Young vaak middelpunt van heftige discussies Links door Khomeini met dood bedreigd Bisschoppen: bekendmaking brief over werkboek HKI een indiscretie Bokassa schuldig aa] massamoori Anglicanen op zoek naar opvolger van dr. Donald Coggan kerk wereld TOMATENOORLOG IN ZUID-ITALIE Korte metten BUITENLAND LEIDSE COURANT/i VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 (Van onze cor WASHINGTON Toen president Carter vorige maand een merkwaardige stoelen dans in gang zette, waarbij uiteindelijk vijf kabinetsleden het politieke leven lie ten, rees de hoop bij veel Amerikanen, dat Carter zich ook zou ontdoen van Andrew Young. Young is zeer populair bij de zwarte Amerikaanse bevolkingsgroepen, andere minderheidsgroepen en bij een kleine groep progessieven; voor vrijwel de gehele rest van de natie, inclusief de mees te grote kranten, is Young vanaf zijn eer ste optreden als Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties een doorn in het oog geweest. De vooral diplomatiek belangrijke post was de jonge zwarte politicus uitsluitend gegeven op grond van zijn innige persoonlijke vriend schap met Carter, zo werd gezegd. Die vriendschap van Carter zou dan weer voor namelijk gebaseerd zijn geweest op het feit, dat Young de sleutelfiguur was in het ver werven van de beslissende zwarte stemmen bij de presidentsverkiezingen van 1976. Andrew Young, die in de zestiger jaren grote bekendheid kreeg als de rechterhand van dr. Martin Luther King, is de afgelopen tweeën eenhalf jaar vele malen het middelpunt ge weest van heftige discussies. Het begon al kort na zijn intrede, toen hij zei dat de Cuba nen ook „een zekere stabiliserende invloed hebben in Afrika". Later beschuldigde hij de Britten er van de ergste racisten in de wereld te zijn en ook de Zweden noemde hij „ver schrikkelijke racisten". De zwarten in Zuid- Af rika riep hij op tot boycotacties tegen de blanke regering. Zijn eigen land zette hij te kijk door in een interview met een Frans blad te melden dat je van de Verenigde Staten zou kunnen zeg gen, dat er honderden, misschien wel duizen den politieke gevangenen vast zitten. Wat Young echter ook deed, was het sterk verbe teren van het zwaar geschonden Amerikaan se prestige in zwart Afrika en veel andere ontwikkelingslanden. Volgens Carter, die Young steeds de hand boven het hoofd heeft gehouden, heeft Young er voor gezorgd, dat de relatie tussen de Verenigde Staten en ze ker 50 landen aanzienlijk is verbeterd. De reden van Youngs aftreden heeft ditmaal overigens niets te maken met openhartige uitlatingen. Ironisch genoeg gaat het om een min of meer geheime ontmoeting met de PLO-waarnemer bij de Verenigde Naties. Tij dens die ontmoeting in het appartement van de VN-ambassadeur van Koeweit is gespro ken over de mogelijkheid een stemming over een resolutie ten gunste van de Palestijnen uit te stellen. De ambassadeurs van Koeweit en Syrië, met wie Young daarover had ge sproken, hadden hem meegedeeld dat alleen de PLO-waarnemer daar een beslissing over zou kunnen nemen. Young had de pech, dat zijn omstreden ont moeting juist kwam op het moment, dat de relatie tussen de Verenigde Staten en Israël uiterst gespannen was geworden. Een zeer nerveuze Israëlische regering meende uit de recente uitlatingen van Carter te moeten af leiden, dat de Amerikaanse politiek ten aan zien van het Midden-Oosten, een voor de Pa lestijnen gunstige wending had genomen. Uitvoerige explicaties moesten er aan te pas komen om de zaak weer wat te sussen. Israël lijkt overigens nog maar nauwelijks over tuigd. De opwinding over de onthulling van Youngs geheime ontmoeting in de Amerikaanse pers was gigantisch. Young zou zo ongeveer met één klap alle vorderingen op de weg naar vrede in het Midden-Oosten hebben wegge veegd. Om de overspannen reacties wat te verklaren, lieten de meeste commentatoren weten, het vooral zo verschrikkelijk te vin den dat Young aanvankelijk had getracht de ontmoeting te bagatelliseren. Young had dus gejokt. Overigens is intussen gebleken, dat ook de Amerikaanse ambassadeur in Oosten rijk, Milton Wolf, onlangs een gesprek heeft gehad met de officiële PLO-vertegenwoordi- ger. Wolf is een prominente figuur in de Joodse gemeenschap in de Verenigde Staten. DAKAR Keizer Bokassa van Centraal Afrika heeft wel zeker deelgenomen aan de massamoord op circa derd kinderen, in april in de gevangenis van Bangui pleegd. Dit staat in een gisteren in Dakar gepubliceerd port van een commissie van juristen uit vijf Afrika; landen die een onderzoek naar de moord heeft ingestel De commissie zegt dat keizer Bokassa persoonlijk opdrach de moorden heeft gegeven. In januari braken er in het Cen Afrikaanse keizerrijk rellen uit na protesten tegen de ged\ gen aanschaf van schooluniformen door schoolkinderen. s politie, aldus de commissie, maakte met bruut gei een einde aan de rellen. Volgens de commissie gehoorde g gen werden toen rond 250 mensen, voor het merendeel scl kinderen, in Bangui, de hoofdstad van het keizerrijk, gevai gezet. Ongeveer tweehonderd mensen stierven in de gevangenis, bij waren ongeveer honderd kinderen die door de keizei garde gestenigd, doodgestoken of doodgeslagen werden. D ken van de vermoorden werden in het geheim in gemeensc pelijke graven gelegd of in een rivier gegooid. De commis; voorts tot de conclusie gekomen dat Zaïrese troepen geho hebben bij het onderdrukken van de rellen. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME In Zuid-Italië is een tomatenoorlog ontstaan, waarbij boeren op de vuist zijn gegaan met bedrijfsleiders van de conser- venindustrie. Op één plaats heeft er zelfs een messengevecht plaatsgehad. Als gevolg van het sinds juni aanhoudende zomer weer worden er opeens zoveel tomaten geoogst, dat de fabrieken van tomatenpuree en ketch-up ze niet meer kunnen verwerken. Ook zijn er organisatorische moeilijkheden, zoals het tekort aan groentekisten, dat wordt veroorzaakt door een recente staking in de kistenfabriek. In steden als Lecce en Caserta hebben de afgelopen dagen pro testdemonstraties en straatgevechten plaatsgehad. Deze hebben er toe geleid, dat sommige fabrieken personeel hebben terugge haald van vakantie en 24 uur per etmaal draaien, ïn Calabrië worden grote hoeveelheden tomaten voorlopig inge vroren in koelruimten, die eigenlijk bestemd zijn voor de ko mende fruitoogst. Wanneer de koelruimten niet tijdig leeg zijn, zullen zich binnenkort moeilijkheden voordoen als het fruit fnoet worden ingevroren. John Diefenbaker overleden OTTAWA» De Canadese oud-premier John Diefenba ker is gisteren op 83-jarige leeftijd in zijn woning in Otta wa overleden. Hij was van 1957 tot 1963 premier. Diefenbaker bracht zijn pro gressieve Conservatieve Partij ïn 1957 aan de macht, nadat ^Canada 22 jaar een liberale re gering had gehad. Internatio nale en binnenlandse moeilijk heden en slechte betrekkingen met de' Verenigde Staten brachten zijn regering tenslot te in 1963 ten val. In 1967 moest Diefenbaker het partij leiderschap opgeven. In de op positie tegen de toenmalige premier Trudeau werd zijn stem echter luid gehoord. Burgerpresident in Nigeria LAGOS Shehu Shagari, leider van de nationale partij van Nigeria (NPN), is de eerste burgerpresident van Nige ria geworden na 13 jaar militair bewind, dat vooral gemar keerd werd door de burgeroorlog na de afscheiding van Bia- fra van 1967 tot 1970. De presidentsverkiezing was de laatste en belangrijkste van een reeks van vijf. In juli gingen de Nigerianen vier maal naar de stembus om achtereenvolgens de senaat, het huis van afgevaar digden, de negentien parlementen van de deelstaten en de gou verneurs van die deelstaten te kiezen. De president, die voor vier jaar werd gekozen, is ook regering- i sleider. Hij benoemt de ministers en de rechters en is verant woordelijk voor het buitenlands beleid. De laaiende toestand waarin de Australiër Grant Page op de foto verkeert doet het ergste vrezen, maar het gaat slechts om het "amusement" van toekomstige bioscoop bezoekers. Page is een stuntman, die weliswaar zichzelf in brand heeft gestoken, maar zich eerst heeft ingesmeerd met het sap van een Australische gomboom, die de lichaams temperatuur sterk omlaagbrengt. De scene komt voor in de film „City on Fire" (brandende stad). TEHERAN Ayatollah Khomeini heeft gisteren in een re devoering gedreigd alle aanhangers van links om te zullen brengen. Ook waarschuwde hij intellectuelen, die contact onderhouden met de Verenigde Staten ervoor, dat zij vernie tigd zullen worden als ze hun bemoeizuchtige houding niet laten varen. De woorden van de Ayatollah volgden op drie dagen van ge weld in de straten van Teheran, waarbij aanhangers van Kho meini slaags raakten met linkse sympathisanten en gebouwen van linksgeoriënteerde organisaties bestormden. Ook in het westen van Iran is het onrustig. Daar hebben opstan dige Koerden gisteren de stad Paveh, bij de Iraakse grens in handen gekregen, zo heeft het dagblad „Kayhan" gemeld. Zij hebben het garnizoen vari de revolutionaire garde in de stad ontwapend en het hoofdbureau van de politie bezet, aldus welin gelichte bronnen in Teheran. De Koerden hadden Paveh 48 uur belegerd. Aanleiding tot de onenigheid was het sturen van een eenheid van de revolutionai re garde, die uit niet-Koerden bestond. Volgens een woordvoer der van de democratische partij van Iraans Koerdistan probeert de regering van Iran overal in Koerdistan haar greep te verster ken door niet-Koerdische eenheden van de revolutionaire garde te sturen. Uit Parijs wordt gemeld dat Iraanse oppositieleiders, onder lei ding van ex-premier Bachtiar, een tegen het bewind van Kho meini gericht blad gaan uitbrengen. Het blad zal verspreid wor den onder de 100.000 Iraniërs die in West-Europa wonen. Gebroken bout: vliegverbod F-16 WASHINGTON De Ameri- bod maakt onderzoek, tot het kaanse luchtmacht heeft uit eind van de week, mogelijk, voorzorg een vliegverbod in- - gesteld voor 48 gevechtsvlieg tuigen van het type F-16 van wege de ontdekking van een breuk in een bout waarmee de motor van een van de machi nes is bevestigd. Door het ver- De Amerikaanse luchtmacht heeft 1.338 F-16's bij General Dynamics, de fabrikant, be steld, België, Denemarken, Noorwegen en Nederland heb ben 348 van deze vliegtuigen in bestelling. Nederland op negende plaat, met telefoons DEN HAAG Nede: staat op de negende plaa de rij van landen met de te telefoontoestellen per derd inwoners. Op elke derd inwoners zijn er in land 42,1 telefoons. Dit st; „Aangetekend", de person krant van de PTT. De Verenigde Staten zijn loper met 74,4 toestellen honderd inwoners. De tw en derde plaats worden nomen door Zweden (71, Zwitserland (65,9). Staking Fransi Spoorwegen PARIJS Enkele vakboi van Frans spoorwegpersi hebben een staking aange digd voor de periode va tot 24 augustus om hun ei: meer loon en betere arb voorwaarden kracht bij t< ten. De voorzitter van de con nistisch geörienteerde bond CGT, liet weten da drie tot zeven september tiedagen" gehouden worden, waarop gepr. zal worden tegen de inf werkloosheid en het so beleid van de regering. VS betreuren acties Israël WASHINGTON Het l rikaanse ministerie van tenlandse zaken heeft klaard dat de V.S. het Isr sche beleid bases van stijnen in Libanon aan te len niet goedkeuren. En dagen geleden had de 1st sche minister van buitenla zaken, Dayan, gezegd da V.S. wel achter dit beleid den. „Wij zijn tegen deze vallen en betreuren da slachtoffers vallen", zo z< woordvoerder van het m terie van buitenlandse za Tom Reston. De bisschoppen betreuren de bekendma king van de brief van de congregaties voor de geloofsleer en de geestelijkheid over het werkboek voor de katechese van het Hoger Katechetisch Instituut, waarover wij gisteren hebben bericht, als een indiscretie. Zij vrezen, dat daar door een onrust wordt aangewakkerd, die het klimaat voor een goede voorbe reiding van de aangekondigde bijzonde re synode ongunstig kan beïnvloeden en pijnlijke gevoelens kan wekken bij de godsdienstleraren. De bisschoppen merken overigens v/el op, dat de toon van de brief uit Rome niet on sympathiek is. Overigens leven, zoals ge meld, ook bij de bisschoppen bezwaren te gen het werkboek en waren zij daarover al met het HKI in gesprek. Voor een defini tief gesprek wilden de bisschoppen echter wachten op de officiële documenten van de algemene bisschoppensynode van 1977, die handelde over de katechese. Hoewel deze documenten al lang zijn aangekondigd, zijn zij nog niet verschenen. De directeur van het HKI, G. Schlatmann zegt, dat met name kardinaal Willebrands niet helemaal gelukkig is met het werk boek, dat overigens volgens de bedoelingen van het HKI geen officiëel beleidsdocu ment is of een schoolboek, maar een studie en werkmateriaal is voor katecheten en te vens een uitgangspunt voor verdere bezin ning. Hij zei ook eind juni in Rome een gesprek te hebben gevoerd met mgr. Romero, secre taris van de congregatie voor de geestelijk heid, een van de ondertekenaars van de brief aan de bisschoppen. Deze had, volgens directeur Schlatmann, gezegd geen voor stander te zijn van een veroordeling van het werkboek. De bezwaren zouden vol gens mgr. Romero in dialoog en open over leg kunnen worden opgelost. Naar aanleiding van het overleg tussen de paus en de Nederlandse bisschoppen in de bijzondere synode, deelt de persdienst van de kerkprovincie nog mede, dat kardinaal Willebrands op spoed heeft aangedrongen. De voorbereidingen zijn echter vertraagd door de vakantieperiode in Rome, maar vooral door de personeelswisseling bij het secretariaat-generaal van de bisschoppensy node. De inmiddels kardinaal geworden prelaat Rubin is daar, als gemeld, opge volgd door mgr. Tomko uit Tsjechoslowaki- je, die zich nog moet inwerken in het secre tariaat dat met de technische voorbereidin gen voor het overleg Rome-Nederland is belast. Aangezien dr. Donald Coggan (70) in ja nuari af zal treden als aartsbisschop van Canterbury zal nog dit jaar een opvolger moeten worden aangewezen als geestelijk leider van de 65 miljoen anglicanen. Nu de bisschop van York, Stuart Blanch (61), zich niet beschikbaar stelt, geldt de angli caanse primaat van Canada, aartsbisschop Edward W. Scott (60) als de voornaamste fa voriet. Dr. Scott is ook voorzitter van het centrale comité van de Wereldraad van Ker ken. Dat hij als „buitenlander" nummer één staat op de lijst van degenen, die men gaarne voor de post wil hebben geeft een speciaal accent aan de verkiezingen. Een ander nieuw accent is, dat de benoeming niet meer uitsluitend bij de koningin van Engeland berust, maar mede wordt bepaald door het advies van een be noemingscommissie van de Kerk van Enge land. De spanningen binnen de kerk zelf, maar ook binnen de oecumenische betrekkingen ma ken het nodig, dat de nieuwe man een krach tige persoonlijkheid is, die over grote capaci teiten beschikt. Onder meer is er binnen de anglicaanse kerk een strijd aan de gang over de toelating van de vrouw tot het ambt. Hier door worden de betrekkingen zowel met de rooms-katholieke als met de orthodoxe ker ken beinvloed. De bisschoppen van El Sal vador in Midden-Amerika hebben uit protest tegen de onderdrukking in het land hun vertegenwoordigers te ruggetrokken uit het lande lijke gespreksforum, een door de regering ingestelde commissie, waarin de poli tieke partijen, de werk gevers- en werknemersorga nisaties en de kerken zijn vertegenwoordigd. In een toelichting op het besluit zei de bisschop van San Vincente, mgr. Quintavilla, dat er sinds het begin van het jaar 412 mensen als ge volg van de onderdrukking om het leven zijn gekomen, 170 mensen zijn verdwenen en 307 mensen om politieke redenen opgesloten. De door Moeder Teresa ge stichte congregatie van de „Missionaries of Charity" heeft nu over de hele wereld 151 vestigingen, aldus wordt medegedeeld door de inter nationale vereniging van medewerkers van Moeder Te- resa". Er zijn er negentig in India en zestig in de rest van de wereld. Dit jaar werden achttien vestigingen gesticht, waarvan twaalf buiten India en wel in Libanon (Beiroet), Italië (Calabrië en Bari), West-Duitsland (Essen), Joe goslavië (Zagreb), Verenigde Staten (Detroit en Saint Louis), Brazilië (Bahia), Kenia (Nairobi), Mexico en Haïti. De Wereldraad van Kerken zal het gesprek met de cha rismatische vernieuwing sbewegingen versterken, zo heeft secretaris-generaal dr. Philip Potter meegedeeld. In maart zal er op Trinidad onder auspiciën van de we reldraad een consultatie worden gehouden over de betekenis van de charisma tische bewegingen voor de kerken. Er worden op Trini dad ook rooms-katholieken verwacht. Het eerste deel is verschenen van „de kerkgeschiedenis van Brazilië", een serie van elf de len waarin een compleet overzicht van de godsdiens tgeschiedenis van Zuid-Ame- rika wordt gegeven. Zeventig katholieke en protestantse wetenschapsmensen werken mee aan het project, dat een kritische beschrijving van de ontwikkeling van de gods dienstige gemeenschappen in Zuid-Amerika zal bevatten. Tevens zal de rol van de „ar men en onderdrukten" in de geschiedenis van het christen dom in het werelddeel tot zijn recht komen. Dr. Th. van Velthoven uit Rosmalen is met ingang van het nieuwe studiejaar benoemd tot bijzonder hoogleraar in de betrekkin gen tussen christendom en wijsbegeerte aan de centra le interfaculteit van de uni versiteit van Amsterdam. De benoeming geschiedt na mens de Radboudstichting. Dr. Van Velthoven (45) werd in 1958 tot priester ge wijd. Hij studeerde in Nij megen en Leuven. Hij was wetenschappelijk hoofdme dewerker aan de universi teit van Amsterdam voor de geschiedenis van de midde leeuwse wijsbegeerte. De bisschoppen van Chili hebben deze week de boeren opgeroepen zich te organise ren om hun belangen te ver dedigen. Zij deden dit in een document, uitgegeven na af loop van een landelijke bis schoppenconferentie. Zij we zen het herstel van de „lati- fundia" (grote landbouwbe drijven) af en veroordeelden de afschaffing van de land bouwhervorming een jaar ge leden. Volgens de wet op de landbouwhervorming was bij na tien miljoen hectare gena tionaliseerd. De secretaris van de bisschoppenconferentie, mgr. Bernardino Pinera, zei, dat de stelling, dat de mensen hun belangen moeten verde digen een grondbeginsel is van de sociale leerstelling van de kerk. Paus zingt mee op langspeel plaat In West-Duitsland zal het einde van deze ma een langspeelplaat wi uitgebracht onder de „Liederen van de pau.' Johannes Paulus II in len". Op de plaat staan liederen hij zelf gezongen heeft waarvan hij de tekst heeft schreven, alsmede opna van het zg. „Sacrosong-F val", dat tijdens de reis va paus door Polen in werd gehouden. De paus is op de plaat ze horen tijdens opnamen, indertijd „live" zijn ge streerd in Polen. Hij Poolse volksliederen, „De vlotvaarders", „I gin, zwarte Madonna' volkse versie van het Vader" en een lied uit Karpaten. Op de plaat staat ook het „Het moment van het ge leven", dat hij inde schreef onder het pseudor Andrzej Jawien, waaroi hij ook het woorddrama winkel van de goudsi heeft geschreven en dat e tijd geleden door KRO- is uitgezonden. De firma, de plaat uitbrengt, re erop bij de eerste oplag honderdduizend exempl van de plaat te zullen ve pen, net zoveel als een ii nationale plaat van bij' beeld Pink Floyd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6