SS-er Strippel kan de dans nog wel ontspringen Herfst-tour naar fraaie Lake District brieven BON lezers BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 PAGINAI >Q ARNHEM Precies 30 jaar geleden veroordeelde de rechtbank in Frankfurt am Main de toen 38-jarige gewe zen timmerman Arnold Strippel tot 21 maal levens lange gevangenisstraf voor de moord op 21 Duitse joden in het concentratiekamp Bu- chenwald, in november 1939. De rechter gebruikte daarbij bewoordingen als:...„dat de beklaagde met een aanzien lijke, misdadige intensiteit gehandeld had...een nauwe lijks voorstelbare menselij ke verwerpelijkheid ten toon had gespreid en zonder hart of gevoel optrad". Hij behoorde volgens deze Duit se rechtbank tot „die fanati- sche SS-ers voor wie elk middel juist was om maar tot de wanhoop en menselij ke vernedering van de ge vangenen bij te dragen". Nu, 30 jaar na dit proces, is Obersturmführer Strippel al weer bijna tien jaar een vrij man. Hij kan gaan en staan waar hij wil. In februari 1970 werd het vonnis van 21 jaar levenslang herzien in zes jaar. De man die volgens eerdere getuigenverklaringen altijd van de partij was als er met stokken op joodse gevangenen in Buchenwald werd ingehakt, of als ze bij wijze van straf aan een boom werden gehangen, de man die hierdoor een blik semcarrière wist te maken in de SS, hoorde na 20 jaar in de gevangenis te hebben gezeten heel anders over zich praten: hij was zo'n kwaaie nog niet. Aan onmenselijke mishande lingen had hij zich niet bezon digd en buitensporigheden wa ren aan hem niet toe te schrij- Aan de afschuwelijke moord partij op de 21 joden in het be ruchte concentratiekamp Bu chenwald als vergelding voor een mislukte aanslag op Hitier in München had hij zelf niet meegedaan. Nee, „uit de ver houding waarin aangeklaagde over het algemeen tot de ge vangenen stond kan niet wor den afgeleid dat hij de moord op de 21 joden zelf gewild had". De ene belastende getui- geverklaring na de andere werd ontkracht en die enke ling die bleef beweren dat hij Strippel zelf de gevangenen had zien helpen uitkiezen en had zien meeschieten bij de eerste executie van deze om vang in Buchenwald kon niet genoèg gewicht meer in de schaal leggen om Strippel lan ger in de gevangenis te hou den. Het ging in feite toch ook niet om 21 moorden op 21 schuldlo ze mensen, maar om een moord die al weer zo veel ja ren geleden was gepleegd. Kortom: Strippel zag zijn straf herzien en kreeg met terug werkende kracht zes jaar. Voor de 14 jaar die hij in 1970 „te veel" had uitgezeten ont ving hij een schadevergoeding van 130.000 gulden, twee keer zoveel als joodse oorlogsslach toffers in het kader van de „Widergutmachung" ontvin gen... Kinderen Een handjevol nabestaanden van Strippels slachtoffers heeft zich hierbij niet kunnen neerleggen. In de overtuiging dat de ex-SS-er helemaal niet is, zoals hij zich deed voorko men hebben zij zich tot de Duitse advocate Barbara Hü- sing gewend om een nieuwe aanklacht tegen Strippel in te dienen: verantwoordelijk voor de moord op 20 weerloze kin deren tussen 5 en 12 jaar in een oud schoolgebouw aan de Bullenhuser Damm in Ham burg en hun vier verzorgers, twee Franse professoren en twee Nederlanders, de in De venter geboren en in Den Haag gewoond hebbende An ton Hölzel en de Amsterdam mer Dirk Deutekom. Drie maanden geleden voegde zich een overlevende van Strippels wandaden bij de na bestaanden: de 68-jarige me- werden de vier Poolse ver pleegsters die de kinderen hadden begeleid onmiddellijk opgehangen. De kinderen kwamen in een afgezonderde goed verwarmde barak terecht waar voor ieder een eigen be dje stond. Er stonden ook vier nieuwe verzorgers klaar, twee Franse professoren en twee Nederlandse ziekenbroeders: de Amsterdamse verzetsstrij der Dirk Deutekom en de al eerder genoemde Anton Höl zel die in Den Haag was opge pakt bij het verspreiden van het ondergrondse dagblad De Waarheid. Kort daarop begonnen in het diepste geheim de experimen ten, waarmee de arts Kurt Heissmeyer de allang achter haalde stelling hoopte te be wijzen dat tbc te genezen is door de open huid met andere tbc-bacillen te injecteren en de patiënt daardoor immuun te maken. Heissmeyer moest en zou hierop promoveren. Le vende, zeer besmettelijke tbc- bacillen werden door hem in lukrake hoeveelheden in aan raking met de gezonde kinde ren gebracht, soms recht streeks in de longen geblazen. „Voor mij bestond er geen ver schil tussen joden en proefdie ren", zou hij in 1963 voor zijn rechters verklaren... Verdwijnen vrouw Leonora Fernanda (Non) Verstegen, een van de overlevenden van het afschu welijke Bunkerdrama in het concentratiekamp Vught, die er ooggetuige van was hoe Ar nold Strippel meehielp 74 vrouwen in een cel te persen van nauwelijks negen vier kante meter. Het kostte tien van deze vrouwen het leven. Via gerechtelijke procedures in Hamburg en Frankfurt pro beren ze te bewerkstelligen dat Strippel ook voor deze misdaden zal moeten boeten. Of dit zal lukken is zeer de vraag. Het is zelfs twijfelachtig of het wel tot een strafproces zal komen. Er zijn nauwelijks levende ooggetuigen meer die onder ede belastende verkla ringen kunnen afleggen en die verklaringen zijn in het Duitse strafrecht essentieel. Dat Strippel schuld treft staat in tussen onomstotelijk vast. Het Duitse weekblad Der Stern dat eerder dit jaar een beschrij ving afdrukte van de kinder moord in Hamburg en daarbij de ex-SS-er als verantwoorde lijke bestempelde, won in ho ger beroep een proces dat Strippel tegen het blad had aangespannen wegens smaad. Volgens de rechter mocht Der Stern Strippel aanduiden als een oorlogsmisdadiger, hoewel het onderzoek naar zijn aan deel in de kindermoord nog niet is afgesloten, laat staan dat hij veroordeeld werd: een unicum in Duitsland. Reconstructie Der Stern wist met behulp van zijn Nederlandse correspon dent de identiteit te achterha len van twee slachtoffertjes van de Hamburgse kinder moord en nog levende familie leden van hen op te sporen. Ook wist het weekblad een nauwkeurige reconstructie te schilderen van het misdadige drama dat zich rond de twintig kinderen en hun verzorgers in de laatste oorlogsdagen vol trok. Hun Nederlandse familie bleek niet te weten dat Edo en Lexje Hornemann, twaalf en acht jaar oud, in de nacht van 20 op 21 april 1945 op de Bul lenhuser Dam waren opgehan gen na maanden te hebben blootgestaan aan tbc-experi- menten van de Nazi-arts Heissmeyer. Met hun ouders behoorden beide kinderen tot de zoge naamde Philips-joden, een groep werknemers van de Eindhovense gloeilampenfa briek die het betrekkelijk goed had-in de concentratiekampen. Toch werden ook zij vanuit het Philipscommando in het concentratiekamp Vught, waar Strippel in dezelfde tijd com mandant was, op transport ge steld naar Auschwitz-Birke- nau. Daar verdwenen ze niet rechtstreeks de gaskamer in maar gingen naar de montage hallen van Telefunken of naar een van de talloze barakken. Toen moeder Hornemann aan buiktyfus overleed dwaalden haar twee kinderen enige da gen doelloos door het kamp tot Edo, de oudste, hoorde van een transport van kinderen en zich daarvoor aanmeldde. Zo kwamen hij en z'n broertje Lexje met 18 andere kinderen, onder wie velen uit Polen, in het KZ Neuengamme bij Ham-' burg terecht. En dat terwijl in Auschwitz de gaskamers al niet meer werkten en de Rus sen nog maar op 60 kilometer afstand van dit vernietiging skamp stonden. In Neuengamme aangekomen, Op Hitiers laatste veijaardag, 20 april 1945, kwam uit Berlijn het bevel dat de kinderen uit de weg geruimd moesten wor den. Het einde van de oorlog naderde en de bewijzen van de duivelse experimenten moes ten verdwijnen. Heissmeyer had zich al enige tijd niet meer in Neuengamme laten zien en kamparts Trzebinski kreeg van ondercommandant Arnold Strippel de opdracht de kinde ren en hun verplegers te ver moorden. Trzebinski heeft volgens zijn eigen verklaring gepoogd een dergelijke moord partij te voorkomen door te gen het voornemen te protes teren.. maar onder het motto „Befehl ist Befehl" hield Strip pel vol. „Als jij te laf bent, moet ik de zaak maar in han den nemen", heeft hij volgens de verklaring van de kamp arts gezegd. Strippel stapte in zijn auto en reed voor het kindertransport uit naar de school aan de Bul lenhuser Damm. Daar werd door drie helpers van Strippel op diens commando de execu tie voltrokken. Eerst de vier verplegers, daarna de kinde ren en tenslotte een groep van 24 Russische krijgsgevange nen. Kamparts Trzebinski heeft in een opwelling van medelijden de kinderen eerst nog zo goed mogelijk met mor fine verdoofd. Strippels hel pers legden de stroppen om de hals van de kinderen en gin gen met hun hele gewicht aan hen hangen om ze dicht te trekken... Smaad Een uitgebreid verslag van dit drama leverde het Duitse weekblad Der Stern een pro ces wegens smaad op, aange spannen door ex-Obersturm- führer Strippel. In eerste in stantie kreeg deze gelijk, maar in hoger beroep oordeelde de rechter anders. Oproepen, ook in Nederlandse kranten, aan getuigen van de wandaden van de Duitse SS-er brachten mevrouw Non Verstegen er toe zich te melden. Zij kon het brute gedrag van Strippel be vestigen. Non Verstegen was in januari 1944 de aanleiding voor het bunkerdrama van Vught. Zij was het die een Duitse ver raadster in het concentratie kamp de haren had afgeknipt. Voor deze daad moesten zij en 90 andere vrouwen, die met haar solidair waren boeten. De 91 vrouwen werden een nacht opgesloten in twee kleine cel len. In een ervan, nauwelijks negen vierkante meter groot, werden 74 vrouwen onder wie Non Verstegei? zelf, samenge perst. Onder degenen die de vrouwen de bunker in duw den bevond zich SS-Schutz- haftlagerführer Arnold Strip pel, die uitermate z'n best deed om toch maar zoveel mogelijk vrouwen in het hokje geperst te krijgen: Uit het relaas van Non Verste gen: „De luchtverversing was te enen male onvoldoende. We slaagden er pas na een uur in een klein raampje open te krij gen. Toen was al een aantal van ons bewusteloos en dat werden er in de loop van de nacht steeds meer. Het was volslagen donker. We kregen geweldige dorst. In een vlaag van waanzin begon een van de vrouwen de anderen te bijten. We gooiden zo goed en zo kwaad als het ging zo veel mo gelijk onze kleding uit en lik ten het condenswater dat van het plafond droop. Later bleek dat daardoor onze lippen ver brandden en dat we ook brandwonden opliepen door tegen de muren te staan. De bunker, die nog maar pas ge bouwd was, sloeg nog salpeter zuur uit... Toen de volgende ochtend de deur open ging la gen er in het midden 34 licha men opgestapeld, waaromheen de andere 40 vrouwen tegen de muur aan leunden. Tien van de vrouwen bleken dood te zijn. Sommigen overleden later nog aan de gevolgen van deze opsluiting of waren lange tijd ziek. Het feitelijke aantal slachtoffers zal nooit met ze kerheid vast te stellen zijn", aldus het ooggetuigerelaas van mevrouw Verstegen. Met de nabestaanden van de moord op de kinderen en de Nederlandse verplegers in Hamburg heeft ook Non Ver stegen via mevrouw Barbara Hüsing een aanklacht tegen Arnold Strippel ingediend. Over de kansen dat het nu nog tot een strafproces tegen déze beul zal komen liet de Duitse advocate zich vorige week na een bezoek aan haar cliënt nogal pessimistisch uit. Er is schriftelijk bewijsmateriaal volop, maar het ontbreekt aan ooggetuigenverklaringen die Strippel als moordenaar aan wijzen. Het relaas van Non Verstegen is in dit verband van groot belang, maar tot op heden ondernam de Duitse justitie geen enkele poging om haar relaas te komen opteke nen nu haar gezondheidstoes tand verhindert dat ze haar Arnhemse woning verlaat. Spoorloos LAKSE JUSTITIE GETUIGEN WERKEN IN VOORDEEL STRIPPEL Non Verstegen: genoeg be lastende verklaringen De speciale Officier van Justi tie die in Nederland belast is met de opsporing van oorlogs misdadigers, jhr. mr. De Beau fort, gaat in september zelf naar Duitsland om de spoor loos verdwenen dossiers over Strippel, betrekking hebbende op zijn daden in Vught, te ach terhalen. Elf jaar lang is er met dit belastend materiaal niets gebeurd. Pas recente pu blicaties hebben de Duitse jus- titieautoriteiten wakker ge schud. Maar ook nu nog loopt deze nazi de kans de dans ver der te ontspringen. De spectaculaire herziening van het Buchenwaldproces toont aan dat Strippel geen domme jongen is. Hier had hij het voordeel dat een getuige belastende verklaringen had afgelegd die later in een ander proces als „algemeen ongeloof waardig" waren bestempeld. Bij de nieuwe aanklachten kan Strippel zich er nu al op beroe pen dat geen van zijn helpers uit Neuengamme meer in le ven is (zij kregen allen de strop). En als de Duitse justitie nog lang treuzelt kan ook een proces voor zijn aandeel in het bunkerdrama stuklopen op een gebrek aan bewijs. ARJEN BROEKHUIZEN Twee van Breda 'Dl De twee van Breda mogen niet collectief vrijgelaten worden. Humanitaire redenen moeten in dit geval wijken voor het argument dat veel mensen nog steeds pijn hebben als gevolg van de gebeurtenissen in de oorlogsjaren. Dat is grofweg de strekking van het commentaar dat gisteren in deze krant ver scheen. Persoonlijk heb ik grote twij fels over de juistheid van het argument dat vrijlating nu veel mensen onnodig leed zou berokkenen. Dat dat een ge volg van de vrijlating kan zijn bestrijd ik allerminst, de vraag is alleen of dat argument zwaarder moet wegen dan de humanitaire gronden. Los daarvan is er ongetwijfeld ook een grote groep in de bevol king die met de voortdurende gevangenschap van de twee uit Christelijke overwegingen grote moeite heeft. Dedood straf is in Nederland afge schaft omdat een Kamermeer derheid van oordeel was dat een dergelijk strafmaat in onze samenleving niet meer paste. Ongetwijfeld zijn er nog steeds Nederlanders die het verdwij nen van de doodstraf betreu ren, met name als zich situa ties voordoen waar ze zich emotioneel bij betrokken voe len. Daarvan zijn vele voor beelden te geven; je kunt den ken aan lafhartige moorden op bejaarden, zedenmisdrijven waarvan kinderen het slacht offer worden of terreuracties. Het is een bekend gegeven, ook in het buitenland, dat dis cussies over het (her) invoeren van de doodstraf altijd weer oplaaien als kwestbare bevol kingsgroepen op een onmense lijke wijze van een bepaald misdrijf de dupe worden. Toch heeft een Kamermeer derheid, zich daarbij ongetwij feld rekenschap gevend van de emoties die in dit soort za ken een rol kunnen spelen, zich tegen de doodstraf uitge sproken. Principieel en dat is ook steeds het geval geweest, moet een dergelijk uitspraak leiden tot het omzetten in le venslang en vervolgens in het recht op gratie na een bepaal de periode van detinering van de betrokken veroordeelden. Dat dat in het geval van de twee van Breda nog steeds niet is gebeurd doet naar mijn ge voel afbreuk aan de waarde van de rechtstaat waarin wij Nederlanders denken te leven. Nederland blijkt in zo'n geval op twee gedachtes te willen blijven hinken en niet werke lijk een keuze te willen ma ken. Een dergelijk redenering bete kent niet dat aan de emoties van tal van door de oorlog ge troffen gezinnen geen aan dacht wordt besteedt. Maar het betrekken van deze emoties in de discussie over gratieverle ning levert een falsificatie in de discussie op, die net zo ver troebelend kan werken als het argument dat de Westduitse president, gezien zijn oorlogs verleden, niet de juiste man is om een gratieverzoek aan de orde te stellen. T. van Zuiden, Leidert Uw krant met North Sea Ferries Het Lake District is ongetwijfeld het mooiste me rengebied van Engeland. Het ligt vlak bij Manches ter en met deze stad als uitgangspunt organiseert uw krant in samenwerking met North Sea Ferries van donderdag 18 tot en met maandag 22 oktober 1979 een geheel verzorgde herfst-tour naar dit fraaie na tuurreservaat. Het programma biedt voorts vele in teressante excursies met een middeleeuws banket op de vrijdagavond en een diner-dansant op zaterdaga vond. Het vertrek vindt plaats op donderdagmiddag 18 ok tober om vijf uur met een van de riante schepen van North Sea Ferries. Het diner en het ontbijt wor den aan boord genuttigd. Vrijdagochtend staat in Huil de luxe touringcar gereed voor de rit naar Manchester. Deze tocht wordt twee keer onderbro ken. Eerst voor koffie met biscuits en daarna wordt in de omgeving van Leeds Temple Newsam House, een landgoed gebouwd in Tudor-stijl, bezichtigd. Na de lunch in het Midland Hotel in Manchester (alle kamers met bad/douche en toilet) is de rest van de dag ter vrije beschikking, 's Avonds is in de Worsley Old Hall het middeleeuwse Jacobean Banquet. Zaterdag gaat het na het ontbijt ih de richting van het Lake District. Na een uiteenzetting in het Ne derlands in het centrumgebouw is er gelegenheid na de koffie in het Brockhole Park te wandelen. Na de lunch in het Windermere Hotel wordt een prachtige tocht gemaakt door de bergen rond dit merengebied. Na een kijkje te hebben genomen in de Country Pottery is 's avonds in het Midlands Hotel een di ner-dansant. Een van de vele rustieke plekjes in het Lake Dis- trict. Zondagochtend staat na het Engelse ontbijt een be zoek aan Gawsworth Hall op het programma, een prachtig Engels landhuis, omgeven door fraaie tui nen. Hier heeft Mary Fitton gewoond, de zwarte dame uit de sonnetten van William Shakespeare. De lunch is in de befaamde Stabels van het Mosborough Hotel. Daarna wordt koers gezet naar de oostkust, waar omstreeks vijf uur in Huil wederom wordt in gescheept op een van de North Sea Ferries-schepen. Het diner wordt, evenals- het ontbijt op maandag ochtend, aan boord genuttigd. Omstreeks acht uur in de ochtend wordt afgemeerd in Europoort. De prijs van deze uitgebreide tour is ƒ585,- per per soon (niet inbegrepen olietoeslag van ƒ9,-; wijzigin gen voorbehouden) op basis van 2-pers, standaard hut aan boord en 2 pers. kamer in Midland Hotel. Toeslag specialhut 40,- p.p. op basis van 2 pers. hut. Toeslag 1 persoonskamer in hotel 15,-. Gratis kan gebruik worden gemaakt van onze speci ale bus, die donderdagmiddag 18 oktober vertrekt van Den Haag CS (15.00 uur) en Rotterdam (Rotter dams Nieuwsblad-gebouw 15.45 uur) Maandag 22 oktober rijden deze bussen van Europoort naar resp. Rotterdam en Den Haag. Degenen, die met eigen vervoer komen kunnen gebruik maken van het NSF-parkeerterrein in Europoort. Het minimum aantal deelnemers is 40 personen. Inlichtingen en boekingen bij North Sea Ferries, mëj. Patty v.d. Krogt, tel. 01819-62077 of bij Sijthoff Pers, Bureau Reisorganisatie, tel. 070-624562, toestel 257 en 370. Aan North Sea Ferries, t.a.v. mej. Patty v.d. Krogt, Postbus 1123, Rozenburg of Aan Sijthoff Pers, Bureau Reisorganisatie, Wagenstraat 37, Den Haag Ik/Wij ga(an) mee met de Herfst-tour naar het Lake District. Naam: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Er zal wel/geen gebruik worden gemaakt van een specialhut (toeslag f 40,- p.p.) Er zal wel/geen gebruik worden gemaakt van dé bus Den Haag/Rotterdam. Ik wens een 1-persoonskamer (toeslag f 15,-) Handtekening Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het .recht voor ingezon- Jen stukken te Bekorten

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8