Wiegel wiedt in de tuin van de intergemeentelijke regelingen op het menu Yoghurt staat nu al 75 jaar fijn 3y Kruiden - therapie i m opmars Welk onheil voltrok zich over Vrouwenverdriet NIEUWE STAP OP LANGE WEG NAAR REORGANISATIE Klein maar MEN ZWIJGT ER IN DEZE BUURTSCHAP MAAR LIEVER OVER BINNENLAND LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 PAGINA l£ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Wiegel en staatssecretaris Koning van Bin nenlandse Zaken hebben een nieu we stap gezet op de lange weg naar de reorganisatie van het binnen lands bestuur. Zij hebben dezer da gen aan een groot aantal instan ties een concept-wetsontwerp over de z.g. gemeenschappelijke regelin gen gezonden met het verzoek daarop binnen enkele maanden commentaar te leveren. De be windslieden hopen het definitieve wetsontwerp rond 1 januari 1980 bij de Tweede Kamer te kunnen indienen. Het stuk dat de provinciale besturen, de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en andere instanties nu op tafel hebben liggen gaat over een ui terst belangrijke zaak. Al tientallen jaren leeft bij de gemeenten - en ze ker naarmate het maatschappelijke schaalvergrotingsproces vorderde - de behoefte om op bepaalde terreinen met elkaar samen te werken. In 1950 kwam ten behoeve daarvan de Wet gemeenschappelijke regelingen tot r, stand. Van deze wet is in de loop der jaren uitbundig gebruik gemaakt, het breedst in de vorm van de z.g. prege- westen, waarin zeer veel zaken aan de orde komen, waaronder ruimtelij ke ordening, milieubeheer, ontwik kelingsprogrammering etc. Van die pregewesten zijn er nu zo'n vijftig, ongeveer evenveel als werden voor zien in het inmiddels ingetrokken wetsontwerp op de gewesten. Het vorige kabinet is tot een indrin gende koerswijziging gekomen; het zag niets in een veelvoud van gewes ten naast rijk, provincies en gemeen ten. „Geen vierde bestuurslaag", zei den minister De Gaay Fortman en staatssecretaris Polak, en met hen de beide Kamers. Het huidige kabinet heeft deze lijn voortgezet. Nieuwe stijl Belangrijke bovengemeentelijke ta ken gaan nu. in de visie van de rege ring, naar de provincies-nieuw-stijl. Over de verdeling van de taken tus sen rijk, provincies en gemeenten hebben minister Wiegel en staatsse cretaris Koning eind april enkjele stukken aan de Tweede Kamer ge zonden. Op de tafel van de ministerraad ligt op 'het ogenblik een voorstel van Wiegel over de door hem gewenste provinciale indeling. De ministerraad is daar vóór de vakantie niet aan toe gekomen; aangenomen wordt dat het in de tweede helft van augustus in het Catshuis aan de orde zal komen, waarna het naar de Tweede Kamer gaat. Niet bekend is hoeveel provin cies er volgens de regering moeten komen. Wiegel stelde vorig jaar voor dit aantal te bepalen op 17, maar het is niet onmogelijk dat er in het uit eindelijke voorstel aan de Kamer minder provincies uit de bus komen. Vast staat dat er van een geleidelijke ontwikkeling sprake zal zijn. Waar schijnlijk zal met een of twee nieuwe provincies begonnen worden (bij voorbeeld Rijnmond en Twente). Daarnaast zullen de te handhaven provincies (zoals Groningen, Fries land, Drenthe en Zeeland) langzaam maar zeker provincies-nieuwe-stijl - met het daaraan verbonden taken pakket - worden. De huidige prege westen zullen verdwijnen. De rijks bijdrage die ze nu ontvangen wordt nu al bevroren. Tussen de gemeenten en de provin cies-nieuwe-stijl zullen intergemeen telijke samenwerkingsverbanden ko men te staan. Hoe die precies zullen heten laten Wiegel en Koning nog in het midden (gewest, kring, of iets dergelijks), maar wel zullen ze een beperkt takenpakket krijgen. Grote zaken als ruimtelijke ordening, mi lieubeheer en ontwikkelingspro grammering gaan naar de provincies- nieuwe-stijl. Ondoorzichtig Iedereen in bestuurlijk Nederland is eenstemmig waar het betreft de noodzaak van het wieden in de tuin van de gemeenschappelijke regelin gen, waarvan er nu in totaal zo'n 1.500 bestaan. Het is een nogal on doorzichtig geheel van samenwer kingsverbanden dat in de loop der ja ren gegroeid is. In het nu gepresen teerde concept-wetsontwerp worden regels gesteld aan de nieuwe interge meentelijke samenwerkingsverban den. Bij de ordening krijgen de pro vinciale besturen een belangrijke taak, want zij kunnen, beter dan de rijksoverheid, bekijken welke samen werkingsverbanden mogelijk en no dig zijn. Het is de bedoeling dat ook de gemeenteraden in de nieuwe situ atie beter kunnen gaan beoordelen hoe bepaalde samenwerkingsverban den waarbij ze betrokken zijn functi oneren. In geen geval zullen deze interge meentelijke samenwerkingsverban den mogen uitgroeien tot een be stuurslaag. De besturen van de ver banden zullen dan ook niet recht streeks door de bevolking gekozen worden, maar worden samengesteld uit en door de gemeenteraden. Wiegel en Koning willen bij hun werk ten behoeve van de reorganisa tie van het binnenlands bestuur, zo hebben ze herhaaldelijk verklaard, een meersporig beleid voeren, niet alleen zal er een herverkaveling van taken en bevoegdheden van rijk, pro vincies en gemeenten plaats hebben, maar ook zal er een provinciale her indeling komen en zal hard gewerkt worden aan gemeentelijke herinde lingen. Een en ander doet verwach ten dat het aantal gemeenschappelij ke regelingen met enkele honderden zal verminderen, wat zeker een bij drage is aan de duidelijkheid van het openbaar bestuur. Het is al met al een gigantische ope ratie, waarvan het nu gepubliceerde voorstel deel uitmaakt. Met spanning worden op Binnenlandse Zaken de reacties afgewacht. EVERT MATHIES Op zoek naar piepkleine dorpjes in ons eigen land, waarvan maar heel weinig Nederlanders het be staan weten, is Leo Leeuwis tijdens zijn zwerftocht aangekomen in de buurtschap Vrouwenverdriet na bij het Noordhollandse Assendelft in de Zaan streek. Opnieuw „klein maar fijn" dit dorpje met een lange maar soms verdrietige geschiedenis. KOOKBOEK VOL YOGHURT In de proefkeuken van het Nederlands Zuivelbureau te Rijswijk is men tot de bevinding gekomen dat er veel overheerlijke ge rechten met yoghurt te bereiden zijn. Men besloot daarom tot het samenstellen van een kookboek dat uitsluitend yoghurt (en kwark) recepten zou bevatten. Dat een drank, een taart bereid met yoghurt verrukkelijk is, moge blijken uit de volgende re cepten: FLIP-ORANGE 1 ei, 3 eetlepels oranjemarmelade, 2 eetlepels suiker, 1/2 liter yoghurt, 2 sinaasappelen. Splits het ei in eierdooier en eiwit en sla het eiwit stijf. Roer de eierdooier uit met de oranjemarmelade en de suiker. Voeg de yoghurt en het sinaasappelsap toe en schep tenslotte het stijf ge klopte eiwit erdoor. Serveer in hoge glazen. YOGHURTPUDDING 5 blaadjes witte gelatine of 4 witte en 1 rood, 1 klein blik vruch ten, 1/2 liter yoghurt, 60 g. basterdsuiker, sap van 1 citroen, 1/8 liter slagroom, boter. Week de gelatine in ruim koud water. Laat de vruchten uitlek ken. Vermeng de vruchten,yoghurt en de basterdsuiker. Ver warm het vruchtensap met het citroensap tot het begint te dam pen. Voeg van het vuur af de uitgeknepen gelatine toe en roer tot alles is opgelost. Roer de gelatine in een dun straaltje door de yoghurt. Zet het geheel op een koele plaats en roer af en toe. Doe zodra de pudding begint te gelerenhet mengsel in een beboterde vorm en laat de pudding verder stevig worden. Gar neer hem met stijfgeslagen room en wat achtergehouden vruch ten. .bt toe |2 B/V |6- (o. Het gebruik van geneeskrachtige kruiden heeftf? laatste jaren een ongekende vlucht genomen - een v rassende ontwikkeling die geen enkele wetenschap, een halve eeuw geleden zou hebben durven voorsjp len. Men verwachtte toen het meeste heil van rel ontdekte of nog te ontdekken synthetische middev Inmiddels echter zijn velen van die houding feru^F' komen. Hoewel het moderne synthetische middel grote voordelen hebben door zijn sterke en meer gerichte werking, brengt j| deze werking in een aantal gevallen ook bijverschinselen i die nogal wat deskundigen ertoe hebben gebracht de oplosi_naa weer bij het oude, vertrouwde geneeskruid te zoeken. Alijng, prof. dr F. van Os, emeritus hoogleraar Farmacognosie aanfalh< universiteit van Groningen in zijn voorwoord bij de „Gids vjhul' Geneeskrachtige Planten" die zojuist onder zijn eindredacti^ verschenen. hot| Het blijkt een fors boekwerk geworden van bijna 500 pagi vol informatie en illustraties, nogal aan de prijs, dat moet zegd, maar wat wil men voor een werk dat alle wilde plai-, van Nederland behandelt? '/UI Ooit van bergsteentijm gehoord? „De plant was in de oudheit de middeleeuwen zeer vermaard als middel tegen oorsuizing' oprispingen, de hik, ingewandspijnen en zenuwkrampen, werd ook gebruikt als aansterkend en opwekkend middelk"J" bovendien de spijsvertering bevorderde", weet de gids te n^J den. En inderdaad heeft de bergsteentijm (die bij ons alleen j op de St Pietersberg bij Maastricht voorkomt) ook volgens de< zichten van de moderne wetenschap als eigenschappen: aansul1 kend, kramp-opheffend, spijsvertering-bevorderend. Let w men mag de plant niet zelf gaan plukken, want hij is bescherip, Ook dit soort informatie bevat de gids. pC RECEPTEN U Recepten mogen in een dergelijk naslawerk natuurlijk niet breken. Voorbeeld onder het hoofdstuk aderverkalking: ,L_ treksel van zwarte bes - 50 gram gedroogde bladeren op 1 |n kokend water, 15 minuten laten trekken, 3 kopjes per dag gtuj rende de hele winter". Of onder griep: „Afkooksel van zilvefj^ tel - 10 gram gedroogde wortel op 1 liter water, 5 minuten lCm^ koken, 5 minuten laten trekken, klaarmaken op het momentL men het gebruiken wil, 2 keer per dag innemen". Maar ook de meer zeldzame kwalen worden besproken. Zo sL j bij waterzucht als recept vermeld: „Afkooksel van Echte (L^ denroede - 40 gram bloeiende toppen en stelen op 1 liter watk» minuten laten koken en 10 minuten laten trekken; deze Lj veelheid is genoeg voor 2 dagen". Zelfs het uiterlijk schocLg niet vergeten. Onder sproeten: „Zich twee keer per dag w4,an;( met een afkooksel van berkebast, 50 gram bast op 1 liter wfej. 15 minuten laten koken". L j ORDINAIR krek Dit laatste recept bewijst al dat niet louter onbekende of efcst-I sche gewassen geneeskracht bezitten. Het boek wemelt ook 1,617 de planten die iedereen naast zijn deur kan plukken. Zo heeirlar ordinaire paardebloem als eigenschappen: aansterkend, bij zuiverend, eetlust-opwekkend, galuitscheiding-bevorderend xerend, spijsvertering-bevorderend, urinedrijvend, vitaminICH aanvullend. En de bereklauw die men in dit seizoen in nagejerd elke wegberm aantreft, wordt geprezen als zijnde bloeddruk! lagend, menstruatiebevorderend en zinneprikkelend, de pa tie bevorderend. Daarnaast zijn ook de minder prettige traill (j van alle planten vermeld. Bij diezelfde bereklauw de waarsF wing: „Uit de zon blijven wanneer men de plant heeft aal raakt". Bij de eik: „Niet in contact brengen met ijzer; niet n gen met keukenzout, alkaloïde bevattende planten of Iersl de bast prikkelt het darmkanaal". Bij Salomonszegel: „Noi bessen eten". Bij Galega met zijn bloedsuiker-verlagende, i drijvende, zogdrijvende en zweetdrijvende eigenschappen] advies: „Nooit delen van de plant vers gebruiken; altijd I drogen". Zelfs diergeneeskundige recepten ontbreken niet. Heeft de l| bronchitis? Gebruik een aftreksel van Bittere Vleugeltjesbll 10 gram van de hele plant op een halve liter water, 15 min laten trekken; hoeveelheid voor één dag. Lijdt de poes aan ree? Behandelen met een aftreksel van gewone Kattestaai fjé gram van de gedroogde plant op 1 liter water, 1 kopje per \flj Moet het diertje daarentegen gepurgeerd worden? Dat kan een gezoet aftreksel van Genadekruid, 2 gram kokervruchtj kopje. Zo wordt men, met de Gids voor Geneeskrachtige Planten, Jp* complete huisapotheek rijker. Terecht echter heft prof. Va een manende vinger. „Het gebruik van geneeskruiden ma nooit toe leiden dat men verzuimt doktershulp in te roepen. zal men dikwijls in overleg met de arts een kruidenthei kunnen toepassen. De combinatie van wat de natuur ons te den heeft met de resultaten van modern wetenschappelijk derzoek kan onze gezondheid alleen maar ten goede kome PIET SNOEREN L 1 GIDS VOOR GENEESKRACHTIGE PLANTEN. II J READER S DIGEST. 73.85. VROUWENVERDRIET Welk onheil is er geschied en hoeveel vrouwen hebben sindsdien deze plaats vervloekt of zijn er juist ter bede vaart gegaan, om hun tranen de vrije loop te la- - ten? In ..Het Wapen van Assendelft" bezingen casettegitaren een liefde onder de Spaanse zon. Biljarters in hemdsmouwen ontworstelen zich dichter bij huis aan de grauwsluiers van het da gelijks bestaan. Maar ook zij moeten het ant woord schuldig blijven. Vrouwenverdriet? Iets van vroeger? Mutsenplooisters trekken voorbij aan het geestesoog, boerinnen in klederdracht op de banken van een kap wagen, het harsenla pje onberispelijk gesteven. Liep daar een eerste geliefde langs het raam, in de volle glorie van haar rokkenpracht op weg naar de R.K. naai- school? Assendelft heugt zich veel dorpsschonen, die naast de klompen zijn gaan lopen en het hulle- tje aan de wilgen hebben gehangen. Maar wei nigen denken ooit terug aan het deerniswek kende lot van vrouwen uit andere provincies, wier mannen hier aan de drank ten onder dreigden te gaan. Alleen een afgelegen buurt schap is er stil van geworden: Vrouwen ver- Na zoveel jaren echter zijn alle tranen van de ogen gewist. De Nauernase Vaart loopt dartel, arm in arm met kaden vol fluitekruit, van de Zaan naar het Noordhollands Kanaal en omge keerd, in een eindeloos vice versa. Meisjes dui ken van een meerpaal en werpen elkaar vlie gende schoteltjes toe, waar eens wieken zwaai den, wieken maaiden van de Zaanse molens. Vrouwenverdriet? Automobilisten ontdekken de ideale wegligging in het talud van de krui sing. Een zonnebaadster heeft daar alle banden geslaakt en is topless neergezegen aan de riet- zoom. Alles ligt er even mooi bij. Holland mijn Holland, wat ben je toch mooi!". Aan de Westzaanse oever kijkt Ouwe Bram van W.G. van der Hulst naar wat het leven nog te bieden heeft. Cornelis van der Helm, bij le ven en welzijn 85 in oktober, pet, bruine trui, klompen geel als boterbloemen. Molenaars kindermeel bestuift zijn herinneringen, hij maakte Zaanse flikken en beluisterde het stam pen van oliepersen, lang voor de lawine van mayonnaise zich een bedding zocht in onze lage landen. Daarna keerde hij terug tot de vertroosting van een langdurig sluismeesterschap. Weet hij aan welke bron zoveel tranen zijn ontvloden? Hij wijst naar de overkant. Waar een dozijn wonin gen zich in het kanaal weerspiegelt gaven de grondwerkers zich over aan hun uitspattingen en wel met zoveel toewijding, dat „Vrouwen verdriet" lang een erkend postadres is geweest. Hun chroniqueur beschrijft in zangerig dialect, hoe de vreemdelingen zich weerden in de droogmakerijen, vaarten op diepte brachten, aarde naar de dijken zeulden. Daarna zochten zij vergetelheid in de drank. „Zelfs het reisgeld ging er aan op". Een pomp boven de gootsteen distribueert waterdruppels. De thee staat op het oliestel. Van ver over de Zaanse polders waait het geluid van een draaiorgel de kamer binnen. Kermis op Hemelvaartsdag.' Rauwe bonken van kerels, rondzwierend in de stoeltjes van een zweefmolen. Bloeien de waterlelies nog ter na gedachtenis aan deze verloren zielen, die een gehucht besprenkelden met alcohol en het al dus ten doop hielden? De 300 jaar oude gelagkamer is drooggelegd en verleent ingetogen huisvesting aan het gezin R.' van den Berg. Het even oude sluisje houdt zich aanbevolen voor de penselen van een zondags- schilder. Waar eens het gelal van ,,'k Zou zo graag een borreltje lusten" de meerkoeten op schrikte. voedert de sluismeester-veehouder zijn koeien. Een stroom van volle en sneeuw witte melk heeft alle sporen van losbandigheid uitgewist. Joris Driepinter heeft het gewonnen van de op perste der schenkers, 43 jaar geleden al, toen de nieuwe bewoner geen vergunning meer kreeg om te tappen. De sluisdeurtjes kraken en steu nen in alle gebinten, als schuttingen verricht- wórden zoals in de 17e eeuw, met behulp van duwbomen die krom staan van de ouderdom. Vuur noch strenge winters of hout consume rende knaagdieren, hebben kunnen verhinde ren, dat dit groene café en het sluisje zich na zoveel eeuwen nog aan de Nauernase Vaart presenteren, in de volle glorie van hun schilde rachtigheid. Er worden geen visioenen ont leend aan de fles. Vrouwenverdriet kent niet meer de vreugden en verschrikkingen van een totale dienstbaarheid aan koning alcohol. De nieuwe wijken van Assendelft lopen van sloot naar sloot door de weilanden. De'tijd dat het minisluisje boten met groenten tussen de deurtjes ontving, ladingen turf of kooien met de beroemde Assendelfter kippen, grootge bracht op een dieet van boekendegort en kar nemelk, behoort tot het verleden. Er staat ge woon een handjevol huizen aan de vaart. Wie in Vrouwenverdriet wil gaan wonen moet er' vlug bij zijn. Er wordt één woning te koop aan geboden, met vrij uitzicht op de plaats des on- heils. LEO J. LEEUWIS Den Haag Aan de journalist De Kruyff hebben wij Nederlanders het te danken dat de yoghurt hier is bekend ge worden. De Kruyff meldde in 1904 nu dus vijfenzeventig jaar geleden vanuit Constantinopel (het huidige Istanboel), het bestaan van een Turks produkt, dat fris en licht zuur van smaak was en dat bovendien bijzonder gezond heette te zijn. Spoedig daarna kreeg dit produkt al een bescheiden plaats op de Nederlandse eet tafel. Geen voedingsmiddel heeft vooral na de Tweede Wereldoorlog zo'n hoge vlucht genomen als juist dit zuivelpro- dukt. Werd het aan het begin van deze eeuw slechts af en toe gegeten en dan nog uitsluitend als toetje,tegenwoordig wordt yoghurt dagelijks geconsumeerd. En dan niet alleen gis dessert, maar ook als on derdeel "#»i met ontbijt, als tussendoortje en als-ingredient bij de bereiding van een gerecht. Thans gebruikt de Nederlander ruim vijftien kilo yoghurt per jaar. Yog hurt heeft een rage ontketend, maar dan wel een gezonde rage. NATUURLIJK Oorspronkelijk was yoghurt een natuur- produkt dat werd verkregen door gisting van door koken ingedikte melk. Tegen woordig komt dit zuivelprodukt uit de fa briek. waar men bij de yoghurtbereiding melk laat verzuren door toevoeging van twee melkzuurbacteriën bij een kweek- temperatuur, variërend van 32 tot 45 gra den Celsius. Tijdens de bereiding wordt dit produkt slechts aan een gering aantal Gemiddeld slikt elke Nederlander ruim 15 kilo yoghurt per jaar weg. machinale handelingen blootgesteld. Daarom zou men nog steeds van een na- tuurprodukt kunnen spreken, temeer daar er vrijwel geen hulpstoffen aan worden toegevoegd. In de keuken werkt de alternatieve voed- selbereider ook wel eens met het zoge naamde 'yoghurtplantje': een bijnaam voor Kefirkorrels. Met deze korrels maakt men geen yoghurt, maar kefir een uit Oost-Europa stammende zure melkdrank, die naast melkzuur ook alcohol en kool zuur bevat. Wanneer men een yoghurtrecept probeert dan blijkt dat gezond eten behalve smake lijk ook zeer gevarieerd kan zijn. Met yog hurt kan men van alles bereiden: hoofd schotels, voorgerechten, soepen, nagerech ten, sausen, gebak en snacks. Ondanks het bestaan van kookboeken op dit gebied is een groot aantal consumenten nog niet vertrouwd geraakt met de gebruiksmoge lijkheden van dit produkt. Het Neder landse Zuivelbureau begon vorig jaar daarom met speciale kookcursussen. Dit initiatief werd met veel enthousiasme ont vangen. GEESTDRIFT Allerlei mensen, mannen en vrouwen, ge huwd en ongehuwd, studenten en jonge werknemers namen met geestdrift aan deze cursussen deel. Deze animo heeft de initiatiefnemers gesterkt in de overtuiging dat er in Nederland behoefte is aan voor lichting over gezonde voedselbereiding. Ook dit najaar zullen er weer speciale kookcursussen worden georganiseerd in de vier zuivelkeukens in Arnhem, Eind hoven, Groningen en Leidschendam. Ie dereen die vindt, dat yoghurt geen onder geschikte rol mag spelen in de speelse, ge zonde en moderne keuken, kan zich opge ven voor deze cursussen. Hij kan zich daartoe in verbinding stellen met één der zuivelkeukens of met het Nederlands Zui velbureau (NZB), afdeling voedingsvoor lichting in Rijswijk. LUDUIN SALTERS Het gehuchtje Vrouwenverdriet

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12