Kabinet worstelt met kosten van sociale verzekeringen w Bemanning Yeronier III verslagen teruggekeerd Contacten Young en PLO verboden Öf VREES VOOR AANTASTING MODAAL INKOMEN we.ë Bols en Heineken ontkennen borreloorlog 4"/ £cld6e (Boma/ntMÊ Vrijdag 17 augustus 1979,69e jaargang no. 21428 ithekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.49 per mm. Telefoontjes ƒ4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen, rtaal ƒ43,05; jaar 160.70; losse nummers: 55 cent. Wings Paul McCartney op wereldreis met zijn Linda en zijn Wings op Ned. I om 20.15 uur. Om 21.55 uur Quincy over een ge vonden dijbeen. Op Ned. II om 19.25 uur Barry Hughes, om 20.27 uur Duel op de zeebodem en om 22.35 uur Tocht door de middeleeuwen. Wisselvallig Eerst nog veel bewolking en mogelijk een bui, later ook zon. Middagtemperaturen rond 20 graden. Matige tot krachtige zuidenwind. Morgen zon: 6.28 -20.59. Schev. hoogw.: 0.16 en 13.05. Laagw.: 8.34 en 21.06. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen het kabi net moet volgende week een aar dig robbertje worden gevochten over de manier waarop de uit de pan rijzende kosten van onze soci ale voorzieningen volgend jaar moeten worden gedekt. Daarbij gaat de strijd voornamelijk tus sen de ministers Andriessen (Fi nanciën) en Albeda (Sociale Za ken). De laatste verzet zich fel te gen een door Andriessen bepleitte verlaging van de rijksbijdrage in de pot waaruit de sociale voorzie ningen worden betaald. Albeda vreest namelijk dat daardoor een forse premieverhoging onvermij delijk is waarbij een aanslag wordt gepleegd op het reëel be steedbaar inkomen van de werk nemers. Door de te verwachten prijsstijgingen ten gevolge van de duurdere olie en het aanwakke ren van de inflatie in 1980 komt dit reëel besteedbaar inkomen toch al onder zware druk te staan. Volgende-week zijn de meeste ministers weer terug van vakantie en komen dek kingsplan, miljoenennota en troonrede in het kabinet aan de orde en zullen ook ten aanzien van dit vraagstuk knopen moeten worden doorgehakt. Premier Van Agt be vestigde gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie na afloop van de ministerraad de gerezen problemen binnen het kabinet. Een oplossing* is volgens hem zeer moei lijk te vinden omdat aan de verschillende mogelijkheden die het kabinet ten dienste staan weer allerlei bezwaren kleven. Zo kan de overheid het financieringste kort laten oplopen om de sociale lasten te blijven bekostigen, maar dat ligt al op een onaanvaardbaar hoog niveau. In plaats van de sociale premies zouden ook de be lastingen extra kunnen worden opge schroefd, maar ook los van het vraagtstuk van de sociale voorzieningen staat de Ne derlander voor 1980 al een forse lasten verzwaring te wachten. Verdere bezuini gingen op de overheidsuitgaven is een derde alternatief maar ook daarvoor voelt het kabinet niet veel gezien alle proble men die al rond het uitvoeren van Bestek' 81 gerezen zijn. Een premieverhoging doorvoeren zou los van de lastenverzwaring voor de werkne mers ook niet rechtvaardig werken in het inkomensbeleid, omdat de hoogste inko mens daar relatief weinig aan zouden bij dragen. Boven een bepaalde inkomens grens hoeft immers geen premie meer te worden betaald. Juist om de laatste reden zou minister An driessen wat teruggekomen zijn op zijn eerste standpunt dat de premies maar fors zouden moeten worden verhoogd. Hoewel premier Van Agt die mogelijkheid niet noemde wordt er ook nog gedacht aan het losweken van geld uit het fonds Wet In- vesterings Regeling (WIR) onder meer door een verlaging van de basispremie van de WIR. In totaal gaat het om een be drag van één miljard gulden. 'ankbiljetten Italië og groter onze correspondent 't Tummers) IME De Bank van en het ministerie financiën bekijken mogelijkheid van de gifte van „zware" ikbiljetten ter waarde 200.000, 500.000 en miljoen lire. De >otste coupure is nu .000 lire (260 gulden), n en ander houdt ver- ïd met de waardever- idering van de lire. van grotere petten biedt voordelen, voorbeeld voor de duurdere con- nptiegoederen, die nu ;t steeds dikkere pak- bankbiljetten moet olitie kan braken niet n [STERDAM De nsterdamse politie it binnenkort een an- werkwijze volgen het afhandelen van raken in leegstaande ningen, winkels en ca- in de hoofdstad, gebeurt de laatste tijd vaak, dat de politie en mankracht tekort rit om dé opengebro- panden te bewaken de eigenaars of bewo- •s ervan op te sporen, politie zal zich daar- aldus een woord- rder, opwerpen als ikwaarnemer voor de lupeerden en de open- iroken panden op ei- 'nitiatief provisorisch luiten. De kosten hier- zullen op de eige- ■s i of bewoners wor- verhaald. ijbene 'i J' Pasqualina Anastrella met haar man Stefano (foto boven) en de helft van haar achtling (foto onder) in het ziekenhuis. Moeder en kinderen zijn gescheiden, omdat de laatsten zich bevinden op de afdeling „intensive care". Vrouw uit Napels krijgt achtling NAPELS In de Italiaanse stad Napels heeft gisteren een 34-jarige vrouw een achtling ter wereld ge bracht, drie jongens en vijf meisjes, van .wie intus sen één meis je is overle den. Het gewicht van de (zeven maands) baby's varieert van vierhon derd tot acht honderd gram. De vrouw, Pasqualina Anatrella. echtgenote van een verze keringsagent, had drie jaar geleden al een zesling ge baard, maar alle kinderen stierven toen binnen enkele uren. Zij had een hormoon behandeling ondergaan om de vruchtbaar heid te bevor deren. Vol gens de artsen was het de tweede keer, dat een acht ling werd ge boren. De eer ste keer ge beurde het in Athene in juli 1977. De. vijf meisjes en drie jongens overleden al len binnen korte tijd. ORLOG rwijl de kosten van levens- derhoud stijgen... voedt er een drankoorlog... Sproeikoppen uit Bijlmerbajes AMSTERDAM (ANP) In de Bijlmerbajes worden de sproei koppen van de automatische brandblusinstallatie uit alle cellen verwijderd., Dit gebeurt, nadat enige tijd geleden een gedetineerde aan deze sproei kop een strop had gehangen waarmee hij zich het leven had benomen. Tijdens de bouw van de ge vangenis hadden diverse insta- tanties al tegen-dit zelfmoor drisico gewaarschuwd. De sproeikoppen zullen thans door een ander apparaat wor den vervangen. Acht jaar voor Palestijnen BRUSSEL Op beschuldi ging van poging tot moord en onwettig wapenbezit zijn in Brussel twee Palestijnen tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De twee, Khaled Dayekh Dokh en Husseini Rad Mah- moud pleegden 16 april een bomaanslag op de Brusselse luchthaven Zaventem, waarbij twaalf Belgen gewond werden. In rechtbankkringen is na het proces gezegd dat de twee voor het eind van de maand het land zullen worden uitgezet en kunnen gaan waarheen zij willen. Druk verminderd op oliespui ter SOUTH PADRE ISLAND Boortechnici zijn er in ge slaagd de druk te verminderen van de spuitende oliebron in de Golf van Mexico door er- stalen en loden kogels in te storten. Daardoor is de hoe veelheid aardolie die dagelijks in zee stroomt met de helft (1500 ton) verminderd. Verder hebben deskundigen meege deeld dat de bron in de eerste week van september gedicht kan worden. De kust van Texas is de afge lopen dagen regelmatig be vuild door uitlopers van het enorme olietapijt, dat van de Mexicaanse oliebron afkomstig Weer hogere beladingsgraad bij de KLM AMSTELVEEN Bij de KLM is de bela dingsgraad in juli, vergeleken met dezelfde maand in 1978, gestegen van 65,3 tot 68,5 pet. Over de eerste vier maanden van het lopen de boekjaar (april tot en met juli) ging de beladingsgraad ten opzichte van de overeen komstige periode in het voorgaande boek jaar omhoog van 60,0 tot 64,3 pet, aldus een mededeling van het bedrijf. Het totale vervoer nam in juli toe van 212,3 min tot 232,7 min tonkilometer en de produktie van 324,9 min tot 349,9 min tonkilometer. In april tot en met juli nam het totale vervoer met 11 pet toe van 728,1 tot 810,7 min tonkilometer en de produktie met 4 pet van 1212,6 min tot 1260,1 min tonkilometer. SCHIPHOL De bemanning van het Nederlandse schip Veronier III, een van de deelnemers aan de dramatisch verlopen Fastnetrace, is in verslagen stemming op Schiphol teruggekeerd. Een van de bemanningsleden, de Haar lemmer G. Willering, heeft de race niet overleefd. Volgens schipper C. Vroege uit Spaarndam heeft het drama zich dinsdagochtend in alle vroegte voltrok ken. „In de kuip stonden op dat moment twee man; een bevond zich in het schip, de overigens lagen in de kooi. Het schip werd door een superbreaker volledig om ver gegpoid, waardoor de twee mannen in de kuip, Willering en Ter Haar, eruit wer den geslingerd. Beiden waren door een reddingslijn met de boot verbonden. Ter Haar werd teruggeworpen, maar de lijn van Willering brak. Alleen een haak en een stuk van de lijn hebben we terugge vonden", aldus schipper Vroege. De bemanning heeft direct het schip in de wind gegooid en een reddingsgordel met verlichting in de golven gegooid. Na een half uur rondvaren moest het zoeken worden gestaakt. „Er waren meerdere breakers op komst. Wij moesten aan het behoud van de bemanning en het schip denken", aldus de schipper. Ruim 24 uur later liep de Veronier III als eerste de ha ven van Duncannon in Zuid-Ierland bin nen. De vlot Sterke Yerke ligt in de Britse ha ven Lowestoft ten noorden van Harwich, waar het is binnengesleept door het volg- schip Blue Stone. De Friese bemanning hoopt op oostenwind, maar voorlopig is een nieuwe zuidwesterstorm in het Ka naal voorspeld. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM/- NIEUW VENNEP De directies van de alcohol-concerns Heineken en Bols hebben geruchten als zou er een nieuwe „borreloorlog" dreigen uit te breken vanmorgen pertinent ontkend. De geruchten zijn in de wereld geholpen door de als apenslim bekend staande familie Van den Broek die een grote keten van slijterijen exploiteert. Het winkelconcern Van den Broek kondigde gisteren een verlaging van de consumentenprijzen voor gedistilleerd aan met f 1,50 a f 2,00. „Dat kunnen wij doen omdat Heineken plotseling ongehoord grote kortingen toepast op de prijzen die dit concern aan de slijterijen berekent", aldus Dirk van den Broek sr. „Bols heeft ons verzekerd dat men dit intiatief zal volgen met prijsverlagingen van dezelfde omvang". Een woordvoerder van de Heineken-directie reageerde hierop vanmorgen „In navolging van andere distilleerderijen passen wij een tijdelijke korting toe van 20 tot 40 cent per liter. Een kort lopende actie die volgende week vrijdag alweer beëindigd wordt". De zegsman van de Bols-directie bevestigde dat Heineken met zijn actie reageert op eerdere tijdelijke prijsverlagingen van andere distilleerderijen. Bols zal op de dübbeltjes- actie van zijn concurrent dan ook niet reageren. „Van den Broek betaalt zijn verlagingen uit zijn eigen winstmarge", zo stelt men bij beide concern. Dirk van den Broeks conclusie vanmorgen „Ik lach in mijn vuistje". WASHINGTON De demissionaire Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Na ties Andrew Young, die nog in functie blijft zolang president Carter nog geen opvolger voor hem gevonden heeft, mag geen verdere besprekingen voeren met de PLO-waarne^ mer bij de VN. Young had gisteren „ver klaard als huidige voorzitter van de Veilig heidsraad een nieuw gesprek met de PLO- waarnemer bij de VN niet uit de weg gaan. Volgens Young heeft de Amerikaanse regering nog niet besloten hoe zij in het komende debat in d^ Veiligheidsraad zal stemmen over een Koeweitse ontwerpresolutie over de Palestijnse kwestie, die in zijn oorspronkelijke redactie on aanvaardbaar was voor Washington. De ge ruchtmakende ontmoeting van Young met de PLO-waarnemer, die tot het ontslag van Young heeft geleid, betrof juist een uitstel van een dergelijk debat. De kans dat Young op 23 au gustus het Veiligheidsraaddebat moet leiden is erg groot. Het vertrek van Young heeft de vrees van Isra ël voor een omzwaai van de Amerikaanse poli tiek niet verminderd. Carters speciale afgezant Robert Strauss is vandaag in Israël aangeko men om te proberen de verhouding te verbete ren. De Oostenrijkse kanselier Kreisky heeft giste ren verklaard dat de PLO „zeer spoedig" door alle Europese landen zal worden erkend. Van Agt niet verbaasd over gratieverzoek Twee van Breda (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Premier Van Agt is niet verbaasd over de Westduitse verzoeken aan Nederland om de twee nog in Breda vastzittende oorlogsmisdadigers op humanitaire gronden vrij te laten. Zoals bekend werden deze verzoeken deze week gedaan door de Westduitse president Carstens en Van der Klaauws Duitse collega Genscher tijdens een be zoek van de Nederlandse minister aan de West-Duitsland Op zijn wekelijkse persconferentie gisteren wees Van Agt erop dat dergelijke verzoeken de Nederlandse regering met de regel maat van de klok bereiken. Al jaren lang wordt van Westduitse zijde bij elke officiële gelegenheid aangedrongen op vrijlating van de oorlogsmisdadigers in Breda. „Het verzoek was dan ook te voorspellen", aldus Van Agt. Overigens is de zaak van de Twee van Breda gisteren niet in de ministerraad aan de orde ge- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. <-£> pre .v

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1