A rainy first day ïerste paal strandweer- ;arage in Leimuiden comité Jongerenhuisvesting fergeet 3700 andere woningzoekenden" 3 Gouden mevrouw speld voor Buurman distantiëert zich van manifestatie jongerenhuisvesting lanifesta tie Jongerenh uisvesting rengt 800 man op de been Jeugddorp weer dicht Marathon bowlers ruim onder 'oude' gemiddelde Noordlerse kinderen in Sassenheim iTAD 2A(f LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 !DEN „Hoewel wij jongerenhuisvesting belangrijk vinden kunnen wij ons niet der meer achter de eisen van het Initiatief- lité Jongerenhuisvesting stellen zonder de jn te wekken aan een vorm van illusiepoli- mee te werken", aldus distantiëerde de af- net ^ng Leiden van de Partij van de Arbeid zich '9.02 eren van de manifestatie van het Initiatief- lité Jongerenhuisvesting, ik wij zijn voor verhoging van het bouwpla-- voor huisvesting van jongeren, maar we iseren ons dat dit niet mogelijk is zonder IH|dit ten koste gaat van de huisvesting van II. I andere woningzoekenden, zoals de laags- ■UJaalden, bejaarden, buitenlandse werkne- en grote gezinnen. Bij de verdeling van de uu 'arse woonruimte kiezen wij steeds voor die !Pen het moeilijkst zelf in hun woonbe- fte kunnen voorzien", aldus de Leidse De PvdA kan zich evenmin achter de eis van het Initiatiefcomité stellen dat er voor jongeren goedkoop gebouwd moet worden. ,,Goe"de hui zen zijn duur en om ze goedkoper te maken on der handhaving van kwaliteit zijn subsidies een Reactie eerste vereiste. De Leidse gemeenschap kan die subsidies gewoonweg niet opbrengen. Toch streven wij naar goede en goedkope huizen, maar dat streven zal op korte termijn niet mak kelijk te realiseren zijn in onze complexe sa menleving". de verschillen op het gebied van woonmogelijk- heden tussen studenten en werkende jongeren wordt Opgeheven", aldus de PvdA. A. Ook ten aanzien van het registratiebeleid ver schillen PvdA en Initiatiefcomité van mening. „Registratie van jongeren zonder dat er een reëele mogelijkheid van woningtoewijzing aan 1 verbonden is wekt slechts valse verwachtingen. Daarom zijn wij op dit moment niet voor regi stratie van studenten. Wel zijn we ervoor dat Het Initiatiefcomité Jongerenhuisvesting rea geerde gisteren meteen op het weerwoord van de PvdA, de enige Leidse politieke partij die niet op een of andere wijze zijn adhesie betuig de met de manifestatie. Het comité verklaarde wel degelijk rekening te houden met de andere woningzoekenden in Leiden. „Wij eisen een verhoging van het bouwplafond voor huisves ting van jongeren, zonder dat dit ten koste gaat van de bouw van huizen voor andere woning zoekenden. Wij laten ons niet uitspelen tegen andere woningzoekenden, die met recht hun woningen opeisen. Wij beschouwen hen als coa litiegenoten in het realiseren van een positief huisvestingsbeleid in Nederland", aldus het ini tiatiefcomité. Voor wat betreft de betaalbaarheid van goede en goedkope woningen in verband met de daarvoor benodigde subsidies merkte het comi té op dat het aan de centrale overheid is om voor de financiering van dergelijke projecten -zorg te dragen, Leiden hoeft dat niet op te brengen. Ten aanzien van de registratie ver klaarde het initiatiefcomité dat juist door een algemene registratie een duidelijk beeld wordt verkregen van de woningnood. „De gemeente heeft met complete lijsten van het aantal wo ningzoekenden een veel beter wapen in de hand om te gebruiken bij de centrale overheid. Wat dat betreft hebben ze hun kans eigenlijk laten liggen", aldus de reactie van het Initia tiefcomité Jongerenhuisvesting.. M V |DEN Onder het op jndoeken meegevoerde 8. i|to „Jongeren willen wo- vertrokken gistermid- 3 451 ongeveer 800 Leidse jon- De pn en andere sypmpathi- idagnten vanaf de Kaasmarkt de demonstratieve op- it van het Initiatiefcomi- ongerenhuisvesting. Het lité was zeer verheugd jr de opkomst die aan- kelijk hoger lag dan de :ste leden hadden ver- Iht. 20.3 het Stadhuisplein volgde """korte manifestatie die be- id uit het voorlezen van de (2l°4lutie van het Initiatiefco mité met toelichting met daar in verwerkt de eisen voor ver hoging van het bouwplafond voor huisvesting van jongeren, voor goedkopere huisvesting met handhaving van kwaliteit en voor het recht op registratie en woonrecht voor alle jonge ren. De demonstratie had een orderlijk verloop. Wethouder C.J.D. Waal van stadsontwik keling kréég niet de gelegen heid om voor de microfoon iets te zeggen namens het col lege van b en w naar aanlei ding van de manifestatie. Vol gens het Initiatiefcomité is dat gebeurd omdat het de bedoe ling was de manifestatie kort te houden. Discussie zal in een later stadium plaatsvinden. In oktober zal over het onder werp van de jongerenhuisves ting een avond worden geor ganiseerd en dan krijgen de gemeentelijke vertegenwoor digers wel gelegenheid om te reageren. Omstreeks die tijd publiceren de Leidse Studen- tenbond, de Rechtswinkel en het comité Iedereen Wil Wo nen ook het zogenaamde Woonboek. Dit boek geeft een uiteenzetting van de huisves tingsproblematiek en gaat ver der in op de rechtssituatie van de een- en tweepersoonshuis houdens. Een lange stoet vertrok gistermiddag van de Kaasmarkt. jgemeester Van der Kroft geeft het startsein. i JIMUIDEN/RIJNSATERWOUDE Met vaste id heeft burgemeester v.d. Kroft gistermiddag de ""J ste paal geslagen voor de nieuwe brandweerga- i e aan de Dr. Stapenseastraat. Hij werd daarbij dt> legeslagen door een groot aantal belangstellen de waaronder de raadsleden van de beide belang hebbende gemeenten Leimuiden en Rijnsaterwoude het voltallige brandweerkorps o.l.v. hun com- ndant H. W. van der Hoorn. 5) ^aannemersbedrijf Panagro uit Warmond zal de bouw reali- s.n. hetgeen hen moet gelukken binnen een prijs van -a 0.000.-. !jj garage, die bestemd is voor een brandweerwagen en een gior» Penaut0- is ontworpen door de gemeentelijke technische 03 st. Op de verdieping is een instruktielokaal geprojekteerd, id "zien van enkele,bijruimten. december zal het complex worden opgeleverd. Tegen die al ook de nieuwe brandweerauto worden afgeleverd, zodat komende najaar een dubbel feest zal betekenen voor de idweer van Leimuiden en Rijnsaterwoude. 9 RMOND Het hoogste (S) t van het aangebouwde Qr°k( van het Warmondse ge- (S)K "tehuis werd gistermiddag .02 Ter gelegenheid hier-' Si ging de vlag in top. Als al- |llew "eigens plan verloopt zal de eerstvolgende nieuwjaars receptie in het uitgebreide ge meentehuis aan de Herenweg kunnen plaatshebben. De ge meentesecretarie is tijdelijk ondergebracht in zes bejaar denwoningen aan de Weiden. LEIDEN Mevrouw M. Buurman- Den Hol lander heeft gistermiddag uit handen van wet houder P.H. Schoute de „Gouden Speld" gekre gen. Zij kreeg deze onderscheiding voor haar bestuursactiviteiten in de Stichting tot exploi tatie van bejaardencentra in Leiden, waarin zij al 20 jaar een bestuursfunctie bekleed en 8 jaar voorzitter is. De „gouden speld" kreeg zij ook voor haar acti viteiten in het bestuur van de Leidse UW en die in het bestuur van de huishoudschool voor meisjes aan het Rapenburg. In totaal heeft me vrouw Buurman 55 jaar bestuursfuncties achter de rug, waarvan naast de jaren bij de Stichting, 10 jaar bij de U.V.V. en 25 jaar bij de huishoud school. Tijdens haar periode bij de Leidse U.V.V. heeft zij ook gezorgd voor de tot stand koming van de kledingbeurs en de koopoch- tend voor gehandicapten en zieken rond de Sinterklaastijd bij V D. In het bestuur van de huishoudschool heeft zij ook gezorgd voor de tot stand koming van de inmiddels gerealiseer de nieuwbouw van de school. Het werken aan nieuwbouwplannen is een liefhebberij van me vrouw Buurman. Haar man was architect en heeft destijds bij de plannen voor de bouw van het huidige stadhuis aan de Breestraat als één van de vijf architecten die waren aangeschre ven een ontwerp ingeleverd. Bovendien heeft zij tijdens haar bestuursperiode bij de Stichting aan diverse nieuwbouwplannen meegewerkt, zoals die van het bejaardencentrum „Rijn en Vliet", het verzorginstehuis „Robijnzicht" en bejaardenflat „Robijnhof" in de Mors. Tenslotte werkte zij tevens mee aan de realisatie van de nieuwbouw van de flat „de Parelvissers" in Zuid-West. LEIDEN De activiteiten in het Jeugddorp aan de Voorschoténerweg zijn giste ren na zes weken beëindigd. Zes weken konden de Leidse kinderen naar hartelust schilderen, hutten timmeren en vele spelletjes doen. De eerste weken werd de jeugd door vrijwilligers en buurthuiswerkers begeleid. De weken daarna was de leiding voornamelijk in handen van werkers van het buurthuis „De Tamboerijn" uit Leiden Zuid-West. De laatste weken waren de vele vrijwilligers weer aktief om het speelfestijn voor de kinderen in goede ba nen te leiden. Hoogtepunt tij dens de vakantieweken voor de Leidse jeugd was het optre den van de Amsterdamse to neelgroep Pinokkio in het Vri jetijdscentrum aan de Brees traat. Het door de groep ge brachte kindertheater was een enorm succes. Bijna alle Leid se buurthuizen waren bij de voorstelling vertegenwoord igd. Naar aanleiding Van dit succes zijn onderhandelingen gaande tussen Jeugddorpleider Rop Pronk en het Leids Vrije- tijdsecentrum om op de woens dagmiddag in het Vrijetijds centrum aktiviteiten voor de jeugd te organiseren. Ondanks het minder mooie weer heeft leiding en jeugd het de zes weken erg naar de zin gehad, 's Ochtends speel den de kinderen voornamelijk in de huisjes in Jeugddorp en 's middags waren de aktivitei ten meestal buiten. VOORHOUT Carnavalsve reniging De Bokken houdt morgen een fietspuzzeltocht van ongeveer 25 kilometer. Enthousiaste fietsers kunnen vanaf 11.00 uur starten bij de kantine van SV Foreholte. Originele en ludieke opdrach ten hebben de fietstocht in het zesjarig bestaan populair ge maakt in Voorhout. Het in schrijfgeld bedraagt twee gul den vijftig. Kinderen tot 15 jaar betalen anderhalve gul- SASSENHEIM De zwem- vierdaagse zit er weer op. De vierdaagse heeft dit jaar een bijzonder succesvol verloop ge had. Niet minder dan 625 deel nemers meldden zich aan de start. Na afloop van de vier daagse, gisteravond, was er een leuke schoonspring-de- monstratie door een ploeg uit Amsterdam. LEIDEN Ter wijl de atmosfeer buiten regenachtig en kil is, heerst er in het bowlinghuis van Hans Menken knusse gezellig heid. Gescandeerd applaus galmt door de bowling zaal; een van de marathon bowlers heeft zojuist een strike gegooid en zijn medespelers feliciteren hem hartelijk; weer is het verschil met het huidige record een stukje ver groot. Het bow ling-team heeft bij na vierentwintig uur aan één stuk gebowld. Het ge middelde ligt na ongeveer 200 ga mes op 176,5, ver onder het „oude" gemiddelde van de Groningse record houders. Op hetzelfde mo ment staan ook de spelers van Holi day Inn vieren twintig uur op de baan. De sfeer in het bowlingcen trum is iets minder uitgelaten dan bij de „tegenstanders", maar misschien komt dat de con centratie wel ten goede, hoewel in de moeilijkere uren een prettige, uitgelaten stem ming noodzakelijk lijkt om „het dode punt" te overbrug gen. Ook bij het Holiday- team wordt knap ge gooid. Om zes uur vanmorgen werd een gemiddelde score van 1.76,5, dezelfde als bij Menken doorgege ven. De spelers van Ho liday Inn hebben voor deze krach tmeting niet veel conditie bijge- kweekt. Zij leven in de veronderstel ling, dat de concen tratie tijdens de zestig uur de door slag zal geven. For mule denkt hier duidelijk anders over. Degene, die gedurende de laat ste maanden wel eens een duinwan deling in de omge ving ven Wasse naar heeft ge maakt, is het vijftal vast en zeker wel eens tegen geko men. De bowlers hebben een vrij pittige trainingspe riode achter de rug. Tjeerd Schef- fer: „We hebben een aantal zware duintrainingen achter de rug, maar het resultaat is dan ook wel merkbaar, we leg gen in de twaalf minuten durende Coopertest nu alle maal een afstand, variërend tussen de 2800 -en 3000 meter af". Om het lichamelijk op te brengen, zestig uur en wie weet wel langer een reeks dat het een moeilij- van handelingen opgave is een dag lang non-stop te bowlen. Door middel van het be oefenen van ande re sporten heeft zij haar conditie ver sterkt. Tijdens het ingooien werd zij al met een blessure geconfronteerd. Na medische behande ling kon zij geluk kig doorgaan. schier eindeloos te herhalen, is een sterke conditie noodzakelijk; op staan, een redelijk zware bal goed ge richt werpen, en weer gaan zitten. Keer op keer, zes tig uur lang, zon der slaap. Formule gaat ervan uit, dat als de lichamelijke conditie op peil is, het concentratie vermogen langer en beter gehand haafd kan blijven. Sfeer Na twaalf uur bowlen, om negen uur vrijdagavond hebben beide teams nog steeds een ruime voor sprong op het ge middelde van de Groningse bowlers. De sfeer is in het bowlinghuis Men ken is zo mogelijk nog beter dan in het allerprilste be gin. Een jazz band zorgt voor gepaste muzikale begelei ding. De spelers onderling zijn gea nimeerd aan het kauten en het pu bliek kijkt gëfasci- neerd naar de ver-: richtingen van het vijftal. Veel omwo nenden wippen even binnen om te zien hoe- het ermee staat. Aad Blom: „Als je zestig uur achter elkaar wilt Bowlen, dan is de mentaliteit van dë ploeg het belang rijkste. Niet kanke ren als één van je teamleden wat minder gooit". Voorlopig is er niets te vrezen, de mentaliteit en de stemming zijn bei de nog opperbes. Maar ook een bow lingbal is rond... Bij Holiday Inn on derneemt onder tussen ook een vrouw pogingen bowlingrecords te breken. Paola de Leeuw probeert 24 uur non stop te bowlen. Rond zes uur vanmorgen had zij er twaalf uur opzitten. Haar gemiddelde is na 26 games 178,7. Met hoge, reeds geves tigde gemiddelden hoeft zij geen reke ning te houden. Als zij met een goed gemiddelde 24 uur vol maakt, is het record gevestigd. Poala ziet wel in. Voedsel Terwijl de banen worden gedweild, nuttigen de spelers van van Holiday Inn de nodige, uit gelezen spijzen. Beide teams krij gen aangepaste maaltijden voorge schoteld. Het avon deten voor Formu le bestond uit aard appelen, sla, boont jes en een biefstuk. Tussen de bedrij ven door worden de sporters op hun wenken bediend en regelmatig komt de „Formule diëti- sie", Willemien Dorleyn langs en de bowlers maken hun eventuele wensen kenbaar. Daan van Bers, als verpleegkundige verbonden aan het Academisch Zie kenhuis Leiden en nu verzorger van het Holiday Inn team verklaart: „de hele voeding en met name de wa terhuishouding is erg belangrijk. In het begin had men besloten om de bowlers het zelfde Voedsel als in het restaurant ver krijgbaar is voor te schotelen, maar dat hebben we direct veranderd. Yog hurt, melk, vruch- tensapen andere gezonde dranken staan altijd klaar, het drinken van koffie en „prik" wordt vermeden. Ongeveer eens inv de vijf uur worden de bowlers gewo gen en als er klachten zijn, wor den die meteen be handeld. Verder worden de spelers zo min mogelijk gestoord". Bowlers van de Formule- équipe gaan echter om beurten naar de verzorger en de vermoeide spieren worden middels massage soepel ge houden. WIM BUN SCHOTEN SASSENHEIM Het weer werkte bepaald niet mee op de eerste dag dat de Noordierse kinderen in Sassenheim verbleven. Door mensen van de Sassenheimse Stichting Jeugdrecreatie was een voortreffelijk spelprogramma uitgezet op het schoolsportveld met acht verschillende spelen. Tijdens het uitvoeren hiervan, kwam de regen echter met bakken uit de lucht, maar de Noord-Ieren lieten zich niet kennen. Met groot enthousiasme en met een gezicht alsof het de zonnigste dag van de wereld was deden ze de verschillende spelen. In de middag deden de Ierse kinderen een speurtocht die door de Scouting Bollenstreek was opgezet. Aan de hand van foto's moesten de kinderen hun weg door Sassenheim zoeken. Tijdens de disco die 's avonds in „Moef 71" werd gehouden kwam de stemming er pas goed in toen enkele platen uit de film Grease werden gedraaid. The weather wasn't very kind for us yesterday. Shortly after we had started playing different games on the school- playing field the drizzle begin to come down and after a while the drizzle changed into real rain. But 'you didn't stop with the games on the playing field because of the rain and I think that's extraordinary brave. You all must have been soaked. Some people who are experienced in organising sports for youngsters had made eight different games. You had to ride on a scooter between flags, throw as many balls as you could in a basket, run as fast as you could and doing some other exciting things. From ten to twelve you kept on going and after the footballmatch it was time for lunch. The rain had stopped than, fortunately. After lunch we went together to the „Zevensprong" building, where we first spent some time in the playing garden. Than there were some people from the local scouting, which made a searchwalk for us. We got booklet with different photographs of Sassenheim and on the hand of that booklet we had to find our way through Sassenheim. The first group did it very fast, the second group took some more time. I'm sure you have now an idea of what is Sassenheim is like and won't get lost any more! Dinner we had in the Zevensprong building and it would be a nice idea to aplaud for the good people who cook and serve it to you next time. After dinner we got on our feet again and walked to the „Moef 71" youth building. It was there were we had a real disco. At first you didn't dance very much but after the discjockey started the „Grease" music most of you were dancing. Especially the girls were going very well. You must have seen the Grease movie many times, because you were all acting like Olivia Newton John. Tomorrow we go to the church and you'll spend the rest of the day with your foster parents. On monday the weather will be with us then! After lunch we'll watch a movie and when we've finished dinner you are allowed to show that you Irish can play soccer verry well. The Irish boys will play soccer against a footballclub from Sassenheim, and the Irish girls will play soccer against girls from Sassenheim. Try to play like Linfield! Frits Beutick

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3