tweeledige „winst" voor jiockeyteam in testserie Dames in hockey-oorlog nog net op de been Honkbalteam faalt op alle fronten i Jan Raas na eindzege in profronde favoriet voor wereldkampioenschap ZB |3PO BU Pakistan ontdekt taktiek ,GINJ LEIDSE COURANT MAANDAG 20 AUGUSTUS 1979 is Kruize benut een straf- voor Nederland in de laat- wedstrijd uit de unieke ;tserie tegen Pakistan. din{"STELVEEN „Eindelijk gaat Pakistan zich ook »er,(s van de tegenstander aantrekken", kon een te- els'jpden Wim van Heumen gisteren in het Wagener- i Stadion van Amstelveen constateren toen de wed- ad fijdenreeks voor de unieke testserie er op zat. n bM was eigenlijk de belangrijkste „winst" van de af |S duels in negen dagen. Zeven uur hockey had ten beslissing gebracht. Zowel Pakistan als Ne- irland had drie wedstrijden gewonnen en de "jelcijfers waren ook precies gelijk: 17—17. In de ar|Sj|gens de reglementen (die pas enkele uren voor eedi laatste wedstrijd tot de Pakistani doordrongen) eer)odzakelijk geworden toegift van twee maal tien ot lnuten vielen nog vijf treffers. Met 3—2 was Ne- Irland winnaar van deze testserie geworden, 'f^fcardoor aanvoerder Ron Steens uit handen van bejaarde voorzitter van de Internationale Hoe- Federatie, de Belg Renó Frank, een speciale •fee mocht ontvangen, log! vijfde wedstrijd was zaterdag in Eindhoven in een ;weerwinning voor Nederland geëindigd (2—1), het de ïtste duel ging met dezelfde cijfers naar de Pakis- }n ^ii. De wereldkampioenen hebben zich in het verle- 'ehan weinig gelegen laten liggen aan het speltype van r 0. tegenstanders. Pakistan speelde gewoon het ei- technisch uiterst bekwame en supersnelle spel- Joo i® en de opponent moest maar zien daar iets te- 5r d nover te stellen. Nog tijdens deze testserie begon mager Khalid Mahmud in te zien dat het tegen o ze Nederlandse ploeg wel eens zinvol kon zijn ook chten bepaalde vorm van taktiek uit te stippefón. „Het s in de laatste wedstrijden duidelijk merkbaar", al- Bei s van Heumen. „Ze voerden nu een straffe man- 3ns- kking uit en richtten hun aandacht sterk op de re- e )und bij de corners. Daar besteedden ze tot voor ben rt helemaal geen aandacht aan". Tou or Mahmud lag het accent in de testserie evenwel ,ns- het experiment. „Ik kon niet over een vijftal spe- s beschikken, omdat die zich voorbereiden op het lernooi om de wereldbeker voor junioren. Mijn hele (chterflank viel weg. Daarom heb ik tevoren al ne erlagen ingecalculeerd. We hoeven echt niet altijd te nnen". Toch leek het er gisteren in een sfeervol Wagenerstadion (6000 toeschouwers, onder wie veel Pakistani) veel op. dat Pakistan, na het verlies een dag eerder in Eindhoven, voor geen goud nog eens ten onder wilde gaan. De groenhemden speelden meteen al bijzonder fanatiek en dat leverde in de ze vende minuut een treffer op van Samiullah, die zijn honderdste wedstrijd speelde (01). Hij schoot raak uit de rebound van een strafcorner, hetgeen zo lang zamerhand één van zijn specialiteiten is geworden. In de tweede verlenging zou hem dat nog eens lukken. Toen Oranje, met aanvankelijk Bouwman als rech tsbuiten in plaats van Doyer, zich eenmaal op de fel heid van de Pakistani had ingesteld, ontspon zich een enorme temposlag op het middenveld, met tal van enerverende momenten. Hoofdrol Vooral Wouter Leefers voelde zich naarmate de wedstrijd vorderde in zijn element en hij vervulde voor het eerst in de testserie een hoofdrol. Duide lijk bleek dat een teruggetrokken positie hem toch meer ligt dan een plaats in de spits. Het was aan Maarten Sikking te danken, dat Pakistan voor de rust niet verder kon uitlopen. Met name zijn reactie in de 19e minuut op een inzet van Saeed Khan was fenomenaal. Drie minuten na de hervatting werd het toch 0—2 toen Manzoor UI Hassan (na ne gen minuten al ingevallen voor Ehsanullah) een straf corner, door de jarige Spaanse arbiter Deo, ondanks Nederlandse protesten toegekend, benutte. De nog altijd in een moordend tempo gespeelde wedstrijd werd steeds vinniger, hetgeen Van Asbeck en Saeed Khan op een gele kaart (vijf minuten aansluiting) kwam te staan. Het duurde erg lang voordat Pakis- taans tweede doelman Zia (die in het weekeinde de voorkeur kreeg boven aanvoerder Sherwani) zich ge wonnen gaf. Met nog zeven minuten te spelen, leidde de eerste strafcorner van Nederland na de rust de tegentreffer in. De Franse arbiter Renaud floot af omdat hij vond dat Tim Steens de bal foutief met de hand gestopt had. De kleine Hagenaar bleef nog wat nasputteren over deze zijns inziens onjuiste beslissing en kreeg plotseling de bal voor zijn stick, toen Pakistan te haastig en daardoor slordig had uitverdedigd. Deze kans liet Steens zich niet ontglippen: 1—2. In de laat ste minuut kreeg Pakistan nog een unieke gelegen heid zonder verlenging de winnaar van de testserie te worden toen Deo een strafbal gaf omdat Sikking de op hem afstormende Samiullah had geblokkeerd. Safdar Abbas schoot echter naast. Toegift In de toegift van twee keer tien minuten viel nog van alles te beleven. In de eerste verlenging scoor den Litjens (uit een strafcorner) en Ties Kruize (strafbal). De tweede verlenging bracht zelfs nog drie treffers (achtereenvolgens Saeed Khan, Sami ullah en met nog één minuut te spelen Litjens uit een strafcorner) en een gemiste strafbal van Ties Kruize (tegen de lat). Toen was de titanenstrijd eindelijk voorbij en was Ne derland als overwinnaar tevoorschijn gekomen. Naast ingetogen blijheid was er in het Oranjekamp toch ook wel degelijk besef voor de realiteit. Zo stelde Wouter Leefers: „We hebben ons nu goed geweerd tegen Pakistan, omdat we ons helemaal op het speltype van de tegenstanders konden instellen. Het is echter nog wel even wat anders als je steeds tegenover een an dere ploeg komt te staan. Dat vereist weer een heel andere taktiek. Maar dat we voor niemand bang hoe ven te zijn, heeft deze testserie wel bewezen". Opstellingen: Zaterdag: Nederland: Hermans; Litjens, Tim Steens. Van Asbeck. Hans Kruize; Ron Steens, Ties Kruize. Den Hartog (Van Eijk); Doyer, Leefers. Van "t Hek. Pakistan: Qamar Zia; Munawar, Ehsanriulah, Moh. Shafiq, Aktar Rasooi, Salim (Muneer Bhatti); Nasim Mirza, Hanif Khan, Safdar Abbas, Saeed Khan en Samiullah. Zondag; Nederland: Sikking; Litjens. Van Eijk. Van Asbeck, Tim Steens; Ron Steens. Ties Kruize. Den Hartog (Hans Kruize); Bouwman (Doyer). Leefers, Van 't Hek. Pakistan: Qamar Zia; Ehsannulah (Manzoor ul Hassan); Munawar uz Zaman, Muneer Bhatti. Aktar Rasooi; Mohammed Shafiq, Saeed Khan; Nasim Mirza, Hanif Khan, Safdar Abbas, Samiullah. ibii tigi vj de_ de EEKSE BERGEN Voor het N uitende wereldkampioen- }ch hap op de weg voor be- cs epswielrenners, dat komen- n zondag rond het Zuidlim- 1S Jirgse Valkenburg wordt ge- jg tuden, moet eenheid voor 0 Nederlandse ploeg het wa- ,m Bn zijn om de buitenlandse J H'pncurrentie van succes af te jreouden. In het recente verle- |er>n heeft die tactiek tot :ke»eemaal toe succes opgele- ird, want de wereldtitels van I ïnnie Kuiper in 1975 (in het Blgische Yvoir) en Gerrie netemann vorig seizoen op Westduitse Nurburgring mj,»amen dankzij het eensge- I S[jnd optreden van onze natio- t e ile afvaardiging tot stand. 5t'j)lgens Jan Raas. die zater- irsl'9 OP het circuit van de Be rt se Bergen bij Tilburg vol- ,anins verwachting de vijfde ;nv ofronde van Nederland won, d I dat tijdens het optreden ien6n de nationale, dertien ren- a fers tellende ptoeg geen pro- emen opleveren: „We moe- >mn n met z'n allen proberen een im i Bderlander wereldkampioen 1ter maken. Er zullen van tevo- !fj0, n goede afspraken moeten ge, orden gemaakt. Wie de we- jda» ildtitel pakt is niet belangrijk, s die man maar uit Neder- ^®nd komt". ha( Bt eensgezind optreden van 5 Nederlandse ploeg lijkt over ss dagen weinig problemen te leveren. Dat valt duidelijk d te maken uit de samenstel- ig van de formatie. Maar i ifst negen renners van Peter ®.ost moeten de wereldtitel van l errie Knetemann verdedigen. ie negen zijn: wereldkampi oen Gerrie Knetemann, Jan Waas' nationaal kampioen J*enk Lubberding, Leo van liet, Bert Oosterbosch, Johan '0,fen de Velde. Cees Priem, Aad fcn den Hoek en Piet van Kat wijk. De ploeg wordt gecom pleteerd door Joop Zoetemelk, diens ploegmakker Frits Pirard en Hennie Kuiper en Jo Maas. De homogeniteit zal over zes dagen ongetwijfeld niet wor den aangetast. Daarvoor is de inbreng van de mannen van Peter Post te groot. Daarnaast liggen Joop Zoetemelk, Frits P.irard en Jo Maas niet slecht bij de Post-renners, waardoor Hennie Kuiper als eenling on mogelijk dwars zal kunnen lig gen. De oud-wereldkampioen zal dat zeker dan ook niet doen. Dat werken aan die eenheid wordt nog eens extra bena drukt door de afwezigheid van Fedor den Hertog in de forma tie. Hoewel begeleider Piet Lie- bregts resoluut stelde, dat de nationale wegkampioen van 1977 ook niet in de voorselec tie stond, is het geen geheim dat Fedor den Hertog bij deel name aan de mondiale titel strijd zijn steun zou geven aan zijn eigen kopman en dat is de Belg Daniël Willems. Die hou ding van de Nederlander kost te hem wel zijn eventueel re tourtje Valkenburg, want der gelijke renners zijn een gevaar voor de homogeniteit van de nationale ploeg. Nederland heeft door zijn tac tiek dan ook een voorsprong op de concurrentie. België bij voorbeeld kon in 1976 Freddy Maertens nog als wereldkam pioen begroeten (in Ostuni), maar onze zuiderburen hebben nog niet zo'n hechte samen werking kunnen tonen als de club van Piet Liebregts. Al zal dat dit jaar iets minder moeilijk lopen, want de tweestrijd tus sen vooral Daniël Willems en Fons de Wolf is de laatste tijd geluwd door het matige près- teren van laatstgenoemde. Da niël Willems, die zaterdag in de profronde naar de derde Na de geruchtmakende berichten over dopinggebruik in de Ronde van Frankrijk heeft Joop Zoetemelk weer op een aange namere manier van zich doen spreken. Op de foto gaat hij als winnaar over de streep na het eerste gedeelte van de laatste etappe in de Ronde van Nederland. plaats zakte, zal dan ook de man worden om wie voor Bel gië alles om moet draaien. De grote Italiaanse troef is Francesco Moser, die bij de laatste drie WK's éénmaal goud (1977: San Cristobal) en twee keer zilver veroverde. Maar of de topcoureur op nieuw tot -de voorsten zal be horen dient te worden afge wacht. Vooral dit seizoen heeft hij enorm moeten concurreren met Giuseppe Saronni, de co ming man en de lieveling van de Zuideuropeanen. Hij moet het straks in Valkenburg gaan maken, al zal Francesco Moser daar ook zo over denken. Blijft nog over Frankrijk. On danks de triomfen in de eigen nationale profronde (Bernard Thevenet en Bernard Hinault) hebben de Fransen bij de we reldkampioenschappen nooit goed kunnen presteren. Ze moeten zelfs naar 1962 terug gaan om een wereldkampioen te begroeten, toen Jean Sta- blinski in Salo de mondiale titel greep. Al blijft Frankrijk (met een toch formidabele Bernard Hinault in het midden) een concurrent om in de gaten te houden. Nederland lijkt dus favoriet voor de wereldtitel. En dan vooral Jan Raas, die door ve len als dé opvolger van Gerrie Knetemann wordt beschouwd: „Volgens iedereen win ik het op mijn sloffen in Valkenburg. Ze maken me een té grote fa voriet. Ik snap het eigenlijk niet. Ze verwachten te veel van me. Wanneer ik in een klassie ker als derde finish heet het, dat Raas een slechte dag had. Maar ik maak me er niet druk om. Ik heb er mee leren le ven". En over zijn succes in de pro fronde: „Ik heb geprobeerd om deze tour te winnen. Ik heb nog nooit een grote etappe wedstrijd gewonnen. Ja. wel eens de tweedaagse van Zeeuws-Vlaarderen in mijn amateurtijd. Maar voor mij is het een eer om nu te winnen. Het was een goed bezet veld. Door deze triomf heb ik meer vertrouwen gekregen om een kleine ronde te winnen. Mis schien volgend jaar België en West-Duitsland, wie weet". Tenslotte: „Na die val in de Tour de France heb ik in crite ria veel moeten forceren. Ik wilde de mensen wat laten zien, maar dat lukte niet altijd. In Duitsland kon ik op adem komen. Ik ben met een goede conditie teruggekeerd. De vorm is nu goed". CO BUYSMAN VANCOUVER Met moeite heeft Nederland de openingswedstrijd van het dameshockey- toernooi om de wereldbeker zaterdag te Van couver gewonnen. De eerste tegenstander was Canada, dat zich voor eigen publiek wilde waar maken na zeven maanden, met elke dag vijf uur trainen, in Vancouver in trainingskamp te zijn geweest. „Het leken wel beesten, die lang opgesloten hebben gezeten en hebben moeten hongeren", zo luidde het onomwon den commentaar van Marjolein Bianchi, geze ten temidden van haar verontwaardigde team genoten. De zwaar bevochten overwinning met 2-1, na een ruststand van 1-1, was nauwelijks van de gezichten af te lezen. Zelfs niet bij Fieke Boek horst, die met twee doelpunten uit het totaal van tien strafcorners matchwinner was. De vreugde van de overwinning was geheel getem perd door de niet alleen tomeloze inzet van de Canadese dames al waren ze in de ogen van de Nederlanders in het geheel geen dames: Meedogenloos wierpen zij zich in de strijd. Zij kenden geen enkel pardon. Ongelukken konden eigenlijk niet uitblijven en in de 24e minuut wer den de Nederlandse aanvoerster Maria Mat- theusens-Fikkers en Shelley Winter het slachtof fer. Beiden liepen op de bal af en kwamen daar bij hard met de hoofden tegen elkaar. Maria Mattheusens was dermate hard aan de neus ge raakt, dat deze aan de bovenkant gekerfd werd. Shelley Winter liep hierbij een bloedende hoofd wond op. Op het veld kon slechts enigszins het bloeden worden beperkt, voor verdere behan deling was het ziekenhuis de aangewezen plaats. Vooral voor de Nederlandse meisjes be tekende het verlies van hun aanvoerster een mentale opdoffer. Meer nog dan het tegendoel punt, dat Sandy Drever kort tevoren als ant woord op het openingsdoelpunt van Fieke Boekhorst in de vijfde minuut, had gescoord. Het was bittere ernst nu wat zich op het veld af speelde. En gezien het belang van het toernooi in verband met de Olympische Spelen in 1980 in Moskou, waarvoor zich vijf van de hier aan wezige landen kunnen plaatsen, zal het niet ver bazen, wanneer meer van dit soort niets-en-nie- mand-ontziende krachtmetingen zullen voorko men. Met de eindscore van 2-1 kreeg Nederland uit eindelijk toch de beloning voor zijn kwalitatief iets betere spel, maar deze stand geeft tevens weer. dat de Nedèrlandse aanval tegen de Ca nadese verdediging nauwelijks kansen kreeg en dat er ook aan de Canadese offensieve wape nen nog wel het een en ander schortte. Moeilijk kan dit gezegd worden van de Engelse voorhoe de. die tegen Zambia tot niet minder dan acht tien doelpunten kwam (18-0 na een ruststand van 6-0), waarvan Margaret Souyave er zes voor haar rekening nam en Jane Swinnerton vijf. De ploeg van de Verenigde Staten, eind april winnaar van het in Amstelveen en Rotterdam gehouden vijflandentoernooi, versloeg zaterdag Nieuw-Zeeland met 3-0, welke stand al bij de rust was bereikt. West-Duitsland maakte zijn entree in het toernooi met een overwinning van 2-1 (2-0) op Schotland. Wales versloeg Japan met 7-0 en Australië kwam tot een monstersco re tegen Fuji: 12-0. Opstelling: Nederland: Det de Beus, Fieke Boekhorst. Anneke van Puffelen, Irene Hendriks en Maria Mattheusens-Fikkers (Margriet Bleijer- weld), Toos Bax, Lisette Sevens en Suzan Be- kker, Marjolein Bianchi, Elsemieke Hillen en So phie von Weiier. TRIEST Uithuilen en opnieuw beginnen. Het motief van Wim Kan voor zijn oudejaarsconference geldt eveneens voor de KNBSB en zijn techni sche staf na het teleur stellende verloop voor de Nederlandse formatie van de strijd om de Euro pese honkbaltitel. Grondregels van honkbal zijn slaan, vangen en fielden. Drie pijlers waarop het spel is geba seerd. Tijdens de wedstrijden in Triëst bleek dat Nederland die onderdelen allerminst be heerste. In de drie beslissende ontmoetingen tegen Italië sloeg het team slechts veertien honkslagen, maakte maar even vijftien fouten en scoorde slechts drie runs. De cijfers van Italië waren: 26 - 2 - 22. Italië maakte in die serie ook nog eens vier dubbelspelen. Nederland kwam tot de helft daarvan. We moeten ver teruggaan in de 33-jarige geschiedenis van de reeks van wedstrijden tus sen beide leidende honkballan- den in Europa om te komen tot een dergelijk uitgesproken su prematie. De balans slaat nog steeds door naar de kant van Nederland. Italië loopt echter de laatste jaren aanmerkelijk in. De opmars van de Italianen die in 1975 bij de Europese kampioenschappen in Barcelo na is begonnen gaat nog door. De inbreng van de Italo-Ameri- kanen heeft bijzonder positief gewerkt. Dat is ook nu weer duidelijk gebleken. Het falen van Nederland kan er echter niet door worden verklaard. Hamilton Richardson maakte in dit toernooi en in de Haar lemse honkbalzesdaagse zijn debuut als zelfstandig coach. Daarvoor had hij enkele jaren aan het handje gelopen van de bekwame Amerikaan Ernie Myers. Om het vak te leren, heette het. Ditmaal moest Ri chardson het helemaal zelf doen. Het kan moeilijk suc cesvol worden genoemd. In 'Haarlem schermde de coach met de allesverhullende op merking: „We zien dit toer nooi als een goede testcase met het oog op Triëst". Daar werd begrip voor opgebracht, maar als in die testcase daar na blijkt dat er spelers rond lopen die helemaal niet pres teren, dan doet dat op zijn zachtst gezegd merkwaardig aan dat een dergelijke speler koste wat kost gehandhaafd blijft. Iemand als Ben Ri chardson. In Nederland be hoorde hij in de competitie tot de beste slagmensen, in Haarlem sloeg hij niets: twee honkslagen uit negentien slagbeurten. „Maar ik zie Ben groeien", zei Hamilton toen. In Italië was Ben Richardson een vaste keus. Resultaat: zegge en schrijve één honk- slag in veertien slagbeurten. Het was een homerun, maar tegen België... Pas in de der de wedstrijd tegen Italië was Ben Richardson uit de opstel ling verdwenen. Maar toen was het al te laat. Een derge lijke houding typeerde de coach. Hij hield te veel vast aan zogenaamde gerenom meerde namen. Hij miste de durf en wellicht ook de moge lijkheden wat materiaal be treft om gewaagde ingrepen toe te passen. Een hoofdstuk apart in dit te leurstellend voor oranje verlo pen kampioenschap vormde werper Martin Ronnenbergh. Hij faalde zoals zelden een speler voor hem. In de eerste wedstrijd die hij op de heuvel stond was hem een kort be staan beschoren. Met een ach terstand van 50 nam hij bin nen twee innings afscheid. Een geweldige deceptie. Maar Ron nenbergh zag slechts de zon zijde van het verblijf in Triëst, zoals velen met hem, „ook een werper heeft wel eens een slechte dag", was zijn com mentaar. Ronnenbergh kende in Italië alleen maar slechte da gen. Want ook in het vierde nietszeggende duel tegen Italië faalde de Giants-werper. En hoe. Opnieuw slaagde hij er geen moment in zijn wil aan de Italianen op te leggen. Integen deel. Toen de squadra zich ernstig met de wedstrijd ging bemoeien werd Ronnenbergh alle kanten opgeslagen en werd opnieuw de heuvel verla ten. Een smadelijker afgang is niet voor te stellen. Dieptepunten waren ook het gedeeltelijk falen van Arnold Smith en Charles Urbanus als veldspelers. Zij maakten fouten die voor de ploeg desastreus en onbegrijpelijk waren. Ge routineerde spelers van hun ni veau mogen dergelijke blun ders eenvoudig niet maken. Gelukkig waren er ook licht punten. Bart Volkerijk, de wer per van het Haagse ADO, speelde twee briljante wedstrij den. Triest was het dan ook voor hem dat de eerste wed strijd door fouten verloren ging. Volkerijk was de man die oranje door zijn koele spel had moeten en kunnen inspireren, maar de ploeg liet deze kans liggen. In de tweede wedstrijd, de derde tegen Italië kwam de Hagenaar Bertil Haage die aangeslagen werd door de du bieuze homer van Cortese, vervangen. Wederom was hij briljant, hoewel het toen reeds vechten was voor een verloren zaak. Ook zijn clubgenoot Be rry Eygendaal heeft een uitste kend toernooi achter de rug. Evenals Harm Horeman, met uitzondering van de tweede wedstrijd tegen Italië (141 nederlaag) maar toen speeld iedereen uiterst zwak. In de overige duels speelde Hore man een gedegen partij op het derde honk en stond ook aan slag zijn mannetje. In iets min dere mate geldt dat ook voor vanger Paul Smit en Henny Jenken, hoewel de laatste sterk werd ondergewaardeerd door de coach. In het geval- Jenken" bleek duidelijk dat Ri chardson te weinig lef bezat om wijzigingen aan te brengen. De cijfers, van de vierde wedstrijd (8—4 voor Italië) waren: inningcijlers: Nederland: 0-0-0-0-3-0-1-0-0 - 4 Italië: 0-0-0-0-1-1-0-3-3 8 Werpersresultaten: Nederland: Martin Ronnenbergh (8 innings) 6-4-6-6, Jan Hijzelendoorn (1 innings) 0-0-1 - 1; Italië: Ricardo Landucci (5 In nings) 3-2-4-3, Vicenzo Perrone (4 innings) 3-1-1. TILBURG De eindzege van Jan Raas in de ronde van Nederland voor beroepsrenners be tekende zijn eerste zege in een meerdaagse wielerstrijd. Jan Raas: „Er was gelukkig geen lange tijdrit, want na tien kilometer alleen rij den ga ik aan allerlei andere dingen denken, waardoor ik zo maar minuten verspeel". Het eerste gedeelte van de vijfde en laatste etappe, een rit van Heesch naar Tilburg, leverde een overwinning op voor Joop Zoetemelk. In de ploegentijdrit 's middags was de hele ploeg van Post te machtig voor de concurrentie. Joop Zoetemelk liet door de zege van zaterdag blijken, zich niet te laten afleiden door de do- pingaffaire van de Tour de France. Gisteren be wees hij zich opnieuw in een criterium van Ba den-Baden. Na Braun en Thaler legde hij beslag op een derde plaats. Gerrie Knetemann, tweede achter Raas in de ronde van Nederland, won gisteren de ronde van Dongen. In de ronde van Limousin stapte de tweevoudi ge winnaar van de Tour de France, Bernard Hi nault, halverwege af. Het overladen programma van de laatste weken was hem te veel gewor den. Ploegleider Guimard heeft hem drie dagen rust voorgeschreven.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11