Proef hoe pittig. Mijn rug is heel normaaV ^Samenwerkende organisaties verlangen woonrecht voor alle Leidse jongeren DE WARE HALFZWARE. Leidse horeca verontwaardigd over enquête gemeente iiisls N 2.20Ê PA<ITAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1979 PAGINA 3 rtii EMONSTRATIEVE OPTOCHT EN MANIFESTATIE OP STADHUISPLEIN G IDEN De Leidse organisaties op het >ied van de jongerenhuisvesting zullen trgenmiddag voor het eerst samenwerken een demonstratie voor huisvesting voor e Leidse jongeren. Verenigd in het Initia- fcomité Jongerenhuisvesting zullen de chting Leidse Studentenhuisvesting, de chting Huisvesting Werkende Jongeren, 'micomité Iedereen Wil Wonen, de Leidse chtswinkel, El Cid, de Leidse Studenten- ad en de Kraakbond en de Studentenvere ringen om 14.00 uur vanaf de Kaasmarkt •trekken voor een demonstratieve optocht ar het Stadhuisplein, waar door middel n een resolutie de eisen van het Initiatief- nité kenbaar gemaakt zullen worden. Initiatiefcomité Jongerenhuisvesting ver gt de verhoging van het bouwplafond voor huisvesting van jongeren, goedkope huisvesting met handhaving van kwaliteit en woonrecht en recht op registratie voor alle jongeren. Het co mité richt zich daarmee in de eerste plaats op de gemeente Leiden en de centrale overheid, maar doet in feite tevens een beroep op de Leidse bevolking om in de hoedanigheid van particuliere kamerverhuurder kamers aan jon geren te verhuren. De samenwerkende instanties zijn tot actie overgegaan omdat zij hebben geconstateerd dat er in Leiden de laatste twee jaar amper iets is gebouwd voor jongeren, terwijl de wachtlijsten steeds langer worden. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren heeft momenteel 1600 wo ningzoekenden op haar wachtlijst staan. De wachttijd bedraagt twee jaar. Bij de Stichting Leidse Studentenhuisvesting wachten 1800 jon geren gemiddeld meer dan tweeëneenhalf jaar op woonruimte. Volgens het Initiatiefcomité zijn er nog veel meer jongeren die dringend be hoefte hebben aan een woning maar velen ne men niet eens meer de moeite om zich te laten registreren of kunnen niet worden geregi streerd. In het laatste geval gaat het om de gro te groep studenten die niet worden beschouwd als langdurig ingezetenen van Leiden en om werkloze jongeren, die eveneens niet kunnen worden geregistreerd totdat zij langer dan twee jaar werkloos zijn. Ook part-timers vallen bui ten de registratie. Het Initiatiefcomité wijt de problemen met name aan een veel te trage medewerking van de kant van de gemeentelijke en centrale over heid. Bouwvergunningen voor jongerenhuis- vesting zouden sneller afgegeven moeten wor den. Het comité verlangt bijvoorbeeld een snel le bebouwing van het gedeelte van de Leeu wenhoek dat voor jongerenhuisvesting -is be stemd en dat er bij de bebouwing van de Ste- venshofjespolder (in totaal 4000 woningen) een veel grotere plaats wordt ingeruimd voor de zo genaamde kleine woningen dan de geplande dertig procent. Verder vindt het comité dat de mogelijkheid om erg goedkoop te bouwen voor jongeren die niet zulke hoge eisen stellen aan woonruimte (Van Dam regeling) moet worden aangegrepen. De manifestatie op het Stadhuisplein op vrij dagmiddag zal niet lang duren. De actievoer ders beperken zich tot het voorlezen van de re solutie en laten hun spandoeken verder voor zich spreken. „De actie is voor ons geslaagd als een paar bouwprojecten versneld worden uitge voerd en het particuliere aanbod van woon ruimte omhoog gaat", aldus een woordvoerder van het Initiatiefcomités Jongerenhuisvesting. feestelijke lunch voor eerstejaars .EIDEN Ruim 550 studenten hebben giste- en in het Van der Werffpark feestelijk gelun- ;hed. Vanaf twaalf uur konden de studenten :ich te goed doen aan broodjes ham, kaas en irentebollen. Mede dank zij het mooie weer in het optreden van eNVé drama, de toneel- jroep van het Leids Academisch Kunstcen- rum, werd het een geslaagde middag. Het to- leelstuk ging, hoe kan het ook anders, over iet student zijn. Hierin kwam ook het aspect tan de kamernood naar voren. De aktiviteiten van El Cid duren nog tot vrijdagnacht drie uur. Vanavond is er een verenigingsavond in Catena en morgen start om tien uur op de Hooglandse Kerkgracht een informatiemarkt waar alle verenigingen zullen zijn vertegen woordigd. Vanaf 12.00 is er de hutspotmaal tijd, waarna er om drie uur 's middags een optreden zal zijn van de Houseband en eNVé drama. Om 21.00 uur worden de aktiviteiten afgesloten met een grandioos slotfeest. LEIDEN Behalve het CDA-raadslid J.Walenkamp hebben gisteren ook voorzit ter W. Vischer en secretaris L. Kamphues van Horeca Nederland afdeling Leiden verontwaardigd gereageerd op het voornemen van het gemeentebestuur een enque- te te houden om de mening van de Leidse bevolking te toetsen over de verruiming van de sluitingstijden voor de horeca. Belanghebbenden kunnen op de door de ge meente uitgeschreven enque- te reageren op het verzoek van Horeca Nederland om de sluitingstijd voor alle Leidse horecabedrijven te verruimen tot 03.00 uur op vrijdag en op zaterdag. De afdeling Leiden, van Horeca Nederland wil dan ook dat de studentensociëteiten om die tijd sluiten. Dit houdt in dat de sociëteiten die nu tot diep in de nacht geopend zijn zich ook aan een limiet te houden hebben. „Door het houden van zo'n en- quete, waarvan het raadslid Walenkamp al heeft gezegd dat het een negatief en eenzij dige conclusie zal geven, wordt de slepende zaak die al zo'n zeven tot acht jaar duurt op de spits gedreven met een naar alle waarschijnlijkheid ongunstige uitkomst voor de Leidse Horecabedrijven. Waarschijnlijk zullen alleen de felle tegenstanders reageren. Zoals Walenkamp al zei, is het niet te verwachten dat de knul uit Zoeterwoude, die met zijn vriendin achter op de brom mer in het weekeinde uitge breid wil uitgaan, op de adver tentie zal reageren. Al hopen wij het natuurlijk wel dat de Leidenaar die graag op vrijdag en zaterdag een uurtje langer wil blijven hangen dit ook bij de enquete kenbaar maakt. De wens dat men best een uurtje langer in de kroeg wil blijven is echter natuurlijk allang be kend uit vroeger gehouden en- quetes. Het is een duidelijke discriminatie van de burgers dat zij niet tot drie uur in hun kroeg mogen blijven, terwijl de studenten tot vier, vijf uur in de nacht gewoon door kun nen gaan. Dat wordt ook zo door de cafébezoekers ervaren. Een vervelende ontwikkeling die door burgemeester Vis in de hand is gewerkt. Argumen ten van overlast in de buurt zijn natuurlijk lucratief. Een kroeg geeft natuurlijk net zo veel overlast -ik denk zelfs minder- dan een studentenso ciëteit. Er komen bij mij zo'n 33 bussen per dag voor de deur langs. Dat noem ik een be hoorlijke overlast. Nee, het is een enge halsstarrigheid waar mee aan een eerder genomen beslissing wordt vastgehouden. Ik vraag me af of ook de stu denten de houding van burge meester Vis ten aanzien van deze zaak nu wel zo waarde ren", aldus een verontwaar digde Wim Vischer. De afdeling Leiden van Hore ca Nederland meent dat zij de niet-uitgaanders niet uit het oog hebben verloren. Secreta ris Kamphues zegt dat de twee uurtjes extra per week slechts een zeer bescheiden wens is. Hij meent dat als inderdaad de niet-uitgaanders uit het oog waren verloren er wel om een grotere verruiming van de sluitingstijd zou zijn gevraagd. Ook gelooft hij niet dat sprake is van een misplaatste onder linge solidariteit van de Leidse horeca-ondernemers. Het .blijft natuurlijk altijd vrijblij vend of iemand zijn zaak lang of kort open houdt. Het ge beurt nu toch ook dat de ene kroeg eerder sluit dan de an der". Voorzitter Wim Visther duikt voor de duidelijkheid nog even in het verleden. „Tot nu toe hebben wij nooit iets ge zegd over gelijke sluitingen van studentensociëteiten en de kroegen. Wij hebben altijd slechts gevraagd om een uurtje op vrijdag en zaterdag erbij. De sociëteiten konden wat ons betrof nog tot de volgende morgen doorgaan. Maar het beleid van de gemeente, waar altijd alles voor de studenten wordt gedaan en niets voor de horeca, heeft ons doen beslui ten om te verzoeken dat ook de sociëteiten dezelfde tijd sluiten als de andere etablisse menten in Leiden. Van de kermisexploitanten, die enkele maanden geleden het zoge naamde feest van Minerva ter gelegenheid van hun zoveelste lustrum moesten opvrolijken, hebben alle Leidse horecabe drijven een brief gekregen, waarin zij hun verontwaardi ging uitten over de slechte or ganisatie door de studentenso ciëteit. Deze kermisexploitan ten overwegen door het hen aangedane onrecht om maar niet naar het feest van 3 okto ber te komen. Als de nu plot selinge toespitsing van de pro blemen door de enquete in het nadeel van de horeca uitvalt dan zal de horeca zich genood zaakt voelen het, reeds door verschillende leden geopperde voorstel om de tent te sluiten met 3 oktober, hard te ma ken", aldus voorzitter Vischer. De Oude Rijn Galerie De Oude Rijn begint het nieuwe seizoen met een grote expositie, waaraan twaalf kunstenaars deel' nemen. De tentoonstelling wordt zaterdag 18 augustus geopend om twee uur. De expositie toont etsen, zeef drukken, kleur hoogdrukken, litho's, gouaches en plas tieken. De exposanten zijn Frank Couteaux, Anju Chaudhuri-Dufrene, Irene Dominguez, Dorus Groene- veld, Bas Haasnoot, Heta Marros, Vla van Ophuyzen, Hanny Reneman, Eg Sneek, Lucia Steinbach, Johan Timmers en Marijke Verhoef. De tentoonstelling duurt tot 16 september. De galerie, die is gevestigd aan de Stille Mare, is van donderdag tot en met zaterdag geopend van half een tot vijf uur en zondag 19 augus tus van twee tot vijf uur. Straatfeest De Horseback saloon band treedt morgenavond op tijdens een straatfeest in de Kaiserstraat. Het straatfeest, dat om acht uur begint, wordt georganiseerd door de cafés „l'Espe- rance" en het Keizertje". Iedereen kan aan het feest deel nemen. Zeepkist (1) De NOS-radio maakt morgenmiddag directe opnamen in Leiden voor het programma „Meer over minder", dat vanaf tien over een via Hilversum 2 wordt uitge zonden. De stelling die in het programma van morgen middag wordt besproken, is „Gescheiden vrouwen heb ben na vijfjaar geen recht meer op alimentatie van de ex-echtgenoot. In de studio praten de stichting organi satie van gescheiden mensen en de bond van geschei den vrouwen „Divortium" over dit onderwerp. Zeepkist (2) Het programma, dat wordt geregisseerd door Jos Lubsen, beoogt minderheidsgroepen over onderwerpen aan het woord te laten. Niet alleen kunnen personen telefonisch op de geponeerde stellingen reageren maar ook direct. Van daar dat in het programma ruimte is gemaakt voor een soort „Speaker's corner". In verschillende grote steden heeft de NOS-radio zijn tenten al opgeslagen. Morgenmid dag is Leiden aan de beurt. Zeepkist (3) Leidenaars die hun zegje over de stelling willen doen, kunnen naar het pleintje voor de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat komen. In het programma-on derdeel „Op de zeepkist" worden opnamen gemaakt van de discussie die over dit onderwerp tussen de be langstellende Leidenaren zal ontstaan. Deelnemers aan de openlucht-discussie dienen om twee uur bij de Hartebrugkerk te zijn. Het programma wordt van tien voor half drie tot kwart voor drie vanuit Leiden uitge zonden. LEIDEN In het circuswezen is het gewoonte nogal kwistig rond te strooien met superlatieven over de prestaties van de artiesten. Ondanks het respect, dat de artiesten door hun nummers afdwingen, kan de gemiddelde bezoeker bij het horen van het intro van de nieuwe artiest vaak niet anders dan meewarig glimlachen. Natuurlijk, zo in de piste is het spectaculair, maar de tv laat ons van die kunstjes eerder, en vaak nog meer genieten. Maar als er inderdaad iemand de kwalificatie „allerlenigst" en „sensationeel" verdient, dan is het wel de 22-jarige reebruin-ogige Maty Muiïos, slangevrouw in het circus Busch-Roland. De gracieuze Seiïorita Maty, zoals de SLANGEVROUW MA TY MUNOS: aankondiging luidt, vertoont zogenaamde contorsionistische capriolen, die de grens van nog zelden gehaalde perfectie bijna overschrijden. Voor de goede orde: contorsionistische capriolen zijn kunstjes die een hoge mate van elasticiteit vereisen. Een voorbeeld gaat hierbij. Met de beide benen op de grond buigt de flexibele artiest het lichaam zó ver naar achteren, dat het inmiddels tamelijk roodaangelopen hoofd van de kunstenaar of kunstenares weer tussen Zo kun ]e de krant ook lezen. de benen verschijnt. Dan, geheel vrij naar oefening, verliezen de voeten het contact met het aardoppervlak, en nemen de handen de ondersteunende functie over. Met de voeten wordt er dan een hoedje op de kop gezet, een glaasje limonade gedronken of een sigaretje gerookt. Er zijn eenvoudiger manieren te bedenken om een consumptie te nuttigen, hoewel, toegegeven, minder spectaculair. Medici verbazen zich regelmatig over de ogenschijnlijk rubberen rug van Maty, „Maar", zo bekent ze vrijwillig, „daar is niets mee aan de hand hoor, die is volkomen normaal." Circusmunt Maty werd 22 jaar geleden in een circusfamilie in Madrid geboren. Traditiegetrouw werd besloten dat ook Maty zich maar in de circusbranche moest gaan specialiseren. Na het een en ander te hebben geprobeerd, bleek ze uit te blinken in lenigheidsoefeningen. Vanaf haar twaalfde is ze nu bezig die lenigheid in klinkende circusmunt om te zetten. „En dat bevalt me best", klinkt het in een verminkte Anglo-Iberische taaimixture. „Ik werk op contractbasis voor Busch-Roland, en net als voetballers kan ik via een agency aan een ander circus verkocht worden. Waar ik het meeste kan verdienen, ga ik werken, want ik ga er vanuit, dat ik dit variëténummer niet meer kan doen als ik dertig ben. Ik presteer dagelijks optimaal en verg van mijn lichaam het uiterste. Dat kan natuurlijk niemand twintig jaar volhouden". Vaak vragen de mensen me of iedereen dit in principe zou kunnen, maar dat is niet zo, lijkt me. Je kunt het, of je kunt het niet. maar je kunt het niet léren". „Het is jammer dat het circusleven zo eenzaam is, anders zou ik beslist mijn leven reizend slijten. Je leert gewoon dat je je nergens aan moet hechten, want je bent altijd „on the road", en dat vreet wel eens aan je. Al die mensen waar je toch een heel seizoen intensief mee optrekt, verlies je uit het oog. En dan heb je het gevoel, dat je familie uit elkaar valt. Het is een hard beroep, maar het betaalt goed, en dat verzacht veel. Ik zou het nu nog niet willen missen En daar zullen een heleboel mensen blij om zijn. want met haar nauwelijks 1.55 meter kleine lijfje, weet de Spaanse schoonheid avond aan avond het publiek te verbazen en te amuseren. Maty Muiïos, net als ene Cruijff bijzonder intelligent en bovendien begiftigd met zowel een zakelijk als een natuurlijk talent. Maar alleen veel mooier.... AP VAN DER MEULEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3