„De problemen in het betaald voetbal zijn groter dan ooit" „Bedrijfsleven enige mogelijkheid tot oplossen van financiële impasse' SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979 PAGIN/pT7= UTRECHT „Een vrindje van me zei: „ik weet wel iemand, die belangstelling heeft voor 't voetballen en die ook regelmatig komt kijken...." Zo werd mr Eric Vilé be stuurslid van FC Utrecht! Op zich een niet alledaagse binnenkomer in het toch niet zo bijster eenvoudige metier van het beroeps voetbal, maar nog opmerkelijker werd het toen de Stichtse advocaat - ondertussen reeds voorzitter van de FBO geworden - nauwelijks drie jaar daarna doorstootte naar het hoogste ambt, dat de nationale schopperij kent: voorzitter van het sectie- bestuur betaald voetbal. Opvolger van een andere meester: Jacques Hogewoning. Ho- gewoning brak zijn nek - nadat iedereen reeds lang de hoop had opgegeven, dat deze listige jurist ooit nog eens een tuimeling zou maken - over de beladen shirtreclame. In de ogen van velen nam mr. Hogewoning' zeker niet één van z'n slechtste beslissin gen uit het zevenjarig tijdperk, waarin hij de voorzittershamer hanteerde, doch bij de genen op wiens instigatie hij in het zadel verbleef, kleunde hij radicaal mis. Op een te verwaarlozen aantal tegenstribbel aars na wenste de FBO voor 1 juli van dit jaar de shirtreclame ingevoerd te zien Hogewoning had zijn - terech- te - bedenkingen en mocht af reizen. Vilé „woordelijk heb ik tegen Hogewoning gezegd: ik begrijp niet, dat je daarom aftreedt!" werd de nieuwe reisleider. Inmiddels hebben de ontwik kelingen aangetoond, dat de ideeèn van de FBO niet haal baar waren. Shirtreclame stuitte bij de volksvertegen woordiging op sterke tegen stand en de streefdatum van 1 juli 1979 is voorlopig opgescho ven naar 1 juli 1980. „Dat wij met het nieuwe sec- tiebestuur bakzeil gehaald hebbennou ja.... d'r liggen natuurlijk nog wel wat nuan ces. Maar wij hebben inder daad niet bereikt, wat wij wil den. Althans niet op de ter mijn, die wij ons gesteld had den. Van bakzeil halen kun je echter niet spreken, dacht ik. We zetten gewoon door. We drammen door, zou 'k willen zeggen". Shirtreclame heeft bij de overheid veel kwaad bloed gezet. „Ja. bij de Tweede Kamer. Maar de staatssecretaris, de heer Wallis de Vries, heeft al te kennen gegeven, dat hij ei genlijk best ziet, dat shirtrecla me en overheidsgelden samen kunnen gaan. De meerderheid van de Tweede Kamer vond echter dat het ni^t kon. Of dat evenwel echt kwaad bloed is... Het is natuurlijk ook een spel.... De Tweede Kamer vond, dat wij het spel hard speelden en heeft derhalve hard teruggespeeld. Nu moe ten we via omwegen proberen te bereiken, wat we gehoopt hadden direct te kunnen reali seren. Die omwegen zijn bij voorbeeld de NSF en nader overleg". Is het standpunt van het meren deel van de Tweede Kamer onte recht? „Ik vind het daarom onte recht, omdat ze er zich niet be ter in verdiept hebben hoe wij die shirtreclame hadden wil len regelen. Als je nu weet, dat bij iedere behoorlijke voetba lorganisatie al erg veel geld uit reclame en sponsorjng komt in de stadions, op de trainings pakken en op allerlei andere manieren, dan vraag ik mij af. waarom dat kleine stukje ex tra op de shirts net te veel is". Heeft u geen idee, waarom die aversie bestaat bij de parlementa riërs? „Nou, zij hebben vrij ongemo tiveerd gezegd, dat ze vinden, dat de commerciële invloeden niet passen bij overheidsbij dragen. Maar ze hebben niet gereageerd toen de staatssecre taris voorstelde om eens te gaan onderzoeken hoe in het hele beeld van de sportfinan- ciering een oplossing gevon den zou kunnen worden. Daar wilden ze niet aan. Er zijn bo- ,vendien ook geen gefundeerde argumenter aangevoerd tegen VOORZITTER MR. ERIC VILE: de shirtreclame. Behalve de kreet: dat mag niet samengaan met overheidsbijdragen. Bij elf andere sportbonden, die ook subsidie krijgen van CRM, geldt dit blijkbaar niet!" „Een en ander is voor ons een reden geweest om onze plan nen een jaar in de ijskast te zetten. Op 26 mei hebben we gekozen voor de overheidsbij drage, omdat de opbrengst daarvan op dit moment groter is dan van de shirtreclame. We hebben dus heel rekenkundig gewerkt". Het nieuwe sectiebestuur is dus ge struikeld over een plan, waar het vorige „kabinet" van begin af aan geen heil in zag? „Ja, dat klopt. Daarom heb ik ook tegen Hogewoning gezegd, op die vergadering van 18 no vember, dat ik het onbegrijpe lijk vond dat hij aftrad. Als hij dan toch aftreedt is het na tuurlijk in het spel van de de mocratie zo, dat er een nieuwe voorzitter komt". Verraste uw benoeming U? Nee. Als je voorzitter van de FBO bent en je verwoordt het standpunt van de clubs, die op één na alle achter je staan, dan is het uiteraard niet zo gek, dat aan die persoon gedacht wordt als er een nieuwe voor zitter betaald voetbal benoemd moet worden. Hogewoning werd op dezelfde manier geko zen. Ook hij was voorzitter van de FBO". Is het niet verbazingwekkend, dat in een organisatie met meer dan een miljoen leden „iemand van buitenaf" in een tijdsbestek van nog geen vier jaar door kan stoten naar de functie van voorzitter sec tiebestuur betaald voetbal? „Nou, mij heeft het niet zo verbaasd. Wat men de speci fieke voetbalproblemen noemt, ligt op het technische en tactische vlak, daar hoef ik als zodanig geen leiding aan tè geven. Daar heb je in Zeist een heel technisch apparaat voor. De problemen, die dan nog resten zijn de algemeen lei dinggevende problemen. Fi- nancieel-economische 1 proble men. Daarin verschilt de voet-- ballerij wel van de gewone maatschappij, maar ook weer niet zo veel, dat je moet zeg gen, daar kan iemand van bui tenaf geen leiding aan geven. Ik geloof, dat het binnen het betaald voetbal altijd bijzonder zakelijk benaderd wordt. Ie mand die voldoende leiding kan geven aan een bestuur en die enig inzicht heeft hoe er geleid moeten worden, kan een goede voorzitter zijn. Zon der dat hij uit de voetballerij afkomstig is". In de tuin van een kapitale voor oorlogse villa aan een Utrechtse singel valt een kingsize naambord sterk in het oog. Het vermeldt de namen van een fiks aantal advoca ten. Eén van hen is mr. Eric Vilé. De veronderstelling lijkt gerecht vaardigd. dat de voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal fir mant is van een druk bezet advo catenkantoor. Dientengevolge wei nig tijd heeft om langdurig dui men te draaien. Niettemin liet de drieëndertigjarige jurist Vilé geen mogelijkheid onbenut een invloed rijk man in de vaderlandse voet ballerij te worden. De oorzaak? Geldingsdrang ligt voor de hand. Eric Vilé: „Als je geen ge ldingsdrang hebt doe je het ze ker niet. Hoe groot mijn ge ldingsdrang is kun je nooit peilen, maar het zit er natuur-, lijk wel een beetje bij. Anders doe je het niet. Dat is gewoon „Dat m'n gezin eronder lijd- tik hoop van niet.... maar dat ze me minder zien en wat tekort komendat mag je wel aannemen. Eronder lijden is echter een te groot woord. Ik heb het grote voordeel, dat bijna alles zich hier in de con treien afspeelt. Na een verga dering in Zeist ben ik binnen vijf minuten thuis. Maar het neemt niet weg. dat ik inder daad veel van huis ben. Maar ja... waarom doe ik het. Ten eerste omdat ik voor de sport en dus ook voor het voetbal altijd veel belangstel ling heb gehad en anderzijds omdat ik vanuit mijn vak ge wend ben om puzzels op te los sen. Om problemen te lijf te gaan. Dat is dan een stuk, dat je ligt.. Ik ben er de hele dag mee bezig. Ik heb vroeger ook vrij veel bestuurlijke functies gehad. Dan blijkt, dat je het leiding geven en het oplossen van bestuurlijke problemen gewoon leuk vindt. En als je dat dan combineert met je be langstelling voor de sport, ligt daar voor mijzelf de basis, waarom ik hét doe". Meent u, dat u op een gunstig tijd stip voorzitter van het sectiebe stuur bent geworden? „Bepaald niet! Ik dacht dat de hele ontwikkeling in de voet ballerij vrij slecht is. Vooral als je het financieel bekijkt. Ik meen zelfs dat de problemen groter zijn, dan ze ooit waren. Of ik oplossingen ziemoei lijk. In ieder geval niet op kor te termijn. Niettemin ga .ik er van uit dat het rapport Gezon der Betaald Voetbal toch wel sturend zal werken. Het zal op den duur wel tot een finan cieel gezonder voetbal leiden, maar of het nou binnen een jaar of acht, negen, financieel selfsupporting en dus helemaal gezond zal zijn, dat denk ik niet. Ik verwacht ook niet, dat je op korte termijn tot ingrij pende verbeteringen kunt ko men. Het is een mentaliteits- kwestie. Bij de clubs is altijd erg ruim geleefd. De uitgaven bleven de pan uitrijzen. Ook toen de inkomsten minder werden. Dat noem ik een mentaliteitskwestie. Die buig je niet in één of twee jaar om. Dat zal geleidelijk aan gebeu ren. We zullen moeten leren de uitgaven te beperken". „Ook prestatief hebben we een stapje terug moeten doen. - Ik geloof niet dat Nederland erg is teruggevallen, noch 'met het nationale elftal, noch met het clubvoetbal, maar andere lan den zijn gegroeid. Dat bete kent, dat het Nederlandse voetbal minder opzienbarend aan de top zal staan dan het ja ren gedaan heeft. Ik zie even wel niet, dat er een technische of tactische terugval is. Het zorgwekkendste is, dat de pu blieke belangstelling terug loopt, omdat er te tactisch wordt gespeeld, waardoor voetbal niet meer aantrekke lijk is. Ik ben niet bang voor onze standing in Europa en in de wereld, maar wel voor onze micro-economische standing. Dat een club voldoende pu bliek krijgt in Nederland. Dat vervult mij met zorgen", zegt Eric Vilé tot besluit. JAN RITZEMA AMSTERDAM „Ik bekijk het voetbal op afstand maar wel zeer geïnteresseerd", zegt mr. Jacques Hogewoning enige ma len nadrukkelijk in zijn werkkamer van Delta Lloyd in Amsterdam. Van die stel ling uit bëkijkt de ex-voorzitter van het betaald voetbal met uiterst eemenjrde ge voelens de ontwikkeling, die hij als zeer precair kenschetst. Hij stoelt die mening op zijn zeven jaar voorzitterschap, zijn kennis van zaken waar het de financiële zijde van het betaald voetbal betreft - „ik Mr. Jacques Hogewoning niet moeilijk op zijn praat stoel te krijgen. Hij heeft ziqh zojuist weer een beetje in de voetballerij begeven door ad viseur te worden van Volen- dam. Een baantje dat hem niet al te veel tijd kost want hij blijft erbij dat hij uit de voetballerij is gestapt en de z^ken slechts op afstand be kijkt. Hogewoning, die ooit voorzitter was van HVC, voordat deze club opging in SC Amersfoort, was bena derd door de aandeelhouders - 49 procent particulieren en 51 procent voetbalclub Vo- lendam - van de Stichting Vrienden van Volendam b.v. om als adviseur op te treden. Die Stichting heeft tot doel gelden bijeen te brengen om spelers aan te trekken, die dan aan de club worden uit geleend. Het,bestuur van de club was het ermee eens dat Hogewoning de functie zou bekleden maar in het dorp zei men, en vrij hardop: „Waarom een niet-Volen- dammer? We hebben toch zelf drs. Koning?" Dat vindt Jacques Hogewoning ook. „Het lag erg simpel. Die aan deelhouders zijn allemaal vrienden van mij, vandaar. Een b.v. moet een directeur hebben. Nou, dat moet dan Koning worden, overigens een onbezoldigde baan. De commissarissen van de Vrienden van Volendam b.v. benoemden tenslotte twee adviseurs, Koning en Hoge woning, maar ik zal het slechts korte tijd doen. Wel licht dat ik daarna commissa ris wordt, dat zien we dan wel." Jacques Hogewoning dus toch weer enigszins terug in het betaald voetbal. „Jawel, enigszins. Als men mij om advies vraagt, geef ik het. Verder doe ik niets. Ik kom niet uit mezelf met voorstel len of suggesties. Ik kom al leen in actie als me wat ge-> vraagd wordt. Of het moei lijk is voor mij, als oud-voor zitter, om zo'n afwachtende houding aan te nemen? Nee hoor, ik heb meer vrije tijd. Daarin lees ik veel en doe ik andere boeiende dingen want het leven is boeiend." Omzien in wrok is Hogewo ning weliswaar vreemd maar zijn visie op de huidige, niet- zo rooskleurige situatie in het betaald voetbal, steekt hij niet onder stoelen of banken. Hij steunt daarbij mede op de situatie die hij bij Volendam heeft leren kennen. Klappen „Ik heb daar uitgebreid in de stukken kunnen kijken voor ik me als adviseur be schikbaar stelde. Ik ken dus de situatie bij Volen dam, maar ook bij vele an dere clubs, en dan maak ik me ernstig zorgen. Dit jaar functioneert voor het eerst het BBI, het Budget Bewa- kings Instituut. De clubs moeten hun begroting in sturen en ik vrees dat er Veel zullen zijn die een te kort hebben, dat slechts voor een gering deel wordt gedekt door het BBI. De rest zal uit een hogere re cette èn van particulieren moeten komen. Als de te korten niet worden gedekt, gaan er klappen vallen, dat is zeker." Hogewoning vervolgt: „In gesprekken bij Volendam is geopperd dat de penning meester van het betaald voet bal, Kruysveldt, maar eens moet zeggen hoe hij eruit wil komen. Hij heeft wel geroe pen over gelden van shirtre clame en NOS, maar als die er niet zijn en komen, zal hij toch zeer aktief moeten wor den. Ik bekijk dan ook met gemengde gevoelens de poli tiek die dit bestuur betaald voetbal voert. De relatie met de overheid en de NOS is niet best. Hoe het met het be drijfsleven staat, weet ik niet. Ik weet wel dat bij het be drijfsleven bereidheid is om1 zich met sport in te laten. Dat kan niet door middel van shirtreclame, dat is voorlopig een onhaalbare zaak, ook al zo lang de Kamer zich con formeert aan de omroepwet, die dus op dit punt gewijzigd zou moeten worden. Het be drijfsleven wil tenslotte wel iets terug zien als het wat doet". „Welnu, dan zullen andere wegen bewandeld moeten worden. Ik noem uit het blo te hoofd maar iets: er zou een wedstrijd gesponsord kunnen fniei perl heb onderhand nogkl wat boeken gezitieu - en ziet maar één oplossing om uit dej nanciële impasse te komen: „Het bedriH j leven zie ik als enige mogelijkheid dan moet men wel uitgaan van samin o werkingsverbanden. Er is een driehcf'" sport-overheid-bedrijfsleven maar dg moet dan wel, om het woord eens in ed Ee positieve betekenis te gebruiken, een gfe'J de driehoeksverhouding zijn. Zo niet, dK kunnen we het vergeten. Polarisatie lek'" tot niets". [rndé delii »aak langstelling voor het be voetbal enorm is. Nou, moet je niet doen zoals "s ei beurd. Het is nu een kw ]f_r5 van afglijden geworden CAO, prima, maar het moet er wel komen. De maakt het begrotingstel als dat er is en bij veel 3 hoeft daaraan niet te wo getwijfeld, groter. Denhl.P? leen aan de minimumsal1 'J sen die voortaan belr moeten worden. Het is precaire zaak, waarbij d< nalen verstopt zijn, mai zal wel iets moeten gebet anders loopt het hele fout". Ondanks het op afstand kijken, ondanks de mee len herhaalde opmerkinj ben eruit", gloeit het binnen bij mr. Jacques E woning als hij het ondenP'33 betaald voetbal bij de de vat. Jarenlange bemoeir or sen ermee veeg je nie 8 v maar weg en omdat hij de andere kant hoog gest is in het bedrijfsleven daar ook zijn waardevoll laties heeft, moet het pijn doen „dat het verk gaat en het bedrijfslever reid is wat te doen", herstel van de, zacht ge: niet geheel gezonde be voetbalwereld zou kur betekenen, maar dan mo wel toenadering worden zocht. Hogewoning: „Sport is hoogstbelangrijk ondei in ons welzijnsbeleid. Da seft het bedrijfsleven bi der goed. Het springt ooi Neem maar FC Dordr Toen puntje bij paaltje kv stak het bedrijfsleven de ee[ pende hand toe. Er is eer star tentiële basis maar er i in goed over gepraat kurm j worden. Nogmaals, het jncj drijfsleven zie ik als e frd mogelijkheid om het bel voetbal beter te maken ook nogmaals: het bed rij ven wil dat er dan wel ke is van een goede ver ding sport-overheid en drijfsleven. Dan moet sport zich niet afzetten r integendeel met intellige overredingskracht en het ontwikkelen van vertrouwensrelatie de redden". gadi „De sport, die gelukki verenigd in de NSF, mot veel meer samenwerking e men. Het is toch te dolBJ van te praten dat in KNVB, notabene het gro samenwerkingsverband, wordt gehandeld in de hoe kunnen- we de zaak troebelen. En laten we EX-VOORZITTER BETAALD VOETBAL MR. JACQUES HOGEWONING: worden zoals nu ook met toe rnooien gebeurt. Misschien wel meer dan één, of een volgende wedstrijd door een andere sponsor. Er kan ge- - dacht worden over sponsoren van de nacompetitie. Er zou den spelers in een bedrijf kunnen worden opgenomen zodat ze niet ten laste van de club komen. Het zijn maar wat puntjes, maar voorop staat dat de relatie goed moet zijn, dus verbeterd. Het hoeft niet eens per se om naamsbe kendheid te gaan. Bij Delta Lloyd hebben we bijvoor beeld een sportstatuut. Dat houdt onder meer in dat er faciliteiten worden gegeven. Als een jongen als Wigge- mansen, die hier werkt, voor Jong Oranje moet spelen, wordt dat geregeld voor hem". r,, Dialoog „Er zijn zo veel manieren om het bedrijfsleven te in teresseren en in te schake len. Maar dan moet er wel een dialoog mogelijk zijn. Dat hebben wij, het oude bestuur, altijd gewild, het nieuwe niet. Shirtreclame HAD een middel kunnen zijn maar dan moet je je niet autoritair opstellen. Dit is een tijd waarin je moet kunnen discussiëren, een vertrouwensrelatie kweken. Er moet een maat- hierover wel schappelijke discussie op moet één KNVB zijn en gang komen omtrent de re- der helemaal niets. De latie sport-overheid-be- verantwoordelijkheid drijfsleven. Dat wil de Ne- aan de top liggen om derlandse Sport Federatie, toevallig wel allemaal dat wil de staatssecreta- balt. En daar moet kra< ris". en duidelijk leiding wo gegeven „We weten toch dat de be- HERMAN VAN BER( OR ziin nen dwi „DE CLUBS HEBBEN VEEL TE RUIM GELEEFD" „ALS TEKORTEN NIET WORDEN GEDEKT VALLEN ER KLAPPEN" Mr. Eric Vilé kan een zekere geldingsdrang niet worden ontzegd: hij is een druk bezet advocaat en tevens voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal. es/ J Mr. Jacque; Hogewoning] heeft zich wj in de voet bi

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10