heeft zijn ver moedens van kwaliteit geba seerd op routine en niet op de jeugd waarmee hij goede din gen aan het doen is. De Visser denkt blijkbaar op basis van de as Galjè-Mansveld-Schoen- maker-Van Leeuwen een aan sprekend succes te kunnen behalen. Op langere termijn ziet hij daarin dan de jeugd Cassen. Het zoeken naar een alans die pas over ongeveer twee jaar een vergelijkbare ambitie zou rechtvaardigen, lijkt vooralsnog beter op zijn plaats. Temeer daar susses dan niet langer incidenteel zou zijn, maar voor enige jaren ge waarborgd. Geen ploeg kan straffeloos twee van zijn beste middenvel ders verkopen. FC Den Haag deed dat, al dan niet financieel gedwongen. Kila (FC Twente) en Albertsen (Feyenoord) ver- trokken. In plaats van als een bezetene te speuren naar ge lijkwaardige middenvelders werd eerst een Engelse spits bekeken. Eigenlijk veel te laat werden Lex Schoenmaker en Dick Advocaat in de Verenigde Staten gecontracteerd. Schoenmaker was net op tijd terug om gisteren te spelen (en deed dat erg goed ondanks een gele kaaart wegens aan merkingen), Advocaat moet de eerstkomende weken zijn Amerikaanse verplichtingen nog nakomen. En uitgerekend Advocaat is het type midden velder waarvan FC Den Haag er twee heeft laten gaan. Een wankele basis derhalve en een situatie die de groei naar eenheid alleen maar stagneert. Bovendien raakte Jonker geblesseerd en moest De Visser tegen Vitesse al meteen een beroep doen op Van Bergenhenegouwen en Lorié. De eerste stond tegen over Vitesses aanwinst Van der Vall en kon dat bij lange na niet aan. Loriè had veel overtredingen nodig en zijn handen vol aan de verdedi gende taak vooral omdat de op het nippertje aangetrok ken Goodlass nauwelijks meeverdedigde. Tussen de twee jongelingen in werkte de conditioneel zeer sterke Schoenmaker zoals hij dat nog zelden heeft laten zien. Sprints over tientallen meters, stevige tackles, afgewisseld door kundig en rustig, maar daardoor soms iets te rem mend balbezit, kenmerkten Schoenmakers spel. „Ik dacht dat ik conditioneel stuk zou komen te zitten", zei hij na af loop, „maar dat was helemaal niet zo. Ik kon duidelijk merken dat ik wedstrijdritme had door die twintig wedstrijden in Ame rika." Vooral door Schoenmaker, maar ook door tweede uitblin ker Korevaar, begpn FC Den Haag tegen Vitesse geheel overeenkomstig De-Vissers be doelingen: „Ook al misten we de geschorste Wetzel, de ge blesseerde Jonker en Advo caat op het middenveld, we hadden afgesproken op winst te spelen. Onze opbouw was in het begin goed, maar ik heb bij enkele spelers de brutaliteit gemist, die ik bij Vitesse en vooral bij Gerdsen wel heb ge zien. Dat lef om van je tegen stander weg te lopen, veel te bewegen, te snijden op een dieptepass. Maar ja. vooral de jongeren kan ik zoiets moeilijk verwijten. Dat neemt niet weg dat onze voorhoede beslist niet op volle kracht heeft ge speeld." Melis verschool zich achter Mellaard, Goodlass was erg onzuiver in zijn passes en Van Leeuwen was als gebrui kelijk goed aan dp bal, maar is als spits nog op zoek naar de scherpte die hem destijds in de selectie van het Nederlands elftal bracht. Opvallend was dat Van Vliet pas in de tweede helft in het veld kwam (voor Lorié). Waar FC Den Haag een regelrecht gebrek heeft aan „dragende" middelvelders, had de ploeg gisteren nota bene en voor stopper van klasse op de bank zitten. „Wickel was in de oe fenperiode beter", zei De Vis ser, „dus speelde hij en niet Van Vliet." Van Vliet, vorig jaar geregeld scorend, werd eerst achter en later naast Van Leeuwen de vierde spits. In die fase ging FC Den Haag pas over tot opportunistisch voet bal met louter hoge ballen. Maar tot ongeveer negen mi nuten voor tijd had de formatie getracht met gedegen en aan vallend voetbal de gelijkmaker te behalen. In de negentig mi nuten leidde dat tot de volgen de mooie kansen: 22e minuut: prachtige combinatie Kore- vaar-Schoenmaker strand op Heezen; 28: afstandschot Van Leeuwen net naast, 39: Van Bergenhenegouwen alleen voor doelman Beukhof, die bal even aanraakt. Den Haag juicht, de zwak leidende scheidsrechter Van Dijken laat doorspelen; 44: Mansvel wil nog één tegenstander passe ren in plaats van te schieten; ^izoen speelt Kristen Nyg- gewoon weer voor AZ. ij Kees Kist, die hoogst nlijk geldschieter Klaas aar in een nachtelijk ge- overhaalde om de breuk ygaard in het belang van I te lijmen. Een goede ah Kist, omdat Nygaard Itijd goud waard is voor t werd zaterdagavond in mpetitie-opening tegen eer eens bewezen. De ende Deen (250 wedstrij- was de stimulerende achter de vlotte sei- yan AZ. Dat hij kort ijd ook nog eens de be de treffer (2-1) maakte, Èn extra dimensie aan zijn aandeel in de Alkmaarse triomf. AZ is het seizoen goed begon nen. Meer nog dan de overwin ning op PSV stemde het spel van de ploeg tot tevredenheid. Geheel foutloos was het alle maal niet wat Kesslers volge lingen lieten zien, maar het was toch allemaal dermate vertrouwenwekkend, dat bij de 20.000 kijkers een positieve in druk werd achter gelaten. Vooral in de eerste twintig mi nuten speelde AZ. hogeschool voetbal. In die periode dreigde PSV hopeloos onder de voet gelopen te worden. Dé snelle openingsgoal van Roger Schouwenaar (na een pass van Nygaard) gaf AZ vleugeltjes. Vooral op het middenveld werd uitstekend gevoetbald. Nygaard en Arntz regelden daar de zaakjes, waardoor ook de al lustig combinerende Kist en Schouwenaar de defensie van PSV herhaaldelijk voor problemen" konden stellen. Wervelwind Ruim twintig minuten had PSV nodig om die Alkmaarse wervelwind onder controle te krijgen. Met een beetje geluk lukte dat uiteindelijk. Naar mate de strijd vorderde zelfs zo goed dat AZ en PSV steeds meer aan elkaar ge waagd bleken. slof) de snelle treffer van Schouwenaar onschadelijk had gemaakt, groeide PSV in de wedstrijd. Meer op wilskracht dan op voetbalvernuft, want dat was er nauwelijks bij PSV. Het wapen van de wilskracht was echter sterk genoeg om AZ in toom te houtien. Temeer omdat dat gekoppeld werd aan een enigszins verdedigend tactisch concept, waardoor het voor AZ lastig werd om door de Eindhovense muur heen te breken. Dat lukte dan ook pas kort voor tijd. Dankzij Kristen Nygaard en met medewerking van Jan van Beveren, die zich verkeek op de ogenschijnlijk onschuldige inzet van Nygaard. Betere indruk AZ maakte als ploeg een be tere, indruk dan PSV. Alleen in de defensie rommelde het er traditiegetrouw nogal eens. Treytel scoorde in het doel uiteraard een dikke voldoen de en ook op de vleugelbacks van Van Rijnsoever en Hoven- kamp viel weinig aan te mer ken, maar in het centrum ging het toch nogal eens mis. De wisselwerking tussen Spel- bos en Van Dongen functio neerde niet optimaal. Gelukkig voor AZ assisteerde Peter Arntz voortreffelijk. Eindelijk kan Arntz op zijn ideale stek (de defensieve middenvelder) acteren, zijn waarde voor de ploeg is daardoor verdubbeld. In aanvallend opzicht bleef AZ na die vloeiende start in de eerste helft een beetje steken. Schouwenaar viel wat terug en De Graaf kon maar nauwelijks los komen van Ernie Brandts. Pas nadat Pier Tol halverwege de tweede helft Schouwenaar verving, kon AZ weer alle rem men losgooien. Tol speelde met opmerkelijk veel zelfver trouwen. Indien die lijn zich voortzet kan AZ eindelijk pro fijt trekken van Tol, één van de grootste aanvallende talenten in het Nederlandse voetbal. Hoewel AZ en PSV voor een sportieve show zorgden waren er na afloop toch ongeregeld heden. Supporters van beide ploegen raakten slaags met el kaar. Hun strijd werd met gro te bakstenen uitgevochten. De vele deuken in de voor de in-: gang van het AZ stadion ge parkeerde auto's waren er het trieste gevolg van. ROB HARTOG Scoreverloop: 3. Schouwenaar 1-0; 33. Van,der Kuylen 1-1; 86. Nygaard 2-1; scheidsrechter: Beek; toeschou wers: 19.000. AZ: Treytel; Van Rijnsoever. Van Don gen. Spelbos, Hovenkamp; Arnt- z(Weysters), Metgod. Nygaard; De Graaf,. Kist. Schouwenaar(Tol); PSV: Van Beveren; Poortvliet. Van Kraay. Stevens, Brandts; W. v.d.Kerk hof. v.d.Kuylen, Valke; R.v.d.Kerkhof, Lubse, Smits. Doelman Van Geffen van PEC krijgt de schoen van Feyenoords Peters bijna in zijn nek bij dit spectaculaire maar wel erg gevaarlijke hoogstandje. ROTTERDAM Van de vechtlust die Feyenoord tegen Ipswich vorige week demonstreerde, was tegen PEC wei nig overgebleven. De Zwolse ploeg, die zonder de geblesseerde Rinus Is rael aantrad kon het in de eerste helft gemakkelijk bijbenen en de score bleef blank. PEC kreeg zelfs meer kansen vooral na slecht uitverdedigen door Feyenoords laatste man Ivan Nielsen. In die periode viel het vaardigde spel op van de PEC-er Jan Hendriksen, die in de tweede helft wegens aanmerkingken'op de leiding tegen een gele kaart opliep. In de tweede helft werden de aanvalspatronen van de stadionclub wat beter vooral door toedoen van Renè Notten, die er een groot aandeel in had dat na ruim een uur spelen de score kon worden geopend. Een rush besloot hij met een inzet op het door Bert van Geffen uitste kend verdedigde doel. Ben Hendriks wilde de bal retourneren maar raakte hem verkeerd en schoot keihard in eigen doel (0—1). Kort daarna kwam Peter Petursson in de ge legenheid de score tot 2—0 uit te breiden. PEC-trainer Frits Korbach had nogal wat kri tiek op het kaart-vertoon van scheidsrechter Geurds want ook aanvoerder John Frandsen zag die kleur, omdat hij een strafschop wilde claimen na een onzuivere actie van Jan van Deinsen in de eerste helft. Scoreverloop: 62. Hendriks 10 (eigen doel), 68. Petursson 2—0. Scheidsrechter Geurds, toeschouwers 28.267. Feyenoord: Van Engelen; Wijnstekers, Niel sen, Van de Korput Van Deinsen; Albertsen (Budding), Notten, Van Til (Stafleu); Van der Lem, Peters, Petursson. PEC Zwolle: Van Geffen; Drost, Hendriks. Van Moorst, Steinvoort; Hendriksen, Hoek stra, Frandsen; Jans (Van de Wildenberg), Van 't Land (Rasmussen), IJzerman. Schouwenaar helpt AZ'67 al snel aan een voorsprong met een bekeken boogbal over de uitge lopen Van Beveren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9