A thousands welcome to Sassenheim Dropmaker Van der Lugt snoept zelf nooit Alphen overweegt zonnecollectoren 1 aan te brengen op nieuw zwembad Bram Madera op dreef in Nieuw Vennep KINDER VIEW Van dropfabrikant naar de tandarts Ierse kinderen in Nederland Hiddo Rombout in dropfabriek „1500 kilo snoep per dag" LEIDEN/RIJSWIJK „M'n vader zegt dat het vast een ome-joop figuur is", deelt Hiddo Rombout onder de rook van de Rijswijkse dropfabrikant Braskamp BV mede. Wel nu, als inpakchef Ben van der Lugt van de Far- maceutische fabriek op de titelrol van de „Dik-voor- mekaar-show" staat is dat zeker niet als Ome Joop. De vriendelijk ogende gastheer heeft meer iets van de karakteristieke winkelier die in een uit verkochte supermarkt droogjes informeert of „meneer de Groot" soms karne- of zoete melk moet hebben. „Die hebben we niet, concludeert de man dan steevast als De Groot zijn keus heeft bepaald. Ook de gewillige rondleider van het kinderview-team heeft wat organisatorische problemen. „Die machine doet het niet, maar die ande re; die deed het vanmorgen toch nog wel". Maar ja, wat wil je. Het is vakantie en dan zitten ook de vaderlandse dropmakers aan de Costa del Sol. Tot overmaat van ramp is de monteur „met de gou den vingers" ziek geworden. Bij Braskamp in Rijswijk ma ken ze al sinds mensenheuge nis drop. De grootvader van de huidige eigenaar is er in het klein begonnen. Eerst plakken drop van arabische gom die gesneden werden. Toen de „knoopjes" hun in trede deden, werd het proces wat ingewikkelder. De re cepten zijn altijd van vader op zoon overgedragen. Zo'n 14 jaar geleden is de 35-jarige Ben van der Lugt in het be drijf gekomen. „Ik ben be gonnen met het vullen van Kinderview is de naam van de rubriek die te hooi en te gras de komende weken in de Leidse Courant zal staan. Kinderen die met een verslag gever op pad willen gaan om een eigen kranten stukje te maken, kunnen zich bij de redactie aan melden. tel 071-122244. Gewapend met een foto graaf gaat het journalistenteam dan op stap bin nen en buiten de Leidse regio. Wie in ,,de zomer van het kind" ook eens in de pen wil klimmen, kan vragen naar verslaggever Ed Olivier. neesmiddelen maken we De .eigenlijk nu nog. Die all{ loeJ eerste gietvormen hebben bewaard, want er wordt al j ren gepraat over een drd |§j| 'museum. En dan is het qP§|| tuurlijk leuk om er wat M §if| die originele spullen in hebben". ï.*L P De meeste dropfabrikani Het zal je maar gebeuren. Eerst een rondlei ding in een echte dropfabriek, een levensgrote zak snoep op de koop toe; om dan linea recta een halfjaarlijks bezoek aan de tandarts te •moeten brengen. De 12-jarige Hiddo Rombout die voor zijn „kinderview" het liefst naar een snoepfabrikant wilde, denkt maar weinig aan 'de tandarts. Ongelukkig genoeg denkt de tand arts wel aan Hiddo en stuurt hem keurig netjes elk half jaar een uitnodiging. Dat is pech heb ben, zeker als het rendez-vous met de griezel ge pland is op de dag dat je juist een dropfabriek wilt bezoeken. „Ik kan natuurlijk ook een an: dere keer gaan", probeert Hiddo nog op de drempel". Maar moeder Rombout heeft bij het afscheid zo bezwerend gekeken, dat we er wel voor zorgen op tijd in Leiden terug te zijn. de gietbakken met meel. lijk gedeeltelijk gemechani- Daar werd dan met een mal seerd. Uiteindelijk werd de de gietvorm ingeperst. Een concurrentie van andere fa- derde man goot de drop in de brieken gewoon te groot, vorm en dan maar wachten Toen zijn we overgegaan op tot het hard werd". geperste drop, pepermunt en „Dat proces is later natuur- vruchtensnoepjes. Naast ge- zij met het maken van dl begonnen als bijproduct n; de geneesmiddelen. Het I ken destijds aktiviteiten zich goed lieten combinei Opa Braskamp is destijds kend geworden met „Meenk" hoofdpijn-, gril en kiespijnpoeders. Na knoflookcapsules en bierg zijn die producten nog ste onder dat merk in de han< „Is drop nou ook gezon wil Hiddo die inmiddels behoorlijke zak snoep zich meezeult, graag wet Ja, daar moet de chef van inpakafdeling eens over d ken. „Ze zeggen dat het j is voor je maag, maar ik ook wel eens gehoord dat het er juist van zou krijg Als je last hebt van h< bloeddruk, kun je het gel ik beter niet eten. Nederland is ook zo'n bei het enige land waar drop gegeten wordt. In so mige landen vinden ze niet lekker. Vaak ook ma| het in andere landen niet voeren omdat er teveel z< inzit. Zelfs snoep ik nau\ lijks, de meeste mensen h trouwens niet. Als je on< het werk voortdurend lo< te snoepen, ga je doodzi naar huis. Je ziet dat hier I voorbeeld bij nieuwe mi sen; in het begin lopen voortdurend te kauw maar dat is meestal snel ovj Op mijn eigen afdeling w den bijvoorbeeld ook ki flookcapsules en zeealgtabl ten gemaakt, dus snoepen er eigenlijk niet bij. Huttenbouw in Woubrugge Deze week wordt in Woubrugge een vakantiespeelweek gehou den. Honderden kinderen hebben in de afgelopen dagen reeds aan diverse activiteiten deelgenomen. Gisteren werd begonnen met het bouwen van hutten. De organisatoren hadden gezorgd voor een flinke hoeveelheid hout- en plaatmateriaal. Reeds in de loop van de ochtend begon er wat vorm in de bouwwerken te komen. Haast is er echter niet bij want voor de bouw is drie da gen uitgetrokken. LEIDEN Bij het toer nooi van Hazerswoude heeft Marinus Broos- hooft in B als eerste de kwart finale gehaald door een overwinning op de eigenlijke C speler Hans Tönjann. Het werd een gemakkelijke 6-1, 6-2 zege. In Nieuw Vennep bewees Bram Madera in vorm te zijn door een klinkende 6-1, 6-1 over winning op Wim Kraan- dijk In de herendubbel B te Ha zerswoude bereikten na Mari nus Brooshooft en Herman SASSENHEIM Vanaf vandaag tot donderdag zes september zullen veertig Noord-Ierse kinderen te gast zijn in Sassenheim. De veertig kinderen, twintig katholieken en twintig protestanten, komen naar Sassenheim om vreedzaam samen te leren leven. De redactie van de Leidse Courant helpt deze actie door dagelijks een informatierubriek beschikbaar te stellen die speciaal voor de Noord- Ierse kinderen wordt gemaakt. Er wordt in beschreven wat er op bepaalde dagen allemaal gebeurd is, er wordt informatie aan de gastgezinnen in gegeven en het programma voor de volgende dag wordt vermeld. Uiteraard is deze rubriek daarom in het Engels gesteld. We hopen echter dat veel Nederlandse lezers toch plezier zullen beleven aan de belevenissen van de Noord-Ierse kinderen in Sassenheim. In de nevenstaande tekst worden de kinderen welkom geheten door Frits Beutick van het Noord-Ierland comité die ook dagelijks in de „column" zal schrijven. De kinderen zelf kunnen ook hun belevenissen kwijt in de rubriek. Op het programma voor vrijdag staat: Spelochtend op verschillende schoolterreinen en een ■speurtocht door Sassenheim. 's Avonds is er disco. A thousands welcome to Sassenheim for all Northern Irish children and their leaders who arrived today on Schiphol In ternational Airport. I'm sure you've had an exciting day to day. Leaving Belfast early this morning, than by bus to Al- dergrove and after that with the plane all over England to our country. Of course we hope that you enjoy your staying in Sassenheim. It is quite a smael place and if you ever want to come back to it you should do so in the early spring. In the springtime the flowers like tulips and daffodils are all blossoming around Sassenheim. A lot of people here find their job in bulb gro wing business. But anyway, you're here now at this thime of the year and we're going to do a hell of a lot during the next three weeks. You all got a small programbook in which you can read everything we're going to do. It is written in Dutch and if you have any troubles in understanding our difficult language, don't be afraid to ask your foster parents to transla te it for you. They'll be glad to do so. There's an other important notice. The chief-editor of this pa per was so kind to give us the opportunity to write this small column every day for you in English. And he'll take care that you'll have a copy of this paper every day. So, I'll describe every day what sorts of things we did and what happened du ring the program. But: If there's anyone of you who would like to write in this paper himself he really can do so! Just write down on a piece of paper what you have to say and hand it over to me. I shall take care than that it will be pu blished next day! Program for tomorrow: In the morningA program with eight different games and sports on the school playing grounds. In the afternoon: Search walk with different instructions through the town of Sassenheim. In the evening: Disco. van de Capellen ook de favo rieten Bub van der Zee en Jan Willem Bruin de halve finale. Ed Edeman en Edwin Bos brachten de eerste set overtui gend op hun naam: 2-6. Deze opening bleek voor Van der Zee en Bruin echter maar een opwarmertje te zijn, want de twee volgende sets wonnen zij overtuigender, dan ze de eer ste verloren: 6-2, 6-1. In C be reikte favoriet Mark Nije ten koste van Van Leeuwen moei teloos de halve eindstrijd: 6-2, 6-4. Min of meer verrassend is de uitschakeling van P. Wolte- rink. Tegenstander Harold van Offeren pakte de eerste set met 6-3. In 'de tweede set nam Wolterink met dezelfde cijfers revanche, maar in de laatste set bleek van Offeren onverwacht veel kracht over te hebben en hij besliste deze set met 6-4 in zijn voordeel. Bij de dames in C benadrukte Tini van Velzen haar kandida tuur voor de finale; wees zij eerder de nummer twee, A. Burgers terug, gisteren was de toch sterke jeugdspeeelster Ca- rolien Schoutsen aan de beurt: 6-2, 6-2. In Nieuw Vennep verliepen de belangrijkere wedstrijden zoals werd verwacht. Wel werd de als zes geplaatste Amerikaan Matt Harris door Erik Jan Schroder verslagen. De eerste set bracht de Ameri kaan door veel loQpwerk en zeer harde slagen met 4-6 op zijn naam. In de volgende set speelde Schroder de bal steeds „op veilig" over het net, zijn tegenstander ging forceren en maakte hoe langer hoe meer fouten. Erik Jan Schroder won de tweede set met 6-2 en vervolgde zijn taktiek in de beslissende set met als resul taat een 6-1 afsluiting. De als drie geplaatste Hugo Ekker had een onverwacht harde dobber aan W. Stegenga: 7-6, 7-5. De als twee geplaatste hoofdklasser Ronald Groen won zijn partij tegen G. Pie- ters opvallend gemakkelijk, hij stond zijn tegenstander geen game toe en won met twee maal 6-0. Bij de dames in B gaf Leidse E. de Groot goed partij tegen de als drie geplaatste Karin Bakkum. De eerste set besliste Karin Bakkum door tie-break in haar voordeel. In de tweede set moest E. de Groot met 6-3 het onderspit delven. De sterke jeugdspeel- ster Petra Wessels won haar partij tegen A. Meiningen met 7-6, 6-3. Rosemarie Verdegaal verloor met 6-3, 7-6, 6-4 van Marion Smit en Henny Fe- hling, de geplande finaliste veegde Elly Grooff met 6-0,6-1 van de baan. REGIO LEIDSE COURANT Het Leimuidense gemeen schapscentrum het 'Spant' was gisteravond het middel punt van een stratenspel voor volwassenen. Er werd een soort zeskamp gehouden voor acht verschillende stra- tenploegen. De 'straten' trachtten elkaar naar de kroon te steken in sportiviteit en behendigheid. Zelfs de vij vers in de omgeving werden gebruikt om het spel een ex tra feestelijk karakter te ge ven. Tenslotte was het de straatploeg 'Tuinstad II' die met de eer ging strijken en ontving de fraaie wisselbe ker. Dit festijn was georgani seerd in het kader van de va- kantie-kinderweek '79. Het ziet er na uit dat het 'Tim- merdorp' vandaag gereed komt. Is dit het geval dan gaan de kinderen de nacht in de hutten doorbrengen. Om dit evenement veilig voor de kinderen te laten verlopen, worden de hutten vooraf ge ïnspecteerd op deugdelijk heid. De kinderviewer In gesprek met Braskamp-medewer ker Van der Lugt. 0k A We vertrokken naar de snoep fabriek y y Haag. We kwamen daar aan. We moesten eve wachten op de man die ons rond zou leidei Toen die er was gingen we als eerste naar kamer waar wat oude gietdropvormen stonden, maar gebruiken ze nu niet meer. Want ze maken nu pers-dro\ Toen gingen we naar een paar hele grote ketels. Waar suiker in opslaan. Het was poedersuiker. Dus het stoo nogal, zo dat alles plakte. Daarna gingen we naar plaats waar het snoep geperst werd. Het was niet allee drop, maar ook ander snoep. Het waren niet zulke grot machines, maar het persen ging als volgt: Het poedt werd in een gaatje gegoten waarna het door een sooi stamper op elkaar werd geperst tot een shoepje. II maakte ook medicijnen, bijvoorbeeld biergist, knoflool pillen, hoofdpijnpoeder enz. Hij maakt zo'n 40 tot 50 prt ducten. En zo'n 1500 kilo snoep per dag. Drop komt oorspronkelijk uit Nederland. Het is dan oo bijna het enige land waar ze het eten en dat komt omdi drop zo weinig geëxporteerd wordt. Het is ook nog we leuk om te vertellen hoe menthol erwten gemaakt wo Adr den. In een grote ronddraaiende trommel worden ronc dropkogeltjes gemaakt. Daar omheen gaat een mentho laag die bestaat uit kleine menthollaagjes en daar ovt heen gaat een laagje was voor het glimmen. Het was et aardige man die ons rondleidde. Ik heb dan ook et HARDSTIKKE LEUKE dag gehad. HIDDO ROMBOUT (12) LEIDEN .ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen overweegt om een aantal zonnecollec toren aan te brengen op het in aanbouw zijnde overdekte zwembad in Ridderveld. Met deze energiebesparende in greep zou een bedrag zijn gemoeid van zo'n drie ton. Als de gemeen te besluit om er toe over te gaan bestaat de kans om ongeveer 75.000,- rijkssubsidie te krijgen. De dienst Openbare Werken van de gemeente heeft inmid dels positief geadviseerd aan het college van b en w. Vol gens dit rapport zouden de col lectoren na vijf jaar rende ment gaan opleveren van jaar lijks 10.000,—. Daarbij is re kening gehouden met een af schrijving van twintig jaar. Op de zonnecollectoren wordt evenwel een garantie gegeven van tien jaar. En dat is een van de redenen dat de wet houder van financiën, J. Goedhart, enkele kanttekenin gen heeft geplaatst bij het rap port en meer gegevens wil. Goedhart zegt desgevraagd van mening te zijn dat wan neer de garantietermijn tien jaar bedraagt, de zonnecollec toren ook in die tijd afgeschre ven dienen te worden. Wat dat DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 .Hiddo Rombout (12) bij de machine die de populaire ..green peas" van een menthollaagje voorziet voor financiële gevolgen zal hebben, is nog niet bekend. Verder heeft Goedhart er in b en w op aangedrongen dat ook de directeur van het gemeen telijkenergiebedrijf zijn licht over de collectoren moet laten schijnen om de mening van de directeur, die dagelijk met het energievraagstuk bezig is. kan men niet heen, meent Goed hart. Dat door de verlengde studie de subsidie in gevaar zou ko men, vindt Goedhart minder interessant. „Ik prefereer een gedegen onderzoek, ook al loop je dan het risico de subsi die te verspelen omdat die dan naar een andere gemente ver dwijnt. Immers, als het de moeite loont om de zonnecol lectoren aan te brengen dan is dat het ook zonder de subsi die". stelt Goedhart. Het advies van het gemeente lijk energiebedrijf hoopt Goed hart deze maand nog binnen te krijgen. Als dan ook de af deling financiën zich over de geldelijke aspecten heeft uitge laten, zal in het college van b en w een besluit worden geno men, dat dan aan de gemeen teraad zal worden voorgelegd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4