Form ule Mara th on Tearn kegelt wereldrecord omver m linden maken met Swifttoer Kart Wpll Orgelbeiaard concerten in Voorschoten MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 PAGiNA 3 bowlers van het Formule team op de baan van Hans Menken. De huldiging van de Holiday Inn-bowlers. Gil! TC 6 iIDEN De onzekerheid bleef ook na de byeifi v°He bowlinguren. Terwijl de For- q rojle-ploeg op de banen van Hans Menken i spontaan feestje bouwde ter gelegen- rtend van het nieuw gevestigde wereldre- den*d marathonbowling (zestig uur. 460 ga- s. gemiddeld 173.0, totale pinfall 79.574) o Holiday Inn's grote man Martin Spaar- -en trots het telegram voor dat hem door a „.Nederlandse redactie van het Gbinness (eenford-bock was toegestuurd: „Gefelici- Lunfrd met dit record, over vier maanden dt u uw ploeg terug in ons boek". Een te- inonVam dat hoogstwaarschijnlijk .binnen- rt door een gerectificeerde Formule-ver- zal worden gevolgd. Per slot van reke- tg mocht de prestatie van het Holiday 11 "^-bowlingteam (ook zestig uur, 555 ga- s. gemiddeld 168.4, totale pinfall 93.479) IS dan wel zijn, de totaal-prestatie van het rmule-team lijkt toch aanzienlijk eerder oor aanmerking te komen voor opname in lespi grote Guinness-bock. „Daar gaan wij de ieur mende dagen ook aan werken", vcrklaar- een opvallend frisse Tjeerd Scheffer di- i—na afloop van de geslaagde recordpo- „De normale gang van zaken is dat de tie van dat boek na een geslaagde po- de gegevens krijgt toegestuurd, onder •legging van handtekeningen van een 'oegde instantie. In de Leidsc Sportstich- menen wij die bevoegde instantie wel ebben gevonden. Veel onduidelijkheid naar mijn idee dan ook niet meer..." team van Holiday Inn kwam door het ge- iek. ik van twee banen dan wel aan meer ga- ivis'jeS dan het met Tettero-lid John Zandbergen ïstralgevulde Formule-vijftal, het hogere gemid- Ide van die Formule-vijf zal in deze toch de irslag geven. Waarmee Tjeerd Scheffer, Jim jeffer, Aad Blom, Jilles van Soest en John 1(Midbergen dan ook de laatste „slag" van de TDro|iday Inn-concurrentie zouden hebben ge wennen. Eerder al hadden initiatiefnemers lODe) dit gebeuren (Holiday Inn sprong pas later Tak<de gunst van het publiek al veroverd het l-ao s erg druk bij Menken terwijl ook op het ia'15jrtieve vlak al spoedig duidelijk werd dat de 9chopre conditie van de Formule-bowlers de inde start van Geek van der Meer, Paul ,uret>y. Tony Hoeberichts, Kees Plaizier en Eli p| iuters zou kunnen opvangen. Overigens ,3- Yd het eerste record wel op de banen van Jiday Inn gevestigd. Paola de Leeuw bowlde io Uur aan een stuk en kwam ook nog eens tot ijzersterk gemiddelde van 174.3, goed voor kil „eervolle vermelding" in het reeds ge- Smde Guinness-boek. Paola verklaarde na pop weinig moeilijke momenten te hebben <end: „Alleen rond zeven uur in de ochtend B ik het even moeilijk, maar ik ben nu niet [rvermoeid. Volgend jaqr doe ik het weer, ir dan met z'n tweeën en 48 uur achtereen. Paola de Leeuw wordt gehuldigd in Holiday Inn. Conditie Na dertig uur bowlen, halfweg de recordpo ging stonden de gezichten van de Holiday Inn bowlers nog even serieus als bij het vallen van de eerste pins (kegels; red.). Dat deze ernstige gelaatsuitdrukking aan de concentratie' te wij ten was,.kan worden betwijfeld. Waarschijnlij ker is, dat de vermoeidheid gestaag zijn intre de deed. Het gemiddelde stond toen nog op 174.4, twee uur later echter was het gemiddel de al tot 173.9 gezakt. In tegenstelling tot het scoreverloop van Holiday Inn ging het met Formule juist hoe langer hoe beter; 30 uur, 175.8 gemiddeld en enige uren later was het moyenne zelfs tot 176.4 opgelopen. De achter stand van Formule was halverwege de strijd in een aanzienlijke voorsprong omgetoverd. Met het verstrijken der uren, werd duidelijk, dat het Formule team niet voor niets onder leiding van Nick Schoenmaker in „trainingskamp" is geweest. Tjeerd Scheffer tijdens de wedstrijd: „Natuurlijk gaat de conditie nu meespelen. Li chaam en geest zijn één. Het is ondermeer aan de conditie te danken, dat de stemming nog steeds optimaal is, dat de nodige concentratie op peil blijft en dat we zelfs beter gaan gooien." En inderdaad was het op de banen van Holiday Inn duidelijk waarneembaar, dat het de bowlers, waarvan de gemiddelde leeftijd hoger ligt dan 34 jaar moeilijker af ging, dan hun gemiddeld 25 jaar oude concurrenten. Wellicht heeft het Holiday Inn équipe zijn li chamelijke capaciteiten overschat. De spelers wreven diverse malen de vermoeidheid uit hun ogen, de eendegang van enkelen en het struikelen over de baandrempel wekte niet be paald de indruk, dat de marathon spelers nog veel reserves over hadden. De ballen werden niet in een vloeiende beweging richting kegels gelanceerd, maar begonnen menig maal stuite rend hun weg om uiteindelijk toch rollend de pins te treffen. Dergelijke verschijnselen wa ren bij de conditioneel ijzersterke Formule spelers praktisch niet waarneembaar. Van het plan om in het beginstadium van de strijd hoge scores, voor de ongetwijfeld naderende moeilij ke uren bijeen te gooien, werd naar later bleek met genoegen afgeweken. Het leek wel of de- eerste twintig uur alleen maar als ingooironde dienst had gedaan, want het vijftal draaide steeds beter.- De conditie gaf de doorslag en heeft wellicht van de kwaliteit gewonnen. Leden van het Holiday Inn team beweren, dat hun recordpoging volkomen losstaat van de activiteiten van Formule. Rob Zeeman, één van de begeleiders van Holiday Inn verklaar de, dat er ten opzichte van Formule geen en kele rivaliteit bestaat, omdat volgens hem de beide teams totaal verschillende doelstellingen hebben, een mening die door Paul de Rooy werd onderschreven. Wij strijden voor een plaats in het Guinness boek en moeten daarom ook over twee banen verdeekTbowlen en For mule onderneemt op één een aanval op het wereldrecord van Groningen. Dus of zij nou hoog of laag eindigen doet er niet toe, want de pogingen staan los van elkaar.", aldus Zeeman. De spelers kunnen zo over de zaak denken, manager Martin Spaargaren is kennelijk een andere mening toegedaan. Immers heeft Spaargaren in het verleden gezegd te hopen, dat Formule na zestig uur ook zo sportief zal zijn om een punt achter de poging te zetten. Direct rijst dan de vraag waarom Spaargaren dat hoopt; als twee ploegen wezenlijk van el kaar verschillende records proberen te vesti gen, is het immers niet van belang, of één van de teams langer doorgaat omdat een ieder op zijn gebied een record kan vestigen. Wellicht is niet alleen van de kant van Formule van riva- liteitsgevoelens sprake. Publiek Behalve de conditie, was ook de optimale pu blieke belangstelling een grote steun voor de bowlers aan de Boshuizerlaan. De omwonen den, die vaak uit nieuwsgierigheid even bin nen kwamen wippen, veranderden in een waarlijk supporterslegioen. Achter de ramen verdrongen de mensen zich, om maar zoveel mogelijk van het spektakel te kunnen aan schouwen. Een verrukte Tjeerd Scheffer: „Dit is toch geweldig. Het publiek leeft zo intens mee, dat ik af en toe denk met de Olympische Spelen bezig te zijn. 't Is niet te geloven; achter de ramen staan mensen met opschrijfboekjes en als er weer scores bekend zijn, rekenen ze gauw het gemiddelde uit. Zoiets zag je voor heen alleen maar in de gouden schaatstijden van Ard en Keessie." Terwijl de sfeer in het Menken huis gedurende de volle zestig uur alle verwachtingen overtrof, zorgde het pu bliek bij Holiday Inn voornamelijk tijdens de vele uren durende „laatste loodjes" voor een steuntje in de rug. Het hoogtepunt werd tijdens de laatste games bereikt. Toen eindelijk was de bowlingzaal tot op de laatste vierkante centi meter met toeschouwers gevuld. De bezoekers zorgden voor aan de prestatie waardige afslui tende games. Wilde toejuichingen, compleet met boerenorkest, bloemen, een wisselbeker, voor iedere bowler een persoonlijke trofee en uiteindelijk champagne vergezeld van een gro te taart vormde de afsluiting van de zestig uurs uitdaging. Een ongeveer gelijke behandeling was voor het Formule vijftal weggelegd, dat geroerd door de meelevendheid van de menig te tranen van blijdschap nauwelijks kon be dwingen. WIM BUNSCHOTEN Jeugdstad Dit zomerseizoen zijn bij Jeugdstad in de Leidse Ton Menkenhal ongeveer 17.000 bezoekers geweest. Evenals vorig jaar te weinig om een sluitende begroting moge lijk te maken. De directie heeft daarom besloten vol gend jaar geen Jeugdstad meer in de hal in te richten. Vanwege ruimtegebrek en reorganisatie zullen alle Jeugdstad- en evenementenattributen worden ver kocht. Benoeming Dr. J.P.M. Lelkens is bij koninklijk besluit benoemd tot ge woon hoogleraar in de Faculteit der Geneeskunde van de Rijksuniversiteit Limburg op het gebied van de anaesthesi- ologie. Professor Lelkens studeerde medicijnen aan de Rijksuniversiteit in Leiden. In het Academisch Ziekenhuis in Leiden ontving hij zijn opleiding tot anaesthesist. Hij is verder werkzaam geweest in het Elisabethziekenhuis in Tilburg en is sinds 1957 verbonden aan het Weverzieken huis in Heerlen. Prestatieloop A.V. Holland houdt woensdagavond 29 augustus om half acht op de baan van het Leidse Hout een presta tieloop met afstanden van 2. 4, 8 en 14 kilometer. In schrijven op de baan. Op vrijdagavond 31 augustus start er vanaf half acht een prestatieloop van 3, 6, 9 en 14 kilometer vanaf het zwembad „De Vliet" aan de Voorschotenerweg in Leiden. Op zondagmorgen 2 sep tember kan men meedoen met de derde prestatieloop op het stand van de Wassenaarseslag in Wassenaar. Gestart wordt om elf uur 's morgens en de afstanden die gelopen kunnen worden zijn 2, 4, 8 en 14 kilometer. Voor nadere inlichtingen kan men bellen 071-141019. Ijsbaan De Ton Menken IJsbaan is vanaf 1 september weer open. Vanaf die datum kan er dus weer volop worden geschaatst. Ook is dan het nieuwe skateboardcentrum achter de hal opengesteld. Voor het komende winterseizoen zijn onder handelingen gaande om Holiday on Ice naar Leiden te ha len. alsmede de Nederlandse kampioenschappen short track. Een groots opgezette ijs-modeshow is in voorberei ding, Johan Maasbach De Amerikaanse Betty Baxter spreekt vrijdag 31 au gustus voor de stichting Johan Maasbach Wereldzen ding in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Aan de bijeenkomst, die om acht uur begint, verleent ook de zanggroep The Lightbearers" uit Vlaardingen haar medewerking. Mevrouw Baxter wordt door de Johan Maasbach stichting gezien als het grootste wonder van goddelijke genezing. Zij werd kreupel geboren met een krom en vergroeid beenderstelsel. Zij was opgegeven door de artsen, maar op haar 15-de jaar genas zij op wonderbaarlijke wijze. Nu reist zij heel de wereld af om kond te doen van hetgeen haar is overkomen. Afscheid Hoofdbrandmeester W. Harteveld zegt vrijdag 31 augustus de Leidse brandweer vaarwel in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ter gelegenheid van dit afscheid wordt de heer Harteveld donderdag 30 augus tus een receptie aangeboden in de brandweerkazerne en wel van vier tot zes uur. Opening Textielverzorging Giezeman Leiden opent donderdag 6 september de nieuwe bedrijfshal op het industrieter rein „De Waard". De officiële openingshandeling wordt verricht door burgemeester A. Vis om half drie. Daarna houdt dr. R. van Furth, hoogleraar Interne Ge neeskunde en Infectie ziekten aan de Rijksuniversiteit in Leiden een lezing. Dit laatste geschiedt aan boord van het motorschip Nicoline, dat ligt afgemeerd aan de Admiraal Banckertweg. Dit in verband met het feit dat de nieuwe bedrijfsruimte minder geschikt is voor de ontvangst van gasten. Aansluitend aan de lezing is er een receptie op het schip van vier uur tot half zes. Het eerste concert in de 12e, door de gemeente Voorschoten georganiseerde, serie orgelbei- aardconcerten wordt vana vond gegeven. In tegenstel ling tot voorgaande jaren zul- IEN Twintig blinden van de Neder- Vereniging van Blinden en Slecht en waren zaterdag naar het clubhuis wielersportvereniging Swift-toer ge- voor een dagje uit per fiets. Twintig :ms van Swift-toer stonden al gereed vertrek. Voorop zat een lid van de wie- ib en het tweede zadel van de tandem bezet door een blinde of slechtziende. tien uur viel het startschot. Het was racewedstrijd maar een lekker tour- lCijtje dat van Leiden naar Voorhout, in dwijkerhout, Noord wijk en Katwijk i^de. In Katwijk kreeg iedereen wat te en te drinken en de gelegenheid even dem te komen. Daarna ging de tocht huiswaarts. „Het is de tweede keer dat Swift-toer een der gelijke tocht organiseert. Vorig jaar konden de blinden ook al mee op de tandem. Het bleek een groot succes en iedereen was vreselijk en thousiast. We willen nu zo'n fietsdagje elk jaar organiseren. Ook de medewerking van de poli tie is enorm. Normaal zouden we ieder korps in de plaatsjes waar we doorheen gaan moeten waarschuwen en vragen op gevaarlijke kruis punten een oogje in het zeil te houden, maar nu hebben we alleen contact opgenomen met het districtsgebouw van de Rijkspolitie in Leider dorp en zij regelen alles", aldus één van de le den van de wielervereniging. De fietsdag voor, blinden wordt dus een jaar lijks terug kerend evenement. Blinden die ech ter een begeleider hebben, kunnen als ze dat willen iedere zondag een tochtje meefietsen bij Swift-toer. De leden van de Nederlandse vereniging van blinden en slechtzienden met hun begeleiders vlak voor de start. len de concerten nu op 6 ach tereenvolgende maandagen plaatsvinden en niet meer om de 14 dagen. Alle concerten worden in de Dorpskerk van Voorschoten gegeven en be ginnen om acht uur. Zoals ge bruikelijk zal voor de pauze een orgelbespeling plaatsvin den al of niet in combinatie met een ander instrument en na de pauze een beiaardbespe ling. Het copcert van vanavond wordt verzorgd door Henk Walvaart, cantor-organist van de Dorpskerk van Voorscho ten. Op zijn programma staat o.a. het Magnificat Primi Toni van Dietrich Buxtehude. Deze orgelbewerking zal telkens on derbroken worden door een zanggroep, o.l.v. Rijk Jansen, die het Magnificat zingt. Ver der staan op het programma werken van Tunder, Teleman, Rohaczewski en Bach. Het beiaardgedeelte van dit concert wordt verzorgd door Rien Ritter, stadsbeiaardier van o.a. Delft. Hij zal o.a. werk ten gehore brengen van de Bo- ismortier en Röntgen De volgende concerten vinden plaats op 27 augustus, 3, 10, 17 en 24 september. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3