ezwaren bewoners Maredorp egen komst parkeergarage Vreemdelingen pension aan Kraaiestraat moet dicht DIGROS DRANKENHAL Jan Wolkers verricht eerste restauratie- handeling pand Ars UPRBflTlERTlR wu viriaren mi-. HOPFEVm i/rm. m M/005 ct/mo Voorhout krijgt volgend jaar kabeltelevisie Expositie kunstmatige inseminatie agrarische dag PAG -[[AD LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1979 PAGINA 3 EIDEN Veel bezwaren kwa len gisteravond tijdens de be- j°' preking van het bestemmings- 'V, lan „Maredorp" in de raads- ommissie ruimtelijke ordening an de winkeliers uit de Haar lemmerstraat die net buiten het ebied „kernwinkelapparaat" 'e"8hiallen. De 24 winkeliers van et stuk Haarlemmerstraat ten osten van de Pelikaanstraat rillen dat de aantrekkelijkheid Jadhuis n de Kooi binnenkort esloopt lerfiln iedP1' S 1 8 Mei 5 iC van „hun" stukje Haarlemmer straat ook door het bestem mingsplan wordt gewaarborgd. Zij zijn bang dat zij bij de aan kleding en vernieuwing van de wijk Maredorp buiten de boot zullen vallen. De raadscommissieleden stelden dat ook dat deel van de winkelstraat best verbeterd zou kunnen worden, maar zij waren het met het bestemmingsplan eens dat van verdere uitbrei ding van het winkelbestand op die plaats geen sprake kan zijn. Eventuele schaalvergroting per zaak is volgens het bestemmingsplan wel toege staan. Verder zagen winkeliers en commissiele den meer in de vestiging van kantoren met een baliefunctie op de plaats van het zwembad ,,De Overdekte" dan in het vestigen van kantoren zonder die functie. In het bestemmingsplan wordt de mogelijkheid tot vestiging van kanto ren met en zonder baliefunctie open gehouden De raadscommissie wil nu een wijziging aan brengen waarbij slechts kantoren met balie functie op die plaats kunnen worden geaccep teerd. Dit om toch de levendigheid op dat stuk Haarlemmerstraat te behouden. De eventuele vestiging van een parkeergarage in Maredorp gaf ook de nodige tegenstand. Van de zijde van de buurtvereniging Maredorp kwam het bezwaar dat de bouw van een derge lijke garage de woonfunctie in de wijk belem mert. Van de bewoners koos 80 procent voor woningbouw op die plaats. Ook de situering van een speelplaatsje nabij de geprojecteerde parkeergarage werd door de bewoners als be zwaar gezien. Verder hadden ze er niet veel vertrouwen dat de huidige parkeerproblemen in buurt met de komst van de garage zullen verminderen. „Men zal altijd proberen de stal- lingskosten in zo'n parkeergarage uit te spa ren", aldus een woordvoerder van de buurtve reniging. Raadscommissielid L. Beyen (PPR) wilde liever dat de gemeente eerst afwacht hoe het rendement van de andere geprojecteerde parkeergarages in de stad zal zijn, alvorens zelf tot bouw over te gaan. De raadscommissie was nogal verdeeld in haar oordeel over dit punt en bepaalde geen standpunt. inEIDEN Het badhuis op hoek van de Medusas- tat en de Sieboldstraat in Kooi wordt binnenkort isloopt. Het toonaangeven- gebouwtje moet plaats itfaken voor de bouw van oningen die in het kader verbeteringsplan »or de Kooi zullen verrij- n. Voor het plan heeft het verband met de adsvernieuwing geld be- ikbaar gesteld. raadscommissie ruimtelijke dening heeft gisteravond tij- ns haar vergadering inge- imd met het voorstel om .000 gulden beschikbaar te ïllen voor de sloop van het dhuis dat uit de jaren twin- dateert. Het werd destijds bouwd omdat de meeste wo- igen in dat deel van de stad et van douche of bad waren orzien. De renovatie en luwbouw in de Kooi maak- het badhuis overbodig. De het badhuis gemetselde len ter nagedachtenis aan de '45 zal uit het bad- is worden verwijderd en op nader te bepalen plaats in wijk weer worden ingemet- 'km, 5: Geboren: Christiaan Lo- .v. C. Walen en M. A. E. Sti rhoeven; Dennis zn. v. J. van der i H. J W. van Bostelen; Jaap :obus Adrianus Gerardus zn. v. G. Du ij venbode en M. A. M. ilsink; Gerrit zn v. G. van der im en E. M. A. Spaargaren; Mar- Cornelis Willem zn. v. E. N. H. smits en J. W. J. M. van Dam; Je in Reinier zn. v. G. Barnhoorn en J. Vooijs; Eliza Maria Helena dr. v. J E. Kuijl; Daniel zn. v. op den Dreest en J. Kloos; Claire min dr. v. A. J. Verhage en Y. J. if: Jordan Ronald zn. v. H. R. art en J. V. Steur; Sebastiaan ijk Johan zn. v. J S. Brands M. J. Seijlhouwer; Sijmen zn. v. R. Kaptein en H. J. M. van Nobelen; ;ke Reinskje dr. v. H. C. van itenbrugge en C. R. ten Bokkel nink; Marlous dr. v. J. M. Moret M. Vonk; Cornelis Hendrikus zn. G. de Mare en G. J. de Vreede; Johannes Adrianus zn. v. E. J. Verkade en C. M. J. van den Berg; Felix zn. v. L H. J. Schaap en C. Müller; Marcel zn. v, J. F. van ;n M. J. Hellendoorn; Maria a dr. v. W. F. Honsbeek en n Dijk. Scheluwbrug mogelijk dicht voor autoverkeer De Scheluwbrug, die de Oude Rijn met de Herengracht ver bindt, wordt-hoogstwaarschijnlijk voor autoverkeer afgeslo ten. Uit een onderzoek van de dienst Gemeentewerken is gebleken dat de brug in erbarmelijke omstandigheden ver keert. Niet in de laatste plaats door de laatste strenge win ter. De dienst heeft het college van b en w nu geadviseerd paaltjes aan weerszijden van de brug te plaatsen zodat al leen (brom)fietsers en voetgangers nog van de brug gebruik kunnen maken. Economisch wel en wee Aan de Doezastraat lb is „HetHollantsche Huys", be middeling bij aan- en verkoop van onr. goed, gevestigd. Aan het Hortensiadal 8 is L. WillemseVan der Heijden, bemiddeling bij het tot stand komen van verzekeringen, ge vestigd. Aan de Apothekersdijk 32 is de Islamitische slagerij L. Am- rani opgeheven. Aan de Hoge Rijndijk 64 is het aannemersbedrijf (timmer werken) van niet bouwkundi ge aard) van K. Zeegers opge heven. Aan de Marnixstraat 94 is J. van der Hoeven, auto- en mo torrijschool, gevestigd. Aan de Madoerastraat 21 is Loes PeterseDeijn, pedicure gevestigd. Aan de Akenwerf 10 is het architectenbureau Broertjes Mundy gevestigd. Aan de Hogerwoerd 88 is in een v.m. drogisterij, „Santo's winkel", bemiddeling bij de verkoop van gebruikte kin derkleding en kleinhandel in prenten, gevestigd. Aan de Oude Vest 33d is het maatsch. bemiddelingscentrum Bofy, bemiddeling bij het ver lenen van maatschappelijke en sociale diensten gevestigd. Aan de Nieuwe Beesten markt 12 is het Turkse restau rant „Osmanli" gevestigd. Van de Apollolaan 570a is Auma Benelux B.V., im- en export van techn. onderdelen, verplaatst naar Hoge Rijndijk 45. Aan de Herenstraat 46 wordt de door faillissement opgehe ven autorijschool Van Rooden voortgezet door Theo Peters B.V. Aan de Schuttersstraat 12 is de autorijschool van J. S. Vink, gevestigd. LEIDEN Het beroep van de heer M. Adel tegen het besluit van de gemeente om geen ver gunning te verlenen voor het gebruik van het pand Kraaies traat 6 als vreemdelingenpensi on, is door de Commissie Be roepsschriften afgewezen. Uit rapporten van de Directeur der Gemeentewerken, de Comman dant van de Brandweer en het Ministerie van Sociale Zaken blijkt dat het pand aan zeer veel eisen niet voldoet. Het pand wordt oud bevonden en ver keert in slechte staat van onderhoud, is erg vochtig en door het vele gebruik van hout zeer brandgevaarlijk. Op eer ste en tweede verdieping zouden vluchtwegen ontbreken en verder blijkt er geen wasgelegenheid in het pand aanwezig te zijn. Het sanitair is ondeugdelijk en de daglichttoetreding te gering. De keuken op de tweede eta ge zou geen ventilatiemogelijkheid heb ben en het kooktoestel zou verkeerd zijn opgesteld. Omdat aan eerdere aan maningen van de gemeente aan het adres van de eigenaar om het pand in de Kraaiestraat op te knappen geen ge hoor is gegeven, ziet de commissie nu ook geen reden om toezeggingen van de eigenaar in deze richting te honore- twijfelt daarbij of de heer Adel een eventuele opknapbeurt van het pand wel zal kunnen bekosti gen. Rapporten wijzen uit dat aanpas sing volgens de geldende normen onge veer 80.000 gulden gaat bedragen. De commissie stelt zich op het standpunt dat een dergelijke investering geen lo nende exploitatie biedt. Dit gezien het geringe aantal personen dat na het tref fen van de voorzieningen volgens de verordeningen in het gebouw gehuis vest mogen worden. Radiografische race De Model Racing Club Leiden houdt vrijdag 24 augus tus in de Ton Menkenhal in Leiden een twee-uur du rende race met radiografisch bestuurde modelauto's (schaal 1 8). De auto's, voorzien van ondermeer een 3.5 cc verbrandingsmotor, differentieel en schijfrem, behalen tijdens dergelijke races topsnelheden die lig gen boven de 120 km per uur. Een groot aantal rijders zal bestaan uit prominenten die onder meer meerijden in de Wereld- en Europese kampioenschappen. In de pauze zal gedemonstreerd worden met enkele andere takken van modelbesturing, zoals electro cars, stock cars en helicopters. Vanaf half acht is de Ton Menken hal open. Er wordt dan nog wat geoefend. De officiële start is om acht uur. Hot House Jazzzolder Hot House in Leiden bestaat in september 10 jaar. In het kader van dit feestelijke gebeuren wordt een speciaal programma opgesteld. Zaterdag 22 september is er een openlucht manifestatie die bestaat uit een rondgang door de binnenstad door ,,Jong K G" en een optreden van een poppentheater en van Ritmico Especiaal op het Stadhuisplein. Dinsdagavond 25 september zal de toneel groep Imperium optreden tijdens de pauze van een door de gemeente Leiden gehouden forumavond over het subsidie beleid. Het toneelstuk van Imperium heeft betrekking op dit onderwerp. Zaterdag 29 september begint om 15.00 uur het Hot House Festival. Hier treden dan op het Harry Ver- beke Kwartet, Keshaven Maslak/Loek Dikker Kwartet, Free Fair, Barrelhouse, aangevuld met Hans Dulfer, Sha- key Sam's Bluesband en Willem van Manen Big Band. On t wikkelingsproject In Zuid-Soedan is vorig jaar een uniek ontwikkeling sproject van start gegaan onder de naam „self-help trainingscentrum". In het centrum volgen nu 160 jon gens en meisjes een opleiding voor onder meer timmer man, elektriciën, automonteur, bouwvakarbeider en verpleegster. De leerlingen zijn afkomstig uit verschil lende dorpen uit het district. Zij zullen na hun oplei ding naar hun dorp terugkeren om met hun dorpsgeno ten ie werken aan de verhoging van de levensstan daard. De gedachte achter dit project is dat het ontwik kelingsproces alleen op gang kan komen als het door de gewone arbeiders en boeren zelf wordt gedragen. Alleen op die manier lukt het de vicieuze cirkel van onwetendheid, armoede, ondervoeding en ziekte te doorbreken. Het centrum wordt ten dele gefinancierd, uit de opbrengst van het werk dat de leerlingen ver richten. Maar er is, vooral in deze beginperiode, meer nodig. Intussen hebben algemene en christelijke ont wikkelingshulporganisaties, zoals Simavi uit Haarlem al bijgedragen in de kosten. Desondanks moeten nog wat onderwijsmaterialen zoals gereedschap voor de timmerlieden en monteurs en typemachines voor de se- cretaressen-in-opleiding worden aangeschaft. Nadere inlichtingen over het project zijn te krijgen bij John Timon, student natuurkunde in Leiden. Hij treedt op als contactman voor het self-help trainingscentrum. Bijdragen aan dit project zijn te storten op giroreke ning 1165323 ten name van John Timon, Oude Vest 33c- d onder vermelding van „trainingscentrum Yei". VOORHOUT Voorhout wordt naar het zich laat aanzien volgend jaar aange sloten op een kabelnet in de Bollenstreek. Burgemeester Van de Wouw werd gistera vond door de gemeenteraad, benoemd tot lid van het al gemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling „Kabeltelevisie Bollen streek". Deelnemende gemeenten aan deze regeling zullen worden aangesloten op een 110 meter hoge mast in Noord wijker-- hout. De explpitatie van het net wordt in handen gegeven van Casema. Overigens heeft het provinciaal bestuur voor alsnog geen toestemming gege ven aan Noordwijkerhout om de mast op zijn grondgebied op te richten. Als de toestemming spoedig afkomt, kunnen de Voorhouters voor het einde van 1980 al kabeltelevisie heb ben. Hulde voor C. Borsboom RIJNSBURG De heer C. Borsboom is gisteren gehul digd omdat hij 25 jaar in overheidsdienst is. Namens het gemeentebestuur werd hem door burgemeester W. de Roos een enveloppe met inhoud aangeboden en een cadeau namens de perso neelsvereniging. De heer Wieringa, voorzitter van het landelijk bestuur van de Nederlandse christelijke bond voor overheidspersoneel speldde de heer Borsboom het gouden insigne van het CNV op. De heer Borsboom, die werkzaam is bij het gemeente lijke waterleidingbedrijf, werd vervolgens door vele personen hartelijk gefeliciteerd tijdens een druk bezochte receptie. j 1° 'oü !l 9? IDEN De bekende schrijver Jan Wolkers verricht vrij- g 24 augustus de eerste restauratiehandeling aan de pan- n Pieterskerkgracht 9 en 11. Een en ander geschiedt vrij- gmiddag tijdens een bijeenkomst die om kwart voor twee gint in het pand Pieterskerkgracht 11. Nadat de officiële ld ndeling is verricht, wordt de bijeenkomst voortgezet in filmzaal van het rijksmuseum van Oudheden, waar de m „Filmbrief aan alle Leidse militairen in Indonesië van man Kleibrink wordt vertoond. pand Pieterskerkgracht 9 is sinds lange tijd in gebruik als $isvesting van het Leids schilder- en tekengenootschap „Ars mula Naturae". Jan Wolkers is oud-leerling van deze tekena- lemie. Bovendien speelt het pand een belangrijke rol in één i Wolkers' boeken „Kort Amerikaans". het afgelopen voorjaar hebben onder meer ook op de Pieters- iat dtgracht in Leiden de opnamen van de verfilming van dit 't plaatsgehad. De productie van de film is in handen van Ci- intrum en regisseur is Guido Pieters. De premère van deze iwste Nederlandse speelfilm (met in de hoofdrollen Derek de it, Tingue Dongelmans en Cristel Braak) wordt dit najaar ge ven. ADVERTENTIE FABRIKANTEN IN DE PRUZENSLAG Grote distillateurs verlagen inkoopprijzen om marktaandeel in Nederland te verhogen 6EÊN Mm-. KOM MAAR HALEN IN ALLE FILIALEN VAN KATWIJKVisserijkade 2 NOORDWIJKKerkstraat 20 SASSENHEIM: Oude Haven11 OUDE WETERING: Meerkreuk HILLEGOM: Vosselaan 15 V °P Een beeld van de k.l.-tentoonstelling. LEIDEN „Vader van 40.000 kalveren" is de naam van een tentoonstelling over kunstmatige insemi natie (k.i.) bij rundvee. Deze tentoonstelling is za terdag 1 september, tijdens de agrarische dag van de Vebo, in de Leidse Groenoordhallen, te bezichti gen. De naam van de tentoonstelling slaat op feit dat k.i. het mogelijk maakt dat één stier voor 40.000 nakomelingen per jaar zorgt. Voor de voortplanting wordt daarom alleen van de allerbeste fokstieren gebruik gemaakt. Dit is voor de verbetering van de veestapel van enorme betekenis. Door deze veeverbetering is de gemiddelde melkproduktie van de Nederlandse melkkoeien "in de afgelopen tien-jaar sterk gestegen. Dat gemiddelde ligt thans op ruim 5000 liter melk (met 0,4% vet en 3,35% eiwit) per jaar. Mede dankzij de goede veestapel kon Nederland de grootste zui- velexporteur ter wereld worden. De zuivelexport bedroeg in 1978 ruim 4 miljard gulden. De tentoonstelling „Vader van 40.00 kalveren" geeft een beeld van de werkwijze bij en de betekenis van k.i. bij rundvee.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3