WATERWEGEN eiBiefstuk met er ste bowlingballen richting wereldrecord geworpen Gebroeders Tijsterman bouwen zeven zeilboten in een winter Meeting your foster-paren ts J (oordierse inderen in 'assenheim kGIN AD/REGIO Dat staat f e ver r en gre LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 PAGINA 5 uitzicht op de Braassem. Afgeschermd tegen regen, dronk de redactie een pilsje van 1,75 gulden. De bestelde biefstukken kwamen wel boven de gestelde grens van 12,50 gulden (kosten zijn 15,50 gulden per biefstuk) maar je leeft tenslotte maar een keer. De biefstukken werden in een roestvrijstalen opdienschaal op tafel gebracht met zes witte )E SNELLE HAP boterhammen in een rieten mandje. In het mandje bevonden zich verder vier mini-pakjes boter (dus geen margarine). Het geheel was zeer goed te eten. Toch wil de redactie een paar kleine zaken aanstippen. In plaats van de pakjes boter had de redactie graag wat kruidenboter gezien. De boter was best lekker maar aangezien de biefstuk ook al niet gekruid was (is dit wel gebeurd dan is het veel te weinig) is een wat pittiger boter geen onnodige luxe. Bovendien was te merken dat de boter net uit de koeling kwam, want het waj haast niet te smeren. Niets dan goeds over de kwaliteit van de biefstuk en de jus. Voldaan van de goede maaltijd geeft de redactie toch een negen voor dit gerecht. Het restje brood vond een goede bestemming bij de eendjes die in grote getalen in het water van de Braassem zwemmen. restaurants die over terrasje beschikken g' tnen meestal ook de ■i rechten buiten op. Het »er is ongetwijfeld de ste sfeermaker voor een tzellig tafelen. Nu maakt »t voor de echte snelle szewe 'P*eter we*n'ê uit boe de fiets ïer ÏS 'n zaa^; a^s de nakPi ileverde kwaliteit maar r Jan! is- Hel buiten idienen van een gerecht, jor de gast die wat meer tijd heeft en de 'hap' verbindt met het doorbrengen van enkele uren op het terras, is een waar genoegen voor de levensgenieter. De Snelle Hap-redactie, die nu weieens iets anders dan een bal gehakt of uitsmijter met ham wilde, liet de keus vallen op een biefstuk met brood. Dit gerecht komt voor op de kleine kaart van restaurant het Oude Raedthuys in Woubrugge. Het terras biedt een gezellig Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe gen in het Hollands Midden. Vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele den zijn te bereiken via de L.C.-redactie, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar sbur t >emtT s in A n di lausi iram ilf a< zenc endi loerrf gebroeders Tijsterman bij de aanlegsteiger van Plaszicht. FN-De spanning is duidelijk voelbaar in euwe bowlingcentrum aan de Boshuizer- Een groot bord, voor het raam bevestigd, aan, dat de wereldrecordpoging bowlen enkele uren aan de gang is. Direct na de wordt een kolosaal scorebord zichtbaar, ■egelmatig de tussenstanden aangeeft, illen posters sieren het interieur in het ngcentrum van Hans Menken en hier it niemand meer over iets anders te kun- raten dan over de poging, die een vijftal, •"ormule Marathon Team noemend in dit ïinde onderneemt; zestig uur achter el- bowlen met een gemiddelde van meer dan en in totaal meer dan 455 games. het bowlinghuis de eer gehad de eerste bal een duwtje in de goede richting te geven. Vijf van zijn broers proberen trouwens zondagmiddag het For mule team over het bestaande wereldrecord heen te helpen. Zij bestoken in wedstrijdvorm het ver zorgingsteam van de dan waarschijnlijk zwaar ver moeide „recordbowlers". Om ongeveer tien over vier moet het record gebroken zijn en is de tijd om alvast een klein feestje te bouwen aangebroken. Met de aanvang van het werkelijke feest moet ge wacht worden tot de spelers definitief uitgebowld zijn. Ongeveer vier maanden geleden was Aad Blom degene, die het volgens enkelen dwaze plan van de recordpoging heeft uitgebroed. Vanaf die tijd heeft het door hem geformeerde vijfmansteam (behalve Blom spelen ook Jim en Tjeerd Scheffer, Jilles van dels heeft Hans Menken, de exploitant Soest en John Zandbergen in het team) zich in de duinen van Wassenaar regelmatig in het zweet ge lopen ten einde een optimale conditie te krijgen. De conditie en de vorm zijn nu in ieder geval hoopvol aanwezig. Nu het dan zover is, blijkt de omgeving van de Boshuizerlaan compleet in de ban van het edele kegelspel en zijn favorieten te zijn geraakt. Het pu bliek wordt door de organisatie dan ook niet ver geten. Middels muziek uit een discoshow wordt een sfeertje gekweekt, dat eerder aan de zesdaagse dan aan een bowlingavond doet denken. De toe schouwers worden via vier televisietoestellen, door het gebouw verspreid goed op de hoogte gehouden van de bowlingstand van zaken. Ook de Leidse ho reca en overig bedrijfsleven is voor dit evenement warm gelopen. Zeker twintig formaties van recre anten spelen mee in een toernooi voor niet geoe fende bowlers. Op zaterdagavond bowlen zes voet balverenigingen tegen elkaar, onder andere LFC, LDWS, Lugdunum en UVS. Ook de jeugd wordt niet vergeten. Op zondagmorgen komt de hele leidse jeugdleague een balletje meewérpen. Spar ringteams, die door de leidse bowlingverenigingen zijn samengesteld zullen op de meest onmogenlijke tijden in direkt gevecht met het recordteam zijn gewikkeld. Het wakker blijven is het hoofddoel van de bedrijvigheid rond het marathon team. Ongetwijfeld stellen veel mensen zich de vraag of het allemaal wel medisch verantwoord is, een der gelijke test op het menselijk vermogen. Aad Blom verklaart: „We hebben een compleet verzorging steam om ons heen. Har Meyer, de contolerende arts houdt met zijn assistent toezicht op de algehele gezondheid. Meyer, die onder andere de verzorger van tenisspeler Louk Sanders en het basketbal team van Parker is, heeft op het medische vlak de hegemonie. Hij kan, wanneer hij dat om gezond heidsredenen nodig acht de poging, ongeacht de stand van zaken een halt toeroepen. Bovendien, worden de spelers elke vier uur door John White, de verzorger van LFC gemasseerd. Wülemien Dorleyn, een diëtiste verzorgt met Hans Menken de aangepaste voeding." Het idee om een wereldrecord te breken is een beetje uit de hand gelopen, maar dan wel in posi tieve zin. Zowel bowlers als niet-bowlers bemoeien zich met het spektakel, een ieder is laaiend en thousiast. De bedoeling van het vijftal om naast het behalen van het record ook reclame voor hun sport te maken, lijkt al bij voorbaat geslaagd. Yesterday it was the first day that the Irish children met their foster-parents, and I'm convinced that your foster-parents were as nervous as you were. When the Northern Irish children moved into the "Zevensprong" building everyone started aplauding. That was because the foster-parents and many other people in Sassenheim have looked for such a long time forward to meet you. I've heard that móst of you Northern Irish youngsters did quite well*after arriving in your temporary home. Some of you were fishing, others tried to row in an row-boat and even two of you managed to cut the grass in the garden of your foster-parents. That's very well done, anyway. In the evening the Dutch and Northern Irish leaders visited the Northern Irish youngsters and their foster-parents. They brought postcards with them, which had already a stamp on, so you were able to let your kind folk in Belfast know you arrived savely. I'm convinced it was the first time for most of you travelling in a real airplane. The leaders also brought a scap-book to you. It's the intention that you collect all kind of stuff during all we're going to do next three weeks. Put that stuff with some glue in the book, make a nice story around it and you probably will win one of the prices which are available for the nicest scrap book. Prices will be distributed on the last evening. But let us not yet think about the end of the holiday. On this page you '11 also see a picture on which some of you will recognise yourselves. It's made by Henk van der Einde, the photographer of this paper. Watch that fella if you want your face shown in this paper one of these days! Today we did some sports on the school playing ground, and had a good search walk through Sassenheim. Tomorrow the programm will be quite different At ten o'clock we'll gather at the Zevensprong building. There we'll go on bikes to make a good cycle-trip near the Braassem Lough. On the way there will be some games of skill. At five in the afternoon we're back at the "Zevensprong" for having our dinner. From seven till ten m the evening there's another swinging Disco in the youthclub near the Vaartkade. Frits Beutick niet wat". Broer Nico herneemt het woord: „15 mei 1938 kocht mijn vader een woonboot en begon daar een café-restaurant in. In dat jaar kocht mijn vader ook twintig kano's en zes roeiboten van een Rotterdams bedrijf dat hij nog uit zijn beurtschippertijd kende. Nou, en toen rolde we zeg maar van de ene in de andere beroerdigheid. Mijn vader had achter z'n huisje een varkensschuur. In de zomermaanden verhuurde hij zijn eigen huis aan watersporters en wij gingen dan in de varkensschuur slapen. Met de algenoemde kano's is de scheepsbouw begonnen. De bootjes zagen er niet best uit en met het repareren van ouwe rommel zijn we toen in de scheepsbouw gerold". De scheepsbouw is de afdeling van Jacob (Nico houdt zich bezig met het hotel en het restaurant): „Na de militaire dienst kreeg ik de kriebels. We kregen de onrendabele wintermaanden en ik zei tegen mijn vader: bestel maar een stam hout want ik ga een schip bouwen". Vanaf dat moment is de scheepsbouw bij Tijsterman goed van de grond gekomen. De specialiteit is de grote B.M die door vele wedstrijdzeilers wordt gebruikt. Vorig jaar werd de eerste en tweede plaats in het Nederlands kampioenschap nog behaald in zeilboten van Tijsterman. „De eerste boot die ik bouwde was de B.M. 'Agnes' in 1957. Dat bootje is nog steeds in de verhuur en ziet er nog goed uit", aldus een trotse Jacob Tijsterman. „In een winter bouw ik ongeveer zeven zeilboten. Dat gebeurt dan wel met vier man. Verder heb ik zelf een bootje ontworpen dat in de omgeving bekend staat als het 'Nieuwkoops jachtje'. Het ontwerp van het schip is grotendeels op dat van een grote B.M. gebaseerd." De algemene klacht over het tekort aan ligplaatsen doet zich ook in Nieuwkoop gevoelen. De gebroeders Tijsterman vinden dat het aantal ligplaatsen in Nieuwkoop beperkt moet blijven. „Je kan het meer nu wel vol gaan proppen maar dan heeft niemand meer iets aan de plassen; dan vaar je elkaar overhoop. De Nieuwkoopse plassen zijn voor de rustige watersporter. En zoals het eruit ziet, zal dat ook in de toekomst zo blijven. De toekomstplannen van gemeente en provincie zijn gericht op de realisering van een rustig watersportgebied. Een hoofdstuk apart vormt de rondvaartboot die in 1960 door de gebroeders Tijsterman is aangeschaft. Menig bruidspaar en toerist hebben de afgelopen jaren gebruik gemaakt van de boot om een tochtje over de plassen te maken. Op het ogenblik worden de passagiers van de rondvaartboot rondgeleid door mevrouw Cornelissen. De ex-secretaresse van het VVV die in de historie van de Nieuwkoopse plassen is gedoken en hier zeer begeesterd over kan praten. Zo kwam de vaarredactie te weten van haar, dat Nieuwkoop in het jaar 1100 is gesticht door een groep zigeuners en dat de huidige oppervlakte 3500 hectare is waarvan 2000 hectare water. za! te aankomst in Sassenheim. Hotel, restaurant/jachthaven 'Plaszicht' is een van die bedrijven waaraan door vader op zoon hard is gewerkt. Een bedrijf opzetten in een tijd dat de crisis hoogtij viert plus de moeilijke oorlogsjaren daarna is waarlijk niet voor iedereen weggelegd. Het bedrijf is sinds die jaren flink uitgebreid en mag zich nu de grootste van de Nieuwkoopse plassen noemen. De gebroeders die nu het heft in handen hebben, schelen 15 jaar in leeftijd. Jacob de jongste met z'n 43 jaar laat tactisch het verhaal over het ontstaan van het bedrijf over aan zijn broer Nico. „Mijn vader is in 1932 begonnen met het bouwen van een een bootje. Ik moest toen vaak helpen want het was nog zo'n ouderwets bootje met klinknagels; daar heb je twee man voor nodig. Over de bouw van dat bootje hebben we toen twee jaar gedaan. Een jaar later bestelde mijn vader twee roeiboten voor de prijs van 45 gulden." Broer Jacob vult aan: „Vroeger had je al een boot voor rond de twintig gulden en je verhuurde het bootje voor één gulden; binnen twintig dagen had je de prijs van je boot eruit. Tegenwoordig betaal je voor een goede roeiboot drie duizend gulden en je verhuurt het voor een tientje per dag. Drie honderd dagen nodig om je bootje terug te verdienen. Dat scheelt nogal Ij- yk-i is &SSENHEIM Het was por het werkcomité Opvang 'Oordierse Kinderen assenheim werkelijk een "zonder ogenblik toen istermiddag bij gebouw de rten eyensprong in Sassenheim rieënveertig Noordieren uit ■f e bus stapten. hctevenendertig Noordierse g,nl inderen die onder egeleiding van zes 'oordierse jeugdleiders in v00 assenheim aan vrede tussen oniji atholieken en protestanten ipenlomen werken. Onder de eren houders, die zeker zo ,ia'Sl inuwachtig waren als de oordierse kinderen, ging nmtaan een applaus op toen e Ierse kinderen gebouw de vani evensprong binnenkwamen, srfes panning heerste er nog toen een e kinderen bij de •er 1 erschillende gastouders rerden ingedeeld, maar inmaal bij de gastgezinnen luis ging alles soepel. va ommige Noordieren hielpen ïlfs spontaan met H r rasmaa'en- Voor morgen Jlle aat onder meer een ient etstocht langs de 'raassemmermeer en een isco op het programma. de

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5