Vaticaan: bisschopsverkiezing in volksrepubliek China onwettig Van Veen's film „Uit elkaar" staat of valt met Herman zelf Paus bij bezoek aan VS ook naar armste wijken New Yorh Vijf eeuwen Kar atsu keramiek ORGANISEREN ZUID-MOLUKKERS POPFESTIVAL Korte metten KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 PAGINA Herman van Veen in een téte tète met Monique v.d. Ven. De eerste speelfilm van Herman van Veen „Uit elkaar", die deze week in roulatie gaat in 32 theaters, staat of valt met de vertolker van de hoofdrol, de theaterkunstenaar Vincent, en dat is van Veen zelf. Deze sterk autobiografi sche film zou met een andere acteur in diens plaats niet meer dan een vaag verhaal hebben opgeleverd over een zo zeer met zijn theater en zijn publiek getrouwde man, dat diens huwelijk nog slechts in schijn bestaat en uitein delijk strandt. Zegt Herman van Veen: „Miin film gaat niet over Vincent, maar over hoe Vincent in de wereld staat. Ieder kan er zijn eigen levenservaringen aan toetsen, zijn eigen interpretaties aan toevoegen, omdat alles wat Vincent overkomt voor anderen een heel andere betekenis kan hebben. Omdat elke artiest iets of veel van zichzelf in zijn werk steekt, kan deze film gezien worden als een persoonlijk portret, als een periode in mijn leven. Maar er komt nog meer. Ik heb het scenario voor mijn tweede film al gereed en die moet binnen drie jaar de bioscoop in, afhankelijk van mijn theater werk en van het succes van deze film". Evenmin als in de zaal biedt Herman van Veen in deze film afgeronde gedachten aan. Liever dan een visie uit te werken laat hij deze open, maakt hij deze invul- baar. De sfeer in zijn beelden en de emo ties in zijn figuren gaan hem boven het trekken van de consequenties uit de situa tie waarin hij Vincent heeft geplaatst, de keus tussen publiek en gezin. De film be helst een voortdurende peiling van Vin cents reacties op diens levensomstandig heden. De overal op handen gedragen Vincent, gevat in een voortdurend ap plaus, komt aan thuiskomen nauwelijks meer toe en als hij op zekere nacht zijn vervanger en opvolger aantreft (liever een gewone man dan zo'n beroemdheid, zegt zijn vrouw'- een rol van Monique v.d. Ven), breekt hij in het theater in en brengt hij daar de nacht door. Het dilem ma tussen vrouw en theater valt hem dui delijk minder zwaar dan het gemis van zijn zoontje, voor wie hij optredens laat schieten of niet afmaakt teneinde dit jong van school te kunnen halen en ermee op te trekken. In het open einde van deze film ziet Vincent zijn zoontje voor zijn ogen gedood worden in het verkeer. Het kind wordt zelfs begraven. Deze gedachte Jfe MUS Marlous Fluitsma als vriendin van Vincent's vrouw (Monique v.d. Ven). dood kan staan voor de angst het kind te verliezen, maar even later ziet hij het te rug tussen zijn moeder en zijn nieuwe va der. Dat dit kind die nieuwe vader nooit zal accepteren, lijkt een overweging waar Vincent met zijn dertig jaar nog niet aan toe is. De meer gerijpte filmkijker mag hier in- en aanvullen wat Vincent van Veen vergeet, of waaraan hij althans nog niet toe is. Zo stuit men in deze film op meer psycho logische onvoldragenheden, bijv. in de wijze waarop het huwelijk strandt.-Op een kleine ruzie en enig filosofisch gestamel rond een partijtje schaak na ziet de schei ding eruit als een geschiedenis zonder schokken, terwijl de praktijk leert, dat dit leidt tot ontreddering van gevoelens, tot ontregeling van emoties, die veelal dra matische vormen aanneemt. In deze film blijft het echter een vormloos conflict, deels omdat dit onderdeel schamel is uit gewerkt, deels omdat Monique v.d. Ven ook nu weer kans ziet om elke emotie on der te dompelen in toonloze zegging en vlakke mimiek. Zij mag dan fotogeniek zijn en dat is zij in deze film, zij mist het vermogen tot het kleine veelzeggende ge baar. Marlous Fluitsma als huisvriendin, die overigens ook met een mislukkend huwelijk zit met een nulliteit van een echtgenoot (Lou Landré), houdt zich in haar bijrol duidelijk op de achtergrond, maar legt met underacting scherper con touren in haar spel. De kracht van deze film ligt niet in de vraagtekens, die men achter dit verhaal kan plaatsen. De persoonlijke antwoorden laat Herman van Veen over aan de bios coopbezoekers, die een tekort aan visie door een overmaat aan gevoel ziet toege dekt. Van Veen reikt alleen maar aan, maakt zich tot vertolker van de gevoelens van Vincent. De manier waarop hij dat doet laat hem opnieuw kennen als een ar tistiek bevlogen man, die innerlijke emo ties niet alleen zichtbaar en hoorbaar (liedjes) kan maken, maar ook de dingen om hem heen bezielt, zodat ze gaan leven, delen in de emoties van de hoofdfiguur. Dat heeft te maken met de magie in deze man, die we uit de zaal kennen als een be zieler en die ook in deze film over een werkzame uitstraling beschikt, een aan weinigen gegeven en aan hem zeker niet verspild talent. Voorwaarde voor de werking hiervan is dat hij zich helemaal geeft aan wat hij on der handen heeft, in dit geval zijn eigen film. Zo weet hij Vincents zoontje Erik (Frits de Rek - zoon van de Harlekijn boekhouder) tot natuurlijk en gaaf spel te bewegen, ontwapenende onbevangenheid. Daaraan mede ontleent deze film een ster ke sfeer, die niet desastreus, soms zelfs humoristisch doorbroken kan woi door meer dan wel minder anekdotische bijdragen, zoals Guidoj Moor in zijn rol als riooljournalist, de rijdende auto en de door het leven geworden Joop Doderer in een te vriji dige nachtclubscène. Vincent leeft dooi) adem die van Veen hem ingeblazen hi een filmisch bestaan met alle daartoe) eigende middelen, de prachtige fotogi van Ralf Boumans, de muziek van van der Wurff op teksten van Rob Cl pijn en de musische geluiden van mei als Harry Sacksioni, Martijn Alsters, Koppes en anderen. Niet weinig wordt de film ook gedn door montage-effecten, de ruis van] ovatie tegenover de stille eenzaam! •van Vincent, de horden handtekeninj jagers waartegen de kale brandtrap laas biedt, de soberheid van de kleei mer tegenover het vervoerende shj werk op het toneel en de apensmoelei de dierentuin tegen een jochie dat geen houding heeft gevonden tegeni zijn verdwenen vader. Onvermijdelijk is dat men bij dergell verhaalelementen zich afvraagt waar dat eerder heeft gezien. Daar gaat het om. Er staat een bezieler achter deze fl die boeit en bezig houdt, een man diel filmisch veel te vertellen heeft. 1 TON OLIEMULIi' LEIDEN Het Rijksmu seum voor de Volkenkunde, Steenstraat 1 in Leiden, biedt liefhebbers van Japan se kunst tot 8 oktober de bij zondere expositie 'Vijf eeu wen Karatsu keramiek'. Op deze tentoonstelling worden honderd voorwerpen Japans aardewerk geëxposeerd, die van de zestiende eeuw tot heden werden vervaardigd. Deze tot nationale kunstschat ten verheven produkten van verfijnde pottenbakkerskunst worden met deze Leidse expo sitie voor het eerst buiten Ja pan getoond. De Karatsu-kera- miek wordt in de thee-cere monie vaak gebruikt. De geest van deze ceremonie weerspie gelt zich in het voorwerp: een voudig en van een sierlijke zuiverheid is de vorm en warm zijn de tinten. Voor de expositie is de keuze van de voorwerpen gemaakt door Tarouemon XIII Nakaza- to, de jongste telg uit een voor naam pottenbakkersgeslacht, aan wie in 1976 de titel 'levend cultuurmonument' werd toe gekend, de hoogste onder scheiding die een Japanse kunstenaar te beurt kan val len. De openingstijden van de ten toonstelling zijn maandag t/m zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur. Westlandse kunstenaars ex poseren van 15 tot 25 augustus in, de voormalige pastorie aart het Wilhelminaplein te Naald wijk. Te zien zijn schilder-, be eldhouw-, grafiek- en naald kunst. In de Pauluskerk aan de ■Mgr. Nolenslaan 8 in Den Haag wordt in het komende seizoen een aantal middagcon certen gegeven die om 15.30 uur beginnen. Verscheidene solisten verlenen hun mede werking. Het eerste concert wordt gegeven zondag 19 au gustus door de Franse organist Gaston Litaize. Zijn program ma is afgestemd op oude en moderne Franse orgellitera tuur. Litaize besluit zijn pro gramma met improvisaties op thema's die hem door het pu bliek worden opgegeven. Assen Zuidmolukse jongeren uit Bovensmilde geven za terdag 18 augustus een popfestival in de Trianthahal in As sen. Het festival wordt gehouden om een positief geluid te geven van Zuidmolukse kant, „want als over Molukkers wordt geschreven of gepraat denkt men in de regel aan gij zelingen en criminaliteit", aldus de beide organisatoren, Pede Metekohy en Pieter Saptenno. Zij zien het als een soort verbroederingsfestival. Het feest begint om 18.00 uur en zal tot zondagochtend 06,00 uur duren. Dertien popgroepen doen mee. Tijdens het festival zullen fotografie, gra fiek, schilderwerk en pentekingen van Zuidmolukse kunste naars worden tentoongesteld. Voorts zijn er informatiestands. Zestig vrijwilligers zorgen voor een goed verloop van de avond. Men verwacht rond vijfduizend bezoekers. De eventuele winst zal gedeeltelijk ter beschikking worden gesteld van instanties die zich bezighouden met de op vang en begeleiding van drugsverslaafden. „Want door gebrek aan financiën kan daar te weinig aan worden gedaan", aldus de organisatoren. Een ander deel van de winst zal worden gereser veerd, want men is van plan om volgende keer deze manifesta tie nog grootser op te zetten. Orgelmaand Rotterdam ROTTERDAM In de Rotterdamse Doelen be gint maandag 3 septem ber een orgelmaand, die wordt georganiseerd door de Doelen en de Grote of St.-Laurenskerk in Rotterdam. Het programma van deze orgelmaand beslaat behal ve 14 concerten door Ne derlandse en buitenlandse organisten en andere mu sici, koren, orkesten en ensembles, een expositie en een amateurpresentatie. De orgelmaand wordt maandagavond om 20.15 uur ingezet met onder meer de eerste uitvoering van het Concertino van Arie Keijzer, dat door de componist zelf wordt ge speeld, begeleid door het Concerto Rotterdam. Romanschrijver Farrell overleder? DUBLIN De Britse roman schrijver, J. G. Farrell is van morgen overleden na een val van de rotsen in Zuid-West Ierland. Farrell die 44 jaar werd, woonde de afgelopen 10 jaar in Londen en keerde in naar Ierland terug. Engelands meest voor staande fictie-schrijver k prijzen voor de volgende ken, „Troubles", „The Sieg Krishnapur" en „The sing, j re grip". Laatste concert Orgel Kontakt DEN HAAG Wim van Beek, organist van de Haagse Grote Kerk, geeft vrijdag 24 augustus het laatste concert van het Haags Orgel Kontakt. Een van de composities die op het programma staan, is de ko raalbewerking 'O Durchbre- cher aller Bande' en 'Jesu meine Freude' van de Du componist Sigfrid Karg-E die honderd jaar geleden geboren. In Duitsland were dit jaar herdacht met Karg-Elert-jaar. Op het gramma staat voorts werk Muffat, Bach, en Anton der Horst. De verkiezing van een nieuwe bisschop van Pe king door de „Vereniging van Patriottische Katholie ken" in China is volgens de Rooms-Katholieke kerk leer niet rechtsgeldig. Het Franse persbureau AFP heeft kortgeleden gemeld, dat de 47-jarige geestelijke! Michael Fu Tie-Shan uit Pe king op 25 juli tot bisschop, werd gekozen. Het Vaticaan, dat nog geen bevestiging van het AFP-bericht kon krijgen heeft nu een verklaring over deze bisschopsverkiezing uit gegeven. Het lijdt geen twijfel, aldus deze verklaring dat het op grond van de leer van de kerk en van de kerkrechte lijke discipline niet geoor loofd is een benoeming als rechtsgeldig te beschouwen, die heeft plaats gevonden zonder toestemming en goed-' keuring van de Heilige Stoel. Dit geldt eveneens voor een bisschopswijding, die wordt toegediend zonder toestem ming van de paus, de herder van de universele kerk. Dit algemeen bekende prin cipe wordt in herinnering ge bracht, omdat de achting voor het katholieke geloofs goed het verlangt, aldus de verklaring van het Vaticaan. De „Vereniging van Patriot tische Katholieken" in China dateert uit 1957. Rome had toen geweigerd bisschopsbe noemingen, die onder druk van de staat tot stand waren gekomen, te erkennen. Naar schatting zijn tussen 1957 en 1959 ongeveer veertig bis schoppen door de autonome kerk gekozen en door de overgebleven bisschoppen gewijd. Het Vaticaan twijfelt niet aan de geldigheid van deze bis schopswijdingen, maar be strijdt krachtig de wettigheid ervan. Paus Pius XII schreef in zijn encycliek „ad apostolorum principis" van 29 juni 1958, dat een bisschop zijn rech tsmacht alleen krijgt via de paus van Rome. Dit stand punt is nu door het Vaticaan bekrachtigd. Van de 145 bisschopszetels van de r.k. kerk van China zijn er momenteel ongeveer veertig door geldig maar niet wettig gewijde bisschoppen bezet. De laatste nog wettig gewijde bisschop in China, bisschop Koen Pin-Mei van Sjanghai, zit sinds 1955 ge vangen. Hij werd 2 augustus 78 jaar. Kerkelijke kringen in China verwachten, dat hij De schattingen over het aan tal christenen in China lopen sterk uiteen. In 1949, toen China communistisch werd, waren er 3.3 miljoen, van wie het merendeel katholiek. Een groep kerkleiders uit Nieuw- Zeeland, die eind 1978 China bezochten, schat het aantal chistenen in China nu op 500.000. Andere berichten spreken echter van vier mil- Edith Stein in New York herdacht In de St. Patrickskathedraal van New York-City is bij gele genheid van haar sterfdag een mis opgedragen ter nagedach tenis van Edith Stein, de rooms-katholieke en ongeschoeide- carmelites geworden jodin die in het concentratiekamp Auschwitz werd vermoord. Onder de ruim driehohderd aanwezigen in de kerk bevonden zich joden zowel als katholieken om de 37-ste verjaardag van dr. Edith Steins dood te te gedenken. De celebrant, Charles McTague, gaf uitdrukking aan de stille wens van veel katho lieken, dat Edith Stein tot de eer der altaren zou worden ver heven. Edith Stein ging op 31-jarige leeftijd tot het katholicisme over en trad elf jaar later in bij de slotzuster van de „ongeschoeide carmelitessen". Hoewel zij bereid was haar veelbelovende carriere als filosoof op te geven, mocht zij deze van haar meerderen voortzetten. In 1938 werd zuster Theresia Benedicta, de kloosternaam van dr. Stein, omwille van haar veiligheid van een klooster in Keulen overgebracht naar de carmel van Echt in Limburg. Daar werd zij, samen met haar eveneens katholiek geworden zuster als gevolg van een protest van de Nederlandse bis schoppen tegen de jodenvervolging door de SS gearresteerd. Op 9 augustus 1942 overleed Edith Stein in Auschwitz. Kardinaal Frantisek To- masek(80), aartsbisschop van Praag is met hart klachten opgenomen in het academisch ziekenhuis te Praag. Hij had de gehele maand juli in Rome door gebracht. Verzwakt door de hoge temperaturen keerde hij begin deze maand in Praag terug, waar hij on middellijk voor onderzoek naar het academisch zie kenhuis ging. Hij kreeg ab solute rust voorgeschreven. Zijn toestand zou nu voor uit gaan. Paus Johannes Paulus II heeft in de kapel van zijn zo merverblijf te Castelgandolfo het doopsel toegediend aan de vijftig dagen oude Alexis Stanislaus Biller. De ouders zijn Britse staatsburgers. De vader werkt bij een Europese instantie in Luxemburg. Zoals eerder gemeld woon den de ouders in april een al gemene audiëntie bij. De paus informeerde toen naar de vermoedelijke geboorteda- turn en beloofde het kind zelt te zullen dopen. Ongeveer vijftig familieleden en vrien den woonden de plechtigheid bij- De secretaris-generaal van de Raad van Kerken in Zuid-Afrika, bisschop Des- mond Tutu, zal woensdag en donderdag een werkbe zoek aan ons land brengen. Hij zal dan ontmoetingen hebben met de Raad van Kerken in Nederland en met vertegenwoordigers van enkele kerkelijke en interkerkelijke instanties. Van 23 tot 25 september is er in „De Hengelhoef" in het Belgische Houthalen een li turgisch congres, georgani seerd door de abdijen van Tongerlo, Affligem en Kei zersberg. Het thema is „De paasviering en haar symbo len". Aandacht wordt besteed aan de symbolen die in de paasviering worden gebruikt. Behalve een aantal inleidin gen is er een „workshop" en worden er gespreksgroepen gevormd over, onder meer, paasvieringen met kinderen, de paasviering in de volks vroomheid en omgaan met symbolen in de paasnacht. Het secretariaat van het li turgisch congres is gevestigd in de Norbertijnerabdij Ton gerlo, 3180 Westerlo, België. Aan een altaar in de vorm van een piramide en om ringd door één miljoen Ie ren, zal paus Johannes Paulus II op 29 september, tesamen met 150 bisschop pen en 1500 priesters, een pontificale heilige mis op dragen in het Phoenix-park van Dublin. Op het altaar komt een stalen kruis te staan van dertig meter hoog. Militairen zullen plankiers en staantribunes aanleggen. Alleen voor be jaarden en invaliden zullen er zitplaatsen worden ge bouwd. Voor het afzetten van het park in min of meer overzichtelijke blok ken is niet minder dan ach tenveertig kilometer touw nodig. In het Gelderse Huissen zal op 24 september een gedenk penning worden uitgegeven ter herinnering aan het bijna vijfjarige verblijf in Huissen van de apostolisch vicaris van de Hollandse Zending, Johannes van Neercassel (1625-1686). Van 1675 tot 1679 verbleef hij in Huissen, van wege de volledige godsdienst vrijheid in deze Branden- burgse enclave. De penning wordt uitgegeven in een ma ximale oplage van driehon derd gouden en drieduizend zilveren exemplaren. Het ontwerp is van de Huissense beeldende kunstenaar Kees Berendsen. De uitgifte wordt begeleid door een boekje, waarin informatie wordt ge geven over Neercassel en de Hollandse Zending. IS1 De R.K. bisschoppen van de Verenigde Staten willen ni ist< dat paus Johannes Paulus II bij zijn bezoek aan hun land ren leen het welvarende deel ziet. Wanneer de paus begin ok ern ber een week in de Verenigde Staten is zal hij volgens de b :ht schoppen ook kennis moeten maken met de armoede-geb ide den. In hun voorlopige program hebben zij daarom bezoek rei, van de paus opgenomen aan de armste wijken van Ne rof York, Harlem of het zuidelijk deel van de Bronx. Aldus in zegsman van de bisschoppen. iter ot Op 2 oktober komt de paus uit Ierland op het vliegveld Keil bi nedy bij New York aan. Van daaruit gaat hij naar het stadie be Shea, waar naar schatting zestigduizend mensen hem kunne e verwelkomen. Daarop gaat hij naar de kathedraal van St. P ig. trick midden in Manhattan voor de misviering. Dan volgt h kop pauselijk bezoek aan de algemene vergadering van de Ver gek nigde Naties. Des avonds viert de paus de Eucharistie in het Yankee Stad'^P1 on in de Bronx. Daar worden 75.000 mensen verwacht. Ot zijn voorganger, Paulus VI heeft daar de Eucharistie gevier toen deze in de zestiger jaren de VN bezocht. De volgende dag is een ontmoeting georganiseerd met de b volking van Harlem of de Bronx. Daarna spreekt de paus i het park Battery, vlak bij Wall Street. In de dagen daarna b zoekt de paus Philadelphia en Chicago en op 5 of 6 oktobi ,v president Carter. er- Het reisschema van de paus naar de Verenigde Staten is n< ine] in een voorbereidend stadium. Het wordt pas definitief, waiorui neer het Vaticaan zijn goedkeuring eraan heeft gegevei Voordat de paus naar de Verenigde Staten gaat, bezoekt I" kort de Ierse Republiek. Over het reisschema in Ierland nog niets bekend gemaakt. Wel is het zeker, dat de paus ni het westen zal gaan. 12,6 itc

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6