Leiden moet gauw gaan bouwen in Stevenshof" Bloemetje voor jarige olifan tendresseur CRM verlengt xperiment -vrijwilligers- entrale CDA-raadslid hevig verontwaardigd over gemeentelijke enquête URECTEUR VOLKSHUISVESTING ZUID- HOLLAND: uim zestig anmeldingen voor ^eidse banerimarkt LEIDSE COURANT-REDACTRICE MAAKT RITJE OP OLIFANTERUG 3TAD/ LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 Kynologen Kynologen vereniging Rijnland start 28 augustus het nieuwe seizoen met een lezing door de heer J. Lubbers in het restaurant van de Groenoordhallen aan de Wil lem de Zwijgerlaan. De lezing van de heer Lubbers draagt als titel „Hond mogen zijn in een mensenwe reld". De bijeenkomst begint om acht uur. Vanaf zeven uur kunnen leden van de vereniging zich opgeven voor de nieuwe cursussen van de kynologenvereniging, die eind augustus of begin september van start gaan. iEI DEN Ruim zestig bedrijven hebben zich aan- emeld voor deelname aan de Leidse Banenmarkt, ie 27 september in de Stadsgehoorzaal wordt ge- ouden. Met een maximale ruimte van tachtig tands wordt de capaciteit van de Stadsgehoorzaal iermee bijna geheel benut. let name de metaalsector is flink vertegenwoordigd op de nd iarkt met een variëteit aan bedrijven die borg staan voor func- ver es die uiteenlopen van ongeschoolde arbeid tot werk op HTS- iveau. Ook de betonindustrie, een veel voorkomende bedrijfs- !"^ik in Leiden kan een flink aantal werknemers gebruiken, e- 'j01 enals de bouw- en houtondernemingen: Tussen de aanmeldin- sn ontbreken de grootwinkelbedrijven, grote overheidsinstel- ngen en de vervoerssector te land en in de lucht niet. In de rafische, administratieve en commerciële sfeer, alsmede in het i2flank- en verzekeringsbedrijf zullen eveneens functies worden Bt'langeboden. Ook een uitzendbureau is aanwezig op de markt oor het werven van eigen personeel. lp de Leidse banenmarkt wordt een vacaturebank ingericht, 'aarin alle dan bij het arbeidsbureau bekende vacatures uit de egio's Alphen aan den Rijn, Leiden en Lisse zijn opgenomen, ind rw'jl een belangrijk deel van het vacaturebestand van het Ge estelijk Arbeidsbureau Den Haag zal kunnen worden ingezien, evens wordt er informatie verstrekt over onder meqr subsidie- tn scholingsmogelijkheden. erwacht wordt dat enkele duizenden mensen gebruik zullen laken van de mogelijkheden die de banenmarkt heeft fe bie- en. Nu duidelijk is geworden dat het bedrijfsleven grote be- m ngstelling heeft voor het gebeuren, zal geen middel onbe- roefd worden gelaten om ook de werkzoekenden te doordrm- en van de kansen die er liggen om een werkkring te vinden. ■EIDEN Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat- uufchappelijk werk zal de Leidse Vrijwilligerscentrale aan de «ngegracht 246a tot en met 1980 op basis van experiment T lijven subsidiëren. to'RM begon in 1977 met subsidiëren van acht landelijke vrijwil- op jerscentrales als experiment voor een periode van drie jaar. P et ging om de centrales in Amsterdam, Arnhem, Goes, Gouda, otterdam, Tilburg, Utrecht en Leiden. De subsidie bestond uit 'AF !n gedeelte dat werd betaald door het Rijk en een gedeelte dat leu erd betaald door de gemeente. Het drie-jarige experiment zou Fg orden afgerond met een evaluatie van de opgedane ervarin- se en. Aan de hand daarvan zou worden bepaald of het experi- 0 |ent geslaagd was en op welke wijze voortzetting en zo moge- jk uitbreiding verwezenlijkt zou kunnen worden. Omdat de ijW Valuatie meer tijd in beslag zal nemen dan aanvankelijk was v oorzien heeft CRM besloten het experiment met één jaar en t el tot en met 1980 te verlengen. Viswedstrijd De stichting Meerburghoudt zaterdag 18 augustus een viswedstrijd voor de jeugd tot veertien jaar. Deelnemers dienen zich om acht uur 's morgens te verzamelen bij het Utrechtse Jaagpad ter hoogte van de Leiderdorpsebrug. Er wordt tussen half negen en elf uur gevist. Wie de langste vis vangt, heeft gewonnen. Het aas is vrij. Deelnemers kunnen zich tot en met 17 augustus opgeven bij clubhuis „Klein Matilo", Zaanstraat 126, tel 122521. Geneeskruiden De koninklijke maatschappij voor tuinbouw en plant kunde afdeling Leiden houdt woensdag 19 september een bijeenkomst in het Rijksherbarium aan de Schel penkade. Prof. dr. A. Baerheim Svendsen zal een le zing geven over „gebruik en misbruik van geneeskrui den". Hij is wetenschappelijk directeur van het insti tuut voor de farmacognosie van de Rijksuniversiteit in Leiden. De lezing begint om acht uur 's avonds. Dagtocht Onder leiding van de heer P. van Donselaar wordt zater dag 8 september door leden van de koninklijke maatschap pij voor tuinbouw en plantkunde en belangstellenden een dagtocht gemaakt. Deelnemers dienen zich voor vijf over acht 's morgens te vervoegen bij de „Scheppingskerk" aan de Leiderdorpse Van Poelgeestlaan. Er wordt een bezoek gebracht aan een plantenkwekerij in Huis ter Heide en aan de Stichtse Fruittuin in de gemeente Werkhoven. Belang stellenden dienen zich voor 1 september aan te melden bij de secretaris van de maatschappij, de heer Wetselaar, Vijf Meilaan 71. Na tuurwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie maakt zondag 19 augustus weer een natuurwandeling. De tocht gaat ditmaal door „De Horsten". Deelenmers dienen voor twee uur 's mid dags te zijn verzameld bij de ingang aan de Papelaan in Wassenaar. De tocht, die onder leiding van natuur- gidsen wordt gemaakt, duurt ongeveer anderhalf uur. Om „De Horsten" binnen te komen, is een dag- of jaar kaart nodig. Deze zijn bij de ingang te krijgen. Ieder een kan zonder voorafgaande opgave aan de natuur wandeling deelnemen. Leidse Courant-redactrice Sylvia van Leeuwen overhandigt de bloemen aan Bemmerl. Rechts de heer Mark. LEIDEN Al tijdens zijn optreden in de piste waar hij dressuurprestaties laat zien met de olifanten en tijgers wordt door het orkest lang zal hij leven" gespeeld en na de voorstelling komen alle circusmedewerkers van 19 nationaliteiten hem feliciteren. De volgende dag staan wij voor de deur met bloemen. „Danke schön", zegt meesterdresseur Ruppert Bemmerl als hij de bloemen ter ere van zijn verjaardag krijgt overhandigd. Ruppert Bemmerl, die gisteren 48 jaar is geworden, is al 28 jaar bij het circus. De eerste vijf jaar verzorgde hij de olifanten en andere dieren. Daarna begon hij met dressuur van de olifanten bij het nationale Zwitserse circus Knie. Ruppert en Mecky Bemmerl presenteren de koorddansende olifantenvedette van 400 kilo Madurain circus Busch-Roland. Zij is de enige koorddansende olifant ter wereld. Met deze meesterlijke dressuurprestatie heeft Knie op het vierde internationale circus festival in Monte Carlo de Gouden Clown gewonnen. Het olifanten- en tijgernummer van Knie is door Busch-Roland geëngageerd. Het tijgernummer doet Bemmerl nu twee jaar. Als Bemmerl niet bij een Busch-Roland zit, werkt hij met vijftien olifanten in het circus Knie in Zwitserland. „Danke schön zegt hij nogmaals bij het zien van de bloemen. Perschef van het circus, Otto Mark vindt dat er iets leuks moet gebeuren bij de overhandiging. „Das ist nichts so". Ook fotograaf Henk van den Ende ziet meer in wat aktie. „Heb je wel eens op een olifant gezeten.Nou eh, nee. „Dan wordt het tijd. Probeer het maar eens.Ook Ruppert Bemmerl vindt het wel een leuk idee en enkele seconden later komt zon groot grijs gevaarte aan het handje mee met Bemmerl. De ogen van de dikhuid kijken me aan met een uitdrukking van „Nee, he, toch niet weer zo'n vervelend mens dat zo nodig moet. Ik probeer zo onschulig mogelijk terug te kijken. Hij trapt erin, want even later zakt hij op bevel van Ruppert netjes door zijn knietjes. De nekwelving van de olifant, waarin ik plaats moet nemen reikt echter nog ver boven mijn schouders, maar een kleine zeer sterke handreiking van Bemmerl zorgt ervoor dat ik toch op de rug van de olifant terecht kom. Daarna gaat de goedmoedige flapoor staan. „Lachen" zegt Otto Mark want met zo'n gezicht kunnen we geen foto maken". Met een zo natuurlijk mogelijke uitdrukking op het gezicht krijgt Ruppert Bemmerl uiteindelijk zijn bloemen. Busch-Roland groots Een circus in zijn volle glorie. Dat is Busch Roland. Een circus met vaart, met knappe dressuur en de beste artiesten. Dit Deens- Duitse circus heeft de moordende concurrentie van de televisie kunnen overleven. Die concurrentie is voor veel kleine circusgezelschappen funest geweest en alleen de allergrootste en allerbeste circussen zijn blijven bestaan. Vanavond is eéh van die allergrootsten, circus Busch-Roland nog voor het laatst te zien op het Schuttersveld. Een van begin tot eind wervelende show. Het voert te ver hier alle artiesten de revue te laten passeren, maar de wonderbaarlijke prestaties van „het Slangemens "(volgens medici in Duitsland een mirakel), de geniale paardendressuur en olifantendresseur en dompteur Ruppert Bemmerl met negen gevaarlijk ogende tijgers springen eruit. Het gebrek aan vliegend trapezewerk, wordt ruimschoots gecompenseerd door de onnavolgbare kaskadeurs, een sprint van een prehistorisch nijlpaard, dat smakelijk een meloen verorbert en de capriolen van een olifant op een evenwichtskoord. Kosten noch moeite zijn gespaard om het publiek toch maar vooral iets nieuws voor te schotelen. Dat blijkt bij het zeer geslaagde optreden van de Golgojewtroepen uit Rusland, waarbij vijftien zeldzame Russische windhonden en een tiental raspaarden een show met bijna onbehoorlijk veel vaart ten beste geven. Circus Busch-Roland presenteert tweemaal daags het levende bewijs, dat het circus nog lang niet op zijn achterste benen loopt. En met zo'n dynamiek, snelheid, humor en spanning in huis als het circus Busch-Roland heeft, hoeft dat ook voorlopig niet te gebeuren. Wie de laatste avond van het circus in Leiden niet kan komen kijken, kan na morgen het circus in Hilversum aantreffen. Na Hilversum gaat het door naar Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn en Arnhem. SYLVIA VAN LEEUWEN JEIDEN Het CDA- 1 aadslid J. Walenkamp is evig verontwaardigd over it voornemen van het col- je om een enquête onder Leidse bevolking te ouden over de vraag of de oreca-bedrijven wel iet in het weekeinde lan- er mogen openblijven. In en open brief stelt het DA-raadslid zowel princi- iële als praktische bezwa- n tegen de te volgen pro cedure te hebben. Gi |Door de burgers rechtstreeks jp te roepen (wordt) de nor- jiale en op dit moment nog leeds lopende discussie met wettelijk verkozen verte- [enwoordigers van diezelfde INZAKE MENING LEIDSE BEVOLKING OVER VERRUIMING SLUITINGSTIJDEN HORECA Leidse burgers (de Leidse ge meenteraad) grondig gefrus treerd". De heer Walenkamp stelt dat al jaren de discussie over de kwestie van de verrui-* ming van de sluitingstijden zich voort sleept. „In al die ja ren hebben talrijke belangen groeperingen en individuele belanghebbenden zich danig geroerd." Hij vindt dat het ge meentebestuur de taak heeft om de belangen van alle par tijen te wegen en te laten tel len en dat dat nu al zeven jaar ook uit en te na is gedaan. „Het wachten is slechts op het moment dat een meerderheid van de raad het eens is over welke beslissing het meest recht doet aan alle belangen van alle partijen." Om deze beslissing te nemen is het ab soluut niet meer nodig om nogmaals de „belanghebben den" op te roepen hun visie op de verruiming van de sluiting stijden te geven. Het CDA- raadlid stelt dat het college met het uitschrijven van een enqête in feite hetzelfde doet als wat het de enquête die eind juni door de horeca werd ge houden, heeft verweten, na melijk dat de uitkomst eenzij dig en voorspelbaar was. De gemeentelijke enquête zal dit eveneens zijn, volgens de heer Walenkamp. „Iedereen kan namelijk op zijn vingers uitre kenen dat de groeperingen die middels de dagbladen worden bereikt een rijke oogst aan be zwaren tegen verruiming zal opleveren", aldus Walenkamp. Het valt niet mee om een ritje op een olifanterug te maken. EIDEN „Het is van groot gelang dat de Stevenshofjespol- ,1 Ier in Leiden snel wordt be- louwd. Met de huidige bevol- dngsaanwas in Leiden en ge ien de leeftijdsopbouw is het lodig dat er jaarlijks 700 wo- Jiingen in Leiden worden ge- ouwd. Leiden moet bouwen", ildus verklaarde de heer drs. 'ost, hoofdingenieur-directeur ran de afdeling Volkshuisves- ing voor de provincie Zuid- lolland gistermiddag bij de litreiking van de eerste sleutel oor het renovatieproject Mors- twartier. Ie heer Post stelde wel begrip te hebben voor e argumenten van de natuurbeschermers die ich verzetten tegen de bebouwing van de Ste- enshofjespolder. „Ik kan me heel goed vereni- en met de opvatting van de tegenstanders van e bebouwing van de Stevenshofjespolder dat planten en dieren beschermd moeten wor- ;n. Maar ik vind dat zij in de eerste plaats Ir. Post overhandigt de sleutel aan mevrouw Disseveld. zouden moeten denken aan hun medemensen die niet goed kunnen wonen", aldus de heer Post. De heer Post reikte gisteren in de Leidse Mara- nathakerk de eerste sleutel voor het renovatie project Morskwartier uit aan mevrouw Disse veld, die sinds een maand in de eerste gereno veerde woning woont. Het gaat om een project van 120 woningen, die in beheer zijn bij de Leidse Woningstichting. Betaalbare huren Wethouder Tesselaar van onderwijs, die sprak namens zijn vakantie vierende col lega Verboom van volkshuisvesting ver klaarde in zijn toespraak het in grote lij nen eens te zijn met de heer Post. „Maar ik geloof dat hij iets vergeten heeft. Lei den heeft huizen genoeg. Maar waar het om gaat zijn huizen met betaalbare hu ren", aldus de wethouder. De heer Tes selaar zei voorts dat de overgebleven 80 woningen in het renovatieproject, waar voor de bewonerscommissie „Mors 200" zich in even grote mate heeft beijverd als voor de eerste 120 woningen waar schijnlijk spoedig zullen kunnen worden gerenoveerd. I

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3