wijst cao-overleg zonder speelruimte af <r Atrie veroordeelt werkboek katechese rccessen" Kamermeerderheid boos over uitspraak Van der Klaauw Bonden: honderden arbeidsplaatsen weg bij Rijkswaterstaat Onderhandelingen cao vleeswaren- industrie mislukt Politie-actie wekt paniek bij Turkse christenen weer Een werkje voor een bas Binnenland LEIDSE COURANT/ Van onze sociaal economische redac tie) (EN HAAG „Het Verbond van Nederlandse Ondernemers (VNO) -indt een verdere lastenverzwaring yoor de bedrijven volstrekt verwer- lelijk. Als het kabinet niet echt de ering naar de nering zet en ons een ruimte geeft voor het arbeids- oorwaardenoverleg, hebben wij ;een trek om aan dat overleg te be ginnen. Onderhandelen betekent mmers dat er enige speelruimte aldus gisteren VNO-voorzitter mr. C. Van Veen. „Voor wat 1979 letreft hebben wij berekend, dat de !ollectieve sector meer dan 100 pro- :ent van de economische groei leeft opgeslokt. Wij verlangen een ivenwichtiger beleid en dat is niet bereikbaar als de overheid ons een zijdig de rekening op het dak schuift". Het VNO wil wel met regering en vakbeweging onderhandelen over het schonen van de automatische prijs compensatie voor wat betreft het ef fect van de olieprijsstijgingen, maar dit behoeft pas medio 1980 gereali seerd te worden. Voor het schonen per eind dit jaar voelt het VNO niet veel, omdat dan de cao's opengebro ken zouden moeten worden. Wel ver langt deze werkgeversorganisatie van de regering een compensatie voor die olieprijsstijgingen. En voor het overi ge wil zij in het komende jaar een dusdanige lastenverlaging, dat het zin heeft loononderhandelingen met de vakbeweging te openen. „Als er geen ruimte wordt geschapen heeft onder handelen geen zin", gaf VNO-voorzit- ter mr. Car. van Veen gisteren de op vatting van zijn bestuur weer. De heer Van Veen zei, dat de ontwik kelingen in 1979 niet zo rooskleurig zijn geweest als sommigen wel menen en dat de verwachtingen voor 1980 ook niet al te rooskleurig zijn. Met name moet de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven worden hersteld. Dat zal niet gemakkelijk zijn, aldus mr. Van Veen, want we moeten vanuit een achterstandssitua tie opereren. Daarom moeten de las ten voor het bedrijfsleven niet wor den verzwaard - zoals volgens geruch ten te vrezen is - maar juist worden verlicht. Die mogelijke verzwaring financieringstekort van de overheid te beperken. Het VNO meent, dat die beperking bereikt moet worden door extra ombuigingen, dus verdere be perking van de overheidsuitgaven. De collectieve lasten moeten tenminste worden gestabiliseerd. Zeker mag men de bedrijven niet la ten opdraaien voor de hogere energie kosten onder meer via de prijscom pensatie. De aard van die compensatie ligt echter vast in de cao's. De onder nemingen zouden van de overheid hiervoor een tegemoetkoming moeten krijgen door lastenverlichting, die te bereiken is door de extra aardgasop brengst aan de ondernemingen ten goede te laten komen. Veiligheid en mode in kinder kleding valt goed te combineren LEIDSCHENDAM In het Nationaal Automobiel Mu seum te Leidschen- dam is gisteren on der het motto 'zien en gezien worden', getoond dat de kin deren met veilige kleding niet voor gek lopen, maar dat zijn er - leuk uitzien de - er in het verkeer zichzelf in het ver keer mee bescher men. Men moet het alleen aandurven KLedingfabrikant McGregor liet als eer ste in Europa zien dat retroflecterend mate riaal op modieuze wij ze in kleding verwerkt kan worden door het aanbrengen van bijvoorbeeld bie zen, emblemen en knopen. De meest kwetsbare weggebrui ker ,de jeugdige voet ganger, zal daarmee bij duisternis en slechte weersomstan digheden op een af stand van 150 meter in het licht van auto lampen zichtbaar zijn. Veilig Verkeer Ne derland (VVN) be veelt deze retroflecte- rende kleding, die een indirecte bijdrage levert aan de veilig heid van het kind, sterk aan. Het aller belangrijkste blijft echter dat de ouders en het onderwijs het kind een goede ver- keersopvoeding blij ven geven, aldus een woordvoerder van VNN. VDM wil ieuwe Libanon- RECHT (ANP) De eniging van Dienstplich- Militairen, de VVDM, proefprocessen uit gaan ken om te voorkomen soldaten tegen hun zin Libanon worden ge- urd om daar deel uit te ken van de VN-troepen. VVDM vindt dat vast ge- den moet worden aan principe „geen man on- dwang naar Libanon". Igens de VVDM zijn er op I moment veertien solda- aangewezen die zelf niet r Libanon willen. VVDM vindt het verba- wekkend dat minister iolten zich nu beroept op Jkel 33 van de dienstplich- Set om de troepenmacht in pbanon veilig te stellen. In 1 artikel wordt gesproken T „bijzondere omstandighe- die de minister kunnen a soldaten te verplichten pelf'werken. Eerder had de Jiisler gezegd voor uitzen- Tng'geen beroep te zullen fen op dat artikel. problemen rond de uitzen- zijn ontstaan na een uit- lak van het Haagse ge- itshof, die bepaalde dat and tegen zijn zin kan len uitgezonden. In die iraak is het bewuste arti- echter niet betrokken, F pdaar dat een nieuw prcoes is om ook daar duide- ;r te krijgen. VVDM heeft ook contacten met leden van de eede Kamer. Zeker is dat de kamer een debat over zaak zal worden gehouden. IcDonalds rint kort eding egen KWJ RECHT (ANP) De be fing voor werkende jon en KWJ mag geen pam- tten meer verspreiden die 'etsend zijn voor het ham- rgerconcern McDonalds, dat vonnis kwam giste- de president van de ihtbank in Utrecht. McDo- lds had een kort geding «gespannen tegen de Wj. KWJ heeft driemaal pam- ten verspreid waarin vol- ns McDonalds nodeloos grie nde uitlatingen werden ge- an en onjuiste informatie trd verstrekt. De pamfletten rden eenmaal uitgedeeld bij McDonaldsvestiging in Lei en tweemaal in Breda. KWJ mag geen opmerkin- i meer maken over de vei- heidsmaatregelen voor het rsoneel van McDonalds, ter- de KWJ de beoordeling n een juiste toepassing van cao voor horecapersoneel «t overlaten aan de vak- Minister Van der KLaauw bezocht gisteren in West-Ber- lijn het monument ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het Nazi-regiem. Naast hem rechts de Berlijnse bur gemeester Wolfgang Lüder NEDERLAND TOCH AKKOORD MET NIEUWE ATOOMWAPENS BIJ NAVO? (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Tweede Kamerleden De Boer (CDA), Van der Stoel (PvdA) en Brinkhorst (D '66) hebben als ver tegenwoordigers van de kamermeerderheid minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd welke betekenis zij moeten hechten aan diens uitspraak tij dens zijn bezoek aan Bonn dat Nederland een Navo-beslis- sing over invoering van nieuwe atoonraketten zal eerbiedi gen. De kamerleden vragen zich af hoe deze ministeriele uitspraak past in de afspraak dat geen beslissing over nieuwe atoomwa pens wordt genomen, vóórdat in het najaar met de Kamercomn- missies van buitenlandse zaken en defensie overleg hierover is gevoerd. De Tweede Kamerleden menen, dat de uitspraak van Van der Klaauw in Bonn instemming kan betekenen met een eventueel principebesluit van de Navo tot invoering van kernwapens in West-Europa. Zij herinneren de minister aan een in de Tweede Kamer op 5 februari van dit jaar aangenomen motie. Daarin wordt onder meer aangedrongen op het zo spoedig mogelijk na ratificatie van het Salt Il-akkoord doorgaan met onderhandelin gen over de vermindering van kernwapens in West-Europa op basis van een globaal evenwicht van de atoomstrijdkrachten van Amerika en de Sovjet-Unie. Minister Van der Klaauw heeft zijn bezoek aan West-Duitsland afgesloten met een tocht naar West-Berlijn. Hij liet daar ujitko- men, dat ook Nederland deze stad een warm hart toedraag. „Per slot van zaken is dit de enige dehiocratische stad in Oost-Euro pa", aldus de minister, die eind deze maand ook een officieel be zoek aan Oost-Duitsland zal brengen. UTRECHT (ANP) De ABVA en de KABO hebben Rijkswaterstaat er van be schuldigd in het geheim be zig te zijn met plannen, die een verlies van arbeidsplaat sen tot gevolg zullen hebben. Volgens de bonden gaat het daarbij om enkele honder den arbeidsplaatsen. De bon den laken de plannen, om dat ze in strijd zijn met het streven van de overheid naar behoud van werkgele genheid. Om welke arbeidsplaatsen het precies gaat is niet duidelijk, maar de bonden hebben wel bewijzen dat het met name om het afstoten van routinewerk zaamheden zou gaan. Al eer der zijn berichten over in krimping van Rijkswaterstaat naar buiten gekomen. Naar aanleiding daarvan hebben de bonden toen de verzekering gekregen dat dergelijke veran deringen niet op komst zijn. Verzet: „Stel proces Menten niet uit" DEN HAAG (ANP) Mi nister van justitie De Ruiter heeft van leden van het voormalige verzet een brief gekregen, waarin gevraagd wordt „alles te doen om uit stel van het proces tegen Pieter Menten te voorko men". De brief is onderte kend door de werkgroep Recht en Openheid en door de stichting '40-'45. Over dat door Menten ge vraagde uitstel moet de bijzon dere strafkamer van de Rot terdamse rechtbank morgen beslissen. Het gaat daarbij om de vraag of Menten, die van oorlogsmisdaden wordt be schuldigd, psychisch in staat zal zijn om op het proces aan wezig te zijn. Volgens een rap port van de Leidse zenuwarts Zeegers is dat niet het geval. Boerderij voor geestelijk gehandicapten blijkt succes GOUDA (ANP) De boer- derij in Gouda, waar geeste lijk gehandicapten die door sociale omstandigheden niet op de boerderij van hun ou ders konden blijven werken en wonen, is een succes. Dit is de strekking van het gis teren uitgebrachte evaluatie rapport boerderij Gouda. Het project is vijf jaar geleden van start gegaan. Aan de doel stelling 'aangepast woon-, leef- en werkmilieu voor geestelijk gehandicapten uit een boeren gezin' is volgens de opstellers van het rapport voldaan. Inmiddels zijn vergelijkbare boerderijen van de grond ge komen in Alphen aan den Rijn en Egmond aan den Hoef.Ook op andere plaatsen komen ini tiatieven van de grond. UTRECHT (ANP) Het overleg over een tussentijdse wij ziging van de cao voor de vleeswarenindustrie (twaalfdui zend werknemers) is gisteren mislukt. De voedingsbonden en werkgevers zijn na vijf uur onderhandelen uit elkaar ge gaan zonder dat overeenstemming is bereikt. In april was er al een cao afgesloten voor de periode 1 januari 1979 tot 1 januari 1980. Maar toen de ondernemers bepaalde groepen werknemers extra loonsverhogingen ging geven, be schouwden de voedingsbonden dat als het openbreken van de cao. Zij eisten daarop nieuwe onderhandelingen. De FNV-bond wil voor alle werknemers een loonsverhoging van 20 gulden per week, met terugwerkende kracht tot 1 juli. Bovendien willen de bonden een nieuwe cao voor een half jaar. Aan de wens om te komen tot een nieuwe cao wilden de werkgevers wel toegeven, maar ze weigerden om nu al in te stemmen met een algehele loonsverhoging. ALMELO De gemeentepo litie van Almelo is gisteren begonnen met het oppakken en benaderen van Turkse christenen, die niet in aan merking komen voor een verblijfsvergunning. Voor het Landelijk Steun Comité (LSK) is dat aanleiding ge weest om alarm te slaan en nog gisteravond bijeen te komen in den Bosch. Daar is besloten een nieuwe kerkac- tie te beginnen. Met ingang van dinsdag aanstaande zal in Zwolle een kerk worden bezet door leden van het LSK. De Almelose commissaris van politie H. van Boom bevestig de vanmorgen dat de vreem delingenpolitie bezig is de Turkse christenen te benade ren die niet in aanmerking ko men voor een verblijfsvergun ning. In Almelo gaat het daar bij om vijftien gezinnen en al leenstaanden. In totaal zullen, vrouwen en kinderen meege rekend, 27 in Almelo wonende Turkse christenen het land moeten verlaten. Volgens de Almelose commissaris is er nog geen sprake van dat de mensen worden opgepakt en vastgezet. „Er is een algemene aanschrijving het land inge gaan", aldus de heer van Boom. „Deze bevatte het ver zoek nu de mensen mee te de len, dat ze niet in Nederland kunnen blijven". Volgens het LSK heeft staats secretaris Haars van Justitie toegezegd, dat de mensen in ieder geval tot 5 september kunnen blijven. Volgens hen is het daarom niet juist, dat Justitie en politie nu reeds be ginnen met het benaderen van de Turkse christenen christe- Vandaag deden zich grote weersverschillen in ons land voor. Langs onze oostgrens re gende het, maar aan de Noord zeekust was het overwegend zonnig. De regenzone trekt naar Duitsland weg en wordt gevolgd door een zone met op klaringen. Luchtdrukdalingen boven zuidwest Ierland zijn de eerste aanwijzingen voor de ontwik keling van een nieuwe actieve oceaandepressie die morgen het weer in ons land opnieuw onaangenaam kan gaan beïn vloeden. Het weerbeeld voor de komen de dagen blijft dus een wissel vallig karakter behouden. Weersvooruitzichten voor za terdag: Af en toe buien, vooral later opklaringen. Middagtem- peraturen ongeveer 19 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 19 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Benelux, Frankrijk: Zonnige periode, middagtemperaturen 17 tot 23 graden. Later meer bewolking met mogelijk regen, 16 tot 20 graden. Duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk: Zonnige periode, mo gelijk een bui, 17 tot 23 gra- Schotland: Zonnige perioden, ook enkele buien. 15 tot 18 graden. Engeland: Zonnige perioden, 17 tot 22 graden, later mogelijk weer regen, 15 tot 20 graden. Iberisch Schiereiland: Zonnig, 22 tot 27 graden, later meer bewolking met kans op een bui. Italië, Balkan: Warm zomer weer, enkele onweersbuien, 25 tot 32 graden. Weersgesteldheid van gisteren Weer Ma* Neer- temp slag Barcelona Berlijn Vorrink niet terug in raad AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamsé wethouder Irene Vorrink die deze week bekend maakte in het najaar te zullen aftreden, keert ook niet terug in de PvdA-freactie van de Am sterdamse gemeenteraad Burgemeester Polak zei dit gisteravond in de eerste verga dering van de raad na het re ces. Hij zei het besluit van me vrouw Vorrink, die om ge zondheidsredenen weg gaat, te kunnen respecteren. EN HAAG De congregatie voor de ge- jfsleer en de congregatie voor de geeste- Üieid hebben in een brief aan de bis hoppen een kritisch oordcel uitgesproken ter het in oktober 1977 verschenen1 werk- voor de katechese van het Hoger Kate- ejisch Instituut. De brief verlangt van de Werlandse bisschoppen op korte termijn richtlijnen voor het godsdienstonderricht. Volgens de beide congregaties gaat het werk boek te weinig uit van de openbaring en ba seert het zich te veel op menselijke ervaring als uitgangspunt voor de katechese. Ook is men het niet eens met wat het werkboek zegt over gezin en sexualiteit. Voorts zou de plaats-van de bis schoppen niet in het werkboek zijn terug te vinden en zou het boek voor wat betreft de maatschappij-opvatting een te linkse koers va ren. De kritiek valt samen met die van de bisschop van Roermond, dr. J. Gijsen in zijn brochure van november 1977. Hij trok indertijd zijn ver tegenwoordiger terug uit de Nederlandse Raad voor de Katechese, waarvan het HKI het servi ce-instituut is en hield zijn financiële bijdrage in. De brief uit Rome komt midden in het overleg, dat reeds lang gaande is tussen de Nederlandse bisschoppen en het HKI, omdat ook bij de an dere bisschoppen bezwaren tegen het werkboek leven. Het overleg zou begin volgend jaar wor den voortgezet. DOOR ERIC SOREL Op het Plein stond ik nog even bij te komen van een stroperige vergadering, toen iemand op mijn schouders tikte en vroeg of ik voor een ogenblikje zijn bas wilde vasthouden. Hij vlijde het instrument als een makke beer tegen me aan en voordat ik had kunnen tegenwerpen, dat we thuis altijd om zes uur aan tafel gaan, was hij reeds, diep buigend, achterwaarts lopend in een zijsleuf verdwenen. Het was even over half zes. In een automatiek aan de overzijde stond een heer op leeftijd vol overtuiging te stoeien met een levendige nasibal, die telkens piepend uit de muis van zijn hand trachtte te vluchten. Terwijl ik al het moois van dit tafereel snoepte, hoorde ik een man roepen: „He, jongens, kom eens kijken. D'r staat een violist met kapsones". In een oogwenk stonden er zeker twintig mensen om me heen, die een opmerkelijke vreugde uit mijn verschijning putten. Een kleine kreukelaar, die waarschijnlijk beurtelings met zijn been en van de steun trok, streek aaiend over de kist en vroeg honingzoet: „Ben je nou eerst met zo'n klein viooltje begonnen?". De kleine knikte begrijpend: „Oh, dan zit u zeker in het Residentie Orkest?", opperde hij op de toon van een insider. „Nou, wees gerust hoor. Het kan nog jaren duren, voordat ze daar in de gaten hebben, dat u vals speelt. Doen alsof, neem dat maar van mij aan. Dan is er geen vuiltje aan de lucht". Hij gaf me een klap op de rug en maakte zich daarna met de anderen uit de voeten. Want ze hadden tot zes uur dienst en het zou geen pas geven om hun eigen tijd te verbeuzelen. Ik begreep ondertussen, dat de eigenaar van het instrument meer tijd voor zijn boodschap nodig had, dan hij zelf vermoedde en ik besloot derhalve om mijn vrouw telefonisch op de hoogte te brengen van mijn ongerief. „Het gehakt staat anders al op", zei ze gelijk, „wat heb je nou weer voor een vergadering?". Aan de valsige toon. waarop ze het had gezegd, kon ik afleiden, dat ze de bijeenkomst reeds in een rumoerige tapperij had gesitueerd. Ze zei het trouwens zelf: „Wat hoor ik daar voor lawaai op de achtergrond?". „Ik sta hier op het Plein", legde ik manmoedig uit, „ik was net bezig om je uit te leggen, dat ik wat later kom. Ik sta hier namelijk met een bas". ,,Met wie sta je op het Plein?", vroeg ze verbijsterd. „Met een bas", herhaalde ik, ,,d'r kwam net een wildvreemde man naar me toe, die vroeg, of ik even op zijn bas wilde letten. Begrijp je?". „En hoe oud is die Bas dan wel?", vroeg ze, „het is zover ik weet de eerste keer, dat je het over een Bas hebt". „Hij staat hier tegen mijn schouder", riep ik, „want het probleem is, dat ie niet los kan staan". „Is ie dan zat?", veronderstelde mijn vrouw vol walging, „ik moet zeggen, dat je je vrienden tegenwoordig wel uitzoekt, vader. Meneer belt pas op, als het eten bijna op tafel staat. En dan zegt ie doodgemoedereerd, dat er iemand tegen zijn schouders leunt, die zo dronken is als een aap". Ik legde de hoorn voorzichtig neer, want een summiere uitleg zou zelfs nog te veel tijd hebben gevergd. Ik droeg de bas beheerst de telefooncel uit en zette hem tegen een lantaarnpaal. „Nu langzaam achteruit lopen en wegwezen", repeteerde ik enkele malen. Want ik had er ondertussen ook balen van. Ik was al bijna op de Vijverberg en wilde net met een tussensprint in het gewoel opgaan, toen ik werd achterhaald door een wijkagent, die al te lang gesurveilleerd had en hevig transpirerend met de bas op zijn rug naderbij kwam. „U bent wat vergeten", steunde hij vervaarlijk, „ik zag u toevallig weglopen en dacht: meneer is kennelijk zo in gedachten verzonken geweest, dat hij zijn kostbare instrument geheel uit het oog heeft verloreen. Ik denk nog: het is evengoed meneer zijn brood en daarom' ben ik maar even achter u aangegaan". Hij overhandigde zwetend de bas en accepteerde het ongematteerde sigaartje met tactische gretigheid. „Speelt u alleen maar zware stukken", vroeg hij nog, zware stukken kunnen heel mooi zijn. Naast me woont een oudere heer, die in een bar speelt. Hoe vaak heb ik al tegen hem gezegd: „man, speel toch voortaan zwaar. Maak wat van je leven, maar hij kan het niet, want het is evengoed een gave". Ik had hem tot aan de laatste aanhalingstekens laten uitspreken en zei toen pas: „Die bas is niet van mij agent". Hij keek me zorgelijk aan en mompelde: „U gaat me nu toch niet vertellen, dat u hen? daar...." Hij slikte het laatste deel van zijn zin getroffen in. „Inderdaad", gaf ik toe, „ik heb hem gejat. Hij stond bij Centraal in de garderobe en ik moest hem meenemen. Of ik wilde of niet. Ik kon hem niet laten staan". „Allemachtig", zei de agent aangedaan, „wat heeft u een pech zeg. Wel talent, maar niet de centen om een instrument te kopen". Hij kwam nu bij me staan en fluisterde: „ik zou natuurlijk proces verbaal moeten opmaken, want u zit fout. Maar omdat ik begrip voor uw situatie heb, wil ik het met u op een akkoordje gooien. U brengt de bas netjes terug naar de zaak, waar u hem gestolen heeft. En dan praten we daarna nergens meer over. Akkoord?" Hij zoch in zijn zakken en diepte er een gulden uit op. „Een beginnetje voor een tweedehandse, man die heb je zo bij elkaar gespaard". Hij keek me met een schuin hoofd na, totdat ik met de bas aan het einde van de straat was. Het heeft daarna nog tot over tienen geduurd, voordat ik hem in een café kon verkopen aan een dikke man, die bij de bar zijn heffingen ineens in continudienst uitvoerde. Hij dacht dat het een zeilboot was en gaf er vier tientjes voor. Maar hoe maak je dat in vredesnaam je vrouw duidelijk?

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9