huisvestingsbeleid buitenlanders om CDA tegen opengraven Trekvliet Lucht buks- serenade BURGERLIJKE STAND El Cidweek van start Extra: Libelles Schoolschrift. -STAD LEIDSE COURANT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 PAGINA 3 LEIDEN De heren der J schepping doen soms de raarste dingen om de aandacht van de door hen uitverkoren dames te trekken. De tijden zijn wat dat betreft natuurlijk wel veranderd. Probeerde men vroeger vaak door gevoelig gitaarspel onder het balkon in de belangstelling van de teerbeminde te komen, tegenwoordig gaat men wat minder subtiel te werk en wordt er bijvoorbeeld met een bromfiets een paar keer stevig langs het adres van de uitverkorene gereden. Een Leidenaar ging enige tijd geleden wel wat al te driest aan de gang door het balkon van zijn geliefde met een luchtbuks op te zoeken en werd toen ook terstond door de politie van de straat gelicht. Op de zitting van het kantongerecht gistermorgen moest de gewapende minnaar zich verantwoorden. Over de precieze toedracht van de zaak bestonden verschillende lezingen. Vast stond wel dat de verdachte niet geheel nuchter was toen hij de actie in de Boerhaavelaan ondernam. De aanleiding zou een ruzie tussen de Leidenaar en zijn vriendin zijn geweest. Toen de gealarmeerde politie arriveerde, trof zij de verdachte aan met vlak bij zich op de grond het luchtdrukgeweer. Aan de lolitie vertelde de ^eidenaar in benevelde 0bewoordingen dat de luchtbuks al die tijd op de grond had gelegen en dat de gelijktijdige aanwezigheid van zijn eigen persoon en het wapen op niets dan toeval berustte. De politie geloofde hem niet helemaal en nam buks met munitie en eigenaar mee naar het bureau, waar de J verdachte het wapen afstond. Op het kantongerecht beweerde de Leidenaar gisteren eerst dat hij de luchtbuks volkomen toevallig in de Boerhaavelaan gevonden had en dat allemaal wel erg ongelukkig was gelopen dat de politie voorbijkwam juist op het moment dat hij het geweer belangstellend in de handen had genomen, li Even later gaf hij toe dat de lüchtbuks zijn eigendom was. „Ik had hem van een vriend gekocht. Ik kon er trouwens geen vlieg mee kwaad doen want tijdens de ruzie met mijn vriendin is dat ding van het balkon gevallen en toen stond de loop in een hoek van negentig graden. Maar zelfs als de loop recht is kun je er nog geen muis mee doodschieten. Als je iets van plan bent, neem je wel wat anders dan een luchtbuks", aldus de verdachte. Toen kantonrechter Van Dijke belangstellend informeerde wat hij dan wel zou nemen verklaarde de Leidenaar haastig dat hij van dat soort zaken geen verstand had. De officier van justitie, mr. Van Ham was van mening dat het gerechtelijk apparaat de Leidenaar nog uiterst gunstig gezind was geweest. ,,U is het gebruiksklaar hebben van een wapen op de openbare weg ten laste gelegd, maar voor hetzelfde geld was de aanklacht „bedreiging" geweest. Dat is een misdrijf en dat had U ook niet hier terecht gestaan maar in Den Haag. Nu moet ik het laten bij een eis van 125 gulden boete", aldus de heer Van Ham. Ook kantonrechter Van Dijke kon weinig enthousiasme opbrengen voor de gewapende capriolen van de Leidenaar. „Ik veroordeel U conform de eis tot 125 gulden boete en ik raad U aan om in het vervolg naar wat meer legalere middelen te grijpen als U indruk op iemand wil maken", aldus de kantonrechter. LEIDEN Het beleid ten aanzien van huisvesting van buitenlandse werkne mers in Leiden wordt in de nabije toekomst omge bogen. Het college van b en w heeft zich gister avond bereid verklaard te streven naar het herhuis vesten van buitenlandse werknemers binnen de Leidse grenzen. Uiterlijk op 1 februari 1980 zal aan de eerste buitenlanders, die in verband met de sluiting van de pensions waarin zij nu wonen, naar de Beukenschans in Lei derdorp moeten verhui zen, een aanbod van her huisvesting worden ge daan en binnen een jaar zullen aanbiedingen aan de andere bewoners van de deze maand te sluiten vreemdelingenpensions volgen. Tot het uitstippelen van deze nieuwe beleidslijn werd gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering door de meerderheid van de gemeenteraad be sloten. Het college van b en w zegde toe binnen drie maanden de raad op de hoogte te brengen van de resultaten van een onderzoek dat het wil verrich ten naar de mogelijkheden om buiten landse werknemers in Leiden te her huisvesten in panden die door de ge meente worden aangekocht en opge knapt, dan wel in panden van woning bouwverenigingen. Hiermee wordt een eerder door de ge meenteraad uitgestippeld beleid enigs zins doorkruist. Er is altijd aangenomen dat de buitenlandse werknemers liever bij elkaar woonden dan apart. Vandaar dat met de gemeente Leiderdorp het migrantencentrum aan de Beuken schans in Leiderdorp tot stand is ge bracht. Twee weken geleden lieten de bewoners van de op korte termijn te sluiten vreemdelingenpensions in de Leidse binnenstad op ondubbelzinnige wijze weten dat zij helemaal niet naar Leiderdorp wilden. Hierna werd het de leden van de raadscommissie voor volkshuisvesting pas duidelijk dat de buitenlanders nooit gehoord waren over wat zij eigenlijk wilden, wanneer bun pension werd gesloten. Vertegen woordigers van alle fracties onderte kenden een motie (motie-Passchier) waarin werd gesteld dat de Beuken schans geen geschikt alternatief blijkt te zijn voor herhuisvesting van bewo ners van de te sluiten pensions. In de motie wordt het Leidse college ver zocht er zorg voor te dragen dat de Be ukenschans voor de betrokkenen zal worden beschouwd als een tijdelijke huisvesting en dat zal moeten worden gestreefd naar alternatieve huisvesting waarbij binnen twee maanden een in ventarisatie zal moeten zijn vervaar digd van de hiervoor bestaande moge lijkheden. Hoewel deze motie tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor volks huisvesting ook door de PvdA-raadsle- den M. Koning en N. Kessen was on dertekend, kwam de PvdA na het ant woord van dat het college had gegeven met een eigen motie, waarvan de in houd weinig afweek van het voorstel van mevrouw H. Passchier, maar die volgens wethouder Waal, als wethou der van volkshuisvesting ad interim, meer mogelijkheden tot welslagen van het nieuwe beleid bood. Het PPR-raadslid L. Beijen nam het PvdA-fractievoorzitter J. Peters bijzon der kwalijk dat deze met een nieuwe motie kwam, vooral omdat deze zo wei nig afweek van de eerder ingediende motie. Hij verweet de PvdA een poli tiek nummer te willen maken van de problemen van de buitenlanders. Hij stelde het logischer te hebben gevon den als de PvdA-fractie had gepro beerd de motie-Passchier bij te schaven in plaats van op een eigen noemer te gaan zitten. Overigens stemde het PvdA-raadslid mevrouw M. Koning onverwijld met de motie van haar frac tie mee, terwijl mevrouw N. Kessen zich bij de stemming over de motie- Passchier onthield. Zij kwam evenwel met enkele suggesties ten aanzien van herhuisvesting van de buitenlanders via de stichting huisvesting werkende jongeren. De VVD-fractie voelde so-wie-so wei nig voor het herhuisvesten van de bui tenlanders in Leiden in plaats van in het migrantencentrum. Bij monde van de heer Langerak verklaarden de libe ralen zich als het dan moest liever ach ter de motie-Peters, omdat deze de mo gelijkheid tot het huisvesten van mi granten aan de Beukenschans eerder openliet dan de motie-Passchier. De CDA-fractie stemde verdeeld over de kwestie. De heer M. Ham verkon digde het meerderheidsstandpunt van het CDA door te betogen dat veel bui tenlanders achteraf gelukkig zijn met de Beukenschans. Hij weet het plotse linge verzet van de bewoners van de te ontruimen pensions tegen het migran tencentrum aan het uitblijven van soci ale begeleiding door de stichting bij stand buitenlandse werknemers „Rijn en Lek". „Als „Rijn en Lek" zich eer der had ingespannen om de mensen duidelijk te maken wat er ging gebeu ren, was er geen vuiltje 'aan de lucht geweest. Bij de opening van het mi grantencentrum, hebben we via de stichting alle buitenlanders uitgenodigd te komen kijken. De stichting vond het niet nodig de boodschap door te geven. Er hebben dan ook weinig buitenlan ders kennis kunnen maken met het centrum", aldus de heer Ham die zit ting heeft in de commissie huisvesting migranten, die het centrum aan de Be ukenschans beheert. LEIDEN De Trekvliet tussen de Groenhovenstraat en de Telderskade wordt weer opengegraven. Tenmin ste wanneer de hogere over heden daartoe toestemming geven. Alleen het CDA stem de gisteravond tegen het voorstel van b en w een plan uit te werken om het zuide lijke gedeelte van de Trek vliet weer open te graven. Donateurs gezocht De stichting SOS Kinderdorpen doet binnenkort van zich spreken op de Leidato-huishoudbeurs. Hier heeft de Leidse afdeling gratis een stand gekregen om dona teurs te winnen onder het motto „Is 2 kwartjes per week te veel?" De stichting beijvert zich in het werven van peetouders door middel van schriftelijke adoptie en van donateurs voor haar werk in de ontwikkelings landen. Schriftelijke adoptie kost veertig gulden per maand. Van een donateur wordt een gulden in de veer tien dagen gevraagd. Van het donateursgeld worden bijkomende kosten betaald voor de kinderen in de 140 SOS kinderdorpen in de ontwikkelingslanden. De pee touders zorgen met hun schriftelijke adoptie voor het normale levensonderhoud van hun petekind. Contact persoon voor Leiden en omgeving van de stichting SOS Kinderdorpen is mevrouw Brakxhoven, Maurits- straat 31, Leiden, telefoon 132430. Straatnamen (1) Aan het einde van de jaren zestig heeft het Leidse college van b en w de straatnaamgeving gedelegeerd aan een spe ciale commissie, de straatnamencommissie. Deze kon met een flink aan het werk, want ongeveer in dezelfde tijd werd de bouw van de Merenwijk ter hand genomen. De commissie heeft zich beijvert in het verzinnen van zo ori gineel mogelijke namen. Zo ontstonden geen straten, lanen of wegen maar „Horsten", „Rozen", „Duinen", „Dalen", „Plaatsen" en „Werven". De straatnaamgeving leek een geheel nieuwe kant op te gaan. Straatnamen (2) Nu zich echter de gelegenheid voordoet weer een wijk van straatnamen te voorzien, is de commissie terug ge vallen op de aloude lanen, straten, wegen, paden en pleinen. De namen worden evenwel nu niet ontleend aan raadsheren, burgemeesters, professoren of leden van het koninklijk huis maar aan vrijheidsstrijders. En wel voorvechters voor de rechten van de mens, die in deze eeuw hebben geleefd. Straatnamen (3) Gehoor gevend aan de uit de bevolking komende verlan gen enkele straten te noemen naar vrijheidsstrijders (zo werd enige tijd geleden de Paul Krügerstraat illegaal om gedoopt tot Allendestraat) heeft de commissie een aantal niet al te dualistische vrijheidsstrijders uitgekozen om hun naam te geven aan straten in de nieuwe wijk Koppel- stein". De keuze is gevallen op: Salvador Allende, Steve Bico, Amilkar Cabral, Ghandi, Martin Luther King. Male- ter, Eduardo Mondlane. Jan Palach, Alexander Panagoulis, Mohammed Sjahrir en Camilo Torres. Straatnamen (4) Tijdens de gemeenteraadsvergadering toonden alle fracties zich gisteravond min of meer content met dit voorstel van de straatnamencommissie. Alleen merkte het PPR-raadslid L. Beijen op het jammer te vinden dat aan het Salvador Allendeplein geen huisnummers zijn, zodat deze naam geen functionele wordt. Ongeveer 1750 eerstejaars waren gistermorgen verzameld in de Hooglandse Kerk ter gelegenheid van de opening van de El Cidweek, de introductieweek van de Leidse Universiteit. Even tevoren waren de eerstejaars studenten vanaf het Schuttersveld naar de kerk komen lopen, vergezeld door politiemotoren en het Leidsch Ochtendjazz Orkest. De lange stoet trok veel bekijks. In de Hooglandse Kerk werd de introductieweek officiéél geopend door de rector magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. A.H. Kassenaar. De rector magnificus wees de nieuwe lichting eerstejaars erop dat zij waarschijnlijk de laatsten zijn die het vrije studiepatroon kunnen volgen omdat met ingang van het volgende academische jaar mogelijk de studieduurbeperkende plannen van minister A. Pais zijn ingevoerd. De eerstejaars werden verder nog welkom geheten door Burgemeester A. Vis en door Adriaan ten Bruggencate, praeses van El Cid. LEIDEN Geboren: Rik z.v. J. Broekhuizen en J. C. Witte- man. Marinus Johannes z.v. G. Parlevliet en J. C. van Duijn. Sikke Meinte z.v. M. Kingma en A. W. G. Eijgendaal. Jan-Giel z.v. M. Overduin en L. Matze. Robbert z.v. G. H. H. A. de Wit en M. M. Brier. Mariska d.v. J. H. Holswilder en I. E. Heemskerk. Johannes Petrus z.v. J. M. J. van Winsen en J. J. A. C. M. Kor- tekaas. Ozbey z.v. K. Sahin en T. Turan. Edwin z.v. C. Boot en M. Oliemans. Jacob z.v. J. List en B. E. Heilweg. Sally Claire d.v. R. A. Gough en S. Rosser. Alain Guido z.v. J. P. Vessaz en G. M. Huizinga. Henriëtte d.v. A. J. Hoek en V. Djordjevic. Jan Johannes Christoffel z.v. C. J. van der Horst en M. E. Bink. Sel- ma Asena d.v. M. Filiz en P. de Best. Onno z.v. H. J. A. Orth en K. Laterveer. Cornelis z.v. C. van der Plas en C. Koelewijn. OVERLEDEN: L C. Warmond geb. 3 feb. 1900 geh. gew. m. W van Iterson. M. Vermont geb. 12 juli 1906 geh. gew. m. P. Pij nakker. M. H. A. Duvekot geb. 20 mei 1906 echtgenote van J. Gonkel. H. Cambier geb. 21 nov. 1895 man. J. P. Hoogendorp geb. 9 juli 1979 dochter. H. Karremans geb. 8 maart 1896 geh. gew. m. C. A. Nieuwveen. H. van der Linden geb. 25 dec. 1888 man. J. J. van Lonkhuijsen geb. 18 feb. 1949 man. K. van der Plas geb. 20 nov. 1909 geh. gew. m. P. Ouwehand. F. Kuijt geb. 8 juni 1907 man. J. C. H. M. Pardoel geb. 30 april 1946 man. J. de Waal geb. 10 dec. 1911 echtgenote van C. de Wit. ONDERTROUWD: A. L. Rikkers en J. Wieffering. F. Balfoort en M. K. Groeneveld. P. W. Brandt en H. M. Siebert. R. Moeili- ker en H. Groeneweg. C. W. van Venetien en S. M. A. van der Krogt. F. J. M. Vergossen en A. C. J. Otten. Straks gaat weer de bel voor de volgende ronde - of is 't voor uw kind de eerste? Véél informatie en tips voor moeders van scholieren en scholierges. In Lïbelle van deze week. Overal te koop. f 1,65 Bij monde van de heer Vink stelde Het CDA het onzinnig te vinden zoveel geld (bijna drie miljoen gulden) uit te geven om de Trekvliet weer bevaar baar te maken. „Ik kan me voorstellen dat er in een arti kel 12-gemeente als Leiden is, wel urgentere zaken zijn waar geld voor nodig is. Het lijkt me onaannemelijk dat hiervoor door het ministerie geld be schikbaar wordt gesteld",aldus de heer Vink. Wethouder C. Waal van stads ontwikkeling herinnerde er het CDA-raadslid aan dat al toestemming is verleend voor het ontgraven van het noorde lijk gedeelte van de Trekvliet. Op de suggestie van de heer Vink om een ander plan, bij voorbeeld een woningbouw plan, dat vermoedelijk veel minder kostbaar is, voor de gedempte Trekvliet uit te wer ken, wilde de wethouder niet ingaan. „We hebben dit plan allang met de bewoners be sproken. In de inspraak is ook de mogelijkheid geopperd om woningbouw op de gedempte De Trekvliet vroeger. Als de hogere overheden toestemming geven voor de door de raad geplande open- graving, kan een dergelijke foto binnenkort weer worden genomen... Trekvliet te plegen. Dit is door de bewoners afgewezen", al dus mevrouw M. Koning (PvdA), die haar partijgenoot Waal bijviel. Door verschillende andere fracties, waaronder D'66 en VVD werd het plan de Trek vliet te ontgraven toegejuicht. Woordvoerders van deze par tijen drongen er bij wethouder Waal op aan de Trekvliet na ontgraving ook daadwerkelijk weer bevaarbaar te maken. Dit werd door de wethouder toegezegd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3