uitse regering acht gevangenhouding van Twee van Breda zinloos Buitenlandse pers in Iran onder druk Kam ercommissie vindt boycotbeleid van het kabinet nog onvoldoende Heftige aanval op Italiaanse politici Hevige gevechten in westelijke Sahara Ouderpaar verwaarloost baby Verzoek Menten wordt vrijdag behandeld JNENLAND/BUITENLANP, LEIDSE COURANT/ DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 H3§7. (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) NN Met als aanleiding de dood van (alia heeft behalve bondspresident stens ook de Westduitse minister van tenlandse zaken, Hans Dietrich Ge- her, gisteren bij zijn Nederlandse btgenoot Van der Klaauw gepleit de vrijlating van de resterende twee de „Drie van Breda", de oorlogsmis- jigers Fischer en Aus der Fünten, die enslang uitzitten in de Koepelgevan- iis te Breda. De regering van de idsrepubliek heeft een dergelijk ver- li ook vroeger al eens gedaan. „twee van Breda" zoals nu gezegd moet den, kwamen ter sprake in de eerste of- ële ontmoeting van de beide bewindslie- tijdens het driedaags bezoek, dat Van Klaauw aan de Bondsrepubliek brengt, argument van de Duitse regering voor haar verzoek is dat langer vasthouden van Fischer en Aus der Fünten „zinloos is". Mi nister Genscher wees er op dat beide man-, nen nu ruim 34 jaar gevangen zitten, watt naar zijn mening betekent dat ze niet „straf baar" meer zijn. Hij doelde daarmee op de vrij algemeen aanvaarde opvatting, dat een gevangene na een bepaald aantal jaren de zin van zijn straf niet meer ervaart. Minister Van der Klaauw beloofde zijn ambtgenoot dat hij deze zaak in Nederland in het kabinet zal brengen. Zonder daar nu direct zijn eigen mening mee naar voren te willen brengen, merkte Van der Klaauw op, in een gesprek met Nederlandse journalis ten, dat het „op jaren stellen" van iemand, die tot levenslang is veroordeeld, in Neder land in andere gevallen een normale zaak is. „Ik heb minister Genscher echter gewe zen op de emotionele aspecten van deze zaak voor een deel van de Nederlandse be volking", aldus Van der Klaauw. Een ander punt in het eerste gesprek tussen Genscher en Van der Klaauw was de situa tie in het Midden-Oosten. De Nederlandse minister sprak daarbij afkeurend over de huidige Israëlische politiek, althans wat be treft het stichten van nederzettingen op de westelijke Jordaanoever en het uitvoeren van represaille-acties in Libanon. Volgens Van der Klaauw worden hierdoor de kan sen op een alles omvattende vrede in het Midden-Oosten in gevaar gebracht. Een bij komend „zorgelijk" aspect is, aldus Van der Klaauw, dat deze politiek ervoor zorgt dat de sympathie met de Israëlische zaak ook in Nederland minder wordt. Het Midden-Oosten staat momenteel in de Bondsrepubliek in het brandpunt van de be langstelling, doordat het liberale parlement slid Jürgen Möllemann erop aandringt dat de Bondsregering officiële contacten aan knoopt met de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO). Minister Genscher, partijgenoot van Möllemann, heeft overigens al laten weten dat dit onmogelijk is als de PLO de staat Israël en het bestaansrecht daarvan niet erkent. Zijn ambtgenoot Van der Klaauw neemt hetzelfde standpunt in. Tegenover journalis ten voegde hij daaraan toe dat de PLO naar zijn mening betrokken moet worden bij het vredesoverleg in het Midden-Oosten. „Zon der hen is vrede niet mogelijk". Van der Klaauw bespeurt wel verandering in de houding van de PLO. „Officieus erkennen zij het bestaansrecht van israël al". Zowel de Bondsrepubliek als Nederland zien mo menteel geen reden om de V.N.-resolutie 242, die ook voor de EEG als uitgangspunt geldt, essentieel te wijzigen. „Alleen de om schrijving van het Palestijnse volk als vluchtelingen zou veranderd kunnen wor den, als ook die achterhaald is", aldus Van der Klaauw. De modernisering van de tactische atoom wapens (middellange-afstandsraketten) in West-Europa is volgens de Bondsrepubliek en Nederland een zaak, die door de gehele NAVO moet worden bekeken. Genscher en Van der KLaauw reageerden daarmee op het Amerikaanse plan om in West-Duits- land, Nederland en België tussen de 200 en 600 raketten te stationeren (de vernieuwde Pershing en de nieuwe generatie „Cruise Missile") als antwoord op de Russische SS- 20, die vanwege zijn mobiliteit en zijn drie atoomkoppen gevreesd wordt. Daarmee zou den voor het eerst in West-Europa raketten staan, die de Sovjet-Unie kunnen bereiken. In West-Duitsland staat men niet afwijzend tegenover deze modernisering, maar wil men de nieuwe raketten liever niet uitslui tend op het eigen grondgebied hebben. rees voor ieuwe rijd in ibanon [ROET In Libanon is de es ontstaan voor een nieu- ondergrondse oorlog tussen r bestrijdende groeperin- volgend op een moord- slag op de Iraakse ambas- eur in Beiroet. Daarbij wer- drie falangisttsche strij- gedood. De ambassadëure rd licht gewond, toen zijn door een raket werd ge- [fen. De aanslag volgde op naanslagen op de Iraakse idelsdelegatie en het kan van de Iraakse lucht- irtmaatschappij in Beiroet, (lomatieke kringen ver arden toen dat de aansla- het werk zouden zijn van akse communisten die sinds >rig jaar ondergronds actie jeren. Palestijnen hebben de recente terechtstellin- in Irak veroordeeld. rie miljoenste a-oorlogse oning gereed EUWEGEIN (ANP) In iwegein bij Utrecht zal op augustus de drie miljoenste de Tweede Wereldoorlog Jouwde woning aan de be- wiln ners worden overgedragen, de overdracht zullen onder leren aanwezig zijn minis- Beelaerts van Blokland H n volkshuisvesting en ruim- jke ordening en diens atssecretaris Brokx. miljoenste sinds de bevrij- ig gebouwde woning kwam 1962 gereed, de twee mil- nste in 1971. BUIT ellenga (PvdA) rlaat Kamer :N HAAG (ANP) Het rdA-kamerlid J. T. Vellen- (58) zal op 28 augustus persoonlijke redenen 'jn kamerlidmaatschap be- ,pi5 «"sen. zijn besluit heeft mede een gespeeld de voor hem te- irstellende afloop van de •kiezing van een nieuwe ka- irvoorzitter, zo schrijft hij in brief aan het kamerpresi- um. Jh ivjet-kosmonauten rug naar aarde enz OSKOU De Russische ismonauten Wladimir Layk- 'v en Valeri Ryumin, die el een verblijf van bijna een '•f jaar in de ruimte een euw duur-record hebben ge- EGI bereiden zich voor op m terugkeer naar de aarde. 'dio-Moskou meldde gisteren 1 zij een laatste medische 'uring hebben ondergaan, 1 wijst erop dat ze waar- T'jnlijk binnen 24 uur aan de 'ugkeer zullen beginnen, ewel de radio geen tijdstip .75 eft genoemd. uyana bepleit één ntilliaanse natie —j tORGETOWN Premier f orbes Burnham van Guyana 'eft gisteren gepleit voor een -"■^toengaan van de landen van 1 gemeenschap van de Antil- _n. met inbegrip van de Ne- 'rlandse, Franse, Britse en 5| bezittingen in dit ge- |ed, in één natie. iin opening van de derde ;hii ,n'erentie van de federatie vakorganisaties van over- idspersoneel in de Antillen EC oeg de eerste minister zich ..Moeten wij stofjes blijven w°rden wij een natie?". Drie leden - van één gezin omgekomen (Van een onzer verslaggevers) NUNSPEET Bij een onge val gisteravond op de Nun- speterweg tussen Nunspeet en Vierhouten zijn drie men sen uit één gezin om het le ven gekomen. Het zijn de 50- jarige K. van B. uit Goede reede, zijn vrouw J. van B. (47) en hun veertienjarige dochter J. van B. De vierde inzittende, een dochter, werd overgebracht naar het Sophiaziekenhuis in Zwolle en is inmiddels buiten levensgevaar. Het ongeval ont stond doordat de bestuurder van de personenauto geen voorang verleende aan een vrachtwagen. TEHERAN Buitenlandse journalisten in Iran kunnen voortaan strafrechtelijk worden vervolgd voor de be richtgeving in hun kranten of door hun persbureau. Dat staat in een wet, die gisteren in Teheran van kracht is ge worden. Buitenlandse journalisten die Iran bezoeken moeten een eed afleggen, dat „zij niets dan de waarheid zullen schrijven en geen nieuws zullen verzinnen, geruchten verspreiden of one nigheid en achterdocht ver oorzaken". De ayatollah Chaffari heeft gisteren tijdens een betoging gezegd:„We zullen elk geluid tegen de islam tot zwijgen brengen. Tegenstanders van de islam zullen we niet langer dulden". De regering van pre mier Bazargan zei het geweld van de afgelopen dagen te be treuren. Zij noemde de ge welddadigheden onderdeel van een contra-revolutionair complot en deed een beroep op alle partijen eikaars vrijheid van meningsuiting te eerbiedi gen. ALGIERS Bij hevige gevechten tussen Marokkaanse troepen en guerrillastrij ders van het „Franse Polisario" die zich zaterdag afspeelden in de omgeving van de Oase Bir Enzaran in het hart van de westelijke Sahara, zijn vierhonderd Ma rokkaanse soldaten gesneuveld en drie honderd gewond geraakt. Een functionaris van het Polisario die dit gis teren in Algiers bekendmaakte, zei dat er ook 175 Marokkaanse militairen gevangen zijn genomen en dat de guerrillastrijders veel mi litair materieel hebben vernield of in beslag genomen. De Marokkaanse minister van buitenlandse zaken, M'hamed Boucetta, heeft inmiddels bekendgemaakt dat de Marokkaanse regering wapens heeft verstrekt aan burgers die aan de grens met Algerije wonen om hen in staat te stellen het hoofd te bieden aan wat ge noemd wordt „de agressie van de Algerijnse vechtersbazen". Boucetta liet voorts weten dat de zesduizend man die uit Mauretanië te ruggetrokken worden, naar Tiris Al-Gharbia zullen gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG -Het is volgens het kamerlid Harry van den Bergh onaanvaarbaar dat de regering in strijd met eerdere toezeggingen van minister Van der Klaauw nu toch met de aankondiging komt dat een nieuwe „on afhankelijke commissie" verder moet gaan studeren op de gevolgen van de Arabische Boycot in Nederland. Dit temeer, omdat de Tweede Kamercommissie, die zich met deze kwestie heeft bezig gehouden, en waarvan Harry van den Bergh voorzitter is, een ver der onderzoek niet meer nodig vindt. Met deze opmerking reageerde Harry van den Bergh gisteravond op de brief van het kabinet, waarin scherpe maatregelen tegen de discrimi nerende handelingen bij de uitoefening van een beroep of bedrijf worden aangekondigd. Het gaat hierbij om de zogenaamde Arabische boy cot, waarbij door landen in het Midden-Oosten bedrijven en personen, die banden hebben met Isrël, worden geboycot. Het kabinet denkt bij het nemen van maatrege len aan een verscherping van de strafwetge ving, maar ook aan een meldingsplicht door be drijven, wanneer zij met de Arabische boycotei- sen worden geconfronteerd. Voorts wil het ka binet nagaan hoe het via de wet Economische Mededinging de uit de Arabische boycot voort vloeiende verstoringen kan tegengaan. Een daartoe toe. aan te stellen commissie moet vol gens het kabinet méér inzicht in aard en de omvang van de gevolgen van de boycot moeten verschaffen. Het kabinet wilde aanvankelijk geen beleids conclusies verbinden aan het rapport dat de ka mercommissie eerder had uitgebracht en waar uit bleek dat in Nederland op vrij grote schaal medewerking wordt verleend aan de Arabische boycoteisen. De Kamercommissie wees toen unaniem de aankondiging van een nieuwe stu die van de hand. Toen werd de kamercommis sie ook verzekerd dat er geen nieuw onderzoek zou komen. Dat zou ook alleen maar vertra gend werken. Nu wil het kabinet toch een nieuw onderzoek via een speciale commissie- .Daarover is de socialist Van den Bergh zeer ontstemd CDA-woordvoerder Gualthérie van Weezei staat vrij positief tegenover de aangekondigde regeringsmaatregelen, zoals het verscherpen van de anti-discrminatiewetgeving. Evenals zijn VVD-collega Bolkenstein vindt hij het on gemoeid laten van goederenverklaringen, zoals het kabinet heeft aanbgekondigd, echter on juist. Deze verklaringen zouden volgens hem racistische elementen kunnen bevatten. De nieuwe studiecommissie waarover Van den Bergh zich zo opwindt vindt Van Weezei een goede zaak. Zij zal haar werk echter binnen een bepaalde tijd moeten voltooien. Stichting Ereschulden wil gesprek DEN HAAG „We hopen nu eindelijk eens op een eer lijk en open gesprek met de Nederlandse regering over de achterstallige salarissen uit de Japanse bezetting stijd. De meesten zijn lang zamerhand meer gefrusteerd geraakt door de trouweloze houding van de regering dan door de oorlog zelf". Dit verklaarde gisteren ir. G. S. Vrijburg, voorzitter van de Stichting Nederlandse Ere schulden (SNE) op een bijeen komst in Den Haag. Als een dergelijk gesprek er niet komt dan overweegt de SNE harde acties. De SNE wil erkenning door de Staat der Nederlanden van de gelijkgerechtigheid van de Nederlandse slachtoffers in de oorlog in Zuidoost-Azië (1942-1945) met die van de oorlog in Europa en daarmee ook de vereffening van de nog openstaande ereschulden. De belangrijkste ereschuld is vol gens de SNE de nabetaling van de salarissen van 37.500 ex-KNIL-krijgsgevangenen en 12.500 ex-burgers c.q. hun na bestaanden, die in krijgsge vangenschap of internering skampen verbleven. Daarmee is een bedrag van 800 miljoen gulden gemoeid. GRONINGEN (ANP) De Groninger gemeentepoli tie heeft het afgelopen weekeinde een ouderpaar aan gehouden, dat hun drie maanden oude baby sterk heeft verwaarloosd. De moeder, die volgens omwonenden herhaaldelijk onder invloed verkeerde, werd bij buren dronken aangetroffen. Zij was niet in staat haar kind te verzorgen. In de woning heerste een onbeschrijfelijke chaos. De moeder werd ter ontnuchtering opgesloten, het kind werd door de politie el ders ondergebracht. De vader, die wat later onder invloed thuiskwam, sprong de op hem wachtende politieman op zijn nek. De man werd daarop ingesloten wegens mishan deling. ROTTERDAM (ANP) De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Rotterdam zal zich aanstaande vrijdag bezig houden met het verzoek van Pieter Menten om uitstel van de opnieuw te openen rechtszaak tegen hem. Het ministerie van justitie heeft dit gisterenn medegedeeld. Menten heeft om uitstel gevraagd van zijn nieuwe proces, dat op 25 september zou beginnen, zich beroepend op onder andere een rapport van de Haagse zenuwarts dr. M. Zeegers. In dit rapport wordt geconcludeerd dat Menten geestelijk niet in staat moet worden geacht om voor de rechtbank te verschijnen. ROME De vooraanstaan de Italiaanse publicist, au teur en liberale parlementa riër Luigi Barzini heeft maandag een heftige aanval gedaan op de meeste pre miers en ministers van Ita lië in de laatste tien jaar. Hij schreef dat zij er eerst en vooral op uit geweest wa ren. Geen gezeur aan hun hoofd te hebben. Schrijvende in de Milanese „Corriere della Sera", zei Bar zini. auteur van het in 1964 verschenen, populaire boek „De Italianen", over de 42 Ita liaanse kabinetten sinds de val van het fascisme in 1943: „de kabinetten, tenminste de meeste die elkaar van het ein de van de jaren zestig tot kort geleden opvolgden, waren er niet op uit het openbaar wel zijn te bevorderen, zij wilden niet dat het land vooruitging, zij wilden niet echt problemen oplossen, zij wilden niet (zoals men in oude geschiedenis boekjes leest) de kunsten, de industrie en de handel tot bloei brengen." „Wat een groot aantaL eerste- ministers en ministers (met enkele illustere uitzonderin gen) wilden, was een rustig be- staan. wiiden 's nachts rus tig kunnen slapen, zich wijden aan de familie, geen proble men hebben, schandalen en onplezierige waarheden in de doofpot stoppen, geen grote vijanden maken, de macht van hun partijen vergroten en, na elke crisis, het premierschap of een belangrijk ministerie te rug zien te krijgen", aldus Bar zini. Toch klinkt er een opti mistische noot: „Ondanks alles schijnt Italië de rem te hebben gezet op het afglijden naar een Bangladesj. Het is er niet in geslaagd het eerste geïndustri aliseerde land te worden dat zichzelf eigener beweging ver anderde in een achterlijke na tie." Dat komt, volgens hem, omdat de Italianen zoveel als mogelijk was hebben gedaan alsof er geen slechte kabinet ten, bedrijven, wetten en on bekwame, domme en hebzuch tige regeerders waren. Bejaard echtpaar een uur gegijzeld ALMELO Een bejaard echtpaar in een bejaardentehuis te Al melo is dig weekeinde een uur lang door twee mannen gegijzeld. Het tweetal (23 en 25 jaar) eiste geld en dronken in tussen een paar flesjes bier leeg. De bijna 80-ja- rige vrouw is door hen geslagen en ook werd zij met een mes bedreigd. Bij hun vertrek dreigden de mannen te zullen te rugkomen en nog ergere dingen te doen. Daardoor durfde het echtpaar uren lang niets te zeggen. Uit eindelijk werd de afde- lingszuster gewaarschuwd, die de politie alarmeerde. Via een fotoconfrontatie slaagde de politie erin de identiteit van de mannen vast te stellen. Het waren oude bekenden van de po litie. Het tweetal werd 's nachts van het bed ge licht. Luchtmacht piloot verongelukt KLEEF (ANP) In de buurt van het Westduitse Kleef is gisteren een star- fighter van de Nederlands luchtmacht neergestort. De piloot, de eerste luitenant R. J. K. Smit (26) uit Uden, kwam daarbij om het leven. Het toestel was na een naviga- tie-oefening op de terugweg naar de thuisbasis Volkel (NBr). De machine boorde zich in de grond (een vrij veld tus sen twee dorpjes) en ontplofte. Deskundigen van de Neder landse Luchtmacht proberen na te gaan waardoor het onge val kan zijn veroorzaakt. De piloot was gehuwd en vader van twee kinderen. Weersvooruitzichten voor donderdag: Veel bewolking en enige tijd regen. Middagtem- peraturen ongeveer 21 graden. Vooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp: omstreeks 13 gra den. Max. temp: omstreeks 21 gra den. Kank op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Een diepe depressie trok van daag over de Britse eilanden naar het noorden van de Noordzee. De depressie trekt daarna verder naar het noor den Vanmorgen bevond ons land zich in warme vochtige lucht, waarin 's morgens vroeg de temperatuur al boven de twintig graden was opgelo pen. Boven Engeland was in tussen koelere en drogere lucht doorgedrongen. De scheidingslijn tussen deze twee luchtsoorten trekt in de loop van vanmiddag en avond over ons land naar het oosten het geen gepaard kan gaan met re gen en onweersbuien. Morgen bevindt ons land zich in de koelere lucht. Er wordt dan een wisselende bewolking ver wacht met enkele buien. De middagtemperaturen komen met ongeveer 21 graden op een iets lager niveau. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Veel bewol king en af en toe buien. Tem peraturen 16-20 graden. Benelux en Noord-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enige tijd regen. Temperaturen 18-21 graden. Skandinavië en Noord-Duits- land: Half bewolkt met in het westen enigë tjd regen. Tem peraturen 17-21 graden. Midden-en Zuid-Duitsland: Overwegend droog en zonnig. Temperaturen 20-24 graden. Alpenlanden: Half bewolkt een enkele bui. Temperaturen 18-22 graden. Land rond de Middellandse Zee en Balkan: Droog en zon nig. Temperaturen 22-28 gra den. Deelen Eelda Den Helder Vllssmgen Z -Limburg Aberdeen Barcelona Klagenturt Kopenhagen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9